Dielňa,

Stavebné miešačky: Recenzie 6 miešačiek na betón

Stavebná miešačka je stroj, ktorý nájde uplatnenie na stavbách všetkých veľkostí. Je neoddeliteľnou súčasťou pri budovaní novostavby, rovnako ako pri rekonštrukcii už postaveného domu. Ak vlastníte dom a nejaká rozsiahlejšie stavebné akcie vás čaká, rozhodne sa oplatí si miešačku zaobstarať, pretože okolo domu nájde uplatnenie takmer každý rok pri väčších, alebo aj menších prácach.

V minulosti bolo zvykom na menšie práce si zmes na betón miešať ručne, sám, prehadzovaním zmesi z miesta na miesto. Miešačka betónu bola doménou najmä rozsiahlejších stavieb, ľudia si ich často zhotovovali svojpomocne a nemohol si ju tak dovoliť každý. V dnešnej dobe je to však veľmi dostupný stroj, ktorý sa v najmenšom prevedení nechá zaobstarať za pár stoviek euro. Pokiaľ ju máte kde skladovať (a že súčasné miešačky sú aj pomerne skladné), nie je príliš nad čím premýšľať.

Predtým bolo typické vídať miešačky najmä na trojfázovú zásuvku, teda s napájaním na 400V. Aj to je v súčasnosti inak, a ak premýšľate nad zaobstaraním domov, s najväčšou pravdepodobnosťou si zaobstaráte praktickejšie prevedenie na 230V. Silná miešačka na betón na 400V napájanie je samozrejme tiež stále v ponukách, ak však nehodláte betónovať celý rok, päť dní v týždni, skôr jej potenciál nevyužijete, také prevedenie sa hodí na stavby, alebo napríklad do požičovne, kde sa predpokladá vyššie využitie.

Určitú alternatívou tomuto produktu môže byť na prvý pohľad ručné miešadlo, ktoré je lacnejšie a výrazne lepšie skladné. Hodí sa však pre miešanie zmesí do cca 20 litrov, na viac nie je dimenzované. Ak teda pripravujete objemnejšie zmes a napríklad aj poctivý betón so štrkom, je stavebný miešačka nezastupiteľným strojom.

Spomenuli sme si už jeden z niekoľkých dôležitých parametrov, ktorým je napájanie. Tým ďalším je objem miešacieho bubna, čiže veľkosť miešačky a tiež príkon elektromotora, ktorý korešponduje práve s veľkosťou. Tie najmenšie miešačky môžu mať objem 63 litrov, zatiaľ čo tie nejobjemnější až 300 litrov. Medzi najpredávanejšie však patria tie s objemom 120 až 180 litrov – sú najpraktickejšie, majú slušnú kapacitu a zároveň stále prijateľné rozmery a váhu, vďaka čomu sa s nimi dobre pracuje.

Príkon sa pohybuje priemerne od 550 W do 1000 W a hmotnosť sa neskôr pohybuje v priemere od 50 do 100 kilogramov. Zamerať sa môžete aj na ovládanie bubna, kde má jasnú prevahu ovládanie pomocou sprevodovaného kola. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie stavebné miešačky a ich recenzie.

Najlepšie stavebné miešačky na betón – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších miešačiek z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 HECHT 2117M.A.T. miešačka 63lScheppach MIX 125MA-TECH FB 230LScheppach MIX 180Lescha S 230 HR
Hmotnosť49,5 kg25 kg50 kg76 kg64 kg126,5 kg
Ovládanie bubnaKolesoPákaKolesoKolesoKolesoKoleso
Rozmery (š,h,v)-111x55x93,5 cm120x71x140 cm125x75x140 cm126x85x140 cm155x83x144 cm
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 miešačiek

HECHT 2117

HECHT 2117 recenzie a test

Stavebná miešačka HECHT 2117 je obľúbeným modelom, ktorý je vhodný k väčšine rodinných domov, kde býva kutil, ktorý si rád sám od času zhotoví niečo svojpomocne. Je ideálna na stavby menšieho rázu, typicky pre betónovanie základov pre plot, základov pre bazén, alebo pre postavenie garáže, či k vyplneniu strateného debnenia. Spotrebné tiež spomínajú jej celkom tichý chod, čo sa hodí najmä ak bývate v husto obývanej štvrti.

Jej celkom nízky príkon 550 W prináša aj nezanedbateľnú výhodu a to takú, že zvládne pracovať mimo dosahu elektrickej siete, konkrétne teda pri pripojení na elektrocentrálu. Napája sa z bežnej 230V zásuvky. O prenos sily na bubon sa stará pevný liatinový veniec a kvalitné miešanie zmesi zaisťujú špeciálne tvarované vnútorné lopatky.

