Outdoor,

Stany pre 2-3 osoby: Recenzie 10 najlepších

Stan pre 2 až 3 osoby platia za jednu z najobľúbenejších možností prístrešku na trhu. Sú vyhľadávané u párov, u dvojíc priateľov, rovnako ako je kupujú jednotlivci, ktorí pri spánku vyžadujú viac miesta na batoh a vybavenia. Stan pre dvoch svojou veľkosťou zvyčajne zodpovedá svojmu určeniu. Ako po postavení, tak pri zabalenie sa pýši skôr kompaktnými rozmermi a má tak bližšie k plážovému stanu než napríklad k stanu rodinnému.

Rozdeliť je možné zhruba do dvoch kategórií, a to na turistické a expedičné stany. Odlišuje je odolnosť tropika, podlahy a samotná konštrukcia. V základnej outdoor variante môžete naraziť ako na dvojplášťový stan v tvare kupoly, tak napríklad aj jednoplášťový prístrešok a stanové plachty. Pre cykloturismus a skialpinizmus je často praktický malý či ultraľahký stan, ktorý zbytočne nezvyšuje celkový náklad.

Zohľadniť by ste mali nielen nepremokavosť tropika, vodný stĺpec podlahy, hmotnosť, výšku alebo materiál tyčí, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad koľkými vchody disponuje, či má moskytiéru alebo vstupná predsieň a ako je na tom s vetraním. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie stany pre 2 až 3 osoby a ich recenzie.

Najlepšie stany pre 2 až 3 osoby – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších stanov pre 2 až 3 osoby z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Trimm TraceColeman Darwin 3 PlusFerrino Lightent 2MSR Elixir 3Husky Flame 2Husky Sawaj 3Zajo Norsk 2Hannah Sett 2Pinguin Gemini 150Jurek Alp 2.0
Výška-130 cm100 cm104 cm110 cm130 cm125 cm110 cm125 cm100 cm
Materiál tyčí-SklolaminátDuralHliníkDuralDuralDuralDuralDuralDural
Počet vchodov2122122221
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 stanov pre 2-3 osoby

Trimm Trace

Trimm Trace recenzie a test

Ultraľahký stan pre 2 osoby Trimm Trace má formu jednoduchého prístrešku, čo sa pozitívne podpisuje na malej váhe, ktorá má len 0,8 kilogramov. To uľahčí prevážanie a tiež prenášanie. Nejde síce o klasický stan, ale aj tak dokáže ponúknuť potrebnú strechu nad hlavou. Hodí sa nenáročným turistom, rybárom, alebo napríklad cyklistom.

Stan je vyrobený z polyesteru, ktorý ponúkne dobrú odolnosť voči vode, ktorá má hodnotu 3 000 milimetrov. Vďaka svojej konštrukcii je možné pod prístrešok vstupovať zo 2 strán. Nie je možné ho uzavrieť a tiež uzamknúť.

Vďaka teleskopickým tyčiam je rýchla ako jeho montáž, ako aj jeho demontáž a tiež jeho zloženie. Jeho rozmery po rozbalení činí 290 x 350 cm. Keď sa stan zabalí, sú jeho rozmery 25 x 25 cm. Súčasťou balenia je potom 6 kolíkov.

Malý a ľahký, všestrannosť, ochrana proti vode
Iba prístrešok, chýba vypínacie očká

Coleman Darwin 3 Plus

Coleman Darwin 3 Plus recenzie a test

Turistický stan pre 3 osoby Coleman Darwin 3 Plus je ideálnou voľbou pre bežné kempovanie, nielen dvoch, ale aj troch osôb. Tí sa zmestia do stanu, ktorý disponuje 1 hlavným vchodom a celkovými rozmermi, ktoré sú 330 centimetrov na dĺžku, 200 centimetrov na šírku a 130 centimetrov na výšku.

Po zabalení má stan kompaktné rozmery vhodné k ľahkému transportu. Jeho hmotnosť v tomto prípade činí 4,9 kilogramov. Konštrukcia využíva tyčí, ktoré sú vyrobené zo sklolaminátu. Stavba využíva jedno centrálne kríženie v stredu stanu.

