Elektronika,

Najlepšie smart televízory: s WiFi, 4k ai. | Recenzie, test

Smart TV je aktuálne najpokročilejším druhom televízora. Smart vlastnosti z klasického televízora urobia televízor inteligentný a to doslova. Vie sa pripojiť k internetu, vie ponúknuť rôzne aplikácie a doplnky, ktoré prináša rad možností a nového využitia, než len sledovanie televíznych kanálov.

Inteligentný televízor môže byť v rôznych veľkostiach uhlopriečky, kde väčšina štartuje aspoň na uhlopriečke jedného metra. Modely Smart TV v závislosti na svojom výrobcovia môžu mať odlišný operačný systém, pričom najpoužívanejšie sú WebOS, Tizen, alebo Android. Značný rozdiel je tiež v samotnej technológii zobrazovacieho panelu, zatiaľ čo LED TV sú lacnejšie, pokročilejšie technológie OLED ponúkne dokonalé podanie čiernej farby.

Smart TV sú vybavené Wi-Fi modulom a často tiež Bluetooth. Nie je tak ťažkosť k nim pripojiť ako mobilný telefón, alebo bluetooth reproduktor, či klávesnicu s myšou. Inteligentné funkcie a aplikácie sa skladajú z internetového prehliadača, YouTube, Netlfix, alebo napríklad Voyo. Samozrejmosťou by mala byť prítomnosť HbbTV, funkcie zažitá ako červené tlačidlo. Tým je vybavený každý hybridný televízor kombinujúci ako televízne vysielanie, tak širokopásmový internet a rozširuje tak celkový obsah. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepší Smart TV a ich recenzie.

Najlepšie Smart TV – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších Smart TV z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelDruhRozlíšenieUhlopriečka 
Samsung UE43NU7192 recenzie a testSamsung UE43NU7192LED4K43 palcov (108 cm)
Sony Bravia KDL-40WE665 recenzie a testSony Bravia KDL-40WE665LEDFull HD40 palcov (102 cm)
LG 49SK8100PLA recenzie a testLG 49SK8100PLALED4K49 palcov (123 cm)
Panasonic TX-40GX700E recenzie a testPanasonic TX-40GX700ELED4K40 palcov (100 cm)
Philips 43PUS7304/12 recenzie a testPhilips 43PUS7304/12LED4K43 palcov (108 cm)
Philips 55PUS7303 recenzie a testPhilips 55PUS7303LED4K55 palcov (139 cm)

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Samsung UE43NU7192Sony Bravia KDL-40WE665LG 49SK8100PLAPanasonic TX-40GX700EPhilips 43PUS7304/12Philips 55PUS7303
Ovládanie hlasomÁnoNieÁnoÁnoÁnoNie
Inteligentný ovládačNieÁnoÁnoÁnoÁnoNie
Operačný systémTizenLinuxWebOS 4.0My Home Screen 4.0AndroidAndroid
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 Smart TV

Samsung UE43NU7192

Samsung UE43NU7192 recenzie a test

Smart TV Samsung UE43NU7192 má uhlopriečku o veľkosti 43 palcov. Rozlíšenie tohto televízora je veľmi dobrých 3840 x 2160 pixelov, čo je označované ako rozlíšenie 4K UHD. Ďalej nechýba technológia zaisťujúca dokonalý obraz, príkladom budiž 1 300 PQI, alebo technológie PurColour. Samozrejmosťou je tiež tuner DVB-T2 / C / S2, či kodek nesúci označenie HEVC.

Ako každý smart televízor ponúkne aj tento pripojenie k internetu. Možné je využiť Wi-Fi, rovnako ako LAN konektor. Na paneli nájdeme 3 vstupy HDMI, alebo 2 porty pre pripojenie USB zariadení. Integrované reproduktory ponúknu výkon 20 W a tiež technológiu Dolby Digital Plus.

Operačným systémom tejto Smart TV je známy Tizen. Ponúkne rad aplikácií, rovnako ako funkciu zrkadlenia obrazu. Samozrejmosťou sú napríklad Netflix, Youtube, Spotify a celá rada iných aplikácií. Televízia zaujme aj možnosťou ovládania hlasom, podporou IP TV, alebo predinštalovaným HBO GO.

Rozlíšenie 4K, predinštalované aplikácie, ovládanie hlasom
Menšie uhlopriečka

Sony Bravia KDL-40WE665

Sony Bravia KDL-40WE665 recenzie a test

Smart televízor Sony Bravia KDL-40WE665 má uhlopriečku o veľkosti 40 palcov, čo je 102 cm. Jeho rozlíšenie je 1920x1080px a nesie tak označenie Full HD TV. Medzi prednosti spojené s obrazom patrí využitie technológií ako je 400 Hz Motionflow XR, technológia X-Reality PRO, poprípade aj HDR.

