Deti,

Najlepšie školské batohy: Test, recenzie školských tašiek

Školský batoh je veľmi dôležitá súčasť výbavy každého školáka, možno ju označiť možno za to najdôležitejšie. Malé deti sa rýchlo vyvíjajú a nevhodná taška do školy pre nich môže byť základom nesprávneho držania tela. Učebnice, zošity a ďalšie nevyhnutné školské pomôcky nemusí byť vôbec ľahké a zaťažujú chrbát a chrbticu. Školské batohy sú určené najmä pre deti na prvom stupni základnej školy, pre staršie deti je určený študentský batoh.

Batoh do školy tak musí byť správne ergonomický s kvalitne spracovanú chrbtovou časťou, ktorá zaistí optimálne rozloženie váhy. Ramenné popruhy musí zabezpečiť stabilitu tak, aby batoh sedel po celý čas pevne na svojom mieste. Iba vtedy nedochádza k jednostrannému preťažovaniu určitých chrbtových partií.

Pri výbere by teda malo byť hľadenia najmä na ergonómiu a veľkosť batohu, ktorú ľahko zistíte z rozmerov. Školský batoh by nemal byť dieťaťu ani veľký, ani malý. Veľkosť možno tiež odvodiť z objemu batohu, ktorý sa v tomto prípade pohybuje najčastejšie do tridsiatich litrov.

Ďalším parametrom výberu je nosnosť a celková hmotnosť, ktorá by mala byť v rámci možností čo najnižšie. Výrobcovia batoh do školy rozlišujú designom na chlapčenský a dievčenský, výnimočne je aktovka v dizajne vhodnom pre obe pohlavia. Nemali by rozhodne chýbať reflexné prvky, alebo odrazky a dôležité je samozrejme rozhodnutie, či vybrať školský batoh, alebo aktovku. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie školské batohy a ich recenzie.

Najlepšie batohy do školy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších školských tašiek z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelObjemUrčenieHmotnosť 
Deuter Kikki recenzie a testDeuter Kikki8 lPre dievčatá aj chlapcov300 g
Stil Jágr Kids 68 recenzie a testStil Jágr Kids 6815 lPre chlapcov1100 g
Topgal CHI 880 B recenzie a testTopgal CHI 880 B20 lPre dievčatá1020 g
Ars Una Kimmy recenzie a testArs Una Kimmy27 lPre dievčatá900 g
Topgal ELLY 19014 B recenzie a testTopgal ELLY 19014 B28 lPre chlapcov860 g
Karton P+P PREMIUM FC Barcelona recenzie a testKarton P+P PREMIUM FC Barcelona27 lPre chlapcov1200 g
Herlitz Loop Víla recenzie a testHerlitz Loop Víla15 lPre dievčatá890 g
Baagl Superman Pop recenzie a testBaagl Superman Pop30 lPre chlapcov700 g
Hama Baggymax recenzie a testHama Baggymax40 lPre chlapcov2100 g
Bagmaster ALFA 7 A recenzie a testBagmaster ALFA 7 A19 lPre dievčatá1000 g

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Deuter KikkiStil Jágr Kids 68Topgal CHI 880 BArs Una KimmyTopgal ELLY 19014 BKarton P+P PREMIUM FC BarcelonaHerlitz Loop VílaBaagl Superman PopHama BaggymaxBagmaster ALFA 7 A
Reflexné prvkyÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Rozmery36 x 20 x 16 cm37 x 32 x 22 cm37 x 19 x 28 cm32 x 44 x 21 cm41 x 20 x 30 cm39 x 33 x 21 cm37 x 32 x 22 cm32 x 46,5 x 17 cm46 x 33 x 20 cm40 x 31 x 20 cm
Nosnosť-6 kg7 kg7 kg7 kg8 kg7 kg6 kg10 kg7 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 školských tašiek

Deuter Kikki

Deuter Kikki recenzie a test

Školský batoh pre prváčikov Deuter Kikki, v krásnych odtieňoch od známeho nemeckého výrobca, zaujme na prvý pohľad svojou hornou časťou, ktorá pripomína tvár roztomilého zvieratka s uškami. Očká sú zároveň reflexnými prvkami, čo je praktická vychytávka. Určite sa bude páčiť všetkým prváčikom či druhákům, chlapcom i dievčatám.

