Záhrada,

Strunové kosačky: aku, elektrické, benzínové | Recenzie, test

Strunové kosačky a krovinorezy sa používajú na kosenie trávy v miestach, kam nedosiahnu väčšie a výkonnejšie stroje. Zásadný rozdiel medzi strunovou kosačkou, často označovanú ako vyžínač, a medzi krovinorezom, spočíva hlavne vo výkone a hmotnosti, prípadne v sekacím ústrojenstva. Strunové kosačky sú spravidla menej výkonné, kompaktnejšie a disponujú nižšou hmotnosťou než krovinorezy. Tieto vlastnosti predurčujú vyžínače k využitie predovšetkým pri dokončovacích fázach sekaní a detailným zastrihávanie nízke trávy.

Jednotlivé strunové kosačky sa líšia najmä použitým zdrojom energie. Najčastejšie zákazníci vyberajú medzi elektrickými strunovými kosačkami s prívodným káblom a medzi aku typom. Benzínové strunové kosačky sú menej časté, pretože ide z veľkej časti o prístroje, ktoré svojou konštrukciou spadajú do kategórie zmieňovaných krovinorezov. Najobľúbenejším typom vyžínačov sú tie s akumulátorom, a to vďaka jednoduchej manipulácii.

Podstatným parametrom strunovek je šírka záberu, ktorá sa uvádza v centimetroch. Veľmi dôležitá je aj hmotnosť jednotlivých strojov, prípadne tiež kapacita batérie, ak bude reč o aku vyžínačoch. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie strunové kosačky a ich recenzie.

Najlepšie strunové kosačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších strunových kosačiek z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hecht 5020Makita DUR181ZExtol Premium 8895610Bosch EasyGrassCut 12-230Gardena ComfortCut LI-18/23RVeGA VE 24250Hecht 630Bosch ART 35Fieldmann FZS 2050 EAL-KO GTE 450 Comfort
Typ kosiaceho zariadeniaJednostrunnáJednostrunnáJednostrunnáPlastové nožePlastové nožeDvojstrunováJednostrunnáDvojstrunováDvojstrunováDvojstrunová
Výkon (batéria)20 V / 2 Ah18 V / 2 Ah18 V / 1,5 Ah12 V / 2 Ah18 V / 2 Ah0,75 kW0,6 kW0,6 kW1,4 kW0,45 kW
Nastavenie uhla hlavyÁnoÁnoÁnoNieÁnoNieÁnoNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 strunových kosačiek

Hecht 5020

Hecht 5020 recenzie a test

Akumulátorová strunová kosačka Hecht 5020 zaujme predovšetkým atraktívnou cenou. Z nami vybraných vyžínačov ide totiž o cenovo najdostupnejšie produkt. Nízka cena je dôvodom pre nie príliš silný akumulátor, ktorý vystačí na iba 15-20 minút kosenia.

Veľkou výhodou tejto aku strunovky je nízka hmotnosť, ktorá dosahuje hodnoty 2,2 kilogramov vrátane batérie. Práve vďaka nízkej hmotnosti je práca s ňou veľmi pohodlná, k čomu napomáha aj možnosť nastavenia rukoväte do rôznych polôh. Niektorí užívatelia sú nespokojní s nízkym výkonom tejto kosačky, čo je však pre aku strunovky bežné. Sekanie je navyše zaistené iba raz strunou, ktorá sa však odvíja zo sekacej hlavy automaticky.

Malý záber čítajúci iba 25 cm v kombinácii s jednou strunou predurčuje toto zariadenie len k nenáročnému kosenie. Spolu s nízko nastavenou cenovkou je Hecht 5020 ideálnym zariadením pre menej náročných užívateľov.

Nízka hmotnosť, nízka cena, kompaktné rozmery
Malý záber, nízky výkon

Makita DUR181Z

Makita DUR181Z recenzie a test

Aku vyžínač Makita DUR181Z patrí do kolekcie akumulátorového náradia rovnakej značky, preto je veľkou výhodou jeden univerzálny akumulátor pre viac zariadení značky Makita. Užívatelia si pochvaľujú najmä kvalitné spracovanie a ďalej potom slušný výkon s ohľadom na aku pohon.

Záber kosačky 26 cm patrí k najväčším z aku modelov nášho výberu, čo ale platí aj pre hmotnosť, ktorá dosahuje aj s akumulátorom 2,9 kg. K užívateľskému komfortu však napomáha teleskopicky nastaviteľné telo kosačky a indikátor nabitia akumulátora. Odvíjanie struny je automatické, vďaka čomu je práca s touto kosačkou vskutku nenáročná.

