Ostatné,

Škrabadlá pre mačky: stromy, odpočívadlá ai. | Recenzie, test

Mačky domáci sú domestikované šelmy, ktoré používajú svoje ostré pazúry a tesáky na akúkoľvek nešťastnú dušu, ktorá je vyruší zo spánku – sú to lovci. A to je tiež odpoveď na otázky ohľadom mačacieho škrabanie, pretože mačkovité šelmy sú predovšetkým teritoriálne predátori, ktorí si územie vyznačujú okrem iného tiež škrabaním.

Ku každej mačke a do každého bytu či domu sa tiež hodí iný druh škrabadlá. Napríklad škrabadlá na stenu či jednoduchá mačacie škrabadlá sú spravidla menšie a hodí sa tak do menších priestorov, ale ak máte veľkú izbu, môžete si kúpiť aj veľké, aj meter a pol vysoké škrabadlo pre veľké mačky s odpočívadlami. Všetko sa odvíja nielen od vašich možností, ale tiež od vašej mačky, ktorá si musí na škrabadlo nielen zvyknúť, ale naučiť sa ho používať.

Vo farebnom prevedení určite nenarazíte, škrabadlá sa vyskytujú v najrôznejších farbách, avšak kde je nutné naozaj uvažovať, to je kvalita omotávky (sisalového laná) a zároveň tiež stabilita škrabadlá. Je nutné mať masívnu základňu – mačacie škrabadlo sa nesmie kývať či nesmie padať. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie škrabadlá a ich recenzie.

Najlepšie škrabadlá pre mačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších škrabadiel pre mačky z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelOdpočívadloFarbaVeľkosť 
Tommi TRAVIATA recenzie a testTommi TRAVIATAÁnoSivá35x35x109 cm
Tommi AIDA recenzie a testTommi AIDANieŽltá / piesková35x54 cm
BestPet Amy recenzie a testBestPet AmyÁnoSivá62x75x170 cm
Tommi Floria recenzie a testTommi FloriaNieOranžovo-šedá35x46 cm
Trixie recenzie a testTrixieNieBéžová35x69 cm
Malatec recenzie a testMalatecÁnoSivo-biela49x49x170 cm
Karlie Grace recenzie a testKarlie GraceÁnoSivá / hnedá59x59x70 cm
Tommi Manon recenzie a testTommi ManonÁnoPiesková35x35x108 cm
Karlie Okenní odpočivadlo recenzie a testKarlie Okenní odpočivadloÁnoSivá51,5x31x2,5 cm
Goleto recenzie a testGoletoÁnoTmavo sivá55x35x138 cm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 škrabadiel pre mačky

Tommi TRAVIATA

Tommi TRAVIATA recenzie a test

Škrabadlo pre mačky Tommi TRAVIATA je netradičný produkt s odpočívadlom a bezpečnú konštrukcií šedej farby. Je ideálnym zabavením pre mačku i miestom pre odpočinok, vyrobeným z certifikovaných materiálov (ide o dosky kategórie E1 s plyšu s hustotou až 550 g/m a sisalovým povrazom s hrúbkou 6 mm). Jedná sa o perfektný mačacie strom pre vaše divoké miláčikov, ktorý ochráni váš nábytok.

Škrabadlo TRAVIATA prichádza hneď v troch rôznych farbách a jeho veľkosť sa hodí aj do menších priestorov. Medzi zákazníkov má dobré ohlasy, vo veľkej väčšine prípadov si chvália jednoduchú inštaláciu, stabilitu škrabadlá, ktorá je nesmierne dôležitá pre spokojnosť mačky a tiež kvalitné spracovanie. Tiež kladne hodnotí jeho veľkosť aj estetické prevedenie, rovnako tak ako prijateľnú cenu.

Tommi AIDA

Tommi AIDA recenzie a test

Mačacie škrabadlo Tommi AIDA poskytuje naozaj dobrý zážitok. Ide o dlhú tyč s pohodlným pelechom a so závesnou bambuľkou pre občasné mačacie hry. Hodí sa pre malé mačiatka aj menšie mačky, pre ktoré je ideálne a tiež sa vojde aj do naozaj stiesnených priestorov. Škrabadlo je vyrobené z bezpečných a certifikovaných materiálov s identickými rozmermi ako u TRIVIATA škrabadlá.

