Domácnosť,

Šijacie stroje: test, recenzie | Najlepšie pre domácnosť ai.

Šijací stroj je nielen pomocníkom profesionálnych krajčírok, ale nájde uplatnenie aj v mnohých domácnostiach. To preto, že domáci šijací stroj dokáže zrýchliť a zjednodušiť rôzne opravy oblečenie, ako je nutnosť prišiť gombíky, alebo eliminovať drobné roztrhnutiu.

Šijací stroj alebo overlock?

Overlock je typ šijacieho stroja, ktorý je určený pre šitie plnohodnotných švov i klasických stehov. Nájde sa aj kompromisné typ medzi overlockom a klasickým šijacím strojom, konkrétne ide o šijací stroj s overlocem. Ten má funkciu overlockového stehu integrovanú. Ďalším variantom je vyšívací stroj pre tvorbu dekorácií, pričom lepšie šijacie stroje môžu mať funkciu dekoratívneho stehu tiež integrovanú.

Varianty sa môžu líšiť ako typom pohonu (elektrický alebo mechanický), tak druh a počet stehov. Rozhodovať ďalej môže, či je to kufríkový šijací stroj pre začiatočníkov, pokročilých alebo profesionálov. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie šijacie stroje a ich recenzie.

Najlepšie šijacie stroje – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších šijacích strojov z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Singer SMC 8280Toyota Super Jeans J15Veronica Komfort 303Singer Simple 3232Veronica Optima 200Singer SMC 2263Guzzanti GZ 115Toyota OEKAKI 50BSinger SMC 7465Singer 14SH754 Overlock
Overlockový stehNieNieÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Automatický navliekač niteNieÁnoÁnoNieNieNieNieÁnoÁnoÁno
Hmotnosť7,9 kg4,9 kg6 kg6,8 kg6 kg8 kg8,6 kg6,5 kg8,7 kg7 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 šijacích strojov

Singer SMC 8280/00 Family

Singer SMC 8280 recenzie a test

Šijací stroj Singer SMC 8280/00 Family už podľa svojho názvu ukazuje, že je vhodným riešením pre bežné použitie v domácnostiach. Určený je ako začiatočníkom, tak i pokročilým. Jeho kvalita je spojená s odolným kovovým rámom. Zaujímavou súčasťou konštrukcie je voľné rameno umožňujúce vysunutie a tiež úložný priestor.

Pri práci je možné zvoliť si jeden z celkom 7 druhov rôznych stehov. Tie sú rozdelené hneď do 3 kategórií, podľa toho, či ide o steh základný, dekoratívny alebo pružný. Samozrejmé je aj šitie gombíkov, rozdelené do 4 krokov. Samozrejmou funkciou je aj spätný chod umožňujúci zapošitie.

Stroj ovláda aj šitie dvojihlou, rovnako ako ponúkne možnosť regulácie dĺžky stehu. Pre uľahčenie práce za horších svetelných podmienok je k dispozícii LED osvetlenie. Nechýba aj široká škála príslušenstva, ako sú 3 cievky, pätky, čiapočka, parátko a ďalšie.

Rôzne druhy stehov, LED osvetlenie, úložný priestor
Plastové prevedenie

Toyota Super Jeans J15

Toyota Super Jeans J15 recenzie a test

Šijací stroj pre začiatočníkov Toyota Super Jeans J15 nemusí sklamať ani pokročilých. Unikátom je fakt, že je konštruovaný aj na šitie rifľoviny. Celkom zvládne aj 12 vrstiev klasické látky. Ponúkne nielen dobrý výkon, ale aj nízku hmotnosť. Váži len 4,9 kilogramov, čo je dané aj tým, že mnoho prvkov je vyrobená z ľahšieho hliníka.

Šitie s ním je veľmi jednoduché, pretože ponúkne celkom 15 rôznych programov, voliteľných podľa potreby. Samozrejmý je aj navliekač ihly a ďalšie prednosti, ako je potrebné horizontálny chápač. Zvládne tiež dekoratívne stehy, rovnako ako si poradí s gombíkom, ktorý má 4 dierky.

