Outdoor,

Študentské batohy: pre stredoškolákov, 2. stupeň | Recenzie

Na študentský batoh sú po celú dobu jeho služby kladené veľké nároky. Plní úlohu púzdra na desiatu a pitie, na dosky a zošity, učebnice, prezuvky a mnohokrát tiež na notebook či tablet. Zároveň by nemal byť príliš ťažký a musí byť pevný a ergonomický, aby neničil chrbát.

Batoh pre študentov sprevádza študentov pomerne dlhú dobu a na rozdiel od školskej tašky je určený študentom stredných škôl a na druhý stupeň ZŠ. Deti a študenti však nie sú k veciam vždy najopatrnejšie, a preto je potrebné myslieť na to, aby bol batoh vyrobený z kvalitných odolných materiálov. Vedľa ergonomického prevedení by mal mať kvalitné popruhy, a ak je model vybavený navyše hrudnými a bedrovými, tým lepšie.

Vzhľadom k väčšiemu počtu vecí, ktoré so sebou študenti dnes a denne nosí, sa študentský batoh vyberá i podľa jeho vnútorného objemu. Najčastejšie majú batohy objem okolo 30 litrov, čo im zaručuje vysokú praktickosť. Nároky študentov sú tiež v oblasti dizajnu, preto vedľa unisex modelov je tiež rad batohov určených pre jedno, alebo druhé pohlavie.

V rámci parametrov možno vyberať aj podľa nosnosti, hmotnosti a celkových rozmerov. Práve rozmery sú pomerne dôležité u mladších študentov, ktorým by nemal byť študentský batoh príliš veľký. Kvalitný batoh by mal byť vybavený reflexnými prvkami, dobre spracovaným vnútorným priestorom a dostatkom vreciek. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie študentské batohy a ich recenzie.

Najlepšie študentské batohy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších študentských batohov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Dakine Campus 33Topgal HIT 869 EBagmaster LINCOLN 8 AKarton P+P Oxy Style UrbanWillard BART 35Vans Old Skool IIArs Una Vintage Rose AU2Karton P+P Oxy SportHerlitz Be Bag cubeWalker Fame Dream Horse
Rozmery51 x 33 x 23 cm44 x 30 x 21 cm48 x 37 x 25 cm32 x 23 x 44 cm32 x 22 x 51 cm42 x 31 x 12 cm32 x 46 x 22 cm32 x 44 x 15 cm45 x 31 x 20 cm32 x 24 x 44 cm
MateriálPolyesterPolyesterPolyester-PolyesterPolyesterPolyesterTextíliePolyesterPolyester
Reflexné prvkyNieAnoÁnoNieNieNieÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 študentských batohov

Dakine Campus 33

Dakine Campus 33 recenzie a test

Študentský batoh Dakine Campus 33 ponúka kvalitu a štýlové prevedenie za veľmi dobrú cenu. Pýši sa veľmi dobrým pomerom cena/výkon, je dostatočne priestranný a jeho výška 51 cm ho predurčuje pre starších školákov a študentov strednej školy. Vďaka objemu 33 litrov toho pojme naozaj veľa, vrátane notebooku do veľkosti 15″.

Na jedlo a nápoje má oddelenú chladiacu kapsu, ktorá ich dokáže udržať v normálnych podmienkach mimo chladničku aj v priebehu dňa. Po stranách sú sieťované vrecká, napríklad na fľašu. Poteší tiež priestor na okuliare a telefón, či iné drobné veci. Materiál je kvalitný a batoh má anatomicky tvarovateľný chrbát, takže sa dokonale prispôsobí.

Ramenné popruhy sú nastaviteľné v dostatočnom rozsahu, len by mohli byť o niečo málo širšie. Batoh je všestranný, možno ho teda využiť nielen do školy, ale určite poslúži aj na výletoch. Výrobca bohužiaľ nepoužil reflexné prvky, v dôsledku ich absencie je však model pomerne elegantný a hodí sa pre obe pohlavia.

