Auto-moto,

Štartovacie káble: Test a recenzie 10 najlepších

Štartovacie káble sa hodí zakaždým, keď sa nedarí naštartovať auto, čo sa stáva najmä v zime alebo pri veľmi krátkych jazdách. Vinníkom spravidla býva vybitá autobatérie, a preto je potrebné dodať energiu potrebnú pre štart motora z iného zdroja, spravidla z akumulátora iného vozidla. Štartovanie cez káble je pre mnohých rutinná procedúra, a to najmä pre svoju jednoduchosť a účinnosť. Skôr platnej metódy, ako napríklad roztlačování vozidlá, už totiž u moderných automobilov nie sú použiteľné.

Aj keď viete, ako zapojiť štartovacie káble, môže sa stať, že rovnako nedokážete týmto spôsobom naštartovať. Najčastejším dôvodom pre nefunkčnosť štartovanie cez káble je nedostatočný prierez samotného kábla, prípadne potom nízky výkon vozidla, cez ktoré sa snažíte naštartovať vozidlo s vybitou batériou.

Preto je treba rozlišovať jednotlivé autokáble podľa prierezu ich vodičov. Je však potrebné nepliesť si tento parameter s priemerom kábla, ktorý o kvalite štartovacích káblov nič nehovorí.

Veľmi dôležitý je tiež materiál, z ktorého sú vodiče vyrobené a poslednou dôležitou vlastnosťou je dĺžka kábla, prípadne potom kvalita koncoviek a ochrana proti skratu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie štartovacie káble a ich recenzie.

Najlepšie štartovacie káble – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších štartovacích káblov z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelDostačujúce preŠtartovací prúdDĺžka kábla 
Extol Premium 800 A 5 m recenzie a testExtol Premium 800 A 5 mNákladné vozidlá800 A5 m
4Cars 900 A 6 m recenzie a test4Cars 900 A 6 mNákladné vozidlá900 A6 m
Sheron 600 A 3 m recenzie a testSheron 600 A 3 mOsobné automobily600 A3 m
Extol Craft 400 A 3,5 m recenzie a testExtol Craft 400 A 3,5 mOsobné automobily400 A3,5 m
4Cars 600 A 4 m recenzie a test4Cars 600 A 4 mOsobné automobily600 A4 m
Sheron 400 A 3 m recenzie a testSheron 400 A 3 mOsobné automobily400 A3 m
Compass 600 A 4 m recenzie a testCompass 600 A 4 mOsobné automobily600 A4 m
GMP 1500 A 6 m recenzie a testGMP 1500 A 6 mNákladné vozidlá1 500 A6 m
GYS Profi 700 A 4,5 m recenzie a testGYS Profi 700 A 4,5 mNákladné vozidlá700 A4,5 m
Extol Craft 200 A 3 m recenzie a testExtol Craft 200 A 3 mOsobné automobily200 A3 m

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Extol Premium 800 A 5 m4Cars 900 A 6 mSheron 600 A 3 mExtol Craft 400 A 3,5 m4Cars 600 A 4 mSheron 400 A 3 mCompass 600 A 4 mGMP 1500 A 6 mGYS Profi 700 A 4,5 mExtol Craft 200 A 3 m
Prierez vodiča [mm2]601011-66-5035-
Materiál vodičaMeď a hliník99% Meď99% Meď-99% MeďMeď100% MeďMeďMeď-
Prepravná taškaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 štartovacích káblov

Extol Premium 800 A 5 m

Extol Premium 800 A 5 m recenzie a test

Tieto štartovacie káble pre automobily Extol Premium majú prevádzkový prúd 800 ampérov a dĺžku káblov 5 metrov. Káble sú teda určené skôr pre vozidlá s väčším objemom motora, prípadne pre dodávky či nákladné vozidlá.

Spomínaným parametrom zodpovedá aj cena, ktorá patrí k tým vyšším. Výrobcom udávaný prierez vodičov je 60 mm2, čo je v porovnaní s ostatnými štartovacími káblami veľmi dobrá hodnota. Poteší tiež certifikácia CE a navyše sa výrobca chváli tým, že použitý materiál TPR, teda termoplastický polymér, odoláva teplotám až do -30°C. Samotný vodič je zložený jednak z medi, tak z hliníka, čo výrobca netají.

