Kozmetika,

Šampóny proti všiam: Recenzie 8 najlepších prípravkov na vši

Voš detská je bezpochyby najrozšírenejší bežný parazit, ktorý postihuje detské kolektívy, ale nielen ich, po celom svete vrátane vyspelých štátov. Právom je tento cudzopasný hmyz označovaný za strašiaka všetkých rodičov predškolákov, ale aj detí školou povinných. Práve v mieste, kde sa zhlukuje veľké množstvo detí sa voš cíti ako doma a veľmi sa jej v takomto prostrednej darí. Snáď každá mamička aspoň raz za život svojmu dieťaťu vši odstraňovala, najúčinnejším riešením je použiť práve šampón na vši a hnidy.

Šampón proti všiam je efektívna a pohodlná forma, ako s týmto nepríjemným parazitom zatočiť. Ľahko sa s ním manipuluje, nanáša sa bez ťažkostí a je dobre znášanlivý aj pre citlivú detskú vlasovú pokožku. Vši sú však čím ďalej tým viac proti chémiu odolní a tak prípravky, ktoré pred pár rokmi účinne hubily, dnes stačiť nemusí. Ak zlyhajú pokusy so šampónom, na scénu prichádza prípravok na vši, ktorý je často koncentrovanejší a môže byť k dostaniu v mnohých podobách.

Akonáhle sa vši v domácnosti objavia, je vysoko pravdepodobné, že sa čoskoro vyskytnú na hlavách všetkých osôb žijúcich v rovnakej domácnosti. Voš detská sa medzi hostiteľmi veľmi ľahko prenáša a pri ich odstraňovaní je vhodné podrobiť procedúre všetky postihnuté naraz. Dôsledná musí byť i následná dekontaminácia, voš po približne 18 hodinách bez krvi umiera a vy tak máte aspoň na čas vyhrané.

Problém nie sú iba vši, ale aj hnidy, čo sú larvy tohto parazita a samička je začína klásť už niekoľko hodín po zakotvenie sa vo vlasoch. Šampón na vši samozrejme bojuje aj proti hnidám, ktoré sú rovnako nepríjemné. Účinne proti nim je možné bojovať tiež žehličkou na vlasy, octovým zábalom, alebo Tea Tree olejom, ak však nechcete experimentovať, šampón na vši a hnidy je jasnou voľbou. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie šampóny na vši a ich recenzie.

Najlepšie šampóny na vši – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších šampónov na vši z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelObjem šampónuBalenieVyčesávacia hrebeň 
Capissan Forte recenzie a testCapissan Forte200 mlŠampónÁno
LiQuido Duo Forte recenzie a testLiQuido Duo Forte200 mlŠampónÁno
Paranit Radikálny šampón recenzie a testParanit Radikálny šampón100 mlŠampónÁno
Puressentiel šampón Podoux recenzie a testPuressentiel šampón Podoux200 mlŠampónNie
Bioaquanol kúra proti všiam recenzie a testBioaquanol kúra proti všiam250 mlŠampón + balzamÁno
Topvet Pedicap recenzie a testTopvet Pedicap200 mlŠampón + olejÁno
Paranit Sensitive Lotion recenzie a testParanit Sensitive Lotion100 mlŠampón + roztokÁno
Hedrin Once spray Gel recenzie a testHedrin Once spray Gel100 mlGélÁno

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 8 šampónov proti všiam

Capissan Forte

Šampón na vši a hnidy Capissan Forte je obľúbený a účinný jemný prostriedok na okamžité potlačenie výskytu vší a hníd s pretrvávajúcim odpudzujúcim účinkom. Z recenzií spotrebiteľov zaznievajú pozitíva k jeho efektivite, konzistenciu i príjemnej vôni, detskú vlasovú pokožku navyše nijako nedráždi a je veľmi dobre znášaný. Jeho účinnými látkami sú prírodné extrakty z šalvie, orecha kráľovského, puškvorca, silice mäty, klinčeka, rozmarínu muškátového orecha a tiež známy Tea Tree oil. Vzhľadom k postupujúcej rezistencii parazitov na chemické látky je vhodné využívať sily prírody, čo sa v tomto produkte spája. Účinok tohto šampónu vďaka tomu neklesá ani pri opakovanom použití, vlasy zanecháva prevoňané a nemastné.


