Auto-moto,

Strešné boxy: Test, recenzie najlepších truhiel na auto

Strešný box na auto využívajú najčastejšie milovníci zimných športov. Do boxu môžete dať lyže, snowboardy a v niektorých prípadoch aj bežky. Nejde však o jediné využitie. Umiestniť možno do neho čokoľvek, a tak výrazne rozšíriť veľkosť batožinového priestoru nad rámec kufra. Hodí sa ako na zimné, tak letné cestovanie, napríklad pre kempingovú výbavu, ale aj pre bežnú batožinu, alebo detský kočík.

Rakva na auto sa môže líšiť svojou veľkosťou ako s ohľadom na hodnotu vnútorného objemu, ktorý môže mať až 650 litrov, tak i šírkou, rovnako ako dĺžkou. Vozidlo by mal disponovať hagusy alebo priečniky, na ktoré sa box na strechu montuje, ideálne pomocou rýchloupínacích systémov. Kvalitný strešný box by mal mať najlepšie viacbodové centrálne zamykanie, konštrukciu chrániaci pred zlým počasím a dobre zvládnutý aerodynamický odpor pre minimálnu hlučnosť a navýšenie spotreby pohonných hmôt.

Zohľadniť by ste mali nielen rozmery (vonkajšie i vnútorného priestoru), hmotnosť a nosnosť boxu, jeho objem, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má obojstranné otváranie, centrálne zamykanie alebo gumové popruhy na upevnenie nákladu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie strešné boxy a ich recenzie.

Najlepšie strešné boxy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších strešných boxov z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thule Pacific 500Northline ECOspaceHakr Magic Line 400Neumann Adventure 130Hapro Traxer 6.6Thule Motion XT XLHakr Magic 320Neumann Whale 227Thule Touring Sport 600Northline Tirol 420
Vonkajšie rozmery226x55x37 cm190x67x36 cm199x74x42 cm131x72x37 cm191x81x42 cm215x91x44 cm185x60x42 cm227x52x33 cm190x63x39 cm205x84x34 cm
OtváranieBočnéBočnéObojstrannéBočnéObojstrannéObojstrannéBočnéBočnéBočnéObojstranné
Počet lyží / snowboardov5/35/46/4-7/57/54/35/36/47/5
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 strešných boxov

Thule Pacific 500

Thule Pacific 500 recenzie a test

Strešný box Thule Pacific 500 zaujme predovšetkým svojím prevedením, s ktorým je spojená dĺžka, ktorá je 226 centimetrov. Vďaka tomu sa do neho zmestia aj dlhšie lyže, ktoré môžu mať rozmer až 215 centimetrov. Zaujme tiež hodnota šírky boxu, ktorá je 55 centimetrov. Pojať môže až 5 párov lyží, rovnako ako až 3 snowboardy.

Vhodný je aj pre batožinu. Tu zaujme tým, že jeho celkový vnútorný objem je 290 litrov. Dokonale tak rozšíri batožinový priestor vozidla. Vďaka tomu, že váži len 12 kg nijako nezaťažuje konštrukciu strechy a tiež uľahčí samotnú manipuláciu.

Vďaka využitiu centrálneho zámku a bočného otvárania sú prepravované veci v maximálnom bezpečí a s jednoduchým prístupom. Konštrukcia má dobrý aerodynamický tvar, čo sa podpisuje na zmiernenie hluku počas jazdy.

Rýchle uchytenie k priečnikom, centrálne zamykanie, ľahký
Dĺžka boxu môže brániť plnému otvoreniu zadných dverí

Northline ECOspace

Northline ECOspace recenzie a test

Strešný box Northline ECOspace je konštruovaný tak, že sa po umiestnení na strechu dá otvárať zo strany spolujazdca. Disponuje 3 bodovým centrálnym zámkom, ktorý zabezpečí, že veci budú počas jazdy v bezpečí. Na to má vplyv aj kvalitné ABS plast, ktorý je tvrdený UV žiarením a ktorý disponuje hrúbkou 4 milimetre.