Užívatelia si pochvaľujú predovšetkým slušný pomer ceny a kvality, avšak za predpokladu, že už vlastní akumulátor a iné zariadenia z kolekcie aku náradia značky Makita. V opačnom prípade sa môže nákup tohto vyžínače značne predražiť, pretože súčasťou balenia nie je ani nabíjačka, ani samotný akumulátor.

Slušný výkon, kvalitné spracovanie
Pomerne vyššia cena, obsah balenia

Extol Premium 8895610

Extol Premium 8895610 recenzie a test

Strunová kosačka s akumulátorom Extol Premium 8895610 je cenovo priaznivým zariadením pre záhrady menších veľkostí. Vďaka záberu 25 cm, teleskopicky nastaviteľnému telu až o 20 cm a hmotnosťou 2 kg je Extol Premium 8895610 pri práci veľmi efektívne. Kosenie v blízkosti prekážok je naviac zaistené dištančným oblúkom. Užívateľský komfort je podčiarknutý pogumovanou rukoväťou, ktorá efektívne tlmí vibrácie.

Nevýhodou tohto zariadenia je pomerne malá výdrž batérie, ktorá dosahuje cca 20 minút. K tomu sa pridáva aj dlhá doba nabíjania čítajúci 4 hodiny. Naopak veľkou výhodou je obsah balenia, v ktorom používatelia nájdu aj akumulátor s kapacitou 1,5 Ah a nabíjačku, čo v rámci aku kosačiek nie je štandardom.

Zákazníci najviac oceňujú jednoduché spracovanie a veľmi nenáročnú prevádzku. Podstatnou výhodou je nízka obstarávacia cena, ku ktorej sa pridáva aj jednoduchá manipulácia bez prívodných káblov, čo je pre aku strunovky charakteristické.

Nenáročná a užívateľsky komfortná prevádzka, obsah balenia
Krátka doba prevádzky a dlhá doba nabíjania

Bosch EasyGrassCut 12-230

Bosch EasyGrassCut 12-230 recenzie a test

Aku vyžínač osvedčené značky Bosch EasyGrassCut je rovnako ako ostatné aku strunovky obľúbený vďaka možnosti práce bez obmedzenia prívodným káblom. Oproti konkurenčným kosačkám sa však chváli revolučným sekacím systémom s názvom Durablade, ktorý sľubuje dlhšiu životnosť sekacieho noža.

Záber kosačky patrí k tým najmenším z celého výberu, a to len 23 cm. Je to výhoda v nevýhode, pretože vďaka tomuto malému zábere sa dá dostať aj do menej prístupných miest, ale za to produktivita pri sekaní je celkovo menšia.

Konštrukcia je veľmi podobná obdobným výrobkom, avšak s tým rozdielom, že nie je možné nastaviť ani uhol sklonu sekacie hlavy, ani nie je možné kosačku dĺžkovo nastaviť. Výhodou teda zostáva nízka cena a kompatibilný akumulátor s ostatnými výrobkami zo série značky Bosch. Pozor však na to, že kosačka sa dodáva zásadne bez akumulátora.

Plastové sekacie nože s jednoduchou výmenou, jednoduché skladovanie, rýchle nabíjanie
Akumulátor nie je súčasťou balenia, nie je možné nastaviť uhol sklonu sekacie hlavy

Gardena ComfortCut LI-18/23R

Gardena ComfortCut LI-18/23R recenzie a test

Aku strunová kosačka Gardena ComfortCut LI-18/23R 9825-20 patrí k najdrahším kosačkám z celého nášho výberu, ale za to disponuje mnohými výhodami oproti svojim konkurentom. Vyzdvihnúť treba batériu, s ktorou sa dá pracovať až 50 minút, navyše je súčasťou balenia.

Štandardom tejto kosačky je indikátor nabitia batérie, obľúbenou funkciou užívateľov je potom šikovne nastaviteľná hlava kosenia. Rovnako ako konkurent od značky Bosch má aj Gardena ComfortCut LI-18/23R miesto struny plastové nožíky, ktoré pri správnom zaobchádzaní vydrží dlho a sú pri sekaní efektívnejšie.

Kosačka je navrhnutá s dôrazom na ergonómiu. To znamená, okrem nastaviteľné rukoväte aj to, že je doplnená o extra madlo, ktoré umožnia pohodlne pracovať aj vyšším postavám. Nevýhodou môže byť pomerne malý záber kosenia, ktorý je púhych 23 cm.

