Elektronika,

Športové slúchadlá: na behanie, plávanie ai. | Recenzie, test

Športové slúchadlá sú vhodné pre všetkých, ktorí sa pri akejkoľvek pohybovej aktivite nezaobídu bez hudby alebo hovoreného slova, teda audio knižiek. Pre šport sú ďaleko vhodnejšie športové bezdrôtové slúchadlá než káblové prevedení. Slúchadlá na behanie a ďalšie športy by mala byť odolná voči potu, prípadne dažďu a dobrou správou je, že väčšina modelov takto odolná je.

Využitie nájdu pri celej rade indoor aj outdoor aktivít. Bežecká slúchadlá sa nechajú bez všetkého použiť aj ako slúchadlá do posilňovne, alebo na intervalový, či fitness tréning. Špecialitou sú potom vodotesná slúchadlá, ktoré možno použiť napríklad na plávanie.

V prvom rade by pri pohybe mala dokonale sedieť na svojom mieste, mať ideálne nízku hmotnosť a kompaktné rozmery spolu s dostatočnou odolnosťou voči potu a vode. U bezdrôtových slúchadiel je potrebné sa zamerať na výdrž batérie a všeobecne tiež na technické parametre, ktoré ovplyvňujú kvalitu reprodukcie hudby. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúci najlepšie športové slúchadlá a ich recenzie.

Najlepšie športové slúchadlá – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších športových slúchadiel z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelTypVýdržOdolnosť 
Niceboy Hive Sport recenzie a testNiceboy Hive SportBezdrôtová8 hodínIPX4
Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL recenzie a testXiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GLBezdrôtová7 hodínIPX4
Bose SoundSport Wireless recenzie a testBose SoundSport WirelessBezdrôtová6 hodínIPX4
Sony MDR-AS210AP recenzie a testSony MDR-AS210APKáblová-IPX4
QCY Phantom QY19 recenzie a testQCY Phantom QY19Bezdrôtová6 hodínIPX4
Beats Powerbeats3 Wireless recenzie a testBeats Powerbeats3 WirelessBezdrôtová12 hodínIPX4
BML E-series E3 recenzie a testBML E-series E3Bezdrôtová7 hodín-
Samsung Gear IconX recenzie a testSamsung Gear IconXBezdrôtová7 hodín-
JBL Reflect Mini BT recenzie a testJBL Reflect Mini BTBezdrátová8 hodínIPX4
Koss BT190i recenzie a testKoss BT190iBezdrôtová4 hodiny-

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Niceboy Hive SportXiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GLBose SoundSport WirelessSony MDR-AS210APQCY Phantom QY19Beats Powerbeats3 WirelessBML E-series E3Samsung Gear IconXJBL Reflect Mini BTKoss BT190i
Frekvenčný rozsah20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 22 000 Hz17 – 20 000 Hz20 – 22 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz10 – 22 000 Hz20 – 22 000 Hz
Citlivosť102 dB88 dB103 dB104 dB108 dB115 dB98 dB94 dB105 dB119 dB
Impedancia32 ohm32 ohm32 ohm16 ohm32 ohm32 ohm33 ohm32 ohm32 ohm38 ohm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 športových slúchadiel

Niceboy Hive Sport

Niceboy Hive Sport recenzie a test

Intraaurálne športové slúchadlá Niceboy Hive Sport sú spojené s možnosťou využitia na celý rad športových aktivít. Ich veľkou výhodou je, že sú bezdrôtové a s prehrávacím zariadením sa párujú pomocou Bluetooth 4.1. Ich celkový dosah je až 10 metrov a zaujmú tiež odolnosťou, stupeň krytia IPX4 zaručí odolnosť proti prachu, vode a samozrejme tiež potu.

Majú veľmi priaznivú hmotnosť, ktorá činí len 80 gramov. Na jedno plné nabitie batérie dokážu hrať až po dobu 8 hodín a doba plného nabitia trvá približne 2 hodiny. Akumulátor je integrovaný, jedná sa o typ Li-Ion s kapacitou 110 mAh.

Slúchadlá majú bežný frekvenčný rozsah 20 Hz-20 kHz. Štandardná je tiež impedancia 32 ohmov a zaujme tiež citlivosť, ktorá je 102 dB. Majú vstavaný mikrofón a po prepojení s mobilným telefónom je možné využívať ako praktické handsfree.

