Dielňa,

Stojanové vŕtačky: Recenzie 6 najlepších

Klasická elektrická vŕtačka je zrejme všetkým domácim kutilom veľmi známa, a pokiaľ aspoň čas od času niečo tvoríte, alebo potrebujete opraviť, iste ju používate. Stojanová vŕtačka je nevyhnutnou súčasťou priemyslu a remeselníkov, nájdeme ju v dielňach všetkého razenia. Možno ste sa ako malý stretli u deda v dielni s veľkou stĺpovou vŕtačkou, ktorá ležala na zemi a jednalo sa o poriadny kus stroja. Stojanová vŕtačka sa umiestňuje na pracovný stôl, je moderný a často rovnako výkonná.

Nemusíte byť profesionál, aby ste si mohli dopriať pohodlie a presné, bezpečné vŕtanie, ktoré sa sa stojanovú vŕtačkou spája. Výrobcovia techniky a dielenského vybavenia vyrábajú aj hobby verzie, ktoré sú vhodné pre domácich majstrov, sú finančne dostupné a zachovávajú si stále výborné vlastnosti a parametre, podobným tým profesionálnym.

Stolová vŕtačka sa skladá z podstavca, robustného stĺpika na ktorého vrchole je umiestnený hnací pohon – elektromotor s rôzne vysokým príkonom. Odtiaľto je sila distribuovaná buďto vymeniteľnými remenicami, alebo elektronicky regulovanú prevodovkou ku vretenu, ktoré sa otáča. Na vreteno je namontované skľučovadlo, do ktorého sa upínajú vrtáky.

V závislosti od konkrétneho modelu rozlišujeme rôzne silné elektromotory, a to podľa ich príkonu. Od toho a použitej prevodovky sa odvíja počet otáčok a ich regulácie. Rôzne sú aj typy skľučovadiel. Môžete naraziť na klasické ozubené, ku ktorým je potreba kľučka, alebo na moderné rýchloupínací systém. Pracovný stôl by mal byť robustné a posuvný, niektoré majú možnosť naklopenia až o 45 stupňov, čím zvyšuje možnosti obrábanie.

Veľký dôraz by sa mal klásť na presnosť zostavenie. Vŕtačka s vôľami vám moc dobrú službu neurobí. Stolová vŕtačka si poradí s úplne presnými dierami do dreva, kovu, kovových profilov, plastu a podobne. Je vhodná pre sériové činnosti, kedy si s použitím zveráku materiál pevne zafixujete a iba jednou rukou pomaly privediete vrták, alebo iný nástroj, k materiálu.

Na základe parametrov, testy a užívateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie stojanové vŕtačky a ich recenzie. V spodnej časti článku nájdete tiež nákupného radcu, ktorý vás prevedie všetkými vecami, ktoré by ste mali pred nákupom tejto techniky vedieť.

Najlepšie stojanové vŕtačky – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších stojanových vŕtačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelPríkonTyp skľučovadlaVýsuv vretena 
Einhell BT-BD 501 recenzie a testEinhell BT-BD 501500 WOzubené115 mm
Bosch PBD 40 recenzie a testBosch PBD 40710 WRýchloupínacie90 mm
Narex EVM 32 recenzie a testNarex EVM 32900 WŠesťhran160 mm
Güde GTB 20/812 R+L recenzie a testGüde GTB 20/812 R+L800 WRýchloupínacie80 mm
Scheppach DP 16 SL recenzie a testScheppach DP 16 SL550 WRýchloupínacie60 mm
Scheppach DP 13 recenzie a testScheppach DP 13350 WRýchloupínacie50 mm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Einhell BT-BD 501Bosch PBD 40Narex EVM 32Güde GTB 20/812 R+LScheppach DP 16 SLScheppach DP 13
Rýchlosť otáčok280 - 2350 / min200 - 2500 / min600 / min210 - 2500 / min460 - 2480 / min500 - 2500 / min
Celková výška650 mm1010 mm470 mm1010 mm715 mm580 mm
Vŕtanie pod uhlomÁno, 45°NieNieÁno, 45°Áno, 45°Áno, 45°
Hmotnosť22,5 Kg11,2 Kg12 Kg48 Kg28 Kg14,5 Kg
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 stĺpových vŕtačiek

