Záhrada,

Štiepkovače a drviče konárov: Test, recenzie 10 najlepších

K údržbe zelene na vašej záhrade patrí neodmysliteľne trávna kosačka, a pokiaľ nechcete mať starosti ani so silnejšou zeleňou, konármi stromov či krovinami, potom tiež drvič záhradného odpadu. Záhradný drvič je veľký robotník, ktorý spracuje takmer akúkoľvek drevinu, alebo zeleň, ktorú do neho vložíte. Samozrejme má určité obmedzenia a tým je maximálny priemer vetiev, ktoré sú s ním možné spracovať.

Keďže drvič konárov nekupujeme obzvlášť často, je dobré sa o nich niečo dozvedieť. Na trhu sú k dispozícii zdanlivo podobné zariadenia a tými sú drvič a štiepkovač. Obe zariadenia majú podobný tvar, obe slúžia na spracovanie zelene. Mechanizmus, ktorým však pracujú, sa zásadne líšia a líšia sa tiež štruktúra spracovaného odpadu a ďalšie vlastnosti, ktoré nie sú zanedbateľné. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie drviče konárov a štiepkovače plus ich recenzie. Pripravili sme tiež nákupného radcu, ktorého by ste nemali pred zaobstaraním nového zariadenia minúť.

Drvič konárov

Drvič konárov, ako už názov sám napovedá, vkladané vetvy doslova drví. Ústrojenstvo je spravidla vybavené kotúčom, ktorý je osadený rýchlobežnými nožmi a je tak označovaný ako nožový drvič konárov. Ak by sme to chceli k niečomu prirovnať, je to akési elektrické strúhadlo, len samozrejme s ďaleko väčším výkonom.

Vkladané konáre je potreba vlastnou silou do zariadenia natlačiť, a keď sa dostanete na úroveň prahu, pěchujete dodávaných zatláčadlom, aby nedošlo k úrazu. Drvič na konáre je určený skôr pre drobnejšie zeleň, je hlučný, má väčšiu vibrácie a rozdrvený, respektíve rozsekaný odpad je veľmi jemný a je vhodný ho použiť kdekoľvek na záhrade na mulčovanie, alebo ho možno bez obáv primiešať do kompostu.

Štiepkovač

Štiepkovač robí štiepky, teda malé, 10 až 20 milimetrov dlhé kusy naštiepaného materiálu. V jeho ústrojenstvo je valec hviezdicového tvaru (odtiaľ pojem valcový drvič konárov), ktorý má z druhej strany kovovú stenu a je zje vo veľmi tesnom kontakte. Konáre sa v tomto mieste štípu na malé časti a vypadávajú do zbernej nádoby. Valec môže byť nahradený nožmi, ktoré fungujú na podobnom princípe.

Elektrický či benzínový štiepkovač si poradí aj s relatívne silnými vetvami, jeho prevádzka je menej hlučný a netrpia ani veľkými vibráciami. Navyše v momente, keď vetvy do ústrojenstva vložíte, valcový mechanizmus je začne samočinne vťahovať bez vášho pričinenia. Odpad nie je tak jemný a primárne je vhodný na spálenie – či už v kachliach, alebo na ohni. Samozrejme s ním môžete naložiť podobne, ako s drví, teda pohádzať k stromom, alebo vmiesiť do kompostu.

Ak ste pevne rozhodnutí pre jeden, či druhý mechanizmus, dôsledne upozorňujeme, aby ste nespoliehali na informácie, ktoré nájdete v internetových obchodoch v popise produktu. Orientujte sa podľa mechanizmu, prípadne sa pozrite na recenznú videa vyberaného zariadení. Dotazom na predajcu samozrejme tiež nič nepokazíte a predídete ľahko nemilým prekvapením.

Najlepšie štiepkovače a drviče konárov – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších štiepkovačov a drvičov konárov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch AXT 25 TCFieldmann FZD 4020-EBosch AXT 25 DAL-KO LH 2800 Easy CruschBosch AXT Rapid 2200GTM GTS 600Riwall RES 2844 BVeGA LSG 2812Güde GH 2801 SilentFieldmann FZD 5015 E
Hmotnosť30,5 Kg12,5 Kg31,3 Kg29 Kg12 Kg65 kg27 kg32 Kg18,2 kg19,4 Kg
Nádoba na odpadÁno, 53 LÁno, 50 LÁno, 53 LÁno, 50 LNieNieÁno, 60 LÁnoÁno, 30 LÁno, 60 L
Max. priemer konárov45 mm40 mm40 mm42 mm38 mm50 mm44 mm40 mm44 mm44 mm
Samovťahovanie konárovÁnoNieÁnoÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 drvičov záhradného odpadu

