Šport,

Skladacie bicykle: Recenzie 6 najlepších

Nechcete sa pri cestovaní obmedzovať neskladným plnohodnotným bicyklom? Presne pre takúto situáciu je vhodný skladací bicykel, ktorý môže byť tiež v podobe elektrobicykla. Skladačka nie je nijako novým pojmom, na svete existuje už vyše päťdesiat rokov a od tej doby sa stala neoddeliteľnou súčasťou mestskej dopravy.

Skladací bicykel nemusí suplovať len MHD, rad osôb ho má tiež na dlhšie výlety, alebo na víkendové voľnočasové aktivity. Jeho zloženie pri troche cviku zaberie priemerne 10 sekúnd a po zložení nie je o moc väčšie ako bežná batožina. Jeho zloženie prebieha mierne odlišne v závislosti na konkrétnom type a výrobcovia. Môže mať sklápacie riadidlá, skladací rám i skladacie pedále. Samozrejmosťou býva zasunutie sedačky, všetky časti sú spravidla osadené rýchloupínacími mechanizmy.

Možno ho pohodlne prepravovať v autobusoch, električkách, a aj vo vlakoch, kde zaň nemusíte priplácať, ako v prípade normálneho kolesa. Zmestí sa pohodlne do väčšiny kufrov osobných vozňov, schováte ho pod stôl v reštaurácii, alebo v práci a niektoré bicykle zmestia aj do priestorov pre batožinu v dopravných prostrediach. Sú teda vysoko praktické a kompaktné. Niektoré modely zaujmú dizajnovým spracovaním, iné klasickým, ale o to robustnejším a prevereným prevedením.

Existujú modely vhodné najmä na približovanie v rámci ulíc, alebo mestských častí, typy, ktoré pohodlne zdolajú vzdialenosť z P+R parkoviska do niekoľko kilometrov vzdialenej kancelárie aj skladacie horské bicykle, na ktorých sa cez víkend nemusíte báť vojsť na poľnú cestu. Špeciálnymi typy sú plnohodnotné skladacie bicykle, ktoré sú kompromisom medzi klasickým a skladacím bicyklom.

Pri výbere je dobré sa riadiť očakávaním, aké od skladacieho bicykla máme. Podľa nich rozlišujeme veľkosť kolies, veľkosť rámu, materiál, nosnosť aj rozmery zloženého bicykla. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie skladacie bicykle a ich recenzie.

Najlepšie skladacie bicykle – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších skladacích bicyklov z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 DHS Folder 2095 2019Reactor ComfortDHS Folder 2092 2019Leader fox URBY 2016Author Simplex 2017Leader Fox Dixi 2017
BrzdyČeľusťovéČeľusťové, nábojováČeľusťovéČeľusťovéČeľusťovéČeľusťové
Hmotnosť12,1 kg-15,1 kg13,8 kg12,6 kg13,3 kg
Počet prevodov630783
Rozmery po zložení (d, v, š)100x70x35 cm95x85x63 cm100x70x35 cm90x75x41 cm-80x66x41 cm
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 skladacích bicyklov

DHS Folder 2095 2019

DHS Folder 2095 2019 recenzie a test

Skladací bicykel DHS Folder 2095 2019 je pomerne obľúbeným typom, ktorý je dobre finančne dostupný. Zaujme svojou pomerne nízkou hmotnosťou 12,1 kilogramov a tiež dostačujúca nosnosťou 90 kg, ktorá pre väčšinu ľudí dostačuje. Kolesá sú dvadsaťpalcové a dobre zvládajú jazdu ako po pevnom povrchu, tak aj v miernom teréne. Má pohodlné sedlo a pekný dizajn, na výber je z dvoch farebných prevedení, čierna a sivá.