Einhell BT-BD 501

Einhell BT-BD 501 recenzie a test

Stojanová vŕtačka Einhell BT-BD 501 patrí medzi obľúbenejšie modely hobby domácich stolných vŕtačiek. Má všetko, čo môžete od tohto typu vŕtačiek treba a je vhodná pre menej náročných užívateľov, typicky sa hodí do domácej dielne, alebo na chate. Jej elektromotor má príkon 500 W, čo pre nenáročnú prevádzku úplne stačí. Ak budete vŕtačku používať dlhšie bez prestávky, je dobré nechať motor chvíľu vychladnúť.

Skľučovadlo sa uťahuje zaužívaným spôsobom pomocou ozubenej kľučky – je to osvedčený spôsob, na ktorom nie je veľa čo rozbiť. Výsuvné vreteno s vrtákom sa môže vysunúť až na 110 milimetrov, čo je dobrá hodnota. Rýchlosť otáčok môže byť od 280 do 2350 za minútu a slúži k tomu niekoľko rýchlostných stupňov, ktoré sa regulujú prehodením klinového remeňa na remenicu.

Celková výška je 650 milimetrov a hmotnosť mierne vyšší, ako je priemer – 22,5 Kg. Maximálny priemer skľučovadla je 16 mm, upnete teda do neho celý rad nástrojov a aj veľké vrtáky. Pracovný podkladový stôl je samozrejme posuvný a môže sa nakloniť pod uhol 45 stupňov. Z hodnotenia niektorých spotrebiteľov vyznieva mierna kritika na spracovanie, jedná sa o prevodové ústrojenstvo a vŕtacie stôl, zodpovedá to však relatívne nízkej cene, takže v tomto smere sa tieto drobnosti nechajú prehliadnuť.

Pomer cena/výkon
V niektorých častiach mohlo byť lepšie spracovanie

Bosch PBD 40

Bosch PBD 40 recenzie a test

Bosch PBD 40 je moderný stojanová vŕtačka pre domáce použitie a aj menšie remeselné dielne a prevádzkarne. Má elektricky regulovateľné otáčky, čo znamená, že sa vás netýka nutnosť prehadzovať remene z prevodových kolies. Prevodovka má dva rýchlostné stupne, v ktorých ponúkne otáčky 200 – 820 a 600 – 2500 otáčok za minútu.

Rozsah skľučovadla je od 1,5 – 13 milimetrov, čo je jediné obmedzenie, ktoré sa s touto stojanovú vŕtačkou spája. Vrtáky s väčším priemerom do nej neuchytíte. Celková výška je 1010 milimetrov a hmotnosť je príjemne nízka, len 11,2 Kg. Stojanová vŕtačka je veľmi kvalitná, má robustnú skelet a dosiahnete s ňou veľmi presného vŕtania.

Príkon činí 710 W, nedostatok sily vás s ňou teda nemusí trápiť. Moderné prevedenie so sebou nesie digitálny display, na ktorom sa zobrazujú otáčky, laserové ukazovátko, ktoré premieta miesto vrtu na materiál a prisvetľovacia LED diódy pre dokonale osvietený pracovný priestor. Bosch k vŕtačke pridáva paralelný doraz a svorku k vedeniu presných vrtov a pre asistenciu držanie obrábaného materiálu. Pracovný stôl sa nedá naklápať, ľahké vŕtanie pod uhlom s týmto modelom teda nie je možné.

Elektrická regulácia otáčok, display, laser a LED prisvetlenie
Menší maximálny priemer skľučovadla 13 mm, bez uhlových vrtov

Narex EVM 32

Narex EVM 32 recenzie a test

Stojanová vŕtačka Narex EVM 32 je špeciálne prevedenie tohto typu vŕtačky. Na jej spodnej časti je umiestnený extrémne silný elektromagnet, ktorý po zapnutí zaistí bezpečnú prácu v akejkoľvek polohe. Zariadenie je po zapnutí priťahovanie k všetkým feromagnetickým materiálom – oceľ, železo a tým pádom možno vykonávať veľmi presné vŕtanie a obrábanie kdekoľvek na kovovej konštrukcii.

