Šport,

Najlepšie skateboardy: pre začiatočníkov, dievčatá ai. | Recenzie

Skateboarding má korene už okolo roku 1940, ale svoju popularitu rozhodne nestráca. Naopak vznikajú rôzne odnože ako je pennyboard, čo je malý, ľahký a lacný skateboard bez gripu, alebo longboard pre surfovanie na súši a splavovanie kopcov. Samotný skateboard má obdĺžnikový tvar, tvrdšie a odolná kolieska. Bežné uplatnenie nachádza na U-rampe, v skateparku, ale aj pri jazde po meste, a hlavne k tvorbe trikov. Vďaka svojej univerzálnosti je tak stále najobľúbenejší variantom dosky.

Veľkosť a šírka dosky v podstate určujú vhodnosť pre určitú skupinu alebo uplatnenie. Bežnou veľkosťou je 7,5 až 8 palcov, menší bude prevažne skateboard pre deti, čo je mnohokrát spoznať už zo samotného názvu produktu. Šírka potom ovplyvňuje jazdné vlastnosti a platí, že skateboard pre začiatočníkov alebo na vertikálne rampy by mal byť širší, zatiaľ čo pre menšie postavy s nižšou hmotnosťou (napríklad pre dievčatá) by mal mať dosku užší.

Zohľadniť by ste mali nielen dĺžku a šírku dosky, typ podvozku (trucky) a ložiská, alebo veľkosť a tvrdosť koliesok, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad z akého materiálu je doska vyrobená, alebo aká je maximálna nosnosť. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie skateboardy a ich recenzie.

Najlepšie skateboardy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších skateboardov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelRozmer doskyNosnosťHmotnosť 
Worker Freetime recenzie a testWorker Freetime79 x 20 cm50 kg-
Shaun White Demon recenzie a testShaun White Demon81 x 20,5 cm100 kg2,5 kg
Worker Kid recenzie a testWorker Kid44 x 13 cm40 kg-
Street Surfing Freeride Road Blast 31Street Surfing Freeride Road Blast 31"78,7 x 21,6 cm70 kg2,6 kg
Worker Tottemy recenzie a testWorker Tottemy79 x 20 cm100 kg-
Tony Hawk Roarry recenzie a testTony Hawk Roarry76 x 21 cm100 kg1,98 kg
Worker Junior recenzie a testWorker Junior69 x 20 cm40 kg-
Ambassadors Spin recenzie a testAmbassadors Spin82 x 19,68 cm100 kg-
Nils CR 3108 SA POINT recenzie a testNils CR 3108 SA POINT78 x 20 cm100 kg2,17 kg
Mini Board recenzie a testMini Board43 x 15 cm50 kg1 kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Worker FreetimeShaun White DemonWorker KidStreet Surfing Freeride Road Blast 31"Worker TottemyTony Hawk RoarryWorker JuniorAmbassadors SpinNils CR 3108 SA POINTMini Board
Tvrdosť koliesok98A97APVC83A85A88APVC103A98APVC
LožiskáABEC 1ABEC 7ABEC 5ABEC 9ABEC 7ABEC 7ABEC 1ABEC 7ABEC 5608 Z
Rozmery koliesok50 x 36 mm51 mm50 x 30 mm60 x 45 mm54 x 36mm58 x 40 mm50 x 36 mm51 mm54 x 36 mm50 x 30 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 skateboardov

Worker Freetime

Worker Freetime recenzie a test

Detský skateboard Worker Freetime je dobrou voľbou pre toho, kto si chce jazdu na skateboardu prvýkrát vyskúšať, čomu zodpovedá dobrý pomer ceny a kvality. Vhod mu príde doska, ktorá je vyrobená z čínskeho javora, na ktorú bolo použité hneď 9 vrstiev tejto dreviny. Vďaka tomu je zaistená jej pevnosť, ale aj pružnosť.

Rozmery tohto modelu sú 79 x 20 centimetrov. Celková hrúbka dosky má hodnotu 11 centimetrov. Tento model je určený skôr mladším jazdcom, čomu jasne zodpovedá aj celková nosnosť, ktorá činí len 50 kilogramov.