Objem miešacieho bubna je 120 litrov, čo patrí k nižšiemu priemeru pre domáce použitie. Celková hmotnosť je 49,5 kilogramu a bubon sa ovláda veľkým okolo. Tiež podvozok je dostatočne vystužený a je pevný tak, aby odolal aj vysokému zaťaženiu. Vstupný otvor je dostatočne veľký, čím opäť o trochu uľahčuje prácu.

Ideálny pomer cena/výkon, vhodná na menšie stavenisko
Menej prehľadný návod na zostavenie

M.A.T. miešačka 63l

M.A.T. miešačka 63l recenzie a test

Miešačka M.A.T. 63l je ideálnou voľbou pre všetkých hobby kutilov, ktorí čas od času potrebujú pripraviť menšie množstvo stavebné zmesi na svoje kutilské činnosti. Produkt už podlé veľmi nízke obstarávacie ceny napovedá, že sa nejedná o stroj, s ktorým by ste hravo postavili celý dom. Má relatívne subtílne prevedenie a preto sa s ňou musí zaobchádzať opatrne. Pokiaľ toto splníte, miešačka narobí veľa služby.

Má veľmi nízku hmotnosť 25 kilogramov a na rozdiel od väčšiny tiež iný systém ovládania bubna, ktorý je tu zhotovený pákou. Rozmery sú na šírku 111 cm, do hĺbky 55 cm a na výšku 93,5 cm, pomerne teda skladné prevedenie. Samozrejmosťou sú tiež transportné kolieska, na ktorých sa miešačka so svojou nízkou váhou veľmi ľahko transportuje.

Bubon sa otáča rýchlosťou 27,5 otáčok za minútu a akustický výkon činí len 85 dB. Napájaná je z klasickej zásuvky na 230V a príkon činí iba 220 W. Objem bubna, ako je z názvu zrejmé, je len 63 litrov. Zmontovanie je veľmi jednoduché, rovnako ako údržba, keď je prístup k ložiskám aj hriadeli veľmi jednoduchý. Z recenzií spotrebiteľov sa dozvieme, že je prevod zhotovený z plastu, na rozdiel z liatiny, ako je zistiteľné z informácií od výrobcu.

Veľmi nízka hmotnosť 25 kg, vhodná na občasné použitie
Plastový prevod pohonu bubna

Scheppach MIX 125

Scheppach MIX 125 recenzie a test

Miešačka na betón Scheppach MIX 125 patrí k veľmi obľúbeným strojom, a to najmä vďaka pomeru ceny ku kvalite, ktorý sa v prípade tohto modelu dokonale spája. Sú použité veľmi kvalitné materiály, ktoré sľubujú dlhú životnosť a to aj pri náročnejšom zaobchádzanie. Objem miešacieho bubna je dobrých 125 litrov a o jeho pohon sa stará elektromotor s príkonom 550 W.

Zapojíte ju do bežnej zásuvky na 230V, čo je značná výhoda. Možná je tiež prevádzka na benzínový generátor elektriny. Bubon sa ovláda štandardným spôsobom pomocou kolesa a celkové rozmery sú 120 cm na šírku, 71 cm do hĺbky a 14 cm na výšku. Elektromotor točí 2750 otáčok za minútu a s bubnom je sprevodovaný kovovými súčiastkami.

Je vybavená systémom dvojitého chladenia, vďaka ktorému eliminuje možnosť prehriatia motora. Hriadeľ je uložená v robustných plechových profiloch, ktoré sú silné 5 milimetrov a bubon má špeciálne vystužené dno, ktoré je presne roboticky zvarené. Táto všetky vylepšenia, vrátane dvojitej elekt izolácie, majú za dôsledok slušnú kvalitu, ktorá je navyše za prijateľné peniaze.

Pomer cena/výkon, kvalitné prevedenie aj použité materiály, dvojité chladenie
Mierne vyššia hlučnosť

MA-TECH FB 230L

MA-TECH FB 230L recenzie a test

Miešačka na 220V MA-TECH FB 230L patrí k tomu nejvýkonnějšímu, čo možno na danej napätia zaobstarať. Jej bubon s veľkým objemom dosahuje hodnoty 230 litrov, ale zostáva zachované napájanie z bežnej zásuvky na 230V. Elektromotor má výborný príkon 1000 W, ktorý si s veľkou váhou dobre poradí. Na jednu miešačku dokáže pripraviť podľa údajov výrobcu až 2,5 kolieska zmesi.

