Outdoor,

Samonafukovacie karimatky: Test, recenzie 10 najlepších

Samonafukovacia karimatka ponúka najlepšie izolačné vlastnosti, skladnosť oproti penové a vďaka technológii vzduchového vankúša aj maximálne pohodlie pri spánku a mäkký podklad. Hodí sa tak na kempovanie, horské túry aj festivaly a vedľa stanu a spacáku je tak nevyhnutnou súčasťou výbavy. Ako karimatka do stanu je takisto alternatívou nafukovacie postele, ktorá býva hrubšia a menej skladná, pritom však tepelne izoluje aj pri chladnejšom počasí.

Ako funguje samonafukovacia karimatka? Obsahuje penový materiál s extrémne otvorenými pórmi, ktorý je zalaminovaný do nepriepustnej tkaniny. Po otvorení ventilu v rohu karimatky do seba penový materiál nasáva vzduch a rozpína sa. Celý proces je ešte nutné dokončiť záverečným dofouknutím a uzavretím ventilu. Pre následné zloženie sa uvoľní ventil a vyháňa vzduch tlakom na karimatku. Ventil sa potom uzavrie, aby sa znovu nenasával vzduch.

Zohľadniť by ste mali nielen hmotnosť, hrúbku, teplotný koeficient, rozmery pri zbalení a rozbalení, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad tu je samonafukovacia karimatka pre dvoch, či možno prehnúť, alebo z akého je materiálu. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie samonafukovacie karimatky a ich recenzie.

Najlepšie samonafukovacie karimatky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších samonafukovacích karimatiek z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Therm-A-Rest Trail ProYate TrekkerZulu Ceza doubleHusky FingerFerrino DreamHusky FlopYate Extrem LiteHusky FledPinguin Nomad 50Coleman Touring Mat
Rozmery - rozbalená183x51 cm183x51 cm186x110 cm198x65,3 cm183x51 cm198x65 cm183x51 cm190x60 cm198x63 cm183x51 cm
Rozmery - zabalená28x18 cm26x14 cm56x16 cm65x30 cm28x18 cm65x25 cm26x14 cm31x22 cm63x15 cm27x15 cm
Počet osôb1121111111
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 samonafukovacích karimatiek

Therm-A-Rest Trail Pro

Therm-A-Rest Trail Pro recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Thermarest Trail Pro má rozmery 51 centimetrov na šírku a 183 centimetrov na dĺžku, respektíve 196 cm vo väčšej variante. Ponúkne dobrý komfort predovšetkým vďaka tomu, že je vysoká 5 centimetrov a s použitými materiálmi tiež zaistí dobrú tepelnú izoláciu od chladnej zeme. Má klasický obdĺžnikový tvar a takzvaný tepelný koeficient má hodnotu 4,0 R.

Karimatka je ľahko zložiteľná do kompaktných rozmerov. Vo svojom zabalenom stave je veľká len 28 x 18 centimetrov, a to predovšetkým vďaka tomu, že je půlitelná, čo uľahčí jej uloženie trebárs aj do batohu. Pri transporte poteší aj veľmi nízka váha, ktorá je iba 740 gramov.

Ako materiál vrchnej a spodnej strany je použitý populárny polyester, jadro potom tvoria diagonálne perforovaná pena podpisujúce sa na nízkej hmotnosti a tepelnom komfortu. K praktickosti prispieva tiež protišmyková úprava.

Nízka váha, protišmyková úprava, dvojité dno (zvýšenie odolnosti voči prepichnutiu)
Ťažšie zbalenie do obalu

Yate Trekker

Yate Trekker recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Yate Trekker je vyrobená z dvoch rôznych materiálov. Jej vrchná časť je zhotovená z polyesteru 75D Microbrushed. Spodná časť karimatky je tiež z polyesteru, ale s označením 150D. Zaujme fakt, že tento model má tiež nízku váhu, ktorá činí príjemných 850 gramov, čo uľahčí jej prenášanie.

Ak je zabalená a v obale, má rozmery 14 x 26 centimetrov – možno ju totiž prehnúť na polovicu. Po jej rozbalení sú rozmery v podstate klasické a činí 51 centimetrov na šírku a 183 centimetrov na dĺžku. Hodnota jej výšky čiže hrúbky je 3,8 centimetrov.

Hodnota tepelného odporu je 3,9. Zaujímavou inováciou je použitie 2 vrstiev izolácie proti unikaniu vzduchu alebo odľahčené jadro Warm Zone, vďaka ktorému sa nachádza v oblasti chrbta viac peny pre lepšiu tepelnú izoláciu. Hodí sa pre kempovanie, turistiku i napríklad k horolezectvo.