Vŕtačka je vybavená tiež bezpečnostným pásom pre prípad, že by počas prevádzky došlo k výpadku elektrického prúdu – vŕtačka tak zostane zafixovaná týmto pásom. Taktiež má bezpečnostnú poistku, ktorá zabezpečí, že sa vŕtačka po nahodení prúde znovu sama nerozbehne. Keďže sa predpokladá, že táto vŕtačka bude vŕtať najmä kovové materiály, je vybavená zásobníkom pre reznú kvapalinu, ktorá počas vŕtania chladí vrták a zvyšuje tak efektivitu procesu.

Príkon elektromotora je 900 W a nemenné otáčky dosahujú 600 otáčok za minútu v nezaťaženom stave. Stolová vŕtačka je vhodná k používaniu ako špirálových vrtákov, tak predovšetkým jadrových vrtákov. Jadrové na rozdiel od špirálových odoberajú materiál iba na obvode diery a tým zvyšujú efektivitu a rýchlosť práce. Narex k tejto kompaktnej stojanové vŕtačke, ktorá váži príjemných 12 Kg, dodáva robustný prepravný kufor, ktorý nástroj dobre chráni pri cestách, aj pri skladovaní.

Profesionálna magnetická stojanová vŕtačka, veľmi kompaktné prevedenie
Vyššia obstarávacia cena, nemenné otáčky 600 ot./min

Güde GTB 20/812 R+L

Güde GTB 20/812 R+L recenzie a test

Veľká stojanová vŕtačka Güde GTB 20/812 R+L nesklame žiadneho náročného spotrebiteľa a domáceho majstra. Skvele poslúži aj v dielňach a priemyselných prevádzkach či nástrojárňach. Má príkon 800 W a napájanie 400 V zásuvkou, dajte si teda pozor, či touto zásuvkou vo svojich priestoroch disponujete. Konštrukcia sa drží osvedčeného spôsobu, tj. oceľová remenice s kónickými úchytmi.

Otáčky vretena sú v závislosti od nastavenia prevodu možné od 210 do 2500 otáčok za minútu. Do skľučovadla možno upnúť nástroje až do priemeru stopky 16 milimetrov – máte teda relatívne bohatú ponuku z možných použiteľných vrtákov. Vyloženie vretena od hlavného stĺpa je 169 milimetrov a výsuv vretena v smere k obrobku 80 milimetrov, ponúka teda prácu aj s väčšími kusmi dreva, kovu, alebo plastu.

Skľučovadlo je rýchloupínacie, to znamená, že k jeho dotiahnutie nepotrebujete žiadne dodatočné kľučky ani iné nástroje. Hmotnosť tejto stĺpové vŕtačky je 48 kilogramov, čo teda zodpovedá robustnú konštrukciu a výkonnému spracovanie, pre niekoho to však môže byť obmedzujúce parameter. Pracovná doska je vyrobená z kvalitných materiálov a je možné ju naklopiť až pod uhol 45°.

Napájanie 400 V, skľučovadlo až 16 mm a príkon 800 W
Vysoká hmotnosť 48 Kg

Scheppach DP 16 SL

Scheppach DP 16 SL recenzie a test

Stĺpová vŕtačka Scheppach DP 16 SL uspokojí domácich majstrov a pracovníkov v menších prevádzkach a dielňach. Stabilný podstavec vyrobený z kovu má predpripravené dráhy pre stabilné uchytenie či už k doske pracovného stola, alebo k podlahe. Časti vŕtačky sú vyrobené z liatiny, nie však celé šasi, ako sa niekde chybne uvádza a spotrebitelia na túto vec upozorňujú.

