Elektronika,

Športtestery: Recenzie 10 najlepších športových hodiniek

Kto sa rozhodne žiť zdravým životným štýlom alebo vykonávať výkonnostný tréning, nemal by zabúdať na športtester. Jedinečné športové a fitness hodinky, ktoré dokážu prispieť k efektívnosti pohybových aktivít.

Rozlišujeme športtestery na behanie (bežecké hodinky), plávanie, cyklistiku, ale aj multi šport, ktoré kombinujú širokú škálu funkcií pre jednotlivé aktivity. Oproti klasickým hodinkám umožňuje športtester merať viac hodnôt súčasne a je tiež mechanicky odolný.

Pri výbere by ste si mali dať pozor, či ide o športtester s GPS, s alebo bez hrudného pásu, s meraním tepovej frekvencie alebo či je vodeodolný a ak, tak do akej hĺbky. Vo funkciách a ich rozsahu sa športtestery líši najviac. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie športtestery a ich recenzie.

Najlepšie športtestery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších športtesterov z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Garmin Forerunner 35Polar M430Sigma PC 15.11 C3Garmin Forerunner 235Suunto Spartan SportGarmin Forerunner 935Sigma RC 14.11 C3Garmin vívoActive3Suunto Ambit3 VerticalGarmin Fenix 5X Sapphire
Dotykový displejNieNieNieNieÁnoNieNieÁnoNieNie
BluetoothÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
Výdrž - tréning13 h--11 h18 h24 h-13 h-20 h
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 športtesterov

Garmin Forerunner 35

Garmin Forerunner 35 recenzie a test

Športtester Garmin Forerunner 35 je vyrobený známym výrobcom navigáciou, vďaka čomu majú tieto hodinky aj zabudovaný GPS modul, vďaka ktorému je možné presne monitorovať polohu pri športe. Nechýba rad ďalších funkcií, ako je optický snímač srdcového tepu, rovnako ako Bluetooth modul, ktorý umožní spárovanie s telefónom, vrátane vybavovania hovorov a SMS.

Nejde iba o monitoring aktivity, ale aj o jej ukladanie, rovnako ako vytváranie štatistík. Pomocou neho je možné vytvárať aj prehľadné tréningové kalendára, čo zaistí lepšiu efektivitu pri samotnom cvičení.

Základom je silná batéria, ktorá na jedno nabitie vydrží až 8 hodín tréningu. V pohotovostnom režime dokáže vydržať až 6 týždňov. Samozrejmosťou je veľký prehľadný displej, rovnako ako menu. Výsledky cvičenia možné navyše sttreamovat, vďaka integrovanej funkcii Live Tracking.

GPS navigácia, Live Tracking
Maximálne 8 hodín plného využitia

Polar M430

Polar M430 recenzie a test

Športtester s GPS Polar M430 zaujme nielen možnosťou toho, že dokáže ľahko monitorovať konkrétnu polohu. Jeho prednosťou je možnosť využiť odporúčanie aktivít, ktoré sú pre dosiahnutie cieľa vhodné. A to aj vďaka tomu, že ho možno mať na ruke po celý deň, vďaka čomu sníma celkový denný režim.

Základom je kvalitný displej, ktorý má rozlíšenie 128 x 128 bodov, čo umožní jednotlivé čítanie aj sledovanie všetkých informácií. Nechýba možnosť prepojenia so službou Polar Flow, ktorá každú aktivitu zaznamená a uloží. Unikátna je aj funkcia Back to Start, ktorá je vhodná vo chvíli, keď sa športovec stratí v neznámom teréne. Podľa navigácia je navedený späť na štart.

Hodinky sú doslova prešpikované rôznymi ďalšími funkciami. Nechýba napríklad výškomer, kompas, merač rýchlosti, alebo klasický krokomer. Tiež je samozrejmosťou Bluetooth modul, ktorý umožní prepojenie s telefónom. Zaujme aj vodotesnosť, ktorá činí 30 metrov.

Vodotesnosť, GPS, funkcia Back to Start
Vyššia cena

Sigma PC 15.11 C3

Sigma PC 15.11 C3 recenzie a test

Športové hodinky Sigma PC 15.11 C3 zaujmú hlavne rekreačných športovcov. Napriek tomu majú celkom slušnú výbavu, ktorá umožní vyhodnotiť dáta každého tréningu. Veľkým plusom je hrudný pás, vďaka ktorému je možné presne merať tepovú frekvenciu, s čím je spojené zvolení vhodnej doby a intenzity tréningu, alebo zistenie spálených kalórií.

Hodinky ponúknu rozdelenie tréningov do dvoch kategórií, a to Fit či Fat. A to podľa konkrétneho cieľa. Umožní tiež zobraziť náhľad športového okruhu aj parametre, ktorých je potrebné dosahovať k bezproblémovému zvládnutiu. Samozrejmosťou je tiež vodotesnosť do 30 metrov, čo umožníme všestranné použitie.