Protišmykový povrch, malé rozmery s možnosťou preloženia, cena/výkon
Nič zásadné

Zulu Ceza double

Zulu Ceza double recenzie a test

Samonafukovacia karimatka pre dvoch Zulu Ceza double je ideálna napríklad pre páry, ktoré vyrazia na spoločné kempovanie. Keďže sa dá v polovici ohnúť, môže ju používať aj jedna osoba a mať tak väčší komfort o hodnote 5 centimetrov hrúbky. To vypovedá o fakte, že pri štandardnom použití pre 2 osoby má táto karimatka hrúbku 2,5 centimetrov.

Materiálom karimatky je osvedčený polyester, ktorý je navyše doplnený tiež PVC povrchovou úpravou, ktorá pridáva na odolnosti ako voči poškodeniu, tak aj prípadným nečistotám. Tiež sa ľahko udržuje.

Keď je karimatka zložená, tak zaberá veľkosť 56 x 16 centimetrov. Ak sa rozloží ako dvojposteľ, sú jej rozmery 186 cm na dĺžku a 110 centimetrov na šírku. Celková hmotnosť karimatky činí 2,2 kilogramy.

Pre 2 osoby, nízka cena, skladná
Väčšia váha, klzký povrch

Husky Finger

Husky Finger recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Husky Finger ponúkne maximálny komfort, ktorý je zaistený hlavne preto, že jej hrúbka je proti iným modelom dobrých 10 centimetrov. Ďalej netreba zabúdať na väčšiu dĺžku o hodnote 198 centimetrov, a hlavne na šírku, ktorá je 63,5 centimetrov. Je teda optimálna pre vysoké postavy.

Okrem perfektnej tepelnej izolácie je kladom tiež fakt, že disponuje hneď dvomi vypúšťacími ventilmi, vďaka čomu je ako rýchlejšie nafúknutá, tak i vyfúknutá.

Je vyrobená z polyesteru s označením 150D. Doplnená je tiež TPU záterom pre lepšiu kvalitu. Vzhľadom k parametrom má vyššiu váhu, ktorá je necelé tri kilogramy. Nemá protišmykovú úpravu a ponúkne ľahkú možnosť údržby v prípade znečistenia.

Hrúbka 10 centimetrov, pre vysoké postavy, rýchle samonafouknutí
Bez protišmykové úpravy

Ferrino Dream

Ferrino Dream recenzie a test

Karimatka Ferrino Dream zaujme ako svojim jednoduchým použitím, tak i ďalšími prednosťami. Sem patrí napríklad pomerne nízka váha okolo 1 kg. Tiež sem patrí fakt, že po zbalení má veľmi kompaktné rozmery (18 x 28 centimetrov) a výrazne uľahčí jej transport kamkoľvek.

Po rozbalení sa nafúkne do rozmerov 51 centimetrov na šírku a 183 centimetrov na dĺžku. Jej hrúbka je 2,5 centimetrov, a tak je vhodná skôr do menej náročnejších podmienok nevyžadujúci prílišnú izoláciu, napríklad na festivaloch.

Je určená pre 1 osobu a vyrobená z polyesteru vyššej kvality, ktorý sa podpisuje na odolnosti. Súčasťou balenia je aj praktický sada na prípadnú opravu, rovnako ako kompresné popruhy pre možnosť znížiť jej veľkosť v zabalenom stave.

Kompresné popruhy, sada na opravu, suchý zips pre spájanie karimatiek
Menšia využiteľnosť vzhľadom na hrúbku karimatky

Husky Flop

Husky Flop recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Husky Flop je vyrobená z polyesteru s označením 150D. Ďalej je doplnená aj TPU záterom. Karimatka má veľmi komfortné hrúbku o hodnote 7 centimetrov, a navyše v oblasti hlavy silnejší a vytvárajúce tak vankúš a väčší komfort pri spaní. Určitou nevýhodou je vyššia váha 2,2 kg, kedy sa viac hodí na výlety autom než pešiu turistiku.

Komfort ponúkne aj z dôvodu veľkých rozmerov po rozbalení. Vyššia jedinci ocenia 198 centimetrov na dĺžku. Ďalej zaujme i jej šírky, ktorá je 65 centimetrov. Napriek tomu má kompaktné rozmery po zbalení, pretože ju možno prehnúť.

Vďaka svojej hrúbke ponúkne nielen dobrú izoláciu od zeme, ale aj istotu pohodlie a celkovej mäkkosti. Určitou nevýhodou môže byť absencia protišmykové úpravy. Samozrejmosťou je inak jednoduché a rýchle použitie.