Bosch AXT 25 TC

Bosch AXT 25 TC recenzie a test

Drvič konárov Bosch AXT 25 TC patrí medzi veľmi obľúbené drviče záhradného odpadu a to z dôvodu, že je niekde na pomedzí drviče konárov a štiepkovače. Rezné ústrojenstvo je konštruované valcovým systémom a tým teda získava všetky pozitíva tohto mechanizmu, ktorými sú samo vťahujúci systém, tichý chod a relatívne nízke vibrácie. Vďaka použitiu turbínových nožov miesto hviezdicového drviaceho valca je navyše odpad jemnejšia, čím sa približuje jemnosti odpadu z klasického drviča s rýchlobežnými nožmi.

Odpad je teda možné ako po dokonalom vyschnutí spáliť, tak ho bez obáv použiť na mulčovanie, alebo na kompostovanie. Samotný nožový drvič konárov Bosch má dobrý príkon 2500 W a hmotnosť 30,5 kilogramov. Je vybavený relatívne veľkými transportnými kolieskami, ktoré uľahčujú premiestňovanie po záhrade. Jeho rozložiteľná konštrukcia pomáha pri skladovaní a tak vďaka tomu nezaberie v dielni, garáží, či kôlni veľa miesta v prípade, že ho práve nepoužívate.

Maximálny priemer konárov, ktoré dokáže spracovať je 45 milimetrov, teda veľmi dobrú hodnotu. Z ďalšom parametrov stojí za spomenutie priechodnosť až 230 kilogramov materiálu za hodinu či krútiaci moment 650 Nm. Prevedení obsahuje aj praktický plastový kôš s kapacitou odpadu 53 litrov. Jedná sa teda o komplexné prevedenie, ktoré skvele poslúži všade, kde je potreba.

Systém valcových nožov Turbine-Cut, patentovaný odnímateľný lievik
Nákladnejšie údržba turbínových nožov

Fieldmann FZD 4020-E

Fieldmann FZD 4020-E recenzie a test

Drvič na konáre Fieldmann FZD 4020-E vo svojej kategórii získal ocenenie produkt roku a to vďaka jeho vlastnostiam a nízkej obstarávacej cene, ktoré z neho robia nutnosť každej záhrady a každého záhradkára. Príkon elektromotora je veľmi dobrých 2500 W a každý ocení aj jeho nízku hmotnosť, ktorá je iba 12,5 kg. Aj napriek nízkej hmotnosti nechýba veľká transportné kolieska, ktoré sú pri posune po záhrade na nezaplatenie.

Systém drvenia obstarávajú rýchlobežné nože, umiestnené na rotujúce doske. Tie je potreba čas od času nabrúsiť a po ich doslúžení vymeniť za nové – údržba však nie je nijako náročná. Vďaka tomuto mechanizmu vzniká veľmi jemná drť, ktorá je priamo určená na mulčovaciu účely k stromom a k iným rastlinám na vašej záhrade.

Na rozdiel od konkurenčných drvičov na konáre s rýchlobežnými nožmi tu dostaneme aj nádobu na odpad, ktorá má kapacitu 50 litrov drti. Otvor pre vetvy pojme dreviny s hrúbkou až 4 centimetre a v dôsledku tohto typu mechanizmu nemá samovťahovanie. Súčasťou balenia je však kvalitné plastové vtláčadlo, ktorých aj zvyšky konárov bezpečne pretlačíte k rezným nožom.

Rýchlobežné nože, nízka cena, ocenenie produkt roku
Vyššia hlučnosť, krátka prívodná šnúra

Bosch AXT 25 D

Bosch AXT 25 D recenzie a test

Kvalitný a robustný záhradný drvič Bosch AXT 25 D je vhodný prevažne pre náročnejších drvenie väčších konárov alebo pre dlhé hodiny používania. Jeho valcový systém s frézovacími valcami (hviezdicovitý tvar) vytvára hrubú drť, podobajúci sa skôr štěpkám. Zvládne spracovať konáre až do priemeru 40 milimetrov a s príkonom 2500 W má dostatok sily drviť vo veľmi vysokom tempe.

