Auto-moto,

Strešné nosiče bicyklov: Recenzie 10 najlepších

Strešný nosič bicyklov je najvyužívanejším typom uchytenie bicyklov pre cyklistov cestujúcich autom. Nosič bicyklov na strechu môže byť použitý v podstate na každom automobile. Stačí mať hagusy alebo priečniky pre jeho montáž. Vďaka nosnosti striech a konštrukciám nosičov je možné ľahko prepravovať bicykle aj celej rodine, zvyčajne v počte 3 až 4 bicyklov. Ide tiež o riešenie, ktoré príde vhod ak na svojom vozidle nemáte guľu pre nosič na ťažné zariadenie.

Ďalšou veľkou výhodou je neobmedzený výhľad pri pohľade dozadu oproti nosiči na piate dvere, ľahký prístup do kufra, minimálne zašpinenie bicyklov a porovnateľne nižšie obstarávacie náklady, ktoré možno prispôsobiť počtu prevážaných bicyklov (samostatný nosič pojme 1 bicykel).

Strešný nosič na bicykle má však aj svoje negatívne stránky. Tou najzásadnejšou je vplyv na jazdné vlastnosti vozidla a zvýšená spotreba paliva následkom väčšieho odporu. Tiež montáž vo väčšej výške nemusí byť ľahká, obzvlášť pre jednu osobu, a ďalej je treba dávať pozor na zníženej vjazdy napríklad do podzemných parkovísk a garáží. Za istých okolností sa tak oplatí skôr iný držiak bicyklov na auto.

Zohľadniť by ste mali nielen nosnosť a hmotnosť nosiča, použité materiály alebo jeho rozmery, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či umožňuje uzamknutie bicyklov k nosiču a ten potom k autu, aký má systém upevnenia (T-adaptér, U-profil), alebo ako sa upevňuje bicykel k strešnému nosiču (za rám, rýchloupínací systém). Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie strešné nosiče bicyklov a ich recenzie.

Najlepšie strešné nosiče bicyklov – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších strešných nosičov bicyklov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thule ProRide 598Hakr Speed ALU 0902Thule FreeRide 532Atera Giro AFThule OutRide 561Yakima FrontloaderThule ThruRide 565Menabo HUGGYThule ProRide 591Hakr Cyklo Pro
Uzamknutie nosiča k vozidluÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoNie
Uzamknutie bicykla k nosičuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
MateriálHliník/plastHliník/kov/plastHliník/plastHliník/plastHliník/plast-Hliník/plastHliník/plastHliník/plastOceľ
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 strešných nosičov bicyklov

Thule ProRide 598

Thule ProRide 598 recenzie a test

Strešný nosič bicyklov Thule ProRide 598 ponúkne kvalitu, ale aj sofistikovanosť, čo sa odráža aj v tom, že patrí medzi najobľúbenejšie strešné nosiče. Prednosťou je hlavne otočný obmedzovač momentu utiahnutia, ktorý ponúkne istotu optimálneho upevnenie na streche. Montáž zvládne jedna osoba, a to bez akéhokoľvek dodatočného náradia. Vďaka praktickým popruhom je možné prevážať v podstate akékoľvek bicykel.

Nosič zaujme aj tým, že jeho kompatibilita s rôznymi typmi zvyšuje ich bezpečnosť a minimalizuje riziko pádu. Aj držiak rámu sa vie prispôsobiť rôznym veľkostiam, od bicyklov cestných, až po bicykle horské. Ďalej je vybavený gumovou ochranou, ktorá eliminuje poškriabaniu.

Celková hmotnosť nosiča činí 4,2 kilogramov, čo uľahčuje jeho manipuláciu, jeho šírka je 32 centimetrov. Že je všestranný ukazuje aj jeho nosnosť, ktorá činí dobrých 20 kg. Samozrejmosťou je možnosť uzamknutia bicykla k nosiču, čím je eliminované riziko krádeže.

