Dielňa,

Najlepšie stolové píly – Recenzie a test kotúčových a okružných

Každý väčší či menší domáci majster má vo svojej dielni ručnú pílu, ktorá je vždy pri ruke a skrátenie drobného dreva či plastu postačí. Chcete si zvýšiť komfort pri rezaní, rozšíriť si pracovné možnosti a rýchlo, efektívne a presne robiť rezy až desiatky centimetrov dlhé a až osem centimetrov hlboké? To vám zaistí stolová píla, pracovný nástroj poháňaný elektrickou energiou, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou staviteľov i kutilov.

Stolná píla zvládne robiť hladké rezy bez rozštiepených koncov, a to vďaka vysokej rýchlosti otáčok, ktorých ostrý kotúč dosahuje. Využijete ju pri rekonštrukcii bytu, stavby drevené pergoly, garáže alebo čohokoľvek ďalšieho. Okrem dreva dokáže rezať nekovové materiály, plasty či dlažbu.

Stolová kotúčová píla

V tomto prevedení dostanete kotúčovú pílu pevne spojenú s podstavcom, alebo dokonca s celým pracovným stolom. Kotúčová píla sa teda nehýbe, zostáva pevne na jednom mieste a pohybuje sa materiál, ktorý spracovávame. Z pravidla sa nechajú nastaviť minimálne dva rezné uhly a to 90 ° a 45 °, u ktorých výrobcovia udávajú rezné výkony kotúče. Stôl, alebo podstavec ďalej obsahuje pojazdovej koľajnice, vodítka či zberný sáčok na piliny, LED prisvetlenie či laserové ukazovadlo. Stôl pre stolné kotúčovú pílu musí byť robustné a vyrobený z pevných materiálov – tomu zodpovedá aj hmotnosť, ktorá sa skloňuje v desiatkach kilogramov.

Stolová okružná píla

V podstate sa rovnakou technikou, ako v predchádzajúcom prípade, budete pracovať, ak sa rozhodnete pre stolné okružnú pílu. U tohto nástroja je elektromotor s kotúčom zasadený do konštrukcie spolu s úchytkami a ovládaním a tvoria jeden kompaktný celok, ktorý má hmotnosť od troch kilogramov vyššie. Okružnú pílu máte teda pri práci v ruke a režete s ňou materiál, ktorý je pevne primontovaný k pracovnému stolu. Stolová okružná píla má teda jednoznačnú výhodu v jej mobilite, na druhú stranu pre presne rezy je potreba vyššia zručnosti a viac času pre pripravenie rezaného materiálu.

Na základe recenzií a testov sme vybrali najlepšie stolové píly, ktoré je možné zaobstarať. Brali sme zároveň do úvahy obe konštrukcie, teda stolové kotúčové a okružné píly, aby naše recenzie pokryli celé spektrum ponuky.

Najlepšie stolové píly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších stolných píl z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch PTS 10 faceliftGüde TK 2400 ECOMetabo TKHS 315 C - 2,0 WNBScheppach HS 120Einhell TC-TS 1200 ClassicBosch PKS 55ANarex EPK 16 DEinhell BCS 64/1 BavariaBlack & Decker CS1250LMakita HS6601
Priemer pílového kotúča254 mm254 mm315 mm315 mm210 mm160 mm160 mm185 mm190 mm165 mm
Počet otáčok5000 / min5700 / min2800 / min2800 / min4800 / min5600 / min4700 / min4500 / min5300 / min5220 / min
Podstavec (stôl)ÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieNieNie
Hmotnosť26 Kg25 Kg59,5 Kg49 Kg14 Kg3,9 Kg3,4 Kg4 Kg3,2 Kg3,7 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 stolových píl

Bosch PTS 10 facelift

Bosch PTS 10 facelift recenzie a test

Stolová kotúčová píla Bosch PTS 10 facelift má pre domácich majstrov dobrý príkon 1400 W, hĺbku prerezu 75 mm a je dodaná na podstavci bez plnohodnotného stola. To môže byť na jednu stranu výhoda, lebo pílu s hmotnosťou 26 Kg ľahko prenesiete kamkoľvek ju bude potreba.

