Záhrada,

Snehové frézy: test, recenzie | Najlepšie benzínové, elektrické

Snehová fréza je tým najlepším možným pomocníkom, pokiaľ ide o odhadzovanie snehu. V zime dokáže prácu nielen výrazne uľahčiť, ale hlavne zrýchliť. Príde vhod predovšetkým v situáciách, kedy je potrebné odstrániť veľkú snehovú pokrývku, z väčších plôch ako je záhrada, tak i z menších ako je chodník.

Snežná fréza môže existovať v dvoch konkrétnych typoch. Tým prvým je elektrická snehová fréza vhodná skôr pre domáce hobby použitie, napríklad pre upratovanie chodníkov. Kvalitnejšie všestranné riešenie ponúkne benzínová snehová fréza s lepším výkonom i istotou dosahu na vzdialenejšie miesta bez nutnosti navíjanie káblov.

Na trhu existujú frézy na sneh v rôznych typoch. Odlišujú sa počtom stupňov (jednostupňová, dvojstupňová a trojstupňová), formou podvozku (pásová a kolesové), šírkou záberu alebo výkonom motora. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie snehové frézy a ich recenzie.

Najlepšie snehové frézy – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších snehových fréz z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelPohonŠírka záberuPočet stupňov 
Cub Cadet 524 SWE recenzie a testCub Cadet 524 SWEBenzínová61 cmDvojstupňová
MTD ME 61 recenzie a testMTD ME 61Benzínová61 cmDvojstupňová
Riwall 5665 recenzie a testRiwall 5665Benzínová56 cmDvojstupňová
VeGA L58 recenzie a testVeGA L58Elektrická40 cmJednostupňová
VeGA ST 554 recenzie a testVeGA ST 554Benzínová54 cmDvojstupňová
Cub Cadet 730 HD TDE recenzie a testCub Cadet 730 HD TDEBenzínová76 cmTrojstupňová
Riwall RPST 6170 recenzie a testRiwall RPST 6170Benzínová61 cmDvojstupňová
MTD Optima ME 66 T recenzie a testMTD Optima ME 66 TBenzínová66 cmDvojstupňová

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Cub Cadet 524 SWEMTD ME 61Riwall 5665VeGA L58VeGA ST 554Cub Cadet 730 HD TDERiwall RPST 6170MTD Optima ME 66 T
Objem motora208 ccm208 ccm196 ccm-163 ccm420 ccm212 ccm277 ccm
Vyhrievané rukoväťÁnoNieNieNieNieÁnoÁnoNie
Priemer slimáka30 cm30 cm30 cm16 cm30 cm30 cm30 cm30 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 fréz na sneh

Cub Cadet 524 SWE

Cub Cadet 524 SWE recenzie a test

Snehová fréza Cub Cadet 524 SWE má niekoľko zaujímavých predností, ktoré dokážu výrazne zjednodušiť jej ovládanie. Jedná sa nielen o pákový posilňovač riadenia, ale jedná sa aj o praktický joystick. Vďaka nemu je možné meniť ako smer, tak aj uhol, pod ktorým bude sneh vyhadzovaný. Nechýba tiež tlačidlový elektroštartér, ktorý umožní bezproblémový štart v akomkoľvek počasí.

Výšku záberu je možné veľmi jednoducho a rýchlo nastaviť pomocou klzákov, ktoré sú súčasťou. Nechýba ako dostatočný priemer slimáka, ktorý je 30 centimetrov, tak aj celkom dobrá šírka záberu, ktorá činí 61 centimetrov. Samozrejmosťou je voľba rôznych rýchlostí, a to 6 dopredu a tiež 2 rýchlosti dozadu.

Vďaka výkonnému motoru, ktorý ponúkne výkon 6,9 HP je práca rýchla a efektívna. Spaľovací motor zabezpečí možnosť práce v podstate kdekoľvek a bez obmedzovania. Medzi ďalšie klady patrí tiež výkonný reflektor, rovnako ako vyhrievané rukoväť.

Ovládací joystick, spaľovací motor, pojazd
Vyššia hmotnosť

MTD ME 61

MTD ME 61 recenzie a test

Benzínová snehová fréza MTD ME 61 zaujme už svojimi základnými parametrami. Medzi tie sa radia nielen výkonný spaľovací motor, ale aj dostatočná šírka záberu, ktorá je veľmi dobrých 61 centimetrov. Ďalej zaujmú tiež dostatočne veľké kolesá, alebo systém elektrického štartu, ktorý je efektívny v každých podmienkach. Prácu v noci zase uľahčí integrovaný reflektor.

Výkon motora je celých 6,9 HP, vďaka čomu je možné efektívne odstraňovať sneh pomocou závitovky s priemerom 30 centimetrov. Rovnako tak sa dá vďaka pojazdu dobre pohybovať. Smer vpred ponúkne hneď 6 rýchlostí, a pokiaľ ide o smer vzad, tak ten ponúkne celkom 2 rýchlosti.

