Outdoor,

Spacáky (spacie vaky): Recenzie 10 najlepších

Spacák poskytuje tepelný komfort počas nocovania v prírode, predovšetkým v stane alebo v kempe. Proti chladu najlepšie izoluje tvar múmie, väčší komfort potom ponúka dekový spací vak, ktorý môže ponúknuť dostatok priestoru aj pre dvoch.

Podľa výplne môžete zvoliť buď páperový spacák s výbornou tepelnou izoláciou, ale citlivosťou na vlhkosť, alebo zo syntetického materiálu, ktorý je väčšinou ľahší a znesie hrubšie zaobchádzanie. Funkcia výplne spočíva vo viazaní molekúl vzduchu a zadržiavanie tepla vo vnútri spacieho vaku.

Na základe teplotného určenia rozlišujeme tri kategórie spacích vakov. Trojsezónny spacák vyčnieva všestrannosťou od jari do jesene a je tak obľúbenou variantou. Zimný spacák je zvyčajne prispôsobený do mrazu a extrémnych podmienok. Kvalita materiálov a izolačné vlastnosti sú tu zásadné. Letný spacák je typicky ľahký, ideálny na bicykel a pre prespanie v teplejších podmienkach napríklad na festivaloch.

Zohľadniť by ste mali nielen rozmery a hmotnosť, sezónne určenie, tvar a konštrukciu, materiál vrecia a výplne, teplotné limity, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad tu je spojovateľný, či má návleky na nohy, aká je jeho skladnosť alebo kvalita zipsu a možnosti rozopnutie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie spacáky a ich recenzie.

Najlepšie spacáky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších spacákov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Warmpeace Viking 600Husky GizmoOutwell Campion Lux DoublePrima MakaluHusky AnapurnaPrima Polar 1200Husky AzureColeman BikerTrimm ScoutHannah Biker 100
Komfortná teplota-345-9-12-10-714814
Limitná teplota-90-1-15-19-18-1410311
Extrémna teplota-28-5-16-32-28-38-22-2-111
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 spacích vakov

Warmpeace Viking 600

Warmpeace Viking 600 recenzie a test

Trojsezónny páperový spacák Warmpeace Viking 600 je možné využiť prakticky celoročne, a to aj vďaka vnútornej náplni, kde je použité kačacie perie zaisťujúce mimoriadne tepelné vlastnosti. Z vonkajšej a vnútornej strany je vyrobený z materiálu Loft Nylon DWR +.

Svojim tvarom patrí do skupiny takzvaných mumiových spacákov. Svojou konštrukciou a zipsom umožní spojenie s ďalším, a to rovnakého typu. V súvislosti s jeho prevedením je nutné povedať aj to, že má takzvanú komorovú konštrukciu.

Komfortná teplota je spojená s hodnotou -3 stupne Celzia. Teplota limitnú má hodnotu -9 stupňov a pokiaľ ide o uvedenie tej extrémne, hovoríme už o teplote -28 stupňov. Na trojsezónny spací vak ide o veľmi dobré hodnoty, ktorým vďačí predovšetkým perové náplni. Ku spacáku možno tiež zaobstarať doplnky ako je páperový vankúšik, ľahké páperové topánky alebo tiež merinovú vložku absorbujúce telesnú vlhkosť.

Tepelné vlastnosti (páperová výplň), ľahký, rôzne veľkosti
Podľa ohlasov sa občas zasekáva zips

Husky Gizmo

Husky Gizmo recenzie a test

Dekový spací vak Husky Gizmo je vedený ako takzvaný trojsezónny model. Ako jeho vnútorný materiál je použitý takzvaný Polycotton, v prípade vonkajšieho potom Nylon Taffeta, ktorý nesie označenie 70D 190T. Konkrétne označenie konštrukcia daného modelu je ako 2 vrstvová variant a celková váha pre rozmer 220 x 90 cm činní 1 990 g.

