Šport,

Steppery: najlepšie mini, s rukoväťami | Recenzie, test

Stepper je jednoduchý fitness stroj, ktorý simuluje výstup do schodov. Jeho veľkou prednostné môžu byť veľmi malé rozmery, nízka hmotnosť a tichá prevádzka. Môže byť tiež veľmi lacnú fitness pomôckou, ktorá dobre poslúži ako pre kondičný tréning, tak pre silový. Môžeme sa s ním tiež stretnúť ako súčasť posilňovacích veží, kde má tiež rozhodne svoje uplatnenie.

Stepper je vhodný pre všetky kategórie osôb, ktoré sa chcú hýbať. Môžete byť teda úplný začiatočník, alebo aj aktívny športovec a v oboch prípadoch bude pre vás tréning zmysluplný. Nechá sa používať ako v aeróbnom režime, tak v anaeróbnom. To znamená, že ho možno používať ako na kardio tréning (dlhší čas s menšou záťažou) tak na posilňovanie (kratší čas s veľkou záťažou).

K jeho prevádzke spravidla nie je potrebná žiadna elektrická energia. Väčšina modelov je vybavená viac či menej jednoduchým počítačom, ktorý podáva informácie o vašom pohybe. Môže tak počítať nielen nachozené kroky, ale aj celkový čas, alebo spálené kalórie. Šliapania do schodov všeobecne najviac namáha spodnú časť tela a rovnako tak je tomu aj v tomto prípade. Oproti klasickej chôdzu do schodov tu dochádza k šetreniu vašich kĺbov a efektívnejšiemu využitiu.

V súčasnej dobe sa možno stretnúť s niekoľkými prevedeniami, z ktorej najzákladnejšie je mini stepper. Naň nadväzuje twist stepper a pomyselným vrcholom týchto trenažérov je stepper s rukoväťami. Každý model sa hodí pre inak intenzívne zaťaženie, a preto je dobré sa orientovať podľa maximálnej nosnosti a celkovej hmotnosti, ktorá vypovedá o robustnosti trenažéra. Stepper je výborným fitness prvkom pre chudnutie, posilňovanie svalov spodnej časti tela, ale aj chrbta, brucha a k celkovej zdravotnej prevencii. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie steppery a ich recenzie.

Najlepšie steppery – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších stepperov z testov a hodnotení pre rok 2021.

Porovnanie parametrov

 InSPORTline Twist BigHousefit TRIGLAVInSPORTline StrongKettler MontanaHousefit HERMONinSPORTline profi ImperialinSPORTline BailarInSPORTline Cylina MiniMaster Twist s posilňovacou gumou
Nosnosť100 kg100 kg100 kg110 kg100 kg150 kg120 kg100 kg100 kg
ComputerÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť9 kg7,2 kg10,7 kg32 kg17 kg66 kg23,8 kg7,5 kg12,5 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 stepperov

inSPORTline Twist Big

InSPORTline Twist Big recenzie a test

Najobľúbenejšie stepper inSPORTline Twist Big je veľmi kvalitný model, ktorý sa pýši víťazstvom v spotrebiteľskej súťaži produkt roku. Ponúka veľmi dobrý pomer cena výkon a vzhľadom k tomu, že sa jedná o mini stepper, respektíve mini twist stepper, veľmi poteší možnosť nastavenia záťaže vo striech stupňoch. Naopak nie je možné nastaviť výška kroku.

Má veľmi kompaktné rozmery, kedy na dĺžku meria len 48 cm, na šírku 42 cm a na výšku len 21 centimetrov. Maximálne prípustné zaťaženie je 100 kilogramov a čistá hmotnosť činí 9 kg. Je tým pádom veľmi skladný. Výrobca k nemu dodáva praktická gumová tiahla, ktorá slúži pre posilňovanie rúk a hornej polovice tela. Aj vďaka nim je tak tento model všestranným strojom, na ktorom je možné precvičiť celé telo, vrátane prsných svalov, chrbtových, alebo brušných.

Šliapania prebieha štýlom twist, teda bočným nášľapom, ktorý je z hľadiska efektivity vhodnejším typom. Okrem posilňovacie gumy v balení nájdete aj olejček, ktorým je dobré po čase používania stroj namazať. Keď mu nezanedbáte údržbu, je stepper tiež veľmi tichý. Súčasťou výbavy trenažéra je tiež počítač, ktorý zobrazuje čas cvičenia, scan, počet krokov, alebo spotrebu kalórií.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, nastaviteľná záťaž
Bez možnosti nastavenia výšky kroku

Housefit TRIGLAV

Housefit TRIGLAV recenzie a test

Mini stepper Housefit TRIGLAV zaujme všetkých, ktorí za stepper nechcú míňať viac peňazí, než je nevyhnutné. Jeho hlavnou prednostné je tak pomer cena/výkon, kedy sa teda jedná o úplne základný model typu mini. Tomu zodpovedá aj jeho veľmi nízka hmotnosť 7,2 kilogramov a rozmery 42×29,5×19,5 centimetrov. Je veľmi skladný a dostatočne robustné pre pravidelný kardio tréning.

