Záhrada,

Solárne sprchy: test, recenzie | Najlepšie záhradné sprchy

Solárna sprcha sa hodí primárne na záhradu k osprchovanie pred alebo po vstupe do bazéna, prípadne vírivky, aby sa voda toľko neznečisťovalo a nezvyšovalo vám to náklady na chémiu na údržbu vody. Vonkajší sprchu možno využiť aj pre osvieženie v teplých letných dňoch, po práci na záhrade alebo športových aktivitách. Výhodou záhradné sprchy so solárnym ohrevom je predovšetkým bezplatný a ekologický zdroj teplej vody.

Telo solárnej sprchy je tvorené zásobníkom vody, ktorý ohrievajú slnečné lúče približne na 40 °C (niekedy udávaná hodnota 60 °C nie je príliš reálna). Veľká časť vonkajších spŕch má kohút pre reguláciu teploty vody, takže sa nepopálite horúcou vodou. Všeobecne sa delí na pevné a prenosné solárne sprchy s objemom do 10 l pre rýchle opláchnutie, a okolo 25 l ku kratšiemu osprchovanie. Väčší solárna sprcha má až 40 l, čo umožní očistu viac osobám po zhruba 15 minút.

Zohľadniť by ste mali nielen objem zásobníka, výšku, hmotnosť, maximálny tlak alebo materiál (hliník, plast), ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je pevná alebo prenosná, či má kohútik na nohy, a či ju možno na zimu ponechať alebo je nutné ju uložiť. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie solárne sprchy a ich recenzie.

Najlepšie záhradné solárne sprchy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších záhradných solárnych spŕch z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 HANSCRAFT Blue Rainbow 3Marimex UNO 20GF Sunny Style PremiumBrilix Fantasy RainMarimex UNO 14HECHT 300908HANSCRAFT Blue Rainbow 2Marimex Sun 10992017Bestway Clean Pool TropicMarimex UNO 35
Maximálny tlak3,5 bar3 bar3 bar-3 bar-3,5 bar3 bar-3 bar
Kohútik na nohyÁnoÁnoNieÁnoNieNieÁnoNieNieÁno
MateriálHliníkPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlast
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vonkajších spŕch

HANSCRAFT Blue Rainbow 3

HANSCRAFT Blue Rainbow 3 recenzie a test

Solárna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 3 zaujme svojou konštrukciou, ktorá imituje podobu klasickej sprchy. Je vyrobená z hliníka a doplnená čiernym náterom, ktorý napomáha k ohrevu vody. Celková výška tohto modelu je 214 centimetrov. Ani vyššie osoby tak nebudú mať so sprchovaním problém.

Kapacita vody u tejto solárne sprchy je 40 litrov, čo je nadpriemerná hodnota poskytujúca komfort dlhého sprchovania. Nechýba systém EasyKlip, ktorým možno jednoducho pripojiť záhradnú hadicu. Maximálny tlak sprchy, ktorý môže byť vytvorený, má hodnotu 3,5 barov. Stabilitu potom podporí kotviace pätka a nespálené zase systém na miešanie studenej a ohriatej vody.

Prepracovanosť tohto modelu podporí tiež existencie chrómové batérie, rovnako ako nechýba ani praktický kohútik určený na hygienu nôh. Sprchu tiež netreba na zimu demontovať, iba z nej vypustíte všetku vodu.

Veľký objem nádoby, atraktívny vzhľad, hliníkové prevedenie

Sprcha po uzavretí ešte kvapká

Marimex UNO 20

Marimex UNO 20 recenzie a test

Záhradná sprcha Marimex UNO 20 ponúkne jednoduchý a tiež ekologický ohrev, a to pomocou bezplatnej slnečnej energie. To všetko vďaka tomu, že ako solárny kolektor slúži celé jej telo. Kapacita daného modelu je 22 litrov vody. Aby bolo možné sprchovanie pod zodpovedajúcim tlakom, je nutné jej napojenie na vodovodný rad.

Komfort zvyšuje horná sprchovacia hadica, ktorú je možné pomocou kĺbu jednoducho polohovať. Vďaka praktickému ventilu je možné nastaviť optimálnu tepotu vody tak, aby bola maximálna príjemná pre každú sprchujúce osobu.

Maximálny tlak, ktorý sprcha takzvane zvládne, má hodnotu 3 bary. Stabilitu zaisťuje kotviaca doska. Tá má rozteč 130 mm a celkovo 4 otvory s priemerom 9 milimetrov. Súčasťou balenia je aj hadicová rýchlospojka pre napojenie.