Náplň, ktorá je použitá, je syntetická. Konštrukcia a prevedenie spacáku ponúkne aj možnú spojovatelnosť s rovnakým modelom. Tento je určený na bežné využitie, ako je napríklad kempovanie, kratší pobyt v prírode, vodáctvo a bežné stanovanie.

Hodnota takzvané extrémne teploty je u tohto modelu spacáku -5 stupňov Celzia. Keď sa pozrieme na teplotu limitný, tak je presne na bode mrazu. Hodnota komfortnej teploty je 4 stupne Celzia nad nulou. Aj vzhľadom k dekovému vykonanie tak prirodzene nemá také izolačné vlastnosti, ale ponúkne viac komfortu za bežných podmienok.

Dá sa spojiť s iným či rozložiť na deku, vrchná časť slúži ako kapucňa
Objem pri zbalení

Outwell Campion Lux Double

Outwell Campion Lux Double recenzie a test

Spacák pre dvoch Outwell Campion Lux Double je vedený ako 3 sezónny, čo výrazne rozširuje možnosti jeho použitia. Pre svoju veľkosť je určený pre postavy až do výšky 195 centimetrov. Jedná sa o dekový spací vak, je vybavený kvalitným zipsom, ktorý ponúkne jednoduché použitie aj vďaka využitiu technológie s názvom Easy Glide. Umožní tiež spojenie dvoch spacákov k sebe.

V prípade teplotných parametrov je potrebné povedať, že hodnota extrém je na hranici -16 stupňov, čo na dekový a trojsezónny spacák nie je zlé. Limitné má hodnotu -1 stupeň Celzia a komfortu potom 5 stupňov Celzia nad nulou.

Ako vnútorný materiál spacáku je použitý 190T česaný 100% polyester. Ako materiál vonkajší je použitý ten s označením 190 T semiš. Jeho náplň je syntetická, s využitím materiálu Isofil. Hmotnosť daného spacieho vaku je 2 500 gramov.

Pre dve vyššie osoby, aj do chladného počasia
Vyššia váha

Prima Makalu

Prima Makalu recenzie a test

Prima Makalu je dokonalý trojsezónny spacák do mrazu. Dokazujú to aj limitnej teploty. Tá komfortný má hodnotu -9 stupňov, limitná -15 stupňov a tá extrémna dokonca -32 stupňov Celzia. Výrobca uvádza tiež maximálnu teplotu pre jeho použitie, ktorá má hodnotu 13 stupňov Celzia nad nulou. Do teplejšieho počasia sa nehodí.

Jeho vnútorný a tiež vonkajší materiál je rovnaký, a to Pertex Quantum (duté vlákno). Ide o takzvaný múmiový model, ktorý využíva kvalitné zipsy YKK, ktoré sa ľahko používajú a možno si vybrať model so zapínaním na ľavej či pravej strane. Samotné zdrhovadlo je naviac umiestnené preč od tváre.

Hmotnosť spacáku je dobých 1,8 kilogramov. Jeho dĺžka je až 220 centimetrov (na výber je niekoľko veľkostí od 155 cm), a tak je vhodný aj pre jedincov s výškou do 195 centimetrov. Ako izolačný materiál je použitá syntetika s označením Climashield APEX.

Do mrazu, kvalitný zips, cena/výkon
Vyšší objem

Husky Anapurna

Husky Anapurna recenzie a test

Zimný spacák Husky Anapurna je určený do podmienok, kedy teploty vzduchu výrazne klesajú pod bod mrazu. Hodnota takzvané komfortnej teploty činí -12 stupňov, limitná -19 stupňov a extrémna teplota potom -28 stupňov Celzia.

Samotný tvar spacáku je takzvaný múmiový. Čo neponúka, to je možnosť spojenia s iným. Zaujme svojou maximálnou dĺžkou o hodnote 220 centimetrov, pričom najmenší začína zhruba na 175 cm. Rovnako tak má aj prijateľnými rozmermi v zbalenom stave, ktoré robia 40 x 26 x 26 cm.

