Deti,

Najlepšie športové kočíky: do terénu, ľahké ai. | Recenzie, test

Športový kočík je zvyčajne druhým variantom, ktorú snímate odrastenejšiemu dieťaťu, pre ktoré je hlboký model už nedostačujúce. Športiak kočík je pre tento účel ako stvorený, pretože dieťaťu umožní výhľad a rodičmi ľahký pohyb. Oproti hlbokým kočíkom má nižšiu hmotnosť, ale sále väčšiu stabilitu než populárne golfky. Ak ste na začiatku zaobstarali kombinovaný typ, potom by ste si s ním mali bez problémov vystačiť a tento typ nemá zmysel kupovať.

Rozdeliť je možné na športové kočíky do terénu a do mesta. To, kde s ním budete zvyčajne jazdiť, sa podpisuje na vhodnosti konštrukcie. Terénne kočík s nafukovacími kolesami je ideálnou voľbou pre rodiny na dedine alebo v horskom teréne, naopak v meste bude trochu nepraktickým. Tam sa uplatní ľahký športový kočík, pokojne s plastovými kolieskami, ktorý ľahšie vynesiete na poschodie alebo prostriedku MHD.

Zohľadniť by ste mali nielen hmotnosť a nosnosť kočíka, prevedenie koliesok alebo ich počet, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s prehadzovacou rukoväťou, či má nákupný kôš alebo odpruženie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúci najlepšie športové kočíky a ich recenzie.

Najlepšie športové kočíky – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších športových kočíkov z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Baby Jogger City Elite 2018Britax B-Motion 4 Plus 2018VALCO BABY Snap 4 2017Petite&Mars Street 20164Baby Rapid UniqueBabystyle Oyster Zero 2018X-lander Sport X-Run 2018Hauck Rapid 3R 2019Kinderkraft Grande
OdpruženieÁnoÁnoNieNieÁnoÁnoNieNieÁno
Nákupný kôšÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
FarbaSiváČiernaDenimČiernaSiváOlivovo zelenáČiernaZelenáSivá / Čierna
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 športových kočíkov

Baby Jogger City Elite 2018

Baby Jogger City Elite 2018 recenzie a test

Športový kočík Baby Jogger City Elite 2018 zaujme ako veľkými kolesami, tak aj tým, že ide o riešenie v podobe trojkolky. To zvyšuje celkovú stabilitu, rovnako ako sa to podpisuje aj na obratnosti. Unikátom je aj systém skladania, ktorý je patentovaný, a tak rovnaký spôsob nenájdete na inom modeli na trhu.

Nechýba bezpečnostné prvky, a to v podobe nastaviteľných 5 bodových bezpečnostných pásov. O komfort jazdy sa stará predné odpružené koleso, ktoré je možné zaaretovať. Kolesá majú celkový priemer 30,5 centimetrov. Rodičia ocenia polohovateľnou rukoväť.

Nechýbajú úložné priestory, ako je veľký nákupný kôš, ale aj vrecko na drobnosti. V zloženom stave je k dispozícii páska, ktorá bráni jeho rozloženie. Celková hmotnosť je 11,8 kilogramov a patrí tak k tým ťažším kočíkom. Nosnosť modelu činí 34 kg, pričom odporúčaná váha dieťaťa je 15 kg a jeho vnútorný priestor má 67 x 117 x 119 centimetrov.

Stabilita a manévrovateľnosť, patentované skladanie
Odpruženie jenom predného kolesa

Britax B-Motion 4 Plus 2018

Britax B-Motion 4 Plus 2018 recenzie a test

Kočík športiak Britax B-Motion 4 Plus 2018 má klasikou konštrukciu, ktorá využíva celkom 4 kolesá. Je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, čo znižuje jeho hmotnosť. Tá činí konkrétne 10,5 kilogramu. Disponuje skladací mechanizmom, ktorý možno ovládať iba jednou rukou. Zadné kolesá majú priemer 25,5 centimetrov, zatiaľ čo predné menšie majú priemer 17 centimetrov.

Kočík je určený všetkým deťom až do 17 kilogramov hmotnosti. Jeho celková nosnosť však činí 24 kilogramov. Je tu započítaná aj nosnosť koša na nákupy, ktorá je dobré 4 kilogramy. O pohodlnosť pre dieťa sa stará dobre tvarované sedadlo, ktorý má rozmery 24 x 31 centimetrov.

Kočík má možnosť polohovať sedačku, až do samotného ležanie. Nechýba kvalitná 5 bodový bezpečnostný pás, ktorý chráni dieťa. Ten sa vie prispôsobiť výške dieťaťa, pretože je možné jeho nastavenia hneď v 3 rôznych polohách. Ku kočíku je možné kúpiť adaptéry CLICK & GO.