Vďaka svojim menším rozmerom sa nehodí pre väčšie mačky, takže je tu treba brať ohľad na mačacie veľkosť. Nepoteší tak veľkou stabilitou a odolnosťou bambuľky proti naozaj dôkladnému škrabanie, hoci je potrebné spomenúť priestor na hranie i odpočívanie. Zároveň si môžete škrabadlo kúpiť v ďalších dvoch rôznych farebných prevedení (bordó a sivá).

BestPet Amy

BestPet Amy recenzie a test

Škrabadlo pre mačky BestPet Amy je kolosálny vysoký mačací strom s hneď niekoľkými odpočívadlami pre väčší počet mačiek aj väčšie mačky. Jedná sa o malý mačací park (preliezačku) priamo vo vašom byte, tu môžu mačky odpočívať alebo sa hrať. Sú tu dva plyšové domčeky pre úkryt, tri odpočívadlá, dva plyšové rebríky a stĺpy potiahnuté sisalovým lanom. S celkovými rozmermi 62 x 75 x 170 cm sa jedná naozaj o veľké škrabadlo, vyrobené z prírodného sisalu a plyšu v tmavo šedom prevedení.

Snáď najlepšie hodnotené škrabadlo zákazníkmi vyniká kvalitou použitého materiálu, pevnou konštrukciou a stabilitou a tiež príjemnou cenou a vysokou odolnosťou voči poškodeniu. Vyváľajú sa na nej viac mačiek, bez toho aby stratilo nejakú stabilitu a zároveň je dostatočne vysoké pre výhľad mačky po celej miestnosti. Je ale potrebné spomenúť, pretože sa jedná o plyš, časom môže začať trochu pelichat.

Tommi Floria

Tommi Floria recenzie a test

Mačací strom Tommi Floria s motýlikom je jednoduché škrabadlo pre mačky, ktoré prichádza hneď v dvoch variantoch – oranžovo-šedej či mätovej. Mačka bude bezpochyby priťahovaná prítomnosťou hračky v tvare motýlika, s ktorým môžu poriadne vystrájať. Škrabadlo je vyrobené z certifikovaných bezpečných materiálov a sa svojou veľkosťou sa hodí aj do menších priestorov.

Je vhodný pre veľké i malé mačky vďaka jeho stabilite, dokonca aj pre viac mačiek naraz. Zákazníci si cenia hlavne cenovej dostupnosti tohto škrabadlá a tiež jednoduchosti – nie je potrebné nič montovať, zostavovať. Zároveň nezaberá veľa miesta a ani hra s motýlikom na gumičke nedokáže škrabadlo prevrátiť. Vhodné najmä pre zákazníkov s menším rozpočtom a menším bytom či miestností.

Trixie

Trixie recenzie a test

Model od značky Trixie je jednoduché škrabadlo na stenu v tvare mačky, čo môže byť obzvlášť provokatívne pre dominantnejšie jedinca. Škrabadlo nepotrebuje skoro žiadne miesto, stačí kúsok múru, kde sa mačka bude môcť vyblázniť. Môžete ho tiež umiestniť na podlahu, ak sa bojíte poškodenia steny. Vďaka svojim rozmerom sa zmestí naozaj kdekoľvek, je cenovo dostupné, takže sa tiež hodí aj pre menšie rozpočet, ktorý neobmedzuje mačacie radosť.

Toto závesné škrabadlo má jednu zvláštnu vlastnosť a to, že je napustené catnipom – látkou stimulujúci a uvoľňujúci nervovú sústavu. Škrabadlo je tiež ťažšie, takže možno bude treba viac ako jeden klinec (ideálne tiež hmoždinka). Mačky si na neho rýchlo zvykajú a vôbec im nerobí problém zapustiť svoje pazúry.

Malatec

Malatec recenzie a test

Mačacie preliezačka Malatec je určená pre všetkých zákazníkov, ktorí majú dostatočné miesto v rozpočte a zároveň veľa miesta v miestnosti. Tento kolosálny mačacie palác má jeden veľký domček, terasu, stabilnú základňu, rebríky z plyšu. Nastaviteľné terasy je možné natáčať ľubovoľne do všetkých smerov a podľa potreby. Škrabadlo sa hodí pre všetky náročné majiteľa i rovnako náročné veľké i malé mačky.