Ako vnútorný materiál je využitý Soft Nylon, zatiaľ čo na ten vonkajší materiál s názvom Tactel RipStop Nylon 40D 240T. Náplň je syntetická s využitím 7 kanálkového dutého vlákna. Hmotnosť je vzhľadom k parametrom mierne vyšší, a to 2260 gramov.

Teplotný komfort, kompresný obal, návlek na nohy
Drobný zips a navyše len do polovičky spacáku

Prima Polar 1200

Prima Polar 1200 recenzie a test

Zimný páperový spacák Prima Polar 1200 je vďaka svojim vlastnostiam určený aj do extrémnych zimných podmienok. Dokladajú to informácie o jednotlivých limitných teplotách. Teplota komfortná má hodnotu -10 stupňov. Hodnota limitnej teploty je -18 stupňov. Pokiaľ ide o teplotu extrémne, tak tu výrobca uvádza hodnotu až -38 stupňov Celzia. Ide o variant do skutočných zimných extrémov.

Konštrukcia je typická múmiová. Ako vonkajší aj vnútorný materiál je použitý ten s označením Pertex Microlight 100 DWR+. Samotná náplň je z kvalitného husieho peria, pôvodom z Česka a nie z Číny. Ku spacáku je aj praktický kompresný vak, ktorý zmenší jeho veľkosť až o 40 percent.

Zaujme konštrukcie komôr, ktoré majú tvar písmena V alebo ďalej 3D golier, vďaka ktorému je oddelený priestor pre hlavu a tiež pre telo. Samosvorný zips typu YKK je istotou, že nedôjde k samovoľnému otvoreniu.

Do extrémnych podmienok, 3D golier, husacie perie
Vnútorný golier prišitý k zipsu ide horšie stiahnuť a utesniť

Husky Azure

Husky Azure recenzie a test

Zimný spací vak Husky Azure je vhodným variantom do mrazu. Tomu nahráva kvalita prevedenia. Ako vonkajší materiál je použitý Soft Nylon, zatiaľ čo ako vnútorná je použitý Tactel RipStop Nylon 40D 240T. Náplň je syntetická, a to v podobe materiálu EXTHERM-pre insulation s 4 kanálikovým vláknom.

Hodnoty teplôt, ktoré tento spacák charakterizujú, sú na zimný model trochu miernejší a skôr tak spací vak radí medzi trojsezónne. Komfortná teplota je -7 stupňov, limitná -14 stupňov a tá s označením extrémnou siaha k hodnote -22 stupňov Celzia.

Konštrukcia spacáku je múmiová kvôli vhodné tepelnej izolácii. Vďaka kompresnému obalu má kompaktnejšie veľkosť v čase zloženia, a to 44 x 29 cm. Jeho klasické rozmery pri rozložení majú hodnotu 90 x 220 cm a zips sa nachádza na ľavej strane. Váha zodpovedá určenia a má hodnotu 2,29 kilogramov.

Možno úplne rozopnúť, protišmykové plochy
Horšia skladnosť

Coleman Biker

Coleman Biker recenzie a test

Ľahký spacák na bicykel Coleman Biker už podľa svojho názvu ukazuje, na čo sa hodí najviac. Ide tiež o ľahké letné prevedenie, čo jasne dokazuje jeho nízka hmotnosť, ktorá má hodnotu len 950 gramov. Po zložení sa zmestí kamkoľvek pri rozmeroch 26 centimetrov na výšku, 30 centimetrov na šírku a jeho hĺbka v zloženom stave je 8 centimetrov.

Ako vnútorný materiál je použitý nylon s označením 190T. Ako vonkajšie tiež nylon, s hodnotou 225T. Podľa očakávania je náplň syntetická, konkrétne je použité 3 zložkové vlákno s označením Isofill. Samotná konštrukcia je jednovrstvová v tvare múmie.