Polohovacie sedačka aj madlo, ľahké riadenie po meste, kvalitné kolesá
Horšie odpruženie, sedačku nemožno otočiť

VALCO BABY Snap 4 Tailor Made Sport 2017

VALCO BABY Snap 4 2017 recenzie a test

Ľahký športový kočík VALCO BABY Snap 4 Tailor Made Šport 2017 zaujme už tým, že ho možno ľahko rozložiť, ale aj zložiť. A to jedným jediným pohybom vďaka systému CleanFold, ktorý uchová v čistote aj samotné sedadlo. Nechýba kvalitný brzdný systém, ktorý funguje na princípe kolísky. Manuálne tak musí dôjsť ako k aktivácii, tak i deaktiváciu bŕzd.

Ide o model, ktorý zaujme veľmi nízkou hmotnosťou. Tá je iba 6,8 kilogramov. Napriek tomu zaujme svojimi vlastnosťami, ako je napríklad nosnosť. Hmotnosť prevážaného dieťaťa totiž môže byť až 20 kilogramov. Samozrejmá je aj vysoká stabilita a ľahká manévrovateľnosť.

V zadnej časti sú 2 praktické vrecká na rôzne drobnosti. Ochranný oblúk je plne otváracie a búda v XXL úprave vie ponúknuť dostatok priestoru. Predné kolesá majú priemer 17 centimetrov, zatiaľ čo kolesá zadnej majú priemer 23 cm. Súčasťou balenia je aj nánožník.

Malá hmotnosť, systém CleanFold, unikátne brzdy
Menšej priestor pre nákup

Petite&Mars Street 2016

Petite&Mars Street 2016 recenzie a test

Terénne kočík Petite & Mars Street 2016 má celkom 4 kolesá. Zadné väčší majú priemer 24 centimetrov, zatiaľ čo predné menšie sú spojené s priemerom nižším. Konštrukcia zaujme ako svojou stabilitou, tak ovládateľnosťou a bezpečnosťou. Nie je určený pre úplne najmenšie deti, pretože odporúčanú hranicou je tu vek začínajúce na 6 mesiacoch.

Unikátna je aj celková nosnosť kočíka, pretože je určený pre deti až do 25 kilogramov hmotnosti. K celkovej nosnosti treba pripočítať tiež celkom 4 ďalšie kilogramy, ktoré sú spojené s veľkým spodným košom aj na rozmerný nákup. Má nezávislé polohovanie opierky i nôh.

Nechýba praktické odnímateľné bezpečnostné madlo, alebo tiež 5 bodové bezpečnostné pásy. V oblasti nožičiek zaujme pogumovanie pre jednoduché čistenie. Celková váha kočíka je 9,7 kilogramov. Vzhľad je spojený s reflexnou lemovacou páskou, ktorá má bezpečnostnú funkciu.

Nosnosť 25 kg, polohovateľnosť, aretácia predných kolies
Plastové kolesá

4Baby Rapid Unique

4Baby Rapid Unique recenzie a test

Športový kočík s prehadzovacou rukoväťou 4Baby Rapid Unique je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú ľahký športový kočík s dobrým pomerom cena výkon. Určený je všetkým deťom od 6 tich mesiacov, do hmotnosti 15 kg. Horná hranica je zároveň maximálna nosnosť a nemala by byť z hľadiska bezpečnosti prekročená.

Poteší kvalitná kovová konštrukcia a pomerne široké možnosti nastavenia. Operadlo sa nechá sklopiť len jednou rukou pomocou pásky a to až do polohy ležmo, nastaviteľná je tiež opierka nôh, alebo samotná rukoväť. Dieťa je v sedačke v bezpečí vďaka použitiu 5 tich bodových bezpečnostných pásov.

Madlo je pre ľahšie transportovanie odnímateľné, zložený kočík má rozmery 50x92x29 cm a v rozloženom stave 50x78x108 centimetrov. Váha je pomerne nízka, jeho hmotnosť je 8 kilogramov. Kočík je vybavený 4 kolesami s tým, že predná sú otočné a dajú sa aj za aretovať. Poteší praktické detaily ako je multifunkčná strieška, pláštenka, držiak hrnčeka, alebo nákupný košík umiestnený pod korbou kočíka.

Predné i zadné odpruženie, dobrý pomer cena/výkon
Pre svoje menšie kolieska hlavne do mesta

Babystyle Oyster Zero 2018

Babystyle Oyster Zero 2018 recenzie a test

Jeden z najpredávanejších športových kočíkov je Babystyle Oyster Zero 2018, ktorý si poradí hlavne s cestou po meste. Má niekoľko predností, ako je potrebné nízka hmotnosť, ktorá u tohto modelu činí len 7,9 kilogramov. Môže tak plne zastať funkciu bežných golfových kočíkov.