Konštrukcia obsahuje aj tréningový počítač, ktorý zobrazuje základné údaje – počet krokov za minútu, celkový počet krokov, spálené kalórie a čas cvičenia. Jeho nosnosť je bežných 100 kilogramov a vzhľadom k veľmi malým rozmerom je skôr vhodný pre ženy. Osobám s väčším chodidlom by už cvičenia nemuselo byť pohodlné.

Je zostavený pre klasický rovný nášľap, vďaka ktorému najintenzívnejšie posilňuje prednú a zadnú časť nôh. Kvalitné hydraulické piesty majú nastaviteľnú výšku zdvihu, neponúka však žiadnu možnosť regulácie záťaže. Rovnako ako ďalšie modely, aj tento po pár hodinách používania začne vŕzgať. Nie je to príznak opotrebenie, ale klasická vlastnosť. Nepríjemné vŕzganie behom okamihu odstráni premazanie.

Výborný pomer cena/výkon, hmotnosť len 7,2 kg
Bez možnosti nastavenia záťaže

inSPORTline Strong

InSPORTline Strong recenzie a test

Stojanový twist stepper inSPORTline Strong je základným modelom s madlami. Vďaka nim má cvičiaci stroj vyššiu stabilitu a ponúka možnosť precvičiť viac partií. Výrobca ho osadil tiež praktickými gumovými tiahlami, ktoré sú určené pre posilnenie rúk. Praktický je tiež twist pohyb nášľapov, vďaka ktorému neposilňovali len nohy, ale aj chrbát, brucho, alebo vonkajšie a vnútorné časť stehien.

Podľa špecifikácií nie je nijako obmedzená maximálna výška cvičenca, nutné je však brať ohľad na maximálne zaťaženie, ktoré je v tomto prípade 100 kilogramov. Na to, že sa jedná o stepper s madlami, má relatívne nízku hmotnosť 10,7 kg. Tiež celkové rozmery nie sú vôbec zlé, na dĺžku má 48 cm, na šírku 42 cm a výška vďaka riadidlám dosahuje 115 centimetrov. Zostava je tiež dobre skladná a preto ju nie je problém upratať napríklad do skrine.

Pedále sú posuvné a poskytujú tak pri cvičení výborný komfort. Možno tiež nastaviť záťaž a to v troch stupňoch. Konštrukcia držadla je zosilnená, kvalitné a ponúka tak bezpečný pohyb aj pri vyššej záťaži. Z hodnotenia spotrebiteľov zaznieva mierne vyššia nestabilita, ktorá je zapríčinená malou základňou a metrovým držadlom. Akonáhle však na stepperi cvičíte, stabilita je úplne v poriadku.

Kompaktné rozmery, gumová tiahla, twist pohyb do strán
Mierne nižšia stabilita

Kettler Montana

Kettler Montana recenzie a test

Ak to myslíte so športovaním vážne a chcete okrem cardio tréningu tiež patričné partie posilňovať, je vhodné zvoliť model, ktorý je robustný, pevný a má nastaviteľnú záťaž. Presne takým je stepper Kettler Montana, má síce vyššiu obstarávaciu cenu, však spracovanie je na excelentný úrovni.

Balenie obsahuje veľmi zrozumiteľný návod, s ktorým zaberie zloženie stroja len pár desiatok minút. Nosnosť rámu je 110 kilogramov a zostava váži 32 kg, čo zodpovedá použitiu kvalitných materiálov a robustnému prevedení. Nášľapné plochy sú na seba nezávislé a umožňujú klasický rovný nášľap. Vďaka výbornému prevedenie je možné ho používať 30 – 50 minút vo vysokej záťaži bez prestávky pre vychladnutie tlmičov.

Kettler Montana je veľmi stabilný a má ergonomické rúčky pre stabilnú pozíciu pri tréningu. Na dĺžku meria 95 cm, na šírku má 71 cm a vysoký je 155 centimetrov. Poteší tiež rozšírená záruka na 3 roky. Cvičenie na trenažéri je veľmi bezpečné, všetky skrutky majú krytky, takže je riziko poranenia obmedzené na minimum. Za zmienku stojí tiež pokročilý computer, ktorý umožňuje zadávať cieľové hodnoty pre konkrétny tréning a opticky a akusticky vás informuje o prebiehajúcom vývoji.