Nízka váha, bezdrôtové, dobrá citlivosť
Dlhšia doba nabíjania

Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL

Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL recenzie a test

Slúchadlá na behanie Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL sú samozrejme využiteľné aj na celý rad iných športových aktivít. Majú veľmi elegantný vzhľad, sú veľmi ľahké – iba 17,8 g a netypická hliníková zvuková komora podporuje kvalitu produkcie. Unikátom je aj tlmiaci systém 3. generácie, ktorý sa stará o veľmi čistý zvuk a výborné odhlučnenie okolia.

Slúchadlá sú bezdrôtové a sú kompatibilné s iOS aj Android. Pomocou stlačenia 1 tlačidla možno ovládať púšťanie hudby, ale tiež prijímať, rovnako ako vešať prichádzajúce hovory. Majú protišmykový dizajn, vďaka ktorému veľmi dobre a bez problémov drží v ušiach.

Disponujú certifikáciou IPX4, ktorá zaisťuje odolnosť voči dažďu a ďalším možným negatívnym vplyvom, ako je najmä prach a pot. Výdrž batérie je v celku dobrých 7 hodín a v pohotovostnom režime vydrží 280 hodín. Hodnota citlivosti činí 88 dB a ich frekvenčný rozsah je 20 – 20000 Hz.

Štýlový dizajn, pohotovostná doba, nízka váha
Horšie citlivosť

Bose SoundSport Wireless

Bose SoundSport Wireless recenzie a test

Športové bezdrôtové slúchadlá Bose SoundSport Wireless sú typu intraaural, teda slúchadlá určené priamo do uší. Spojenie s mobilom alebo iným zariadením je realizované prostredníctvom Bluetooth a samozrejmosťou je tiež bytelné prevedenie, ktoré odolá ako drobnému dažďu, tak potu.

Ich súčasťou je vstavaná Li-Ion batéria, ktorá na jedno nabitie dodáva energiu po dobu 6 hodín. Inovatívny je tiež možnosť prepojenia s využitím technológie NFC. Nechýba kompatibilita ako sa zariadením Android, tak so zariadeniami iOS.

Ich konštrukcia má pokročilý tvar so silikónovými pomocou, vďaka ktorým dokonale držia v ušiach. Pokročilé je tiež využitie špeciálny hydrofóbne tkaniny. Váha je len 22,68 gramov, vďaka čomu nie sú v ušiach takmer cítiť. Na trh sú dodávané v celej rade zaujímavých dizajnových variantov využívajúcich pestrých farieb.

Nízka váha, farebný dizajn, pripojenie NFC
Vyššia cena

Sony MDR-AS210AP

Sony MDR-AS210AP recenzie a test

Bežecká slúchadlá Sony MDR-AS210AP sú všestranným pomocníkom každého športovca. Okrem počúvania hudby disponujú tiež mikrofónom a možno ich tak použiť na volanie. Pre počúvanie sú k dispozícii reproduktory s veľkosťou 13,5 milimetrov, ktoré zaujmú veľmi dobrú hodnotou citlivosti, ktorá činí 104 dB. Hodnota impedancia je 16 ohmov.

Zaujmú tiež frekvenčným rozsahom, ktorý činí 17 Hz až 20 kHz. K zariadeniu sa pripájajú klasicky pomocou kábla, s využitím konektora jack 3,5 mm. Kábel a jeho dĺžka je s hodnotou 1,2 metrov úplne dostačujúce.

Sú dobre využiteľné aj pri náročnejších športových aktivitách, pretože vďaka upevňovacím očkám budú vždy dokonale sedieť na svojom mieste. Zaujmú aj odolnosťou proti potu, rovnako ako odolnosťou voči drobné striekajúcej vode. Pozitívom je aj moderný farebný dizajn, ktorý zaujme pre svoju celkovú eleganciu.

