Malé spotrebiče do kuchyne,

Ryžovary: Test, recenzie najlepších hrncov na ryžu

Ryžovar je moderné kuchynské zariadenie, ktoré sa z profesionálnych kuchýň, kde sa jedná o takmer povinnú výbavu, pomaly dostáva aj do domácností. Ryžovar sa postará, aby uvarená ryža nemala najmenšiu chybu, mala skvelé arómu a skvele chutila. K tomuto dokonalému výsledku sa pri príprave v hrnci priblížite len málokedy, buď s nutnou dávkou šťastia, alebo s rokmi získanými skúsenosťami.

Ide o špeciálny hrniec na ryžu, ktorý je napájaný elektrinou. Okrem prípravy ryže, ktorá sa vykonáva vo vyberateľné nádobe, môže slúžiť aj ako parný hrniec na prípravu zeleniny, alebo rýb – hovoríme potom o multifunkčným ryžovar. K tomu slúžia špeciálne sitko, ktoré niektoré modely obsahujú.

Ryža patrí v súčasnosti medzi základné suroviny, ktoré sa dnes konzumujú. Celosvetovo pokrýva asi 20% celkovej ľudskej spotreby. Ide o jednu z najdôležitejších obilninu sveta, ktorá je bohatá na bielkoviny, sacharidy tuky i vlákninu. Okrem toho obsahuje až 5% minerálnych látok a vitamíny B1, B2 a B3. Neobsahuje cholesterol, ani lepok. Je ľahko stráviteľná a z tela vylučuje nahromadené škodliviny. Znižuje krvný tlak, pomáha s problémami s prostatou a bojuje proti rakovine čriev a pŕs.

Okrem týchto dôvodov by ste mali jesť ryžu preto, že je jednoducho chutí, ak je správne pripravená. Ryžovar varí ryžu v pare a proces je plne automatický – ryžovar sám spozná, kedy je ryža hotová a často sa prepne do režimu udržovania jej teploty, aby až ku spotrebiču prídete, mala ryža ideálnu teplotu na servírovanie.

Medzi najbežnejšie typy ryža u nás konzumovanej patrí biela ryža lúpaná, ryža Parboiled, Basmati, Jasmínová, alebo špeciálne na Sushi. So všetkými týmito základnými druhmi si ryžovač s prehľadom poradia a ak budete mať chuť skúsiť aj ďalšie druhy ryže, ani s nimi tento šikovný hrniec nebude mať problém.

Okrem parného sitká môžeme nájsť funkcie držanie teploty, časovača a ďalších. Pripravili sme na základe parametrov, testov a používateľských skúseností výber zahŕňajúce najlepšie ryžovary a ich recenzie. Okrem nich nájdete na konci článku nákupného radcu, ktorý objasní všetky dôležité parametre, ktoré by ste mali pred nákupom zohľadniť.

Najlepšie ryžovary – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších ryžovarov z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelPríkonObjem hrncaUdržiavanie teploty 
Steba RK 1 M recenzie a testSteba RK 1 M300 W0,9 LÁno
Clatronic RK 3566 recenzie a testClatronic RK 3566700 W1,65 LÁno
Steba RK 2 recenzie a testSteba RK 2700 W1,8 LÁno
Guzzanti GZ 615 recenzie a testGuzzanti GZ 615400 W1,5 LÁno
Sencor SRM 0600WH recenzie a testSencor SRM 0600WH300 W0,6 LÁno
Adler AD6406 recenzie a testAdler AD6406100 W1,5 LÁno
Clatronic RK 3567 recenzie a testClatronic RK 3567700 W1,65 LÁno
Gallet Rezé RC 150 recenzie a testGallet Rezé RC 150500 W1,5 LÁno

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Steba RK 1 MClatronic RK 3566Steba RK 2Guzzanti GZ 615Sencor SRM 0600WHAdler AD6406Clatronic RK 3567Gallet Rezé RC 150
Vyberateľná nádobaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ČasovačNieNieNieNieNieNieNieNie
Hmotnosť1 Kg2,9 Kg3,5 Kg1,5 Kg1,2 Kg3 Kg2,9 Kg1,9 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 ryžovarov

Steba RK 1 M

Steba RK 1 M recenzie a test

Ryžovar Steba RK 1 M je kvalitný produkt od overeného renomovaného výrobcu. Svojou veľkosťou je ideálny pre páry, kedy je varič ryža schopný pripraviť maximálne tri porcie. Objem hrnca teda nepatrí medzi najväčšie a s tým je potreba dopredu počítať, kapacita je 0,9 litra. Vďaka menšiemu objemu hrnca má však veľmi kompaktné rozmery a nízku hmotnosť, ktorá dosahuje iba jedného kilogramu.

