Elektronika,

Najlepšie set-top boxy 2023 | Recenzie, test

Kvôli zmene vysielacieho systému sa staršie televízory, ktoré vedia spracovať iba analógový signál prijímaný cez televíznu anténu, stávajú bez príslušenstva prakticky nefunkčnými. Set top box s podporou DVB-T2 je riešením, ako ďalej prijímať televízne vysielanie aj po prechode na jeho digitálnu podobu.

Samotný set-top box, ktorý je zapojený medzi televízne anténou alebo anténny prípojkou a televíziou, obsahuje digitálny dvb t2 tuner. To ale nemusí byť všetko, napríklad set top box s WiFi adaptérom prináša ďalšie možnosti, rozšírené aj o príjem napríklad internetovej televízie alebo komunikáciu cez internetovú sieť vrátane zabudovaného prehliadača.

Set top box môže mať podporu HbbTV, čo je označenie pre hybridné vysielanie, ktoré funguje už od roku 2012 (ide o štandard Európskeho inštitútu pre telekomunikačné normy). Toto riešenie ku klasickému televíznemu vysielaniu pridáva ešte interaktívne nadstavbu v podobe klasického lineárneho vysielania. Ide o akýsi zjednodušený internet.

U niektorých zariadení prebieha prevádzka s použitím operačného systému Android, čím sa okrem iného podobajú Android TV boxom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie set-top boxy a ich recenzie.

Najlepšie set top boxy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších set top boxov z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Strong SRT 8211Evolveo Omega T2 DT-3060TESLA TE-380 miniStrong SRT 2402Technisat DIGIPAL T2 DVREvolveo Gamma T2 DT-4060Thomson THT712Sencor SDB 5002TEmos EM170Humax T2
Pevný diskNieNieNieNieNieNieNieNieNieNie
USB konektorÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNie
Rozmery16,9 x 10,2 x 4,1 cm16,8 x 11,3 x 3,8 cm11,5 x 7 x 2 cm16 x 11,8 x 3,2 cm18,2 x 12 x 4 cm16,8 x 11,3 x 3,8 cm16,9 x 10,2 x 4,1 cm16,8 x 11,8 x 3,7 cm16,8 x 9,2 x 3,5 cm20,6 x 16,8 x 4,7 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 set top boxov

Strong SRT 8211

Strong SRT 8211 recenzie a test

Set top box Strong SRT 8211 je jeden z najlacnejších prístrojov na trhu s novým vysielacím štandardom DVB-T2, spolu s kodekom H.265, na ktorý celá programová ponuka prechádza.

Ponúka pripojenie flash disku USB alebo externého pevného disku pre nahrávanie filmov z televízneho vysielania, avšak nahrávanie pre archiváciu podľa ohlasov nemožno odporučiť. Záznam nebýva príliš kvalitné, občas dochádza k posunu obrazu voči zvuku, a preto na tento účel by bolo vhodnejšie zvoliť iný prístroj. Ovšem pre sledovanie televízie bohato postačí.

Prístroj ponúka aj prehrávanie vlastných médií z USB (AVI, DivX, Xvid a MP3). V pohotovostnom režime sú na displeji zobrazené hodiny. K prednostiam patrí lokalizované menu, ďalej ponúka aj 10 časovačov v 4 rôznych režimoch. Pamäťová kapacita predstavuje 700 uložených programov a možno využiť aj rodičovský zámok. K dispozícii cez ethernet je aj predpoveď počasia a RSS kanály.

Evolveo Omega T2 DT-3060

Evolveo Omega T2 DT-3060 recenzie a test

Evolveo Omega T2 DT-3060 podporuje vysielanie v štandarde DVB-T aj DVB-T2 a má všetko základné vybavenie. To znamená, že tu nájdete teletext, časovač, funkciu TimeShift alebo EPG (elektronického programového sprievodcu). Pripojenie k televízii je možné pomocou kábla HDMI pre maximálnu kvalitu obrazu i zvuku, prípadne cez konektor SCART, slúžiace na pripojenie u starších typov televízorov.

