Domácnosť,

Šijacie stroje: test, recenzie | Najlepšie pre domácnosť ai.

Šijací stroj je nielen pomocníkom profesionálnych krajčírok, ale nájde uplatnenie aj v mnohých domácnostiach. To preto, že domáci šijací stroj dokáže zrýchliť a zjednodušiť rôzne opravy oblečenie, ako je nutnosť prišiť gombíky, alebo eliminovať drobné roztrhnutiu.

Šijací stroj alebo overlock?

Overlock je typ šijacieho stroja, ktorý je určený pre šitie plnohodnotných švov i klasických stehov. Nájde sa aj kompromisné typ medzi overlockom a klasickým šijacím strojom, konkrétne ide o šijací stroj s overlocem. Ten má funkciu overlockového stehu integrovanú. Ďalším variantom je vyšívací stroj pre tvorbu dekorácií, pričom lepšie šijacie stroje môžu mať funkciu dekoratívneho stehu tiež integrovanú.

Varianty sa môžu líšiť ako typom pohonu (elektrický alebo mechanický), tak druh a počet stehov. Rozhodovať ďalej môže, či je to kufríkový šijací stroj pre začiatočníkov, pokročilých alebo profesionálov. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie šijacie stroje a ich recenzie.

Najlepšie šijacie stroje – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších šijacích strojov z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Singer SMC 8280Janome 393Veritas Niki 1304Singer Simple 3232Brother FS40SSinger SMC 2263Guzzanti GZ 115Singer Stitch Sew QuickTexi Black and WhiteSinger 14SH754 Overlock
Overlockový stehNieÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
Automatický navliekač niteNieNieÁnoNieÁnoNieNieNieÁnoÁno
Hmotnosť7,9 kg8,4 kg6,2 kg6,8 kg7,7 kg8 kg8,6 kg0,4 kg5,4 kg7 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 šijacích strojov

Singer SMC 8280/00 Family

Singer SMC 8280 recenzie a test

Šijací stroj Singer SMC 8280/00 Family už podľa svojho názvu ukazuje, že je vhodným riešením pre bežné použitie v domácnostiach. Určený je ako začiatočníkom, tak i pokročilým. Jeho kvalita je spojená s odolným kovovým rámom. Zaujímavou súčasťou konštrukcie je voľné rameno umožňujúce vysunutie a tiež úložný priestor.

Pri práci je možné zvoliť si jeden z celkom 7 druhov rôznych stehov. Tie sú rozdelené hneď do 3 kategórií, podľa toho, či ide o steh základný, dekoratívny alebo pružný. Samozrejmé je aj šitie gombíkov, rozdelené do 4 krokov. Samozrejmou funkciou je aj spätný chod umožňujúci zapošitie.

Stroj ovláda aj šitie dvojihlou, rovnako ako ponúkne možnosť regulácie dĺžky stehu. Pre uľahčenie práce za horších svetelných podmienok je k dispozícii LED osvetlenie. Nechýba aj široká škála príslušenstva, ako sú 3 cievky, pätky, čiapočka, parátko a ďalšie.

Rôzne druhy stehov, LED osvetlenie, úložný priestor
Plastové prevedenie

Janome 393

Janome 393 recenzie a test

Celokovový šijací stroj pre domácnosť Janome 393 sa dá považovať za retro šijací stroj, vychádza totiž z designu 70 až 90 rokov. Vďaka tomu je skutočne veľmi robustný, je plný kovových prvkov a znesie aj veľké zaťaženie. Väčšie rozmery sa pozitívne odrážajú v prehľadnom umiestnení všetkých ovládacích prvkov, a tak je ideálny aj ako šijací stroj pre začiatočníkov, pretože je všetko pekne prehľadné.

Jeho hmotnosť je v dôsledku spracovania skôr vyšších 7,9 kilogramov, podľa recenzií a skúseností to nie je vôbec na škodu. Je veľmi robustný a má úplne rovnú pracovnú dosku, takže je možné ho vstavať do pracovného stola, ako to bolo obvyklé v skorších dobách.