Vďaka kompaktnému riešenie nemusí byť Steba RK 1 M osadený ani jednotkou s veľkým príkonom – tá tu použitá má príkon iba 300 W. Jeho prevádzka je teda aj pomerne ekonomický a bude vás stáť na ročnom horizonte len pár peňazí. Ovládanie tohto hrnce na varenie ryže je nesmierne jednoduché – len jedným tlačidlom, ktoré je doplnené o pár LED diód indikujúce prebiehajúce varenie a následné udržiavanie teploty.

Ako bolo spomenuté vyššie, na ovládacej časti je LED dióda, indikujúca udržiavanie teploty. Je tu teda prítomná aj táto šikovná funkcia. Nádoba na ryžu je vyberateľná a opatrená nepriľnavým povrchom, ryže sa teda neprilepí a čistenie je jednoduché. Biele šasi je na dotyk chladné, takže sa nemusíte báť prípadné spálenie vás, alebo vašich detí. Okrem samotného spotrebiča dostanete tiež praktickú odmerku a lyžicu.

Pomer cena/kvalita, optimálne pre dve osoby, kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
Menší objem nádoby 0,9 l

Clatronic RK 3566

Clatronic RK 3566 recenzie a test

Ryžovar Clatronic RK 3566 je svojou veľkosťou vhodný pre väčšie rodiny, alebo viac dospelých osôb než len dve. Na jednu várku zvládne uvariť až 1300 gramov ryže pred varením. Výsledný výnos varenej ryže môže byť tak až 2,5 kilogramu, čo je naozaj veľa. Samozrejme možno variť aj menšie množstvo ryže, pomocou dodanej odmerky možno ľahko dávkovať presne také množstvo, ktoré aktuálne potrebujete. Okrem odmerky dostanete aj praktickú lyžicu na premiešanie a dávkovanie.

Clatronic RK 3566 je multifunkčný ryžovar, to znamená, že je k nemu dodávaná aj hliníková vložka pre varenie v pare. Pohodlne tak okrem ryže môžete pripravovať zeleninu, ryby, alebo napríklad zemiaky, bez toho aby ste prišli o dôležité minerály a vitamíny. Veko je opatrené bezpečnostným sklom, takže možno priebeh varenia priebežne kontrolovať, a navyše je opatrené otvorom pre výstup nadbytočné pary.

Napájací kábel je odnímateľný, čo oceníte lepšími možnosťami skladovania. Ovládanie je veľmi jednoduché, a to vďaka len dvom tlačidlám. Okrem nich je vybavený aj tromi kontrolkami, ktoré indikujú režim stand by, varenie a udržiavanie teploty. Plášť je zhotovený z nerezovej ocele, čo pomáha dlhšej životnosti zariadenia.

Dobrý príkon 700 W, objem nádoby 1,65 L, parné vložka
Bez časovača

Steba RK 2

Steba RK 2 recenzie a test

Steba RK 2 je multifunkčný hrniec na ryžu, ktorý má veľmi slušný príkon 700 W a objem hrnca až 1,8 litra. Je teda určený pre väčší počet osôb ako len pre jednotlivca, či pár – tí si vystačí s menšími modelmi. Vyššia váha zodpovedá veľkosti hrnca, ktorá je 3,5 kilogramu. Kapacita na ryžu zodpovedá množstvu desiatich šálkam, teda dostatočné množstvo ryže aj pre väčšie stretávka a spoločnú večeru.

Je primárne určený pre varenie ryže, však aby ste ho v kuchyni mohli využívať častejšie, dodal k nemu výrobcu vložku pre varenie v pare. Vďaka nej je možné v hrnci variť na pare treba zeleninu, ryby či zemiaky. Vnútorná veľká nádoba je vyberateľná a nepriľnavý povrch zaistí, že sa ani jedno zrno ryže neprichytí.

Ovládanie je viac než jednoduché, a preto k používaniu nie je potrebné prečítať žiadny dlhý manuál. Ovládanie prebieha jedným čudlík, ktorému asistujú dve svetelné kontrolky indikujúce prebiehajúce varenie, alebo už následné udržiavanie teploty. Ako jediné mínus možno označiť chýbajúce sprievodné značenia na vnútornej strane hrnca, ktoré pomáha k presnému dávkovaniu ryže a vody. Musíte tak s dodávanou odmerkou o to viac presní a postupovať podľa pomerov v návode.

