Ostatné,

Najlepšie spoločenské hry: Párty hry, pre dvoch aj celú rodinu

O spoločenské hry je typicky najväčší záujem na jeseň, z čoho je možné odvodiť, že ide o spoľahlivý vianočný darček, ideálny na dlhé zimné večery. Krabica so stolovou hrou zaistí veľa zábavy pre deti aj celú rodinu. Párty hry sú navyše skvelým prírastkom spoločenských udalostí ako sú oslavy narodenín alebo len trávenie času s priateľmi.

Rozmanitosť výberu ponúka rôzne druhy doskoviek. Od jednoduchých hier pre deti od 5 či 8 rokov, cez sólo hry pre jedného, stolové hry pre dvoch, až k spoločenským hrám pre dospelých. Hrať môžete rýchle a jednoduché doskovky aj komplexné strategické a kooperatívne hry trvajúce niekoľko hodín, výnimkou nie sú ani vedomostné a vzdelávacie hry.

Každý rok prináša na trh s doskovými hrami množstvo noviniek. K najznámejším vydavateľstvám u nás patrí Mindok, Albi, Fox in the Box, REXHry či TLAMA Games. Navyše české, poťažmo slovenské hry majú veľký ohlas aj v zahraničí.

V redakcii sme sa rozhodli ponúknuť odporúčanie z troch uhlov. Začneme rebríčkom najlepších doskových hier podľa najväčšej deskohernej databázy BoardGameGeek (BGG). Ďalej nájdete naše tipy, ktoré obsahujú stálice, top stolové hry vydané v tomto roku, či doskovú hru roku podľa Akadémie hier. A nakoniec najobľúbenejšie spoločenské hry podľa predajnosti, ktoré oslovia skôr občasných hráčov ako skúsených matadorov.

Najlepšie spoločenské hry podľa rebríčka BGG – 2024

V tabuľke je výber hier nachádzajúcich sa v rebríčku TOP 100 najlepších spoločenských hier všetkých čias podľa databázy BoardGameGeek (BGG). Rebríček je tvorený na základe recenzií a hodnotení od hráčov z celého sveta. Vo výbere sme sa zamerali na skôr novšie, rôznorodé a preložené hry do češtiny alebo slovenčiny, a je platný pre rok 2024.

VzhľadModelVlastnosti 
Pandemic recenzie a testPandemicBGG hodnotenie: 8.6
Počet hráčov: 2-4
Herný čas: 60 min
Vek: 13
Na krídlach (Wingspan) recenzie a testNa krídlach (Wingspan)BGG hodnotenie: 8.1
Počet hráčov: 1-5
Herný čas: 40-70 min
Vek: 10
Scythe recenzie a testScytheBGG hodnotenie: 8.2
Počet hráčov: 1-5
Herný čas: 90-115 min
Vek: 14
Dune: Impérium recenzie a testDune: ImpériumBGG hodnotenie: 8.3
Počet hráčov: 1-4
Herný čas: 60-120 min
Vek: 14
Through the Ages - Príbeh civilizácie recenzie a testThrough the Ages - Príbeh civilizácieBGG hodnotenie: 8.4
Počet hráčov: 2-4
Herný čas: 120 min
Vek: 14
Krycie mená recenzie a testKrycie menáBGG hodnotenie: 7.6
Počet hráčov: 2-8
Herný čas: 15 min
Vek: 14
Divukraj recenzie a testDivukrajBGG hodnotenie: 8.1
Počet hráčov: 1-4
Herný čas: 40–80 min
Vek: 13
Panstvo hrôzy (Mansions of Madness) recenzie a testPanstvo hrôzy (Mansions of Madness)BGG hodnotenie: 8.0
Počet hráčov: 1-5
Herný čas: 120-180 min
Vek: 14
Mars: Teraformácie recenzie a testMars: TeraformácieBGG hodnotenie: 8.4
Počet hráčov: 1-5
Herný čas: 120 min
Vek: 12
Gloomhaven: Jaws of the Lion recenzie a testGloomhaven: Jaws of the LionBGG hodnotenie: 8.6
Počet hráčov: 1-4
Herný čas: 30–120 min
Vek: 14

Zobraziť celú ponuku

Nasledujú naše tipy, pri ktorých sme mysleli ako na začínajúcich a skúsených hráčov, tak jednotlivcov, dvojice či skupiny. Aby mal možnosť vybrať si skutočne každý, nájdete tu stolové hry rozličných žánrov aj vekového určenia.

Hvezdári

 recenzie a test

Hvezdári sú skvelou stolovou hrou pre dvoch so strategickým priebehom a zaujímavou témou. Kartová hra obsahujúca niekoľko desiatok kariet ponúka nielen atraktívnu grafiku plnú nebeských telies, ale aj množstvo zaujímavostí o vesmírnom priestore, ktoré sa na kartách dočítate. Výhodou sú jednoduché pravidlá, ktoré neodradia nováčikov (vhodné už pre deti od 8 rokov) a zároveň dostatok priestoru pre strategické premýšľanie, ktoré zase ocenia skúsení hráči.