LiQuido Duo Forte

Šampón proti všiam LiQuido Duo Forte má inovované ešte účinnejšie zloženie, ktoré pri správnom použití zbavuje nielen deti vší a hníd veľmi spoľahlivo. Je dobre znášaný aj jedinci s podráždenú, alebo citlivou pokožkou, nie je nijako parfumovaný a vďaka tomu je vhodný aj pre najmenšie deti, alebo alergikov. Jeho zloženie sa skladá z prírodných olejov a rastlinných silíc, na ktoré si parazit nepestuje rezistenciu. Balenie obsahuje 200 mililitrov šampónu a účinné sérum, súčasťou je tiež všiváčik, inak povedané jemný vyčesávacia hrebeň. Hlavnou účinnou zložkou tohto prípravku je dimethicon, ktorý hubí tento cudzopasný hmyz udusením dýchacieho traktu. Odporúča sa dokonale ošetriť všetky vlasy, nechať pôsobiť 5 – 30 minút, potom naniesť na 5 – 10 minút pribalený šampón a následne dôkladne umyť.


Paranit Radikálny šampón

Šampón na vši pre deti Paranit Radikálny šampón z názvu evokuje efektívne hubenie vší a hníd, ktoré spokojní spotrebitelia v recenziách len potvrdzujú. Najviac si na ňom chvália jeho vysokú účinnosť, jednoduchú aplikáciu a krátku dobu pôsobenia. Šampón sa rovnomerne vmasíruje smerom od korienkov do vlasov, napení sa, nechá sa iba desať minút pôsobiť a následne sa len z vlasov zmyje. Dôležité je následné vyčesanie vlasov od odumretých všiach a hníd priloženým vyčesávacím hrebeňom. Vďaka svojmu zloženiu je maximálne šetrný k pokožke aj tých najmenších detí, neobsahuje žiadne insekticídy, ktoré by mohli spôsobovať podráždenie. V jeho zložení nájdeme naopak minerálny olej, peniace činidlá a parfum. Balenie obsahuje 100 ml šampónu, čo vystačí zhruba na 4 aplikácie. Pre trvalé odstránenie týchto nechcených cudzopasníkov sa odporúča proces po 7 dňoch opakovať.


Puressentiel šampón Podoux

Šampón na vši Puressentiel šampón Podoux zaujme predovšetkým svojím stopercentne prírodným zložením a je určený ako doplnok odvšivovací starostlivosti. Skvele sa hodí aj ako prevencia proti všiam s možnosťou každodenného použitia. Svoje prírodné zloženie dokladá prívlastkom BIO a nájdeme v ňom esenciálne oleje z levandule, lavendinu, ylang-ylangu, alebo pakostu. Jeho použitie je veľmi jednoduché, vmasíruje sa od korienkov do vlhkých vlasov, nechá chvíľu pôsobiť a zmyje sa. Je vhodný pre ženy, mužov aj deti a s objemom 200 ml poslúži až na niekoľko aplikácií. Účinne bojuje a pôsobí preventívne nielen proti všiam, ale tiež aj proti hnidám. V jeho balení bohužiaľ nenájdeme vyčesávacia hrebeň, ktorý je pre dokončenie odvšivovací procedúry nevyhnutne nutný.


Bioaquanol kúra proti všiam

Bioaquanol kúra proti všiam je komplexný produktové balenie, ktoré v sebe obsahuje 250 mililitrov šampónu, 250 mililitra balzamu a samozrejme vyčesávacia hrebeň. Zloženie prípravku je prírodné, nájdeme v ňom osvedčené prostriedky pre ošetrenie vlasov proti všiam a hnidám vo vlasoch. Zo zloženia môžeme spomenúť napríklad silice z eukalyptov, levandule, Tea Tree, alebo prírodné oleje. Prípravok je šetrný a dobre znášanlivý aj na citlivej detskej vlasovej pokožke. Ošetrenie napadnutých vlasov nie je zložité a skladá sa z niekoľkých krokov. Najprv sa na suché vlasy nanesie balzam, ktorý vši obalí a zasiahne ich dýchací systém. Súčasne s tým vytvorí na vlasu klzký povrch, po ktorom sa vši a hnidy po 1-2 hodinách ľahko vyčešú. Ako posledný príde na rad šampón, ktorým sa vlasy umyjú a je vyhraté. Pre dlhodobý efekt sa odporúča kúru aspoň dvakrát až trikrát opakovať v rozostupe jedného týždňa.