Pevne uzatvárateľné veko, vrátane sitá pre varenie na pare
Nádoba na ryžu nemá orientačné rysky

Guzzanti GZ 615

Guzzanti GZ 615 recenzie a test

Ryžovar Guzzanti GZ 615 je kuchynským pomocníkom z portfólia renomovaného výrobca Guzzanti, jedná sa o vydarený, relatívne kompaktná a jednoduchý hrniec na varenie ryže, ktorý splní dokonale presne to, čo má. Ovládanie prebieha len jedným ovládačom a je doplnené svetelnou indikáciou, ktorá signalizuje varenie a udržiavanie teploty. Okrem tejto funkcie je ako aj ďalšie modely hrniec vybavený poistkou proti vyvretiu vody, alebo proti prehriatiu.

Objem hrnca je 1,5 L a má kvalitný nepriľnavý povrch, ktorý zaisťuje žiadne starosti s lepením ryže na stenu hrnca. Tento objem vystačí na uvarenie až 1,2 kilogramu ryže za surova, teda dostatočné množstvo aj pre veľké rodiny. Plášť je vyrobený z nerezu, ktorý robí v bielej farbe pekný dojem. O dostatok výkonu sa stará vykurovacia jednotka s príkonom 400 W, ktorá je skvelým kompromisom medzi rýchlosťou varenie a úspornosťou.

Funkcia automatického vypnutia po dovarení je teda schopná následne udržiavať teplotu ryža až po dobu 3 hodín. Pokrievka s otvorom je vyrobená zo skla a je teda možné proces varenia priebežne kontrolovať. Zrejme kvôli príjemne nízkej cene nevybavil výrobcu tento model vložkou pre varenie v pare, čo môže byť pre niekoho dôležitý parameter.

S príkonom 400 W uvarí až 1200 g ryže, jednoduchá obsluha
Bez vložky pre varenie v pare

Sencor SRM 0600WH

Sencor SRM 0600WH recenzie a test

Ryžovar Sencor SRM 0600WH je už po niekoľko rokov najobľúbenejším ryžovarom medzi spotrebiteľmi, pýši sa hneď niekoľkými oceneniami. To, na čo je určený, robí úplne skvele, varí ryžu vždy spoľahlivo a rovnako dobre. Má veľmi jednoduché ovládanie a dve indikačné kontrolky, ktorá na ovládanie spotrebiča úplne postačujú.

Má pomerne kompaktné rozmery, vďaka ktorým nemusí vyhovovať tým, ktorí chcú variť naraz veľké množstvo ryže. S objemom nádoby 0,6 litra dokáže pripraviť maximálne 450 gramov ryže, čo zodpovedá zhruba chodu pre štvorčlennú rodinu. Má plne automatický chod, ryža sa pripraví úplne bez vášho pričinenia. Z funkcií poteší napríklad Keep Warm, ktorá udrží ryžu po uvarení teplú až 6 hodín.

Pre vyššiu bezpečnosť má hrniec protišmykové nôžky a na bokoch sú pevná madlá na prenášanie. Vnútorná nádoba je vyberateľná, čo uľahčí jej čistenie a má nepriľnavý povrch. V sklenenej pokrievke je otvor pre únik pary a k spotrebiču dostanete aj špeciálne špachtľu a odmerku na vodu. Jeho príkon je postačujúcich 300 W, má trojitou poistku proti prehriatiu a po uvarení ryže sa spotrebič sám vypne.

Výborný pomer cena/výkon, niekoľko spotrebiteľských ocenení, jednoduché ovládanie
Menší objem hrnca 0,6 litra

Adler AD6406

Adler AD6406 recenzie a test

Ryžovar Adler AD6406 je ďalšou alternatívou ku kvalitnému hrnci na ryžu stredného rozmeru, dobrú službu teda urobí tak párom, tak i rodine a menšie hostine. Kapacita vyberateľné vnútornej nádoby je 1,5 litra a je potiahnutá nepriľnavým povrchom, takže sa nemusíte báť akéhokoľvek prilepení ryže na jej stenu. Je vyrobený v peknom čierno striebornom prevedení, ktoré sa hodia na väčšinu kuchynských liniek.