Dlhá výdrž akumulátora, ergonómia práce, plastové nože, obsah balenia
Malý záber kosenia, vyššia cena

VeGA VE 24250

VeGA VE 24250 recenzie a test

Benzínová strunová kosačka VeGA VO 24250 patrí k menšine tých so spaľovacím motorom. Vďaka spaľovaciemu motoru disponuje vyšším výkonom ako akumulátorové kosačky, avšak prináša to so sebou aj niekoľko nevýhod. Oproti ostatným vyžínačom zo porovnanie je charakteristický zahnutou hriadeľom namiesto klasickej teleskopické, ako je tomu u iných modelov.

Mimo vysoký výkon je prednosťou tejto kosačky bezpochyby šírka záberu – 43 cm. Ďalej stojí za zmienku ergonómia, pretože užívatelia si chvália kvalitné vyváženie celého stroja. Súčasťou balenia sú praktické popruhy, vďaka čomu je možné rozložiť váhu viac ako 5 kg na celé telo. Prácu s týmto ťažším vyžínačom teda zvládnu bez jediného problému aj ženy.

Čo dokáže odradiť, je náročnejšia starostlivosť o stroj. Je potrebné dodávať palivo, ktoré sa navyše dopĺňa v správnom pomere s olejom. K tomu sa jedná o stroj celkovo hlučnejší, než sú elektrické varianty. Naopak potešiť môže automatické odvíjanie struny.

Vysoký výkon, veľký záber, spoľahlivosť, robustná konštrukcia
Náročnejší používanie, hmotnosť, popruh bez polstrovanie

Hecht 630

Hecht 630 recenzie a test

Elektrická strunová kosačka Hecht 630 sa môže pýšiť veľmi dobrým pomerom výkonu a váhy. Pri relatívne nízkej hmotnosti (2,8 kg) dosahuje výkon tejto kosačky až 600 W a je vhodné ju využiť v miestach s odolnejším porastom.

Kosenie je efektívne vďaka väčšiemu záberu s hodnotou 30 cm. Telo vyžínače je dĺžkovo nastaviteľné, to isté platí aj o sekacie hlave, ktorú je možné nastaviť aj do polohy pre zastrihávanie okrajov trávnika. K dispozícii je aj poloautomatické odvíjanie strún, ktoré funguje pri poklepaní o zem, keď sa struna posunie a zastrihne na správnu dĺžku.

Nevýhodou je samotný prívodný kábel, ktorý obmedzuje v pohybe. Na druhú stranu súčasťou výbavy je aj odľahčovacích pnutie kábla, vďaka ktorému je manipulácia s Hecht 630 jednoduchšia ako u iných elektrických strunových kosačiek.

Solídny výkon a záber žacej hlavy, nastaviteľnosť mnohých prvkov
Nič zásadné

Bosch ART 35

Bosch ART 35 recenzie a test

Elektrická strunová kosačka Bosch ART 35 patrí medzi konštrukčne odlišné kosačky. Sľubuje však priaznivú ergonómiu pri práci, a to vďaka zahnuté hriadeli aj závesným popruhom na ramená. Aj napriek nižší výkon oproti iným strojom je tento vyžínač obľúbený, lebo v kombinácii s veľkým 35 cm záberom ide efektívnú strunovku pre menší rozsah prác.

Ako aj u ostatných elektrických strunovek, aj tu je nevýhodou prívodný kábel, ktorý dovedie pri práci prekážať. Na druhú stranu si netreba robiť starosti o nabitie akumulátora alebo hladinu benzínu v nádrži. Hmotnosť 4,6 kg sa príjemne rozloží na ramená vďaka popruhom, manipulácia preto nie je nijako obtiažna.

Nevýhodou môže byť absencia akéhokoľvek polohovacieho nastavenia, okrem madlá, u ktorého je nastavenie polohy umožnené. Užívatelia si navyše sťažujú na pomerne veľký odpor vypínača, ktorý je potrebné po celú dobu kosenia držať.

Automatické navíjanie struny, veľký záber
Silná pružina vypínače, vyššia hmotnosť

Fieldmann FZS 2050 E

Fieldmann FZS 2050 E recenzie a test

Elektrická strunová kosačka Fieldmann FZS 2050 E patrí medzi vyžínače s vyšším výkonom. Kosenie je efektívne vďaka silnému motoru, veľkému 42 cm zábere a kosacie hlave s dvoma strunami. Súčasťou balenia je navyše trojzubec, ktorý býva charakteristický pre krovinorezy – vyžínač si teda poradia aj s náletovými drevinami a tvrdú trávou.