Nastavenie komínu prebieha diaľkovo, a to pomocou ovládača na riadidlách. Skrz ne sa tiež ovláda motor s objemom 208 centimetrov kubický, ktorý poháňa ako slimák, tak samotnú frézu. To je potrebné, pretože celková hmotnosť činí 79 kilogramov.

Výkonný motor, elektrický štart, reflektor
Bez vyhrievanie rukoväte

Riwall 5665

Riwall 5665 recenzie a test

Motorová snehová fréza Riwall 5665 disponuje výkonným spaľovacím motorom. Ten vie ponúknuť slušný výkon 6,5 HP. Medzi jeho ďalšie prednosť patrí technické prevedenie, určené primárne do nízkych teplôt. Vďaka tomu je zaručený vždy bezproblémový štart frézy. Zaujme aj vyhadzovací komín, ktorý umožní dohodenie až 12 metrov.

Vďaka záberu, ktorý činí 56 centimetrov je zaručená rýchlosť a efektivita práce. Vďaka mäkčeným držadlám je možné pracovať aj dlhšiu dobu. O jednoduchosť práce sa stará aj pojazd. Vpred je k dispozícii celkom 5 rýchlostí. Možný je aj spätný chod, a to v dvoch rýchlostiach.

Celková šírka záberu, ktorú má táto dvojstupňová snehová fréza je 56 centimetrov, čo zaistí pohodlné odstraňovanie snehu. K tomu prispieva tiež šnek, ktorého šírka je presne 30 centimetrov. Tento šnek, rovnako ako pojazd je poháňaný motorom s objemom 196 centimetrov kubických.

Bezproblémový zimný štart, dostatočný odhoz
Bez reflektora

VeGA L58

VeGA L58 recenzie a test

Elektrická snehová fréza VeGA L58 je vybavená elektromotorom, ktorý dokáže ponúknuť výkon celých 1 800 W. Nie je to jediný dobrý parameter. Zaujme tiež celkom dobrú šírkou záberu, ktorá je 40 cm. Pre domáce použitie celkom vyhovujúce variant. Aj pre celkovú výšku, ktorá činí 280 milimetrov.

Vďaka platovému komína je možné odhadzovať sneh do vzdialenosti od 3 do 6 metrov. Intenzita práce je celkom vysoká, keďže za hodinu je možné odpratať až 191 metrov kubických snehovej pokrývky. Pohyb s frézou je veľmi jednoduchý a bezproblémový aj vďaka tomu, že jej hmotnosť je len 15 kilogramov.

Nechýba istota bezpečnosti, ktorú zaručuje praktický spínač. Rovnako ako možnosť nastavenia komína, vďaka praktickej páčke pod rukoväťou. Tento model je jednostupňová snehová fréza, čo znamená že je využiteľná hlavne pre nenáročné použitie s jednoduchým odhodu.

Výkonný elektromotor, nastavenie komína, bezpečnostný spínač
Hobby použitie

VeGA ST 554

VeGA ST 554 recenzie a test

Snežná fréza VeGA ST 554 prekvapí svojim motorom, pretože s ním je spojený výkon 4 100 W. Ten je spaľovací a jeho objem je 163 centimetrov kubických. Samozrejmosťou je funkcia jazdy, kedy smerom vpred je možné zvoliť hneď 4 rýchlosti. V prípade opačného smeru vzad disponuje fréza 1 rýchlosťou.

Zaujme tiež šírka záberu, ktorá výrazne urýchľuje prácu. Tá činí celých 54 centimetrov. Sneh je spracovávaný šnekom, ktorý má priemer 30 centimetrov. Celkom je možné s frézou počas jednej hodiny práce spracovať až 1 500 metrov kubických snehu.

Vďaka pneumatikám Snowgrip je zaistená ľahká manipulácia. Odhod snehu lastúrniky byť až do vzdialenosti 7 metrov. Samotný komín je možné nastaviť v rozsahu až 190 stupňov a určiť tak vhodný smer odhadzovania. Komín je samozrejme možné nastaviť jednoducho, podľa preferencií.

Spaľovací motor, 4 rýchlosti vpred, dobrý výkon
Jedna rýchlosť vzad

Cub Cadet 730 HD TDE

Cub Cadet 730 HD TDE recenzie a test

Pásová snehová fréza Cub Cadet 730 HD TDE zaujme nielen tým, že si vďaka pásom poradí aj s náročným terénom. Nemožno nespomenúť jej skutočne veľkú šírku záberu, ktorá činí 76 centimetrov. Zároveň má dostatočne veľký šnek, ktorého priemer je 30 cm.