Nastaviteľná hlavica, ľahká sprcha, rýchly ohrev
Horšie stabilita (málo spevnený prechod z telesa valca na základňu)

GF Sunny Style Premium

GF Sunny Style Premium recenzie a test

Prenosná solárna sprcha GF Sunny Style Premium je zaujímavá tým, že ju možno ľahko rozmontovať, preniesť a zase ľahko zmontovať. To sa hodí aj pri zimnom uloženia. Napojenie na zdroj vody je veľmi jednoduché vďaka dostupným 2 rýchlospojkám a tiež vďaka hadicu s dĺžkou 10 metrov, ktorá je súčasťou balenia tejto sprchy. Nechýba ani potrebné skrutkovania.

Jej prípadný transport uľahčí aj fakt, že jej váha je len 7 kilogramov, čím patrí medzi ľahšie modely. Solárny zásobník je umiestnený v spodnej časti a má celkovú kapacitu 8 litrov. Možné je jeho pripojenie na stály zdroj vody.

Sprcha má bezpečnostný tlakový ventil, ktorý eliminuje ako pretlak, tak prehriatiu. Zaujme možnosť nastavenia výšky sprchy, ktorý môže byť 1,4 metrov v prípade najnižšie hodnoty, alebo naopak, o veľkosti 2,1 metrov v prípade najvyššej.

Nastaviteľná výška, prenosná, nízka váha
Chýba návod na zostavenie

Brilix Fantasy Rain

Brilix Fantasy Rain recenzie a test

Vonkajšia sprcha Brilix Fantasy Rain má telo oválneho tvaru a zaujímavého dizajnu. Ten je spojený aj s farbou antracit a tiež strieborným panelom. Zaujme veľká sprchová hlavica pre dokonalé umytie. Súčasťou konštrukcie je aj praktický kohútik určený na umytie nôh. Všetky ovládanie je vyvedené v dizajnovom a kvalitnom nerezovom prevedení.

Celkový objem vody, ktorý sa do tejto sprchy vojde, činí 35 litrov. Sprcha má dostatočnú výšku, ktorá je zhruba 217 centimetrov. Disponuje tiež bočným ventilom, ktorý je určený pre jednoduché napojenie hadice, ktorá bude zdrojom vody a pre funkčnosť sprchy je nutné jej pripojenie.

Váha daného modelu je okolo 15 kilogramov. Vďaka kotviace pätke, ktorá je navyše vyrobená z kovu, je zaistená potrebná stabilita za všetkých okolností. Istotou je samonosná konštrukcia aj telo (plastové), ktoré samo slúžia ako solárny kolektor.

Cena/výkon, veľký objem, kohútik na nohy
Zbytočne veľká sprchovacia hlavica

Marimex UNO 14

Marimex UNO 14 recenzie a test

Prenosná záhradná sprcha s ohrevom Marimex UNO 14 je plastovým modelom, ktorý má zásobník, ktorý pojme celkovo 14 litrov vody. Ten sa nachádza v celom tele sprchy. To zároveň slúži ako kvalitný solárny kolektor, pomocou ktorého sa tekutina ohrieva. Vďaka rýchlospojkám možno ľahko pripojiť okrem vodovodného poriadku aj bežnú záhradnú hadicu a zaistiť potrebný zdroj vody.

Maximálny povolený tlak do armatúry je 3 bar. Tiež zaujme fakt, že sprchovacie hlavice s hadicou sú odnímateľné, vďaka čomu sa dá komfortnejšie osprchovať. Plastové prevedenie zaisťuje nízku hmotnosť, ktorá je iba 5,4 kilogramov, takže možno ľahko prenášať.

Celková výška konštrukcie sprchy je 145 centimetrov. Následne na ňu nadväzuje sprchová hlavica a celková výška tak dosahuje zhruba 160 cm. Ukotvenie je jednoduché, a to pomocou spodnej dosky. Tá má rozteč 130 x 130 milimetrov a celkom 4 otvory, vďaka ktorým je zaistená stabilita.

Nízka váha, napojenie na hadicu, možnosť regulácie teploty vody
Plastové prevedenie

HECHT 300908

HECHT 300908 recenzie a test

Solárna sprcha na záhradu HECHT 300908 má jednoduchý, ale praktický dizajn. Vďaka čiernej farbe dobre akumuluje teplo, a tak ľahko ohrieva vodu. Tá sa nachádza v zásobníku, ktorý je umiestnený v spodnej časti a zvyšuje stabilitu. Celkový objem tejto sprchy je 8 litrov a radí sa tak do skupiny menších spŕch.

Zásobník je vyrobený z plastu, čo by sa malo podpisovať na dobrej hmotnosti, avšak konkrétnu hodnotu sme nedohledali. Tiež nekoroduje, ani sa na ňom nevytvárajú usadeniny. Stabilita je zabezpečená vďaka ukotvenie, kedy sú použité 4 skrutky, pomocou ktorých sa konštrukcia upevní do zeme – samostatne nestojí.