Topvet Pedicap

Prípravok na vši Topvet Pedicap je veľmi účinný a bezpečný produkt na ošetrenie pokožky hlavy a vlasov napadnutých vší detskú a jej hnidami. Kvalitné zloženie umožňuje aplikáciu i deťom od troch rokov, môžu ho používať tiež dojčiace ženy. Neobsahuje insekticídy a určený je pre všetky typy vlasov aj vlasovej pokožky, ktorá je týmto paraziten napadnutá. V balení je 100 mililitrov účinného oleja a 200 mililitrov šampónu, ktorý slúži pre následné ošetrenie vlasov. Správny postup aplikácie vyzerá nasledovne, na suché vlasy sa nanesie účinný olej a nechá sa desať minút pôsobiť. Neskôr sa dodaným vyčesávacím hrebeňom vyčešú odumreté vši s hnidami a na záver sa vlasy umyjú šampónom. Pre trvalý efekt sa rovnako ako u iných prípravkov odporúča proces po týždni opakovať dovtedy, než vši trvalo zmizne.


Paranit Sensitive Lotion

Prípravok proti všiam Paranit Sensitive Lotion obsahuje 150 ml roztoku, 100 mililitrov ošetrujúceho šampónu a vyčesávacia hrebeň. Roztok je jemná vlasová voda, ktoré je k vlasom aj pokožke extrémne šetrná. Spotrebitelia si tento produkt veľmi obľúbili vďaka jeho účinnosti. Tá dokáže zahubiť až 100% parazitov už po prvej aplikácii, čo je veľmi príjemné. Roztok aj šampón je veľmi dobre znášaný aj najmenšími deťmi a to predovšetkým vďaka absencii esenciálnych olejov, parfumov a alkoholu. V jeho zloženie naopak nájdeme prírodné triglyceridy a estery, ovocné a bylinné extrakty a vitamín E. Prípravok sa nanáša ideálne cez noc na osem hodín, primerané množstvo sa aplikuje od korienkov a všetky vlasy a nechá pôsobiť. Ráno sa prípravok z vlasov zmyje priloženým šampónom, ihneď sa vlasy prečešú a proces je úspešne u konca. Obsah balenia vystačí približne pre dve osoby so stredne dlhými vlasmi.


Hedrin Once spray Gel

Gél na vši Hedrin Once spray Gel síce nie je vyložene šampón, vďaka svojej jednoduchej aplikácii a vysokej účinnosti však svoje miesto medzi prípravky na ničenie vší a hníd rozhodne má. Praktické balenie s rozprašovačom vyniká vysokým užívateľským komfortom, ktorý rad spotrebiteľov oceňuje. Je vhodný pre dospelých a samozrejme aj pre deti, ktoré na vši najviac trpia. Jeho aplikácia na ne je možná už od 6 mesiacov veku, čo je veľmi pozitívne. Neobsahuje pesticídy a funguje na princípe udusenie parazita. Jeho šetrné zloženie dokladá aj fakt, že ho môžu používať aj tehotné, alebo dojčiace ženy a nevzniká naň žiadna rezistencia. Skvele si poradí aj s vajíčkami (hnidami) vďaka zložke Penetrol, ktorá pomáha preniknúť dovnútra lariev a účinne ich zahubiť. Balenie obsahuje 100 ml gélu a vystačí až na niekoľko aplikácií. Ľahkým nanesením sa nechá 15 minút pôsobiť, je vhodný pre alergikov i osoby trpiace ekzémami.


Ako vybrať prípravok na vši a hnidy

Vybrať šampón na vši nie je žiadny zložitý proces, stačí sa držať osvedčených a spotrebiteľmi overených produktov, výrobcov a nemôžete urobiť chybu. Pred výberom si overte, či je šampón, alebo prípravok vhodný pre vaše dieťa s ohľadom na jeho vek. Zatiaľ čo niektoré produkty možno bezpečne aplikovať na detskú vlasovú pokožku už od 6 mesiacov, iné je povolené nanášať na deti až od 3 rokov a podobne.

Konzistencia

Užívateľsky najviac prívetivý je šampón proti všiam. Prirodzene a ľahko sa nanáša, jeho doba pôsobenia je pomerne krátka, avšak efekt býva často veľmi účinný. Nevýhodou môže byť nutnosť proces po týždni opakovať, lebo záhubu nemusí byť vždy 100% po prvom ošetrení. To môže riešiť prípravok proti všiam, ktorý sa necháva pôsobiť cez noc a má konzistenciu balzamu. Okrem spomínaných sa možno stretnúť aj s olejom, alebo roztokom. Každému jedincovi môže vyhovovať iný spôsob nanášania aj konzistencie a práve preto je výrobcami ponúka.