Súčasťou je tiež svetlo, ktoré podporia presnosť šitia. Je ponúkaný so širokou škálou príslušenstva, ktoré zabezpečia, že hneď po vybalení z krabice je možné navliecť niť a začať šiť.

Ľahká konštrukcia, 15 programov, príslušenstvo
Bez možnosti dvojihly

Veronica Komfort 303

Veronica Komfort 303 recenzie a test

Šijací stroj s overlockom Veronica Komfort 303 od českého výrobcu bol vytvorený s ohľadom na náročnejšie a pravidelné používanie. To dokazuje aj záruka, ktorú výrobca ponúka v dĺžke 5 rokov. Základom je motor 70 W, ktorý splní aj požiadavky pre náročnejších použitie. Prednosťou je možnosť využiť overlock steh.

Škála programov je naozaj veľká. Je ich celkom 28. Zabúdať nemožno možnosť voľby stehov, ktorých je 36, ktoré dopĺňa ďalších 7, vrátane tých pružných. Súčasťou konštrukcie je ako zväčšená pracovná plocha, tak aj 8 rýchloupínacích pätiek. K presnosti prispieva tiež integrované, automaticky spínané svetlo.

Stroj má mnoho predností, ako je inovatívny funkcia 5+1, rovnako ako možnosť šitia gombíkov, ktoré majú 4 dierky. Nechýba spätný chod, priestor na príslušenstvo, alebo praktický transportný obal umožňujúci uloženie a prenesenie. Obal má dobrú nosnosť a poradí si s 6,6 kg, ktoré stroj váži.

Kvalitné prevedenie, overlock steh, 28 programov
Vyššia hmotnosť

Singer Simple 3232

Singer Simple 3232 recenzie a test

Šijací stroj pre domácnosť Singer Simple 3232 je osvedčenou voľbou pre začiatočníkov. Ponúknuť im toho vie naozaj veľa. Celkom je k dispozícii 32 rôznych druhov stehov. Nechýbajú základné, dekoratívne a pružné. Základom je tiež 1 krokové sceľovanie gombíkov. Prácu uľahčí aj automatický navliekač ihly.

Veľkou prednosťou je možnosť šitia dvojihlou, rovnako ako možnosť polohovania ihly. Súčasťou konštrukcie je aj systém Snap-on, vďaka ktorému je možné ľahko a rýchlo vymeniť pätku. S tou je spojená aj automatická regulácia celkového tlaku, ktorá prináša istotu jednoduchého šitie, bez nutnosti manuálneho nastavovania.

Stroj váži 6,8 kilogramov, ale vďaka praktickému madlu sa veľmi dobre a ľahko prenáša. Má tiež voľné rameno, umožňujúci nastavenie do vhodnej polohy. Pre ukončenie a zapošitie je samozrejmosťou využitie spätného chodu, ktorý toto umožní.

Vysoký počet programov, doplnkové madlo, šitie dvojihlou
Absencia overlocku

Veronica Optima 200

Veronica Optima 200 recenzie a test

Overlock Veronica Optima 200 je nielen vyrobený českou značkou, ale má aj transportný obal z PVC, ktorý umožní jeho uloženie a transport. Ten je aj napriek hmotnosť 6,6 kilogramov celkom jednoduchý. Ľahké je tiež šitie ľahkých, rovnako ako ťažkých materiálov – dokáže prešiť aj 10 vrstiev látky. To zaistí výkonnosť motora, ktorá robí veľmi dobrých 70 W.

Vďaka kvalite a odolnosti môže dať výrobca celých 5 rokov záruky. Kvalitu podporuje kovová konštrukcia, aj chápač a člnok. Nesklame ani jednoduchosť použitia, spojená s programami, ktorých je celkom 21. nechýba ale ani široký počet rôznych stehov, ktorých je celkom 30. Patria sem ako stehy pružné, tak sem patria aj celkom 5 overlockových.