Priemer pílového kotúča je v prípade tohto modelu 254 mm a tomu aj zodpovedá rýchlosť, ktorá má bez zaťaženia hodnotu 5000 otáčok za minútu. Užívateľsky sú veľmi príjemné integrované klzné sane pre jednoduché vedenie obrobku. Ich pokosový uhol je nastaviteľný v rozmedzí až 60°.

Moderné elektromotor je vybavený obmedzovačom rozbehového prúdu, ktorý zaistí pozvoľný rozbeh pílového kotúča.

Široké nastavenia vedenie rezu, kvalitné spracovanie
Bez stola, iba na podstavci

Güde TK 2400 ECO

Güde TK 2400 ECO recenzie a test

Tiež výrobca Güde pridáva do tejto kategórie svojho zástupcu, jeho elektrická stolová píla TK 2400 ECO je skvelou voľbou pre domácich majstrov, ktorí nepotrebujú profesionálne zariadenia a naopak privítajú priaznivú obstarávaciu cenu. Táto stolová kotúčová píla má rozumný príkon 1500 W a vrátane stola váži iba 25 Kg.

Elektromotor má prúdovú ochranu a s kotúčmi o priemere 254 mm dosahuje až 5700 otáčok za minútu. Hĺbka rezu zodpovedá veľkosti kotúča, čo je v tomto prípade 75 mm. V kryte na pílový kotúč je integrovaná odsávacie hubica, ktorú možno pripojiť na vysávač, alebo priamo odsávacie zariadenie pre odvod pilín a tým pádom docielenie vyššieho poriadku. Táto prípojka má priemer 35 milimetrov a zodpovedá bežným sacím hubiciam.

Hladina hluku sa pohybuje do 95 dB, čo je príjemná hodnota a pripojovací kábel do elektrickej siete má dĺžku 1,9 metra. Užívatelia spomínajú v recenziách krátkej pravítko a menšie vybavenosť pre presné vedenie rezu, ktoré zodpovedá nízkej obstarávacej cene. Pri vyššej usilovnosť však presné rezanie zvládne každý hobby domáci majster na jednotku.

Pevný rozšíriteľný pracovný stôl
Menšie možnosti vedenie rezu

Metabo TKHS 315 C – 2,0 WNB

Metabo TKHS 315 C - 2,0 WNB recenzie a test

Veľmi kvalitne a robustne je spracovaná profesionálny stolová píla Metabo TKHS 315 C – 2,0 WNB. Profesionálne vďaka naozaj kvalitnému a robustnému spracovaniu, na ktorom si firma Metabo zakladá, však tiež tento model má hmotnosť bezmála 60 kilogramov. Má vysoký príkon 2000 W a používa veľké kotúče, ktoré majú priemer 315 milimetrov.

S týmito kotúčmi je spojená menšia rýchlosť, ktorá v tomto prípade dosahuje 2800 otáčok za minútu. Aj pri takmer polovičných otáčkach, než sú u malokotoučových píl, má sily viac ako dostatok. Hĺbka kolmého prierezu činí 85 milimetrov a pri natočení pod uhol 45 ° zvládne rez s výškou 53 mm. Píla je vybavená samostatným pevným stolom, ktorý je osadený praktickými kolieskami a dvoma madlami pre ľahkú ľahšiu manipuláciu.

Konštrukcia je oceľová a stolná pracovná doska je zhotovená z pozinku. Vo výbave nájdeme okrem pílového 24 zubného kotúča pojazdný podstavec, univerzálny doraz a prípravu na odsávanie pilín, ku ktorej je potrebné pre jej funkciu pripojiť obyčajný vysávač, alebo odsávacie zariadenie. Prínosná je tiež doska pre predĺženie stola, vďaka ktorej sa táto stolová kotúčová píla nestratí v žiadnej dielni, prevádzkarni, ani na stavbe.