Kolieska majú rozmery 50 x 36 centimetrov a sú vyrobené z klasického materiálu, ktorým je PU guma. Použitá ložiská nesú označenie ABEC 1, takže ponúkne skôr pomalší jazdu. Tento model je dobrým štartom pre vyskúšanie hlavne u menších detí pre jazdu v skateparku alebo na U rampe.

Pružná a odolná doska, cena/výkon
Nízka trieda ložísk, horšia kvalita koliesok

Shaun White Demon

Shaun White Demon recenzie a test

Skateboard Shaun White Demon nesie meno veľmi známeho jazdca nie len zo skateboardingu, ale aj snowboardingu. Tento model zaujme už tým, že jeho doska je vyrobená zo špičkového Hard Rock javora. Model má tiež konkávny tvar, čo výrazne uľahčí možnosť učenia trikov, rovnako ako dvojitý chvost (kicktail). Zabudnúť nemožno na hmotnosť modelu, ktorá činí 2,5 kilogramu.

Trucky sú vyrobené z tepelne opracovaného hliníka a majú rozmery 5,4 palcov. Kolieska sú ME uretanová a majú rozmery 51 milimetrov. Zaujme hodnota ich celkovej tvrdosti, ktorá činí 97A. to ocenia ako začiatočníci, tak aj mierne pokročilí jazdci.

Tento model využíva veľmi dobrých ložísk s označením ABEC 7, alebo kvalitného gripu HS750. Zabúdať nemožno tiež na hodnotu nosnosti, ktorá je štandardných 100 kilogramov. Rozmery dosky sú 81 x 20,5 centimetrov.

Kvalitné spracovanie, konkávny tvar, Hard Rock javor
Ľahko vyššia váha

Worker Kid

Worker Kid recenzie a test

Skateboard pre deti Worker Kid je navrhnutý pre použitie veľmi mladými skejťákov. Zaujme jeho všestrannosť, ktorá súvisí aj s možnosťou využitia na hrubšom povrchu. To umožní predovšetkým kolieska, ktoré sú mäkká a dokážu tak lepšie zvládať nie úplne dokonale hladký terén. Vyrobená sú z klasického plastu, teda z PVC. Bola by lepšie gumová, ale s ohľadom na cenu je to pochopiteľné.

Že ide o model určený menším deťom, to dokladá tiež celková veľkosť dosky. Jej dĺžka je 44 centimetrov a jej šírky 12 cm. To je oveľa menej ako u klasického dosky. Hrúbka dosky o veľkosti 12 milimetrov poskytne dobrú pevnosť a odolnosť.

Veľkosť koliesok je 50 x 30 milimetrov a celková nosnosť daného prevedení má hodnotu 40 kilogramov, čo je jedna z najmenších hodnôt medzi porovnávanými skateboardy. Okrem konštrukcia dokáže zaujať tiež celkom vydarený dizajn, ktorý je spojený s potlačou na spodnej strane dosky.

Nízka cena, ľahký a stabilný, špeciálne pre deti
Plastové kolieska

Street Surfing Freeride Road Blast 31"

Street Surfing Freeride Road Blast 31

Skateboard Street Surfing Freeride Road Blast 31″ je pre svoje vykonanie optimálnym doskou do skateparku, ale aj na cruising a freeride. Teda na bežné jazdy po meste za účelom presunu z miesta na miesto. Svojou konštrukciou ide zároveň o double kick prevedení, vďaka čomu poslúži ik realizáciu rôznych trikov. Doska je vyrobená z celkom 9 vrstiev kvalitného javora.

Veľkosť je označená ako 31 palcov, čo znamená rozmery 78,7 x 21,6 centimetrov. Presný rázvor medzi kolieskami má hodnotu 35,6 centimetrov. Doska má konkávne prehnutie a má kvalitný grip tape. Ten okrem protišmykových vlastností zaujme aj prehnutím.

Kolieska s veľkosťou 60x45mm sú vyrobené z PU gumy a majú tvrdosť 83A a sú s oblými okrajmi, takže je možné dostať ľahko dosku do šmyku. Využíva ložiská ABEC 9 a na 7 palcovej trucky bol použitý ALU Seagull. Maximálna nosnosť je nižšia, a to len 70 kilogramov.