Samotné káble sú vhodné pre napätie 12V i 24V, čím sa stávajú pomerne univerzálnymi. Aj napriek neúplnosť informácií a vyššej cene ide o obľúbené štartovacie káble, ktoré nesklamú, ale zvládnu vyriešiť núdzovú situáciu, ak budú mať k dispozícii dostatočne silný zdroj energie.

Vysoký prúd a dostatočná dĺžka káblov, zvládne aj nákladné automobily
Vyššia cena

4Cars 900 A 6 m

4Cars 900 A 6 m recenzie a test

Autokáble 4Cars 900 A 6 m sú ďalšie z tých, ktoré sa chváli vysokým prenosovým prúdom, teda 900 ampérov. Priaznivá je dĺžka kábla, ktorá je v tejto kategórii nadštandardná, lebo činí skvelých 6 metrov. Vyzdvihnúť určite musíme materiál vodičov, ktorým je 99% meď, čo zaručuje ešte väčšiu spoľahlivosť.

Výrobca uvádza aj prierez vodiča, ktorý činí neveľkých 10,0 mm2. Táto hodnota je podpriemerná, avšak je možné očakávať, že pri vhodnom zdrojmi energie si dokážu aj tieto štartovacie káble poradiť s osobnými vozidlami a ich turbodieselovými motory. Štartovanie nákladných alebo úžitkových vozov však už bude pravdepodobne prekážkou.

Samotné káble sú k dostaniu v praktickom balení, vďaka čomu je možné celý zväzok pohodlne uchovávať napríklad v kufri vozidla, a to bez rizika akéhokoľvek neporiadku. Za neveľkú investíciu je tak možné zakúpiť sľubne vyzerajúce autokáble, ktoré by si podľa papierových hodnôt mali poradiť aj s vozidlami s objemnejším motorom.

Nadštandardná dĺžka kábla, praktické balenie
Malý prierez vodičov

Sheron 600 A 3 m

Sheron 600 A 3 m recenzie a test

Veľmi obľúbené štartovacie káble sú Sheron 600 A 3 m. Dokážu dať automobilu prúd až 600 A, čo na bežné osobné automobily hravo stačí. Zaujímavosťou je veľmi priaznivý prierez vodičov, ktorý činí 22 mm2, čo je adekvátna hodnota na prúd 600 ampérov. Ďalším pozitívnym znakom je materiál, v tomto prípade skvele vodivá a odolná meď v zastúpení 99%.

Miernu nevýhodou môže byť kratšia dĺžka káblov, ktorá činí len 3 metre. Keďže však ide o káble, ktoré sú určené pre osobné vozidlá, nemal by to byť zásadný problém pri ich štandardnom používaní. Rovnako ako aj ďalšie produkty, aj Sheron 600 A 3 m sa predávajú v praktickom obale.

Bezkonkurenčný je pomer ceny a kvality, pretože oproti iným produktom sú tieto káble viac ako dvakrát lacnejšie. Taktiež sú k dostaniu na mnohých benzínových pumpách, navyše sú osvedčené nielen užívateľmi, ale aj nezávislými testami.

Veľký prierez vodičov, skvelý pomer cena/výkon
Kratšie kábel

Extol Craft 400 A 3,5 m

Extol Craft 400 A 3,5 m recenzie a test

Lákavá cena, ale minimum informácií, to sú auto káble Extol Craft 400 A 3,5 m. Čo sa dá bezpečne o tomto produkte zistiť, je dĺžka prívodného kábla a prúd, ktorým možno štartovať vozidlo s vybitou batériou. Zákazník však nemá šancu sa pred kúpou dozvedieť, aký prierez vodiča očakávať a k dispozícii nie sú informácie ani o použitom materiáli.

Dôvodom pre kúpu tohto produktu spravidla býva veľmi nízka cena. Tá je oproti ostatným produktom v našom porovnaní zlomková a navyše ide o produkt českého výrobca, čo môže zvýšiť dôveryhodnosť v tento produkt. Pred kúpou je však len veľmi zložité sa presvedčiť, či káble pre núdzové štartovanie vozidla postačí.

Plusom je praktické balenie, ale aj prehľadný návod. Vzhľadom však k nízkemu prenosovému prúdu možno očakávať, že tieto káble nebudú dostatočne silné pre štartovanie silnejších vozidiel. Používatelia je však napriek málo informáciám hodnotí naskrz veľmi pozitívne, hovorí o nich ako o kvalitných a spoľahlivých.