Kvalitné spracovanie prevereného výrobca, predĺženie stola
Iba základné vedenie rezu

Scheppach HS 120

Scheppach HS 120 recenzie a test

Pomyselným víťazom nášho výberu, aspoň čo sa týka príkonu, je Scheppach HS 120 s príkonom elektromotora 2200 W. Táto silná stolová kotúčová píla je stávkovanie pílovým kotúčom s priemerom 315 milimetrov, s ktorým dosahuje 2800 otáčok za minútu vo voľnobežnom stave. Pri rezaní vzniká odpor a otáčky sa znižujú adekvátne tomu, akou silou sa na kotúč tlačí.

Súčasťou zostavy je robustný kovový stôl vrátane posuvné dosky a uhlového pravítka. Ďalej možno pracovnú dosku podľa potreby predĺžiť a nastavovať si dorazy presne tak, ako si obrábaný materiál žiada. Hĺbka rezu je vďaka veľkému kotúčmi pri 90° až 82 mm a pri naklopenie kotúča pod uhol 45° pekných 49 mm. Scheppach je vybavený aj transportnými kolieskami, ktoré oceníte pri akejkoľvek manipulácii.

O tom, že sa HS 120 nestratí tak v domácej dielni, tak na stavbe, nemusí byť pochýb. Kotúč je osadený 24 zuby a prítomná je aj zostava pre odsávanie pilín – len pripojíte hadicu vysávača a veľkú časť pilín zachytíte rovno do jeho útrob. Samozrejmosťou je kompletná bezpečnostná výbava, ktorá u takto výkonnej stolové píly nesmie chýbať.

Veľmi výkonný elektromotor, veľký pílový kotúč
Len základné manuál

Einhell TC-TS 1200 Classic

Einhell TC-TS 1200 Classic recenzie a test

Ak hľadáte pomocníka do svojej dielne a máte v pláne si ho aj pravidelne voziť napríklad na chate, máme pre vás vhodného kandidáta. Je ním malá stolová píla Einhell TC-TS 1200 Classic s príkonom 900 W a kotúčom s priemerom 210 milimetrov. Vďaka malému kotúčmi je možné dosahovať vyšších otáčok, ktoré robia v tomto prípade 4800 ot / min.

Prenosná stolná píla Einhell má hmotnosť iba 14 kilogramov a preto sa jej prenášanie priamo ponúka, jedná sa bezkonkurenčne o jednu z najľahších stolových kotúčových píl na trhu. Svojim výkonom nemôže konkurovať profesionálnym pracovným pílam, ale aj tak zvládne hĺbku rezu až 45 milimetrov, čo je pre hobby potreby väčšinou dostačujúce hodnota. Pílový kotúč je výškovo nastaviteľný a rezať možno tiež pod uhlom a to až 45°.

Pracovná doska je práškovo lakovaná a opatrená prehľadnou stupnicou, ktorá sa pri práci skvele hodí. Bezpečnosť je tu ako aj u ďalších nástrojov tohto typu na vysokej úrovni, nájdete tu bezpečnosťou posuvnou ochranu vrátane ochrany motora proti preťaženiu a následnému zničeniu.

Kompaktné rozmery, nízka cena
Menšie pílový kotúč

Bosch PKS 55A

Bosch PKS 55A recenzie a test

Stolová píla Bosch PKS 55A vám bude po ruke kedykoľvek je potreba a to myslíme doslova. Jedná sa o výkonnú okružnú pílu, ktorá si hravo poradí aj v každodennom použití. Príkon píly je 1200 W a je osadená pílovým kotúčom s veľkosťou 160 milimetrov. Tomu zodpovedajú aj vysoké voľnobežné otáčky s počtom 5600 za minútu.

Bosch si na svojich výrobkoch nechá záležať a nie inak je tomu aj v prípade modelu PKS 55A. Je vybavený praktickými rýchloupínacími páčkami, funkčné aretáciou vretena pre jednoduchú výmenu kotúča a ergonomickým dizajnom s pohodlnou rukoväťou Softgrip, ktorá pomáha perfektnému padnutie do ruky a tým pádom aj vyššej bezpečnosti pri jej používaní.