Výška batohu je 36 cm a okrem anatomických, polstrovaných a sieťovaných chrbta tu nájdete kvalitné ramenné popruhy, ktoré zaisťujú potrebnú stabilitu. Idú nastaviť v širokom rozsahu, sú silne polstrované a naozaj dobre sedí. Polohu na chrbte je možné ešte zlepšiť hrudným popruhom a batoh je veľmi ľahký, váži iba 300 gramov.

Jeho objem je pomerne menšie a to 8 litrov, hlavné vrecko je na zips a celé veko možno zaistiť prackou. Samozrejmosťou sú bočné vrecká, ktoré dobre zafixujú fľašku na pitie. Ak chcete zvýšiť bezpečnosť a doplniť ho ďalšími bezpečnostnými prvkami, je prítomné pútko, ktoré umožňuje uchytenie blikačky.

Nízka hmotnosť, kvalitné popruhy, dobrá cena
Menej priestoru v dôsledku 8 litrov objemu

Stil Jágr Kids 68

Stil Jágr Kids 68 recenzie a test

Aktovka pre prváčika Stil Jágr Kids 68 poteší všetky malé hokejistov, zdobí ju totiž veko s fotografiou a podpisom Jaromíra Jágra a na prednom vrecku je výrazné červené číslo 68. So svojou výškou 37 cm je vhodná najmä pre žiakov prvých či druhých tried, aktovka je opatrená reflexnými prvkami, takže vaše dieťa bude vo väčšom bezpečí.

Ľahký prístup detským rúčkam do hlavného vrecka zaisťuje patentovaný systém zapínania s magnetom. Predné vrecko obsahuje box na desiatu, ktorý zodpovedá presne jej rozmerom. Na chrbte sedí aktovka naozaj dobre, je tu podarene riešený anatomický chrbtový systém zo sieťoviny, cirkulácie vzduchu je tak vyriešená na jednotku.

Popruhy sú tiež v sieťovanom prevedení s dostatočným polstrovaním a dokonca s možnosťou využitia hrudného pásu. Vnútri je aktovka rozdelená na dve časti prepážkou, je v nej aj kapsička, kde možno uložiť drobnosti, napríklad kľúče. Na boku sú vrecká na zips, väčšie fľaša na pitie sa do nich teda nedá. Vďaka svojej priaznivej cene má výborný pomer cena/výkon.

Kvalitná ergonómia, jednoduchý systém otvárania, pomer cena/výkon
Uchytenie väcší fľaše v bočnom vrecku

Topgal CHI 880 B

Topgal CHI 880 B recenzie a test

Školská aktovka pre prváčikov Topgal CHI 880 B od známeho výrobca je svojimi pestrými kvetinovými motívmi určená dievčatkám. Výška je 37 cm, takže je určená malým žačkám v prvej alebo druhej triede. Výrobok ponúka výbornú kvalitu spracovania, ktorá je vykúpená vyššou obstarávacou cenou.

Dôraz bol zjavne správne kladený na ergonómiu, chrbát je dodatočne vystužený vymeniteľným hliníkovým rámom, ktorý zaisťuje výraznú podporu. Nechýba samozrejme hrudný pás pre zlepšenie stability, svoje uplatnenie nájde najmä pri väčšom zaplnení aktovky. Systém popruhov je ľahko nastaviteľný, popruhy sú sieťované a dostatočne polstrované, rovnako ako chrbát.

