Elektronika,

Najlepšie smart hodinky 2024: Test, recenzie smart watch

Inteligentné hodinky sú moderné zariadenia, ktoré zďaleka nie je určené len k tomu základnému, teda k monitorovaniu času, prípadne dáta. Ponúka aj rad moderných funkcií, ktoré uľahčujú a spríjemňujú každodenný život. Smart watch umožňujú vybavovať SMS, hovory a ďalšie veci, rovnako ako na mobile. Podobne ako chytré športové hodinky vie tiež monitorovať celý deň fyzickú aktivitu ich nositeľa.

Smart hodinky sa stávajú bežným asistentom súčasnej doby. Na trhu existujú modely určené len ako alternatíva mobilu, tak aj varianty, ktoré mobilný telefón vedia celkom dobre nahradiť. Rozdiely medzi modelmi a výrobcami sú veľké, a preto je dobré venovať ich výberu patričný čas. Väčšina dotykových hodiniek v sebe spája funkcie fitness náramkov, k tomu však ponúka veľký display a pokročilé funkcie nahrádzajúci do veľkej miery samotný mobil. Praktické sú tiež detské chytré hodinky, ktoré vám zabezpečia dohľad nad vašou ratolesťou.

Pri výbere smartwatch je dôležité zohľadniť prítomnosť podpory SIM, prítomnosť GPS, prípadne vodeodolnosť a ďalšie praktické funkcie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie smart hodinky a ich recenzie.

Najlepšie smart hodinky – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších smart hodiniek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Xiaomi Amazfit 2 StratosSamsung Gear S3 FrontierApple Watch series 3Huawei Watch 2Xiaomi Amazfit BipSamsung Galaxy Watch 46mm SM-R800Erenbach Smartwatch DZ09Nokia Steel HRSmartomat Smart Watch A1
GPSÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNie
KompatibilitaAndroid, iOSAndroidiOSAndroidAndroid, iOSAndroid, iOSAndroidAndroid, iOSAndroid, iOS
Odolnosť5 ATMIP685 ATM-IP68IP68IPX15 ATMIPX2
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 smart hodiniek

Xiaomi Amazfit 2 Stratos

Xiaomi Amazfit 2 Stratos recenzie a test

Inteligentné hodinky Xiaomi Amazfit 2 Stratos zaujmú už svojim vzhľadom, ktorý vierohodne pripomína hodinky klasické. Ponúknu výbavu ako je GPS, funkciu budíka, krokomer, ale aj meranie vzdialenosti. Ďalej je možné používať aj ako hudobný prehrávač a hravo odolajú vode, čo dokladajú vodotesnosťou do 5 ATM.

Ich hlavnou pýchou je dostatočne veľký displej s veľkosťou 1,34 palca. Súčasťou hodiniek je integrovaná batéria, ktorá ponúkne kapacitu 280 mAh. Čas do plného nabitia je približne 2 hodiny, vďaka dobrej optimalizáciu systému je zaistená výdrž v dĺžke až 5 dní.

Konštrukcia zaujme predovšetkým odolným keramickým rámčekom a celkovo veľmi dobrým spracovaním. Skrze bezdrôtové spárovanie s telefónom cez bluetooth je možné využívať aplikáciu Amazfit App a ďalšie. Medzi nadštandardnú výbavu hodiniek patrí funkcia kompasu, akcelerometra, alebo gyroskop a senzor srdcového tepu.

Bohatá výbava, vodotesnosť, klasický vzhľad
Menej presná GPS

Samsung Gear S3 Frontier

Samsung Gear S3 Frontier recenzie a test

Smart watch Samsung Gear S3 Frontier zaujmú podareným športovým dizajnom a dobrou odolnosťou. Ochranu skla zaisťuje použitá technológia Corning Gorilla Glass SR+ a možno je aj výmena pásikov za iné, podarenejšia či dizajnové. Základom je guľatý displej navodzujúce pocit klasických hodiniek. Ide o displej s označením Super AMOLED a jeho veľkosť je 1,3 palca.

Hodinky je možné využívať ako klasický telefón, aj ako praktické úložisko napríklad na pesničky. Nemajú však podporu SIM karty, takže telefón úplne nenahradí. Ich vnútorná kapacita má hodnotu 4 GB a ďalej zaujmú vodeodolnosťou a stupňom krytia IP68. batéria hodiniek má kapacitu 380 mAh.

