Šport,

Steppery: najlepšie mini, s rukoväťami | Recenzie, test

Stepper je jednoduchý fitness stroj, ktorý simuluje výstup do schodov. Jeho veľkou prednostné môžu byť veľmi malé rozmery, nízka hmotnosť a tichá prevádzka. Môže byť tiež veľmi lacnú fitness pomôckou, ktorá dobre poslúži ako pre kondičný tréning, tak pre silový. Môžeme sa s ním tiež stretnúť ako súčasť posilňovacích veží, kde má tiež rozhodne svoje uplatnenie.

Stepper je vhodný pre všetky kategórie osôb, ktoré sa chcú hýbať. Môžete byť teda úplný začiatočník, alebo aj aktívny športovec a v oboch prípadoch bude pre vás tréning zmysluplný. Nechá sa používať ako v aeróbnom režime, tak v anaeróbnom. To znamená, že ho možno používať ako na kardio tréning (dlhší čas s menšou záťažou) tak na posilňovanie (kratší čas s veľkou záťažou).

K jeho prevádzke spravidla nie je potrebná žiadna elektrická energia. Väčšina modelov je vybavená viac či menej jednoduchým počítačom, ktorý podáva informácie o vašom pohybe. Môže tak počítať nielen nachozené kroky, ale aj celkový čas, alebo spálené kalórie. Šliapania do schodov všeobecne najviac namáha spodnú časť tela a rovnako tak je tomu aj v tomto prípade. Oproti klasickej chôdzu do schodov tu dochádza k šetreniu vašich kĺbov a efektívnejšiemu využitiu.

V súčasnej dobe sa možno stretnúť s niekoľkými prevedeniami, z ktorej najzákladnejšie je mini stepper. Naň nadväzuje twist stepper a pomyselným vrcholom týchto trenažérov je stepper s rukoväťami. Každý model sa hodí pre inak intenzívne zaťaženie, a preto je dobré sa orientovať podľa maximálnej nosnosti a celkovej hmotnosti, ktorá vypovedá o robustnosti trenažéra. Stepper je výborným fitness prvkom pre chudnutie, posilňovanie svalov spodnej časti tela, ale aj chrbta, brucha a k celkovej zdravotnej prevencii. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie steppery a ich recenzie.

Najlepšie steppery – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších stepperov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 InSPORTline Twist BigHop-Sport HS-045S SlimHop-Sport HS-055S NobleinSPORTline RoteSportago Twist StepperinSPORTline HolisterinSPORTline BailarInSPORTline Cylina MiniMaster Twist s posilňovacou gumou
Nosnosť100 kg120 kg100 kg130 kg100 kg130 kg120 kg100 kg100 kg
ComputerÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť9 kg-16 kg30 kg7 kg82,6 kg23,8 kg7,5 kg12,5 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 stepperov

inSPORTline Twist Big

InSPORTline Twist Big recenzie a test

Najobľúbenejšie stepper inSPORTline Twist Big je veľmi kvalitný model, ktorý sa pýši víťazstvom v spotrebiteľskej súťaži produkt roku. Ponúka veľmi dobrý pomer cena výkon a vzhľadom k tomu, že sa jedná o mini stepper, respektíve mini twist stepper, veľmi poteší možnosť nastavenia záťaže vo striech stupňoch. Naopak nie je možné nastaviť výška kroku.

Má veľmi kompaktné rozmery, kedy na dĺžku meria len 48 cm, na šírku 42 cm a na výšku len 21 centimetrov. Maximálne prípustné zaťaženie je 100 kilogramov a čistá hmotnosť činí 9 kg. Je tým pádom veľmi skladný. Výrobca k nemu dodáva praktická gumová tiahla, ktorá slúži pre posilňovanie rúk a hornej polovice tela. Aj vďaka nim je tak tento model všestranným strojom, na ktorom je možné precvičiť celé telo, vrátane prsných svalov, chrbtových, alebo brušných.