Má vertikálny kyvný kovový CB chapač, kvalitnú vnútornú priemyselnú konštrukciu aj osvetlenie pracovnej plochy, ktoré však používatelia hodnotia ako najslabšie miesto celého šijacieho stroja. Žiarovka má príliš žltú farbu a nesvieti dostatočne na pokrytie celej pracovnej plochy. Výhodou je tiež dodané kufríkové puzdro, v ktorom sa môže skladovať v čase, keď sa nepoužíva.

Kufríkový šijací stroj, úplne rovná pracovná doska, 23 programov vrátane overlocku
Slabšie osvietenie

Veritas Niki 1304

Veritas Niki 1304 recenzie a test

Šijací stroj s overlockom Veritas Niki 1304 má zaujímavý pomer cena/výkon a je ideálny pre domácnosť. V tejto cenovej kategórii disponuje vyšším počtom programov aj vyšším počtom stehov, ktorých dokáže urobiť až 22. Z funkcií potom poteší možnosť šitia dvojihlou, dekoratívne šitie alebo aj schopnosť prešiť viac vrstiev hutných látok, ako napríklad rifľoviny.

Má moderné LED osvetlenie, štvor krokové obšívanie gombíkovej diery alebo plynulú reguláciu dĺžky stehu od 0 do 4 mm. Podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov nedisponuje úplne automatickým navliekaním nite, ale systém je takmer automatický a pre domáce použitie to úplne dostačí.

Ďalej oceňujú nízku hlučnosť, nižšiu hmotnosť a celkovo jednoduchú obsluhu. Podľa výrobcu je v tele zariadenia veľké množstvo kovových súčiastok, ktoré zvyšujú celkovú odolnosť a životnosť šijacieho mechanizmu. Potešujúca je predĺžená záruka v dobe 36 mesiacov a nízky úsporný príkon 70 W.

Dobrý pomer cena/výkon, 30 programov a 22 stehov, moderné LED osvetlenie
Nemá automatické navliekanie nite

Singer Simple 3232

Singer Simple 3232 recenzie a test

Šijací stroj pre domácnosť Singer Simple 3232 je osvedčenou voľbou pre začiatočníkov. Ponúknuť im toho vie naozaj veľa. Celkom je k dispozícii 32 rôznych druhov stehov. Nechýbajú základné, dekoratívne a pružné. Základom je tiež 1 krokové sceľovanie gombíkov. Prácu uľahčí aj automatický navliekač ihly.

Veľkou prednosťou je možnosť šitia dvojihlou, rovnako ako možnosť polohovania ihly. Súčasťou konštrukcie je aj systém Snap-on, vďaka ktorému je možné ľahko a rýchlo vymeniť pätku. S tou je spojená aj automatická regulácia celkového tlaku, ktorá prináša istotu jednoduchého šitie, bez nutnosti manuálneho nastavovania.

Stroj váži 6,8 kilogramov, ale vďaka praktickému madlu sa veľmi dobre a ľahko prenáša. Má tiež voľné rameno, umožňujúci nastavenie do vhodnej polohy. Pre ukončenie a zapošitie je samozrejmosťou využitie spätného chodu, ktorý toto umožní.

Vysoký počet programov, doplnkové madlo, šitie dvojihlou
Absencia overlocku

Brother FS40S

Brother FS40S recenzie a test

Kvalitný šijací stroj overlock Brother FS40S má všetko, čo by ste od šijacieho stroja pre domácnosť mohli očakávať. Ide o moderne poňatý stroj, ktorý je vybavený jednoduchým LCD displejom, ktorý zobrazuje niekoľko nastavených hodnôt. Potešujúce je aj jeho kvalitné LED osvetlenie pracovnej plochy.

Podľa skúseností a recenzií má robustnú konštrukciu a zároveň jednoduché ovládanie, preto je vhodný ako pre skúsených používateľov, tak aj pre začiatočníkov. K dispozícii je 40 programov a 5 typov automatickej gombíkovej dierky. Má voľné rameno, horizontálny rotačný chapač aj možnosť šitia systémom Štart/Stop.