Vyvýšená v oblasti hlavy, pohodlná aj pre boľavý chrbát
Vyššia váha a rozmery

Yate Extrem Lite

Yate Extrem Lite recenzie a test

Yate Extrem Lite je veľmi ľahká, a napriek tomu pohodlná samonafukovacia karimatka do stanu. Tým, že má nízku hmotnosť, nie je problém ani celodenné nosenie v batohu. Vďačí za to hlavne odľahčenému jadru, horizontálnom a vertikálnom kanálikom.

Jej váha je len 730 gramov. Nijako veľké nie sú ani jej rozmery, ak sa zbalí (možno ju preložiť na polovicu). Tie sú len 14 x 26 centimetrov. Keď sa naopak rozbalí, sú jej rozmery štandardné, a to 183 centimetrov na dĺžku a ďalej 51 centimetrov na šírku.

Ak niečo zaujme, je to rozhodne netradičný múmiový tvar s širším priestorom pri hlave a užším pri nohách. Výhodou je tiež nekĺzavý vrchný povrch. Hodnota tepelného koeficientu tejto karimatky je 3,9 a jej hrúbka má hodnotu 3,8 centimetrov.

Skladná a ľahká karimatka, múmiový tvar a dobrý tepelný odpor
Protišmykový povrch len z jednej strany

Husky Fled

Husky Fled recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Husky Fled 5 je produktom značky, ktorá nie je v kempovanie žiadnym nováčikom. Splní veľa požiadaviek na kvalitu, ktoré môžete pod stanom mať. Zaujme už samotné použitie materiálov. Tým hlavným je polyester v označení 150D. ten je ďalej doplnený TPU záterom, ktorý zvyšuje kvalitatívne vlastnosti povrchu. Nemá však protišmykovú úpravu.

Tvar karimatky je klasický, a to obdĺžnikový. Keď je rozbalená, tak ponúkne o niečo väčšie rozmery než podobné modely, a to 190 centimetrov na dĺžku a 60 centimetrov na šírku. Keď sa zbalí, tak je jej veľkosť 31 x 22 centimetrov. Výhodou je možnosť preloženie pre väčšie kompresiu veľkosti.

Zaujme jej hrúbka, ktorá sľubuje dobrú pohodlnosť a tiež dobrú izoláciu. Tá má hodnotu 5 centimetrov a poskytne tak pohodlný spánok s dobrou tepelnou izoláciou.

Možno ju prehnúť na polovicu, vysoká karimatka
Bez protišmykové úpravy

Pinguin Nomad 50

Pinguin Nomad 50 recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Pinguin Nomad 50 je dobrým pomocníkom pri kempovaní, cestovanie karavanom či autom, a predovšetkým pre nocovanie v zime. Tomu napomáha predovšetkým dostatočná hrúbka vystavujúci 5 cm a poskytujú vhodnú tepelnú izoláciu.

Konštrukcia využíva plné peny s tvarovaným povrchom. Ako materiál je využitý polyester, ktorý má brúsenú, a teda protišmykovú úpravu. Pre zlepšenie kvalitatívnych vlastností nechýba doplnenie TPU lamináciou. Keďže sa balia na celú šírku karimatky, má väčšie rozmery v zabalenom stave.

Tvar karimatky je bežne používaný a má podobu obdĺžnika. Akonáhle sa karimatka nafúkne, je pripravená ponúknuť plochu pre spánok s rozmermi 198 centimetrov na dĺžku a 63 centimetrov na šírku. Súčasťou balenia je aj prepravný obal a praktická sada na opravy.

Hrúbka karimatky a izolácie do zimy, protišmyková úprava
Väčšie rozmery pri zbalení (nedá sa prehnúť)

Coleman Touring Mat

Coleman Touring Mat recenzie a test

Samonafukovacia karimatka Coleman Touring Mat zaujme konštrukciou zo silného polyesteru, ktorý je laminovaný na pružnom PVC. Vďaka tomu má karimatka dobré kvalitatívne vlastnosti a je odolnejší voči prepichnutiu. Tiež nemožno opomenúť dlhšiu životnosť.

Využíva tesnenie s označením Double Lock Valve, kde je k dispozícii zváraný ventil majúci 2 časti. Vďaka tomu je eliminované uchádzanie vzduchu. Konštrukcia matraca má rozmery 183 centimetrov na dĺžku a ďalej 51 centimetrov na šírku.