Model je určený už pre dieťatka od najmenšieho veku. Ich maximálna váha by mala vzhľadom k nosnosti byť najviac 20 kilogramov. Zaujmú ako kompaktné rozmery po zložení, tak i samotné jednoduché zloženie. Unikátom je aj polohovanie chrbtovej opierky, a to až do samotného ľahu. Sedacia časť zase zaujme svojou pohodlnosťou, a to šíri 41 centimetrov, na ktorú nadväzuje 91 cm ako dĺžka tejto časti.

Samotná kolieska sú vyrobené z mäkčeného polyuretánu, čo je spojené s maximálnou jazdným komfortom, podobne ako u nafukovacích kolies. Pre lepšie držanie priameho smeru je možné predné kolesá jednoducho zaaretovať. O bezpečnosť sa stará parkovacia brzda v spodnej časti rámu.

Veľká sedacia časť, polohovanie opierky, odpruženie vpredu aj vzadu
Skôr len do mesta a tým limitovanej využitie

X-lander Sport X-Run 2018

X-lander Sport X-Run 2018 recenzie a test

Športový kočík s nafukovacími kolesami X-lander Sport X-Run 2018 poskytne maximálnu možnú priechodnosť terénom, rovnako ako pohodlnosť počas jazdy. Navyše využíva systému 3 kolies, čo sa podpisuje na jeho stabilite. Unikátom je tiež samotné zavesenie zadných kolies. Vďaka tomu všetkému ide o model ako do mesta pre bežné pochôdzky, tak i na pravidelné športovanie.

Nechýba aj istota zabezpečenie dieťaťa, a to pomocou 5 bodových pásov, ktoré sú pohodlne polstrované. Rodič zase ocenia rukoväť s výškovým nastavením, alebo úchyt na tašku či držiak nápoja. Zaujímavosťou je ľahké zloženie, ktoré má aj poistku pre bezpečné uskladnenie.

Samotná hmotnosť je príjemne nízka, pretože je spojená s hodnotou 8,6 kilogramov. Nosnosť tohto modelu je 15 kilogramov. Vďaka šírke sedačky 32 centimetrov si dieťa užije maximálneho pohodlia. Zadné kolesá majú priemer 39 centimetrov a predné menšie 30 centimetrov.

Nízka hmotnosť, nafukovacie kolesá, pohodlnosť
Len do 15 kilogramov

Hauck Rapid 3R 2019

Hauck Rapid 3R 2019 recenzie a test

Športový kočík Hauck Rapid 3R 2019 je veľmi vydarený model, ktorý sa pyšný hliníkovým rámom a kvalitnými poťahovými látkami. Má tiež unikátny systém skladania, kedy ho do malého rozmeru zložíte behom sekundy jednou rukou. S nadstavbou Zero Plus 0+ ho možno používať dokonca od narodenia dieťaťa, nie je však súčasťou základného balenia.

Má veľké komfortné kolesá, ktoré poskytnú dostatok pohodlia ako v meste, tak hlavne v teréne, kde slušne filtrujú nerovnosti. Podvozok Drive N Drive je dostatočne úzky, a preto s ním nie je problém ani v menších obchodoch. Poteší tiež patentovaný systém bočného nárazu, alebo polstrovaný 5 bodový postroj. Má pomerne vyššiu hmotnosť 13 kg, ale aj výbornú nosnosť, ktorá je 25 kilogramov.

Športová korba je dostatočne hlboká aj priestranná, rukoväť možno výškovo nastaviť, aby ovládanie vyhovovalo menším, aj vyšším postavám. Predlžovací búda je vybavená okienkom a madlo možno pre úsporu miesta pri transporte, alebo skladovania, odňať. Predné koliesko je otočné o 360 stupňov a ponúka možnosť aretácie. Komponenty sa na rám pripevňujú pomocou systému Easy-Fix a poteší prítomnosť veľkého nákupného koša.

Veľké kolesá, veľmi kvalitné spracovanie, nosnosť 25 kg, kompatibilný systém Easy-Fix
Vyššia hmotnosť 13 kg

Kinderkraft Grande

Kinderkraft Grande recenzie a test

Športiak kočík Kinderkraft Grande oceňujú spotrebitelia ako skvelý model s ohľadom k cene a výkonu. Má pomerne nízku hmotnosť 9 kilogramov a poteší jeho slušná nosnosť 15 kg. Keď s ním budete cestovať, oceníte jeho šikovné skladanie a po zložení minimálne rozmery, zloženie navyše zvládnete len jednou rukou, čo mu dodáva na praktickosti.