Vďaka tomu dosahuje tento stroj veľmi priaznivého pomeru ceny k výkonu. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, vrátane pevného venca, ktorý je vyrobený z liatiny. Remenice je vyrobená kompletne z kovu vrátane ložísk a systém lopatiek sa stará o rovnomerné zmiešanie celej zmesi. Samotný bubon je z 2 milimetrového silného plechu, čo potvrdzuje jej poctivé spracovanie.

Napriek tomu si miešačka udržiava stále pomerne nízku hmotnosť, ktorá činí 76 kilogramov. Poteší pomerne rýchla a jednoduchá montáž i demontáž, vďaka ktorému možno miešačku ľahko transportovať. Dostatočne veľké kolieska zase umožňujú pohodlné posúvanie po stavenisku. Elektromotor dosahuje otáčok bubna až 31 x za minútu, konštrukcia je vybavená brzdou a na šírku má miešačka 125 cm, hlboká je 75 cm a vysoká 140 centimetrov.

Výborný pomer cena/výkon, veľký objem bubna 230 litrov, napájanie 230V
Nenašli sme

Scheppach MIX 180

Scheppach MIX 180 recenzie a test

Veľmi dobre hodnotená miešačka na betón Scheppach MIX 180 patrí vďaka svojej väčšej kapacite do vyššej kategórie. Jej objem bubna činí 180 litrov, čo je pre hobby potreby úplne dostatočná hodnota. Svojim výborný spracovaním však už atakuje profesionálne spracovanie, čo potvrdzujú aj spotrebitelia vo svojom hodnotení. Jedinou nedokonalostí na inak precíznom spracovaní je plastový kryt motora, ktorý je náchylný na prasknutie.

Miešačka je stále napájaná zo štandardnej zásuvky na 230V a má príkon 800 W, ktorý sľubuje dostatok sily aj pri práci s plným bubnom betónovej zmesi. Elektrické obvody majú kvalitnú izoláciu, a hlavné časti stroja sú zložené tak, aby ich bolo možné kedykoľvek rozobrať a pohodlne previezť. Bolo myslené aj na dizajn lopatiek, ktorý je vyladený pre čo najlepšie premiešanie celej zmesi.

Ako je z názvu modelu zrejmé, objem bubna je 180 litrov a jeho ovládanie pre vyliatie zmesi do stavebného kolieska prebieha štandardne pomocou veľkého kolesa. Celková hmotnosť činí dobrých 64 kilogramov a vďaka pevným kolieskam sa nechá aj dobre prevážať. Miešačka je 126 centimetrov široká, 85 centimetrov hlboká a na výšku má 140 centimetrov.

Kvalitné spracovanie, veľmi prehľadný návod na montáž
Plastový kryt motora

Lescha S 230 HR

Lescha S 230 HR recenzie a test

Profesionálna stavebné miešačka Lescha S 230 HR patrí k tomu najlepšiemu, čo si na svoju stavbu môžete zaobstarať. Kapacita jej bubna je úctyhodných 230 litrov a elektromotor má sily na rozdávanie, pretože má príkon 1250 W. Profi prevedenie zodpovedá aj napájanie, to je na trojfázovú 400V zásuvku. Výrobca uvádza, že na 10 miešačiek namieša približne 1,4 m3 betónu, čo je veľmi, veľmi dobrá hodnota.

Váha miešačky je pomerne veľkých 126 kilogramov, však odpovedá robustnému spracovanie a kvalitným materiálom. Motorová skriňa je odolná voči nárazu a je kovová – v tejto časti sa najviac líši od hobby modelov. Podvozok je vybavený veľkými gumovými kolesami, ktoré zaisťujú pohodlné prevážanie a dobrú stabilitu.

Miešačka Lescha S 230 HR má vysoko kvalitnou povrchovou úpravou práškovou farbou a ochranu proti striekajúcej vode IP 45. Silný motor vie štartovať aj pri podpätiu 15% a veniec, zhotovený z liatiny, má patentovanú technológiu uchytenia. Nastaviť možno aj vôľa zubov. Ložiská majú dvojité uloženie, a preto znesú veľké zaťaženie. Špeciálne vyvinutý tvar bubna s okapnicou zase nemá žiadne mŕtve zóny a vďaka tomu je vyprázdňovanie bezzbytkové.

Profesionálna miešačka, veľmi kvalitné prevedenie, objem bubna 230 litrov
Vyššia obstarávacia cena a vyššia hmotnosť 126,5 kg

Ako vybrať stavebnú miešačku

Vyberať tento typ stroja je dobré s prihliadnutím na zámer, načo ho chcete primárne využívať. Budete pripravovať menej často menšie množstvo zmesi? Potom vám postačí lacnejšie miešačka na maltu s menej objemným bubnom a nižšou hmotnosťou. Čaká vás naopak stavba, alebo náročnejší rekonštrukcia? Potom dáva zmysel výkonnejší miešačka na betón, ktoré dokáže pojať až trikrát väčšie množstvo stavebné zmesi.