Kvalitné materiály, priestrannosť, pomer cena/výkon
Užšie popruhy

Topgal HIT 869 E

Topgal HIT 869 E recenzie a test

Batoh pre študentov Topgal HIT 869 E je jedným z modelov tejto známej značky, ktorý môžu nosiť ako študenti vyšších tried základnej školy, tak stredoškoláci. Predurčuje ho k tomu jeho výška 44 cm, ktorá je na dolnej hranici plnohodnotné veľkosti batohu.

Chrbtový systém je anatomicky tvarovaný a obsahuje hliníkovú výstuž, ktorá spoľahlivo pôsobí ako prevencia proti boľavému chrbtu aj pri väčšom zaťažení. Ramenné popruhy možno nastaviť v dostatočnom rozsahu a sú nadštandardne polstrované aj dostatočne široké. Podporu zabezpečuje aj hrudný pás.

Neoprenová kapsa ochráni až 15″ notebook, je tu tiež priestor na drobnosti, sieťka na fľašu s pitím na boku i priestor na desiatu. Materiál je veľmi kvalitný, avšak samotný batoh je v dôsledku toho všetkého trochu ťažšie. Jeho hmotnosť je 1400 gramov a ponúka aj reflexné prvky. Dizajn s peknou mozaikou je určený skôr pre chlapcov.

Extra vystužený chrbtový systém, mnohé reflexné prvky, známy výrobca
Vyššia hmotnosť

Bagmaster LINCOLN 8 A

Bagmaster LINCOLN 8 A recenzie a test

Školský batoh pre teenagerov Bagmaster LINCOLN 8 A je s výškou 48 cm plnohodnotným batohom pre odrastenejšie školákov a stredoškolákov. Tí tu môžu nosiť až 15″ notebook, ktorý chráni polstrovaná priehradka.

Aj ďalšie vrecká sú zastúpené v dostatočnom množstve a batoh je prehľadne členený. Na boku je samozrejmosťou vrecko na fľašu, na druhej strane je vrecko ďalšie. Dobrá je priehradka na okuliare a je tu dokonca aj bezpečnostné vrecko na doklady a cenné veci.

Chrbát má vyššie polstrovanie v bedrovej oblasti, čo znamená, že batoh v tejto citlivej oblasti nebude nikdy tlačiť. Ramenné popruhy sú dostatočne široké aj polstrované a anatomicky tvarované. Prítomný je tiež hrudný pás a zipsy majú kryty proti prieniku vody. Výrobca nezabudol ani na základný reflexný prvok, prevedenie je univerzálne pre chlapcov aj dievčatá a má pekný moderný dizajn.

Polstrovanie bedrovej oblasti, kvalitné popruhy, organizácia priestoru
Vyššia cena

Karton P+P Oxy Style Urban

Karton P+P Oxy Style Urban recenzie a test

Batoh do školy pre študentov Karton P+P Oxy Style Urban je určený najmä žiakom druhého stupňa, prípadne ho môžu nosiť aj stredoškoláci, výšku má 44 cm a objem 29 litrov. Na tomto modeli možno vďaka tvaru oceniť jeho dostatočnú priestrannosť a široký otvor, cez ktorý sa dobre vkladajú veci.

Vnútorné členenie je rozdelené na dve hlavné komory, kde nájdete ako kapsu na 15″ notebook, tak priestor pre tablet veľkosti 10″. Nechýba ani vrecko s organizérom na školské potreby. Na boku sa nachádza obvyklé vrecko na fľašu a na druhej strane vrecko na ďalšie drobnosti, ako napríklad kľúče, ale vojde sa tu pohodlne aj telefón.

Kvalita spracovania je na dobrej úrovni, chrbát sú z priedušného, anatomicky tvarovaného, materiálu. Ramenné popruhy sú nastaviteľné a je tu aj hrudný popruh. Design zdobia abstraktné tvary a hodí sa ako pre chlapcov, tak pre dievčatá.