Hra je svižná a jednu partiu stihnete zhruba do 30 minút, pričom každá je trochu iná vzhľadom na namiešané karty. Zhrnúť ju možno tak, že ste pozorovateľom nebeských objektov, ktoré sledujete ďalekohľadom a zapisujete si ich do denníka. V rámci hry sa snažíte získať viac vesmírnych úlovkov ako súper, lepšie ich zaznamenať (premyslenými ťahmi získať čo najviac bodov) a tým vyjsť z kartovej partie ako víťaz. S nízkou cenou a pekným spracovaním sa jednoznačne radí medzi najlepšie spoločenské hry pre dvoch.

Kaskádie

 recenzie a test

Kaskádie je relatívna novinka medzi doskovými hrami pre jednu až štyri osoby. Ide o pomerne jednoduchú, ale múdru spoločenskú hru, ktorá sa nachádza vysoko v rebríčku rodinných hier na BGG a do hodiny ju máte odohranú.

Zo šesťuholníkových dielikov tu skladáte krajinu a plníte ju zvieracími druhmi. Každý druh má svoje špecifiká, napríklad medvede vytvára pary, lososy uceleného radu a líšky susedia s inými druhmi. Je tu množstvo možností, pričom každá herná partia je iná, vďaka rôznym bodovacím kartám pre jednotlivé druhy.

Stratený ostrov Arnak

 recenzie a test

Česká hra Stratený ostrov Arnak sa radí medzi svetovo najobľúbenejšie stolové hry v žánri stratégie. Medzi hlavné výhody tejto doskovky patrí príjemná hrateľnosť, kvalitné komponenty, atraktívna grafika, ale aj viac spôsobov vedúcich k víťazstvu so silným potlačením náhody. K základnej hre možno novo dokúpiť rozšírenie Velitelia Expedíc s novým obsahom.

V tejto spoločenské hre povediete výpravu za preskúmaním ostrova, hľadaním stratených artefaktov a tvárou v tvár desivým strážcom, to všetko v snahe dozvedieť sa tajomstvo ostrova. Vhodná je pre ľahko pokročilých hráčov, s počtom 1 až 4 osoby a herným časom medzi 30 až 120 minútami.

Kvedlalové z Kvedlinburku - stolová hra roku

 recenzie a test

Kvedlalové z Kvedlinburku patria medzi spoločenské hry, ktoré zabavia deti aj celú rodinu, a navyše ju Akadémia hier vyhlásila ako doskovú hru roka. Pravidlá sú jednoduché a hru si tak môžu zahrať už deti od 10 rokov, pričom hrať môžu 2 až 4 hráči a do hodiny máte odohrané. Krásne ilustrovanie dopĺňa zaujímavý námet, kedy sa stanete pokútnym felčiarom (šarlatánom), ktorý sa snaží na kvedlinburskom jarmoku čo najviac predviesť prípravou tajného nápoja.

Cieľom hry je namiešať najmocnejší liečivý elixír. Ten vytvárate pridávaním prísad po jednom z vrecúšok s ingredienciami, ktoré počas každého kola losujete, do doby, kým nenadobudnete presvedčenie, že lepšie to už nejde. Musíte si pri tom dať pozor, aby vám hrniec nevybuchol. Na konci každého kola získavate víťazné body a mince, ktoré môžete minúť za nové ingrediencie, podľa toho, ako sa vám podarilo naplniť hrniec. Hru vyhráva hráč s najväčším počtom víťazných bodov na konci deviatich kôl.

Na lúke

 recenzie a test

Deskoherná novinka Na lúke sa v princípe podobá obľúbenej rodinnej hre Na krídlach. Miesto objavovania vtákov sa tu vydáte na stredoeurópsky vidiek a spoznávate našu krajinu. Stolová kartová stratégia je krásne ilustrovaná s maľbami rastlín, zvierat či sedliackych stavieb. Poteší tiež svižnou a príjemnou hrateľnosťou, ktorú bez problémov pochopia aj začiatočníci po pár kolách.

V hre sa ocitnete na lesnej lúke, kde žijú rôzne zvieratá. Cieľom hry je stať sa najlepším pozorovateľom, pričom plníte rôzne úlohy a snažíte sa získať čo najviac bodov. Hra je nielen zábavná, ale aj vzdelávacia, pretože preväzovanie kariet simuluje prírodné zákony. Hrať ju môžu už deti od 10 rokov a najlepšie sa hrá vo dvoch, ale je až pre štyroch hráčov.