Vzhľadom k svojej veľkosti zaujme celkový vnútorný objem, ktorý činí 330 litrov. Celková dĺžka boxu je 190 centimetrov a jej šírka je nadštandardne veľká, s hodnotou 67 centimetrov. Jeho výška je skôr nižší, a to 36 cm. To má vplyv aj na lepšiu aerodynamiku.

Maximálna dĺžka lyží, ktoré je možné do boxu uložiť, je 180 centimetrov. Celkovo je možné naložiť až 5 párov lyží, poprípade 4 snowboardy. Hmotnosť boxu je dobrých 14 kilogramov. Zaujme aj svoju nosnosťou, ktorá je celkom 75 kg.

Nosnosť, dobrá aerodynamika a nízka hlučnosť, cena/výkon
Pre niektorých prípady malá výška

Hakr Magic Line 400

Hakr Magic Line 400 recenzie a test

Box na auto Hakr Magic Line 400 je k dispozícii hneď v 3 farebných prevedeniach, a to vo variante bielej a ďalej lesklé alebo matné šedej. Konštrukcia zaujme kovovými pozdĺžnymi výstuhami, ktoré sú po oboch stranách boxu. Zaujme tiež 3 bodový zámkový systém, rovnako ako to, že nakladanie a vykladanie uľahčí otváranie z oboch strán.

Rozmery boxu sú 199 centimetrov na dĺžku, 74 centimetrov na šírku a ďalej 42 centimetrov na výšku. Pokiaľ ide o rozmery vnútorné, tie majú hodnotu 190 x 68 cm. V prípade záujmu prepravovať lyže poteší ako to, že sa ich zmestí 6, tak aj maximálna dĺžka 185 cm.

Prepraviť je možné celkom až 4 snowboardy. Maximálna nosnosť je výrobcom stanovená na 50 kilogramov, pričom hmotnosť tohto boxu je 15 kg. Vnútorný objem je naozaj veľký, pretože jeho hodnota činí 400 litrov.

Veľký úložný priestor, obojstranné otváranie, kovové výstuhy zo spodnej strany
Nižšia nosnosť, lesklý povrch náchylný na ušpinené, vyčnievajúce vnútorné úchyty

Neumann Adventure 130

Neumann Adventure 130 recenzie a test

Strešný box na auto Neumann Adventure 130 je dobrým pomocníkom ako na zimu, tak i na leto. Jeho konštrukcia je založená na otváranie z jednej strany a disponuje tiež centrálnym zámkom pre zaistenie bezpečnosti. Veko drží kvalitné dvojčinné vzpery. Celkový objem tohto modelu činí rovných 300 litrov a hodnota nosnosti je 50 kilogramov.

Dĺžka boxu je 131 centimetrov a jeho šírka 72 cm. Hodnota výšky činí 37 centimetrov. Zaujme kvalita jeho konštrukcia. Je vyrobený z ABS plastu, ktorý je navyše tvrdený UV žiarením. Hodnota hrúbky materiálu sú 4 milimetre.

Kvalitu potvrdzujú aj certifikácia TÜV SÜD, rovnako ako certifikát 8 SD 1074. Súčasťou balenia je aj špeciálny háčik, vďaka ktorému možno box ľahko zavesiť napríklad na stenu garáže. Inštalácia na vozidlo je realizovaná pomocou strmeňov U a matíc M8.

Háčik pre zavesenie, nízka cena, povrchová úprava
Krátka konštrukcia, ťažšie montáž na nosníky zo strany u pántov

Hapro Traxer 6.6

Hapro Traxer 6.6 recenzie a test

Box na strechu Hapro Traxer 6.6 zaujme hlavne použitými materiálmi. Ide o ABS v kombinácii s ASA. Ďalej nechýba ani kovové výstuhy, ktoré sa podpisujú na zvýšenej nosnosti, ktorá je až 75 kilogramov. O jednoduchú inštaláciu sa stará rýchloupínací systém Premium-Fit, ktorý zaistí aj bezpečnú montáž na strechu vozidla.