Príkon elektromotora je 550 Wattov, vŕtačka má teda dostatočný výkon pre vŕtanie do dreva, kovov aj plastov. Vzhľadom na skľučovadlu s priemerom 16 milimetrov možno používať veľkú škálu i veľkých vrtákov. Vreteno je poháňané remeňovým prevodom a v závislosti na zostavení umožňuje otáčky od 460 do 2480 ot./min. Rozmer pracovného stola, ktorý sa nechá naklápať až do uhla 45 stupňov, je takmer 20 x 20 centimetrov. Celková výška stojanové vŕtačky je 715 milimetrov a hmotnosť 28 Kg.

Veľkou výhodou, ktorou sa odlišuje tento model od ostatných, je zakomponovanie do konštrukcie lasera. Ten ukazuje presné miesto na obrobku, kde dôjde ku kontaktu vrtáku s drevom či kovom. Táto vymoženosť uľahčí a urýchli prácu. Vŕtačka tiež samozrejme plní posledné bezpečnostné štandardy a tak nechýba hlavný vypínač umiestnený na čele stroja, alebo priehľadný kryt skľučovadla, ktorý zvyšuje bezpečnosť.

Príkon 550 W, skľučovadlo až 16 milimetrov, krížový laser pre ľahkú orientáciu
Mylne uvádzaná informácie o vykonaní podstavca z liatiny

Scheppach DP 13

Scheppach DP 13 recenzie a test

Stojanová vŕtačka Scheppach DP 13 je typickým zástupcom domácich stolných vŕtačiek. Jej kompaktné rozmery a nízka hmotnosť, ktorá činí len 14,5 kilogramu z nej robia príjemného pomocníka, ktorý nezaberie na pracovnej doske takmer žiadne miesto. Celková výška prevedenie je len niečo málo cez pol metra, konkrétne 580 milimetrov. Je teda vhodná skôr pre menšie obrobky, s tým je potrebné pred zaobstaraním počítať.

Pracovný stôl má pravidelný tvar s dĺžkou hrany 164 milimetrov. Sú na ňom vyfrézované otvory pre jednoduché upnutie zveráka a ďalších pomocných svoriek. Aj samotný podstavec vrtáka má predpripravené otvory pre bezpečné prichytenie k doske pracovného stola. Remeňový prevod ponúka až 5 rýchlostí, čomu zodpovedá rýchlosť vretena 500 – 2500 otáčok za minútu. Skľučovadlo samotné má maximálny priemer 13 milimetrov, veľké vrtáky do neho teda neupnete.

Má rýchloupínací systém, vďaka ktorému nebudete potrebovať pre uchytenie nástroje žiadne ďalšie vybavenie. Príkon elektromotora činí 350 Wattov, čo je pre domáce podmienky úplne dostačujúce. Ak by ste mali nedostatok výkonu, stačí správne prehodiť remenicové prevod a pokračovať plynule v práci. Ak budete vŕtať po dlhší čas bez prestávky, elektromotor sa môže nepríjemne zahriať. Potom stačí chvíľu počkať a opäť pokračovať v bezpečnej práci. Vŕtacie stolík je tiež možné nakláňať a to na obe strany do uhla 45 stupňov.

Nízka cena, kompaktné rozmery, vhodný do malej, či hobby dielne
Skľučovadlo 13 mm, pri dlhšom používaní zahrievaní elektromotora

Ako vybrať stolovú vŕtačku

Príkon a prevod

Na prvý pohľad by sa nechalo zdať, že podobne, ako u ostatných elektrických náčinia, príkon jasne definuje silu a výkon daného pracovného nástroja. Do určitej miery to je pravda aj tu, však do úlohy vstupuje zásadne tiež prevodovka, ktorá môže byť buď klasická remenicové, alebo moderné, elektronicky regulovateľná s ozubenými kolesami. Príkon sa u hobby vyhotovení pohybuje medzi 300 – 500 W, silnejší poloprofesionálne a profesionálne stojanové vŕtačky dosahujú kľudne až 800 Wattov, niekedy aj viac.