Objem bubna, ovládanie a spracovanie

Všetko sa okolo neho točí, lebo je stredobodom tohto stroja. Reč je o miešacom bubna, kam sa jednotlivé zložky v správnom pomere vloží a po krátkom čase sa z neho vyklopí hotová zmes. Bubon môže mať rôznu veľkosť a od tejto veľkosti sa neskôr odvíja aj ďalšie parametre, ako je robustnosť konštrukcie, alebo výkon elektromotora.

Hobby miešačka môže začínať s objemom cca 60 tich litrov, najčastejšie predávané dosahujú objeme 120 – 180 litrov a tie nejobjemnější bežne dostupné majú 230 litrov objemný bubon. Vnútri neho sú potom miešacej lopatky, ktoré môžu mať rôzny tvar a je ich v bubne rôzny počet. Mal by mať dostatočne veľký otvor aspoň na veľkosť bežné lopaty, lebo práve onou sa vo väčšine prípadov do miešačky materiál dávať späť. Tiež by mal mať minimum mŕtvych zón, teda miest, z ktorých sa zmes zle vylieva do kolieska.

Ovládanie, respektíve naklápanie bubna je riešené v drvivej väčšine prípadov pomocou kolesa, ktoré je pre ľahšiu manipuláciu sprevodované. Koleso môže byť nahradené tiež štvorcom s guľatými rohmi, alebo jednoducho pákou. Páka sa vyskytuje u tých najmenších miešačiek, ktoré majú menšiu kapacitu bubna. Čím drahší model, tým je aj kvalitnejší bubon, respektíve jeho sila stien. Po jeho obvode sa nachádza ozubené koleso, ktoré je súčasťou pohonného ústrojenstva. Toto kolo by malo byť vždy vyrobené z kovu, lebo je významne namáhané.

Napájanie a príkon

Bežná miešačka betónu je elektrické zariadenie, ktoré má v hobby prevedení prevažne napájanie na štandardnej 230V zásuvku. Vďaka tomu je možné ju prevádzkovať aj pri napojení na generátor elektriny tam, kde elektrické rozvody nie sú. Príkon sa potom podľa veľkosti bubna najčastejšie pohybuje od 500 W do 1000 W. Profesionálna stavebná miešačka môže byť napájaná tiež trojfázovým prúdom s napätím 400V. Taká miešačky môžu byť mnohonásobne výkonnejší a zvládnuť vysokú záťaž s niekoľkohodinovým dennou prevádzkou. Ich nevýhoda je jasná, a to nutnosť mať trojfázovú zásuvku vyvedenú a funkčné.

Rozmery, hmotnosť

Väčšina miešačiek sa pohybuje do šírky 1,5 metra, hĺbky jedného metra a výšky tiež 1,5 metra. Súčasné modely sa pomerne jednoducho skladajú a teda tiež i rozkladajú. Vďaka tomu demontáž zvládne i laik a je ju tam ľahké prevážať vo väčšom aute z miesta na miesto. Hobby miešačka má hmotnosť priemerne 50 kilogramov a je zasadená do stabilného kovového rámu s kolieskami. Tie by mala byť pevná a robustná, aby vydržala aj vyššie zaťaženie.

Stabilita a údržba

Stabilite možno pri práci pomôcť vypodložením, alebo naopak zaťažením podvozku napríklad trámom, alebo betónovým obrubníkom, či tehlami. Pri práci so stavebnou miešačkou sa odporúča byť maximálne opatrný. Častým úrazom je zablokovanie lopaty v točiacim sa bubne pri vhadzovaní materiálu dovnútra a následné pomlácení vlastným náčiním. Majte túto typickú situáciu neustále na pamäti a správajte sa pri práci s ňou veľmi opatrne.

Po dokončení každej práce s miešačkou je ju potrebné dôkladne vymyť a očistiť. Vo väčšine prípadov k tomu stačí silný prúd vody, ak vám však v bubne zvyšky malty alebo betónu zatvrdnuté, môžete sa pokúsiť ich dostať von týmto spôsobom. V závislosti na mohutnosti celého stroja vložte do bubna väčšie či menšie kamene a nechajte miešačku pracovať 5 – 15 minút. Väčšina zatvrdnuté zmesi by sa mala uvoľniť a zvyšky už dočistíte bežným náradím.

4.4/5 - (33 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.