Unikátny je 1 ventil, pomocou ktorého je možné vodu nielen púšťať, ale tiež redukovať teplotu. Tým je eliminované riziko obarenia horúcou vodou (udáva sa rozohriatie až na 40 °C).

Regulácia teploty, polohovacia hlavica
Nemá vlastnou stabilnú základňu

HANSCRAFT Blue Rainbow 2

HANSCRAFT Blue Rainbow 2 recenzie a test

Solárna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 2 je modelom s pevne danou výškou, ktorá je 214 centimetrov. Aj cez to sa nie je nutné obávať stability, keďže samozrejmosťou je kotviace pätka, ktorá sa pripevní k samotnej podložke. Sprcha disponuje nádrží na vodu, ktorá má dobrý objem o veľkosti 34 litrov, vďaka čomu ju využije aj viac ľudí.

Nechýba vydarený dizajn, ktorého je zabezpečené aj vďaka chrómovej batérii. Okrem štandardnej sprchovej hlavice v hornej časti disponuje tento model tiež kohútikom, ktorý je určený primárne k ľahšiemu omývanie nôh.

Pre napojenie záhradnej hadice príde vhod takzvaný EasyKlip. Maximálny tlak predpísaný výrobcom je dobrých 3,5 baru. Celková váha tejto sprchy je zhruba 15,5 kilogramov. Oproti Rainbow 3 je telo tejto sprchy z plastu, kohútikom na nohy však rovnako disponuje.

Veľký zásobník vody, na záhradnú hadicu
Vyššia obstarávacia cena

Marimex Sun 10992017

Marimex Sun 10992017 recenzie a test

Záhradná sprcha Marimex Sun 10992017 zaujme svojou nízkou váhou, ktorá je iba 5,5 kilogramov. Vďaka tomu ju možno ľahko preniesť na požadované miesto. Jedná sa o menši prenosný model, čo dokladá aj veľkosť zásobníku na vodu, ktorý má objem iba 8 litrov. Sprcha je tak určená skôr na nárazové umytí.

Vďaka pákovému ventilu sa dá ľahko nastaviť teplota výstupnej vody, čo má veľký vplyv na komfort na sprchovanie. Okrem iného aj z tohto dôvodu musí byť sprcha neustále napojená na zdroj vody. Trebárs v podobe záhradnej hadice.

Celková výška konštrukcie je dostatočných 215 centimetrov. Vďaka využitiu čiernej farby, kedy telo slúži ako kolektor, je zabezpečené tiež jednoduché a efektívne ohrievanie vody pomocou slnka.

Nastavenie teploty vody, efektívny ohrev, nízka hmotnosť
Absencia kĺbu u horného rozprašovača

Bestway Clean Pool Tropic

Bestway Clean Pool Tropic recenzie a test

Vonkajšia sprcha Bestway Clean Pool Tropic využíva zásobníka, ktorý má objem 18 litrov. Ten sa následne naplní studenou vodou, ktorá je jednoducho ohrievaná s využitím čierneho tela tejto sprchy. Pripojenie zdroja vody prebieha s využitím bočného ventilu, kam sa jednoduchým spôsobom napojí záhradnej hadice.

Sprcha je vyrobená z PVC, ktoré je ekologické a neobsahuje akékoľvek nežiaduce látky. Celková výška tohto modelu je 214 centimetrov. Jeho priemer je 11 centimetrov. Možno ju tak umiestniť kamkoľvek, kde nezaberá miesto.

Aj vďaka plastovému prevedeniu je dosiahnuté to, že váha daného modelu je iba 6,5 kilogramov, čo uľahčí celkovú manipuláciu. Zaujme vzhľad sprchovej hlavice, ktoré je vyrobená z chrómu. Pákový kohút umožní púšťať teplú i studenú vodu.

Nízka váha, rýchla montáž, nastavenie teploty
Absencia druhého kohútika

Marimex UNO 35

Marimex UNO 35 recenzie a test

Vonkajšia sprcha Marimex UNO 35 zaujme svojou nízkou váhou 7,5 kilogramov. Na mieste sa tiež jednoducho ukotví, a to vďaka doske, ktorá má rozteč 145 x 145 milimetrov. Jej súčasťou sú 4 otvory, každý o veľkosti 9 milimetrov, ktorý je určený pre kotviace skrutky.

Ovládanie sprchy je veľmi jednoduché, a to vďaka využitiu pákového ventilu. Súčasťou konštrukcie je aj sprchová hadica s ramienkom. Pripojenie zdroja vody je jednoduché vďaka hadicové rýchlospojke. Maximálny vstupný tlak môže mať hodnotu až 3 bary.