Celkový objem boxu je veľkých 410 litrov. Jeho dĺžka je 191 cm, šírka 81 cm a výška 42 centimetrov. Okrem klasických batožiny sa hodí aj na prepravu lyží s maximálnou dĺžkou až 186 cm. Lyží pojme spolu 7. snowboard je možné naložiť 5.

Robustnejšie konštrukcia sa podpisuje na hmotnosti tohto modelu, ktorá je 18 kilogramov. Zaujme ako centrálnym zámkom pre väčšiu bezpečnosť, tak obojstranným systémom otvárania, čo uľahčí nakladanie a vykladanie. Má nielen schválenia TUV, ale tiež spĺňa štandard testov City-Crash.

Kvalitné spracovanie, malý aerodynamický hluk, obojstranné otváranie
Náročnejšia manipulácia kvôli šírke

Thule Motion XT XL

Thule Motion XT XL recenzie a test

Box na strechu Thule Motion XT XL má nielen atraktívny tvar, ale označenie XL smeruje k faktu, že ponúkne aj veľký vnútorný priestor. Zaujme tiež inovovaný systém uzatvárania SlideLock, ktorý je spojený s automatickým uzamknutím, alebo rýchloupínacie úchyt Power-Click s momentovým indikátorom utiahnutie pre ľahkú montáž.

Celkový objem tohto boxu je bezkonkurenčných 500 litrov. Istotou je aj veľká maximálna záťaž o hodnote 75 kilogramov. Rozmery tohto modelu sú 215 centimetrov na dĺžku, 91 centimetrov na šírku a 44 cm na výšku. Jeho váha činí 23,5 kilogramu.

Otváranie je nielen jednoduché, ale je aj obojstranné. Kladom je fakt, že umožní prevážať lyže až o celkovej dĺžke 200 centimetrov. Tiež zaujme tým, že celkovo je možné prepraviť až 7 párov lyží, rovnako ako možno prepraviť až 5 snowboardov.

Veľký vnútorný priestor, systém uchytenia pomocou čeľustí, pohodlné zamykanie/odomykanie boxu
Vyššia obstarávacia cena, ťažšie manipulácia kvôli rozmerom

Hakr Magic 320

Hakr Magic 320 recenzie a test

Strešný box Hakr Magic 320 nadchne materiálom, ktorý má hrúbkou celkom 5 milimetrov. Na výrobu je použitý PS/PE plast, ktorý je navyše stabilizovaný pomocou UV. Na druhú stranu užívatelia v recenziách spomínajú chatrnost plastu od pohľadu, čo však do značnej miery zodpovedá cenovej kategórii. Zaujímavá je aj hmotnosť, ktorá má hodnotu len 10 kilogramov.

Celkový objem daného boxu ponúkne priestor o veľkosti 320 litrov. Prevážať možno veci do váhy 50 kilogramov, čo je celková nosnosť. Rozmery tohto modelu sú 185 cm na dĺžku, 60 cm na šírku a 42 cm na výšku.

Otváranie a nakládka je riešená z jednej strany. Po zatvorení nie je problémom použitie centrálneho zámku. Okrem klasických batožiny je možné prevážať až 5 párov lyží, poprípade je možní naložiť až 3 snowboardy. Vnútorný priestor disponuje 2 popruhy, ktoré pomôžu k stabilizácii nákladu.

Nízka váha, centrálny zámok na 3 body, vnútorné popruhy na uchytenie nákladu
Aj napriek väčšiu hrúbku plastu sa ozývajú názory na kvalitu a mäkkosť plastu

Neumann Whale 227

Neumann Whale 227 recenzie a test

Strešný box na auto Neumann Whale 227 je zástupcom cenovo dostupných boxov. Plast má obvyklú hrúbku 4 milimetre, a potešujúce je aj to, že výrobca na túto rakvu ponúka záruku v dĺžke 3 roky. Zaujme tiež využitie 2 zámkov, ktoré sa podpisujú na celkovej bezpečnosti uložených vecí, keď je auto bez dozoru.