Praktickosť šijacieho stroja podporuje tiež možnosť šitia dvojihlou, alebo aj automatický spojka pre navíjanie spodnej nite. Ľahko možno prišiť tiež gombík, čo prebieha v polo-automatickom režime.

Počty programov a stehov, 5 rokov záruka, transportný obal
Absencia svetla

Singer Tradition SMC 2263/00

Singer SMC 2263 recenzie a test

Domáci šijací stroj Singer Tradition SMC 2263/00 je vhodný pre začiatočníkov, ale pomôže aj tým skúsenejším. Jeho cieľom je prácu čo najviac uľahčiť. Nechýba potrebné rýchle navliekanie nite, možnosť šitia dvojihlou, alebo aj kompaktné napínač nite, či jeho voľné rameno.

Pri práci stačí zvoliť konkrétny program. Celkovo je ponúkané 23 druhov stehov. Od tých základných, cez pružné a dekoratívne, po šitie gombíkov vrátane overlock stehu. To je zabezpečené v rámci 4 krokov. Nechýba ani celkom zaujímavý systém s označením Snap-on, vďaka ktorému je možné ľahko a tiež rýchlo vymeniť pätku.

Vzhľadom k svojmu prevedeniu je treba počítať s hmotnosťou, ktorá činí presne 7 kilogramov. Medzi ďalšie dôležité vlastnosti patrí to, že je k dispozícii niekoľko druhov pätiek a ďalšieho príslušenstva, vrátane nástrojov, ktoré slúžia k bežnej údržbe šijacieho stroja.

Dostatok programov, systém Snap-on, škála príslušenstva
Nevie automatické navliekanie nite

Guzzanti GZ 115

Guzzanti GZ 115 recenzie a test

Kufríkový šijací stroj Guzzanti GZ 115 zaujme už svojím moderným a kompaktným vzhľadom. Zároveň prináša istotu kovovej konštrukcie, ktorá sľubuje odolnosť, stabilitu, ale aj vyššiu hmotnosť, ktorá činí 8,6 kilogramov. Kladom sú aj praktické funkcie, ako navliekač nite, ktorý je v tejto kategórii rozhodne dobrým pomocníkom.

Ľahké šitie zaistí i výber z programov, ktorých má tento typ šijacieho stroja celkom 22. Nechýba stehy pružné, rovnako ako dekoratívne. Ďalej si poradí aj so situáciou, kedy je potrebné šiť gombíky. Tu ponúkne kvalitu a jednoduchosť, rozdelenú do 4 jednotlivých krokov. Presnosť stroja je možné ľahko kontrolovať aj vďaka integrovanému LED osvetlenie.

Základné vybavenie obsahuje aj kolík na dvojihly, vďaka čomu je stroj pripravený aj na šitie dvojihlou. Tiež ponúkne jednoduchú stabilizáciu, čo umožní nastaviteľná noha, alebo jednoduché zapnutie spätného chodu, ktorý je potrebné pri ukončení stehu.

Výber programov, LED osvetlenie, robustná konštrukcia
Chýba automatické navliekanie

Toyota OEKAKI 50B

Toyota OEKAKI 50B recenzie a test

Mechanický šijací stroj typu overlock Toyota OEKAKI 50B je unikátny hlavne pre využitie novej technológie voľného vyšívanie všetkými smermi. Nechýba ani široký výber rôznych stehov, ktorých je dohromady 50. Medzi nimi nechybní ako tak dekoračné, tak i overlockové. Pochopiteľnou samozrejmosťou je aj automatické prišívanie gombíkov. A to hneď v rámci 3 druhov gombíkových dierok.

Tento stroj si obľúbilo aj mnoho ľudí milujúcich patchwork. To preto, že má tlačidlo štart / stop. Vďaka nemu je možné šiť aj bez použitia pedálu. Samozrejmá je tiež regulácia šírky stehu, priamo na stroji. Ako klad môžeme označiť aj to, že je tu tlačidlo pre polohovanie ihly.