Šliapania prebieha štýlom twist, teda bočným nášľapom, ktorý je z hľadiska efektivity vhodnejším typom. Okrem posilňovacie gumy v balení nájdete aj olejček, ktorým je dobré po čase používania stroj namazať. Keď mu nezanedbáte údržbu, je stepper tiež veľmi tichý. Súčasťou výbavy trenažéra je tiež počítač, ktorý zobrazuje čas cvičenia, scan, počet krokov, alebo spotrebu kalórií.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, nastaviteľná záťaž
Bez možnosti nastavenia výšky kroku

Hop-Sport HS-045S Slim

Hop-Sport HS-045S Slim recenzie a test

Mini stepper Hop-Sport HS-045S Slim má veľmi dobrý pomer cena/výkon a je ideálny pre začiatočníkov, alebo k nenáročným tréningom. Jedná sa o klasický bočný stepper, ktorý je však vybavený ramenami na Nordic walking. Vďaka tomu sa nezapájajú iba svaly na nohách, ale aktivujú sa tiež svaly na rukách a svaly hrudníka.

Je preto ideálny na precvičenie takmer celého tela, a aj cez to, že je veľmi skladný, čo potvrdzujú samotní spotrebitelia vo svojich recenziách. Podľa svojich skúseností ďalej zmieňujú jednoduchú obsluhu aj ľahkú montáž a pripomínajú, že napriek zavádzajúcemu popisu nie je možné regulovať záťaž, ale iba výšku kroku.

Disponuje tréningovým počítačom, ktorý zobrazuje základné hodnoty o cvičenie, vrátane odhadu spálených kalórií. Pre vyššiu bezpečnosť sú nášľapy protišmykové a tiež poteší, že výrobca spolu so stepperom dodáva aj gumové expandery pre posilnenie ramien, hrudníka a chrbta. Má tiež dobrú nosnosť 120 kilogramov.

Mini twist stepper, ramená na Nordic Walking, gumové expandéry súčasťou balenia
Nášľapy výškovo nastaviteľné bez nastavenia záťaže

Hop-Sport HS-055S Noble

Hop-Sport HS-055S Noble recenzie a test

Swing stepper s držadlami Hop-Sport HS-055S Noble je cenovo dostupný mini stepper, ktorý je navyše vybavený pevným stĺpom s držadlami. Tie slúžia najmä na zvýšenie stability pri cvičení, čo spotrebitelia podľa svojich skúseností skutočne oceňujú. Medzi madlami je navyše umiestnený tréningový počítač s displejom, ktorý je tak oveľa lepšie čitateľný, ako keď je umiestnený pri nohách.

Display je síce iba základný, podľa recenzií je však prehľadný a zobrazované údaje sú pre domáci tréning úplne dostatočné. Umožňuje zobrazenie počtu krokov, priemerného počtu krokov za minútu, čas alebo spálené kalórie. Má nastaviteľnú výšku pedálov a nastaviť sa dá tiež výška madiel, a to v troch úrovniach po 5 centimetroch.

Pre vyššiu bezpečnosť sú pedále protišmykové a dostatočne priľnavé. Poteší tiež menšia hmotnosť 16 kg a stále ešte pomerne malé rozmery, hoci v dôsledku stĺpa s madlom už nie je tak skladný. Za nevýhodu možno považovať menšiu nosnosť 100 kg, pretože trenažéry v tejto cenovej kategórii dokážu ponúknuť aj o niekoľko kilogramov nosnosť vyššia.

Držadlá pre vyššiu stabilitu, display umiestnený vyššie, súčasťou tréningové expandéry
Menšia nosnosť 100 kg

inSPORTline Rote

inSPORTline Rote recenzie a test

Stepper inSPORTline Rote je veľmi robustný trenažér, ktorý s prehľadom zvládne aj intenzívne a časté tréningy. Má nosnosť 130 kg a hmotnosť 30 kg, preto je opatrený transportnými kolieskami, ktoré uľahčujú jeho transport. Disponuje tiež systémom pre vyrovnanie nerovností podlahy.

Výška kroku sa nedá nastaviť, je fixná a má 32 centimetrov. Záťaž sa však nastavovať dá, čo je skvelá správa. Deje sa tak na každom hydraulickom tlmiči zvlášť, otáčaním v hornej časti piestu. Umožňuje nastavenie záťaže až v 12 tich úrovniach, a podľa recenzií užívateľov je rozsah úplne dostatočný.

Z pokročilejších funkcií môžeme spomenúť zabudované dlaňovej snímače tepovej frekvencie, funkciu Recovery alebo praktický držiak na tablet. Na displeji umiestnenom medzi držadlami sa zobrazuje čas, počet krokov, kalórie alebo práve aktuálna nameraná tepová frekvencia. Počítač je napájaný dvoma AA batériami a stroj nevyžaduje pripojenie do elektrickej zásuvky.