Určite sa oplatí veľa sisalových stĺpcov i dostatok plyšu pre mäkký a nerušený odpočinok. Oceníte veľkosť zvlášť vtedy, ak máte doma mačiek viac a každá z nich potrebuje svoj vlastný priestor. Šedo-biele farebné prevedenie tak poskytuje nielen mačacie zážitok, ale tiež aj štýlový doplnok do vašej domácnosti.

Karlie Grace

Karlie Grace recenzie a test

Zaujímavo uskutočnené mačacie škrabadlo Karlie Grace je vhodné pre mačky všetkých vekových kategórií i veľkostí, zároveň je doplnené o dva sisalové stĺpy pre viac mačiek a odpočívadlo, na ktorom sa mačka môže poriadne roztiahnuť. Ďalej tiež poteší rúra vprostředku škrabadlá, do ktorej sa každá mačka bude chcieť silou mocou napasovať.

Škrabadlá sú v dvojfarebnom prevedení – tmavo šedá a svetlo hnedá. Sú vyrobené z prírodného sisalového lana a plyšu, so stabilnou základňou, aby sa mačka aj so škrabadlom neprevrhla. Zároveň sa vďaka veľkosti hodí do menších bytov a menších priestorov v dome. Trochu vyššia cena síce môže odradiť zákazníkov s menším rozpočtom, avšak kvalita vyvažuje tento jediný nedostatok.

Tommi Manon

Tommi Manon recenzie a test

Mačací strom Tommi Manon je naozaj vysoká mačacie preliezačka pre všetky druhy a veľkosti mačiek, hoci sa na ňom vyváľajú skôr väčšie mačky. Menšie mačiatka by sa ešte nemusela vo veľkej výške udržať. Škrabadlo má jednu malú búdu pre dobrý úkryt, dve plošinky pre odpočinok a sisal stĺp, o ktorý si mačka môže škrabať o sto šesť. Vďaka veľkej výške je to tiež ideálna pozorovateľňa pre všetkých ochranárskej mačky, ktoré sa musia rozhliadať okolo.

Zákazníci si hodnotí veľmi dobrú cenu za kvalitu s dostatočným pohodlím a rozhľadom pre mačku. Zároveň tiež odporúčajú pripevniť k hornej doske nejakú hračku na gumičke pre ešte väčšie mačacie zážitok. Je tiež ľahko zostaviteľné a stabilný vďaka širokej základni, zároveň je dostatočne odolné a pevné. Kladie sa dôraz na dobré zostavenie pre maximálnu stabilitu.

Karlie Okenní odpočivadlo

Karlie Okenní odpočivadlo recenzie a test

Odpočívadlo pre mačky Karlie dovoľuje mačkám pozorovať vonkajšie dianie z okna. Ide o jednoduchú plošinku, ktorú si môžete vďaka prísavkám prilepiť na okno, je zároveň plne a jednoducho umývateľné s maximálnou nosnosťou do 12 kilogramov. Je tak určené pre menšie i stredne-veľké mačky. Nevýhodou je vyššia cena v porovnaní s inými odpočívadlami, ktoré sú tiež pripojené ku škrabadlům, čo tu chýba.

Zároveň je však potrebné vyzdvihnúť možnosť inštalovať odpočívadlo presne do takej výšky a tam, kde to má mačka najradšej, nebude tak okupovať vaše miesta. Zároveň je odpočívadlo vyrobené z kvalitných materiálov, takže sa nestane, že by sa potrhalo alebo nejako rýchlo opotrebovali. Zákazníci si cenia prevažne ľahké umývateľnosti odpočívadlá.

Goleto

Goleto recenzie a test

Preliezačka pre mačky Goleta je ideálna pre mačky všetkých vekových kategórií. Jedná sa o vhodné miesto pre odpočinok i hru, jedná sa zároveň o bezpečné a stabilné miesto vďaka širokej základni a dvoma sisalovým stĺpom na škrabanie. Okrem stĺpov tu nájdete jeden veľký mačací domček, tri hracie myšky a niekoľko odpočívadiel, kde sa môže mačka roztiahnuť. Vďaka farebnému prevedeniu nie je tak krikľavé a hodí sa do všetkých väčších priestorov a miestností a zároveň je cenovo dostupné aj pre zákazníkov s obmedzeným rozpočtom.

Medzi odpočívadlami je tiež umiestnené jedno extrémne mäkké lôžko, zároveň je všetko vyrobené z kvalitných materiálov. Zákazníci si cenia najmä ľahké montáže s jednoduchým návodom a obľúbenosti u mačiek, zároveň však vytýkajú nevhodnosť pre ťažšie a väčšie mačky, ktorá nie je uvedená výrobcom.