Vnútorné usporiadanie hlavného vrecka je rozčlenené do troch častí nepremokavými prepážkami. Prítomný je tiež organizér na školské potreby a ďalšie drobnosti. Vrecko je uzatvárateľné zipsom a v prednej časti aktovky je dvojica ďalších menších vreciek rovnako na zips. Na boku sa nachádza pružné sieťované vrecko na fľašu s pitím a samozrejmosťou je dostatok reflexných prvkov.

Extra hliníková výstuha chrbta, ergonómia, plastové nožičky
Vyššia cena

Ars Una Kimmy

Ars Una Kimmy recenzie a test

Školský batoh Ars Una Kimmy, s ľúbivým medvedíkom koala a kvetinkami na prednej časti, je ako stvorený pre všetky dievčatá. S výškou 44 cm sa hodí pre školáčky od 3. až 4. triedy, teda pre druhú polovicu prvého stupňa ZŠ. Batoh je tiež pomerne ľahký, má iba 900 gramov a jeho vnútorný objem je 27 litrov.

Ergonomický tvar chrbta zaisťuje dostatočne pevnú oporu, chrbát je dobre vetraný a má bohaté polstrovanie. To isté platí pre široké ramenné popruhy. Chýba hrudný pás, ktorý v prípade potreby je nutné dokúpiť v univerzálnom prevedení. Poteší však sťahovacie pásky v hornej časti popruhov pre lepši usadenie na chrbte.

Batoh je vybavený mnohými reflexnými prvkami spredu, z boku a tiež na popruhoch. Nejedná sa síce o klasickú pevnú aktovku, ale napriek tomu má pevné dno, vďaka ktorému dobre drží tvar. Zospodu sú tiež plastové nožičky, ktoré dobre plní svoju funkciu a batoh sa tak neušpiní a nepoškodí.

Veľa reflexných prvkov, sťahovacie pásky, plastové nožičky
Chýba hrudný pás

Topgal ELLY 19014 B

Topgal ELLY 19014 B recenzie a test

Batoh do školy Topgal ELLY 19014 B je ďalším z rady produktov tohto známeho výrobca, ktorý ponúka kvalitnejšie prevedenie a materiály na úkor vyššie ceny. Jeho objem je pomerne vyšších 28 litrov a svojim dizajnom sa hodí skôr pre chlapcov.

S ohľadom na výšku 41 cm je určený pre deti na prvý stupeň a s 860 gramami váhy patrí k tým ľahším. Popruhy sú ergonomicky tvarované, polstrované a so sieťovinou, k dispozícii je tiež hrudný pás. Sieťovaná je tiež anatomický chrbát s dobrou pevnou podporou.

Hlavné vrecko sa delí na dve časti, všetky sú potom uzatvárateľné na zips. Vnútri je ďalší členenie, malé vrecká, karabína na kľúče a pod. Vpredu sú ďalšie dve hlboké vrecká a na bokoch nájdeme sieťované vrecká na nápoje. Samozrejmosťou v tejto cenovej relácii je dostatok reflexných prvkov.

Ergonómia a prevedenie, pevné materiály, kvalita spracovania
Vyššia cena

Karton P+P PREMIUM FC Barcelona

Karton P+P PREMIUM FC Barcelona recenzie a test

Aktovka Karton P+P PREMIUM FC Barcelona zaiste poteší všetky malé futbalistov, špeciálne potom fanúšikov španielskeho klubu FC Barcelona. Zdobia ju totiž typické farby a motívy práve tohto klubu. Výška aktovky je 39 cm a ideálne je pre prvú alebo druhú triedu ZŠ.

Priedušný anatomický chrbát je samozrejmosťou a jeho spracovanie je podarené. Hlavné vrecko je dobre prístupné na pracku, takže dieťa nemusí zápasiť so zipsami. Je tu tiež predpoklad, že pracka v detských rukách vydrží dlhšie, než zips. Aktovka do školy má pevné dno a zospodu sú plastové nôžky. Vpredu je menšie vrecko a postranné vrecká sú na zips.