Všestrannosť podčiarkuje možnosť šiť aj nití s označením 30, ktorá je určená na veľmi soľné materiály. Unikátom je tlačidlo označené ako Oekaki, umožňujúci ručné vyšívanie. Nechýba ani praktické osvetlenie a určite zaujme hmotnosť len 6,5 kilogramov.

Prijateľná hmotnosť, technológie voľného vyšívanie, program Oekaki
Vyššia cena

Singer Confidence 7465

Singer SMC 7465 recenzie a test

Elektronický šijací stroj Singer Confidence 7465 je ovládaný čipom, čo je celkom unikátna vlastnosť. Zaujme tiež svojou všestrannosťou. Ponúkne možnosť využiť na 50 druhov rôznych stehov. Nechýba tie pružné, overlockové, rovnako ako stehy spojené s aktivitou nazývanou ako patchwork.

Medzi ďalšie prednosti patrí takzvaný Six point feed systém, ktorý zabezpečí dokonalé zakončenie stehov. Nechýba ani program na gombíkové dierky, ktorý umožní zvoliť si hneď 2 rôzne štýly. Ihla ponúkne celkom 13 pozícií, čo je jedna z vlastností, vďaka ktorým je možné šiť aj dekoratívne stehy, ktoré môžu mať šírku dokonca aj 13 milimetrov.

Zaujímavým prvkom je LED displej, ktorý zobrazuje potrebné informácie o nastavení. Ďalej poteší aj robustná konštrukcia, ktorá zaisťuje odolnosť. Váži 8,7 kilogramov, čo je aj celkom adekvátne hodnota, ktorá je dosiahnutá použitím ľahkého hliníka.

50 druhov stehov, Six point feed systém, LED displej
Hmotnosť takmer 9 kg

Singer 14SH754 Overlock

Singer 14SH754 Overlock recenzie a test

Overlock Singer 14SH754 je veľmi podarený model, ktorý toho ponúka pre vašej kreatívnu činnosť veľmi veľa. Má veľmi vysokú rýchlosť až 1300 stehov za minútu a na výber máte až zo 4 nití, ktoré sú vždy pripravené na použitie. Regulácia dĺžky stehu aj šírka je plynule regulovateľná, dĺžka od 1 do 4 milimetrov a šírka od 3 do 6,7 milimetrov.

Pre čistú prácu dokáže ďalej odrezať zbytok látky a táto jeho zručnosť je opäť nastaviteľná. Jednoduché ovládanie a pohodlnú prácu dopĺňa vysoký priestor pod pätkou 4,5 milimetra a veľmi štíhle voľné rameno, ktoré oceníte pri práci so zložitejšími tvarmi. Možno si navoliť jeden zo 6 druhov stehov, v ktorých samozrejme nechýba overlockový steh, pružný, dekoratívne, alebo endlom kľukatý steh.

Menšie rozmery a hmotnosť 7 kilogramov z neho robia ideálny šijací stroj, ktorý či už pri práci, alebo pri uskladnení nebude zaberať miesto. Okrem samotného zariadenia v balení dostanete aj sadu ihiel, malý skrutkovač, pinzetu a šesťhranný kľúč. Z recenzií spotrebiteľov zaznieva snáď len jediná kritika a to smerom k menej prehľadnému návodu, ktorý by vzhľadom k širokým možnostiam, ktoré Singer 14SH754 Overlock ponúka, mohol byť lepšie spracovaný.

Kvalitné prevedenie, mnoho funkcií
Menej prehľadný návod na používanie

Ako vybrať šijací stroj

Sú dve kategórie, do ktorých je možné šijací stroj zaradiť. Prvé sú klasické šijacie stroje, určené primárne pre všestranné použitie. V domácnosti, ale aj u profesionálnych krajčírok. Druhou kategóriou je takzvaný overlock, ktorý je určený pre šitie plnohodnotných švov. Niektoré klasické môžu mať túto funkciu integrovanú, čím je možné zaradiť to segmente všestranných produktov. Existovať môže ešte tretí variant, ktorou sú vyšívacie stroje, ktoré však zloží skôr k tvorbe dekorácií, nie k plnohodnotnému šitie.