Štiepkovač Bosch nie je kvôli použitie valcov náročný na údržbu a slabé větývky, alebo čerstvé konáre nedokáže účinne rozdrviť – v odpade nájdete iba prežutá a neoddelený odpad. Riešením je tento drobný drevený materiál nechať aspoň trochu vyschnúť, čo sa mimochodom odporúča u všetkých modelov a drviacich mechanizmov.

Váha 31,3 kilogramov je pocítiť, však s relatívne veľkými transportnými kolieskami nie je problém sa štěpkovačkou pohodlne manévrovať. Bosch AXT 25 D je tichý drvič konárov, netrpia prehnanými vibráciami a má funkciu samovťahovanie. Okrem toho disponuje praktickým a veľkým zberným košom, ktorý má objem 53 litrov.

Robustné prevedenie, tichý chod
Slabé a čerstvé konáre horšie štiepkuje, vyššia hmotnosť

AL-KO LH 2800 Easy Crusch

AL-KO LH 2800 Easy Crusch recenzie a test

Valcový drvič konárov AL-KO LH 2800 Easy Crusch na prvý pohľad zaujme svojím vysokým príkonom elektromotora 2800 W a veľkými transportnými XL kolesami s priľnavou úpravou, ktoré zaisťujú nielen pohodlnú manipuláciu, ale aj stabilitu. Výrobca osadil model aj zbernou nádobou na odpad, ktorá má kapacitu 50 litrov.

Domáce štiepkovač AL-KO má patentované valcové vťahovanie, ktoré účinne a kvalitne spracováva drevený materiál až do priemeru 42 milimetrov. Táto technológia drvenie konárov netvorí jemnú drť, ale skôr väčšie štiepky, ktoré sú vhodné aj na spaľovanie. Valcový mechanizmus je osadený frézovými valcami, ktoré majú pomalší rýchlosť a vďaka tomu nie je zariadenie hlučné a takisto menej vibruje.

Veľkou výhodou je tiež samovťahovanie – konáre vložíte do hrdla zariadenia, počkáte, až je valce chytí a môžete ísť pripravovať ďalší materiál, pretože drvič prácu dokončí sám. Hmotnosť má tento domáci drvič konárov 29 kilogramov, s ktorými patrí skôr medzi ľahšie zariadenie svojho druhu.

Skvelý príkon 2800 W, veľká transportné kolesá
Systém frézových valcov – tvorí väčšie štiepky

Bosch AXT Rapid 2200

Bosch AXT Rapid 2200 recenzie a test

Nožový drvič konárov Bosch AXT Rapid 2200 má dobrý príkon 2200 W a je vhodný pre všetky záhradkárov a majiteľov väčšieho či menšieho pozemku. Okrem drvenie konárov až do priemeru 38 milimetrov zvládne spracovať akúkoľvek silnejšie zeleň, od stoniek od paradajok až po vyrastené žihľavy. Zo všetkého urobí veľmi jemnú drť, ktorá je priamo vhodná k rýchlemu kompostovanie.

Toto všetko je možné vďaka dvojici naproti sebe umiestnených rýchlobežných nožov, ktoré dosahujú rýchlosť až 3650 otáčok za minútu. Nožové drviče sú známe aj svojou vyššou hlučnosťou, vibráciami a nutnú častejšie údržbou – inak tomu nie je ani v tomto prípade. Po čase je nutné brúsiť ostrie nožov, alebo nie celé vymeniť.

S hmotnosťou 12 kilogramov nepočítajte s prítomnosťou boxu na odpad, ani so žiadnym dodávaným vakom. Ak nebudete chcieť nechať padať jemnú drť na zem, musíte pod odpadové otvor umiestniť vlastné vhodnú nádobu, alebo kýbel. Zmieriť sa musíte aj s absenciou automatického vťahovanie konárov – odmenou vám za to nech je jemná drvina. Pre bezpečné utláčaním však Bosch nezabudol na robustné plastové vtláčadlo, ktoré je dodávané v cene drviča.

Rýchlobežné nože pre jemnú drť, nízka hmotnosť
Absencia nádoby / vaku na rozdrvený odpad

GTM GTS 600

GTM GTS 600 recenzie a test

Jedným zo zástupcov drvičov vetiev na benzínový motor je obľúbený benzínový štiepkovač GTM GTS 600. Jeho výkon zodpovedá hodnote 4000 W a dokáže pojať až konáre s hrúbkou 50 milimetrov. Tento profesionálny záhradný drvič má nízku spotrebu benzínu a jeho ďalšou veľkou prednosťou je celokovové spracovanie, ktoré zaručuje trvanlivosť a robustnosť prístroja.