Spomínaný prevod remeňom sa nechá nastavovať tak, že na pohonných kolesách jednoducho vymieňa remeň a tým sa vŕtačka nastavuje buď do ťahu (pomalé otáčky a veľká sila), alebo do rýchlosti (menší krútiaci moment ale vysoké otáčky). Každému nástrojmi a materiálu vyhovuje iné nastavenie a preto u tohto presného pracovného nástroja je použitý tento mechanizmus. Tento systém je u niektorých modelov automatický, čím vám ušetrí a spríjemní prácu.

Moderné stojanové vŕtačky môžu disponovať tiež elektronickou reguláciou otáčok. V tomto prípade je remeň vymenený za sústavu ozubených kolies a najčastejšie sa stretneme len s dvoma rýchlosťami. Pre užívateľov je to príjemnejšie riešenie, avšak profesionálmi môže v niektorých prípadoch obmedzovať. Dobre vybavené modely disponujú tiež displejom, kde sú otáčky prehľadne zobrazované.

Rýchlosť otáčok

V závislosti na nastavenom stupni prevodu sa aj líšia dosiahnuteľné otáčky. Ak sa zameriame na prevod do sily, otáčky u neho dosahujú približne do 500 otáčok za minútu. V prípade prevodu do rýchlosti môžu otáčky dosahovať až ku 2500 otáčkam za minútu.

Skľučovadlo a vŕtacie stôl

Prevodový pohon poháňa vreteno, v ktorom je uchytené skľučovadlo. Až do skľučovadla vsádzame a upevňujeme vrtáky, alebo iné nástroje. Skľučovadlo sa môže uťahovať buď postarom kľučkou, alebo novodobým rýchloupínacím systémom. Každý kutil preferuje iné riešenie, kvalitné stojanová píla s kvalitným rýchloskľučovadlom však dokáže ušetriť veľa času.

Veľkosť skľučovadla tiež jasne udáva, s akými vrtáky budete moc pracovať. Najčastejšie je maximálny priemer skľučovadla 13 milimetrov, alebo 16 milimetrov. Najprv spomínané majú lacnejšie vŕtačky určené do domácich dielní, 16 mm skľučovadlo nájdeme u výkonných stĺpových vŕtačiek.

Ďalšie funkcie

Ako bolo spomenuté, dobre vybavená stojanová vŕtačka je vybavená digitálnym displejom, na ktorom sú vidieť aktuálne nastavené otáčky vretena. Ďalšia vychytávka je laserové navádzanie vrtáka. Najčastejšie krížik, ktorý je premietaný na obrábaný materiál, ukazuje presné miesto, kde bude vrták do obrábaného materiálu vŕtať. Pri niektorých modeloch nájdeme tiež prisvetlenie pracovného priestoru, ktoré je zhotovené najčastejšie LED svetlom. Všetky tieto funkcie zvyšujú pohodlnosť práce a potenciálne aj bezpečnosť.

Rozmery a hmotnosť

Stojanová vŕtačka je najčastejšie vyrábané v prevedení na pracovný stôl, ku ktorému sa nechá aj bezpečne priskrutkovať. Najmä predtým bola k videniu stĺpová vŕtačka, ktorá stála na podlahe. Nájdeme ju stále v starých dielňach, alebo v priemyselnom odvetví, kde má určite svoje opodstatnenie.

Stojanová stolová vŕtačka dosahuje výšku do jedného metra a podľa prevedenia zaberá rôzne veľké miesto. Keď mu budete spracovávať väčšie kusy materiálu, mali by ste spozornieť u parametra vyloženia ramena, ktorý udáva vzdialenosť vretena s vrtákom od stĺpika. Profesionálne prevedenie majú toto vyloženie nastaviteľné, je to takzvaná radiálne stojanová vŕtačka.

Hmotnosť sa opäť v závislosti na prevedení pohybuje rôzne. Hobby menšie prevedenie majú váhový rozptyl od 12 kilogramov do 25 kilogramov a robustné veľké stojanové vŕtačky od cca 30 kilogramov do 50 kilogramov, niekedy aj viac. Pre porovnanie stĺpové vŕtačky dosahujú s prehľadom váhy i stoviek kilogramov – s tými sa teda naozaj doma ťahať nechcete.

4.4/5 - (34 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.