Dobrá citlivosť, frekvenčný rozsah, dobre drží na ušiach
Káblová verzia

QCY Phantom QY19

QCY Phantom QY19 recenzie a test

Bezdrôtové slúchadlá na behanie QCY Phantom QY19 lákajú nielen svojou nízkou váhou alebo kompaktnými rozmermi, ale zaujmú aj kvalitou zvuku, a to vďaka prvotriednemu odhlučnenie okolia. Ak sú plne nabitá, dokážu prehrávať hudbu až po dobu 6 hodín.

Medzi zaujímavú technickú výbavu rozhodne patrí podpora kodeku s označením aptX. Ich spárovanie so zariadením, ako je napríklad telefón, alebo chytré hodinky, prebieha pomocou Bluetooth verzie 4.1. Nejde o možnosť jedinú, pretože model ponúkne aj podporu NFC.

Samozrejmosťou je dobrá odolnosť, kedy odolajú potu, ale aj striekajúcej vode. V prípade prichádzajúceho hovoru upozorní športovcov vibráciami. Pri počúvaní určite zaujme priestorový efekt, čoho je docielené aj vďaka kvalitnému 8 mm meničmi. Slúchadlá majú okrem spomínaných vecí podporu tiež kodeku aptX.

Priestorový efekt zvuku, podpora NFC, vibrácie
Pre niekoho zložitejšie ovládanie

Beats Powerbeats3 Wireless

Beats Powerbeats3 Wireless recenzie a test

Fitness slúchadlá Beats Powerbeats3 Wireless ponúkajú štandard s označením IPX4, ktorý znamená ochranu proti vode, potu či prachu. Na šport sú teda ideálnym riešením. Zaujmem bezdrôtovým prevedením, ktoré sa so zariadením páruje pomocou Bluetooth Class 1. Súčasťou balenia je praktické puzdro na prenášanie.

Prítomná je inovatívne funkcie podpory Siri, alebo zaujme diaľkové ovládanie Remote Talk na kábli, či možnosť využitia mikrofónu. Integrovaná batéria má slušnú kapacitu, ktorá zabezpečí možnosť na plné nabitie počúvať hudbu až celých 12 hodín.

Štuple do uší sú k dispozícii v 4 veľkostiach, vďaka čomu si každý vyberie podľa svojich potrieb. Pohodlnosť zaisťuje tiež závesná konštrukcia za ucho. Pomocou duálnych meničov ponúkajú aj špičkový zvuk a nabíjajú sa jednoducho cez USB port. Frekvenčný rozsah je 20 – 20000 Hz a citlivosť výborných 115 dB.

Podpora Siri, výdrž 12 hodín, výborná kvalita zvuku
Vyššia obstarávacia cena

BML E-series E3

BML E-series E3 recenzie a test

Slúchadlá do posilňovne BML E-series E3 možno využiť aj pri celom rade iných športových aktivitách. Vďaka bezdrôtovému prevedenie možno mať telefón, alebo iné zariadenie, až 10 metrov od miesta, kde sa cvičí – taký je ich dosah. Párovanie je realizované klasicky s využitím technológie Bluetooth. Vďaka dostupnému ovládaciemu panelu na kábli možno ľahko nastaviť nielen hlasitosť, ale prepínať aj pesničky.

Po nabití dokážu ponúknuť výdrž až 7 hodín hrania hudby a to vďaka batérii s kapacitou 90 mAh. Súčasťou konštrukcie je aj mikrofón, skrze ktorý možno pohodlne telefonovať. Unikátom sú aj dva zabudované magnety, ktorými sa slúchadlá spoja, čo uľahčí ich samotný transport, alebo si slúchadlá môžete zavesiť na krk.

Vďaka kovovej konštrukcii je zaistená tiež dobrá odolnosť. K dispozícii sú 3 veľkosti špuntov, ktoré zabezpečia, že budú slúchadlá dokonale držať každému človeku. Poteší tiež intuitívne a jednoduché ovládanie.

Magnety na zadnej strane, dosah 10 metrov, intuitívne ovládanie
Väčšia ovládací panel

Samsung Gear IconX

Samsung Gear IconX recenzie a test

Športové slúchadlá Samsung Gear IconX sú moderným produktom tejto preslávenej značky. Zaujme hlavne ich konštrukcie, ktorá nie je nijako a ničím vzájomne prepojená – sú kompletne bezdrôtové. Majú vlastné kapacitu 4 GB, vďaka ktorej je nie je nutné používať s mobilným telefónom. Hudbu možno nahrať priamo do nich a použiť ich tak priamo ako samostatný prehrávač.