Jednoduchá montáž, otočenie uchyteného bicykla z ľavej a pravej strany, uchytenie vhodné pre rôzne typy bicyklov
Vyššia cena, ochranu karbónového rámu je potrebné dokúpiť

Hakr Speed ALU 0902

Hakr Speed ALU 0902 recenzie a test

Nosič bicyklov na strechu Hakr Speed ALU 0902 zaujme dobrým pomerom prijateľné ceny ku kvalite. Okrem plastu je vyrobený tiež z kovu a ďalej hliníka. Napriek tomu má priaznivú váhu, ktorá je iba 3,6 kilogramov. Vie zaujať aj svoju dobrú nosnosťou, ktorá je až 25 kilogramov.

Vďaka tomu umožní prepravu napríklad aj ťažších elektrobicyklov a všeobecne potom do veľkosti bicykla 27 palcov, čím ukazuje aj svoju flexibilitu. Dĺžka žľabu nosiča je 137,5 centimetrov. Pre svoju konštrukciu je určený pre všetky druhy plášťov. Výrobca myslí aj na bezpečnosť, kedy možno bicykle uzamknúť k nosiču. Nosič je ďalej zamknutý priamo k vozidlu.

Odporúčaná maximálna rýchlosť jazdy je 130 kilometrov za hodinu. K dispozícii sú aj praktické upínacie remienky, kde je využitý systém Clip. Ľahkú montáž podporuje fakt, že k nej nie je potrebné akékoľvek špeciálne náradie, a to vďaka montážnej sade T-adaptérov, ktorá je súčasťou balenia.

Systém Clip, montáž bez náradia, cenovo dostupný
Tuhšie aretačnej mechanizmus

Thule FreeRide 532

Thule FreeRide 532 recenzie a test

Strešný nosič na bicykle Thule FreeRide 532 zaujme svojou rýchlou inštaláciou na strechu, rovnako ako rýchlym umiestnením bicykla. V podstate stačí zájsť po drážke až do držiaka rámu, kde sa okolo niekoľkých rýchlymi pochybnosti pripevní. Zaujmú tiež bezpečnostné remienky, ktoré držia bicykel na mieste. Pri skladaní stačí jeden pohyb k ich uvoľneniu.

Súčasťou balenia nosiče sú aj špeciálne zámky. Vďaka nim je možné uzamknúť ako bicykle k samotnému nosiču, tak sa uzamyká aj nosič k vozu. Riziko krádeže je znížené skutočne na minimum. Zaujme aj kvalitná a odolná konštrukcia.

Nosič váži relatívne ku kategórii priemerných 3,5 kg, čo nijako nesťažia manipuláciu a jeho šírka je 21 centimetrov. Maximálne zaťaženie potom dosahuje 17 kilogramov, a okrem dospeláckých bicyklov naň uchytíte tiež detský bicykel.

Uchytenie na páčky, cena/kvalita, T-kus alebo objímka
Nutnosť staviť zámky

Atera Giro AF

Atera Giro AF recenzie a test

Držiak na bicykel na auto Atera Giro AF pochádza od nemeckého výrobcu, čo sa ukazuje aj na jeho kvalite, ale tiež o niečo vyššej cene. Zaujme napríklad nízkou váhou, ktorá je iba 2,9 kilogramov. Pritom sa môže stále pýšiť veľkou nosnosťou, ktorá má hodnotu 17 kilogramov.

Zabúdať nemožno na všestrannosť. Priemer prevážaného rámu bicykla môže byť v rozmedzí 20 – 80 milimetrov. Ak hľadáte bezpečnosť, tento model umožní ako zamknutie bicykla k nosiču, tak zamknutie nosiča k vozidlu. Na druhú stranu sa v recenziách používateľov občas objavuje zmienka o horšej kvalite zámkov.

Montáž je veľmi jednoduchá a rýchla. Využívaná je takzvaná T-drážka a súčasťou balenia je aj adaptér. Montáž je umožnená aj na oceľové tyče pomocou strmeňov. Okrem plastových sú využívané aj hliníkové konštrukcie a pre svoje rozmery 1300 x 240 mm ho možné používať v podstate na akomkoľvek vozidle.