Unikátom je funkcia spojená s jednoduchou výmenou batérií, ktorá navyše nezmaže uloženej hodnoty. Stav batérie je zobrazený na displeji. Ďalej nechýba upozorňujúce alarm, ak je presadení limit konkrétne nastavenej tréningovej zóny, kedy môže hroziť aj preťaženie ľudského organizmu.

Hrudný pás, výmenné batérie, kategória tréningu
Nemá GPS

Garmin Forerunner 235

Garmin Forerunner 235 recenzie a test

Športtester bez hrudného pásu Garmin Forerunner 235 zaručene nadchne aj náročného športovca. Tep vie merať priamo na zápästie, pomocou optického snímača. Hodinky možno nosiť celý deň a aktivita bude zaznamenaná prostredníctvom Garmin Connect, kde možno nazerať do histórie jednotlivých dní. Všetko v rámci displeja s rozlíšením 215 x 180 pix.

Inovatívna funkcia vie aj naplánovať tréning podľa potreby, rovnako ako ukážu, ako dlho treba odpočívať k dokonalej regenerácii. Ďalej zaujme funkcia spojená s možnosťou sledovať hodnotu VO2, čo je maximálny objem kyslíka. Samozrejmé je prepojenie s mobilným telefónom, vrátane možnosti volať, alebo čítať správy a upravovať kalendár.

Zaujímavá funkcia LiveTrack je spojená s možnosťou zdieľania tréningu v reálnom čase, a funkcie Connect IQ, ktorá umožní napríklad aj pozvanie ostatných ľudí na tréning. Samozrejmá je kvalitné batérie, ktorá vydrží až 11 hodín tréningu a celkovo 9 dní bežného používania.

Spárovanie s mobilom, monitorovanie hodnoty VO2, funkcia LiveTrack
Absencia hrudného pásu

Suunto Spartan Sport

Suunto Spartan Sport recenzie a test

Fitness hodinky Suunto Spartan Sport sú určené pre tých najnáročnejších športovcov. Majú farebný dotykový displej state-of-the-art s dobrou pozorovateľnosti a jednoduchým ovládaním. Sú pripravené na použitie pri viac ako 80 športových aktivitách, ktoré sú v hodinkách už z výroby predinštalované. A to vrátane hlavných, ako je beh, jazda na bicykli či plávanie.

Prostredníctvom Suunto Movescount možno sledovať všetky detaily samotného tréningu, aj regenerácia. Hodinky tak vie efektívne naplánovať ďalší tréning, na základe zistených dát. Ďalej nechýba možnosť porovnávanie výsledkov s ostatnými, čo pomôže v celkovej motiváciu. Nechýba ani tipy na prípravu, v prípade horších výsledkov.

Samozrejmá je aj možnosť viesť tréningový denník, využívať GPS modul a ďalšie funkcie. Hodinky sú vodotesné až do 100 metrov a pri plnom výkone ponúkajú výdrž batérie celých 18 hodín. V čase režime úsporného vydrží približne 26 hodín.

Široká škála funkcií, vodotesnosť 100 metrov, výdrž 18 hodín trénovanie
Vyššia obstarávacia cena

Garmin Forerunner 935

Garmin Forerunner 935 recenzie a test

Športové hodinky s meraním tepu Garmin Forerunner 935 umožní získať presné hodnoty tepovej frekvencie vďaka optickému snímaču na zápästí. Kladom je aj možnosť využitia na rôzne športové aktivity, ako je potrebné beh, je to tiež cyklistika, plávanie, ale i rôzne druhy kruhového tréningu. Poteší tiež vysoké odolnosť hodiniek voči mechanickému poškodeniu, tak voči vode.

Prostredníctvom displeja o rozlíšení 240 x 240 bodov sú zobrazované všetky dôležité hodnoty, ako je tepová frekvencia, vzdialenosti, aj mnoho ďalšieho. Disponujú aj GPS modulom, vďaka čomu zaistí presné meranie hodnôt a lepšiu orientáciu. Vďaka Bluetooth je možné spárovať ich s telefónom, využívať denník Garmin Connect a ďalšie funkcie.

Na jedno nabitie je možné športovať až 24 hodín, pričom v pohotovostnom režime môžu ponúkať výdrž až 2 týždne. Vďaka pokročilým funkciám je možné získavať ako vyhodnotenie, tak plánovanie tréningov, či informácie o únave – takzvané Stress Score.