Nízkej hmotnosti značne pomáha kvalitný hliníkový rám, ktorého veľkosť je 13,5″. Skladací bicykel je typu unisex, to znamená, že je určené ako pre ženy, tak pre mužov. Pohodlné jazde pomáha pomerne veľký rozsah prevodov, ktorých je na přehazovačce rovných 6. Výrobca použil kvalitné komponenty Shimano, ktoré nájdeme na kazete, přehazovačce i radenie. Brzdy sú prítomné ako na prednom kolese, tak i na zadnom a sú typu čeľusťových.

Je ideálny na každodenné dochádzanie po meste, do práce, alebo aj na trávenie voľného času na cyklotrasách a ďalších cestách. Rozmery v zloženom stave sú síce o pár centimetrov väčšie, než je priemer, aj tak sa ale s dĺžkou 100 cm, výškou 70 cm a šírkou 35 cm pohodlne zmestí do väčšiny kufrov automobilov, alebo kufra. Má jeden hlavný skladacie kĺb uprostred rámu a ďalej tiež riadidlá, alebo pedále, ktoré sú pre úsporu hmotnosti vyrobené z plastu.

Moderný skladací mechanizmus, veľmi nízka hmotnosť 12,1 kg
Väčšie rozmery v zloženom stave

Reactor Comfort

Reactor Comfort recenzie a test

Skladací bicykel Reactor Comfort ponúka veľmi praktické odpruženie zadného kolesa, ktoré pri každej jazde výrazne zvyšuje jazdcov komfort. Toto odpruženie je navyše regulovateľné, nechá sa teda prispôsobiť presne tak, ako vám bude vyhovovať. Na zadnej časti je ešte ďalšia praktická vec, ktorú je rozmerný zadný nosič. Ten je pevne spojený so zvyškom rámu a jeho nosnosť je veľmi slušných 15 kg.

Rám je vyrobený z ocele, čo nepriaznivo ovplyvňuje celkovú hmotnosť, ktorú teda ešte naviac sám výrobca neuvádza. Nechá sa odhadnúť, podľa podobných bicyklov s oceľovým rámom niekde medzi 15 – 16 kilogramami, čo je už poznateľná váha. V tejto súvislosti tiež musíme spomenúť menšie maximálne zaťaženie, ktoré je stanovené na 80 kg. Model je tu vhodný skôr pre ženy a drobnejšie muža.

Predná brzda je efektívnejšia, čeľusťová a na zadnom kolese je použitá nábojová brzda, ktorá je ideálna pre plynulé dobrzďovanie pomocou šlapiek. Bicykel v zloženom stave má dobré rozmery 95 cm na dĺžku, 85 na výšku a 63 centimetrov do šírky. Poteší tiež slušné vybavenie priamo od výrobcu, kde nájdeme stojan, odrazky, mäkké rukoväte, plastové blatníky, kryt reťaze, alebo zvonček. S týmto výpočtom, spolu s odpruženým rámom, sa jedná o zaujímavý bicykel s dobrým pomerom cena/výkon.

Odpružený veľký 15″ rám, praktický zadný nosič, dobrý pomer cena výkon
Nedohledatelná hmotnosť

DHS Folder 2092 2019

DHS Folder 2092 2019 recenzie a test

Základný skladací bicykel DHS Folder 2092 2019 zaujme predovšetkým svojou nízkou cenou, ktorá je u tohto modelu pravdepodobne najvýraznejším lákadlom pre jeho kúpu. Inak sa jedná o štandardný kvalitný skladací bicykel, ktorý ničím zásadne neprekvapuje. Skladá jedným hlavným kĺbom uprostred rámu, následne sa zloží riadidlá a PVC pedále. V zloženom stave má rozmery 100 cm na dĺžku, 70 cm na výšku a široké je 35 centimetrov.