Samozrejmosťou je tuner DVB-T2 / C / S2, ale aj nový digitálny kodek HEVC. Smart funkcie sú dostupné po pripojení k internetu ktoré je možné cez Wi-Fi, alebo je možné využiť LAN konektor. Medzi ďalšie konektory patria 2 HDMI porty, ďalej 2 USB konektory, nechýba ani 1 Scart konektor.

Súčasťou televízora sú reproduktory, ktoré majú spolu výkon iba 10 W. Ako operačný systém je použitý Linux, ktorý ponúkne napríklad funkciu zrkadlenia obrazovky smartphonu aj tabletu, ale aj predinštalované aplikácie pre domácu zábavu. Samozrejme nechýba možnosť prehrávať a nahrávať na USB flashdisky, prípadne HDD úložisko.

Zrkadlenie obrazovky, predinštalované aplikácie, technológie pre lepší obraz
Menší výkon repro, Full HD rozlíšenie

LG 49SK8100PLA

LG 49SK8100PLA recenzie a test

Televízor s internetom LG 49SK8100PLA je skvelou cestou k multimediálnej domácnosti. Zaujme veľkou uhlopriečkou o hodnote 49 palcov a tiež 4K UHD rozlíšením o celkovej veľkosti 3840 x 2160 pixelov. Podporuje kodek HEVC a disponuje tunerom DVB-T2 / C / S2. K internetu je možné sa pripojiť bezdrôtovo pomocou Wi-Fi modulu, rovnako ako je možné využiť aj LAN konektor.

Medzi ďalšie z moderných funkcií patrí takzvaný inteligentný magický ovládač, displej s označením Nano Cell, alebo hlasové ovládanie nesúci názov ThinQ. Televízor používa operačný systém WebOS Smart TV ktorý ponúkne celý rad praktických predinštalovaných aplikácií a služieb.

Ďalšími prvkami výbavy sú napríklad celkom 4 konektory HDMI, ktoré sú doplnené hneď 3 konektory USB. Televízor ďalej podporuje funkciu 4K Upscaling a pre montáž na stenu využíva štandardov VESA. Zobrazovací panel funguje na princípe podsvietenie pomocou LED technológie.

Hlasové ovládanie ThinQ, inteligentný ovládač, 4K rozlíšenie
Bez výstupu na slúchadlá

Panasonic TX-40GX700E

Panasonic TX-40GX700E recenzie a test

Televízia s Wi-Fi Panasonic TX-40GX700E je výborným moderným modelom, ktorému nechýba nič zásadné pre bezstarostnú prevádzku v dnešnej dobe. Je vybavená televíznym tunerom DVB-T2, ďalej digitálnym káblovým tunerom DVB-C aj digitálnym satelitným tunerom. Okrem spomínanej WiFi môže byť do vašej siete pripojená tiež sieťovým káblom do konektora LAN.

Jej uhlopriečka je 40 palcov, čo je vyjadrené v centimetroch 100 cm. Ide tak o stredne veľkú televíziu, ktorá je vhodná skôr do menších obývacích izieb. Užívatelia si chvália dobre popísaný ovládač k televízii aj manuál, poteší ďalej dvojica reproduktorov, ktorý každý má výkon 10W. Rozlíšenie obrazovky je 4K a jej podsvietenie je riešené technológiou Edge LED s Adaptive Backlight Dimming, ktoré sa postará o sýto temné odtiene čiernej.

Pri sledovaní obrazu si môžete vybrať z niekoľkých režimov, spomenúť môžeme dynamický alebo kino. Súčasťou nie príliš známeho operačného systému My Home Screen je prehrávač médií, webový prehliadač, zrkadlenie, alebo funkcia opakovaného záznamu živého vysielania. Má tri HDMI vstupy a samozrejme tiež USB pre pripojenie externého harddisku, alebo flash disku.

Technológia vylepšujúci obraz, výkon reproduktorov, Edge LED, Adaptive Backlight Dimming
Nie príliš známy operačný systém

Philips 43PUS7304/12

Philips 43PUS7304/12 recenzie a test

Smart TV Philips 43PUS7304/12 je multifunkčná a multimediálna televízia, na ktoré si prehráte čokoľvek a odkiaľkoľvek len budete chcieť. Jej skvelé vlastnosti len podčiarkuje Philips Ambilight, čo je funkcia, ktorá odráža farby obrazovky do okolia televízie. Dokonale vás vďaka tomu vtiahne do deja, opticky rozšíri veľkosť obrazovky a v neposlednom rade táto funkcia skvele vyzerá.

