Elektronika,

Najlepšie soundbary: Test, recenzie LG, Samsung ai.

Soundbar je jednou z alternatív k domácemu kinu. Reproduktor je v tvare lišty, ktorá obsahuje sadu reproduktorov. Oproti klasickej reprosústave je oveľa lepšou voľbou hlavne s ohľadom na kompaktné rozmery, ľahkú manipuláciu i inštaláciu. Štandardne je soundbar určený na TV pre vylepšenie zvukového zážitku pri sledovaní televízie, ale možno ho prepojiť aj s inými zariadeniami.

Určite možno odporučiť výber soundbaru so subwooferom, a to z dôvodu reprodukcie silných a hlbokých bas, čo je napríklad pri akčných filmov nevyhnutnosťou. Ten môže byť buď vstavaný alebo samostatný aktívny. Externý subwoofer je veľakrát bezdrôtový, takže nesťažuje prepojenie a manipuláciu. Pre kvalitné hlboké basy by mal mať dostatočnú plochu membrány a zodpovedajúci výkon zosilňovača.

Zohľadniť by ste mali nielen počet kanálov (2.0, 2.1, 5.1), typ subwoofera, celkový výkon alebo vstupy a výstupy, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má WiFi, Bluetooth, FM tuner, alebo nočný režim. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie soundbary a ich recenzie.

Najlepšie soundbary – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších soundbarov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelSystém reproduktorovCelkový výkonUSB vstup 
Samsung HW-M360 recenzie a testSamsung HW-M3602.1200 WÁno
LG SJ4 recenzie a testLG SJ42.1300 WÁno
Samsung HW-J250 recenzie a testSamsung HW-J2502.280 WÁno
Sony HT-RT3 recenzie a testSony HT-RT35.1600 WÁno
LG SJ3 recenzie a testLG SJ32.1300 WÁno
Yamaha YAS-207 recenzie a testYamaha YAS-2072.1200 WNie
Sony HT-CT290 recenzie a testSony HT-CT2902.1300 WÁno
Panasonic SC-HTB18 recenzie a testPanasonic SC-HTB182.1120 WNie
Samsung HW-K335 recenzie a testSamsung HW-K3352.1130 WÁno
LG SJ6 recenzie a testLG SJ62.1320 WÁno

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Samsung HW-M360LG SJ4Samsung HW-J250Sony HT-RT3LG SJ3Yamaha YAS-207Sony HT-CT290Panasonic SC-HTB18Samsung HW-K335LG SJ6
BluetoothÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Wi-FiNieNieNieÁnoNieNieNieNieÁnoÁno
FM tunerNieNieNieNieNieNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 soundbarov

Samsung HW-M360

Samsung HW-M360 recenzie a test

Soundbar Samsung HW-M360 je unikátnym subwooferom pre zaistenie dokonalých hlbokých tónov. Hodnota celkového výkonu RMS je 200 W. Keďže je bezdrôtový, je možné využiť aj technológie Bluetooth. Unikátny dojem z počúvania dokáže zaistiť technológie nesúci názov Surround Sound Expansion.

Zabúdať nemožno ani praktický diaľkový ovládač, ktorým sa ovláda ako samotný soundbar, tak aj vaša televízia. Ďalej samozrejme nie je problém k soudbaru pripojiť aj mobilné zariadenia, z ktorého možno jednoducho prehrávať vybrané skladby.

Veľmi dobre je okrem výkonu hodnotený tiež frekvenčný rozsah 45 Hz – 20 kHz. Rozmery tohto modelu sú 7,5 x 53,5 x 70,5 mm a hmotnosť činí 6,1 kilogramov. Určený je pre pripojenie nielen k TV, ale aj k domácim kinám.

Bezdrôtové pripojenie, slušný výkon a zvuk
Nemá HDMI

LG SJ4

LG SJ4 recenzie a test

Soundbar LG SJ4 zaujme ako svojim podareným dizajnom v rôznych farbách, ako aj svojím výkonom. Ten celkovo činí 300 W. Zaisťuje ho dvojica reproduktorov s výkonom 60 W, ktoré dopĺňa ešte subwoofer, ktorý má výkon 180 W. Celkovo možno tento model označiť ako soundbar 2.1. Kladom sú tiež jeho dekodéry Dolby Digital a DTS.

Opomenúť nemožno ani vstupy a výstupy. Pre prehranie vlastnej hudby je tu napríklad port USB. Ďalej je k dispozícii aj HDMI vstup/výstup, ale aj portable In vstup a optický vstup. Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia pomocou Bluetooth.