Ramenné popruhy sú široké a dostatočne polstrované. Možno ich tiež dobre nastavovať a regulovať tak výšku usadenie batohu na chrbte podľa výšky dieťaťa. Hrudný spojovací pás nechýba. Na aktovke je ďalej dostatok reflexných prvkov a jej celkový objem je 27 litrov, nosnosť potom kilogramov osem.

Kvalitné spracovanie, hlavné vrecko na pracku, plastové nožičky
Chýba bočná sieťka na fľašu

Herlitz Loop Víla

Herlitz Loop Víla recenzie a test

Školská aktovka Herlitz Loop Víla má výšku 37 cm a je tak vhodná pre prvú a druhú triedu. Prevládajúca ružová farba s motívom víly ju predurčuje malým slečnám. Aktovka má 890 gramov, takže patrí k tým ľahším. Chrbát dievčat teda nebudú zaťažovaná zbytočnú nadmernou hmotnosťou. Ochráni je tiež ergonomická chrbtová časť s pohodlnou priedušnou výstelkou.

Popruhy sú dostatočne flexibilné a tiež poskytujú očakávaný komfort, hrudný pás však chýba. Materiál je impregnovaný vodeodolnou látkou, veci tak budú v daždi v bezpečí. Hlavné vrecko je na výrobcom navrhnutú špeciálne pracku, ktorá zároveň plní funkciu odrazky. Kvalitné reflexné prvky Scotchlite sú tiež na popruhoch, na prednej strane aj po stranách aktovky.

Výrobok pôsobí kvalitne, je vyrobená z kvalitnej materiálov, ktoré neobsahujú azofarbivá, kadmia PCP, zmäkčovadlá ani alergénne farbivá. Nemecký výrobca Herlitz má väčšinou drahší tovar, ale tento model je za relatívne prijateľnú cenu. Objem je väčších 30 litrov a nosnosť je udávaná 7 kilogramov.

Celková ergonómia a kvalita, veľa reflexných prvkov, jednoduché zatváranie
Slabší vnútorné členenie

Baagl Superman Pop

Baagl Superman Pop recenzie a test

Školský batoh pre 2. stupeň Baagl Superman Pop je s ohľadom na svoju výšku 46 cm určený odrastenejším žiakom ZŠ. Je tak už na dolnej hranici plnohodnotných veľkostí batohov, ktoré sa hodia pre vyššie postavy s väčšou dĺžkou chrbta. Svojim výrazným motívom s tématikou Supermana zaujme predovšetkým väčšinu chalanov.

Batoh je rozdelený na dve komory, a pretože je určený väčším deťom, ponúkne tiež polstrované vrecko na notebook. V prednom vrecku je organizér na pomôcky a bočné sieťové vrecká umožňujú umiestnenie a fixáciu fľaše s pitím. Reflexné prvky sa tu nachádzajú tiež.

Ramenné popruhy sú anatomické a nechýba tiež hrudný pás pre istejšie usadenie batohu na chrbte. Tomu dopomáhajú aj sťahovacie popruhy pre priblíženie ťažisko k chrbtu. Anatomicky tvarovaný je tiež priedušný polstrovaný chrbát a k batohu je ako bonus pláštenka s motívmi Supermana. Jej celkový objem je 30 litrov a nosnosť výrobca uvádza 6 kilogramov.

Sťahovacie popruhy, pláštenka, dobrá cena
Slabší polstrovanie popruhov

Hama Baggymax

Hama Baggymax recenzie a test

Batoh na kolieskach Hama Baggymax zaujme predovšetkým svojím nevšedným dizajnom v téme vesmírnej lodi. Tým osloví každého milovníka vesmíru, rovnako ako milovníka techniky. Okrem možnosti využitia vo forme klasického batohu príde vhod fakt, že konštrukcia je vybavená kolieskami, ktoré výrazne uľahčia presun.