Medzi funkcie patrí možnosť ich využitia ako hudobného prehrávača s bezdrôtovými bluetooth slúchadlami. Prítomný je tiež akcelerometer, gyroskop, alebo barometer. Majú tiež funkciu pulzmetra, alebo senzor svetla, ktorý dokáže automaticky prispôsobiť jas displeja podľa okolia.

Sklíčko Corning Gorilla Glass SR, 4 GB pamäť, senzor okolitého svetla
Iba IP68

Apple Watch series 3

Apple Watch series 3 recenzie a test

Dotykové inteligentné hodinky Apple Watch series 3 42mm sú produktom, ktorý je určený na spárovanie s mobilnými telefónmi s operačným systémom iOS. Zaujmú ako svojim jasne identifikovateľným dizajnom tak i hranatý displejom. Spracovanie je vysoko kvalitné a zaujmú tiež nízkou váhou, hmotnosť puzdra je iba 32,3 gramov.

Medzi pokročilé funkcie nepatrí len zabudované GPS, ale aj GLOONASS, vďaka ktorému je trackovanie vašej polohy presnejšie a rýchlejšie. Ďalej na hodinkách nájdeme senzor srdcového tepu, akcelerometer, alebo gyroskop. Medzi veľkú prednosť patrí Wi-Fi modul, ktorý umožní pripojenie k internetu. Hodinky sú vodeodolné do 50 metrov a kvalitu podčiarkuje tvrdené lon-X sklíčko.

O dostatočný výkon sa stará 2 jadrový procesor a zaujme tiež veľkosť vnútornej pamäte pre ukladanie dát, ktorá činí 8 GB. Výdrž na jedno nabitie je pri bežnom používaní zhruba 16 hodín a niektoré funkcie možno vyžívať aj bez prítomnosti mobilného telefónu.

Bohatá výbava, kapacita pamäte 8 GB, nízka váha
Výdrž len 16 hodín

Huawei Watch 2

Huawei Watch 2 recenzie a test

Smart hodinky Huawei Watch 2 sú vybavené systémom Android Wear, ktorý umožňuje všestranné pripojenie k veľkému množstvo mobilných telefónov. O výkon sa stará procesor Snapdragon Wear 2100 a 768 MB operačnej pamäte. Veľkou výhodou je podpora nano SIM karty, vďaka ktorej možno hodinky používať na volanie aj samostatne, bez ich prepojenie s mobilným telefónom.

Medzi ďalšie prednosti patrí guľatý AMOLED display, ktorého uhlopriečka je 1,2 palcov. Rozlíšenie displeja je 390 x 390 bodov, čo je zárukou dobrej čitateľnosti aj jemnosti. Poteší tiež veľkosť vnútornej pamäte, ktorá je celkom 4 GB, alebo batéria s kapacitou 420 mAh.

Plusom vo výbave je tiež dostatočne silný vibračný motorček, ktorý zaisťuje ďalší spôsob upozornenia na rôzne notifikácie. Nemožno zabudnúť ani funkcie ako je gyroskop, snímač zrýchlenia, barometer, mikrofón, alebo tiež o PPG.

Slot na SIM kartu, intuitívne ovládanie, praktická výbava
Nižšia výdrž batérie

Xiaomi Amazfit Bip

Xiaomi Amazfit Bip recenzie a test

Pánske chytré hodinky Xiaomi Amazfit Bip ponúkajú niekoľko farebných prevedení, z ktorých niektoré osloví samozrejme tiež ženy. Z pohľadu ceny a výkonu by sa dalo povedať, že nemajú konkurenciu. Je len málo chytrých hodiniek, ktoré by pri aktívnom používaní mali výdrž batérie 45 dní. Pri pasívnom používaní vydržia nabité dokonca 120 dní a to najlepšie, užívateľské recenzie túto dobu potvrdzujú.