Veľmi nízka cena, pozitívne recenzie
Minimum informácií o produkte

4Cars 600 A 4 m

4Cars 600 A 4 m recenzie a test

Štartovacie káble 4Cars 600 A 4 m dokážu zaujať hneď niekoľkými vlastnosťami. Prednosťou je najmä nízka cena, ďalej veľmi priaznivá hodnota prúdu, ktorá činí 600 ampérov. Pre náročnejších je priaznivá aj dĺžka 4 metre, čo znamená väčší komfort pri núdzovom štartovaní.

Pri bližšom skúmaní však dokáže odradiť od kúpe veľmi malý prierez vodiča, ktorý činí iba 6 mm2. Ide o vskutku nízku hodnotu, čo môže znamenať nielen malú spoľahlivosť celého štartovanie, ale aj vyššie zahrievanie vodiče.

Kvôli malému prierezu nie je možné očakávať, že auto káble zvládnu dobiť silnejšie vozidlo, hoci by mohol prúd 600 ampérov papierovo stačiť. Na druhú stranu sú vodiče medené z 99%, čo rovnicu kvality vyvažuje. Pre majiteľov slabších vozidiel by mala byť funkčnosť spoľahlivá a dostačujúce, ak však vlastníte vozidlo s objemnejším motorom, buďte na pozore.

Veľmi nízka cena, dlhá dĺžka kábla
Malý prierez vodiča

Sheron 400 A 3 m

Sheron 400 A 3 m recenzie a test

Slabšie štartovacie káble Sheron 400 A 3 m postačí iba pre menšie osobné automobily. Môže za to nielen prúd 400 A, ale aj veľmi skromný prierez vodiča, ktorý nadobúda hodnoty 6 mm2. Kábel s dĺžkou 3 metre je v tejto kategórií štandardný, preto s ním bude práca pohodlná.

Pri tomto káblu si používatelia pochvaľujú nielen nízku obstarávaciu cenu, ale tiež samotné svorky, ktoré pôsobia veľmi bezpečným dojmom. Materiálom vodičov je opäť meď, teda rozumnejšie voľba ako vodiče kombinované, alebo dokonca čisto hliníkové.

Podľa nezávislých testov majú autokáble problémy už so štartovaním osobného automobilu s dieselovým motorom 1,9 TDI, čo zodpovedá parametrom. Preto je potrebné venovať dostatočnú pozornosť tomu, pre aké vozidlo sú tieto káble zhotovované. Prínosom je praktické puzdro, táto výhoda však nie je hlavnou vzhľadom k tomu, že v núdzovej situácie môžu tieto slabšie káble aj pre bežné vozidlá nedostačovat.

Veľmi nízka cena
Malý prúd a prierez vodiča

Compass 600 A 4 m

Compass 600 A 4 m recenzie a test

Auto káble Compass 600 A 4 m sú pomerne obľúbené a užívatelia ich hodnotí len pozitívne. Ak opomenieme veľmi priaznivú dĺžku káblov 4 m, stojí určite za zmienku masívne svorky, ktoré sú podľa užívateľských recenzií pocitovo veľmi kvalitné. Okrem toho zdieľajú používatelia aj pozitívne skúsenosti so štartovaním výkonnejších benzínových motorov.

Nevýhodou môže byť opomenutie informácie o prierezu vodiča, čo znalejší jedinca môže od kúpy odradiť. Cena tohto modelu je síce vyššia, avšak je možné očakávať, že vďaka masívnej konštrukcii budú káble fungovať spoľahlivo.

Prúd 600 ampérov by mal teoreticky stačiť pre väčšinu osobných automobilov, ktoré možno na ceste bežne stretnúť. Polemizovať však možno ohľadom spoľahlivosti, ktorá kvôli chýbajúcej informácii o priereze nemusí byť vždy stopercentná. Káble sú však vyrobené zo 100% medi, a to bez akejkoľvek prímesi, ktorá by mohla znižovať účinnosť a životnosť.

Masívna konštrukcia, 100% meď
Vyššia cena, nie je uvedený prierez vodiča

GMP 1500 A 6 m

GMP 1500 A 6 m recenzie a test

Bezkonkurenčne najvyšší prúd zvládnu štartovacie káble GMP 1500 A 6 m. Vďaka tomu sú použiteľné pre štartovanie väčších vozidiel, a to aj úžitkových automobilov alebo nákladných vozidiel. Svedčí o tom aj veľmi slušný prierez vodiča, ktorý má rovných 50,0 mm2. Materiálom vodičov je meď, však nie je zrejmé, či ide o meď s prímesou alebo o čistý kov.