Ložiská ABEC 9, stredne prehnutá doska, všestrannosť využitia
Nižšia nosnosť 70 kg, vyššia cena

Worker Tottemy

Worker Tottemy recenzie a test

Skateboard Worker Tottemy zaujme svojím podareným, ale zároveň nie nijako výrazne krikľavým dizajnom. Kladom je okrem atraktívneho motívu tiež podpora dobrých jazdných vlastností. Nechýba kvalitné materiály, kde napríklad doska je vyrobená kanadského javora. Všeobecne potom má jednoduché prevedenie s rovným okrajom.

Rozmery danej varianty majú hodnotu 79 x 20 centimetrov. Pokiaľ ide o rozmery použitých koliesok, majú tiež vcelku štandardnú veľkosť, a to 54 x 36 milimetrov. Vyrobené sú z typického materiálu, ktorým je PU guma. Tvrdosť koliesok má hodnotu 85A, ktorá je optimálna pre hrubšie povrchy a street skate.

Ako ložiská sú použité osvedčená ABEC 7 s dobrou presnosťou. Trucky majú veľkosť 5 palcov a sú vyrobené z hliníka. Nesklame ani celková nosnosť, pretože tá je výrobcom stanovená na bežných 100 kilogramov. Tá výrazne zvyšuje celkovú využiteľnosť kýmkoľvek bez ohľadu na váhu.

Ložiská ABEC 7, stabilná doska, kanadský javor
Vo svojej kategórii nič zásadné

Tony Hawk Roarry

Tony Hawk Roarry recenzie a test

Skateboard pre začiatočníkov Tony Hawk Roarry zaujme ako unikátnym dizajnom, tak aj tým, že nesie meno jedného z najznámejších jazdcov na skateboarde. Má ale aj rad iných predností. Je to potrebné použitie hneď 8 vrstiev na dosku. Ako drevina bola zvolená tá v podobe čínskeho javora. To prináša pružnosť, v kombinácii s pevnosťou.

Trucky majú klasické rozmery 5 palcov a sú netradične vyrobené z ocele. Napriek tomu má tento model veľmi dobrú hmotnosť, ktorá je len 1,98 kilogramov. Zachováva si tiež veľmi dobrú nosnosť, pretože je určený pre jazdcov až do váhy celých 100 kilogramov.

Kolieska majú rozmery 58 mm x 40 mm a sú ako už väčšina vyrábaná z PU gumy. Ako ložiská sú použité tie s označením ABEC 7. Ak hovoríme o rozmeroch dosky, tak tie majú hodnotu 76 x 21 centimetrov.

Oceľový podvozok aj nízka váha, dobrá nosnosť
Čínsky javor napriek vyššej cene

Worker Junior

Worker Junior recenzie a test

Detský skateboard Worker Junior je určený pre všetkých začiatočníkov v podobe omšových detí. Zodpovedajú tomu aj parametre, ako je potrebné celková nosnosť, ktorá je 40 kilogramov. Ide o model na bežnú jazdu, nie na vykonávanie rôznych trikov. Doska zaujme tým, že je lepená z 9 vrstiev. Použitým materiálom je čínsky javor.

Doska má rozmery 69 x 20 centimetrov a jej celková hrúbka je 12 milimetrov. Kladom je tiež pevnosť a odolnosť podvozku. Pokiaľ ide o použité ložiská, jedná sa o variant nesúci označenie ABEC 1, ktorá nepatrí k úplne najpresnejším, a pre ktoré je typická pomalá jazda.

Kolieska nie sú vyrobená z PU gumy, ako je zvykom, ale z PVC. Tento materiál však tiež zaujme celkovou kvalitou a tým, že je skateboard použiteľný aj v oblasti s hrubším povrchom. V neposlednom rade zaujme aj dizajn.