Má štandardnú nosnosť 90 kilogramov a pomerne vyššia hmotnosť, ktorá je 15,1 kg. Môže za to predovšetkým absencia odľahčených materiálov, príkladom môže byť najdôležitejšia časť, rám, ktorý je oceľový. Kolesá majú veľkosť 20 palcov a dobre si poradí ako s jazdou v meste po pevnom povrchu, tak aj vo voľnom čase s nespevneným povrchom napríklad na poľnej ceste. Brzdy sú prítomné ako na prednom kolese, tak na zadnom a sú čeľusťové.

Čo pomerne zamrzí je absencia akýchkoľvek prevodov, to však korešponduje k základnému prevedení. Po meste, kde nie sú žiadne výrazná prevýšenie, vám absencia prevodov vadiť nebude, na žiadne veľké zdolávanie kopcov to však nie je. Touto absenciou sa na druhú stranu vyvarujete prípadným technickým problémom spojených s prehadzovačkou. Výrobca ku bicyklu pridáva predné a zadné batériové svetlo, zadný nosič, zvonček, blatníky, odrazky, stojan a kryt reťaze, čo je veľmi príjemné.

Nízka obstarávacia cena, dobrá výbava vrátane svetiel
Vyššia hmotnosť, absencia prevodov

Leader fox URBY 2016

Leader fox URBY 2016 recenzie a test

Kvalitný skladací bicykel Leader fox Urby 2016 je obľúbeným prevereným modelom, ktorému v rámci svojej cenovej kategórie nie je v podstate čo vytknúť. Vďaka veľkým kolesám, ktoré majú 20 “, je jazda pohodlná ako v meste, tak aj v ľahkom teréne. O tom, že je bicykel vhodný aj na výlety svedčí siedmich rychlostná prehadzovačka. Skladací bicykel tak dokáže ísť pomerne rýchlo po rovine a zvládne ľahko aj výjazdy do kopcov. Rám je vyrobený z pevného a ľahkého duralu, z duralu je potom tiež predstavec, alebo prevodník. Ráfiky kolies sú vyrobené z hliníka, všade, kde sa dalo, sa teda šetrila váha.

Tak je vo výsledku pomerne príjemná, dosahuje hmotnosť 13,8 kg. Robustné a pevné spracovanie následne dokladá nosnosť, ktorá je nadpriemerných 100 kg. Na bicykli tam môžu, na rozdiel od iných typov, jazdiť aj urostlejší muži. Bicykel je určený ako pre ženy, tak mužov a zaobstarať si ho možno v šedej, alebo čiernej variante. Predná i zadná brzda je čeľusťová, teda pomerne efektívne.

Skladanie prebieha štandardne cez jeden hlavný rámový klub a sklopným riadidlám. Rozmery bicykla v zloženom stave sú 90 cm na dĺžku, 75 cm na výšku a 41 cm na šírku. Všetky dôležité komponenty sú dodané renomovanými firmami, príkladom budiž prehadzovačka, radiace páčky, alebo kazeta Shimano. Kvalitné sú tiež plášte Rubena a poteší aj dodatočné vybavenie bicykla, kde nechýba nosič, blatníky, svetla, alebo pohodlné sedlo.

Ľahký a pevný duralový rám, štýlové a robustné prevedenie, nosnosť 100 kg
Nenašli sme

Author Simplex 2017

Author Simplex 2017 recenzie a test

Skladací bicykel s prehadzovačkou Author Simplex 2017 je veľmi slušne spracovaný a vybavený model, ktorý hravo zvládne ako mesto, tak vo voľnom čase i výlety. Má teleskopický predstavec, čo značne zvyšuje jeho variabilitu a použitie. Kolesá sú 20″ a z výroby krytá dobrými blatníky. Najviac na tomto skladacom bicykli zaujme jeho pomerne široké spektrum prevodov, ktoré číta osem rýchlosťou. Vďaka nim je možná svižná jazda aj ľahšie stúpanie do kopcov.