Káble sa predávajú v kompaktnom balení, ktoré umožňuje pohodlné i dlhodobé skladovanie. Priaznivá je tiež cena, ktorá vzhľadom k prevádzkovým parametrom nie je akokoľvek vysoká. Parametre tohto produktu ho predurčujú na použitie, ktoré možno očakávať pri nákladných automobilov, kamiónov a podobne veľkých dopravných prostriedkov.

Nevýhodou tohto produktu môže byť paradoxne dĺžka kábla, ktorá činí 6 metrov. Hoci sa to zdá veľa, pre použitie medzi nákladnými vozidlami je to skôr menej. Podľa niektorých recenzií a požiadaviek sa javí ideálna dĺžka väčšia ako 6 metrov, avšak je potrebné uvažovať cenu a vysoký prúd 1 500 A, ktoré z týchto štartovacích káblov robia veľmi zaujímavý produkt.

Vysoký prenosový prúd, veľký prierez
Pre nákladná vozidlá menšie dĺžka 6 m

GYS Profi 700 A 4,5 m

GYS Profi 700 A 4,5 m recenzie a test

Štartovacie káble francúzskej značky GYS Profi 700 A 4,5 m patrí medzi tie drahšie na trhu. Aj keď prúd 700 A nie je oslňujúci, lebo podobnými hodnotami disponujú aj iné produkty s nižšou cenovkou, vyzdvihnúť treba prierez vodičov 35,0 mm2.

Prednosťou je ďalej materiál svoriek a klieští, ktorým je bronz, čo je rozhodne nadštandard v oblasti štartovacích káblov. Štandardom medzi kvalitnými modely sú potom samotné vodiče z medi. Tieto všetky parametre teda jasne naznačujú, že ide o auto káble určené pre náročné a spoľahlivé použitie v oblasti nielen nákladných vozidiel, stavebných strojov a ďalšie ťažké techniky.

Vysoká kvalita, odolné materiály a výborné prevádzkové parametre robia z týchto štartovacích káblov horúceho kandidáta pre všetkých náročných zákazníkov. Je však potrebné počítať s tým, že obstarávacia cena zodpovedá kvalite spracovania, a preto sa jedná o niekoľkonásobne vyššiu sumu ako u káblov, ktoré sú určené pre osobné automobily. Nevýhodou však môže byť krátka dĺžka kábla, ktorá je pre osobné automobily bohato postačujúce, pre nákladné vozne už ale byť nemusia.

Bronzové prvky, veľký prierez vodičov
Vyššia cena

Extol Craft 200 A 3 m

Extol Craft 200 A 3 m recenzie a test

Extol Craft 200 A 3 m sú jedny z najlacnejších štartovacích káblov na trhu. Z úvodných charakteristík, medzi ktoré patrí prenosový prúd 200 ampér a dĺžka kábla 3 metre, možno vyčítať jasné použitie u osobných automobilov. Keďže však prúd nadobúda hodnoty len 200 A, je potrebné myslieť na to, že tieto štartovacie káble sú vhodné pre tie najslabšie vozidla.

Výrobca sa nezmieňuje o priereze vodičov, ale vzhľadom na extrémne nízkej cene a prenosovému prúdu je možné očakávať, že prierez bude skutočne malý. S týmto vedomím by ich mali zákazníci nakupovať, pretože je úplne zrejmé, že káble budú mať problémy s naštartovaním všetkých výkonnejších osobných vozidiel.

Výrobok prichádza s certifikáciou CE, čo možno považovať za malú útechu za to, že o produkte sa inak nie je možné dozvedieť vopred nič iné, než jeho dĺžku káblov a prúd, ktorý sú káble schopné preniesť. S nízkou cenou ide ruka v ruke aj absencia prepravné tašky, čo s ohľadom na ich skladovanie príliš nepoteší.

Nízka cena
Nízky prúd, málo informácií

Ako vybrať štartovacie káble

Výber štartovacích káblov sa zdá byť jednouchý, ale zdanie klame. Väčšina motoristov totiž robí zásadnú chybu, pretože pri výbere sleduje len základné parametre. Spravidla ide o prúd a napätia, ktorý je pre káble typický. Z toho však mnohokrát plynie sklamanie a pocit bezmocnosti v situácii, keď vodič zoženie niekoho s nabitým akumulátorom, navyše presne vie, ako naštartovať auto cez káble, ale napriek tomu automobil neštartuje.