Jeho uplatnenie je všade tam, kam nedosiahne predlžovací kábel s elektrickým prúdom. Rovnako je vhodný pre sadárov, poľnohospodárov, alebo drobné lesníkov, ktorí jeho veľký výkon zaručene využijú. Z podstaty konštrukcia nemá nádobu na odpad – vyhadzovanie odpadového materiálu je však riešený veľmi chytro a vojde sa pod neho napríklad koliesko, alebo iná veľkoobjemová nádoba. Veľké 200 mm kolesá spolu s kovovým madlom zase zaručujú naprosto pohodlnú manipuláciu.

O dokonalé a jemné drvenie sa starajú celkom tri nože – 2 otočné v jednom smere a jeden protinôž. Keďže sa jedná o benzínový drvič konárov, musí sa strážiť hladina oleja, o ktorú sa stará zabudovaný senzor. Hmotnosť 65 Kg zodpovedá konštrukciu a prevedenie a nie je tak brána ako nevýhoda. Motor má objem 163 ccm a výkon spomínané 4 kW, čiže 5,5 koní.

Silný výkon, benzínové prevedenie, vetvy až do priemeru 50 mm
Vysoká hmotnosť, menej praktické vypúšťanie oleja

Riwall RES 2844 B

Riwall RES 2844 B recenzie a test

Tiež Riwall prispel svojím kvalitným zariadením do kategórie drvičov záhradného odpadu a jeho model nesie označenie RES 2844 B. Tichý drvič konárov Riwall má výkonný elektromotor s príkonom 2800 W a na tento výkon i nízku hmotnosť, ktorá činí len 27 Kg. Výrobca osadil štiepkovač veľmi objemnú nádobou na odpad, do ktorej sa zmestí až 60 litrov materiálu.

Ľahkej manipulácii pomáhajú osadená veľké plastové kolesá a elektrická jednotka má ochranu proti preťaženiu a samozrejme spätný chod, ktorý oceníte v prípade zaseknutia ozubeného valca. Mechanizmus pracuje s ozubeným valcom, ktorý je pritlačovaný kovovou nastaviteľnou doskou. Spracovávať dokáže vetvy až s priemerom 44 milimetrov a odpad je vo forme štiepok, ktorými je možné ako kúriť, tak je použiť na mulčovanie na záhrade.

Indikácia chodu motora je vykonaná pomocou LED diódy a samotný motor dosahuje šesťdesiatich otáčok za minútu. Chod je teda plynulý, tichý a bez veľkých vibrácií. Samozrejmosťou je funkcia automatického vťahovanie konárov, ktorá vám ušetrí veľa času. Výhodou je tiež menej častá údržba, ktorú tento systém drvenia vyžaduje.

Skladný a tichý štiepkovač, veľká nádoba na odpad 60 litrov
Odpad vo väčších štiepkách (vlastnosť tohto ústrojenstva)

VeGA LSG 2812

VeGA LSG 2812 recenzie a test

Ďalším typom záhradného drviča, osadeným frézovacími valcami, je VeGA LSG 2812. Tento tichý drvič konárov má skvelý príkon elektromotora 2800 W, ktorý si poradí s vetvami až do priemeru 40 milimetrov. Nájde uplatnenie na všetkých väčších záhradách, kde pomôže ako pri pravidelnom upratovaní, tak pri likvidácii konárov po prestrihu ovocných stromov, alebo výrub.

Elektrický štiepkovač VeGA LSG 2812 je vybavený mechanizmom pomalochodného ozubeného valca, ktorý má priemer 90 milimetrov. Pomalé otáčky znamenajú nízku úroveň hlučnosti a takmer žiadne vibrácie počas drvenia konárov. Elektrická jednotka je vybavená ochranou proti preťaženiu, motorovou brzdou a samozrejme spätný, chodom, ktorý doceníte v momente zahltenie a upchatiu štiepkovača.

Robustný kovový trubkový rám dopĺňajú veľké transportné kolesá a vo prepojenie s pevným madlom je jeho manipulácia ľahká pre každého. Jeho hmotnosť je 32 kilogramov, čo je priemerná hodnota u tejto konštrukcie záhradného drviča. Valcový systém má samovtahovací funkciu vetiev a pomocou skrutky na boku drviča možno nastaviť úber materiálu, čo oceníte najmä pri práci so silnými kusy drevín.