Veľmi robustná konštrukcia, nastaviteľná záťaž, snímače tepovej frekvencie v madlách
Nič zásadného

Sportago Twist Stepper

Sportago Twist Stepper recenzie a test

Sportago Twist Stepper je lacnejším variantom stojanového prevedenia, kde skladnosť a ľahká prenositeľnosť steppera hrá prím. Oproti podobným modelom s pevnými držadlami je tento stepper ľahší (7 kg) a základňu má podobnú ako mini stepper, čo v závislosti na vašich proporciách môže byť výhoda či nevýhoda.

Maximálna nosnosť 100 kg by tak bolo možné považovať pre tento typ steppera za nevýhodu, ale s ohľadom na okolnosti dáva zmysel. Tréningový počítač s displejom je umiestnený medzi madlami. Môžete tak sledovať svoj výkon pri cvičení, kde ukazuje odcvičený čas, množstvo spálených kalórií, celkový počet zošliapnutí a priemerný počet zošliapnutí za minútu.

Dôvodom nižšej ceny je absencia expandérov v základnej výbave. Tie je ale možné v prípade potreby k stepperu pripevniť a zapojiť tak pri cvičení viac svalových partií. Okrem nastavenia výšky kroku je možné tiež regulovať odpor pedálov, teda obtiažnosti cvičenia, a to pomocou otočného kolieska.

Nižšia cena, nastavenie záťaže, display umiestnený vyššie
V základnej výbave chýbajú expandéry (ale je možné ich k stroju pripnúť)

inSPORTline Holister

inSPORTline Holister recenzie a test

Profesionálnej stepper inSPORTline Holister je určený do domáceho prostredia a výrobca ho opisuje ako revolučný, ktorým naozaj je. Na rozdiel od väčšiny stepperov má tento trenažér pohyblivé držadlá, vďaka ktorým dokážete precvičiť efektívne celé telo.

Využíva magnetického brzdného systému so zotrvačníkom s hmotnosťou 5,5 kg, ktorý prispieva k veľmi dlhej životnosti. Z komfortného hľadiska poteší plne elektronické ovládanie so 16 stupňami záťaže. Okrem manuálneho režimu disponuje tiež 9 prednastavenými programami, 4 užívateľskými programami a dokonca tiež HRC programom, ktorý nastavuje záťaž automaticky s ohľadom na aktuálnu tepovú frekvenciu.

Vybavený je ako dlaňovými snímačmi tepu, tak umožňuje prepojenie s akýmkoľvek analógovým hrudným pásom. Má stojan na tablet, držiak na fľašu a niekoľko možností úchopu. Veľkou pýchou je aj kvalitný 7" display, ktorý naraz zobrazuje veľké množstvo údajov. Stroj sa potom ovláda pomocou veľkého panelu umiestneného priamo pod displejom.

Veľmi pokročilý profi stepper, magnetický brzdný systém, plne elektronické ovládanie
Vyššia obstarávacia cena

inSPORTline Bailar

inSPORTline Bailar recenzie a test

Zlatou strednou cestou by sa nechal nazvať stojanový stepper inSPORTline Bailar, ktorý v sebe kombinuje všetky výhody modelov s madlami, kvalitnú konštrukciu a zároveň nižšiu obstarávaciu cenu. Vďaka možnosti zloženiu je vhodný aj do menších bytov, kedy po zložení zaberá veľmi málo priestoru. Po rozložení je naopak veľmi stabilný a tak je vhodný ako pre kardio tréning, tak aj pre posilňovanie.

Pre ľahšiu manévrovateľnosť sú na konštrukcii umiestnené transportné kolieska a komfort zvyšuje tiež polohovateľný držiak na športovú fľašu. Pedále majú veľkú protišmykovú nášľapnú plochu a pohybujú sa v priamom vertikálnom smere. Pohodlná rukoväť je ergonomická a nájdeme v nej tiež snímače tepovej frekvencie. Z recenzií spotrebiteľov zamrzí guma, ktorú sú rukoväte potiahnuté, je náchylná k popraskaniu.

Výška korma je 26 centimetrov a k dispozícii je celkom 12 úrovní obtiažnosti cvičenia. Maximálna nosnosť je stanovená na 120 kilogramov s hmotnosťou stroja len 23,8 kg. Rozmery v rozloženom stave sú potom 82 cm na dĺžku, 62 na šírku a 133 cm na výšku. V prípade zloženého stavu 35x62x160 cm. Samozrejmosťou je tiež tréningový počítač, ktorý zobrazuje veľké množstvo údajov a je vybavený prijímačom signálu z bezdrôtového snímača tepovky.