Umožňuje nahrávanie na externý pevný disk prostredníctvom USB konektora, dokáže tiež bez problémov prehrávať súbory vo formátoch MKV, DivX, MPG, MP3, MOV a JPEG. Návod je v slovenskom jazyku, avšak je veľmi stručný a niektoré údaje o uvedení prístroja do prevádzky a ovládania schádzajú. Ovšem menu je tiež v slovenčine a je veľmi prehľadné, umožňuje teda ľahkú orientáciu.

Určitou slabinou prístroja je diaľkový ovládač, ktorý má pomerne malé tlačidlá a treba zamieriť jem veľa presne na set-top box, aby prístroj reagoval. Tlačidlá občas na stlačenie zle reagujú alebo naopak vykonajú to, čo by mal vyvolať dvojitý stisk.

Nahrávanie na externý disk funguje spoľahlivo a funkcie EPG ponúka zobrazenie TV programu až na týždeň dopredu v troch rôznych režimoch. Ak hľadáte lacný set-top box, vybavený základnými funkciami, svoj účel Evolveo Omega T2 DT-3060 spoľahlivo splní.

TESLA TE-380 mini

TESLA TE-380 mini recenzie a test

Jedná sa o malý set-top box, ktorý ponúka funkcie nahrávania aj TimeShift, poslúži ako multimediálny prehrávač, nechýba ani prehľadný teletext. Voľba rozlíšenia je možná na 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p.

Záznam televízneho vysielania (na externý disk) prebieha vo formáte TSV, disk môže byť naformátovaný ako FAT32 alebo NTFS. Po skončení nahrávania možno nastaviť automatické vypnutie do pohotovostného režimu. Funkcia TimeShift umožňuje sledovanie programov s časovým posunom.

Podporované je prehrávanie videosúborov vo formáte MPG, AVI, VOB, MP4, MKV, MOV, WMV, TS (u videa funguje podpora interných aj externých slovenských DivX / MKV titulkov), audiosúborov WMA, WAV, MP3 aj FLAC, zobraziť možno i fotografie vo formátoch JPG, PNG a BMP jednotlivo alebo v prezentácii zo súboru. Menu má prehľadnú lokalizáciu.

Prístroj je vybavený 1 × HDMI výstupom a jedným anténnym vstupom, nechýba ani vstup pre IR čidlo, ktoré však nie je súčasťou balenia. V dodávke nájdete okrem prístroja a diaľkového ovládača aj potrebné batérie a manuál.

Strong SRT 2402

Strong SRT 2402 recenzie a test

Čo sa týka obstarávacej ceny, tento výkonný prístroj patrí do strednej cenovej kategórie. K jeho prednostiam patrí v prvom rade kvalitné prevod digitálneho televízneho vysielania do nových štandardov (DVB-T2 i DVB-S2), avšak jeho multimediálne funkcie sú skôr druhotné.

Čo sa týka pripojenia k televízoru, jediným realizovateľným riešením je využiť konektora HDMI, prístroj nemá SCART. Náhradným núdzovým riešením môže byť prípadne zapojenie cez RF modulátor, ktorý, ktorý transformuje audio a video signály na anténny signál (RF). Pochopiteľne nechýba ani. konektor USB pre pripojenie k počítaču alebo k prepojeniu s externým diskom. K ďalším zariadeniam ho môžete pripojiť aj pomocou Bluetooth.

Tento set-top box nemá vstavaný pevný disk, ale disponuje internou pamäťou (MicroSD kartou) o veľkosti 8 GB. Ovládanie je veľmi jednoduché a logicky intuitívne. Je však potrebné počítať s trochu pomalším štartom, ak chcete nahrávať televízne programy. Diaľkový ovládač je prehľadný, funguje dobre a veľmi ľahko sa ovláda.

Nechýbajú základné funkcie – časovač, TimeShift, EPG a ďalšie, však nie je tu HbbTV a MHP. Satelitné a káblový prenos však ponúka rozlíšenie obrazu až po 4K (Ultra HD).

Technisat DIGIPAL T2 DVR

Technisat DIGIPAL T2 DVR recenzie a test

Jedná sa o set-top box s LED displejom, ktorý ponúka aj pripojenie k internetu (určené pre internetové rádiá), samostatný digitálny audiovýstup a analógový audio-video výstup. Možno ho preto ľahko pripojiť aj k televízorom staršieho typu. Má naozaj vysokú citlivosť a výborné príjmové vlastnosti.