Vonkajším materiálom je polyester Taffeta 68D, ktorý je doplnený PU záterom a ponúkne vodný stĺpec s hodnotou 3 000 mm. Nechýbajú podlepené švy. Vonkajším materiálom je priedušný polyester, ktorý je doplnený sieťovinou. Materiál tropika tiež poskytuje ochranu pred UV žiarením.

Dvojplášťový stan, spálňa a predsienka, cena/výkon
Trochu užšie pre 3 dospelých

Ferrino Lightent 2

Ferrino Lightent 2 recenzie a test

Ľahký stan pre dvoch Ferrino Lightent 2 zaujme práve svojou hmotnosťou, ktorá je len 1,7 kilogramov. To uľahčí jeho prenášanie, alebo prevoz na bicykli. Aj cez malú hmotnosť má rozmery, ktoré ponúknu pohodlný spánok pre 2 osoby. Keď je rozbalený, tak má na dĺžku 170 centimetrov, jeho šírka má hodnotu 225 centimetrov a jeho výška je 100 cm.

Disponuje hneď 2 vchodmi. Tyče, ktoré sú základom konštrukcie, sú vyrobené z duralu. Súčasťou stanu je tiež praktická predsieň. Nepremokavosť tropika má hodnotu 3 000 milimetrov. Nepremokavosť podlážky činí 4 000 mm.

Ako vnútorný materiál je použitý nylon v podobe moskytiéry. Na ten vonkajší je použitý špeciálny Polyester 210T Ripstop. Pokiaľ ide o podlážku, je použitý polyester 210T. Stan má rovnako praktické ventilačné otvory, ktoré zaujmú tým, že sú kryté.

Ultraľahký stan, duralové tyče, ľahké zloženie
Problém so stavbou na betóne

MSR Elixir 3

MSR Elixir 3 recenzie a test

Dvojplášťový stan pre 3 osoby MSR Elixir 3 je modelom z novej kolekcie, ktorá sa pýši radom vylepšení. Zapracovalo bolo napríklad na hmotnosti, ktorá je iba 3,1 kilogramov. Tiež zaujme fakt, že stan má hneď 2 vchody, a to v tvare písmena D. Na jeho stavbe sú využívané prúty, ktoré sú vyrobené z hliníka, čo sa podpisuje na kvalite i nízkej váhe.

Jedná sa o dvojplášťový stan, ktorý ako vnútorný materiál používa 40D ripstop. Materiálom vonkajším je potom 68D ripstop polyester, ktorý dopĺňa polyuretán s DWR. Kvalitný je aj podlážka stanu, kde je použitým materiálom 70D taffeta nylon.

Hodnota nepremokavosti tropika je 1 500 milimetrov. Hodnota nepremokavosti samotnej podlážky činí 3 000 milimetrov. Konštrukcia stanu tiež využíva 3 kríženie tyčí. Ďalej nechýba ani praktické odvodňovacie kanáliky Stay-Dry. Výhodou je možnosť postaviť stan iba s tropikom bez vnútorného stanu vďaka prirobené podlážke.

Odvodnenie Stay-Dry, kvalitný materiál, dobre vetrá
Dĺžka tyčí po zložení, vyššia cena

Husky Flame 2

Husky Flame 2 recenzie a test

Malý stan pre dvoch Husky Flame 2 je dobrou voľbou pre toho, kto hľadá hlavne kompaktné rozmery a nízku váhu. Hmotnosť tohto expedičného stanu má hodnotu 3,4 kilogramy. Jeho rozmery sú po zložení len 65 x 23 centimetrov. Pokiaľ ide o rozmery pri postavení, tak má 295 cm na dĺžku, 145 centimetrov na šírku a ďalej 110 centimetrov na výšku.