Nízka váha, stabilné upnutie bicykla, na rámy 20 – 80 milimetrov
Horšie kontrola prítlačného piestu

Thule OutRide 561

Thule OutRide 561 recenzie a test

Držiak bicyklov na auto Thule OutRide 561 je produktom známej značky, ktorá prichádza s novinkou v podobe nastaviteľného západkového systému, ktorý umožní upevniť akýkoľvek typ vidlice. Nosič je určený aj pre bicykle s kotúčovou brzdou a osou 20 milimetrov.

Vďaka hliníka je zaistená aj nízka váha, ktorá je len 2,5 kg. Materiál sa podpisuje aj na dobré nosnosti, ktorá dosahuje hodnoty 17 kilogramov. Nosič využíva rýchloupínacie popruhy, ktoré možno nastaviť na veľkosť plášťov až s veľkosťou 2,5 palcov.

Nechýba istota ľahké montáže, a to na akékoľvek tyče až do šírky 60 milimetrov. Súčasťou sú aj zámky, ktorými možno zamknúť bicykle aj samotná nosič. Nechýba ani kompatibilita s takzvaným systémom jedného kľúča Thule.

Systém jedného kľúča, nízka váha, kvalitné hliníkové prevedenie
Vyššia cena

Yakima Frontloader

Yakima Frontloader recenzie a test

Strešný nosič bicyklov Yakima Frontloader zaujme rýchlou montážou na vozidlo, pri ktorej nie je potrebné ani žiadne náradie. Jednoduché je aj usadenie bicykla. Tu je možné zdvihnúť a nastaviť rameno tak, aby sa prispôsobilo rozmerom. Tým je zaistená maximálna flexibilita pri prevážaní akýchkoľvek bicyklov.

Zaujme tiež obojstranné prevedenie, kedy možno bicykel usadiť tak z ľavej, tak pravej strany, alebo malá šírka nosiča s hodnotou 19 cm. Nosič je pomerne robustný, čo dokladá aj jeho nadpriemerná hmotnosť 6 kilogramov.

Jeho maximálne zaťaženie je až 18 kilogramov. Samozrejmá je funkcia zamykania ako nosiča k vozidlu, tak bicykla k nosiču. Tento model spĺňa rad prísnych požiadaviek, ako napríklad City Crash testy, alebo tiež testy inštitútu TÜV.

Obojstranné nakladanie, rýchla montáž, upevnenie bicykla
Nadpriemerná váha

Thule ThruRide 565

Thule ThruRide 565 recenzie a test

Nosič bicyklov na strechu Thule ThruRide 565 funguje na princípe uchytenie za vidlicu. Vďaka nastaviteľnej čeľuste je zabezpečené ako ľahké nakladanie, tak aj nastavenie priemeru osi bicykla. Mechanizmus môže byť ovládaný jednou rukou, čo zvyšuje jednoduchosť použitia. Určený je pre 12mm a 20mm priechodná osi.

Celková hmotnosť nosiča je iba 2,7 kilogramov, čo uľahčuje manipuláciu s ním samotným a znižuje celkové zaťaženie strechy vozidla. Hodnota maximálneho zaťaženia je klasická, a to 17 kilogramov. Šírka nosiča je potom 17,2 centimetrov.

Na bezpečnosť sa dbá použitými materiálmi, aj systémom zámkov. Montáž možno realizovať do T-drážky, rovnako ako na rad kompatibilných Thule tyčí. Zaujme aj kvalitné držanie bicykla pri vyšších rýchlostiach aj agresívnejší jazde.

Stabilita aj pri vyšších rýchlostiach, nízka váha, systém zámkov
Vysoká cena

Menabo HUGGY

Menabo HUGGY recenzie a test

Strešný nosič na bicykle Menabo Huggy sa radí do lacnejšieho spektra. Napriek tomu nechýba napríklad potvrdenie kvality zo strany GS/TÜV. Celková dĺžka lyžiny nosiča je 137 centimetrov a šírky potom 50 milimetrov, čo je tiež maximálna veľkosť pneumatík.