Nastavenie záťaže až v 12 úrovniach, veľmi kvalitné a pevné prevedenie
Mierne vyššia nákupná cena

Housefit HERMON

Housefit HERMON recenzie a test

Housefit HERMON je ďalší dobrou alternatívou pre domáce stepper. Vyniká predovšetkým rozšíreným príslušenstvom, ktoré je od výrobcu súčasťou balenia. K dispozícii sú celkovo štyri vinylové činky, dve s hmotnosťou 1 kg a dve o váhe 1,5 kg. Na druhej strane madla sa navyše nachádza rotana, ktorá je vhodná pre posilňovanie stehien, bokov a zadku.

Samotný stepper ničím zásadne nevybočuje od konkurencie. Bohužiaľ nedisponuje žiadnym nastavením záťaže, takže sa musíte zmieriť len s jedným odporom. Aj pre to je tento model určený skôr na kardio tréning, než silový. Konštrukcia držadla je pre vyššiu bezpečnosť zosilnená a celkovo je k dispozícii celý rad cvikov, ktorými možno precvičiť celé telo.

Hmotnosť stroja činí 17 kilogramov, na dĺžku má 86 cm, na šírku 44 cm a na výšku 118 centimetrov. Maximálne prípustné zaťaženie výrobca udáva na 100 kilogramov a poskytuje štandardnú záruku dva roky. Rozmery sú teda kompaktná a váha prijateľne nízka, čo pomáha veľmi dobré skladnosti. Základne počítač zobrazuje údaje scan, spálené kalórie, počet krokov za minútu, celkové počítadlo a čas tréningu.

Súčasťou steppera je rotana a vinylové činky 2 x 1kg a 2 x 1,5kg
Bez možnosti nastavenia záťaže

inSPORTline profi Imperial

inSPORTline profi Imperial recenzie a test

Ak túžite po profesionálnom stepperi, potom by vás mohol zaujať tento model, ktorý je vhodný pre tých najnáročnejších športovcov, alebo možno použiť aj pre komerčné využitie. Profesionálne stepper inSPORTline profi Imperial má veľmi stabilnú konštrukciu s odolnou povrchovou úpravou a je pripravený pre veľké zaťaženie. Vzhľadom na povahu trenažéru má vyššiu hmotnosť 66 kilogramov a tiež väčšie rozmery 125x76x160 centimetrov.

Oproti základným prevedením ponúka široký rozsah nastavenia záťaže a tiež prepracované ovládanie, vrátane prednastavených programov. Tých má stroj celkom šesť a ďalej disponuje tiež programom na spaľovanie tukov, štyrmi programy s kontrolou tepovej frekvencie, 4 užívateľsky definovateľnými programy a samozrejme aj manuálnym programom.

Výborné je tiež jeho maximálne zaťaženie, ktoré môže byť až 150 kilogramov. Jeho chod je veľmi tichý, disponuje magnetickým brzdným systémom so záťažovým okolo s hmotnosťou 7 kilogramov. V rukovätiach sú zabudované senzory pre meranie tepovej frekvencie. Ako jeden z mála má tiež ergometer, ktorý prispôsobuje intenzitu tréningu podľa aktuálneho srdcového tepu.

Profesionálne prevedenie, 16 stupňov záťaže a prednastavené programy, magnetická brzda
Väčšie rozmery a vyššia hmotnosť

inSPORTline Bailar

inSPORTline Bailar recenzie a test

Zlatou strednou cestou by sa nechal nazvať stojanový stepper inSPORTline Bailar, ktorý v sebe kombinuje všetky výhody modelov s madlami, kvalitnú konštrukciu a zároveň nižšiu obstarávaciu cenu. Vďaka možnosti zloženiu je vhodný aj do menších bytov, kedy po zložení zaberá veľmi málo priestoru. Po rozložení je naopak veľmi stabilný a tak je vhodný ako pre kardio tréning, tak aj pre posilňovanie.

Pre ľahšiu manévrovateľnosť sú na konštrukcii umiestnené transportné kolieska a komfort zvyšuje tiež polohovateľný držiak na športovú fľašu. Pedále majú veľkú protišmykovú nášľapnú plochu a pohybujú sa v priamom vertikálnom smere. Pohodlná rukoväť je ergonomická a nájdeme v nej tiež snímače tepovej frekvencie. Z recenzií spotrebiteľov zamrzí guma, ktorú sú rukoväte potiahnuté, je náchylná k popraskaniu.