Potešujúce je aj jeho príslušenstvo, s ktorým je dodávaný - je ho pomerne veľa. Užívatelia tiež oceňujú možnosť meniť pozíciu ihly, jeho nízku hlučnosť, regulátor rýchlosti a celkovo dobrý pomer cena/výkon.

Nízka hlučnosť pri chode, väčší počet programov, LCD display a predĺžená záruka
Nič zásadného

Singer Tradition SMC 2263/00

Singer SMC 2263 recenzie a test

Domáci šijací stroj Singer Tradition SMC 2263/00 je vhodný pre začiatočníkov, ale pomôže aj tým skúsenejším. Jeho cieľom je prácu čo najviac uľahčiť. Nechýba potrebné rýchle navliekanie nite, možnosť šitia dvojihlou, alebo aj kompaktné napínač nite, či jeho voľné rameno.

Pri práci stačí zvoliť konkrétny program. Celkovo je ponúkané 23 druhov stehov. Od tých základných, cez pružné a dekoratívne, po šitie gombíkov vrátane overlock stehu. To je zabezpečené v rámci 4 krokov. Nechýba ani celkom zaujímavý systém s označením Snap-on, vďaka ktorému je možné ľahko a tiež rýchlo vymeniť pätku.

Vzhľadom k svojmu prevedeniu je treba počítať s hmotnosťou, ktorá činí presne 7 kilogramov. Medzi ďalšie dôležité vlastnosti patrí to, že je k dispozícii niekoľko druhov pätiek a ďalšieho príslušenstva, vrátane nástrojov, ktoré slúžia k bežnej údržbe šijacieho stroja.

Dostatok programov, systém Snap-on, škála príslušenstva
Nevie automatické navliekanie nite

Guzzanti GZ 115

Guzzanti GZ 115 recenzie a test

Kufríkový šijací stroj Guzzanti GZ 115 zaujme už svojím moderným a kompaktným vzhľadom. Zároveň prináša istotu kovovej konštrukcie, ktorá sľubuje odolnosť, stabilitu, ale aj vyššiu hmotnosť, ktorá činí 8,6 kilogramov. Kladom sú aj praktické funkcie, ako navliekač nite, ktorý je v tejto kategórii rozhodne dobrým pomocníkom.

Ľahké šitie zaistí i výber z programov, ktorých má tento typ šijacieho stroja celkom 22. Nechýba stehy pružné, rovnako ako dekoratívne. Ďalej si poradí aj so situáciou, kedy je potrebné šiť gombíky. Tu ponúkne kvalitu a jednoduchosť, rozdelenú do 4 jednotlivých krokov. Presnosť stroja je možné ľahko kontrolovať aj vďaka integrovanému LED osvetlenie.

Základné vybavenie obsahuje aj kolík na dvojihly, vďaka čomu je stroj pripravený aj na šitie dvojihlou. Tiež ponúkne jednoduchú stabilizáciu, čo umožní nastaviteľná noha, alebo jednoduché zapnutie spätného chodu, ktorý je potrebné pri ukončení stehu.

Výber programov, LED osvetlenie, robustná konštrukcia
Chýba automatické navliekanie

Singer Stitch Sew Quick

Singer Stitch Sew Quick recenzie a test

Malý šijací stroj Singer Stitch Sew Quick je skvelou pomôckou na malé opravy, ktoré sa vám môžu prihodiť typicky v momente, keď to najmenej čakáte. Je ideálny pri cestovaní, alebo aj ako záchrana pri spoločenských akciách. Jeho rozmery sú skutočne malé, preto v batožine, ale aj väčšej kabelke, nezaberie veľa miesta.

Recenzie a skúsenosti sú pozitívne, pokiaľ spotrebitelia chápu, na čo je tento ručný šijací stroj vhodný. Nedá sa predpokladať, že plnohodnotne nahradí klasický šijací stroj, pre rýchle opravy však funguje skvele. Pripomínajú tiež držať sa odporúčaného postupu od výrobcu, len tak sú výsledky šitia dobré.

Vyrobený je z plastu a z kovu, o jeho napájanie sa starajú štyri batérie typu AA. Využiť možno aj 6V adaptér, ktorý je však potrebné dokúpiť zvlášť. Má nízku hmotnosť a ľahko sa s ním pracuje, potešujúca je aj jeho pomerne veľmi nízka obstarávacia cena.