Dodaný veľmi kvalitný kotúč Speedline Wood sa usadzuje na upínací otvor, ktorý má priemer 20 milimetrov. Píla zvláda rezať až pod uhlom 45° a to s hĺbkou rezu 38 milimetrov. Pri kolmom rezaní je hĺbka rezu lepšie a dosahuje hodnotu 55 milimetrov – čo je na priemer tohto kotúča dobrú hodnotu. Posledná funkcia, ktorá stojí za vypichnutie je odsávanie prachu (pilín) ktoré uľahčuje upratovanie pracovného priestoru.

Prepracované doplnky i spracovanie
V porovnaní vyššia hmotnosť

Narex EPK 16 D

Narex EPK 16 D recenzie a test

Jednou z najpredávanejších stolových okružných píl je bezpochyby Narex EPK 16 D. Jedná sa o desiatkami rokov preverený model, ktorý za dobu svojej existencie samozrejme prešiel mnohými vylepšeniami. O dostatok sily sa stará výkonný elektromotor s príkonom 1100 W. Spolu s najbežnejším kotúčom s priemerom 160 milimetrov dokáže vyvinúť až 4700 otáčok za minútu vo voľnobežnom stave.

Vodiaca doska je vyrobená z hliníkovej zliatiny a to zaisťuje presné dosadnutie píly na rezaný materiál. Rezanie je teda so stolnou okružnou pílou Narex veľmi presné a to aj vďaka možnosti pripojenia adaptéra k vodiacej lište. Prevodová skriňa je vykonaná veľmi robustne, čo spolu s ochrannými krytmi rovnako z hliníkovej zliatiny zabezpečuje skvelú bezpečnosť.

Pílový kotúč je osadený dvanástimi kovovými zuby a dosahuje pri kolmom reze hĺbky 55 milimetrov. Samozrejmosťou je možnosť rezať aj pod uhlami a to až do 45°. Pod týmto maximálnym uhlom je průřeznost 38 milimetrov. Moderné spracovanie a kvalitné materiály sa premietli do hmotnosti, ktorá činí 3,4 kilogramu.

Vysoká kvalita i výkon
Poistka vypínača iba na pravú ruku

Einhell BCS 64/1 Bavaria

Einhell BCS 64/1 Bavaria recenzie a test

Ak ste len občasnými domácimi kutilov a stolové pílu vytiahnete raz za čas, môže byť práve Einhell BCS 64/1 Bavaria tou správnou voľbou. Píla má na svoju nízku cenu relatívne veľký príkon – 1200 W, veľký kotúč – 185 mm a tiež vyššia hmotnosť, 4 kilogramy. Nízka obstarávacia cena sa však premieta na priemernom spracovanie, niekde sú znateľné otrepy výliskov a pohyblivé časti nepríjemne vŕzgajú.

Pri každodennej práci by vás tieto veci zaiste štvali, pre občasné použitie sa však nechajú odpustiť a sú dostatočne vykúpené nízkou obstarávacou cenou. Hĺbka rezu dosahuje pri 90° veľmi slušných 65 milimetrov a po nakosení pod uhol 45° 44 milimetrov. Otáčky pílového kotúča, ktorý je vyrobený z tvrdokovu a má 24 zubov, dosahujú hodnoty 4500 ot / min.

Súčasťou balenia je samostatná píla samozrejme s jedným základným kotúčom, ďalej paralelný doraz a adaptér na odsávanie pilín a prachu. Akonáhle na adaptér pripojíte bežný vysávač, alebo odsávacie zariadenie, znateľne zredukujete množstvo rozvířených častíc a následný upratovanie pracoviská bude o poznanie príjemnejšie.

Nízka cena, slušný výkon
Priemerné spracovanie aj materiály

Black & Decker CS1250L

Black & Decker CS1250L recenzie a test

Ak hľadáte stolovú okružnú pílu s veľkým pílovým kotúčom a zároveň skvelým pomerom cena / výkon, mohla by vás zaujať Black-Decker CS1250L. Stolová píla má elektromotor s vysokým príkonom 1250 W, o dostatok výkonu teda nebudete mať núdzu. Pílový kotúč má priemer 190 mm a v tomto dôsledku dosahuje výborné hĺbky rezu, ktorá činí 66 milimetrov v prípade 90 ° a 50 mm v prípade stupňov 45.