9 vrstvová doska, cena/výkon, pre malé deti
Kolieska z PVC, presnosť ložísk

Ambassadors Spin

Ambassadors Spin recenzie a test

Ambassadors Spin v ružovej farbe ako jednej z možností je atraktívny skateboard pre dievča, ako pre začiatočníčky, tak i mierne pokročilých. Čo zaujme, to je dizajn dosky, ktorá je skôr jednoduchšie, s využitím rôznych farieb, kde nechýba ani ružové prevedenie. Poteší celková kvalita dosky, pretože táto je vyrobená zo 7 vrstiev dreva, ktorým je kvalitná kanadský javor.

Nijako nesklamú ani použité trucky s označením Ambassadors, ktoré sú známe pre svoju kvalitu. Tú potvrdzuje i rad ďalších vecí, ako napríklad ložiská ABEC 7. Šírka tejto dosky je 7.75 “, čo zodpovedá 19,68 centimetrom.

Kolieska majú rozmer 51 milimetrov a zaujmú hlavne svojou vyššou tvrdosťou, čo sa podpisuje na presnosti jazdy, ale aj ich zvýšenej robustnosti a tiež odolnosti. Hodnota ich tvrdosti je totiž 103A a poskytnú tak najrýchlejší jazdu, ideálny pre profesionálne jazdenie.

Výber farieb, tvrdosť koliesok, kanadský javor
Nič zásadné sme nenašli

Nils CR 3108 SA POINT

Nils CR 3108 SA POINT recenzie a test

Skateboard Nils CR 3108 SA POINT poteší hlavne pri nenáročnom jazdení so základnými triky. Rozmerovo sa jedná o klasickú dosku, ktorá má veľkosť 78 x 20 centimetrov. Je vyrobená z celkom 9 vrstiev laminovanej preglejky. Tá je profilovaná, leštená a doplnená zaujímavým dizajnom.

Trucky zaujmú tým, že sú vyrábané zo spevneného hliníka, čo podporuje ich kvalitu. Ďalej zaujmú tiež ložiská s označením ABEC 5 Carbon. Jednoduché prenášanie zaistí fakt, že hmotnosť tejto dosky je solídnych 2,17 kilogramov.

Kolieska sú skôr tvrdšie, čo dokladá hodnota 98A. Sú vyrobené z PU gumy a rozmerovo hovoríme o hodnotách 54 x 36 mm. Povrch dosky je pre lepšiu stabilitu a ovládnutie protišmykový.

Spevnené trucky, nosnosť 100 kg, nízka váha
Laminátová doska, nevhodný na pokročilé triky

Mini Board

Mini Board recenzie a test

Detský skateboard Mini Board je skutočne modelom, ktorý je určený tým najmenším deťom. Plne tomu zodpovedajú jednotlivé parametre, rovnako ako rozmery, ktoré sú skutočne malé, konkrétne 43 x 15 centimetrov. Pokiaľ ide o hrúbku dosky, tá má hodnotu 11 milimetrov. Na doske nechýba protišmykový grip v naháňa a tiež zaujímavý potlač v spodnej časti.

Kolieska sú tiež jednoduchšieho prevedenia, keďže sú vyrobené iba z PVC. Ich rozmery sú 50 x 30 milimetrov. V prípade použitých ložísk hovoríme o type, ktorý nesie označenie 608 Z, ktoré určenie dosky plne vyhovujú.

Vzhľadom k parametrom zaujme veľmi malá váha, ktorá je 1 kg, čo uľahčí manipuláciu aj menším deťom. Kladne je hodnotená tiež nosnosť, ktorá je podľa výrobcu až celých 50 kilogramov. Významným plusom oproti predchádzajúcim skateboardům pre deti je obstarávacia cena, ktorá je u tejto dosky skutočne minimálne.

Nízka obstarávacia cena, malá hmotnosť, protišmykový grip
Len pre nenáročné použitie, cena sa podpisuje na spracovanie

Ako vybrať skateboard

Skateboard a z neho vychádzajúci športová aktivita zažívala boom nielen v minulosti, ale zažíva ho stále. Dnes jazdí na doskách malé deti, tínedžeri, ale aj dospelí. Kto chce tejto aktivite tiež prepadnú, musí začať kúpi správne dosky. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, pre koho je určená, pretože skateboard pre deti, začiatočníkov alebo pokročilých má odlišné parametre. Dané možnosti sa líšia nielen veľkosťou, ale aj prevedením, alebo tiež materiály.