Teplota označená ako komfort má hodnotu 14 stupňov, limitná 10 stupňov a pokiaľ ide o hodnotu extrémne, tak tá sa pohybuje na hodnote 2 stupňov Celzia pod bodom mrazu.

Nízka váha, vrecko na cennosti, nepremokavý obal
Skôr pre teplejšie noci

Trimm Scout

Trimm Scout recenzie a test

Letný spacák Trimm Scout je zaujímavým vojenským modelom do miernejších klimatických podmienok. To potvrdzujú aj jeho parametre. Samotná komfortná teplota je okolo 8 stupňov, limitná 3 stupne a extrémnej potom mínus 11 stupňov Celzia.

Tvar spacáku je klasický múmiový so zaujímavým doplnkom, a to kapucňou s moskytiérou proti hmyzu. Jeho vnútorným materiálom je stopercentný Nylon ripstop ultralite WR. Vonkajším je nylon klasický. Ako druh náplne je použitá syntetika v podobe materiálu s názvom Thermolite Extra.

Hmotnosť spacáku je 1 650 gramov. Jeho rozmery umožnia pohodlný spánok aj ľuďom s výškou 195 centimetrov, pričom hodnota šírky je 85/35 cm. Zaujme ľahkou údržbou, pretože je možné nielen jeho prania, ale aj sušenie v sušičke.

S moskytiérou, zvýšená mäkkosť, tepelné vlastnosti náplne
Pre niekoho možno vojenský vzhľad

Hannah Biker 100

Hannah Biker 100 recenzie a test

Letný spacák Hannah Biker 100 už svojím názvom zaujme možnosťou vziať ho na bicykel, alebo do malej batožiny. Ak je zbalený, tak má rozmery len 16 x 30 centimetrov. Rovnako tak zaujme svojou veľmi nízkou váhou, ktorá je iba 900 gramov. Kto hľadá prevedenie, ktoré nezaťažuje a neprekáža, ten nešliapne vedľa.

Je vedený ako letný, čo jasne dokazujú aj jeho jednotlivé parametre. Hodnota komfortnej teploty je 14 stupňov, limitná 11 stupňov a extrémnej potom 1 stupeň nad nulou. Hodí sa tak skôr pre teplejšie letné nocovanie v prírode.

Zaujímavosťou je, že je možné zvoliť ako pravé, tak ľavej zapínanie zipsu. Vnútorným materiálom je Polyester 68D 185T. Materiálom vonkajším zase verzia Polyester WR 68D 210T. Praktická je tiež kapucňa ovládateľná jednou rukou.

Ľahký spací vak, nízka cena, skladnosť
Možné zasekávaniu zipsu pri zapínaní (tenká textílie)

Ako vybrať spacák

Spací vak je v prvom rade treba vyberať podľa teplotného určenia. Teda podľa toho, v akom ročnom období bude používaný. Na základe toho ho možno rozdeliť do troch hlavných kategórií, ktoré sú pre voľbu kľúčové.

Teplotné podmienky

Trojsezónny spacák

Trojsezónne spacie vaky sú atraktívne svojou všestrannosťou. Ako už napovedá názov, spacák je použiteľný hneď v 3 ročných období, a to od jari do jesene. Tomu zodpovedajú aj vonkajšej teploty, ktoré sa môžu pohybovať v rozmedzí +20 až -10 stupňov.

Zimný spacák

Spacáky do mrazu a extrémnych podmienok majú zodpovedajúce prevedení pre prespanie v nízkych teplotách. Najčastejšie sa uvádza rozsah od bodu mrazu po -25 stupňov. Sú charakteristické kvalitným výrobným materiálom, väčším objemom a hmotnosťou.