Vďaka pohonu nie je problémom jednoduchá manipulácia. Tú uľahčuje aj posilňovač riadenia. Smerom dopredu možno využiť až 6 rýchlostí. Pokiaľ ide o smer opačný, tak je možné využívať hneď dvojicu rýchlosťou. Pre dlhodobú prácu príde vhod nielen dostatočne veľká palivová nádrž s objemom 4,7 litrov, ale zaujmú tiež vyhrievané rukoväte.

Medzi prednosti z hľadiska technológie patrí revolučný 3 stupňový systém frézovanie, rovnako ako celokovový tunel. Ten je možné samozrejme nastaviť ako s ohľadom na potrebnú dĺžku odhodu, tak aj potrebný uhol odhadzovania frézovaného snehu.

Pásové prevedenie, 3 stupňové frézovanie, 6 rýchlostí vpred
Vysoká hmotnosť

Riwall RPST 6170

Riwall RPST 6170 recenzie a test

Fréza na sneh Riwall RPST 6170 zaujme v prvom rade tým, že používa štvortaktný motor. Táto kolesová snehová fréza má však aj ďalšie prednosti. Medzi tie sa radia aj objem motora, ktorý činí 212 ccm, vďaka čomu je možné dosiahnuť na veľmi dobrý výkon, a to konkrétne až 7 HP. Vďaka tomu je zaistená ako efektivita práce, tak i rýchlosť pojazdu, ktorý má 6 rýchlostí vpred a 2 vzad.

Nechýba veľmi dobrá šírka záberu, ktorá činí celých 61 centimetrov. Ďalej je kladom tiež možnosť nastavenia komína. Ten je nielen otočný až o 200 stupňov, ale jeho ovládanie je riešené veľmi jednoducho, pomocou joysticku. Navyše je vyrobený z polyméru, ktorý eliminuje namŕzaniu slimáka.

Do nádrže sa zmestia presne 3 litre paliva, čo zaistí dostatočnú dobu práce. Po celú dobu bude šnek a turbína s priemerom 30 centimetrov likvidovať napadaný sneh. Problém nebude ani vo veľkých mrazoch, kedy vie prísť vhod elektronické zapaľovanie.

4 taktný motor, záber 61 cm, nastavenie komína
Väčšia spotreba

MTD Optima ME 66 T

MTD Optima ME 66 T recenzie a test

Snehová fréza s pojazdom MTD Optima ME 66 T je vybavená praktickými pásmi miesto kolies, čo zaistí lepší pohyb aj v náročnejšom teréne. Je tiež vybavená spaľovacím motorom, ktorý má objem 277 centimetrov kubických a ktorý dokáže ponúknu výkon, ktorý činí až 5,4 kW.

O efektivitu pri práci sa starajú 2 rýchlosti vzad a celkom 6 rýchlostí, pokiaľ ide o pojazd pred. Efektivitu odhodu podporuje možnosť nastavenia komína, ktorý možno otáčať až o 200 stupňov. V porovnaní s radom konkurentov zaujme aj šírka záberu, ktorá je presne 66 centimetrov.

Vzhľadom k robustnému prevedenie je váha celých 110 kilogramov, čo ale vzhľadom k pojazdu a tiež vzhľadom na posilňovaču nie je veľký problém. Pracovať je možné nielen vo dne, ale aj v noci, pretože to prácu výrazne uľahčí integrovaný reflektor.

Veľký záber, výkon motora, otáčavý komín
Bez vyhrievanie rukovätí

Ako vybrať snehovú frézu

Snehová fréza by mala byť vybraná v prvom rade podľa toho, na akom konkrétnom povrchu bude používaná. Od toho možno odvodiť aj samotnú konštrukciu, ktorá sa rozdeľuje na niekoľko konkrétnych stupňov.

Typy fréz

Jednostupňové snehové frézy

Tie najjednoduchšie sú označované ako jednostupňové frézy. Taká snehové fréza je určená hlavne k jednoduchšiemu odpratávanie snehu, a to pomocou lopatiek. Typicky disponuje elektrickým pohonom a uplatnenie nájde v meste, kde nie je potrebné odpratávať hromady snehu.

Dvojstupňové snehové frézy

Ďalšie riešenia už sú sofistikovanejšie, je ním dvojstupňová snehová fréza, ktorá kombinuje dve technológie. Je to šnek, ktorý si poradí s veľkými i tvrdými kusmi snehu, ktoré dokáže rozbiť a následne ich pomocou špeciálneho ventilátora vženie do komína.

Trojstupňové snehové frézy

Najlepším riešením, označované aj ako profesionálny, je už trojstupňová fréza. Jej charakteristikou sú hneď tri segmenty, ktoré kombinujú efektívne naberanie snehu, následne jeho drvenie a potom vháňanie do komína, odkiaľ sa dostáva preč.