Obsah balenia a zloženie

Šampón na vši a hnidy býva v balení často doplnený vyčesávacím hrebeňom, ktorému sa vo zdrobneniny často hovorí všiváčik. Špeciálne kôry, alebo sady obsahujú spravidla vždy šampón, ktorý však už neplní primárnu rolu, ale sekundárne. V týchto baleniach sú účinné roztoky, balzamy, alebo oleja a šampón tu slúži až k finálnemu zmytie.

Čo sa týka zloženia tak platí, že trendom sú produkty buď čisto prírodné, alebo s čo najviac prírodným zložením. Voš je totiž pomerne odolný parazit, ktorý si dokáže veľmi rýchlo vytvoriť rezistenciu na chemické preparáty, na prírodu však zostáva krátky. Práve preto sa v šampónoch a prípravkoch objavujú rôzne výťažky z bylín a ďalších rastlín, ktoré vo väčšine prípadov vši rýchlo a efektívne udusí.

Vyčesávacie hrebeň a objem

Podstatným prvkom v procese zbavovania sa všetkou je vyčesávacie hrebeň. Má veľmi jemnú štruktúru, ktorá po aplikácii šampónu vši účinne dostane z vlasov von. Produkty sa od seba okrem zloženia a konzistencie líšia aj objemom a rozdiely tu môžu byť veľké, najčastejšie sa šampóny a prípravky ponúka od 100 mililitrov až po 250 mm.

Správna aplikácia

Správna aplikácia je vždy taká, ako je opísaná v postupe na obale, prípadne v príbalovom letáku a mala by sa pre čo najvyššiu efektivitu plne dodržiavať. Všeobecne však možno povedať že šampón na vši má aplikáciu najjednoduchšie, nanáša sa na vlhké vlasy rovnako ako bežný šampón, len sa nechá niekoľko minút pôsobiť. Balzamy, oleje, alebo roztoky sa nanáša vždy ako prvý, potom nasleduje vyčesanie hrebeňom a až ako posledná dôkladné umytie vlasov šampónom.

Čo je to voš a hníd, rady a tipy

Voš je cudzopasný hmyz, parazit, sídliaca vo vlasoch a živiaci sa krvou. Správny výraz tejto vši je voš detská, existuje tiež voš šatová, ktorá napadá partie pod spodným prádlom a bojuje sa proti nej ľahšie, často len dôkladnou hygienou a nosením čistej bielizne.

Voš detská produkuje hnidy, čo sú jej vajíčka, z ktorých sa za 7 – 10 dní vykľuje nová voš. Tá následne žije maximálne jeden mesiac, počas ktorého dokáže naklásť až 50 ďalších hníd. Voš sa vďaka bielkovinovej látke drží pevne pri vlasového koreňa a bežným umývaním, alebo česaním, sa ju nezbavíte. Prevenciou nie je ani dôkladná hygiena bežnými šampóny.

Dobrou správou je, že voš po 18 hodinách, kedy nemá svojho hostiteľa, umiera na nedostatok potravy. Keď mu vykonáte celej rodine očistu vlasov a odídete na víkend na chatu, vo vašej domácnosti prípadní parazity do vášho návratu neprežijú.

Dôležitá je tiež prípadne dekontaminácia oblečenia, obliečky, alebo uterákov, ktoré stačí vyprať pri teplote 60 stupňov Celzia. Dekontaminovať je vhodné tiež hrebene, ktorá stačí vložiť do igelitového vreca a niekoľko hodín počkať, než sa vši udusí.

Vyskúšať môžete tiež babské rady, ktoré odkazujú k octovému zábalu, Tea Tree olejmi, alebo k alkoholovým (slivovicovým zábaly). Tieto procedúry však môžu byť značne nepríjemné, pokožka hlavy môže svrbieť, páliť, alebo nepríjemne sčervenať. Ak sa vám nechce tieto experimenty skúšať, spoľahlivé riešenie tu našťastie je v podobe prírodných šampónov, alebo prípravkov proti všiam a hnidám.

4.6/5 - (57 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.