Výbušné mačiatka: Párty karty

 recenzie a test

Pri hľadaní najlepšej spoločenskej hry na párty obvykle narazíte na Krycie mená. Pritom je ale množstvo iných pekných párty hier, ktoré si môžete zahrať. Výbušné mačiatka sú skvelou hrou ako pre dospelých, tak pre deti. Hrať ju môže 2 až 10 hráčov, pričom ideálny počet je 5 až 6, a ako správna párty hra je rýchla a zábavná.

Hra je verziou ruskej rulety poháňaná mačiatkami. Hráči sa striedajú v kreslení kariet, kým niekto nevytiahne explodujúcej mačiatko a hru prehrá. Balíček sa skladá z kariet, ktoré vám umožňujú vyhnúť sa explózii tým, že na karty pred doberaním nazriete, donútite súpera dobrať viac kariet alebo balíček zamiešate.

World of Warcraft: Wrath of the Lich King

 recenzie a test

Kooperatívna strategická hra, ktorú si užijete aj ako sólo hráč. V prípade tejto stolovej hry došlo k spojeniu dvoch svetov, obľúbenej spoločenskej hry Pandemic s MMO legendou World of Warcraft. Výsledkom je fantasy hra s prvkami záchrany sveta, avšak namiesto šírenia choroby budete bojovať s nemilosrdným Arthasom.

Pravidlá sú jednoduché, takže sa rýchlo zorientujú aj tí, čo majú radi počítačovú predlohu, ale sú začiatočníci v doskových hrách. Pohybujete sa po hracej doske a snažíte sa poraziť útočiace hordy, pričom plníte úlohy dávané hrou.

Tainted Grail: Pád Avalonu

 recenzie a test

Tainted Grail: Pád Avalonu je kooperatívna fantasy dosková hra pre 1 až 4 hráčov, ktorí sa ocitnú vo svete plnom artušovských legiend a keltskej mytológie. Hlboký a vetviaci sa príbeh hry umožňuje riešiť problémy rozličnými spôsobmi, takže žiadna hra nebude rovnaká ako tá predchádzajúca. Na BGG je dobre hodnotená so skóre 8,2.

Tainted Grail je príbehová hra a v krabici nájdete knihu príbehov obsahujúcu úryvky, ktoré postupne odkrývajú temný svet, ktorý preskúmavate av ktorom bojujete o záchranu sveta pred skazou. Na hre je skvelé, že reaguje na vaše herné rozhodnutie, a vy tak určujete, ako sa bude vyvíjať. Hrať ju môže aj jednotlivec, a ak vás bude baviť, môžete si zaobstarať rozšírenie Veky minulej a budúcej a objavovať viac zo sveta Avalonu.

Zombicide: 2. edícia

 recenzie a test

Spoločenská hra Zoombicide vytvorila od svojho vydania v roku 2012 kultovú sériu a odvtedy sme sa dočkali mnohých premien. Nedávna novinka s podtitulom druhá edícia obsahuje prepracované a zjednodušené pravidlá, nové komponenty a miniatúry, vrátane nových detských preživších.

Cieľom hry je splniť úlohy vo viac ako dvadsiatich misiách, v rámci ktorých budete hľadať stratený predmet alebo zachraňovať opusteného človeka medzi davy nemŕtvych. Kooperatívna stolová hra je aj napriek častému hádzaniu kockou zábavná a možno ju odporučiť predovšetkým občasným a začínajúcim hráčom.

Nemesis

 recenzie a test

Pokiaľ máte radi atmosférické hry, potom vás rozhodne zaujme spoločenská hra Nemesis, ktorú si obľúbia hlavne fanúšikovia Votrelcov a sci-fi celkovo, pretože sa odohráva na palube vesmírnej lode. Deskovku môže hrať jednotlivec alebo skupina až piatich hráčov, v takom prípade musíte kooperovať a postupovať spoločne. Novinkou sú rozšírení Psychonauti a Karnomorfovia, ktoré základnú hru ďalej rozširujú o nových votrelcov a prekážky (halucinácie).

Hra je trochu zložitejšia, plná intríg, blafovania, predstierania, obviňovania, ale aj spolupráce a priateľstva. Cieľom hry je nájsť miesto poškodenia lode, opraviť ich a vrátiť sa späť na planétu Zem. Musíte si však dať pozor na agendy ostatných hráčov a roje votrelcov.

Najpredávanejšie stolové doskové hry

Najpredávanejšie stolové hry na trhu sú: Karak (pre menšie deti aj celú rodinu), Dobble (postrehová hra), Dixit (rozprávačská hra), Scrabble, Dostihy a stávky, Desiatka (vedomostná hra), Tik Tak Bum!, Osadníci z Katanu, Ubongo (strategická hra). Obľúbená je aj Ravensburger Minecraft, strategická stolová hra pre všetkých fanúšikov Minecraftu.

4.2/5 - (43 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.