Tejto dlhej výdrže je dosiahnuté predovšetkým veľmi úsporným transreflexním displejom, ktorý funguje podobne ako display kalkulačky, teda čím viac svetla na neho dopadá, tým lepšie je čitateľný. Preto nie je ani minimálnej problém s čitateľnosťou na slnku a v noci čitateľnosti pomôže podsvetlenie. Veľkosť displeja je 1,28 palcov a poteší stupeň krytia IP68, ktorý zvládne vlhkosť aj prašné prostredie.

Majú pomerne nízku hmotnosť 32 gramov a kvalitne spracované ako šasi, tak displej vrátane jeho ochrany. Vybavené sú GPS a Glonass, gyroskopom, snímačom srdcového tepu, geomagnetickým, alebo svetelným senzorom. Vďaka tomu ponúkajú širokú paletu funkcií, ako sú notifikácie, počasie, kompas a komplexné prepojenie telefónu vrátane ovládanie hudby priamo z hodiniek.

Výborný pomer cena/výkon, výdrž batérie až 45 dní, Transflektívny display, GPS, odolnosť IP68
Technológia displeja má horšie farby

Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800

Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800 recenzie a test

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800 patrí k vlajkovým lodiam, za primeranú cenu ponúknu veľké množstvo i pokročilých funkcií a kvalitné spracovanie. Majú nadčasový dizajn a plne guľatý Super AMOLED display s rozlíšením 360 x 360 pixelov, ktorý má nádherné farby a dobrú čitateľnosť aj na priamom slnku.

Kapacita batérie je 472 mAh a dle výrobce vydržia nabité až 7 dní. Výdrž sa samozrejme odvíja od intenzity používania, zo skúseností je však zrejmé, že pri aktívnom používaní skutočne niekoľko dní zvládnu. Vďaka najvyššiemu stupňu krytia IP68 a odolnosti tlaku až do 5ATM sú vhodné tiež k plávanie a potápanie a ich zaznamenávanie je veľmi presné. Nechýba akcelerometer, gyroskop, barometer, HRM, alebo senzor okolitého osvetlenia.

Poteší tiež prítomnosť NFC, ktorá sa v súčasnosti nechá použiť hlavne k bezkontaktnému platenia. Operačný systém hodiniek je Tizen a umožňuje prepojenie ako s Androidom, tak iOS. Disponujú vnútorným úložiskom 4 GB, 768 MB RAM, alebo dvojjadrovým procesorom Exynos. Vedľa štandardného prepojenie technológií Bluetooth môžu byť spojené aj cez WiFi. Samozrejmosťou je zabudovanie GPS s Glonass a len niektorí užívatelia sa vyjadrujú, že nie sú úplne spokojní so základným silikónovým pásikom.

Veľmi kvalitné chytré hodinky, plávanie a potápanie, čitateľnosť displeja na slnku, pokročilé funkcie
Pre mnoho spotrebiteľov nevyhovujúce silikónový pásik

Erenbach Smartwatch DZ09

Erenbach Smartwatch DZ09 recenzie a test

Smart hodinky Erenbach SmartWatch DZ09 sú určené pre párovanie s mobilnými telefónmi Android so systémom 2.3 a vyšším. Za veľmi nízku obstarávaciu cenu sú unikátne prítomným slotom pre micro SIM, vďaka ktorému je možné používať aj bez pripojeného mobilu. Ďalšie slot slúži pre microSD kartu, ktorá môže vnútorné úložisko rozšíriť až na 32 GB.

Prítomné sú funkcie pre volania aj písanie SMS správ a ďalej inteligentné hodinky Erenbach umožní tiež fotenie, alebo natáčania videí. Pri spárovaní s telefónom vás možno zaskočí bezpečnostná funkcia, ktorá pri vzdialení sa na viac ako 10 metrov spustí alarm.

Hodinky disponujú tiež krokomerom, stopkami, diktafónom, alebo dokážu monitorovať spánok. Majú batériu s kapacitou 380 mAh, čo zodpovedá pohotovostný dobe až 180 hodín. Stupeň krytia má hodnotu IPX1, teda veľmi slabú. Veľkosť displeja je 1.56 palcov.