Súčasťou balenia je aj diaľkový ovládač, ktorý je určený na všetky potrebné nastavenia. Nechýba možnosť ponechania v pohotovostnom režime. Celková hlasitosť tohto modelu je 82 dB. Zaujme tiež bodovým LED displejom, ktorý uľahčí nastavenie, alebo nočným režimom.

Cena/výkon, diaľkový ovládač, HDMI
Podľa ohlasov slabšie výšky

Samsung HW-J250

Samsung HW-J250 recenzie a test

Soundbar Samsung HW-J250 je unikátna svojou kombináciou, ktorú charakterizuje prevedenie s označením 2.2. To z neho robí model, ktorý okrem klasických reproduktorov ponúkne aj 2 reproduktory basové. Celkovo je schopný ponúknuť výkon, ktorý má hodnotu 80 W. Tiež disponuje jedným USB vstupom pre prehranie vlastnej hudby. Ideálny pre pripojenie externého, poprípade aj flash disku.

Medzi prehrávanej formáty patrí celá škála možností, a to konkrétne súborov AAC, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA. Ďalej nechýba ani klasický a používaný optický vstup. Dokáže ponúknuť aj bezdrôtové prepojenie, a to vďaka využitiu technológie Bluetooth.

Súčasťou balenia je samozrejmé diaľkové ovládanie, ktoré uľahčuje jeho použitie. Opomenúť nemožno tiež celkom vydarený dizajn, ktorý skvele padne do moderných interiérov. Čím nedisponuje, to je FM tuner, poprípade tiež Wi-Fi modulom.

Optický kábel v balení, 7 pásmový ekvalizér, nízka cena
Bez subwoofera (skôr pre menej náročných užívateľov)

Sony HT-RT3

Sony HT-RT3 recenzie a test

Sony HT-RT3 je soundbar 5.1. Ide tak o systém domáceho kina, kde hlavnú úlohu hrá dizajnový soundbar umiestnený pod televíziou. Daný koncept zaujme tým, že dokáže ponúknuť veľmi dobrý výkon. Ten je celkovo až 600 W. Tiež nechýba plus spojené s priestorovým zvukom, ak dôjde k správnemu usporiadaniu.

Nechýba unikát v podobe bezdrôtových technológií. Tou klasickú je rozhodne Bluetooth. Pokiaľ ide o možnosť číslo dva, je to technológia NFC. Kladom je tiež zabudovaný digitálny zosilňovač S-Master, ktorý má vplyv na výsledný zážitok z hudby, alebo bezdrôtový subwoofer.

Ďalej nemožno opomenúť ani HDMI ARC, rovnako ako aj optický vstup pre pripojenie prehrávačov Blu-ray a DVD. Čo je brané ako samozrejmosť, to je aj USB rozhranie, ktoré umožní pripojiť disk s vlastnou hudbou.

Varianta 5.1, Bluetooth a NFC, zosilňovač S-Master
Prehrávanie z USB len MP3

LG SJ3

LG SJ3 recenzie a test

Soundbar LG SJ3 je skvelou, a hlavne aj dizajnovú kombináciou reproduktorov a subwoofera. Vďaka tomu ponúkne kvalitný výkon, ktorý má hodnotu 300 W. To znamená hodnotu 2 x 50 W pri klasických reproduktorov. Tie následne dopĺňa subwoofer, o ktorého je k dispozícii výkon celých 200 W.

Systém reproduktorov 2.1 zaujme tiež dekódery s označením Dolby Digital a DTS pre možnosť ešte lepšieho zvukového zážitku. Nechýba tiež USB port, ktorý umožní prehrávať vlastnú hudbu. To možno i z telefónu, a to po jednoduchom pripojené s využitím technológie Bluetooth.

Medzi ďalšie klady možno zaradiť aj Portable In vstup, optický audio výstup, rovnako ako aj LED displej, ktorý zobrazí aktuálne nastavenie. Nechýba tiež možnosť využitia praktického pohotovostného režimu. K dispozícii je tiež diaľkové ovládanie.

Kompaktné rozmery, 2 režimy ekvalizéra, výkon
Nejde prirobiť na stenu

Yamaha YAS-207

Yamaha YAS-207 recenzie a test

Soundbar Yamaha YAS-207 disponuje bezdrôtovým subwooferom. Celková hodnota hudobného výkonu činí 200 W. Polovicu, teda 100 W je dané reproduktorom a zvyšných 100 W zase subwoofera. Samozrejmá je tiež existencia Bluetooth 4.1 pre možnosť bezdrôtového pripojenia.

Zaujme hneď 3 dekodéry, a to konkrétne Dolby Digital, DTS a Dolby Pro Logic II. Ďalej vo výbave tohto modelu nechýba tiež dnes praktické HDMI, alebo klasika v podobe portable In vstupu, rovnako ako optického audio vstupu.