Veľkosť kotúča nehrá u tohto modelu zdanlivo žiadnu úlohu, pretože aj s ním je schopný dosiahnuť 5300 otáčok za minútu. Váha je príjemných 3,2 kilogramu a rovnako príjemná je dĺžka elektrického kábla, ktorá ku dva metre.

Ako jedna z mála má tiež zabudovaný navádzacie laserový lúč, ktorý presne ukazuje, kam mieri smer rezu. Súčasťou píly je tiež paralelné vodidlo, s ktorým je vykonávanie presných rovných rezov hračkou. Konštrukcia tiež umožňuje pripojenie na vysávač, čo oceníte vždy, keď nechcete narobiť veľa neporiadku.

Laserový navádzací lúč, veľký rezný kotúč a vysoké otáčky
Horšia manipulácia v dôsledku veľkého kotúča

Makita HS6601

Makita HS6601 recenzie a test

Výrobca dielenského vybavenia Makita je známy pre svoje kvalitne spracované nástroje a pre kvalitu použitých materiálov. Rovnako tak je tomu v prípade stolovej píly HS6601. Píla má príkon 1050 W a je osadená kotúčom o bežnom priemerom 165 mm. Elektromotor je schopný 5220 otáčok za minútu vo voľnobežnom stave, čo je pre domáce použitie viac než dostačujúca hodnota.

Vďaka novému dizajnu a kompaktným rozmerom, vrátane hmotnosti 3,7 kilogramu, sa Makita skvele drží a to, že sa stolová okružná píla dobre drží, znamená, že je jej prevádzka bezpečná. Kryt kotúča a základňa je vyrobená z hliníka a poteší tiež systém rýchleho nastavenia hĺbky rezu.

Makita HS6601 samozrejme zvláda rezať tiež pod uhlom a to až 45°. Hĺbka prerezu je pod týmto uhlom 37,5 milimetrov, zatiaľ čo v kolmom reze dosahuje 54,5 milimetrov. Súčasťou balenia je jeden pílový kotúč a paralelný doraz. Možné je aj pripojenie k vodiacej lište pomocou adaptéra 197462-2, ktorý však výrobca do balenia nezahŕňa.

Kvalitné spracovanie a použité materiály
Bez vodiace lišty v balení

Ako vybrať stolnú pílu

Kotúčová alebo okružná

Pred výberom je dobré si položiť aspoň tri otázky, ktorými sú: Ako často budem stolný pílu používať? Akého charakteru budem najčastejšie spracovávať materiál? Aký mám pre stolnú pílu priestor? Začneme tou poslednou a to je otázka miesta. Ak máte kam umiestniť stolnú kotúčovú pílu, či už s podstavcom, alebo celým stolom, je rozhodne lepšie vybrať ju – práca s ňou je bezpečnejší, presnejší a je tiež výkonnejší. Stolová okružná píla za to boduje neporovnateľne lepšie skladnosťou, nízkou hmotnosťou a len o málo horším výkonom. S okružnou pílou však musíte byť dvakrát tak opatrní, lebo roztočený kotúč držíte vo svojich vlastných rukách.

Na dlhé rezy, pokojne až metrových dosiek, lát a fošní, je jednoznačne vhodnejšie stolová kotúčová píla. S vodítkami umiestnenými v koľajniciach ľahko udržíte úplne rovný rez po celej jeho dĺžke, o vyššom komforte pri týchto rezoch nemusí byť ani reč. Pre prirezávanie, alebo dorezávaní latou a menších kusov materiálu však bohato postačí len píla okružná. Pri troche snahy s ňou zvládnete všetko, čo s pílou kotúčovou, len vás to bude stáť viac úsilia a viac času.

Príkon a počet otáčok

Posledná nezodpovedaná otázka sa spája k výkonu píly, ktorému nepriamo zodpovedá jej príkon elektromotora. Slabší píly majú príkon od 900 W a tie najvýkonnejšie dosahujú až na viac ako dvojnásobok – 2200 W. Podľa predpokladanej intenzity používania je dobré zaobstarať buď výkonnejší, alebo menej výkonnejší model. Pri intenzívnejšom používaní a rezaním väčších materiálov je lepšie mať tiež vyššie otáčky, tie však viac ako s príkonom korelujú s veľkosťou použitého rezného kotúča.