Tuner samozrejme zvláda DVB-T aj DVB-T2 / HEVC, na ktorý prechádza nové zemskej vysielania. Ovšem HbbTV bohužiaľ podporované nie je, pripojenie k internetu je možné len pomocou konektora ethernet LAN (Wi-Fi tu nie je). Tento set-top box disponuje slovenskou lokalizáciou, avšak miestami na cudzojazyčné voľby tu a tam narazíte. Slovenčinu nájdete aj v EPG a v teletexte.

Veľmi dobre funguje aj ako multimediálny prehrávač, zvláda neuveriteľný počet videoformátov – asf, ts, TS4, mpeg, mpg, vob, mkv, avi, mov, mp4, m4v, mts, m2ts (obsahuje aj videokodeky: VC1, MPEG 2, MPEG4 part2 , H.264, H.265 (HEVC), xvid, DivX!). Okrem toho prehráva audio v podobe mp3, mp2, m4a, aac a fotografie (bez animácií) typu jpg, png, tif, bmp a gif.

Obrazová kvalita je tu podľa ohlasov skutočne vysoká, citlivý príjem a nahrávanie videa je možné dokonca editovať. Set-top box je osadený konektormi HDMI, USB a koaxiálny audio výstup, analógový A/V výstup aj konektor LAN.

Evolveo Gamma T2 DT-4060

Evolveo Gamma T2 DT-4060 recenzie a test

Set-top box Evolveo Gamma T2 DT-4060 je kombinovaný s multimediálnym rekordérom, ktorý navyše dokáže aj prehrávať mediálne súbory (video vo formáte MKV, DiVX, MPGa MOV, hudobné súbory MP3 a fotografie e formátu JPEG) z externého pevného disku alebo USB flash disku.

Samozrejme je vybavený množstvom užitočných funkcií: je tu elektronický programový sprievodca EPG, nechýba ani možnosť vopred naplánovaného nahrávania pomocou časovača. K jeho predosti patrí aj minimálna spotreba v pohotovostnom režime.

Pri nahrávaní televízneho vysielania zvládne aj úsporné kódovanie za podpory HEVC (High Efficiency Video Coding), takže možno docieliť výrazne úspornejšieho kódovanie znížením dátového toku pri zachovaní porovnateľnej obrazovej kvality.

Väčšina užívateľov ocení aj funkciu Time Shift pre oneskorené sledovanie vysielania. Čo sa negatív týka, možno vytknúť malú veľkosť písmen v návode, čo môže byť problém pre staršie generácie a podľa niektorých je aj veľkosť ovládača nedostačujúca.

Thomson THT712

Thomson THT712 recenzie a test

Set-top box Thomson THT712 disponuje citlivým tunerom a diaľkovým ovládačom o solídnym rozsahu, takže by ste nemali byť nútení mieriť priamo na prístroj k jeho pohodlnému ovládaniu. Aj napriek dobrý rozsah možno vytknúť horšie umiestnenie tlačidla Späť.

Prostredníctvom vonkajšie alebo aj vnútorné antény je možné prijímať nekódované DVB-T2 stanice a vysielania rádia. Zariadenie plne podporuje normu HEVC/H.265 i zvukový formát Dolby Digital Plus. Po pripojení cez ethernet je možné sledovať aj predpoveď počasia a rýchlejšie aktualizovať RSS, ladenie kanálov prebieha automaticky, je ho ale možné vykonávať aj manuálne. Programy navyše môžete radiť až do piatich skupín.

Set top box má slušný pomer cena/výkon, aj napriek tomu sa však nájdu problémy ako slabší zvuk oproti TV, teletext nevyplňující celú obrazovku, absencia prehrávanie formátov DivX alebo dlhé načítanie pri zapnutí.

Sencor SDB 5002T

Sencor SDB 5002T recenzie a test

Set-top box Sencor SDB 5002T podporuje okrem súčasného DVB-T vysielania i novo zavádzaný štandard DVB-T2 s použitím kodeku H.265. Ponúka obľúbenou funkciu TimeShift pre sledovanie vysielania s časovým posunom, internetové aplikácie, rodičovský zámok a pochopiteľne nahrávanie aj prehrávanie z USB flash disku alebo externého pevného disku.