Skvelá je aj ich hmotnosť, ktorá činí len 8 gramov a samozrejmosťou je aj dostatočná výdrž, ktorá na jedno nabitie činí až 7 hodín. Ovládajú sa veľmi intuitívne a jednoducho iba dotykom, podľa konkrétneho typu dotyku sa uskutoční zvolený úkon.

Okrem počúvania hudby ponúkajú tiež funkcia osobného trénera. Sami dokážu detekovať konkrétny aktivitu a tak monitorujú ako počet spálených kalórií, tak napríklad i dobu, po akú bola konkrétna športová aktivita vykonávaná.

Bez kábla, monitorovanie aktivity, pamäť 4 GB
Vyššia obstarávacia cena

JBL Reflect Mini BT

JBL Reflect Mini BT recenzie a test

Športové bezdrôtové slúchadlá JBL Reflect Mini BT sa môžu chváliť stupňom ochrany IPX4, ktorá znamená dobrú ochranu ako proti špliechajúcej vode, tak i proti potu. Ich konštrukcia dokáže zaujať aj malým ovládačom s batériou, ktorým sa pomocou 3 tlačidiel ľahko ovládajú. Súčasťou konštrukcie je rovnako kvalitný mikrofón.

Jedná sa o bezdrôtové prevedenie, jednoducho škárovateľné pomocou Bluetooth technológie. Majú zabudovanú batériu, ktorá keď sa nabije, dokáže ponúknuť energiu na približne 8 hodín počúvania. Vďaka praktickému reflexnému kábla je možné zavesiť aj na krk a čiastočne dokážu plniť úlohu bezpečnostné.

Dokonalého zvuku si možno užiť vďaka prémiovým 5,8 mm veľkým meničom. Sekunduje im frekvenčný rozsah s hodnotami 10 Hz – 22 kHz. K dispozícii sú ďalej 2 ergonomické a 2 športové nástavce, vďaka ktorým slúchadlá dokonale padnú do uší.

Krytie IPX4, výdrž 8 hodín, frekvenčný rozsah
Horšie podanie basov

Koss BT190i

Koss BT190i recenzie a test

Športové slúchadlá Koss BT190i patrí do kategórie bezdrôtových. Na škárovanie je využívaná osvedčená technológia v podobe Bluetooth 4.0. S ohľadom na konštrukciu možno slúchadlá označiť ako variantu in-ear, určenú pre športovcov. Na jedno nabitie je možné počúvať hudbu či čokoľvek iné po dobu 4 hodín, pretože kapacita použité batérie je len 40 mAh.

Zaujmú predovšetkým výbornou kvalitou zvuku, ktoré zodpovedá hodnota citlivosti 119 dB. Frekvenčný rozsah má hodnotu klasickú, a to 20 Hz – 20 kHz. Nabíjanie prebieha štandardnou cestou, s využitím dnes celkom bežného USB portu. Posledným dôležitým parametrom je hodnota impedancia, ktorá je 38 ohmov.

Zaujme tiež ich odolnosť ako voči klasické vlhkosti, ako aj voči potu. O to, aby držali dobre v ušiach, sa starajú hneď 3 sady dodaných ušných nástavcov. Kladom je aj veľmi nízka hmotnosť, ktorá je iba 83 gramov.

Nízka hmotnosť, dobrá citlivosť, odolnosť voči vlhku
Výdrž iba 4 hodiny

Ako vybrať športové slúchadlá

Športové slúchadlá primárne slúži pre počúvanie hudby počas akejkoľvek fyzickej aktivity. Vybrať tie pravé treba podľa vašich požiadaviek, v prvom rade je dobré mať jasno v tom, akú konštrukciu preferujete. Možno samozrejme zvoliť klasické slúchadlá na uši, ktorá však nie sú na šport tak praktická a sú skôr v pozadí. Ako vhodné sa naopak javí variant bluetooth štupľov, alebo kôstok.

Káblová, alebo bezdrôtová?