Ako vybrať škrabadlo pre mačku

Vždy je dobré orientovať sa podľa vašej vlastnej mačky, nikdy nespoliehajte na to, že si mačka na niečo navykne. Skôr než to sa zameria na váš nábytok a ako šelma v džungli si ho skrášli podľa svojho. Našťastie mačky bežne sa vyskytujúce v našich domovoch nie sú žiadnymi divokými zvieratami. Kúpa škrabadlá je nutnosťou pre väčšinu ľudí a preto chcete, aby splnilo niekoľko základných požiadaviek.

Tým najzákladnejším by malo byť to, aby miesto, kde si bude mačka škriabať, simulovalo vlastnosti drsné stromovej kôry – väčšinou sa jedná o stĺpy omotané sisalom, ktoré sa dajú aj renomovat kúpou nového lana. Určite nepoužívajte ako náhradu koberec.

Pre akú mačku škrabadlo kupujem?

Je nutné si uvedomiť, aká mačka vlastne je a podľa toho sa budú odvíjať jej potreby. Postačí jednoduché škrabadlo alebo budem musieť investovať do drahšieho? Potrebujem škrabadlo pre mladých mačiatko alebo starší mačku? Pre leňocha alebo aktívneho kocúra? Má mačka rada výšky alebo si rada šplhá?

Podľa toho si určíme aspoň predbežne, aký tvar, akú výšku a čo by vlastne malo také škrabadlo obsahovať.

Domček, ukotvenie do stropu alebo jednoduché odpočívadlo?

Všetky mačky rady leňoší, je tak nutné premýšľať o tom, kde vlastne leňošiť budú? Škrabadlá môžu mať jednoduchá odpočívadlá, na ktorej si mačka vyvalí, zároveň však môže mať aj domček. Pre aktívnejší mačky, ktoré rady šplhajú do vysokých domčekov, a odpočívadiel je treba tiež premýšľať o ukotvenie do stropu pre maximálnu stabilitu.

Veľkosť a tvar

Ak viete o mieste, kde by ste škrabadlo umiestnili, je tiež nutné prispôsobiť tomu miestu i výber škrabadlá, pretože tie sú vyrábané v mnohých veľkostiach a tvaroch. Môžete mať jednoduché mačacie stromy alebo to môžu byť komplexná preliezačky pre mačky či škrabadlá pre veľké mačky. Rozmery vždy prispôsobte vašim možnostiam, aby mala mačka dostatok priestoru sa na škrabadle vyblázniť.

Kvalita omotávky

Sisalové lano by malo byť poriadne hrubé, najlepšie mierou je 10 mm, aby vydržalo naozaj všetko a nemuseli ste ho tak často meniť. Zároveň by malo byť omotať tak, aby nevznikali medzery alebo aby neboli lanka povolenej. Vždy je lepšie vybrať prírodný sisal, určite nevoľte kovové vlákna, ktoré sú pre mačky nevhodné. Škrabadlá môžu byť vyrobená tiež z kartónu, ale v každom prípade sa pozrite, ako je tiež škrabadlo spojené, aby nebolo použité lepidlo nevhodné pre zvieratá.

Stabilita

Veľké téma je dostatočne veľká stabilita, aby mačka mohla vyvádzať, či už na škrabadle či s hračkou na gume, a pritom sa nezranila alebo nepadala. Vyberte preto také škrabadlo, ktoré je predovšetkým stabilné a možno aj s ukotvením do stropu či iným. Určite sa oplatí vyberať škrabadlo s čo možno najširšie základňou. Je nutné, aby sa neviklalo a nepadalo.

Nutnosť škrabanie pre mačky

Škrabanie je pre mačky úplne prirodzené, lebo je to jeden zo spôsobov, akým si označujú svoje teritórium a zároveň odstraňujú odumreté bunky pazúrikov. Počas škrabanie tiež mačky vypúšťajú celý rad feromónov, vďaka ktorým ostatné mačky spoznajú cudzie územie. Ak mačka nenájde vhodné škrabadlo doma, urobí si z vášho nábytku, kobercov či pohoviek svoje vlastné, čo je určite niečo, čo ako majiteľ mačky nechcete. Zvlášť potrebné je škrabadlo pre mačku domácu, ktorú nepúšťate von.

4.5/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.