Slot na SIM a SD kartu, veľká výdrž, veľký display
Horšie rozlíšenie, obyčajný dizajn, slabšie stupeň krytia

Nokia Steel HR

Nokia Steel HR recenzie a test

Dámske smart hodinky Nokia Steel HR zaujmú svojou celkovou eleganciou, ktorá upúta väčšinu žien. Medzi prednosti hodiniek patrí funkcia, ktoré ponúknu monitoring denných aktivít, alebo merania srdcového tepu a to pokojne až 24 hodín denne. Namerané údaje je možné následne vyhodnotiť v praktickej aplikácii, ktorá nesie označenie Health Mate.

Hybridné hodinky zajmú taktiež svojimi technickými parametrami, kedy kombinujú klasický mechanický stojok a moderné smartwatch. Nie je problém je tiež používať vo vode, pretože sú vodeodolné do 50 metrov. Pozitívom je ich dlhá výdrž, ktorá môže byť až 25 dní. Sami si dokonca vedia nastaviť časovú zónu, podľa pripojeného mobilného telefónu.

Hodinky majú príjemne nízku hmotnosť, ktorá činí len 39 gramov. Okrem ukazovanie času a tepovej frekvencie je možné využívať aj ďalšie funkcie, ako je krokomer, meranie vzdialenosti a nechýba ani výpočet spálených kalórií. Všetko navyše s možnosťou nastavenia denných cieľov.

Elegantné prevedenie, výdrž až 25 dní, monitoring 24 hodín denne
Nemajú GPS modul, len hybridné smartwatch

Smartomat Smart Watch A1

Smartomat Smart Watch A1 recenzie a test

Inteligentné hodinky Smartomat Smart Watch A1 prekvapí na prvý pohľad svojimi rôznorodými farebnými variantmi. Použiteľné sú tiež bez mobilného telefónu, pretože disponujú slotom na SIM kartu. Ďalej sú osadené slotom na microSD kartu, ktorá sa hodí k rozšíreniu celkom malej vnútornej pamäte.

Okrem volania i písanie SMS je možné pristupovať tiež k aplikáciám, ako je Facebook, Messenger, alebo WhatsApp. Po prepojení s telefónom príde vhod možnosť ovládať jeho fotoaparát, hudobný prehrávač, alebo využiť funkciu alarmu pri väčšom vzdialenie sa od telefónu.

Tieto smart hodinky disponujú tiež vlastné fotoaparátom aj hudobným prehrávačom. Sú využiteľné aj pri pohybovej aktivite, kedy oceníte funkciu krokomeru. Nechýba ani monitoring spánku, alebo funkčné kalkulačka, či funkcia budíka. Potešujúce je tiež aplikácia Sedentary reminder upozorňujúce na dlhé sedenie.

Aplikácia Sedentary reminder, slot na SIM a microSD, fotoaparát
Jednoduchšie dizajn, priemerné spracovanie

Najpredávanejšie smart hodinky

Najpredávanejšie smart hodinky na trhu sú tie od značiek: Apple Watch, Samsung, Huawei, Garmin, Amazfit. V kategórii dámskych a pánskych smart hodiniek nájdete prakticky rovnaké modely, ktoré sa líšia iba priemerom displeja, farbou a remienkom.

Ako vybrať inteligentné hodinky

Smart hodinky sa stávajú prirodzenou súčasťou modernej doby. Pri ich výbere je vhodné sa zamyslieť hlavne nad tým, k čomu vám budú slúžiť. Primárne môžu poslúžiť k notifikáciám, ale uskutočníte cez ne aj hovor či napísanie SMS. U pokročilejších modelov je možné aj využitie, ktoré je spojené s monitorovaním športových aktivít, srdcového tepu, alebo spánku. Ďalej môžu existovať aj inteligentné hodinky pre deti, ktoré kupujú rodičia hlavne preto, aby mali prehľad o svojom dieťati, a to vrátane jeho polohy.

Operačný systém smart hodiniek

Je celkom prirodzené, že to, aký majú inteligentné hodinky operačný systém, je výrazne ovplyvnené samotným výrobcom. Napríklad u hodiniek Samsung je k dispozícii len ich vlastný operačný systém s názvom Tizen a u spoločnosti Apple zase WatchOS. Veľmi populárny u takzvaných univerzálnych modelov je systém Android Wear, ktorý sľubuje maximálnu kompatibilitu s Android mobilnými telefónmi s týmto klasickým a najrozšírenejším OS na chytrých mobilných telefónoch.