Prevedenie dosky

Najprv je potrebné zamerať sa na samotnú dosku a jej prevedenie. Štandardné skateboard má veľkosti, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 7,5 – 8 palcov. Čokoľvek je menšia už môžeme označiť skôr ako detský skateboard. Dôležitým parametrom je tiež šírka dosky. Skateboard pre začiatočníkov alebo na vertikálne rampy by mal byť širší, úzke dosky potom lepšie vyhovujú ľahším a menším osobám, pre jazdenie v skateparku alebo na street skate.

Ďalej je nutné zamerať sa na tvar samotnej dosky. Teda či ide o vykonanie rovné, alebo ide o dosku konkávne, ktorá mojej ľahko zdvihnuté hrany. Toto dokáže pomôcť predovšetkým pri učení a následnej realizácii trikov. Konkávy môže mať tri stupne, ktoré sú označené ako mellow, medium a tiež steep.

Materiál dosky

Ak dnes niečo dominuje, je to určite javor. Buď sa môže jednať o kvalitnejšie kanadský, alebo o lacnejší variant, v podobe čínskeho javora. Na trhu možno nájsť aj taký skateboard, kde je využité lamina alebo PVC, avšak také nie sú vhodné na triky a skôr ich nájdete napríklad u pennyboardů. U materiálu hrá úlohu nielen jeho typ, ale aj počet vrstiev, ktoré boli na dosku použité. Keď sa máme zamerať na kvalitné modely, tak je využité hneď 9 vrstiev dreva. Horšie môžu mať o nejakú tú vrstvu menej.

Kolieska

Kolieska skateboardu sú v podstate tým jediným, čo je v kontakte s podkladom. Preto by im mala byť venovaná veľká pozornosť. Najprv začneme materiálom, kde sa ako štandard používa PU guma, s rôznymi vlastnosťami. Od toho sa následne odvíja tvrdosť koliesok. Tá do hranice 87A sú považované skôr za mäkšie. Štandard je použitie koliesok v rozmedzí 88A – 95A. Je však možné zaobstarať aj varianty tvrdšie, s hodnotou nad 100A.

Ďalej hrá u koliesok úlohu aj ich veľkosť. Tá má priamu súvislosť s rýchlosťou. Menšie kolieska do veľkosti 53 milimetrov sú vhodné vo chvíli, keď hľadáte detský skateboard, alebo pre začiatočníkov. Pokročilý jazdec by mal ísť po väčších veľkostiach, umožňujúce aj dosiahnutie často nevyhnutné rýchlosti.

Trucky

Podvozok čiže trucky ľahko korešpondujú s tvrdosťou, a hlavne veľkosťou koliesok. Je jasné, že na nízke trucky nemožno vzhľadom na vzdialenosti od dosky namontovať veľké kolieska. Tie nízke, teda low, sa hodí v prípade pláne učiť sa náročnejšie triky, pričom poskytujú dobrú stabilitu pri flip. Na všestrannú jazdu sa hodí variant mild a na jazdenie po meste (carving, cruising) zase high.

Ložiská

Keď už správna a kvalitné kolieska, treba aj to, aby mal skateboard tiež kvalitné ložiská. Tú bohužiaľ určuje viac faktorov, napríklad materiál, mazivo alebo vôle, a číselné označenie o kvalite príliš nevypovedá. Trieda ložísk vypovedá o výrobné presnosti a chodu ložiska (ABEC 1 najmenšia presnosť a pomalší chod, ABEC 9 naopak). Optimálna trieda teda závisí na plánovanom využití.

Hmotnosť a nosnosť

Obvyklá nosnosť detského skateboardu je okolo 40 – 50 kilogramov. Hmotnosť je tu zhruba v rozmedzí 1,5 – 2 kilogramy. Klasický skateboard však môže uniesť aj jazdca o váhe 100 kilogramov. Pre svoje často väčšie rozmery je potrebné počítať aj s vyššou váhou, približne okolo 2,5 kg.

4.5/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.