Nechýbajú ani ďalšie technologické vychytávky, ako napríklad 4K Pass-through i 3D Pass-through, rovnako ako podpora CEC, ARC, a ďalej Auto Lip-Sync. Tento model má tiež LED kontrolky signalizujúce hlavné informácie súvisiace s prevádzkou. Čo možno považovať za mínus, je jednoznačne absencia USB vstupu.

Dynamický zvuk a výkon, 3 dekodéry, útly dizajn
Niektorí zmieňujú slabšie výšky, absencia USB

Sony HT-CT290

Sony HT-CT290 recenzie a test

Soundbar Sony HT-CT290 nesie označenie 2.1, čo znamená že okrem základu je k nemu k dispozícii aj samostatný subwoofer. Celkový výkon daného modelu je 300 W. Ponúkne rad funkcií, ktoré sa podpisujú na dokonalom zvukovom zážitku. A to treba S-Force Front Surround, rovnako ako známy Dolby Digital.

Nechýba tiež možnosť využiť výberu z 3 zvukových efektov. Možnosť moderných pripojenia ponúkne treba HDMI, ktorý dopĺňa štandard v podobe optického vstupu. Ďalej je možné aj bezdrôtové prepojenie, pretože tento model ponúkne Bluetooth modul. Vďaka nemu možno hudbu streamovať napríklad z mobilného telefónu.

K dispozícii je tiež USB port, ktorý ponúkne možnosť prehrania vlastnej hudby z klasického disku. Ovládanie je možné riešiť jednoducho prostredníctvom diaľkového ovládača v balení. Tento soundbar navyše umožňuje ľahké ukotvenie na stenu.

Ukotvenie na stenu, čistý zvuk, USB a HDMI
Chýba HDMI kábel

Panasonic SC-HTB18

Panasonic SC-HTB18 recenzie a test

Soundbar Panasonic SC-HTB18 disponuje kanály 2.1, čo znamená využitie ako klasického Soundbar, tak i doplnkového subwoofera. Celkový výkon, ktorým toto riešenie disponuje, je 120 W. Ten sa delí medzi 30 W výkonu reproduktorov, kedy má 30 W každý z nich. Zvyšok mieri do subwoofera. Vo výbave nechýba ani klasický digital audio output pre pripojenie.

Pripojenie je možné realizovať pomocou Bluetooth. Možno ho tak prepojiť s telefónom a jednoducho streamovať vlastnú hudbu. O dokonalý výsledok sa dokáže postarať tiež technológia Clear Voice, ktorá zaistí čistotu akéhokoľvek zvukového prejavu.

Zaujme tiež vzhľad, vďaka dizajnu, ktorý je označovaný ako Delta Form Design. Ten sa môže stať zaujímavým doplnkom každého interiéru. Okrem možnosti postavenie na stolík pod televízor nechýba ani praktická a jednoduchá možnosť primontovanie na stenu.

Technológia Clear Voice, Delta Form Design, Bluetooth
Slabší výkon, absencia USB

Samsung HW-K335

Samsung HW-K335 recenzie a test

Soundbar Samsung HW-K335 je kvalitný 2.1 riešenie s káblovým subwooferom. Medzi prednosti patrí napríklad funkcia TV SoundConnect, rovnako ako analógový aj optický audio vstup. Nechýba tiež istota kvalitného zvukového prejavu vďaka využitiu technológie nesúci označenie Dolby Digital 2ch. Hmotnosť tohto modelu je 4,3 kilogramov.

V prípade záujmu o prehratie vlastnej hudby je možné vďaka USB portu pripojiť vlastné externý disk. K dispozícii je tiež technológia Bluetooth, ktorá umožní spárovanie s telefónom. Cez neho možno hudbu streamovať a soundbar tiež ovládať.

Výkon je dostatočných, hoci porovnateľne nižších 130 W. Vo výbave ďalej nájdete praktický Samsung Audio Remote App. Rozmery nijako nevybočujú zo súčasného štandardu a majú hodnotu 907,5 × 53,5 × 70,5 mm. Unikátom výbavy je tiež Wi-Fi modul.

Možnosť ladenie basov a výšok, prednastavený ekvalizér, Wi-Fi modul
Káblový subwoofer

LG SJ6

LG SJ6 recenzie a test

Soundbar LG SJ6 si získa pozornosť už svojím atraktívnym strieborným prevedením. Opomenúť nemožno tiež systém reproduktorov s označením 2.1. Model rozhodne láka aj na veľký výkon, ktorý je celkovo 320 W. ten je rozdelený medzi 2 reproduktory o 60 W ďalej tiež samotný subwoofer, ktorý má hodnotu výkonu 200 W.