Je špičkovú voľbou pre toho, kto hľadá veľkú odolnosť voči vode. To potvrdzuje ako nepremokavosť tropika s hodnotou 7 000 milimetrov, tak i nepremokavosť podlážky, ktorá má hodnotu dokonca až 11 000 milimetrov. Pre horolezcov, cykloturistov a pre skialpinizmus ako stvorený.

Vnútorná vrstva je vyrobená z priedušného nylonu 190T, zatiaľ čo vrstva vonkajšej z materiálu 210T Polyester RipStop. Ten je navyše doplnený o PU záter a ďalej nechýba ani podlepené švy. Tyče na stavbu sú vyrobené z duralu. V príslušenstve navyše nájdete snežné goliere, kolíky, kompresný obal alebo opravárenský set.

Aerodynamický tvar a 3 kríženie, malý a ľahký
Malý vnútorný priestor, zbytočne veľké logo

Husky Sawaj 3

Husky Sawaj 3 recenzie a test

Ultraľahký stan pre 3 osoby Husky Sawaj 3 zaujme hlavne ľahkosťou všetkých použitých materiálov, vďaka čomu si zachováva celkovú váhu len na hodnote 2,5 kilogramov. Materiály pritom nijako nestrácajú na kvalite. To potvrdzuje ako nepremokavosť tropika s hodnotou vodného stĺpca 3 000 milimetrov, nepremokavosť podlážky, kedy hovoríme o čísle 10 000 milimetrov.

Stan má konštrukciu zloženú z duralových trubiek s jednom krížením. Je dvojplášťový a jeho súčasťou je aj moskytiéra. Jeho rozmery činia 270 centimetrov na dĺžku, 200 centimetrov na šírku a v porovnaní s inými modelmi príjemných 130 centimetrov na výšku.

Zaujímavosťou je silikónový záter, spolu s RIPSTOP úpravou materiálu proti pretrhnutiu, a nemenej praktické potom odľahčené duralové kolíky a prúty. Stan zaujme aj setom na drobné opravy, kompresným obalom a sieťkou na drobnosti.

Príslušenstvo, ľahký a skladný, výška stanu
Malá predsieň a jej otváranie zhora (nepraktické do dažďa)

Zajo Norsk 2

Zajo Norsk 2 recenzie a test

Stan pre dvoch Zajo Norsk 2 je dobrou voľbou tam, kde je žiadaná dobrá ochrana proti dažďu. Tú tento model zabezpečí vďaka dobrej nepremokavosti tropika, kde je hodnota vodného stĺpca 8 000 milimetrov. Skvelými hodnotami sa pýši tiež podlážka, ktorá má vodný stĺpec 10 000 milimetrov. Konštrukcia využíva 3 kvalitných duralových tyčí.

Hmotnosť stanu sú rovné 3 kilogramy a pri transporte nadchne aj možnosť zložiť ho do kompaktnej podoby. Tie sú len 54 x 17 cm. Po postavení sú jeho rozmery 270 x 230 x 125 centimetrov.

Zaujmú materiály, ktoré sa podpisujú na jeho kvalite. A to napríklad Duraflex®, rovnako ako materiál RainXpert. Stan disponuje tiež praktickými stropnými vetracími otvormi, disponuje 2 vchody, rovnako ako sieťkou proti hmyzu.

Vysoká odolnosť proti vode, nízka cena
Chýba háčik na sieťku u strechy vnútri stanu

Hannah Sett 2

Hannah Sett 2 recenzie a test

Stan pre 2 osoby Hannah Sett je ideálny pre bežné trávenie voľného času v prírode. Dokladajú to okrem iného aj parametre stanu. A to hodnota nepremokavosti tropika, ktorá je 4 000 milimetrov, alebo hodnota nepremokavosti podlážky, ktorá činí 10 000 milimetrov. K stavbe sú využité duralové tyče, ktoré vytvoria konštrukciu s 3 kríženiami.

Rozmery stanu po postavení sú 300 centimetrov na dĺžku, 150 centimetrov na šírku a tiež 110 centimetrov na výšku. Ak je zbalený a zložený, nadchne tým, že zaberá plochu len o veľkosti 16 x 45 centimetrov. Jeho váha je 3,6 kilogramov.