Mini šijací stroj, skvelý na malé pohotovostné opravy, nízka obstarávacia cena
Nenahradí veľký šijací stroj

Texi Black and White

Texi Black and White recenzie a test

Elektrický šijací stroj Texi Black and White zaujme na prvý pohľad veľkým počtom programov, ktorých ponúka 200. V tejto cenovej kategórii sa jedná o bezkonkurenčný počet, ktorý majú šijacie stroje vo vyššej cenovej kategórii - profesionálne. Pre domácnosť sa jedná o veľmi dobrú voľbu aj vzhľadom na ďalšiu jeho výbavu.

Je vybavený prehľadným a podsvieteným LCD displejom, ktorý zobrazuje veľké množstvo informácií. Podľa recenzií je veľkou výhodou možnosť jeho ovládania aj bez pedálu, alebo jeho veľmi tichá prevádzka. Okrem vysokého počtu stehov disponuje aj automatickou funkciou gombíkových dierok, ktorú je možné nastaviť v 8 pozíciách.

Má automatický navliekač ihly, automatický látací program, funkciu spätného šitia alebo aj automatické nastavenie dĺžky a šírky stehu, a to až do 7 mm. Stroj je osvetlený kvalitnými LED diódami, má celokovovú konštrukciu, horizontálny rotačný chapač a až 15 pozícií ihly pri rovnom stehu.

Elektronický šijací stroj, bezkonkurenčný počet programov, jednoduché ovládanie aj bez pedála
Nic zásadného

Singer 14SH754 Overlock

Singer 14SH754 Overlock recenzie a test

Overlock Singer 14SH754 je veľmi podarený model, ktorý toho ponúka pre vašej kreatívnu činnosť veľmi veľa. Má veľmi vysokú rýchlosť až 1300 stehov za minútu a na výber máte až zo 4 nití, ktoré sú vždy pripravené na použitie. Regulácia dĺžky stehu aj šírka je plynule regulovateľná, dĺžka od 1 do 4 milimetrov a šírka od 3 do 6,7 milimetrov.

Pre čistú prácu dokáže ďalej odrezať zbytok látky a táto jeho zručnosť je opäť nastaviteľná. Jednoduché ovládanie a pohodlnú prácu dopĺňa vysoký priestor pod pätkou 4,5 milimetra a veľmi štíhle voľné rameno, ktoré oceníte pri práci so zložitejšími tvarmi. Možno si navoliť jeden zo 6 druhov stehov, v ktorých samozrejme nechýba overlockový steh, pružný, dekoratívne, alebo endlom kľukatý steh.

Menšie rozmery a hmotnosť 7 kilogramov z neho robia ideálny šijací stroj, ktorý či už pri práci, alebo pri uskladnení nebude zaberať miesto. Okrem samotného zariadenia v balení dostanete aj sadu ihiel, malý skrutkovač, pinzetu a šesťhranný kľúč. Z recenzií spotrebiteľov zaznieva snáď len jediná kritika a to smerom k menej prehľadnému návodu, ktorý by vzhľadom k širokým možnostiam, ktoré Singer 14SH754 Overlock ponúka, mohol byť lepšie spracovaný.

Kvalitné prevedenie, mnoho funkcií
Menej prehľadný návod na používanie

Najpredávanejšie šijacie stroje

Najpredávanejšie šijacie stroje na trhu sú tie od značiek: Singer, Brother, Janome, Pfaff, Garudan. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a väčšinu z nich nájdete v odborných testoch šijacích strojov (napríklad dTest). Lacné šijacie stroje zaobstaráte už od 80 EUR.