Výdrž batérie

Aj dotykové hodinky sú produktom, u ktorého je potrebné hľadieť na výdrž batérie a v porovnaní s mobily možno ešte viac. Výdrž ovplyvňujú jednotlivé zapnutej funkcie a intenzita používania. Vplyv má aj samotná kapacita batérie, ktorá sa u súčasných modelov pohybuje okolo hodnoty 350 mAh. Ďalej je dobré prihliadnuť aj k reálnej výdrži, ktorá je často dohľadateľné v recenziách produktu. Pri niektorých modeloch to môže byť pokojne len 15 – 20 hodín. Dobrá výdrž je aspoň dva dni a viac, k dostaniu sú však aj výnimky, kde môže byť výdrž smart hodiniek aj 25 dní, v tomto prípade sa bavíme o tzv. Hybridnom prevedení.

Vyhotovenie a materiály

Oboje má vplyv predovšetkým na výsledný dizajn, ktoré inteligentné hodinky majú. Niektoré sú skôr elegantné, iné sú určené hlavne pre milovníkov športových aktivít. Škála materiálov môže byť rôzna. Tie najlacnejšie sú vyrábané z plastu a v rovnakej kategórii je zastúpený tiež silikón. Kto hľadá skôr eleganciu, toho môžu zaujať materiály ako je nerezová oceľ, alebo napríklad titán, či remienok z kože. Smart watch sú najčastejšie osadené jedným veľkým okrúhlym displejom zaberajúci väčšinu predné plochy, k dostaniu sú však aj hybridné modely, kde je klasický mechanický strojček doplnený o display a múdru elektroniku.

Display

Displej je tým hlavným, čo smart hodinky často odlišuje. V prvom rade hrá úlohu to, či majú displej dotykový, alebo nie, po tej nasleduje technológie samotného displeja. Najdostupnejšie inteligentné hodinky mávajú IPS displej, zatiaľ čo u lepších hodiniek sa vyskytuje OLED displej, alebo AMOLED display.

Odolnosť

Zvlášť u modelov, ktoré sú nosené celý deň, je odolnosť veľmi dôležitým parametrom výberu. Rozlišujeme hlavne vodotesnosť, alebo ochranu pred rôznymi prachovými a inými časticami. Niektoré ponúknu vodeodolnosť až 50 ATM, u ďalších možno hovoriť o štandardoch ako IP65 alebo IP68. Ďalším prvkom, ktorý sa podpisuje na odolnosti hodiniek, sú rôzne sklíčka, ktoré sú najčastejšie Gorilla Glass a ktorá eliminujú riziko poškriabania, či riziko poškodenia nárazom. Najdrahšie prémiové modely majú zafírová sklíčka, ktoré sú svojou odolnosťou na vrchole súčasnej produkcie.

Funkcie a vlastnosti

Smart hodinky je možné vyberať aj podľa zoznamu rôznych funkcií a vlastností. Medzi klasické patrí jednoznačne možnosť spárovanie s telefónom a využitie notifikácií či samotného volania, alebo písanie SMS správ. Ďalej patrí medzi bežné prístup k funkciám telefónu práve skrz hodinky. Samozrejmosťou dnes býva tiež krokomer, alebo funkcia merania nachozené vzdialenosti. Všetky hodinky majú tiež Bluetooth modul, ktorý je nevyhnutnosťou práve pre prepojenie s telefónom. Pri niektorých modeloch nájdeme technológiu NFC, ktorá je nápomocná pri platení a nahradí bezkontaktnú platobnú kartu.

Smart watch však môžu mať aj funkcie pokročilejšie. U niektorých je zakomponovaný slot na SIM, alebo slot na microSD kartu. Ďalej môžeme spomenúť akcelerometer, GPS modul, senzor merania srdcového tepu, alebo barometer. Analyticky založených jedincov môže tiež zaujať funkcie monitorovania spánku. Hodinky môžu byť spárované aj s mobilnými aplikáciami zamerané na analyzovanie fitness aktivít. Tiež je možné k niektorým modelom pripojiť bezdrôtové bluetooth slúchadlá a pri pohybe a počúvanie hudby tak nebyť ničím obmedzení.

4.4/5 - (16 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.