Je zložený z dvoch plášťov. Vnútorný využíva materiál 190T polyester. Podobné je to aj u vonkajšieho, ktorý je pre lepšie vlastnosti doplnený PU záterom a ochranou RibStop. Záter je tiež súčasťou podlážky stanu. Okrem iného zaujme aj tým, že disponuje dvoma vchodmi.

Pútko pri strope, vnútorné vrecká, dobré vetranie
Použité suché zipsy u koncov zipsov otvárajúcich tropiko

Pinguin Gemini 150

Pinguin Gemini 150 recenzie a test

Dvojplášťový stan pre 3 osoby Pinguin Gemini 150 má väčšie rozmery, vďaka ktorým sa udáva, že môže v prípade potreby ponúknuť nocľah aj pre 3 turistov. Tí môžu oceniť napríklad 2 vchody do stanu, rovnako ako praktickú výbavu ako v podobe moskytiéry hodiaci sa na leto, tak v podobe snehového goliera, ktorý sa hodí na zimné obdobie do hôr.

Celková váha stanu je prijateľná a predstavuje iba 3,5 kilogramov. Keď ide o ochranu proti vode, je nepremokavosť tropika 4 000 milimetrov. Hodnota nepremokavosti podlážky je 10 000 milimetrov. Tropiko je navyše vybavené ochranou proti UV žiareniu.

Na konštrukcii sú využívané celkom 3 duralové prúty s 1 krížením. Zaujímavosťou stanu je možnosť jeho postavenie bez hlavnej spálne. Výška stanu je 125 centimetrov. Nechýba kvalitná ochrana švov, ktorá chráni pred zatečením vody.

Ochrana švov, možnosť stavby bez spálne, snehový golier
Podľa ohlasov menej kvalitné šnúry

Jurek Alp 2.0

Jurek Alp 2.0 recenzie a test

Ľahký stan pre dvoch Jurek Alp 2.0 je určený aj do tých najnáročnejších podmienok. To jasne potvrdzujú aj hodnoty vodného stĺpca. Nepremokavosť tropika má hodnotu 10 000 milimetrov. Nepremokavosť podlážky zase zaujme hodnotou 15 000 milimetrov. Stan nadchne aj tým, že sa hodí na dlhšie putovanie, pretože váži len 2,65 kilogramov.

V rozloženom stave je jeho dĺžka 220 centimetrov, jeho šírka je 130 centimetrov a hodnota jeho výšky je 100 centimetrov. Prevedenie je dvojplášťové a kvalitu a odolnosť celkovej konštrukcie zodpovedajú prúty, ktoré sú vyrobené z duralu.

Stan je možné doplniť tiež snehovým golierom, rovnako ako vodeodolnými zipsami v prevedení YKK. Jeho kvalitu potvrdzuje fakt, že na neho dáva výrobca záruku 36 mesiacov. V zabalenom stave je jeho veľkosť len 51 x 17 centimetrov.

Možnosti vylepšenia, záruka 36 mesiacov, dobrá vodeodolnosť
Nie je veľa miesta na batohy, všeobecne skôr pre jedného

Ako vybrať stan pre dvoch

Stan pre 2 až 3 osoby je najčastejšie žiadaným typom stanu. Má všestranné využitie a hodí sa na rad vecí. Na tomto základe je potrebné ujasniť si, na čo bude stan používaný. Daná riešenia sa delia do niekoľkých kategórií.

Prvé sú outdoorové turistické stany, ktoré sú určené na nenáročnú turistiku, výlety, kempovanie, stanovanie pri vode alebo spanie na festivaloch. Druhým variantom sú expedičné stany, ktoré zvládnu aj náročnejšie podmienky v miestach, kde hrozí vietor, sneh i dážď alebo extrémna slnečná aktivita. Odnoží outdoor stanov sú potom ďalej samorozkládací a ultraľahké stany, u rybárov potom bivaky a stanové plachty.