Robustná a odolná kolesá dobre zvládnu rôzne povrchy a teleskopická rukoväť s možnosťou individuálneho nastavenia sa perfektne prispôsobí väčšine deťom. Samozrejmosťou je tiež nosenie na chrbte, kedy poteší polstrované popruhy, ale aj dobre tvarovaná chrbtová časť. Podľa použitia sa buď skryjú kolieska, alebo ramenné popruhy.

Ďalej zaujme po praktickej stránke v podobe priestranné hlavnej vrecká, ktorá je doplnená polstrovanou priehradkou určenej primárne na tablet, alebo notebook. K dispozícii sú tiež 2 predné vrecká, pričom súčasťou jednej z nich je organizér. Vďaka pevnému dnu je zaistená vysoká nosnosť až 10 kg a jeho celkový objem je úctyhodných 40 litrov.

Vrátane koliesok, vysoká nosnosť, variabilita použitia
Vyššia hmotnosť

Bagmaster ALFA 7 A

Bagmaster ALFA 7 A recenzie a test

Školský batoh Bagmaster ALFA 7 A v krásnej fialovo ružovej farbe s natlačenými srdiečkami pokrytými kamienky, rozžiari oči nejednej malej školáčke. Výška 32 cm ho predurčuje pre drobné dievčatá v prvej alebo druhej triede. Bude sa tiež veľmi dobre nosiť, lebo priedušný a polstrovaný anatomický chrbát podporuje hliníkový rám.

Kvalitné sú tiež popruhy, možno ich pochopiteľne nastavovať a sú príjemne mäkké. K dispozícii je ďalej odnímateľný hrudný pás. Plastové nožičky zo spodnej strany batohu sú určené proti zašpineniu, praktické sú tiež výrazné reflexné prvky, a to v prednej časti, po stranách aj v popruhoch.

Vreciek je tu tiež dostatok. Okrem jednej hlavnej sú tu ďalšie dve predné a vrecko úplne vpredu je dostatočne veľké, zmestia sa do nej napríklad prezuvky. Na boku je univerzálny sieťované vrecko, ktoré možno použiť na fľašu s pitím a ide uzavrieť na zips. Jeho objem je 19 litrov a nosnosť je stanovená na 7 kilogramov.

Extra výstuha chrbta, mnoho reflexných prvkov, plastové nožičky
Vyššia obstarávacia cena

Najpredávanejšie školské tašky

Najpredávanejšie školské tašky na trhu sú tie od značiek: Topgal, Baagl, Boll, Oxy, Bagmaster. Ide napríklad o Topgal ELLY, Baagl Flamingo, Boll School Mate, alebo Oxy Sport Fox, ktoré patria medzi kvalitné školské tašky.

Najpredávanejšie tašky pre prvákov

Najpredávanejšie tašky pre prvákov na trhu sú tie od značiek: Hama, Topgal, Emipo, Herlitz, Still. Ide napríklad o Baagl Zippy, Stil Offroad, alebo HAMA Army, ktoré patria medzi najlepšie školské tašky pre prvákov.

Obľúbené motívy školských batohov sú Minecraft, Fortnite, Frozen – Ľadové kráľovstvo, Spiderman. Najľahšie tašky nájdete u značky Herlitz.

Ako vybrať školský batoh

V prípade batohu alebo aktovky pre prvý stupeň základnej školy, o ktorých je tento článok predovšetkým, by sa mal klásť naozaj veľký dôraz na zdravotné hľadisko. Deti sa rýchlo vyvíjajú a to by malo byť pri výbere reflektované. Aké sú najdôležitejšie parametre a zvoliť aktovku, alebo radšej batoh?

Batoh alebo aktovka

Základný rozdiel medzi batohom a aktovkou je v tom, že kvalitný školský batoh má síce spevnený chrbát, ale inak je relatívne tvarovo poddajný. Naproti tomu aktovka držia tvar, veľakrát má tiež pevné dno a nožičky. Keď ju postavíte, mala by zostať stáť. Nožičky tiež bráni znečisteniu, čo sa hlavne u menších detí hodí.