Adler AD6406 má príkon iba 100 W, to na jednu stranu znamená úsporné prevedenie, na druhú ale aj dlhšie časy pri varení, hoci sa nejedná o nič strašné. Výrobca ho vybavil tiež lepšie a bezpečnejšie pokrievkou s otvorom pre únik prebytočnej pary.

Ovládanie zostáva ako aj u ďalších modelov veľmi jednoduché a intuitívne, k dispozícii sú dve tlačidlá a celkom tri signalizačné kontrolky, ktoré stačí pre rozpoznanie hlavných režimov ryžovar – varenie, udržiavanie teploty a pohotovostný režim. Príjemná je tiež prítomnosť vložky pre varenie v pare, kde sa skvele pripravuje napríklad zelenina, ryby, alebo napríklad zemiaky.

Objem nádoby 1,5 litra, vložka pre varenie na pare
Príkon len 100 W – dlhšia doba varenia

Clatronic RK 3567

Clatronic RK 3567 recenzie a test

Parný varič ryža Clatronic RK 3567 je skvelým pomocníkom pre varenie ryže aj pre väčšiu skupinu ľudí. Jeho objemná nádoba má kapacitu na 1,65 litra, čo zodpovedá až 1300 gramov ryže pred uvarením. Po uvarení ryža naberie váhu až 2,5 kilogramu, čo vystačí pre desať i viac porcií. Okrem veľkého objemu sa môže pochváliť aj plášťom z nerezovej ocele, alebo praktickým odnímateľným napájacím káblom.

Je vhodný pre prípravu všetkých druhov ryže, strukovín, obilnín a polievok. Stačí dodržiavať postupy v manuáli a dokonalý výsledok sa vždy dostaví. Ovládanie je tiež veľmi jednoduché a intuitívne, prítomné je vypínač on/off a spínač pre začatie samotného varenia. Proces varu indikujú svetelné kontrolky, ktoré okrem prebiehajúceho varenie indikujú tiež stav, keď je udržiavaná konštantná teplota.

Vložka pre varenie v pare je prítomná a je vyrobená z kvalitného hliníka, v momente, keď nebudete variť ryžu, môžete multifunkčný model použiť k tepelnej príprave zeleniny, rýb a ďalších surovín – to všetko zdravo, na pare. Poteší tiež bezpečnostné funkcie, ktoré napríklad zamedzí zapnutí hrnce, pokiaľ nie je v stabilnej polohe.

Jednoduché ovládanie, parné vložka, objem hrnca 1,65 litra
Vyššia hmotnosť 2,9 Kg a rozmery

Gallet Rezé RC 150

Gallet Rezé RC 150 recenzie a test

Gallet Rezé RC 150 je stredne veľkým hrncom na varenie ryže. Má úplne automatickú prevádzku, čo ocenia najmä vyťaženie jedinci, alebo napríklad mamičky na materskej. Objem varnej nádoby je 1,5 litra, čo zodpovedá 0,8 kilogramom ryže pred uvarení. Je teda vhodný ako pre malé, tak i veľké domácnosti. Okrem prípravy ryža možno tiež variť strukoviny, polievky, alebo cereálie – vždy sa riaďte pokynmi v návode.

Hlavná nádoba je vyberateľná, vyrobená z hliníka a potiahnutá nepriľnavým povrchom. O neunikání tepla sa stará bežná sklenená pokrievka, ktorej nechýba otvor pre únik nadbytočné pary. Plášť je tepelne izolovaný a prevedenie je celoplastové – údržba teda nebude nijako náročná, ako býva zvykom u leštených nerezových povrchov.

Po stranách tela hrnce sú tepelne izolované rukoväte, ktoré vás nespáli, ani pokiaľ bude zariadenie plne v prevádzke. O bezpečnosť sa stará mimo ďalší napríklad čidlo, ktoré neumožnia ryžovar spustiť, pokiaľ nebude nádoba správne usadená. Príkon hrnca na ryžu je 500 W a v balení je tiež 160 ml odmerka a ryžová lyžice. Chýba vložka pre varenie na pare, to sa však vzhľadom k nízkej cene nechá odpustiť.

Stredná veľkosť, príkon 500 W, pojme až 800 gramov ryže
Bez vložky na varenie na pare

Ako vybrať ryžovar

Ide o pomerne finančne dostupný kuchynský spotrebič, ktorý je navyše veľmi jednoduché obsluhovať. Rovnako ako v profesionálnych kuchyniach, aj vám môže ušetriť veľa času. Oceňujú ho predovšetkým mamičky na materskej, ktoré majú plné ruky práce s malými ratolesťami. Príprava v ryžovar je často aj rýchlejšie a energeticky menej náročná. Nestane sa vám navyše, že by vám vybublala voda z hrnca, voda vyvarila, ryža sa rozvarila, alebo bola tvrdá.