Má 4K rozlíšenie, takže svoje obľúbené filmy si budete môcť vychutnať v tej najlepšej možnej kvalite. Panel má LED podsvietenie a veľkosť 43 palcov, respektíve uhlopriečku 108 cm. Zaujme tiež technológia Philips P5, vďaka ktorej sú vyobrazené scény podľa popisu výrobca doslova ako živé. Dokonale prekreslí farby a dodá im tú správnu hĺbku.

Z pohľadu konektivity je na tom samozrejme nie inak ako skvele. Samozrejmosťou je súčasný štandard tunera DVB-T2, štyri HDMI porty, alebo dva USB vstupy. Do siete ju možno pripojiť buď cez LAN konektor, alebo bezdrôtovo pomocou WiFi. Ako veľké plus možno brať operačný systém Android, ktorý ponúka veľké množstvo aplikácií vrátane Google asistenta Alexa. Vďaka nemu môžete ako televíziu, tak i ostatné spotrebiče pripojené do chytré domácnosti ovládať cez televíziu pomocou svojho hlasu.

Kvalitný 4K obraz, operačný systém Android, ambientné osvetlenie, široká konektivita
Absencia papierového manuálu

Philips 55PUS7303

Philips 55PUS7303 recenzie a test

Inteligentný televízor Philips 55PUS7303 má rozlíšenie 4K spadajúce do štandardu UHD o konkrétnych hodnotách 3840 x 2160 pixelov. Uhlopriečka je o veľkosti 138 centimetrov, čiže 55 palcov. Kladom je tiež spracovanie obrazu technológiou Micro Dimming Pro 1600 PPI, alebo pomerne inovatívne technológie Philips P5 Perfect Picture Engine.

O kvalitu obrazu sa stará okrem technológie Micro Dimming Pro tiež technológie HDR Plus. Zaujímavosťou televízia je štýlové trojstranné Ambilight podsvietenia. Na dobrý hardvérový výkon má pozitívny vplyv 4 jadrový procesor a dizajn zaujme veľmi tenkým prevedením.

Televízor disponuje tiež 2 reproduktory s celkovým výkonom 20 W. Ďalej nechýba hneď 4 HDMI konektory, alebo tiež 2 konektory USB. Pripojiť k internetu sa dá pomocou Wi-Fi, ale aj LAN konektoru. Operačným systémom je použitý Android, ktorý prináša ako stabilitu, tak i výber celého radu rôznych aplikácií, ktoré je možné ľahko nainštalovať.

Podsvietenie Ambilight, režim vylepšujúci obraz, OS Android
Výkon reproduktorov 20 W

Ako vybrať Smart TV

Smart TV by mal byť vyberaný hlavne podľa vlastností, ktoré prináša viac možností využitia, než je len sledovanie televíznych kanálov. Od toho sa odvíja aj funkcia a parametre, ktoré inteligentný televízor má. Úplným základom by mala byť možnosť pripojenia k internetu a v rámci jednoduchosti by nemal chýbať integrovaný Wi-Fi modul, ktorý zariadi bezdrôtové internetové pripojenie. Ten by mal byť doplnený LAN konektorom, ktorý je určený pre toho, kto potrebuje väčšiu rýchlosť a vyššiu stabilitu, ktorú bezdrôt nie je schopný vždy ponúknuť.

Operačný systém

Základom každej Smart TV je operačný systém s tým, že sa v závislosti od výrobcu môže líšiť. Pomerne známy je systém WebOS, ktorý je hojne využívaný u televízorov LG. Ďalšie populárne variantom je operačný systém s názvom Tizen. Ten je u rady televízorov celkom rozšírenú variantom a s každou novou verziou OS ponúkne viac možností, lepšie využitie technológií a väčšiu stabilitu.

Treba poznamenať, že pri niektorých modeloch sa objavujú aj upravené varianty predtým známej z počítačov a mobilných telefónov. Prvou možnosťou je u mnohých hojne vyhľadávaný Linux. Ďalší zo zaujímavých možností je operačný systém Android, ktorý je dnes hojne používaný u smartphonov a tabletov. Jeho výhodou je celková všestrannosť. Na druhej strane je potrebné spomenúť, že z dôvodu toho, že patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, sú televízory s Androidom tým najdrahším, čo možno v aktuálnej ponuke nájsť.

Aplikácie

Aplikácie sú ďalším kritériom, podľa ktorého by mal byť inteligentný televízor jednoznačne vyberaný. Základom by mal byť hlavne internetový prehliadač, ďalej potom aplikácie, ktoré umožnia prístup na sociálne siete, ako je napríklad Facebok alebo Twitter. Medzi ďalšie aplikácie môže patriť Skype, cez ktorý je možné volať kamkoľvek po svete zadarmo.

Zabúdať nemožno ani na aplikácie prinášajúce bohatšie ponuku hudby a videa. V prvom rade sa môže jednať o Spotify, čo je aplikácia pre prehrávanie hudby. Ďalej potom môže byť smart TV vybavená aplikáciami na prehrávanie filmov a videí, sú to hlavne Netflix, Youtube, HBO Go a mnohé ďalšie.