Sedadlo pre dieťa je priestranné a nad ním je veľká skladacia strieška. Podľa slov výrobca by mali byť všetky kolesá odpružené a iste oceníte aj priestor pod sedadlom, kam môžete dať nevyhnutnosti, alebo napríklad menší nákup. Operadlo má viacúrovňové nastavenie a môže sa zložiť až do ľahu. Kolesá sú celoplastová, opatrená EVA penou, a podľa niektorých spotrebiteľov by len mohla byť väčšia.

Samozrejmosťou je plnenie európskych noriem a vysoká stabilita, ktorú zabezpečuje robustný rám. Predné kolesá sa môžu buď otáčať, alebo je možné ľahko aretovať. Na zadných kolesách zase nájdeme centrálnu brzdu, ktorá spolu s dvojitou poistkou proti zloženiu zaručuje úplnú bezpečnosť používania. Bezpečnosť dieťaťa je zaistená piatimi bodovými bezpečnostnými pásmi s polstrovaním a nastaviteľnou výškou.

Dobrý pomer cena/výkon, skladnosť, nízka hmotnosť a ľahká ovládateľnosť
Kolieska by mohla byť väčšia

Ako vybrať športový kočík

Športiak je považovaný za celkom všestranné riešenie, ktoré má vyplniť medzeru medzi klasickým hlbokým kočíkom pre najmenších a golfky. Prvé kritérium výberu by malo byť spojené s tým, pre aké malé deti je. Niektoré, výrazne polohovateľné modely, sú určené pre deti od 0+. Teda od narodenia. Iné sú väčšinou odporúčané pre deti od 6 mesiacov.

Mesto alebo terén?

Športový kočík môže byť využitý ako v meste, tak aj v teréne. Od toho sa primárne odvíja jeho konštrukcia. Zvyčajne je športiak kočík univerzálny, a tak zvládne obe možnosti. Ak máte v pláne skôr mesto, je lepšou voľbou riešenie, ktoré má 4 kolesá. Pokiaľ bude preferovať skôr terén, ale aj športové aktivity, bude sa vám lepšie manipulovať s variantom, ktorá má 3 kolá. Ide o takzvanú trojnožku.

Čo sa týka hmotnosti, je vhodné voliť do mesta ľahší model, do terénu ťažšie. Ďalej nemožno zabúdať ani kolesá. Terénne kočík by mal mať nafukovacie kolesá, alebo najmodernejšie odpružená. S pohybom v teréne by malo súvisieť aj odpruženie. Pokiaľ bude nastaviteľné, jedine dobre.

Nosnosť

Tú možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Kľúčové nosnosť, s ktorou je detský kočík vždy spájaný, je spojená s maximálnou váhou dieťaťa. Väčšina modelov ponúka v tomto smere nosnosť 15 kilogramov, pričom potom ešte môže byť uvádzaná celková nosnosť.

Ďalej je zvykom, že je súčasťou konštrukcie tiež kôš na nákup a ďalšie veci. Aj tu sa hovorí o určitej nosnosti, ktorá býva zvyčajne 4 kilogramy. Ďalšie hmotnosť môžu pridávať naplnené vrecká na drobnosti, zavesená taška či fľašu s vodou.

Hmotnosť

Váha kočíka má určitú úlohu, ktorú je dobré vziať do úvahy. Ľahký športový kočík je vhodnejšie do mesta, pretože s ním ľahko využijete MHD a ani vynesenie na poschodie v dome nebude taký problém. Kočík do terénu by mal byť naopak ťažšie, pretože sa okrem iného aj lepšie ovláda. Ak sa pozrieme na najľahšie modely na trhu, tak sa hovorí o hmotnosti, ktorá je pod 8 kilogramov. O niečo ťažšie modely dosahujú hmotnosť do 10 kilogramov, a tie najťažšie túto hranicu presahujú.

Funkcie a vlastnosti

Športový kočík môže mať mnoho praktických vlastností, ako je napríklad prehadzovacia rukoväť. Pokiaľ ide o tie hlavné, je dobrou voľbou športový kočík s nafukovacími kolesami, ktorý ľahšie prejde doslova akýmkoľvek terénom. Ďalej je dobrou vlastnosťou možnosť aretácie predných kolies, čo sa hodí pri rýchlejšej a priamej jazde. Medzi praktické vlastnosti patrí tiež existencie pásov. Dnes sú štandardom tie najkvalitnejšie a najbezpečnejšie, teda 5 bodové.

4.4/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.