Kovový trubkový rám, výkonný elektromotor – 2800 W
Nedohledatelná veľkosť nádoby na odpad

Güde GH 2801 Silent

Güde GH 2801 Silent recenzie a test

Svojho zástupcu má aj výrobca záhradnej techniky Güde, my sme vybrali model GH 2801 Silent. Ako už má tento ručný drvič konárov v názve, jeho prevádzka je veľmi tichý a to v dôsledku valcového mechanizmu, ktorý má na hriadeli od elektromotora umiestnený robustný frézovací valec s ôsmimi nožmi. Otáčky valca dosahujú šesťdesiatich za minútu a pri nich dokáže spracovať konáre až s priemerom 44 milimetrov.

Skelet je vyrobený z tvrdeného plastu a ten je osadený na robustnom rúrkovom ráme, ktorý je osadený transportnými kolieskami. Model má tiež relatívne nízku hmotnosť 18,2 kg a výrobca k modelu prikladá tiež vtláčadlo, pre bezpečné dotlačení vetiev do ústrojenstva. Štiepkovač Güde GH 2801 Silent nepostráda funkciu automatického vťahovaní konárov a ani spätný chod pre uvoľnenie zablokovaného frézového valca.

Príkon elektrického motora má hodnotu 2800 W, čo zaručuje dostatok výkonu aj pre poriadny záprah. Okrem vetiev zvládne samozrejme spracovať všetky typy drevín, ktoré sa vám na záhrade vyskytujú a to do stanového priemeru. Güde v tomto prípade nedodáva plnohodnotný odpadovej kôš, ale iba vak, ktorý má menší objem 30 litrov.

Nízka hmotnosť a cena, slušný príkon 2800 W
Iba textilný zberný vak s kapacitou 30 litrov

Fieldmann FZD 5015 E

Fieldmann FZD 5015 E recenzie a test

Výrobok, ktorý sa pýši ocenením produkt roku, je štiepkovač Fieldmann FZD 5015 E. Tento drvič na konáre má všetko podstatné, čo od štiepkovača očakávate. V zásade mu nie je čo vytknúť a silný elektromotor s príkonom 2800 W nasleduje aj príjemne nízka cena. Na spracovaný drevený odpad je tu veľký, šesťdesiatich litrový plastový box a o pohodlnú manipuláciu sa stará pár dostatočne veľkých transportných koliesok.

Mechanizmus tohto drviča je valcový, osadený frézovým valcom. Ten je pri práci relatívne tichý, zaobíde sa bez veľkých vibrácií a okrem ďalších predností má aj funkciu samovťahovanie. Na rozdiel od rýchlobežných nožov, takto spracovaný odpad je vo forme väčších štiepok, ktoré po vyschnutí slúžiť tiež ako vykurovací materiál.

Hmotnosť tejto jednotky je príjemných 19,4 kilogramov. Elektromotor je vybavený ochranou proti preťaženiu a zaseknutým vetvám zdarne sekunduje spätný chod. Aj napriek funkciu automatického vťahovanie konárov výrobcu k modelu dodáva praktický pomocný posúvač, ktorý zvyšuje úroveň bezpečnosti práce s týmito výkonnými strojmi.

Príkon 2800 W, zberný box s objemom 60 litrov, produkt roku
Odpad formou väčších štiepok (typické pre toto ústrojenstvo)

Ako vybrať záhradný drvič

Stojíte pred otázkou, aký drvič záhradného odpadu vybrať? Určite sa orientujte podľa použitia, ktoré pre stroj predpokladáte. Pre domáce potreby budete pravdepodobne voliť elektrický záhradný drvič. Ak máte však veľký pozemok, alebo obhospodaruje sád, vinicu, či les, mohol by byť pre vás vhodnejšie benzínový štiepkovač, alebo dokonca štiepkovač za traktor. Predpokladajme, že drvivá väčšina čitateľov vyberá elektrický záhradný drvič a tak stoja pred otázkou, ktorý mechanizmus pre svoje potreby zvoliť.

Drvič alebo štiepkovač?

Drvič je vhodný pre menej náročné využitie, svoje uplatnenie má na bežných záhradách a záhradkách, kde pomôže s každoročným čistením záhrady od drevného odpadu. Pracuje na princípe vysokých otáčok rýchlobežných nožov a tak je hlučnejší a pri práci značne rezonuje. Tiež je potrebné po celú dobu drvenie vetvy a drevený materiál do zariadení natlačiť. Výsledkom vám za to ale bude veľmi jemná drť, ktorá má široké uplatnenie od dekorácie v skalke, alebo záhonu až po zužitkovanie v komposte. Nože sa používaním tupí a tak je potrebné ich čas od času nabrúsiť a neskôr vymeniť. Podľa výkonu drviče môže mať buď nože dva, alebo jeden.