Tvar a konštrukcie

V tomto segmente jasne dominuje variant kopulovať, pre svoj charakteristický tvar, ktorá je najuniverzálnejší. Ďalej sa tu môže vyskytnú variant takzvaného „Áčka“, ktorá už nie je tak rozšírená, ako tomu bolo v minulosti. Tunelové stany sú efektívne z hľadiska snímaného priestoru a hmotnosti. Sú ľahké a priestranné, avšak je potrebné dať pozor na kotvenie a stavať ich po smere vetra, aby boli dostatočne stabilné.

Charakteristikou, ktorú má stan pre dvoch je tiež to, že využíva iba jedinú, teda centrálnej spálni. Niekedy možno naraziť aj na prístrešky bez spálne, ktoré sú určené skôr na núdzové prespanie pri dobrom počasí než na klasické kempovanie. S konštrukciou súvisí aj použitie tyčiek, ktoré môžu byť z laminátu, ale častejšie sa možno stretnúť so sklolaminátom, alebo tiež s duralom. Rozhoduje tiež počet a množstvo kríženie.

Veľkosť

Na kapacitu a počet osôb je potrebné hľadieť predovšetkým pre odhadnutie veľkosti vnútorného priestoru. Čím väčšia spálni bude stan pre 2 osoby mať, tým je spánok pohodlnejšie. Udáva sa, že dospelý človek by ma mať šírku priestoru zhruba 60 cm a dĺžku o 25 cm viac, ako je jeho výška. Pre najväčšie pohodlie je samozrejme určený stan pre 3 osoby, obývaný dvoma ľuďmi s tým, že do neho umiestnite aj nejaké vybavenie.

Ďalej rozmery rozhodujú aj o tom, akú plochu zaberie a či sa hodia na rozbalenie na rôznych horšie prístupných miestach. Veľkosť tiež ukazuje na to, koľko miesta ponúkne prípadná predsieň, určená na batožinu. Počet vchodov do stanu takisto ovplyvňuje jeho veľkosť a ďalej potom potrebné možnosť lepšieho vetrania alebo väčší komfort pri veternom a nepriaznivom počasí.

Odolnosť voči vode

Stan pre dvoch by mal samozrejme ponúknuť aj dobrú odolnosť voči vode. Tá sa odvíja hlavne od jeho určenia. Tie turistické pre bežné použitie majú hodnotu, ktorá zvyčajne začína na vodnom stĺpci tropika okolo 3 000 milimetrov. V prípade podlážky sú hodnoty okolo 5 000 mm.

U stanov expedičných je vyžadovaná oveľa väčšiu odolnosť voči presiaknutiu a nemusí byť výnimkou, že sa hodnota odolnosti tropika pohybuje v hodnote 10 000 mm a podlážky okolo 15 000 mm. Pozor však na to, že čím vyššia vodný stĺpec, tým horšie materiál dýcha, rosia sa a je tak potrebné, aby mal stan dobre vyriešený systém vetrania.

Doplnky stanu

V závislosti od použitia je dobré hľadieť aj na doplnky stanu. V prípade určenia do letného počasia sa hodí moskytiéra, ktorá zabráni vlietnutiu hmyzu, alebo vetracie otvory, ktoré zaistia prísun vzduchu a cirkuláciu proti roseniu. Stan na expedície zase zaujme možnosťou využiť takzvaný snehový golier, ktorý eliminuje to, aby sa dostal medzi jednotlivé vrstvy plášťa.

Hmotnosť a rozmery v zbalenom stave

Čím kompaktnejšie rozmery, tým lepšie sa stan pre dvoch vojde napríklad na bicykel, alebo do batohu. Prispievať k menším rozmerom môže takzvaný kompresný obal. Hmotnosť je pri transporte tiež veľmi dôležitá. Ultraľahký stan pre 2 osoby môže vážiť okolo 1 až 2 kilogramov. Štandardná váha je v rozmedzí 2 – 3 kilogramy. Tie ťažšie sa na prenášanie pešo príliš nehodí.

4.7/5 - (40 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.