Všetko môže byť doplnené radom aplikácií, ktoré sú označené ako spravodajské služby, prinášajúce aktuálne informácie. Ďalej môže mať Smart TV rôzne jednoduché hry. Praktické sú aj služby spojené s aktuálnou predpoveďou počasia, mapy, pokročilý TV program, alebo živé šetriče obrazovky.

Ovládanie televízora

Doba, kedy sa televízor ovládal tlačidlami na svojej konštrukcii, je dávno preč. Síce je možné v zadnej časti u väčšiny modelov stále nájsť, ale takmer nie sú používané. Zatiaľ čo u štandardných televízorov sa používa klasický diaľkový ovládač, Smart TV môže ponúknuť inteligentný ovládač. Ten uľahčuje ako prístup k jednotlivým funkciám a aplikáciám, tak môže ponúknuť aj intuitívne ovládanie. Tie najpokročilejšie kvalitné modely ponúka aj hlasové ovládanie, stačí sa naučiť jednoduché pokyny a televízor ovládať bez nutnosti držať v ruke diaľkové ovládanie. U niektorých je dostupné aj dnes celkom populárne ovládanie gestami.

Konektivita

Medzi najčastejšie pripájané zariadenie patrí jednoznačne smartfón, alebo tabliet. Smart televízor tak môže byť vybavený technológiou Bluetooth, ktorá umožní veľmi jednoduché spárovanie ako s telefónom, tak i napríklad z bezdrôtovým reproduktorom. Cez bluetooth sa dá k televízoru pripojiť aj klávesnica a myš, ktorá dokážu výrazne uľahčiť ovládanie televízora, alebo surfovanie po internete.

U rady modelov je ďalej možné využívať takzvané zrkadlenie obrazovky. Vďaka tomu je možné obraz na telefóne alebo tablete priamo zdieľať s televízorom. Čo je na vašom zariadení, to bude aj na obrazovke televízora a to jednoducho, bez zložitého nastavovania.

Ďalší multimediálny obsah

Populárna HbbTV je dnes u smart televízorov absolútnym štandardom. Jedná sa o využitie takzvaného červeného tlačidla, pomocou ktorého môžu televízne kanály ponúknuť divákom ďalší rozšírený obsah. Ďalšie modernou technológiou takzvanej DLNA. To umožní jednoduché zdieľanie dát v rámci domácej siete. Cez túto technológiu možno jednoducho pristupovať k fotografiám, hudbe, ale napríklad aj filmom, ktoré sú uložené na disku počítača, notebooku, alebo multimediálneho servera umiestneného v spoločnej sieti.

Ďalšie parametre televízora

Všeobecné parametre televízora sú rovnaké pre všetky televízory, či sa už jedná o Smart, alebo nie. V prvom rade by sa mala rozlíšiť technológie obrazu. Dnes dominuje variant LED a pokročilá technológia OLED, rovnako ako QLED. Ďalej hrá úlohu aj veľkosť uhlopriečky, tá sa odvíja hlavne od vzdialenosti, z ktorej sa človek na televízor pozerá. Štandardom na trhu sú uhlopriečky začínajúce na veľkosti okolo 40 palcov a končiace na veľkosti okolo 55 palcov.

U zobrazovacieho panelu hrá úlohu tiež rozlíšenie. Predtým hojne používané Full HD už je skôr na ústupe, nahrádza ho rozlíšenie vyššej kvality, označené ako 4K UHD. Toto rozlíšenie možno u smart tv brať ako súčasný štandard. Ďalej by nemali chýbať ani rôzne technológie, ktoré dokážu obraz zaujímavo vylepšiť a to s ohľadom na jeho jas, kontrast, vyváženie bielej, čiernej, alebo rýchlosť a kvalitu odozvy. Každá značka má rad svojich a rad univerzálnych technológií, ktoré sa v tomto smere aktívne využívajú a dopĺňajú.

Ďalšími parametrami pri výbere je rozhodne výbava spojená s rôznymi konektormi, sloty, vstupy a výstupy. Samozrejmosťou by malo byť niekoľko vstupov HDMI, ktoré umožnia prenášať ako video, tak zvuk a tiež štandardné USB porty (u lepších televízorov s podporou štandardu USB 3.0). Cez USB možno pripojiť vlastný disk, z ktorého je možné prehrávať obsah, alebo na neho naopak obsah nahrávať. U niektorých televízorov je k dispozícii aj CI slot na satelitnú kartu, alebo dnes už postupne miznúce Scart. Ďalej sa stále stretnete s optickými konektormi určené pre pripojenie reproduktorov, alebo tiež s výstupom pre slúchadlá.

4.3/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.