Rezný kotúč

Alfa omega každej píly je rezný kotúč, od neho sa odvíja, ako veľký materiál môžete prerezať a tiež ako dlhý rez bez posunutia kotúč dovedie. Veľkosť, presnejšie teda priemer sa udáva v milimetroch a je priamo zodpovedný príkonu píly. Slabší píly majú kotúče menšie a silnejšie píly kotúča väčšie. Príkladom nech píla s príkonom 900 W a priemerom rezného kotúča 210 mm a model s príkonom 2000 W a priemerom rezného kotúča 315 mm.

Rezný kotúč môže byť u oboch typov píl nastaviteľný pod rôznymi uhlami tak, aby vám materiál lícoval pri rôznych kutilských výrobkoch a konštrukciách. Základné sú uhly 90 a 45 stupňov, rad modelov stolových píl však má nastavenie bohatší napríklad o uhly 60 alebo 75 stupňov – vždy sa informujte u predajcu, ak je to pre vás dôležitý aspekt.

Hĺbka prerezu a dĺžka rezu

Sú to parametre, ktoré zodpovedajú veľkosti kotúče a jedná sa o jeden z hlavných parametrov, ktoré u stolových píl nachádzame. Hlavným z tejto dvojice je hĺbka prerezu, tu totiž nemáme ako ovplyvniť a je pevne daná. Dĺžku rezu ovplyvniť môžeme a to posunutím materiálu, preto sa jedná o menej dôležitú informáciu. Hĺbka rezu udáva, aký vysoký materiál dokáže kotúč prerezať. V závislosti na priemere kotúča to môže byť hodnota od 55 milimetrov, až po 85 milimetrov. Rozdiel troch centimetrov je pomerne značný, a preto pri výbere na tento parameter rozhodne dbajte. Píla smie pracovať iba s takým kotúčom, na ktorý je stavaná, naozaj nikdy nevymieňajte rezný kotúč za iný rozmer, môžete si nielen škaredo ublížiť, ale aj rýchlo spáliť a zničiť elektromotor.

Hmotnosť a podstavec

Robustné veľké kotúčové píly sú logicky násobne ťažšie ako ich ručná okružná kolegyne. Preto s týmto nakladajte ako s faktom. Aj v rámci kategórie sú ale rozdiely a to pokojne aj o 25 kilogramov. Najväčšiu úlohu hrá prítomnosť celého stola, alebo iba podstavca. Píly zostavené do plnohodnotného stola sú ťažšie, zatiaľ čo stolová kotúčová píla iba s podstavcom ľahší.

U stolovej píly otázku podstavca / stola neriešite a môžete sa tak venovať iba čistej hmotnosti. Tu však nie je nič moc čo riešiť, pretože prevažná väčšina modelov sa pohybuje od troch do štyroch kilogramov váhy a to dokonca aj napriek príkonu a priemeru kotúča.

Príslušenstvo a doplnky

Medzi jednoznačne najužitočnejšie príslušenstvo patrí odsávanie pilín. Odstávaniu je u modelov rôzne efektívne, ale vždy sa jedná o veľkého pomocníka, ktorého doceníte až pri následnom upratovaní pracoviska. Možno sa stretnúť buď s automatickým systém, kde sa plnia zberný vak alebo sa sofistikovanejším prevedením, kedy je nutné do predpripravených odsávacích prípojok nasadiť buď klasický vysávač, alebo špeciálne odsávacie zariadenie.

Ďalšími vychytávkami sú laserové pravítka a ukazovátka, ktorá pomáhajú pri vedení presného rezu. Niektoré modely sú tiež opatrené přisvětlujícími LED diódami, ktoré zvyšujú komfort vedenie rezu. Po každej činnosti nezabudnite pracovný nástroj vyčistiť najmä od nazbieraných pilín, predĺžite tým životnosť elektromotora, ktorý sa nebude zbytočne prehrievať, a urobíte tým tiež maximum pre svoju vlastnú bezpečnosť.

4.6/5 - (9 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.