Dlhá výdrž, GPS navigácia, pre viac športov
Bez dotykového displeja

Sigma RC 14.11 C3

Sigma RC 14.11 C3 recenzie a test

Hodinky na behanie Sigma RC 14.11 C3 sú jednoduchším modelom, ktorý poteší rekreačných športovcov. A nie len bežca, ale aj osoby vykonávajúce plávanie a turistiku. Vodotesnosť je do 50 metrov a konštrukcia ponúkne dobrú odolnosť pri rôznorodých aktivitách v akomkoľvek prostredí a v akomkoľvek počasí.

Medzi funkcie patrí aj presný merač tepovej frekvencie, s monitoringom tej minimálne, rovnako ako tej maximálnej. V príslušenstve nechýba praktický hrudný pás s RS vysielačom. Možnosti nastavenia počítajú sa zvolením tréningových zón. Podsvietený displej ukazuje rýchlosti, vzdialenosti, kalórie a mnoho ďalšieho.

Súčasťou balenia je aj dokovacia stanica s program Data Center. Zaujímavou prednosťou je vymeniteľnosť batérie, čo možno oceniť u dlhšieho tréningu bez rizika straty dát. Hodinky majú aj dva prednastavené režimy konkrétneho tréningu, a to s označením Fit alebo Fat.

Hrudný pás, výmenné batérie, dokovacia stanica
Absencia GPS

Garmin vívoActive3

Garmin vívoActive3 recenzie a test

Bežecké hodinky Garmin vívoActive3 zaujmú tým, že je možné využiť aj na rad iných športov. Celkom je k dispozícii 15 prednastavených aktivít, z ktorých sa vyberie tá pravá. A to pomocou dotykového displeja, ktorý vďaka platforme ConnetctIQ umožní rôzne modifikácie, napríklad na klasické ručičkové, alebo tiež na moderné digitálne hodinky. Displej Garmin Chroma zaujme aj svojou odolnosťou a vysokým rozlíšením.

Medzi funkciami nechýba merač tepu, priebežná informácie o aktivite, ukladanie dát aj informácie o úrovni kondície. Podľa parametrov ako je vek a hodnota VO2 vie hodinky zvoliť optimálny tréningový plán a viesť denník, a to prostredníctvom aplikácie Garmin Connect.

Veľkým unikátom je technológia Garmin PAY, ktorá umožní pomocou hodiniek bezdrôtovo platiť v obchodoch. Tým sa zvyšuje praktickosť aj pre použitie mimo tréning. Pri ňom vydržia hodinky okolo 13 hodín, zatiaľ čo v pohotovostnom režime je to až 7 dní.

Funkcia Garmin PAY, dotykový displej, 15 športových aktivít
Bez elektronického kompasu

Suunto Ambit3

Suunto Ambit3 Vertical recenzie a test

Športtester Suunto Ambit3 poteší tým, že umožní získavať dáta z rôznych aktivít, aj tým, že vďaka zabudovanému GPS modulu umožní získavať presné dáta o polohe. Vďaka tomu sa presne meria ako samotná rýchlosť pohybu, tak sa presne meria aj vzdialenosť, rovnako ako nadmorská výška, a to vďaka technológii FusedAlti.

Nechýba praktický plánovač cvičenie, možnosť navigácie späť, ak dôjde k zlej orientácii v náročnom teréne, alebo spárovanie s telefónom pomocou Bluetooth, či využitie funkcie označované ako Bike, ktorá je určená pre športovcov milujúci primárne jazdu na bicykli.

Prítomná je tiež funkcia Firstbeat, ktorá je spojená s možnosťou zistenia zotavenie po výkone, alebo možnosť hľadanie nových trás, prostredníctvo aplikácie Suunto Movescountu. Ďalej podporuje možnosť jednoduchého sledovania kondície, alebo aj vodotesnosť do 100 metrov.

Dobrá výdrž, mnoho funkcií, 100 m vodotesnosť
Bez hrudného pásu

Garmin Fenix 5X Sapphire

Garmin Fenix 5X Sapphire recenzie a test

Športtester Garmin Fenix 5X Sapphire je unikátnym produktom, ktorý je označovaný ako multišportovou hodinky. Medzi jedinečné vlastnosti patrí farebný Chroma displej, možnosť prepojenia s telefónom pomocou Bluetooth, rovnako ako integrovaný Wi-Fi modul určený pre pripojenie k bezdrôtovým sieťam.

Prevedenie je dizajnovo podarené, displej je odolný proti poškriabaniu a ponúkne možnosť zvoliť intenzitu podsvietenia. Nechýba snímač tepu a funkcie umožňujúce nastavenie správneho tréningu, a to aj vďaka aplikácii Training Effect 2.0, slúžiace aj na sledovanie výkonnosti. Zaujímavá je funkcia Group Track, ktorá umožní cvičenia a vyhodnocovanie činnosti v skupine.