Jedná sa o menšiu variantu, čo dokladá aj objem, ktorý je 270 litrov. Rozmery sú napriek tomu celkom zaujímavé, pretože dĺžka je 227 centimetrov a šírka 52 centimetrov. Výška je skôr menšie, a to 33 centimetrov. Samotná dĺžka môže byť aj obmedzujúce v prístupe do priestoru zadných dverí, na druhú stranu pre prepravu dlhých bežeckých lyží je ideálnou voľbou.

Celková nosnosť boxu je 50 kilogramov. Otvárať ho možno z jednej strany, konkrétne z tej ľavej. Okrem batožiny je možné naložiť a prevážať buď až 5 párov lyží, alebo 3 snowboardy. Nechýba potrebné certifikácie vrátane TÜV SÜD.

Cena, preprava bežeckých lyží (dĺžka), centrálny zámok
Bez upínacích popruhov v balení

Thule Touring Sport 600

Thule Touring Sport 600 recenzie a test

Strešný box Thule Touring Sport 600 je modelom, ktorý nahrádza predchádzajúci rad Pacific a tak prichádza s radom inovácií. A to hlavne s ohľadom na bezpečnosť, rovnako ako jednoduchosť. Zaujme napríklad systémom FastClick a integrovaným systémom momentu utiahnutia. To zaistí jednoduchú a úplne bezproblémovú montáž.

Rozmery tohto boxu sú 190 cm na dĺžku, 39 cm na výšku a celých 63 centimetrov na šírku. Aj keď jeho objem je len 300 litrov, dokáže nadchnúť milovníkov zimných športov, vďaka možnosti transportovať až 6 párov lyží, poprípade až 4 snowboardy.

Maximálna dĺžka prevážaných lyží je postačujúcich 175 centimetrov. Otváranie je riešené z jednej strany, od spolujazdca. Hmotnosť boxu je dobrých 12 kilogramov. Nechýba dôraz na bezpečnosť ako s ohľadom na kvalitný materiál, tak využitie centrálneho zámku.

Priestranný, rýchle uchytenie, titánová farba v kombinácii s profilovaným plastom
Nosnosť 50 kg, vyššia cena

Northline Tirol 420

Northline Tirol 420 recenzie a test

Box na strechu Northline Tirol 420 zaujme ako svojím aerodynamickým tvarom, tak i oceľovým zadným krídlom. Nie je to len vzhľad, pretože kladom je aj použitie kvalitného materiálu, ktorým je plast ABS v hrúbke 5 milimetrov, ktorý zvyšuje celkovú odolnosť a bezpečnosť prepravovaných vecí.

A tých môže byť veľa. Rozmery daného boxu sú 205 cm na dĺžku, 34 cm na výšku a dokonca celých 84 centimetrov na šírku. Práve vďaka tomu je možné bez akýchkoľvek problémov ľahko prevážať až 7 párov lyží s dĺžkou až 195 cm, alebo až 5 snowboardov.

Transportovať je možné tiež veľa batožiny, pretože vnútorný objem má hodnotu 420 litrov. Nesklame ani nosnosť, čo je parameter s hodnotou 75 kilogramov. Hmotnosť daného riešenia je však vyššia a činí 19 kilogramov.

5 mm hrúbka plastu, veľký objem, rýchloupínacie
Vyššia váha

Ako vybrať strešný box

Strešný box je ideálnou voľbou k rozšíreniu veľkosti batožinového priestoru svojho vozidla a zvýšenie množstva vecí, ktoré je možné prevážať. Ako a podľa čoho vybrať ten pravý?

Rozmery a objem

Hlavnou úlohou je zohľadniť dĺžku, šírku a výšku (navyše pozor na vonkajšie a vnútorné rozmery), od čoho sa odvíja aj všestrannosť použitia. Dlhšie varianty sú ideálne, ak hľadáte primárne box na lyže, bežky a kempingové vybavenie. Ak ich potrebujete prevážať viac, mal by strešný box disponovať tiež väčšou šírkou, ktorá umožní naskladať do rakvy až 7 párov lyží, alebo 5 snowboardov. Kto naopak plánuje prevoz hlavne klasických batožiny alebo kočíka, nie je pre neho dĺžka až tak dôležitá. Hlavným parametrom by mala byť predovšetkým výška v kombinácii s šíri. Krátke boxy majú dĺžku do 130 cm, dlhé boxy potom od 130 do 230 cm alebo i viac.