Tento model má aj dobrý objem svojej integrovanej nádrže, ktorá má veľkosť 35 litrov. Celkové rozmery sprchy sú 210 x 14,5 centimetrov. Praktický je tiež samostatný kohút vo výške kolien, uľahčujúce umývanie nôh.

Kohút na nohy, nízka váha, celkový objem
Plastová batéria, kohútik na nohy len studená voda

Najpredávanejšie solárne sprchy

Najpredávanejšie solárne sprchy na trhu sú tie od značiek: Marimex, Hawaj, Hanscraft, Clean Pool. Dopytovaná je aj solárna sprcha Lidl a Mountfield. Lacné solárne sprchy zaobstaráte už od 60 EUR.

Ako vybrať solárnu sprchu

Záhradná sprcha na solárny ohrev je dobrým pomocníkom k bazénu, kde je potrebné hľadieť na hygienu a zároveň tu nie je k dispozícii klasická teplá voda na osprchovanie. Vonkajšia sprcha sa líšia už svojou konštrukciou, pričom existujú dve hlavné varianty.

Pevne stojaci solárna sprcha

Ide o variant, ktorý je robustnejši, má zvyčajne vyššiu hmotnosť a tiež nádobu na vodu s veľkým objemom. Je určená pre umiestnenie na pevnom mieste na záhrade, bez prenášanie v priebehu sezóny, alebo iného obdobne.

Prenosná solárna sprcha

Prenosnú sprchu je možné ľahko zložiť aj rozložiť a v prípade potreby ju tiež prenášať na rôzne miesta po záhrade. To umožní tiež jej nízka hmotnosť. Nevýhodou daného riešenia je to, že pojme skôr menší objem vody, pretože má malú nádrž.

Použité materiály

Nízku váhu, cenu aj ľahkú údržbu ponúkajú plastové solárne sprchy, ktoré však nemusí byť tak atraktívne z hľadiska vzhľadu a tiež je potrebné myslieť na vplyv horúčavy, pri ktorom môže plast meniť svoje vlastnosti a deformovať sa. Väčšiu odolnosť voči počasiu a často aj skvelý dizajn majú sprchy vyrobené z hliníka. Negatívom môže byť o niečo vyššia váha a tiež obstarávacia cena. Ovládacím kohútikom, páčkam a sprchové hlavicu potom najčastejšie dominuje chróm.

Objem zásobníka vody

Podstatným prvkom záhradnej sprchy je nádoba na vodu. Jej veľkosť sa líši s ohľadom na typ, ale aj dizajn alebo celkovú konštrukciu. Tie najmenšie majú objem do 10 litrov a sú určené skôr pre ľahké osvieženie či hygienu pred vstupom do záhradného bazéna. Sprcha s objemom 15 – 25 litrov umožní aj klasické sprchovanie zhruba po dobu 10 minút. Varianty s vyšším objemom nádoby na vodu sú vhodné pre bežné sprchovanie i niekoľkých osôb po dobu zhruba 15 minút.

Napojenie na zdroj vody

Solárna sprcha získava vodu najčastejšie zo záhradnej hadice, ktorá je napojená na samotný zásobník s vodou. Väčšina modelov už disponuje prípravami, kedy je možné ľahko napojiť rôzne druhy záhradných hadíc, a to s využitím rýchlospojok. Pozor aj na fakt, že niektoré druhy záhradných spŕch vyžadujú nutnosť neustáleho zdroja vody, inak nemusí fungovať. Ďalej je potrebné zohľadniť hodnotu maximálneho tlaku vo vedení zdrojovej vody. U väčšiny modelov býva v rozmedzí maxima 3 – 3,5 bar. U niektorých to môže byť tlak až 6 bar.

Sprchová hlavica

Komfort umývanie je ovplyvnený predovšetkým veľkosťou sprchovacie hlavice. Čím je väčší, tým ľahšie sa dá umyť, ale tým väčšiu spotrebu vody je potrebné očakávať. Tiež je nutné dodať, že niektoré hlavice sú v sprchách pevne, iné majú otočný kĺb a niektoré je možné tiež jednoducho sňať. Komfort umývanie môže ovplyvniť aj existencia kohúta na nohy. Je umiestnený v spodnej časti konštrukcie, a tak uľahčí umytí práve dolných končatín.

Výška

Štandardom je to, že väčšina záhradných spŕch svojou výškou presahuje hodnotu 210 centimetrov. U niektorých je možné výšku aj nastaviť v určitom rozmedzí. To sa môže hodiť ako u vyšších jedincov, tak pri sprchovaní detí.

4.6/5 - (45 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.