Typy pohonu

Elektrické snehové frézy

Jednoduchšie a hobby riešenie, určené hlavne pre prevádzku okolo vlastného domu a skôr na prašný sneh, predstavuje elektrická snehová fréza. Tá je poháňaná primárne elektromotorom, z čoho plynie nutnosť kabeláže, na ktorú je nutné dať počas práce veľký pozor. Výhodou je tichá prevádzka a nižšie obstarávacie náklady.

Benzínové snehové frézy

Druhé riešenie je spojené so spaľovacím motorom. Ten v závislosti na svojom objeme dokáže ponúknuť aj zodpovedajúci výkon, vďaka čomu je benzínová snehová fréza univerzálnym nástrojom pre rôzne povrchy, ale aj náročný zmrznutý sneh. Ďalšou výhodou je mobilita, a teda nezávislosť na kábli. Nutné však podotknúť, že tu hovoríme v porovnaní s elektrinou aj o vyššej obstarávacej cene.

Kontakt s podložím

Kolesové frézy na sneh využívajú klasických kolies, ktoré by mali byť vybavené dobrým vzorom, pre lepšiu zvládnutie horšieho povrchu. Veľakrát ide o variant, ktorá umožní ľahšie a jednoduchšie mobilitu, hlavne u bežného použitia. S náročnejšie terénom však môže nastať problém.

Druhé riešenie je založené na tom, že namiesto kolies sú využívané pásy. Tu sa síce môže znižovať celková jednoduchosť ovládania a mobility na mieste, ale na druhej strane musíme povedať, že sa tento typ snežnej frézy lepšie hodí do náročnejšieho terénu. Trebárs na klzký podklad, alebo do kopcov.

Rozmery záberu a bunkra

Tieto dva parametre majú vplyv hlavne na efektivitu a rýchlosť odpratávanie snehu. Prvým rozmerom, na ktorý hľadieť, keď je fréza vyberaná, je rozhodne celková šírka záberu. Tu platí jasná úmera, a to spojená s tým, že čím je šírka záberu vyššia, tým viac snehu možno naraz odstrániť. Pokiaľ ide o klasické domáce použitie, plne môžu stačiť varianty s šíri, ktorá je okolo 55 centimetrov. U náročnejšieho použitia a častého odpratanie je dobré zvoliť modely, ktoré majú šírku aj cez 75 cm.

Druhým rozmerom, ktorého si všímať, je takzvaná výška bunkri. Jedná sa o rozmer krytu, v ktorom sú lopatky, alebo je tu samotný valec. Čím je daný rozmer bunkri väčšie, tým lepšie možno docieliť toho, že bude naberané väčšie množstvo snehu. Tu platí, že pre domáce použitie môžu postačiť riešenie do 50 centimetrov. U častejšieho využitia a záujmu o lepšie vlastnosti je vhodné poobzerať sa aj po variantoch, kde hovoríme o rozmere až 56 centimetrov.

Výkon motora

Je jasné, že keďže ide o stroj poháňaný benzínovým alebo elektrickým motorom, hrá úlohu jeho výkonnosť. Tá môže spadať do rôznych kategórií, rovnako ako sa možno stretnúť s rôznymi označeniami. Najčastejšia je výkon uvádzaný v koňoch, teda HP čiže horse power. Tu výrobcovia zvyčajne používajú motory, ktoré zodpovedajú aj typu danej snehovej frézy. Pokiaľ sa jedná o domáce hobby použitie, tak sú využívané motorizácie skôr slabšie, okolo 6,5 HP, ktoré plne postačujú. Pri variantoch určených doslova pre profi použitie už sa hovorí o riešenie, ktoré môže dosahovať až na hodnotu okolo 15 HP.

Nastavenie vyhadzovacieho tunela

Vyhadzovací tunel alebo tiež komín, je nevyhnutnou súčasťou snehové frézy, pretože vďaka nemu je možné odhadzovať sneh do dostatočnej vzdialenosti. Jeho samozrejmou funkcií by mala byť možnosť regulovať smer, ale aj uhol natočenia. Tým možno regulovať ako to, akým smerom bude sneh odlietať, ale aj to, ako bude odlietať ďaleko. Možné nastavenia možno realizovať pomocou joysticku alebo ovládacích pák.

Doplnky

Kľúčové veci spojené s výberom sú zmapované. Ďalej je potrebné hľadieť aj na možné doplnky, ktoré môžu prácu uľahčiť a rozšíriť. Hodí sa napríklad elektrický štartér, a to hlavne pri silných mrazoch. Plusom môže byť aj svetlo pre prácu v noci. Jednoduché použitie uľahčí tiež pojazd, rovnako ako integrovaný posilňovač. Všetko môžu vylepšiť ešte doplnky, ako napríklad v podobe snehových reťazí do horšieho terénu, alebo napríklad radlice na bežné prohrnování.

4.4/5 - (5 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.