Organizácia vnútorného priestoru, dobre prístupná hlavná komora, kvalitné spracovanie
Chýbajú reflexné prvky

Willard BART 35

Willard BART 35 recenzie a test

Školský batoh pre stredoškolákov Willard BART 35 dobre poslúži aj ako klasický mestský batoh, v ktorom odnesiete aj ťažšie veci. Samozrejme je vhodný pre školákov na druhom stupni, alebo študentov stredných škôl. Má plnohodnotnú výšku 51 cm a s objemom 35 litrov toho pojme naozaj dosť.

Zvládne bezpečne preniesť 15″ notebook, pre ktorý má pripravený špeciálne vypolstrovanou kapsu. Predné vrecko ponúka organizér, na boku nájdete klasické pružné vrecká, ktoré poslúžia napríklad na fľašu. Je tu tiež termo vrecko a výrobca batoh vybavil dobre nastaviteľným hrudným popruhom a kvalitnými prackami Nifco. Ramenné popruhy sú polstrované, ale s ohľadom na veľkosť batohu by bola vhodná väčšia šírka.

Na batohu nie sú reflexné prvky, čo je zrejme dané jeho univerzálnym určením. Ako školský je však určite vhodný vďaka spevneným chrbátu. Batoh je tiež za veľmi dobrú cenu, z tohto uhla pohľadu sa tak jedná o dobrú všestrannú voľbu.

Univerzálne použitie, priestranný, cena
Užšie popruhy

Vans Old Skool II

Vans Old Skool II recenzie a test

Školský batoh pre študentov Vans Old Skool II patrí medzi mestské batohy, ktorý možno použiť samozrejme aj ako študentský. Jeho zameranie na univerzálnosť a štýl však znamená, že neobsahuje reflexné prvky. Má výšku 42 cm a hodí sa najmä pre školákov na druhom stupni. S celkovým objemom 22 litrov sa radí skôr medzi menej objemné modely.

Medzi teenagerov obľúbená značka Vans v tomto modeli prichádza sa skôr subtílnejším batohom, ktorý je teda hlavne pre študentov, ktorý toho zase toľko nenosí, chrbtový panel je spevnený len čiastočne. Popruhy sú ale vystužené, nastaviteľné v dobrom rozsahu a dostatočne široké. Pútko je pevné.

Zipsy na batohu sú chránené lemy proti prieniku vody, čo hodnotíme ako praktické. Ak teda študent potrebuje menšie univerzálny batoh a zároveň si už potrpia na známu značku a nenosia v batohu celú knižnicu, môže sa jednať o zaujímavú voľbu. Je tiež za rozumnú cenu a nosiť ho môžu chlapci aj dievčatá.

Kvalitné popruhy, do mesta i do školy, populárna značka
Chrbát spevnený len čiastočne

Ars Una Vintage Rose AU2

Ars Una Vintage Rose AU2 recenzie a test

Batoh pre stredoškolákov Ars Una Vintage Rose AU2 je typický dievčenský batoh, ktorý je so svojím vonkajším dizajnom a výškou 46 cm určený hlavne pre školáčky zhruba od piatej triedy. Stredoškoláčky ho ale samozrejme môžu nosiť tiež. Farba je zelenkavá, pokrytá motívy ruží a ďalších kvetov v populárnom ružovom odtieni vintage rose.

Batoh pôsobí kvalitným dojmom, ako po stránke spracovania, tak použitými materiálmi. Sú tu štyri vrecká na zips, v ktorých nájdete organizéry na školské potreby aj vrecko na mobil či na okuliare. Prítomná je tiež polstrovaná kapsa maximálne na 14″ notebook a na strane sú sieťované pružné vrecká, do ktorých možno umiestniť napríklad fľašu s pitím.

Chrbát je polstrovaný a nechýba odnímateľný hrudný popruh. Samozrejmosťou sú nastaviteľné ramenné popruhy a pútko pre prenášanie je silné a veľmi pevné. Pri dôrazu na dizajn výrobca nezabudol ani reflexné prvky, ktoré tu nájdete na popruhoch. Celkový objem batohu je skôr menších 17 litrov.