Výška korma je 26 centimetrov a k dispozícii je celkom 12 úrovní obtiažnosti cvičenia. Maximálna nosnosť je stanovená na 120 kilogramov s hmotnosťou stroja len 23,8 kg. Rozmery v rozloženom stave sú potom 82 cm na dĺžku, 62 na šírku a 133 cm na výšku. V prípade zloženého stavu 35x62x160 cm. Samozrejmosťou je tiež tréningový počítač, ktorý zobrazuje veľké množstvo údajov a je vybavený prijímačom signálu z bezdrôtového snímača tepovky.

Robustná konštrukcia, dobrý pomer cena/výkon, skladacia konštrukcia
Menej kvalitná guma na rukovätiach náchylná k popraskaniu

InSPORTline Cylina Mini

InSPORTline Cylina Mini recenzie a test

Mini stepper inSPORTline Cylina Mini je ideálnym modelom pre všetky ženy, ktorým nie je ľahostajný stav ich nôh a zadku. Je pre nich ideálnou voľbou nielen z hľadiska dizajnu, ale aj technických parametrov, nízkej hmotnosti a výborné skladnosti. Jeho hmotnosť je len 7,5 kilogramu a maximálne možné zaťaženie je 100 kilogramov.

Výška používateľa nie je výrobcom nijako obmedzená. Na modeli nenájdeme žiadne nastavenia záťaže, preto je vhodný prevažne pre aeróbne kardio cvičenie. Pohyb na ňom posilňuje srdce a podporuje chudnutie, všetko navyše v pohodlí domova. Kompaktné rozmery sú 32,5 cm na dĺžku, 41 cm na šírku a 38 cm na výšku. Zhotovený je z ocele, ABS, PVC a polypropylénu.

Umožňuje klasický rovný nášľap bez twist funkcie, ktorý je zameraný predovšetkým na precvičovanie zadných a predných svalov dolných končatín. Ako podobné modely, tak aj tento po prvých tréningoch začnú povrzávat, riešením je premazanie pohyblivých častí.

Skladné prevedenie, nízka hmotnosť, dizajnové prevedenie vhodné pre ženy
Balenie neobsahuje gumová tiahla

Master Twist s posilňovacou gumou

Master Twist s posilňovacou gumou recenzie a test

Robustný a pevný mini stepper Master Twist zaujme oproti konkurenčným modelom praktickú posilňovacou gumou, ktorú výrobca prikladá ako súčasť balenia. Vďaka nej tak možno na fitnes stroji efektívne cvičiť nielen spodnú časť tela, ale aj horný. Vďaka funkcii bočného nášľapu čiže twist pohybu, sa posilňuje tiež chrbtové svalstvo a brušné svalstvo. Najmä ženy ocenia tiež posilňovanie vnútornej strany stehien, ktoré je pri twist pohybe efektívnejšie.

Maximálna výška športovca nie je nijako obmedzená, reštrikcia je len na hmotnosť a to v prípade tohto modelu na 100 kilogramov. Celková hmotnosť stepperi činí 12,5 kilogramov a príjemné sú kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa ľahko uloží tam, kde nebude prekážať. Konkrétne rozmery teda sú 56 cm na dĺžku, 46 cm na šírku a 29 cm na výšku.

Chod je veľmi plynulý a tichý zároveň. Nechýba ani display, ktorý je dobre prehľadný a zobrazuje základné údaje o vašom cvičení. Dozviete sa tak čas, počet krokov, alebo spotrebu kalórií. Ako aj ďalšie mini steppery, tak ani tu bohužiaľ nie je možné akékoľvek nastavenie záťaže, stroj je tak prevažne vhodný pre aeróbne cvičenie, než pre náročný posilňovací tréning.

Prehľadný display, tichý chod, nízka obstarávacia cena, twist pohyb
Bez možnosti nastavenia záťaže, na mini prevedenie vyššia hmotnosť 12,5 kg

Ako vybrať stepper

Stepper je vo svojej podstate veľmi jednoduché zariadenie simulujúce šlapanie do schodov. Skladá sa najčastejšie z oceľového rámu, piestov a prípadne regulácia záťaže. Niekedy sa môžeme tiež stretnúť s posilňovacou gumou, alebo stojanom na jednoručky, vďaka ktorým sa precvičovania oblasť rozšíri iba zo spodnej časti tela na telo celé.