Pripojenie k televízoru prostredníctvom konektora HDMI je vhodné pre najvyššiu kvalitu obrazu, disponuje ale aj konektorom SCART, umožňujúcim pripojenie starších typov televízorov, ktoré HDMI postrádajú, a nechýba ani koaxiálny výstup audiosignálu a pre pripojenie ethernetu konektor RJ45.

Vďaka pripojenie k internetu, ktoré konektor LAN umožňuje, možno využiť aj predinštalovaných aplikácií, ktoré umožňujú napríklad sledovanie predpoveď počasia alebo počúvanie internetových rádií.

Emos EM170

Emos EM170 recenzie a test

Šikovným riešením na prechod k novému systému pozemného vysielania môže byť set-top box Emos EM170, ktorý ponúka spoľahlivý príjem signálu z vonkajšej alebo i vnútorné antény a mnoho praktických funkcií. Umožňuje rýchle prepínanie medzi nastavenými kanálmi (ich voľbu možno vykonať manuálne alebo použiť automatické ladenie), vyznačuje sa veľmi citlivým tunerom a ponúka tiež nahrávanie televízneho vysielania na USB flash disk alebo na pripojený externý pevný disk.

Nahrávanie vysielaných relácií je jednoduché, možno využiť aj časovača, ktorý sa dá nastaviť pre nahrávanie v čase vašej neprítomnosti. Emos EM170 je plne kompatibilný so súčasným vysielaním DVB-T aj s novým štandardom vysielania DVB-T2.

Užívatelia určite ocenia prehľadné menu v slovenčine, k dispozícii je aj čítačka aktuálnych správ RSS a predpoveď počasia, pomocou tohto prístroja je možné aj vyhľadávať v Google mapách. Okrem výstupu HDMI nechýba ani SCART pre pripojenie starších typov televízorov, veľmi prehľadne a užívateľsky príjemne je riešený aj diaľkový ovládač.

Humax T2

Humax T2 recenzie a test

Humax T2 je trochu rozmernejšie prístroj, avšak to mu možno vzhľadom na výbavu s ľahkým srdcom odpustiť. Je to v súčasnej dobe jeden z mála set top boxov na trhu, ktorý ponúka solídny HbbTV na všetkých kanáloch. Jeho tuner je samozrejme kompatibilný so súčasným vysielaním DVB-T aj s nastupujúcim štandardom DVB-T2 / HEVC.

Obraz i zvuk je na dobrej úrovni aj pri zameraní sa na resamplování z SD rozlíšenie, v ktorom sú v súčasnosti u nás všetky kanály ešte vysielané. K výhodám bezpochyby patrí aj všestranné nastavenie, ktorého valné časť zvládnete rovno pri inštalácii, kde hneď nastavíte všetky dôležité parametre. K internetu set top box pripojíte pomocou ethernetového kábla, výhľadovo sa objavili informácie aj o tom, že v dohľadnej dobe bude možné dokúpiť aj modul pre bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi.

Ak hľadáte set top box, ktorý vie dobre HbbTV a pohybuje sa v rozumnej cenovej relácii, môže byť práve Humax T2 optimálnou voľbou.

Ako vybrať set top box

Kompatibilita

Bezpochyby tou najzásadnejšou podmienkou pri výbere vhodného set-top boxu je plná kompatibilita s najnovším štandardom vysielania, najlepšie potvrdená vo forme certifikátu od rádiokomunikácií. Dajte si pozor na to, že k dostaniu sú stále aj set-top boxy, ktoré podporujú iba systém DVB-T! Vždy teda dbajte na to, aby obstarávané zariadenie podporovalo príjem DVB-T2 / HEVC. Tieto prístroje sú väčšinou opatrené nálepkou, ktorá potvrdzuje plnú kompatibilitu s novým štandardom vysielania.

Možnosti pripojenia

Pokiaľ chcete set-top box použiť pre televízor staršieho typu, dbajte na vhodné konektory. Novšie televízie majú konektor HDMI, u tých starších ale často chýba a majú len SCART alebo konektory Cinch, ktoré je možné pomocou redukcie ku konektoru SCART pripojiť. Niektoré set-top boxy sú opatrené aj RF modulátorom, ktorý umožní pripojenie cez anténny vstup.