Kvalitné prevedenie, osobitý dizajn, organizácie vnútorného priestoru
Menší objem batohu 17 l

Karton P+P Oxy Sport

Karton P+P Oxy Sport recenzie a test

Študentský batoh Karton P+P Oxy Sport so svojimi sýto ružovými prvkami a výrazným vertikálnym ružovým nápisom OXY na čelnej strane si zamilujú najmä dievčatá. Výška 46 cm ho predurčuje pre druhý stupeň ZŠ a strednú školu. Vyznačuje sa zaujímavými detailmi, ako sú napríklad zipsy opatrené praktickými pútkami pre jednoduché otváranie a uzatváranie.

Dominantnou je dvojica hlavných vreciek a jedno menšie vrecko vpredu. Vnútri sa nachádza vrecko na notebook, ktorá pojme veľkosť uhlopriečky až 17″. Vedľa nej je tiež menšie vrecko na drobnosti a hodí sa karabína na kľúče. Na boku je štandardný vrecko na fľašu a na druhej strane potom uzatvárateľné vrecko na zips.

Batoh je vybavený reflexnými prvkami, ramenné popruhy sú nastaviteľné v dobrom rozsahu. Výrobca nezabudol ani hrudný popruh a transportné pútko je bytelné. Chrbát je ergonomicky tvarovaný a batoh má hmotnosť len 830 gramov, je teda pomerne ľahký. Využiť možno okrem školy aj na voľnočasové aktivity.

Vnútorné členenie, nízka váha, výrazný dizajn
Vyššia cena

Herlitz Be Bag cube

Herlitz Be Bag cube recenzie a test

Batoh pre študentov Herlitz Be Bag cube v tmavo modrej farbe s motívmi ružových motýľov zaujme určite všetky dievčatá. Je kompaktný a zároveň priestranný, jeho celkový objem je 28 litrov. Má športový moderný dizajn a výšku 45 cm, ktorá je vhodná hlavne pre koniec prvého stupňa a stupeň druhý.

Hlavné vrecko je delené na prehľadné rozloženie vecí, do organizačného vrecka možno umiestniť telefón, peňaženku či kľúče a ďalšie bežné osobné drobnosti. Vpredu je ďalšie menšie vrecko na zips a na boku sa nachádzajú vrecká využiteľné napríklad na fľašu. Poteší tiež prítomnosť reflexných prvkov.

Chrbát je anatomicky tvarovaný a priedušný, ramenné popruhy potom polstrované a dostatočne široké. Pútko, či ak chcete ucho, je ergonomicky tvarované a nechýba ani hrudný popruh. Zaujímavým detailom sú kompresné popruhy, ktorými ide viac naložený batoh stiahnuť a priblížiť tak váhu čo najviac k telu, čo chrbát vždy ocení.

Prepracovaná ergonómia, kvalita prevedenia, moderný dizajn
Bez vrecká na notebook

Walker Fame Dream Horse

Walker Fame Dream Horse recenzie a test

Školský batoh pre teenagerov Walker Fame Dream Horse sa snovým koníkom na čelnej strane si zamilujú všetky romantické dievčenskú duše. Výška 44 cm ho predurčuje všetkým dievčatám od 5. triedy vrátane druhého stupňa ZŠ.

Chrbát je ergonomický so sieťovaným polstrovaním, ako je u kvalitnejších batohov zvykom. Hlavné vrecko je rozdelené zdvojenou prepážkou na tri časti, na ňu nadväzuje ďalšie vrecko na zips, a nakoniec veľké predné vrecko, kde je organizér s vreckom na mobil, sieťovanou priehradkou a priehradkou na školské pomôcky.