Na jedno nabitie vydrží celkom až 35 hodín a celodenné používanie uľahčí aj vodotesnosť do celkom 10 ATM. Vo výbave je tiež barometrický výškomer, trojosí kompas, rovnako ako GPS modul, ktorý ukazuje presnú polohu v topografických mapách. Praktická je rýchla možnosť výmeny remienkov pomocou funkcie QuickFit.

Inovatívne funkcie, Wi-Fi, farebný displej
Vyššia cena

Ako vybrať športtester

Športtester je dobrým pomocníkom pre amatérskeho a rekreačného, rovnako ako pre profesionálneho športovca. Toto by malo byť hlavné kritérium výberu, keď športtestery využívate. Treba ujasniť si, ako často ho budete používať, pri akých aktivitách a čo od neho očakávate. Či len základné dáta o aktivite, alebo pokročilé funkcie spojené s plánovaním tréningu, alebo aj regenerácia.

Športtester podľa aktivity

Úplne základná športtester je určený hlavne na behanie a podobnú aktivitu, ako je turistika, alebo bežná chôdza. Pokročilejšie modely je možné využiť na rad iných športov. Môže sa jednať o cyklistiku, plávanie, rovnako ako rad iných aktivít. Kto chce merať svoje výkony naprieč rôznymi športy, mal by zvoliť multi športové riešenie. Sú modely, ktoré ponúknu základných 15 športov, rovnako ako varianty, ktoré ich majú predvolených až 80.

Materiál a jeho odolnosť

Od neho sa odvíja životnosť, odolnosť, rovnako ako jeho váha, alebo previazanosť s cenou. Základný puzdra, kde je uložený ciferník, môžu byť vyrobená z polyuretánu, z plastu, rovnako ako z materiálov zaujímavejších, ako je oceľ, hliník, alebo keramika. V prípade remienkov sa športtestery zhotovujú zo silikónu a plastu, textilu, kože, nylonu, ale aj rôznych kovových materiálov. Výber je veľký, a okrem vlastností je dobré prihliadnuť k osobným preferenciám.

Displej

Tým sa športtester líši od obyčajného fitness náramku. Jeho súčasťou je zvyčajne displej, ktorý môže mať rôzne prevedenia, a to buď štvorcové alebo kruhové. Rolu hrá aj jeho rozlíšenie – podobne ako u akýchkoľvek iných displejov. Do popredia sa s ohľadom na voľbu dostáva aj požiadavka na správny typ displeja. Na trhu sú úsporné, ale skôr obyčajnejšie P-OLED displeja, ďalej jedny z najpoužívanejších, a to TFT displeje, u ktorých nechýba farby, dotyková vrstva a kvalitné rozlíšenie. Špičkou sú AMOLED displeja, so skvelým rozlíšením, verným podaním farieb, ale aj s vyššou energetickou náročnosťou, pokiaľ ide o výdrž batérie.

Funkcie a senzory

Vzdialenosť, čas a z toho vypočítaná rýchlosť sú funkcie samozrejmé. Kto hľadá viac, má v segmente športtesterov na výber z radu ďalších možností. Presnú trasu môže zaznamenať GPS senzor, smer zaznamená kompas a presnú rýchlosť tachometer. Medzi ďalšie môžeme zaradiť akcelometer, meracie aktuálne zrýchlenie. Hodí sa aj výškomer zaisťujúce výpočet hodnôt stúpania a klesania, alebo teplomer aj barometer, pre lepšie určenie aktuálneho klímy. U väčšiny nechýba tiež merač tepu, a to buď optický, ktorý sníma tep na zápästí, alebo variant, ktorou je popruh so senzorom, ktorý sa umiestni na hrudník.

Spárovanie s telefónom

Displeje na športtestery sú menšie, ale na zobrazenie základných informácií o aktuálnom tréningu môžu postačovať. V prípade vyhodnotenia aktivít, sledovanie vývoja, historických dát a ďalších informácií, je vhodné využívať displej mobilného telefónu, alebo počítač. Preto je vhodné pri výbere prihliadnuť aj ku konektivite. Medzi často krát už historickú možnosť patrí prepojenia USB káblom. Najpoužívanejšie riešenie je naopak pomocou Bluetooth. Moderné cestou je Wi-Fi prepojenie, čím sa dajú dáta preniesť napríklad aj do cloudu.

Výdrž batérie

Čím je väčší, tým samozrejme lepšie. Dôležité je sledovať dvojicu hodnôt. Prvá je dĺžka výdrže pri tréningu – teda pri zapnutí všetkých funkcií. Tá je všeobecne počítaná na hodiny, u tých lepších na čas cez 10 hodín. Ďalej rozhoduje doba pohotovostného režimu. Pri základných je v dňoch, u lepších v týždňoch.

4.4/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.