Letný spacák

Variant určený na nenáročné použitie hlavne v letných dňoch pre teploty, ktoré dlhodobo neklesajú pod hodnotu 10 stupňov Celzia. Spacák je typicky ľahký i pre transport na bicykel a nájde využitie pri kempovaní, vodáctvo, na festivaloch, pri turistike alebo na chate.

Tvar a rozmery

Najobľúbenejší je múmiový spacák, ktorý má typický tvar vrecia, s hornou časťou, ktorá následne pripomína tvar múmie a kopíruje ľudské telo. Výhodou je tepelná izolácia a skladnosť. Podobný môže byť tvar oválny, ktorý je voľnejšie a menej obopína ľudské telo, pričom je určitým kompromisom medzi mumiovým a dekovými typom. Tretím variantom je dekový spací vak, ktorý je určený aj pre širšie jedinca a umožní plnohodnotné rozopnutie a použitie vo forme periny. Vhodný je do nenáročných podmienok, kedy toľko nezáleží na tepelnej izolácii.

Rozmery sú dôležité hlavne pri transporte v batožinovom priestore auta, v batohu, alebo na bicykli. Mnohé sú dodávané s takzvaným kompresným obalom, ktorý dokáže ich rozmery znížiť aj o 40 percent. Opäť platí, že sa veľkosť v zloženom stave líši od toho, na aké obdobie je spací vak určený.

Veľkosť sa líšia aj v rozbalenom stave, teda podľa veľkosti postavy. Obvyklá je dĺžka okolo 220 centimetrov, čo zabezpečí možnosť pohodlného spánku pre človeka s výškou 195 cm. Podľa určenia sa navyše môžu spacáky deliť na unisex, dámske a pánske. Podstatné pritom sú špecifiká pánskeho a dámskeho tela, ale aj hrejivosť v oblasti nôh, ktorá býva u spacákov pre ženy väčší.

Materiál výplne

Ďalej je potrebné vyberať spací vak podľa použitých materiálov, ktorými je riešená ich výplň. U kvalitnejších modeloch sa stále vsádza na materiály prírodné, a tak je vyrábaný páperový spacák, kde je jeho náplňou kačacie a husacie perie. Výhodou je tepelný odpor a izolačné vlastnosti alebo nižšiu hmotnosť.

Pri lacnejších modeloch je nahradený syntetickými materiálmi. Tie sa môžu deliť do ďalších kategórií. Je to buď využitie takzvaných mikrovlákien, kanálkových dutých vlákien, alebo špirálových vlákien. Výhodou je odolnosť proti plesniam a vlhkosti, alebo vhodnosť pre alergikov. Je vhodné si postrážiť dostatočnú vzdušnosť a príliš lacné náplne, ktoré môžu byť málo odolné alebo aj zdraviu škodlivé.

Hmotnosť

Hmotnosť je dôležitým parametrom hlavne pri turistike a iných aktivitách, kedy je nutné jeho dlhšia prenášanie. Na hmotnosti sa ale podpisuje i materiál, vlastnosti a určenie. Najľahšie sú letné spacáky, ktoré môžu vážiť aj okolo 600 gramov. Troch sezónne spacie vaky sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 1,5 až 2 kg. Pri zimných spacákov do extrémnych podmienok môže často stúpať aj nad 2 kg kvôli hrúbke a typu izolácie.

Údržba a skladovanie

Mnohé spacáky kvalitného prevedenia sú pre svoje materiály náchylné na akúkoľvek agresívnu údržbu a skladovanie. Môže dôjsť k lámaný vlákien aj poškodenie peria. Oproti tomu jednoduché turistické modely sú konštruované tak, aby ich bolo možné nielen napríklad prať v práčke, ale aj bez obáv umiestniť do sušičky. V oboch prípadoch ale veľmi šetrným spôsobom na minimum otáčok. Po použití je tiež dostatočne vyvetrajte, aby ste zabránili vzniku plesní.

4.7/5 - (39 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.