Prevážať možno aj mierne ťažšie bicykle, na čo ukazuje nosnosť s hodnotou 15 kilogramov, ktorá je však oproti porovnávaným nosičom o pár kilogramov nižšia. Aj napriek kvalitné materiály príde vhod nízka váha, ktorá je 2,8 kilogramov. Jednoduchosť montáže potvrdzuje aj to, že možno nosič umiestniť na tyče s prierezom až 48x40mm.

Dizajn nijako zásadne nevyniká a celkovo je v striebornom prevedení. Láka jednoduchá montáž na strechu, aj praktické umiestnenie bicykla. Negatívom môže byť absencia integrovaných zámkov, avšak to ani nemožno v tejto cenovej kategórii príliš očakávať.

Nízka váha, odolné prevedením, nízka cena
Bez integrovaného zámku

Thule ProRide 591

Thule ProRide 591 recenzie a test

Držiak na bicykel na auto Thule ProRide 591 má elegantný a robustnú konštrukciu. Zaujme i ľahká nakládka bicykla. Upevnenie prebieha v dobrej výške a ku všetkému stačí použitie iba jednej ruky, a to vďaka inovatívnymi mechanizmu. Prevážať možno bicykle s rôznou veľkosťou plášťov, a to až do hodnoty 2,5 palca.

Nie je problém prevážať bicykle s rôznymi rámami, a to až do 100 milimetrov. Vďaka možnosti posúvanie nosiča ho možno umiestniť na streche kamkoľvek. Nechýba ani možnosť bezpečného dvojitého uzamknutia vďaka zámkom, ktoré sú súčasťou balenia.

Môže sa tiež pochváliť vyššou nosnosťou, ktorá činí nadpriemerných 20 kilogramov. Kvalitná konštrukcia sa však podpisuje na vyššej váhe, ktorá má 4 kg. Samozrejmé je tiež plnenie všetkých potrebných noriem pre prevádzku na cestách. Kvalitu potvrdzujú tiež absolvované náročné testy CityCrash a celkovo pre neho hovorí vysoká obľúbenosť medzi vodičmi a veľmi dobré užívateľské recenzie.

Dobrá nosnosť, rýchle upnutie bicykla, testy CityCrash
Robustnejšie konštrukcia sa podpisuje na vyššej váhe

Hakr Cyklo Pro

Hakr Cyklo Pro recenzie a test

Držiak bicyklov na auto Hakr Cyklo Pro možno zaradiť do kategórie strednej triedy, čo je spojené s univerzálnosťou, kvalitou i nižšou obstarávacou cenou. Problémom nie je ani montáž, na ktorú nie je nutné používať akékoľvek náradie. Pripevňuje sa k priečnikom v tvare U, avšak pre hliníkové tyče je nutné dokúpiť sadu T-adaptérov. Je možné prevážať bicykle s rámom 35-75mm u okrúhlych a ďalej 50×70 u oválu.

Robustné úchyty rámov a ďalej remienky zaistí bezpečnosť bicykle aj pri agresívnejší jazde. Nechýba tiež remienok, ktorý poisťuje čeľuste proti prípadnému rozovretia. Bicykel je možné pri prevoze zamknúť k nosiču. Ten však nejde zamknúť k samotnému vozidlu.

Hmotnosť celého nosiča je 2,5 kilogramov, a to aj napriek tomu, že je použitá oceľ. Maximálna rýchlosť, ktorú odporúča výrobca, je 110 kilometrov za hodinu a vhodnosť skôr pre stredné vzdialenosti.

Lacný nosič, jednoduchá montáž, dobrá hmotnosť
Nemožno zamknúť k priečnikom, T-adaptér pre hliníkové tyče nutné dokúpiť

Ako vybrať strešný nosič bicyklov

Strešný nosič na bicykle je najobľúbenejší a najlacnejší variantom nosiča bicyklov. Jeho unikátom je to, že môže byť inštalovaný v podstate na každý automobil. Na rozdiel od držiakov, ktoré sú určené na ťažné zariadenie, ktorým musí vozy disponovať. Jedna konštrukcia umožní prevoz jedného bicykla, pričom celkovo je možné na strechu upevniť až 3 alebo 4 bicykle.