Robustná konštrukcia, dobrý pomer cena/výkon, skladacia konštrukcia
Menej kvalitná guma na rukovätiach náchylná k popraskaniu

InSPORTline Cylina Mini

InSPORTline Cylina Mini recenzie a test

Mini stepper inSPORTline Cylina Mini je ideálnym modelom pre všetky ženy, ktorým nie je ľahostajný stav ich nôh a zadku. Je pre nich ideálnou voľbou nielen z hľadiska dizajnu, ale aj technických parametrov, nízkej hmotnosti a výborné skladnosti. Jeho hmotnosť je len 7,5 kilogramu a maximálne možné zaťaženie je 100 kilogramov.

Výška používateľa nie je výrobcom nijako obmedzená. Na modeli nenájdeme žiadne nastavenia záťaže, preto je vhodný prevažne pre aeróbne kardio cvičenie. Pohyb na ňom posilňuje srdce a podporuje chudnutie, všetko navyše v pohodlí domova. Kompaktné rozmery sú 32,5 cm na dĺžku, 41 cm na šírku a 38 cm na výšku. Zhotovený je z ocele, ABS, PVC a polypropylénu.

Umožňuje klasický rovný nášľap bez twist funkcie, ktorý je zameraný predovšetkým na precvičovanie zadných a predných svalov dolných končatín. Ako podobné modely, tak aj tento po prvých tréningoch začnú povrzávat, riešením je premazanie pohyblivých častí.

Skladné prevedenie, nízka hmotnosť, dizajnové prevedenie vhodné pre ženy
Balenie neobsahuje gumová tiahla

Master Twist s posilňovacou gumou

Master Twist s posilňovacou gumou recenzie a test

Robustný a pevný mini stepper Master Twist zaujme oproti konkurenčným modelom praktickú posilňovacou gumou, ktorú výrobca prikladá ako súčasť balenia. Vďaka nej tak možno na fitnes stroji efektívne cvičiť nielen spodnú časť tela, ale aj horný. Vďaka funkcii bočného nášľapu čiže twist pohybu, sa posilňuje tiež chrbtové svalstvo a brušné svalstvo. Najmä ženy ocenia tiež posilňovanie vnútornej strany stehien, ktoré je pri twist pohybe efektívnejšie.

Maximálna výška športovca nie je nijako obmedzená, reštrikcia je len na hmotnosť a to v prípade tohto modelu na 100 kilogramov. Celková hmotnosť stepperi činí 12,5 kilogramov a príjemné sú kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa ľahko uloží tam, kde nebude prekážať. Konkrétne rozmery teda sú 56 cm na dĺžku, 46 cm na šírku a 29 cm na výšku.

Chod je veľmi plynulý a tichý zároveň. Nechýba ani display, ktorý je dobre prehľadný a zobrazuje základné údaje o vašom cvičení. Dozviete sa tak čas, počet krokov, alebo spotrebu kalórií. Ako aj ďalšie mini steppery, tak ani tu bohužiaľ nie je možné akékoľvek nastavenie záťaže, stroj je tak prevažne vhodný pre aeróbne cvičenie, než pre náročný posilňovací tréning.

Prehľadný display, tichý chod, nízka obstarávacia cena, twist pohyb
Bez možnosti nastavenia záťaže, na mini prevedenie vyššia hmotnosť 12,5 kg

Ako vybrať stepper

Stepper je vo svojej podstate veľmi jednoduché zariadenie simulujúce šlapanie do schodov. Skladá sa najčastejšie z oceľového rámu, piestov a prípadne regulácia záťaže. Niekedy sa môžeme tiež stretnúť s posilňovacou gumou, alebo stojanom na jednoručky, vďaka ktorým sa precvičovania oblasť rozšíri iba zo spodnej časti tela na telo celé.

Pri výbere by ste mali predovšetkým mať predstavu, koľko ľudí a s akou intenzitou ho budú využívať. Ak hľadáte stepper na cvičenie večer pri televízii, pravdepodobne vám bude úplne stačiť lacný mini stepper, ktorý nemá veľké nároky na miesto, ani na športovca. Čím viac sa však domnievate, že budete stepper používať intenzívne, tým je lepšia siahnuť po drahšom modeli, pokojne vo stojanovom prevedení, ktorý vyššie zaťaženie vydrží.