S ohľadom na vami preferované riešenie môžete zaobstarať slúchadlá káblová, ktorá sa k prehrávaču, alebo k telefónu pripájajú zvyčajne pomocou kábla s konektorom jack 3,5 mm. Bývajú lacnejšie, ale kábel môže počas aktivity prekážať. Ich bez súdnych sporov výhodou je fakt, že sa vám nevybijú. Nemajú v sebe integrovanú batériu a tak kým bude nabité prehrávacie zariadenie, budú hrať. Na druhú stranu je nepripojíte k zariadeniam, ktoré streamujú hudbu iba cez bluetooth, napríklad smart hodinky.

Obľúbenejším prevedením sú športové bezdrôtové slúchadlá. Kábel už nie je potreba, pretože sú s mobilným telefónom spojené bezdrôtovou technológiou s dosahom minimálne niekoľkých metrov. Najbežnejšie sa v tomto prípade využíva technológiu Bluetooth, ktorá patrí medzi štandard ako u mobilov, tak smartwatch aj u ďalších moderných zariadení. Najnovšie modely však vie využívať aj technológiu NFC.

Výdrž batérie

Pokiaľ ide o káblové prevedenie, výdrž ovplyvňuje kapacita akumulátora samotného mobilu alebo prehrávača. Slúchadlá sú napájané z neho. V prípade bezdrôtových slúchadiel ovplyvňuje ich výdrž kapacita integrovanej batérie v nich. Tá je zvyčajne v hodnotách desiatok až stoviek mAh a od toho sa odvíja následná výdrž. Horšie športové slúchadlá vydrží okolo 4 hodín, zatiaľ čo priemerná výdrž pri kvalitnejších modeloch je okolo 8 hodín. Okrem výdrže hrania rozlišujeme aj dobu pohotovostného režimu, tá je v desiatkach až stovkách hodín.

Zvukové parametre

Športové slúchadlá by mala ponúknuť zodpovedajúci zážitok z počúvania, s čím pochopiteľne súvisí ich parametre. Základom je frekvenčný rozsah, u ktorého je ako minimum brána hodnota 20 – 20 000 Hz. Ak je prvá hodnota nižšia a druhá vyššia, je to len dobre, frekvenčný rozsah je bohatšia, avšak bežným človekom už nerozpoznateľný. Ďalšie úlohu hrá hodnota citlivosti slúchadiel. U tohto parametra možno povedať, že hodnota nad 100 dB je z hľadiska kvality počúvania dobrou voľbou. S citlivosťou korešponduje tiež hodnota impedancia čiže odporu slúchadiel.

Odolnosť

Slúchadlá na behanie, alebo na akúkoľvek inú športovú aktivitu, by mala ponúknuť určitý stupeň odolnosti. Štandardom by dnes mal byť stupeň krytia IPX4, ktorý zaručuje, že slúchadlá odolajú klasické vlhkosti, drobným cákancům vody, ale i potu. Na trhu možno nájsť aj modely pokročilejšie, ako sú vodotesné slúchadlá na plávanie ako v sladkej, tak slanej vode.

Pohodlnosť nosenie

Bežecká slúchadlá by mala v ušiach bezpečne držať aj pri rôznych pohyboch. Táto schopnosť je zaistená rôznymi prvkami. Základným prvkom by mala byť možnosť využiť rôzne druhy nástavcov s ohľadom na veľkosť ucha. Niektoré modely pre väčšiu pohodlnosť umožňujú využiť mechanizmus na zavesenie na ucho, alebo špeciálne silikónové opory.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Medzi základné funkcie patrí prítomnosť mikrofónu a s tým spojená možnosť telefonovania a využitia slúchadiel ako handsfree. Časť slúchadiel z ich konštrukcia umožňuje tiež prepínanie pesničiek, alebo pozastavenie prehrávania. Medzi pokročilejšie funkcie a vlastnosti patrí napríklad možnosť využiť hlasovú asistenciu Siri pri zariadeniach s iOS. Časť modelov môže mať vnútornú pamäť, vďaka ktorej slúchadlá fungujú sami o sebe ako prehrávač, u ďalších možno zase využiť funkcia osobného trénera, kedy sa automaticky detekuje aktivita a monitoruje sa čas, alebo počet spálených kalórií.

4.5/5 - (14 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.