Typ prevážaných bicyklov

Väčšina modelov na trhu je všestranných, čo znamená, že takýto strešný nosič bicyklov dokáže previezť akejkoľvek bicykel. Pri výbere hrajú úlohu predovšetkým dve charakteristiky. Je to rám, kde je nutné hľadieť ako na jeho veľkosť, tak aj na to, aký má tvar. Môže to byť guľaté, ale aj oválne prevedenie. Ďalej hrajú rolu pneumatiky, a hlavne potom ich šírky. Vhodný nosič si poradí ako s cestným, tak horským bicyklom.

Nosnosť

Nosnosť, ktorú môže držiak bicyklov na auto mať sa obvykle pohybuje v rozmedzí medzi 15 – 20 kilogramami. U bežného bicykla plne stačí nosnosť menšia. Kto preváži takzvaná elektrobicykle, ten by mal tento parameter sledovať, pretože tie sú vzhľadom k akumulátorom a motorom podstatne ťažšie.

Rozhodne nezabúdajte ani maximálne možné zaťaženie strechy auta, ktorej hodnotu nájdete vo veľkom technickom preukaze. Myslite na to, že sa do tejto hodnoty počíta nielen váha bicyklov, ale aj samotných nosičov a priečnikov.

Upevnenie nosiča a bicyklov

Rolu hrajú predovšetkým takzvané priečniky, ktoré môžu byť buď na streche auta alebo na hagusy. Na ne je možné strešný nosič bicyklov namontovať. Dôležité je sledovať hlavne to, s akými je kompatibilný. Medzi najznámejšie patrí variant označovaná ako T-drážka (jednoduchšie a rýchlejšie montáž), alebo U-tyče (časovo náročnejšie s potrebou náradia).

Ďalej netreba zabúdať ani na to, že rôzne priečne tyče môžu mať rôzne tvary a prierezy, alebo rôzne veľkosti. Pri výbere hľaďte buď na to, aby bol s vaším riešením kompatibilné, alebo na to, či existuje príslušenstvo vo forme adaptérov, ktoré danú kompatibilitu zaistí.

Upevnenie bicykla k strešnému nosiču môže byť realizované pomocou rýchloupínacieho systému alebo uchytením za rám bicykla. V prvom prípade však musíte odmontovať predné koleso a vidlicu upevniť do nosiča (obsahuje čisto len drážku na zadné koleso). V druhom prípade sú drážky na obe kolesá, ktoré sa upevní s pomocou sťahovacích pások a samotný rám potom sťahovacím hákom. Výhodou druhého systému je úspora miesta v kufri, kam by inak zrejme putovali odmontované predné kolesá.

Možnosti zamykanie

Existujú dva varianty a ideálne je, keď držiak na bicykel spĺňa dve. Prvý variant je založená na možnosti zamknutie bicykla k samotnému nosiču. Bez kľúča tak nie je možné bicykel zložiť. To bráni zlodejom v krádeži. Ak touto funkciou daný držiak nedisponuje, možno ju obísť treba pomocou klasického cyklistického zámku. Druhou možnosťou je zabezpečenie nosiča tak, že bude zamknutý k autu. Teda k priečnym tyčiam, na ktoré je namontovaný.

Stabilita a bezpečnosť bicyklov

Čím viac istenie, tým lepšie. Plášte môžu byť v špeciálnych drážkach, rám je pevne uchytený a pomocou radu remienkov je zvýšená stabilita bicykla. To všetko vedie k bezpečnosti prevozu. S tou súvisí aj maximálna odporúčaná rýchlosť, ktorá je u rady nosičov až 130 kilometrov za hodinu, zvyčajne potom okolo 90 až 100 km/h. Dobré je hľadieť aj na to, či má produkt potrebné certifikácie a odporúčania. Najznámejšie v kategórii nosičov sú City Crash testy, alebo tiež testy inštitútu TÜV.

4.6/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.