Veľkou výhodou tohto modelu je rozloženie hmotnosti vďaka ramenným popruhom. Aj pri hmotnosti 6 kg nie je aj niekoľkohodinové kosenie akokoľvek namáhavé. Nevýhodou je na druhú stranu minimálna možnosť nastavenia, kedy jediný nastaviteľný prvok je madlo.

Užívatelia si u tohto zariadenia sťažujú na nekvalitný spojovací materiál, ktorý sa môže pri kosení uvoľniť. Tiež je potrebné spomenúť, že plastový ochranný kryt je prispôsobený len pre pravákov. To znamená, že pri držaní ľavou rukou môže všetka tráva lietať priamo na užívateľa.

Vysoký výkon, ramenné popruhy, trojzubec súčasťou balenia
Vysoká hmotnosť, nekvalitný spojovací materiál

AL-KO GTE 450 Comfort

AL-KO GTE 450 Comfort recenzie a test

Cenovo priaznivý elektrický vyžínač AL-KO GTE 450 Comfort cielia najmä na nenáročných užívateľov. S menším záberom 30 cm, nízkym výkonom a prívodným káblom je ideálny predovšetkým pre kosenie menších plôch, prípadne pre detailné úpravy trávnikov.

Medzi priaznivé znaky tejto strunovky patrí nastaviteľná dĺžka tela, niekoľko polôh sklonu žacej hlavy a nastaviteľná poloha prídavného madla. Práca s týmto vyžínačom bude fyzicky nenáročná aj vďaka nízkej hmotnosti, ktorá činí cca 2,9 kg. Možnou nevýhodou je motor umiestnený blízko žacej hlavy, čo mení ťažisko zariadení a negatívne tak ovplyvňuje manipuláciu s vyžínačom.

Dvojitá struna je odvíjaná poloautomaticky, a to poklepom o zem. Praktickým prvkom je vymedzovač, vďaka čomu nehrozí poškodenie kosacieho nástroja o tvrdej prekážky. Nepraktický je však prívodný kábel, ktorý dokáže pri sekaní nepekne obmedzovať v pohybe.

Nízka cena, možnosti nastavenia, nenáročná prevádzka
Malý záber, nízky výkon

Ako vybrať strunovú kosačku

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, k čomu budete kosačku vlastne využívať. Strunové kosačky čiže vyžínače zastanú funkciu nenáročného záhradného náradia, ktoré bude slúžiť pri občasnom a menej náročnom kosenie. Ak budete chcieť kosiť väčšie plochy v neprístupnom teréne, navyše rôzne typy tráv, prípadne aj náletové dreviny, nebude od veci poohliadnuť sa skôr po kategórii krovinorezov.

Zdroj energie

Pre maximálny komfort pri kosení sú skvelou voľbou akumulátorové vyžínače. Nie ste obmedzení pri pohybe, pretože za sebou neťaháte kábel. Na druhú stranu ste obmedzený dobou sekanie, ktorá sa počíta na desiatky minút, preto je treba myslieť na kapacitu akumulátora. Z toho vyplýva, že akumulátorové strunové kosačky nájdu uplatnenie iba pri najmenej náročnom kosení trávy.

Benzínové strunové kosačky tiež neobmedzujú v pohybe, ale ich údržba je značne ťažšie. Naviac tieto zariadenia sú len krôčik od výkonných krovinorezov. Môže teda ísť o kompromis medzi nenáročným vyžínačom a výkonným krovinorezom. Vhodné sú najmä pre náročnejších užívateľov.

Klasikou v tejto oblasti sú elektrické vyžínače. Vyšší výkon než aku strunovky, nenáročné použitie oproti benzínovým kosačkám, ale jedna zásadná nevýhoda, a to nutnosť ťahať za sebou prívodný kábel. Z toho plynie nielen nepohodlie, ale aj nebezpečenstvo preťatie kábla pri neopatrnom sekaní.

Záber a nastavenie strunovej hlavy

Záber strunovej hlavy určuje, aký veľký kruh dokáže strunovky pokosiť. Strunové kosačky by nemali byť používané na časovo dlhé osekávanie rozsiahlych plôch. Záber tak nebýva príliš široký. Väčšinou sa stretnete s rozpätím medzi 20 až 40 centimetrami. Záber strunovej hlavy veľmi často korešponduje s celkovým výkonom vyžínače a rozhodne by ste ho nemali pri výbere prehliadať.

Kvalitné strunové kosačky tiež umožňujú flexibilne nastaviť uhol žacej hlavy. Nastavenie uhla pomáha používateľom upraviť si kosačku tak, aby dobre vyhovovala ich spôsobe držania. Vyššia ľudia potrebujú o niečo iný uhol než ľudia menšieho vzrastu.