Čo tomuto modelu ďalej nechýba, to sú 2 dekodéry, konkrétne s označením Dolby Digital a DTS. Samozrejmou výbavou je aj Bluetooth pre spárovanie s mobilným telefónom a pre možnosť streamovanie hudby. Tú možno mať aj na USB disku, vďaka existencii tohto portu.

Ďalej možno spomenúť prítomnosť HDMI, ale aj portable In vstup, alebo audio optický vstup. Pripojenie k internetu je možné realizovať cez kábel, alebo prostredníctvom integrovaného Wi-Fi modulu. Zaujme tiež LCD displej pre zobrazenie dôležitých informácií.

Wi-Fi a konektivita všeobecne, kvalitný zvuk a priestorový efekt
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať soundbar

Soundbar nielen, že dokáže zabezpečiť lepší zvuk pri sledovaní televízie, ale hodí sa aj ako reproduktor na prehrávanie vlastnej hudby. Pri výbere sa dá hľadieť hneď na niekoľko parametrov. Spoločne sa pozrieme na tie, ktoré by sa dali označiť za najvýznamnejšie. Pre niekoho určite hrá úlohu aj dizajn, pretože môže byť skvelým doplnkom interiéru.

Počet kanálov

Ide o úplne zásadné informáciu. Ak budeme konkrétne, tak základom sú modely 2.0, ktoré hrajú len stereo a dnes už nie sú toľko bežné. Klasikou sú dnes soundbary 2.1, ktoré majú dva reproduktory, ďalej doplnené subwooferom, ktorý dodáva hlbšie basy.

Ďalej sa možno stretnúť aj s variantmi 3.0, kde sú stereo reproduktory doplnené o variantu hovoreného slova. Asi najväčší zážitok poskytne soundbar 5.1, ktorý je rozšírený ešte o zadné kanály. Ide už o veľmi podobnú variantu ku klasickým domácim kinám.

Typ subwoofera

Dajú sa zaobstarať dve rozdielne varianty. Tá prvá je známa u jednoduchších modelov, kde je subwoofer vstavaný v tele soundbara. Výhodou je iba jeden kus reproduktora, ale nevýhodou horšie basy. Úplne opačne je to u samostatného aktívneho subwoofera, ktorý má lepšie basy, ale je potrebné riešiť priestor s jeho umiestnením.

Možnosti prepojenia

Primárne je soundbar využívaný pre zlepšenie zvukového dojmu pri prehrávaní programov z televízie. Môže však byť pripojiteľný aj k ďalším zariadeniam. Tu hrá úlohu takzvaná konektivita. Keď sa pozrieme na výpočet súčasných možností, tak sa sem radí HDMI, rovnako ako to môže byť digitálny optický výstup. Keď ide o tie staršie alebo doplnkové možnosti konektivity, je to potrebné koaxiálny výstup, rovnako ako to môže byť 2 × RCA vstup, ale aj klasický slúchadlový výstup.

Prehrávanie vlastnej hudby

Okrem toho, že ide o doplnkový reproduktor k televízii, mal by ponúknuť aj možnosť prehrávania vlastnej hudby. Toho môže byť docielené dvoma spôsobmi. Niektoré soundbary majú USB port, ktorý slúži na pripojenie externého disku. Na tom sú uložené hudobné súbory, ktoré sú následne prehrajú. U tohto riešenia by mala byť riešená aj kompatibilita s radom formátov. Problémom by nemali byť tie najznámejšie, a to AAC, FLAC, MP3, OGG, WAV alebo WMA.

Druhé riešenie je možnosť spojená s využitím Bluetooth, kedy dôjde ku spárovanie s mobilným telefónom. Toto má výhodu v tom, že nie je nutné riešiť káble ani podporu súborov, keďže toto je riešené na strane telefónu. Negatívom môže byť možnosť jeho vybitie, poprípade dosah. Pri moderných Bluetooth modulov však ani toto nie je zase až tak veľký problém.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Ďalej je možné prihliadnuť aj k ďalším funkciám a vlastnostiam. Úplne bežné je dnes napríklad to, že je dodávaný s diaľkovým ovládaním, pomocou ktorého ho možno nastavovať a ďalej ovládať. Niektoré soundbary umožňujú ovládať zariadenia aj mobilným telefónom, a to po jeho spárovanie a využitie špeciálne aplikácie.

Ďalej môže mať daný model rôzne druhy displejov, od klasického LED zobrazenie, až po kvalitný LCD displej, ktorý zobrazuje všetky aktuálne stavy a nastavenia. U pokročilejších modelov možno získať aj Wi-Fi modul. Ten je určený na pripojenie k internetu, vďaka čomu je možné pristupovať k obsahu, aký ponúkajú napríklad služby Spotify alebo Deezer.

4.4/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.