Z tohto dôvodu je nutné sledovať a rešpektovať ďalšie parametre, ktoré síce niektorí výrobcovia vôbec neuvádzajú, ale napriek tomu toho povedia o štartovacích kábloch naozaj veľa.

Prevádzkový prúd

Všeobecne platí, že čím väčší prúd káble znesú, tým väčšie alebo silnejšie vozidlo zvládnuť naštartovať. Nie je to síce rozhodujúce, každopádne sa možno podľa prevádzkového prúdu aspoň čiastočne riadiť. Bežné auto káble, ktoré možno kúpiť nielen v špecializovaných obchodoch, ale aj na benzínových pumpách, sú k dostaniu s prúdmi od 200 A až po 1 500 A.

Kým pre menej výkonné vozidlá, napríklad s benzínovými motormi do zdvihového objemu 1 600 ccm, postačí prúdy cca 400-600 A, pre dieselové motory, ktoré svojim zdvihovým objemom dosahujú čísel až 2 000 ccm, je potrebné siahnuť po väčších prúdoch okolo 800 A. pre nákladné a úžitkové vozidlá, ktorých motory značne prevyšujú svojimi prevádzkovými parametrami motory osobných automobilov, je potrebné vyberať prúdy minimálne 800 A, ideálne sú však hodnoty presahujúce 1 000 A.

Dĺžka kábla

Druhý z bežne poskytovaných parametrov je dĺžka samotných káblov. Tento parameter sa zdá byť veľmi dôležitý, ale napospol je to podstatné len z hľadiska vášho komfortu. Platí tu, že čím sú káble kratšie, tým bližšie a šikovnejšie budete musieť s druhým vozidlom nabehnúť k motorovému priestoru vozidla s vybitým akumulátorom.

U kamiónov a iných veľkých dopravných prostriedkov to pritom môže činiť nemalé ťažkosti. Hoci by teoreticky stačili káble s dĺžkou 1,5 metra, štandardom sú 3 metre, avšak niektoré prémiové produkty sú k dostaniu aj v dĺžke 6 metrov, prípadne i viac. Takéto potom nájdu uplatnenie u šoférov veľkých vozidiel.

Prierez vodičov

Tento parameter je mimoriadne prehliadaný, a to najmä výrobcovia, ktorí sa tak trochu snažia oklamať svojich zákazníkov. Veľakrát je uvádzaný iba priemer celého kábla, lenže je potrebné si uvedomiť, že samotný kábel je tvorený vodičom a izoláciou.

Práve vodič však prenáša elektrický prúd, a ak je vodič príliš tenký, môže sa stať, že sa prepáli a požadovaný prúd vôbec neprenesie. Prípadne sa môže nadmerne zahrievať, čo z dlhodobého hľadiska tiež nie je nič dobré. Všeobecne teda platí, že pre osobné automobily postačí prierez vodiča 15 mm2, avšak je lepšie, ak je prierez čo možno najväčší. U nákladných vozidiel sa ani nesnažte čokoľvek štartovať, ak máte káble s prierezom menším ako 30 mm2.

Materiál vodičov

Výrobcovia auto káblov sa snaží šetriť aj v oblasti materiálov, a preto nahrádzajú lepšiu a drahšiu meď lacnejším a menej vhodným hliníkom. Niektorí výrobcovia zašli tak ďaleko, že imitujú medené vodiče tými hliníkovými, ktoré sú iba potiahnuté tenkou vrstvou medi. Na svorkách to potom vyzerá, že vodiče sú z medi, pritom tomu tak nie je.

Hliník je nevhodný najmä z dlhodobého hľadiska, kedy existuje väčšie riziko praskanie. Navyše nemá tak dobrú elektrickú vodivosť, ako je tomu u medi. Je však lacnejšie ako meď, a preto ho výrobcovia do lacných štartovacích káblov radi používajú.

Pracovné napätie a spracovanie klieští

Tu nie je potrebné dlhšie vyberať, pretože na výber je spravidla hodnota 12 alebo 24 V. Riaďte sa preto napätím charakteristickým pre akumulátor Vášho vozidla.

Vhodné je, ak sú kliešte opatrené ochranou proti skratu, napríklad vhodne riešenú izoláciou alebo správnym tvarovaním. Pri nešikovné manipulácii so svorkami sa totiž môže stať, že pri štartovaní dôjde ku skratu, ktorý je samozrejme nežiadúce.

4.4/5 - (32 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.