Pri výbere by ste mali predovšetkým mať predstavu, koľko ľudí a s akou intenzitou ho budú využívať. Ak hľadáte stepper na cvičenie večer pri televízii, pravdepodobne vám bude úplne stačiť lacný mini stepper, ktorý nemá veľké nároky na miesto, ani na športovca. Čím viac sa však domnievate, že budete stepper používať intenzívne, tým je lepšia siahnuť po drahšom modeli, pokojne vo stojanovom prevedení, ktorý vyššie zaťaženie vydrží.

Rozdelenie podľa typu

Mini stepper

Tento druh stepperov patrí medzi najviac finančne dostupné, najľahší a zároveň najviac skladné. Ani v tých najmenších bytoch vám táto cvičebná pomôcka nebude zaberať miesto. Pohodlne ho upracete napríklad pod stôl, do skrine, alebo k stene a vyberiete len v prípade, kedy budete športovať. Ich hmotnosť sa najčastejšie pohybuje do 10 tí kilogramov, majú jednoduché základné prevedenie a väčšinou neumožňujú na piestoch nastavovať záťaž. Čo však väčšinou nastaviť ide, je výška kroku. Mini stepper posilňuje hlavne prednou a zadnou časť nôh a v spojení s posilňovacie gumou, alebo jednoručkami, na ňom možno precvičiť a posilniť celé telo. Vďaka nutnosti udržiavať balans sa tiež posilňuje hlboké svalstvo.

Twist stepper

Toto prevedenie vyniká pohybom do strany (respektíve uhlopriečne šikmo dole), zatiaľ čo základný stepper pracuje len vertikálne. Vďaka tomu šikmému pohybu zaberá oveľa viac svalových partií a cvičenie tak má oveľa väčší zmysel. Okrem nôh twist stepper precvičia aj chrbtové svaly a brušné svaly. Najmä ženy potom na tomto trenažéri ocenia zvýšenej posilňovanie vnútornej strany stehien. Twist prevedenie môže byť ako vo verzii mini, tak aj vo verzii stojanové.

Stepper s rukoväťami

Stojanový stepper s rukoväťami je najpokročilejším prevedením. Vďaka madlám, alebo riadildlám poskytuje väčšiu oporu a zároveň aj stabilitu. Ponúka viac funkcií a tiež prepracovanejšie počítač, ktorý často ukazuje aj aktuálnu tepovú frekvenciu. Vďaka vyššej všestrannosti na ňom možno posilňovať viac partií a veľmi potešujúce je tiež regulácia záťaže. Stojanový stepper býva robustnejšie konštrukcie a tak sa hodí na intenzívnejšie zaťaženie, alebo posilňovacie tréningy. Takisto máva vyššiu nosnosť a to až 150 kilogramov. Hmotnosť sa pohybuje rádovo v desiatkach kg.

Nastavenie záťaže a výšky krokov

Nastavenie záťaže čiže odporu a výška kroku patrí k jediným veciam, ktoré možno u väčšiny modelov nastaviť. Záťaž sa najčastejšie reguluje pomocou posunu tlmičov, alebo ich otočením. Popracované modely môžu mať magnetickú brzdu, ktorá dokáže ponúknuť veľmi jemne odstupňované stupňa záťaže. Ak nastavenie záťaže majú až vyššej rady stepper, výška krokov sa nechá nestavať na väčšine modelov a to aj tých mini.

Nosnosť a computer

Mini stepper má najčastejšie maximálne zaťaženie obmedzené sto kilogramami a rozhodne sa táto hranica neodporúča prekročiť. Výrazne rýchlejšie stráca svoju životnosť a rozvrhoch sa. Stepper s rukoväťami je celkovo pevnejšie konštrukciou a z toho vyplýva aj vyššie možné zaťaženie, ktoré sa môže pohybovať až medzi 120 a 150 kilogramami.

Jednoduchý, alebo prepracovaný display, ponúkne takmer každý model. Počítač je spravidla napájaný malou batériou, ktorá má dlho životnosť. Medzi základné údaje, ktoré sa nám zobrazujú, je celkový čas tréningu, počítadlo krokov, alebo počítadlo spálených kalórií. Pokročilé modely zobrazí aj tepovú frekvenciu, alebo rýchlosť chôdze.

Hmotnosť, skladnosť

Mini stepper je prirodzene výrazne ľahší, než plnohodnotné stojanové prevedenie. Jeho váha sa pohybuje do 10 kilogramov, zatiaľ čo stepper s rukoväťami na 10 kilogramoch začína a môže dosahovať bez problému váhy 50 kg i viac. S tým je tiež spojená skladnosť, kedy mini prevedenie jednoducho upracete takmer kamkoľvek. Stojanový stepper už zaberá viac miesta, aj tak je však možné niektoré modely zložiť a tým ušetriť drahocenný priestor.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.