Rozdelenie podľa typu

Mini stepper

Tento druh stepperov patrí medzi najviac finančne dostupné, najľahší a zároveň najviac skladné. Ani v tých najmenších bytoch vám táto cvičebná pomôcka nebude zaberať miesto. Pohodlne ho upracete napríklad pod stôl, do skrine, alebo k stene a vyberiete len v prípade, kedy budete športovať. Ich hmotnosť sa najčastejšie pohybuje do 10 tí kilogramov, majú jednoduché základné prevedenie a väčšinou neumožňujú na piestoch nastavovať záťaž. Čo však väčšinou nastaviť ide, je výška kroku. Mini stepper posilňuje hlavne prednou a zadnou časť nôh a v spojení s posilňovacie gumou, alebo jednoručkami, na ňom možno precvičiť a posilniť celé telo. Vďaka nutnosti udržiavať balans sa tiež posilňuje hlboké svalstvo.

Twist stepper

Toto prevedenie vyniká pohybom do strany (respektíve uhlopriečne šikmo dole), zatiaľ čo základný stepper pracuje len vertikálne. Vďaka tomu šikmému pohybu zaberá oveľa viac svalových partií a cvičenie tak má oveľa väčší zmysel. Okrem nôh twist stepper precvičia aj chrbtové svaly a brušné svaly. Najmä ženy potom na tomto trenažéri ocenia zvýšenej posilňovanie vnútornej strany stehien. Twist prevedenie môže byť ako vo verzii mini, tak aj vo verzii stojanové.

Stepper s rukoväťami

Stojanový stepper s rukoväťami je najpokročilejším prevedením. Vďaka madlám, alebo riadildlám poskytuje väčšiu oporu a zároveň aj stabilitu. Ponúka viac funkcií a tiež prepracovanejšie počítač, ktorý často ukazuje aj aktuálnu tepovú frekvenciu. Vďaka vyššej všestrannosti na ňom možno posilňovať viac partií a veľmi potešujúce je tiež regulácia záťaže. Stojanový stepper býva robustnejšie konštrukcie a tak sa hodí na intenzívnejšie zaťaženie, alebo posilňovacie tréningy. Takisto máva vyššiu nosnosť a to až 150 kilogramov. Hmotnosť sa pohybuje rádovo v desiatkach kg.

Nastavenie záťaže a výšky krokov

Nastavenie záťaže čiže odporu a výška kroku patrí k jediným veciam, ktoré možno u väčšiny modelov nastaviť. Záťaž sa najčastejšie reguluje pomocou posunu tlmičov, alebo ich otočením. Popracované modely môžu mať magnetickú brzdu, ktorá dokáže ponúknuť veľmi jemne odstupňované stupňa záťaže. Ak nastavenie záťaže majú až vyššej rady stepper, výška krokov sa nechá nestavať na väčšine modelov a to aj tých mini.

Nosnosť a computer

Mini stepper má najčastejšie maximálne zaťaženie obmedzené sto kilogramami a rozhodne sa táto hranica neodporúča prekročiť. Výrazne rýchlejšie stráca svoju životnosť a rozvrhoch sa. Stepper s rukoväťami je celkovo pevnejšie konštrukciou a z toho vyplýva aj vyššie možné zaťaženie, ktoré sa môže pohybovať až medzi 120 a 150 kilogramami.

Jednoduchý, alebo prepracovaný display, ponúkne takmer každý model. Počítač je spravidla napájaný malou batériou, ktorá má dlho životnosť. Medzi základné údaje, ktoré sa nám zobrazujú, je celkový čas tréningu, počítadlo krokov, alebo počítadlo spálených kalórií. Pokročilé modely zobrazí aj tepovú frekvenciu, alebo rýchlosť chôdze.

Hmotnosť, skladnosť

Mini stepper je prirodzene výrazne ľahší, než plnohodnotné stojanové prevedenie. Jeho váha sa pohybuje do 10 kilogramov, zatiaľ čo stepper s rukoväťami na 10 kilogramoch začína a môže dosahovať bez problému váhy 50 kg i viac. S tým je tiež spojená skladnosť, kedy mini prevedenie jednoducho upracete takmer kamkoľvek. Stojanový stepper už zaberá viac miesta, aj tak je však možné niektoré modely zložiť a tým ušetriť drahocenný priestor.

4.6/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.