Hodnota hrúbky matraca je 2,5 centimetrov, čo má vplyv aj na menšie rozmery po zložení. To je vďaka využitiu systému s názvom Wrap ‘N’ Roll veľmi jednoduché. Celkovo zaberie karimatka jenom 27 x 15 centimetrov. Kladom nie je ani nijako výrazne vysoká váha (relatívne dobrých 900 gramov) a k tomu dobrý pomer ceny k prevedení.

Cena/výkon, tvarová pamäť, skladnosť
Hmotnosť by mohla byť nižšia

Ako vybrať samonafukovaciu karimatku

Samonafukovacia karimatka má pri kempovaní predovšetkým praktické výhody, a to s ohľadom na zvýšenie komfortu pri spaní a tiež na jednoduchú prípravu lôžka. Ako a podľa čoho vybrať tú pravú?

Hrúbka

Hlavný parameter, podľa ktorého samonafukovacie karimatku vybrať, je rozhodne hrúbka. Tá má vplyv na dve veci. Tou prvou je celková pohodlnosť a teda fakt, ako mäkké lôžko dokáže ponúknuť. Druhým faktorom je aj kvalita izolácia od zeme, predovšetkým v extrémnych podmienkach (sneh, zima) a pre osoby trpiace na problémy s chrbtom alebo obličkami. Tie tenké majú hrúbku okolo 2,5 centimetrov, štandardom je hodnota okolo 3 až 5 cm. Pohodlné karimatky môžu dosahovať hrúbky až 10 centimetrov.

Tvar a rozmery

Oboje je dôležité hlavne z dôvodu, aby sa dokázala bez problémov dostať do stanu. Štandardom je klasický obdĺžnik, ale stretnúť sa dá aj s variantom s širším priestorom okolo ramien a užšom v oblasti nôh. Pokiaľ ide o rozmery, majú karimatky na šírku zvyčajne veľkosti 50 – 70 centimetrov. V prípade ich dĺžky to môže byť rozmedzí 185 – 200 centimetrov. Výnimočnú kategórií je samonafukovacia karimatka pre dvoch, ktoré má šírku zvyčajne dvojnásobnú. Možno ju však ľahko prehnúť, a tak využiť aj ako variantu pre 1 osobu.

Váha a veľkosť

Hmotnosť má samozrejme vplyv na prenositeľnosť, takže je vhodné jej venovať pozornosť. Najľahší samonafukovacie karimatky môžu vážiť už pod 1 kilogram. S rastúcou hrúbkou, alebo tiež podľa kvality materiálu, hmotnosť rastie až k hodnote okolo 2 kilogramov. Ešte ťažšie je logicky samonafukovacia karimatka pre dvoch, pretože ide v podstate o model 2v1. To isté platí o rozmeroch v zabalenom stave. Obvyklé rozmery sú okolo 15 x 25 centimetrov, v závislosti od daného modelu a možnosti prehýbanie.

Materiály a ich úpravy

Samonafukovacie karimatky sa napospol vyrábajú z polyesteru, ktorý môže byť v rôznych kvalitatívnych variantoch. Čím je číslo vyššie, tým lepšiu kvalitu a vlastnosti je možné očakávať. Ďalej treba spomenúť aj možné úpravy tohto materiálu. Môže sa jednať napríklad o TPU záter, ktorý zvyšuje kvalitu, zlepšuje odolnosť voči vlhkosti a zmenšuje riziko prepichnutiu. Používa sa tiež brúsenie, ktoré zase pomôže v tom, že karimatka má protišmykové vlastnosti.

Tepelný koeficient

Čím je tepelný koeficient vyšší, tým má karimatka lepšie tepelné vlastnosti, schopnosť izolácie od zeme a väčšiu výhrevnosť. Na toto číslo má vplyv ako hrúbka samonafukovacie karimatky, tak použitý materiál a vnútornej i vonkajšej konštrukcie karimatiek.

Príslušenstvo a skladovanie

Ide napríklad o sťahovacie popruhy, ktoré pomôžu dať karimatke potrebný tvar počas balenia. Ďalej sa môže jednať aj o príslušenstvo v podobe opravné lepiace sady, ktorá pomôže v prípade nehôd uviesť karimatku do použiteľného stavu.

Z hľadiska skladovanie dbajte na to, aby ste samonafukovaciu karimatku nevystavovali na prudkom slnku (napríklad za oknom auta, na batohu) alebo všeobecne v teple. Hrozí totiž, že dôjde k delaminácii, ktorú typicky spoznáte aj zaoblením v mieste odlepenie textílie od penovej hmoty. Odporúča sa tiež otvorenie ventilu k predĺženiu životnosti.

4.7/5 - (42 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.