Aktovky sú viac zamerané na deti prvého stupňa, majú väčšinou ľahšie otváranie na pracku alebo magnet, čo drobným rúčkam dieťaťa uľahčuje manipuláciu a odpadá tiež starosť o životnosť zipsu.

U starších detí prvého stupňa sa môže vyskytnúť nešvár, kedy mávajú tendenciu nosiť mäkký školský batoh cez jedno rameno. To je nevhodné z hľadiska záťaže na chrbát a chrbticu. Ak aj vaše dieťa má také sklony, je vhodné uprednostniť aktovku pred batohom. Na prvom stupni to hanba nebude a s aktovkou si spomínaný zlozvyk nemusí vypestovať, pretože aktovka je kvôli svojmu pevnému tvaru pri nosení cez jedno rameno nepohodlná.

Veľkosť a hmotnosť

V našich recenziách produktov zmieňujeme výšku modelu. Ide totiž o najdôležitejší parameter z hľadiska ergonómie nosenie. S týmto údajom súvisí výška dieťaťa, resp. dĺžka jeho chrbta. Tá sa počíta od úrovne ramien po bedra.

Všeobecne možno povedať, že batohy a aktovky s výškou pod 41 cm sú pre školákov v prvej alebo druhej triede, rozmedzí 41 až 43 cm potom zodpovedá deťom medzi treťou a piatou triedou. V závere prvého stupňa potom už môžu mať školáci batohy s dĺžkou 43 cm a viac.

Dobrý školský batoh by tiež nemal byť zbytočne ťažký, pretože ide o takzvanú mŕtvu váhu, ktorú dieťa nosí na chrbte navyše. Každý vhodný batoh do školy by mal spĺňať váhový limit 1400 gramov, čo je norma pre druhý stupeň. Väčšina je však oveľa ľahšia, obvyklá váha je okolo 1 kilogramu a niektoré modely idú výrazne aj pod túto hranicu.

Chrbtový systém a konštrukcia

Ergonomicky tvarovaný, tzv. anatomický chrbát, je zvyčajne už v sieťovanom prevedení, ktoré zaisťuje dostatočnú ventiláciu a eliminuje potenie. Prispieva to k celkovému komfortu nosenie a je to dnes prakticky vlastnosť všetkých kvalitných batohov.

Anatomický chrbát má spevnenú chrbtovú časť batohu, ktorá lepšie rozloží hmotnosť na celý chrbát dieťaťa. Niektoré modely idú v tomto ešte ďalej a obsahujú tiež ľahkou hliníkovou výstuhu, ktorá túto vlastnosť ešte vylepšuje. Ide spravidla o drahšie modely renomovaných výrobcov.

Popruhy

Lepšiemu priľnutie batohu k telu dopomáha ďalej hrudný popruh, ktorý je súčasťou mnohých modelov. Ramenné popruhy, ktorými je pochopiteľne vybavená každá školská taška, musí byť dostatočne polstrované, aby nespôsobovali otlaky a nepôsobili nepríjemne. V mnohých prípadoch sú vetrané, podobne ako chrbát.

Niektoré modely môžu ponúknuť sťahovacie, či inak povedané kompresné, pásky. Tie možno využiť najmä u viac naloženom batohu, ktorého obsah sa tak stiahne, a priblíži sa celková váha k chrbtu dieťaťa. Pre zdravý chrbát je dôležité, aby boli najťažšie veci k chrbtu čo najbližšie.

Bezpečnosť

Každý z rodičov chce, aby sa dieťaťu cestou do školy a späť nič nestalo. Pri všetkých školských tašiek, a to platí najmä u batohov a aktoviek pre tých najmenších, by malo byť dôsledne myslené na reflexné prvky. Dobrý výrobca je umiestni zo všetkých strán, teda ako spredu, na bokoch tak na popruhy.

4.3/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.