Štiepkovač je vhodný pre náročnejšie využitie, neopotrebováva sa tak rýchlo a ľahšie zvládne aj konáre s väčším priemerom. Konáre drví buďto valcové koleso hviezdicového tvaru, alebo valec osadený nožmi. Odpad je hrubšia a po dôkladnom vysušení s ním nie je problém kúriť. Jeho prevádzka je znateľne tichší, neprodukuje toľko vibrácií a má vďaka svojmu ústrojenstvo samovtahovací funkciu, takže nie je potreba konáre držať a natlačiť.

Štiepkovač konáre štípe na malé kúsky, zatiaľ čo drvič krája na drobnú drť. V oboch prípadoch je dobré pracovať s ľahko zaschnutými vetvami. Čerstvé mokré konáre nemusí byť dokonale naštěpkovány a hutný drevnatý materiál môže ústrojenstvo zahltiť a zablokovať tak chod stroja.

Konáre a vstupný materiál

Každý štiepkovač, alebo drvič konárov, má medzi základnými údajmi parameter maximálneho priemeru konárov, ktoré dokáže spracovať. Tento údaj je odvíja od výkonu záhradného drviča, teda od príkonu jeho elektromotora. Priemer sa tak pohybuje od 35 milimetrov v prípade tých menej výkonných až po 50 milimetrov v prípade najvýkonnejších domácich drvičov. Spracovávaný materiál nemusí byť samozrejme iba konáre, ale možno drviť akákoľvek drevina, ktorá sa na vašej záhrade objaví – samozrejme do stanoveného max. priemeru.

Nádoba na odpad a hmotnosť

Niektoré záhradné drviče sú vybavené praktickou nádobou na odpad a v poslednej dobe ich je čím ďalej tým viac. Tá má kapacitu od 30 do približne 60 litrov a spravidla býva vyrobená z bytelného plastu. Niekedy je tiež možnosť sa stretnúť s látkovým prevedením odpadovej nádoby. Ak vyberiete drvič záhradného odpadu, ktorý je dodávaný bez tejto nádoby, musíte si vystačiť s vlastnými vedierka, vreci, alebo odpad nechať padať na zem a neskôr ho zobrať.

Drviča sa tiež odlišujú svojou hmotnosťou a opäť rozhoduje hlavne príkon elektromotora a prípadne robustnejšie spracovanie v dôsledku zabudované nádoby na odpad. Niektoré drviče sú tiež prevažne vyrobené z kovu a plechu, zatiaľ čo u iných šasi obstaráva plast. To všetko rozhoduje o hmotnosti, ktorá sa pohybuje zhruba od 12 tich kilogramov, až po 70 kilogramov v prípade malých motorových drvičov.

Príkon, spätný chod, transportné kolieska

Príkon by nikdy nemal byť pod 2000 W. Ak niekde narazíte na model so slabším elektromotorom, odporúčame sa mu vyhnúť – nielenže bude mať nedostatok sily k drvenie konárov, ale aj v dôsledku vyššej záťaže môže mať kratšiu životnosť. Elektrický štiepkovač vyberajte teda od príkonu 2000 W a vyššie s tým, že dostatočne výkonné zariadenia majú aspoň 2500 W.

Praktickú funkciu, ktorou je spätný chod, doceníte až v praxi, kedy sa vám drvené konáre zaseknú v mechanizme a celý drvič zablokujú. Bezpečnosťou poistka, ktorá stráži preťaženiu elektromotora včas zasiahne a v taký moment stroj ihneď vypne. Pomocou reverzného chodu konáre ľahko dostanete späť a môžete opäť pokračovať v práci. Ako spätný chod, tak bezpečnostnú poistku má väčšina dostupných modelov.

Transportné kolieska bývajú tiež súčasťou väčšiny drvičov konárov a štiepkovačov, avšak aj tu hľadajme rozdiely a to v ich veľkosti. V závislosti na tom, ako ďaleko budete záhradný drvič transportovať, je lepšie prihliadať na ich veľkosť. S väčšími kolieskami prostoupíte ľahšie väčším terénom, čo sa môže pri ťažšom prevedení drviča obzvlášť hodiť.

4.2/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.