K dispozícii je v bielej a čiernej farbe, na svoje si teda prídu ako ženy, tak muži. Rám je vyrobený z duralu, ktorý je pevný a hlavne ľahký. To sa podpisuje na celkovej hmotnosti kolesa, ktorá činí len 12,6 kg. Výrobca Author nešetril ani na komponentoch, nájdeme tu celý rad komponentov Shimano, kvalitné čeľusťové brzdy Tektro, či plášte Kenda.

Skladanie prebieha štandardne kĺbom uprostred bicykla, následne sa zloží riadidlá a pedále. Vďaka nízkej hmotnosti sa pohodlne prenáša, bohužiaľ sa však od výrobcu nedozvieme, aké sú rozmery bicykla po zložení. Túto informáciu by však mal na vyžiadanie poskytnúť každý slušný predajcu. Nie je známa ani nosnosť, podľa podobných modelov sa však bude pohybovať medzi 90 – 100 kilami. Predu aj vzadu sú umiestnené odrazové sklá a poteší aj praktický nosič nad zadným kolesom.

8 stupňové radenie Shimano, ideálne do mesta aj na voľný čas, nízka hmotnosť 12,6 kg
Nedohledatelné rozmery po zložení

Leader Fox Dixi 2017

Leader Fox Dixi 2017 recenzie a test

Leader Fox Dixi 2017 je ďalší kvalitná skladačka, ktorá má za slušnú cenu veľa čo ponúknuť. Základ tvorí duralový rám 6061 a ideálne 18″ kolesá, ktoré umožňujú každodennú pohodlnú jazdu po meste i občasné výlety mimo mesto. Čím však najviac upútava pozornosť, sú skladné rozmery, ktoré v zloženom stave je 80 cm na dĺžku, 66 cm na výšku a 41 cm na šírku. Bicykel je teda predurčený k tomu, aby s vami cestovalo, kdekoľvek práve budete. Zmestí sa pohodlne do kufra auta, do vlaku, pod stôl, alebo do výťahu.

Nosnosť bicykla je veľmi dobrých 100 kilogramov a pochvalu zaslúžia aj celková hmotnosť, ktorá je dobrých 13,3 kilogramov. Čeľusťovou brzdu Tektro V-Brake nájdeme len na prednom kolese a k dispozícii sú celkom tri rýchlosti, ktoré nenáročného spotrebiteľa síce uspokojí, ale nie je to žiadna veľká variabilita.

Poteší pevné kovové blatníky, alebo moderné predné LED svetlo. Rám má typické skladacie prevedenie, kedy približne v jeho strede nájdeme hlavný skladacie kĺb, ďalej sa skladajú riadidlá a nakoniec pedále. Sedadlo je pohodlné a praktickú stránku bicykla vylepšuje zadný nosič. Výrobca osadil komponenty kvalitnými súčiastkami renomovaných výrobcov. Radenie a prehadzovačka sú Shimano, plášte Rubena Walrus a už spomínané brzdy Tektro.

Veľmi dobré rozmery po zložení, duraolvý ľahký rám, nosnosť 100 kg
Menší počet prevodov

Ako vybrať skladací bicykel

Výber skladacieho bicykla by mal začínať u zamyslenie sa, na aké potreby bude bicykel slúžiť, kde bude najčastejšie jazdiť. Iné skladacie bicykle sú vhodné do mesta, iná do terénu a iná pre oboje. Niekto uprednostní väčšie pohodlie pred rozmery a naopak, mať teda hneď na začiatku rozhodnuté, kde sa budem s okolo pohybovať a aké mám očakávania, je alfou omegou.

Typy skladacích bicyklov

Najmenší skladací bicykel nájdeme v meste. Má typicky malé kolesá, rýchlo skladací konštrukciu, avšak neoplývajú veľkou pohodlní, nieto rýchlosťou. Určitým kompromisom je univerzálny skladací bicykel, ktorý sa nemusíte okrem mesta vziať cez víkend ani na výlet za mesto. Jedná sa o najobľúbenejší typy, často už majú niekoľko prevodov a môžu mať napríklad odpružený rám. Tieto modely sa od seba však značne líšia a preto je potrebné čítať starostlivo ich parametre, najmä rozmery v zloženom stave.