Ako vybrať šijací stroj

Sú dve kategórie, do ktorých je možné šijací stroj zaradiť. Prvé sú klasické šijacie stroje, určené primárne pre všestranné použitie. V domácnosti, ale aj u poloprofesionálnych a profesionálnych krajčírok. Druhou kategóriou je takzvaný overlock, ktorý je určený pre šitie plnohodnotných švov. Niektoré klasické môžu mať túto funkciu integrovanú, čím je možné zaradiť to segmente všestranných produktov. Existovať môže ešte tretí variant, ktorou sú vyšívacie stroje, ktoré však zloží skôr k tvorbe dekorácií, nie k plnohodnotnému šitie. Na profesionálne zapravovanie rukávov, nohavíc a prešívanie švov je najvhodnejším riešením coverlock, ktorý patrí medzi poloprofesionálne šijacie stroje a vyššie.

Počet stehov a ich druhy

Laik bude možno prekvapený nad tým, koľko rôznych stehov existuje. Tie najlepšie šijacie stroje umožní voliť až z 50 rôznorodých. Medzi tie, ktoré by nemali chýbať, patrí stehy klasické, rovnako ako stehy pružné a dekoratívne. Kto hľadá niečo viac, mal by zvoliť šijací stroj, ktorá ponúkne také programy, pri ktorých je možné realizovať slepý steh, kľukatý steh, rovnako ako pružné stehy, alebo takzvaný overlockový steh, ktorý je alternatívou ku klasickému švu.

Okrem stehov ako takých by mali šijacie stroje vedieť nastaviť aj vhodný program. Aj tých môže byť na niekoľko desiatok. Program je založený hlavne na tom, aký typ práce sa bude realizovať, a to v kombinácii s tým, do akého materiálu sa bude šiť. Dnes nemusí byť problém šiť na ľahkých materiáloch, ale aj na rifľovinu a iné hrubé látky. Všetko v rámci jedného jediného šijacieho stroja.

Vlastnosti zjednodušujúce prácu

Aj podľa nich je vhodné správny šijací stroj vyberať. Jedným z parametrov, ktoré by nemali chýbať, je potrebné automatické navliekanie nite, rovnako ako jej odstrihnutie. Oboje eliminuje veľa rôznych zdržania. Vhodné je mať k dispozícii aj funkciu zapošitie, alebo aspoň možnosť spätného chodu, pomocou ktorého možno tento akt tiež uskutočniť.

Ďalšími vhodnými funkciami je osvetlenie, ktoré zvyšuje presnosť práce. Ďalej je to nastavenie pozície ihly, pre určenie polohy, v ktorej má zostávať. Vhodnou vlastnosťou je tiež šitie gombíkových dierok – teda prišívanie gombíkov, čo môže byť automatické aj poloautomatické, a v niekoľkých krokoch.

Parametre šijacieho stroja

Základom by mala byť kvalitná konštrukcia. Lacnejšie varianty sú vyrábané hlavne z plastu. Kvalitnejšie využívajú aj rôzne druhy kovov. S kvalitou konštrukcie ide ruka v ruke nielen celková odolnosť a životnosť, ale aj hmotnosť, ktorý šijací stroj má. Tie najľahší môžu vážiť pod 5 kilogramov, zatiaľ čo tie robustnejšie jenom málokedy klesajú svojou hmotnosťou pod 6 kg. Vyššia hmotnosť síce môže komplikovať mobilitu, ale zároveň sa pozitívne podpisuje na stabilite.

Keď ide o ďalšie parametre, môže byť plusom dostatočný úložný priestor šijacieho stroja, kam je možné uschovať všetky požadované nevyhnutnosti. Ďalej sa môže hodiť madlo, pomocou ktorého možno stroj ľahko preniesť a uložiť. Kvalitnejšie a prepracovanejšie riešenie už môžu disponovať aj displejom, ktorý presne ukazuje zvolený program, rovnako ako ďalšie prvky nastavenia.

Príslušenstvo

Vhodné je, aby sa len vybalil z krabice a mohlo sa začať šiť. Základom výberu by mala byť škála príslušenstva, ktorú daný šijací stroj ponúkne. Úplným základom by mala byť sada ihiel a tiež výber niťou. Medzi ďalšie možnosti určite musíme zaradiť rôzne druhy pätiek, rovnako ako cievky vrátane čiapočiek. Aby bola zaistená dobrá údržba, je vhodné, keď je súčasťou balenia tiež štetček, rovnako ako napríklad praktický skrutkovač.

4.6/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.