Rozmery, ktoré má box na auto sa následne podpisujú aj na tom, aký ponúkne dané riešenie vnútorný objem. U tých najmenších variantov je to okolo 300 litrov. Tie najväčšie môžu objemom presahovať 600 litrov. Opäť je dobré zohľadniť, čo všetko av akom množstve budete chcieť prevážať. Samotný údaj je skôr orientačné, reálne je potom zhruba o 10% menšie.

Nosnosť

S prevážanými vecami súvisí ako to, v akom budú celkovom objeme, ale aj to, ako budú ťažké. Klasický box na strechu má nosnosť okolo 50 kilogramov. Zaobstarať však možno aj lepšie modely. Obvykle ide o tie objemovo a rozmerovo väčšie. Tie už sa môžu pýšiť nosnosťou okolo 75 kilogramov, ktorá by mala na bežnú prepravu športovej výbavy a batožiny plne postačovať. Nezabudnite zohľadniť tiež nosnosť strechy auta a priečnikov, na ktoré sa strešný box na auto upevňuje.

Otváranie

Existujú tri možnosti otvárania boxu, a to zadné, bočné alebo obojstranné. Nevýhodou zadného otvárania je absencia centrálneho zámku, teda uzamykanie boxu na viacerých miestach. Z hľadiska bezpečnosti sa tak javí lepšie bočné otváranie a najlepšie obojstranné, ktoré ponúkne najväčšiu flexibilitu v prístupe do boxu. Môžete ho tak upevniť na akúkoľvek stranu strechy. Inak odporúčame vyberať podľa toho, ako u svojho domu parkujete, alebo kto a odkiaľ bude najčastejšie nakladať a vykladať.

Montáž boxu

Váš voz by mal disponovať buď takzvanými hagusy čiže pozdĺžniky, poprípade priečniky. Mnoho kvalitných strešných boxov ponúkne rôzne systémy a mechanizmy, ktoré montáž zrýchli a zjednoduší. Hitom sú pokročilé prvky ktorá vychádza na signalizáciu momentu utiahnutie, alebo systémy automatického vycentrovanie.

Hmotnosť a tvar boxu

Je dôležitá z dvoch dôvodov. V prvom rade preto, že s boxom budete manipulovať pri jeho montáži, demontáži, alebo skladovania. Ďalej je potrebné hmotnosť sledovať aj z dôvodu maximálneho zaťaženia strechy. Najľahší strešné boxy váži okolo 10 kilogramov. Naopak, u tých najväčších môže hmotnosť smerovať až k hodnote 20 kg.

Tvar boxu je dôležitý ani nie tak pre dizajn, ako pre jazdné vlastnosti vozidla. S tvarom súvisí tiež aerodynamika. Čím je kvalitnejšia, tým lepšie. Box nebude výrazne ovplyvňovať jazdné vlastnosti vozidla, nebude spôsobovať nadmerné hučanie vplyvom prúdiaceho vzduchu, rovnako ako nemusí nijako výrazne ovplyvňovať spotrebu pohonných hmôt.

Materiál, certifikáty a testy

Vo väčšina prípadov je použitý ABS alebo iný druh plastu, ktorý je ďalej tvrdený UV žiarením, čo zaistí pevnosť a odolnosť. Vplyv na tieto parametre má tiež použitá hrúbka daného materiálu. Kvalitné strešné boxy môžu disponovať hodnotou v rozmedzí 4 – 5 milimetrov.

Certifikáty a testy potvrdzujú, že je určený pre bezpečnú prevádzku na tuzemských cestách. Medzi hlavné dnes môžeme zaradiť City-Crash, rovnako ako certifikáciu TÜV SÜD, ale aj 8 SD 1074.

4.6/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.