Typy set-top boxov

Základný jednoduchý model slúži k prevodu digitálneho signálu na analógový a umožňuje sledovať alebo nahrávať iba jeden program.

Ak je set-top box vybavený duálnym (zdvojeným) tunerom, môže prijímať dva programy súčasne, možno teda jeden nahrávať a na druhý sa pozerať, prípadne sledovať na dvoch televízoroch dva odlišné programy.

Kombinovaný set-top box je vybavený dvoma tunery, ale jeden z nich je určený pre príjem pozemného vysielania, zatiaľ čo druhý vysielania pre satelitného. Aj v tomto prípade je možné prijímať a sledovať (alebo nahrávať) kanály z oboch vysielania súčasne.

Existujú aj špeciálne set-top boxy, ktoré umožňujú prijímať digitálne vysielanie prostredníctvom stolného počítača a vysielané programy nahrávať na jeho pevný disk. Niekedy toto zariadenie vyzerá ako väčší flash disk (pripája sa do konektora USB), alebo sa jedná o špeciálnu kartu, určenú na zabudovanie do stolného počítača.

Pod označením PVR nájdete set-top boxy, ktoré majú zabudovaný pevný disk, na ktorý je možné vysielané programy nahrávať. Majú jeden alebo niekedy aj dva tunery a môžu nahrávať na zabudovaný disk alebo z neho prehrávať, nie však oboje súčasne.

Pamäťový disk

Dôležité je aj to, či je set-top box vybavený zabudovaným pamäťovým diskom alebo či budete používať externý disk. So vstavaným pevným pamäťovým diskom sa stretneme len u najdrahších modelov, ktoré umožňujú nahrávanie z televízneho vysielania bez pripojenia ďalších zariadení (USB alebo externého disku). U vstavaného disku rozhoduje teda jeho kapacita.

Citlivosť tunera

Vysielanie digitálneho signálu je vykonávané vo forme balíčkov programov, ktoré sa označujú ako multiplexy a sú vysielané na jednom kanále. Ovšem kvalita príjmu môže byť odlišná, v horšom prípade sa následne prejaví rozpadom obrazu (kostičkováním), prípadne aj úplným výpadkom obrazu alebo zvuku. Preto sa oplatí vybrať set-top box, ktorý sa bude vyznačovať dostatočne vysokou citlivosťou a zabezpečia tak dobrý signál vo všetkých multiplexoch.

Lokalizácia

Pre prevažnú väčšinu užívateľov je optimálne nastavenie slovenského jazyka v menu, rovnako ako pre sledovanie teletextu alebo programového sprievodcu (EPG). Správnu lokalizáciu spoznáte jednoducho – už ovládacie menu bude v slovenskom jazyk, spĺňajúce normy pre kódovanie a diakritiky, označovaná ako ISO 6937 (na multiplexe A) alebo ISO 8859-2 (na ďalších vysielacích sieťach).

Pretože diakritika je u slovenčiny skutočne veľmi zložitá, niektorí výrobcovia riešia situáciu (predovšetkým u lacnejších prístrojov) absenciou mäkčeňov a dĺžňov, čo je ale vcelku užívateľsky prijateľné. Hlavné oblasti, ktoré vyžadujú kvalitné lokalizáciu, sú tieto tri: základné menu, informácie o práve vysielanom programe (zobrazujúci sa dole na obrazovke v rámčeku) a teletext.

Možnosti ovládania

Prakticky všetky set-top boxy sú dodávané s diaľkovým ovládačom, ktorý slúži na zapnutie a vypnutie prístroja, ladenie programov, ich usporiadanie, výberu a na ovládanie ďalších funkcií, napríklad voľby jazykovej stopy, titulkov alebo rodičovského zámku. Niektoré modely set-top boxov ponúkajú aj možnosť manuálne ovládanie základných funkcií, čo nie je vôbec zlé – pokiaľ dôjde k poruche ovládača alebo trebárs len dôjdu batérie a nemáte iného k dispozícii, vzniká inak veľký problém.

Nájdu sa aj modely, ktoré možno ovládať pomocou univerzálneho diaľkového ovládača, ktorý je možné dokúpiť zvlášť. Máte tak potom len jediný ovládač pre televíziu, zvuk i digitálne vysielanie, čo je oveľa prehľadnejšie.

4.5/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.