Struna kosačky

Kľúčovou súčasťou strunové kosačky je samozrejme struna. Tú je potreba raz za čas vymeniť, aby bola zachovaná efektivita kosenia. Pri výbere struny sledujte priemer, dĺžku a z akého materiálu je vyrobená. Ostrejší kosenie ponúka varianty so štvorcovým profilom, u ktorých je však potrebné vybrať kvalitný materiál. Ešte väčšiu efektivitu, a hlavne šetrnosť ke kosenej tráve majú hviezdicové struny. Variant s väčším priemerom má dlhšiu životnosť, ale záleží od výkonu motora kosačky. Pri výbere náhradných strún dodržujte parametre dané výrobcom.

Struna alebo plastový nožík?

V poslednej dobe sú k dostaniu okrem strunových hláv taktiež plastové nožíky. Ich výhoda tkvie v efektívnejším kosení a dlhšej životnosti. Struna je však klasika, navyše je lacnejšia ako plastový nožík. V každom prípade platí, že čím menej šetrnejšie budete kosiť, tým kratší čas sekacie nástroj vydrží. Treba vyhýbať sa pevným prekážkam, o ktoré sa môže struna preťať a plastový nožík prelomiť. V tomto prípade oceníte vymedzovače, ktoré zaistia bezpečný odstup od pätníkov, kameňov alebo múrov.

Jednostrunné vs. dvojstrunové

Systém odvíjanie struny ovplyvňuje efektivitu danej strunové kosačky. U jednostrunných verzií sa z cievky odvíja iba jeden koniec struny, zatiaľ čo u dvojstrunových kosačiek dochádza k odvíjanie dvoch koncov. Okrem vyššej efektivity kosenia majú dvojstrunové kosačky tú výhodu, že sa ich struna pomalšie opotrebováva a nemusíte ju tak často meniť. Z toho dôvodu sa výrobcovia dnes zameriavajú predovšetkým na tieto modely.

Hmotnosť

Strunové kosačky väčšinou nepresahujú váhu 5 kg. Elektrické a aku vyžínače môžu vážiť aj výrazne menej – bežne nájdeme modely okolo 1,5 alebo 2 kg. Výkonnejšie benzínové strunové kosačky bývajú ťažšie. Treba sa rozhodnúť, ktorý parameter je pre vás dôležitejšie – váha, alebo výkon (možno nájsť aj veľmi dobré kompromisy). Každé kilo navyše po desiatkach minút práce rozhodne ucítite.

Výkon

Strunové kosačky nevyžadujú extrémny výkon vzhľadom k tomu, že sú používané na kosenie relatívne jemných trávnatých porastov. Neznamená to však, že by ste sa o výkon vyžínače nemali zaujímať. Všeobecne nižší výkon medzi 250 až 600 W nájdeme u akumulátorových a slabších elektrických strunových kosačiek. Aj ty si ale stále s trávou poradia bez problémov. Ak však hľadáte silnejšie stroje, siahnite po benzínovej strunovce s výkonom od 650 do 1000 W alebo vyššie. Čím húževnatejší porast na vašom pozemku, tým výkonnejší strunovky budete potrebovať.

Ergonómia a rukoväť

Typ rukoväte ovplyvňuje ergonómiu držania prístroja. Vyskytujú sa dva typy. U ľahších prístrojov je držanie riešené pomocou madla, kedy jedno je na konci prístroja a druhé v optimálnej vzdialenosti na tyči pre pohodlne držanie oboma rukami. Druhým variantom sú riadidlá doplnená o popruh, kedy ide o riešenie hlavne u ťažších a výkonnejších kosačiek.

Ak sa pri používaní jedného prístroja bude striedať viac ľudí, zvážte model s teleskopickou rukoväťou, ktorá sa jednoducho prispôsobí rôzne vysokým ľuďom.

Príslušenstvo

Mnoho strunových kosačiek okrem základného vybavenia kúpite aj s príslušenstvom, ktoré používanie výrazne zjednoduší. Najmä u výkonnejších a ťažších modelov sú veľmi príjemným doplnkom ramenné popruhy, ktoré lepšie rozložia váhu kosačky a zamedzí prílišné fyzickej únave.

Skoro samozrejmou súčasťou by mali byť náhradné struny. V prípade, že plánujete strunovky použiť aj k vertikálnemu kosenia, hľadajte verzii s oporným klzákom. Pre presnejšie horizontálne kosenie a menšiu námahu sa rozhliadnite po doplnku v podobe postranných koliesok.

4.5/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.