Ďalšou kategóriou sú plnohodnotné skladacie bicykle, ktoré majú podobnú konštrukciu, ako bicykle klasické, avšak ich rám stále umožňuje zloženie. Často sa jedná o skladací horský bicykel, alebo bicykel trekingový. Najdynamickejšie rozvíjajúce sa kategórií sú však dnes skladacie elektrobicykle, ktorá rastú medzi spotrebiteľmi s každým rokom na obľube.

Rozmery po zložení

Tým najväčším benefitom skladacích bicyklov je prirodzene ich skladnosť. Skladacie bicykle sú samozrejme všetky skladacie, sú v tom však rozdiely a to nie zanedbateľné. Každý typ bicykla by mal mať v parametroch hodnoty, ktoré si môžete pohodlne porovnať v rámci ďalších modelov.

Najbežnejším typom skladanie je zloženie bicykla napoly cez centrálny kĺb. U iným modelov je možné skladať samotná kolesá, alebo bicykel akoby stlačiť, podobe, ako sa deje u športových kočíkov. Rozmery zložených bicyklov sa líši v rámci jednotlivých typov, ale tiež aj medzi typmi v rovnakej kategórii.

Hmotnosť a nosnosť

Hmotnosť a nosnosť sú ďalšie podstatné parametre, ktoré by vám pri výbere rozhodne nemali uniknúť. Väčšia hmotnosť vás môže po krátkej dobe od používania skladacieho bicykla odradiť a nadmerné zaťaženie zase výrazne zníži jeho životnosť. Nosnosť sa najčastejšie pohybuje okolo 90 – 100 kilogramov, sú aj modely, ktoré majú nosnosť väčší. Váha len málokedy klesá pod 12 kg, podpisuje sa na nej najviac veľkosť kolies a použité materiály.

Veľkosť kolies a materiály

Kolesá sa odvíja od typu skladačky. Mestský malý skladací bicykel môže mať kolesá naozaj malá, až napríklad 16 palcov, zatiaľ čo bežné skladacie bicykle sa pohybujú s veľkosťou okolo palcov dvadsiatich. Materiál rámu a komponentov sa do veľkej miery odvíja od obstarávacej ceny bicykla. Najlacnejšie bicykle majú rám vyrobený z ocele, rozumného pomeru dosahujú hliníkové rámy, alebo rámy vyrobené z duralu. Hliník sa používa aj na ráfikoch a ďalších častiach bicykla. Použitie ľahkých materiálov je dôležité nielen pre celkovo nižšiu hmotnosť pre prípadné prenášanie, ale aj pre lepšie a pohodlnejšie jazdný výkon.

Komponenty a výbava

Kvalitný skladací bicykel je väčšinou vybavené kvalitnými komponentami, príkladom môže byť prevodové ústrojenstvo Shimano. Dbať na kvalitu komponentov je dôležité najmä z dlhodobého hľadiska. Kvalitnejšie diely vyžadujú menšiu údržbu a pri správnej údržbe oveľa dlhšie vydrží a budete s nimi mať prirodzene menej problémov.

So skladacími bicyklami sa spája tiež bohatá výbava, ktorú väčšina výrobcov automaticky dodáva. Ide najmä o blatníky, nosič, stojan, kryt reťaze, zvonček, odrazky, predné a zadné svetlá. Prikúpiť sa často nechajú košíky, brašne, alebo tašky, ktoré ako odkladací priestor pre vaše veci iste oceníte. Zabúdať nesmieme ani na kvalitné sedlo, ktoré je pre pohodlnú jazdu nevyhnutne dôležité.

4.7/5 - (45 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.