Ramenné popruhy sú kvalitné a široké. Pútko je robustné a zdá sa, že niečo udrží. Poteší tiež menšie pútko na zavesenie. Nechýba tiež hrudný pás a batoh je opatrený aj reflexnými prvkami, a to aj na hrudnom páse. Postranné vrecká majú tiež reflexné prvky a s objemom 34 litrov a hmotnosťou len 900 gramov sa tak jedná o veľmi zaujímavú voľbu.

Kvalitný materiál a prevedenie, početné reflexné prvky, moderný vzhľad
Vyššia cena

Ako vybrať študentský batoh

Batoh do školy pre študentov musí spĺňať hneď niekoľko požiadaviek. Predovšetkým musí byť dostatočne ergonomický, aby neničil chrbát dieťaťa vo vývoji. Preto je chrbtová časť batohu veľmi dôležitá, vrátane popruhov. Do výberu zasahuje tiež dizajn a určenie, rad modelov je určená zvlášť pre dievčatá a chlapcov.

Dizajn a určenie

U detí v študentskom veku už často hrá úlohu dôraz na štýl, z tohto dôvodu je u študentov vyšších ročníkov a stredoškolákov preferovaný batoh, pred klasickou školskou aktovkou, ktorá sa hodí skôr pre nižší stupeň základnej školy. Dnes je navyše možné vyberať medzi mnohými u teenagerov populárnych značiek, môžu mať teda kvalitný batoh a zároveň byť takzvane in.

Nikdy by sa však výber batohu nemal podriaďovať móde, vždy je potrebné v prvom rade dbať na kvalitné prevedenie z hľadiska ergonómie. Výrobcovia idú naproti dopyte, a preto vedľa unisex modeloch sú tiež batohy určené ako pre chlapcov, tak pre dievčatá.

Vnútorné usporiadanie a objem

Študenti už často nosia do školy notebook, ktorému je potom určite nutné prispôsobiť výber batohu. Menší batoh pre študentov nemusí pojať väčšie uhlopriečky displejov, prípadne môžu mať vnútorné usporiadanie nevhodne riešené z pohľadu ochrany notebooku, kedy k uloženiu zariadenia nemajú vyhradenú dostatočne pevnú priehradku.

Vedľa kapsy na notebook by mal byť k dispozícii aj dostatočný počet ďalších priehradiek, vreciek a oddelených priestorov. S týmto usporiadaním korešponduje celkový objem batohu, ktorý sa najčastejšie pohybuje medzi 20 až 30 litrami.

Chrbát a popruhy

U každého študenta je dôležité chrániť chrbát a chrbticu, a preto musí chrbát batohu spĺňať určité ergonomické predpoklady. Ak vyberáte študentský batoh, zamerajte sa na dĺžku chrbtovej časti. Jej výška musí byť zhodná s dĺžkou chrbta študenta. Dĺžka chrbta sa meria od ramien k úrovni bedier. Rozhodne sa vyvarujte situácii, kedy končí batoh študentovi až na zadku. Väčšina výrobcov už dnes ponúka anatomicky tvarovanú zadnú časť batohu, najčastejšie zhotovenú z priedušného materiálu.

Dôležité sú tiež popruhy, ktorými sa nastavuje, ako vysoko na chrbte bude študent tašku nosiť. Dobrý rozsah nastavenia popruhov je veľmi kľúčový. Popruhy sa ďalej nastavujú v priebehu roka, v zime je totiž obvyklá vrstva oblečenia podstatne hrubší, takže je potrebné popruhy povoliť. Pri výbere dajte tiež pozor na šírku ramenných popruhov a ich spracovanie.

Rozmery a hmotnosť

Rozmery batohu sú dôležité najmä u mladších študentov, kde by sa mohlo nedopatrením stať, že bude batoh presahovať cez ich chrbát. Obdobne je tomu aj u hmotnosti, ktorú je potrebné strážiť opäť hlavne u mladších študentov. Rozmery sa odvíjajú od objemu batohu a hmotnosť sa priemerne pohybuje okolo jedného kilogramu s osciláciou 200 gramov.

4.4/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.