Počet stehov a ich druhy

Laik bude možno prekvapený nad tým, koľko rôznych stehov existuje. Tie najlepšie šijacie stroje umožní voliť až z 50 rôznorodých. Medzi tie, ktoré by nemali chýbať, patrí stehy klasické, rovnako ako stehy pružné a dekoratívne. Kto hľadá niečo viac, mal by zvoliť šijací stroj, ktorá ponúkne také programy, pri ktorých je možné realizovať slepý steh, kľukatý steh, rovnako ako pružné stehy, alebo takzvaný overlockový steh, ktorý je alternatívou ku klasickému švu.

Okrem stehov ako takých by mali šijacie stroje vedieť nastaviť aj vhodný program. Aj tých môže byť na niekoľko desiatok. Program je založený hlavne na tom, aký typ práce sa bude realizovať, a to v kombinácii s tým, do akého materiálu sa bude šiť. Dnes nemusí byť problém šiť na ľahkých materiáloch, ale aj na rifľoviny. Všetko v rámci jedného jediného šijacieho stroja.

Vlastnosti zjednodušujúce prácu

Aj podľa nich je vhodné správny šijací stroj vyberať. Jedným z parametrov, ktoré by nemali chýbať, je potrebné automatické navliekanie nite, rovnako ako jej odstrihnutie. Oboje eliminuje veľa rôznych zdržania. Vhodné je mať k dispozícii aj funkciu zapošitie, alebo aspoň možnosť spätného chodu, pomocou ktorého možno tento akt tiež uskutočniť.

Ďalšími vhodnými funkciami je osvetlenie, ktoré zvyšuje presnosť práce. Ďalej je to nastavenie pozície ihly, pre určenie polohy, v ktorej má zostávať. Vhodnou vlastnosťou je tiež šitie gombíkových dierok – teda prišívanie gombíkov, čo môže byť automatické aj poloautomatické, a v niekoľkých krokoch.

Parametre šijacieho stroja

Základom by mala byť kvalitná konštrukcia. Lacnejšie varianty sú vyrábané hlavne z plastu. Kvalitnejšie využívajú aj rôzne druhy kovov. S kvalitou konštrukcie ide ruka v ruke nielen celková odolnosť a životnosť, ale aj hmotnosť, ktorý šijací stroj má. Tie najľahší môžu vážiť pod 5 kilogramov, zatiaľ čo tie robustnejšie jenom málokedy klesajú svojou hmotnosťou pod 6 kg. Vyššia hmotnosť síce môže komplikovať mobilitu, ale zároveň sa pozitívne podpisuje na stabilite.

Keď ide o ďalšie parametre, môže byť plusom dostatočný úložný priestor šijacieho stroja, kam je možné uschovať všetky požadované nevyhnutnosti. Ďalej sa môže hodiť madlo, pomocou ktorého možno stroj ľahko preniesť a uložiť. Kvalitnejšie a prepracovanejšie riešenie už môžu disponovať aj displejom, ktorý presne ukazuje zvolený program, rovnako ako ďalšie prvky nastavenia.

Príslušenstvo

Vhodné je, aby sa len vybalil z krabice a mohlo sa začať šiť. Základom výberu by mala byť škála príslušenstva, ktorú daný šijací stroj ponúkne. Úplným základom by mala byť sada ihiel a tiež výber niťou. Medzi ďalšie možnosti určite musíme zaradiť rôzne druhy pätiek, rovnako ako cievky vrátane čiapočiek. Aby bola zaistená dobrá údržba, je vhodné, keď je súčasťou balenia tiež štetček, rovnako ako napríklad praktický skrutkovač.

4.6/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.