Určitú alternatívou k elektrickým rýžovarům je špeciálne určený do mikrovlnky, ktorému sa v tomto článku okrem tohto odseku venovať nebudeme. Jedná sa o sadu s plastovou miskou a vložky, vyrobené z kvalitných plastov. Okrem tohto a mikrovlnnej rúry nič viac nepotrebujete. Ryžovar do mikrovlnky je navyše lacnou záležitosťou. Na druhú stranu s ním nie je tak ľahké docieliť perfektne pripravené ryže a mikrovlnnej vlny tiež zničí časť minerálov a vitamínov, ktoré sú telu veľmi potrebné.

Príkon a objem hrnca

Keďže je ryžovar pomerne jednoduché zariadenie, nie je potrebné sa báť, že bude potrebné porovnávať mnoho údajov. Tie najdôležitejšie údaje sú tieto, teda príkon udávaný vo wattoch a objem nádoby udávaný v litroch. Obaja parametre vypovedajú o kapacite hrnce, teda o tom, pre aké veľké množstvo ryže, poťažmo pre koľko ľudí, je vhodný.

Menšie ryžovary s príkonom od 300 W a objemom nádoby do jedného litra sú ideálne pre malé rodiny, alebo páry. Pre väčšie rodiny a viac osôb sa naopak hodia ryžovar s príkonom okolo 700 W a objemom nádoby nad 1 liter. Objem dosahuje až takmer k dvom litrom. Číslovka udávajúci objem nádoby nekorešponduje s maximálnym možnou vařitelnou hmotnosťou ryže, tá je približne na 75% tejto hodnoty. Pre príklad nádoba s objemom 1,65 litra je maximálne pre 1,3 kilogramov ryže.

S príkonom súvisí aj napájanie, ktoré ich obstarala káblom do bežnej 230 V zásuvky. Tento kábel je často odnímateľný, čo oceníte vďaka lepšej skladnosti. Napájací kábel môže byť rôznych dĺžok, overte si v parametroch tento údaj vopred, považujete ak ho pre vás za dôležitý.

Vyberateľná nádoba a parná vložka

Z praktických dôvodov je u súčasných modelov nádoba na varenie odnímateľná. Je to najmä z dôvodu pohodlného umývania, taká nádoba možno často aj umiestniť do umývačky riadu, čím je celý proces varenia ryže ešte jednoduchšie. Nádoba je často nerezová a opatrená nepriľnavou úpravou povrchu. Keď mu je povrch teflónový, overte si napríklad v používateľských recenziách, že je teflón kvalitné, tzn. nelúpe sa a je nanesený v dostatočnej vrstve. Možnosť umývania v umývačke si vopred overte, aby nedošlo k nevratnému zničeniu povrchu nádoby.

Veľmi praktickou vecou je parný vložka, ktorá býva u drahších modelov súčasťou výbavy. Parná vložka je dierované sito, ktoré sa vloží do nádoby a veľmi rozšíri praktickosť tohto kuchynského spotrebiča. Na parné vložke sa následne môže pripravovať zelenina, ryby, alebo napríklad zemiaky. Nahradí do určitej miery parný hrniec.

Funkcia držanie teploty

Jednu funkciu má väčšina ryžovarov, vrátane tých najlacnejších, a tou je udržiavanie teploty po dovarení. Táto funkcia vo chvíli, keď ryžovar dovaria ryžu do finálneho stavu, zníži teplotu vo vnútri hrnca tak, aby sa ryža prestala variť, ale nevychladla. S ohľadom na rôzne typy vám tak udrží ryžu teplú až po niekoľko hodín.

Ďalšie funkcie

Ďalšou funkciou je najčastejšie časovač, ktorý sa však vyskytuje veľmi zriedka a nájdeme ho skôr pri elektrických multifukčný hrncov a parných hrncov. Časovač vám však v prípade ryžovar ponúkne odložený štart, ktorým možno docieliť čerstvo pripravené ryže napríklad v čase, kedy sa vrátite po celom dni v práci domov. Niektoré vyspelé modely majú špeciálne programy, a to najmä pre prípravu ďalších potravín v parnej vložke.

Z hľadiska bezpečnosti sú najčastejšie funkcie ochrana proti prehriatiu a ochrana proti vyvarení vody – v oboch prípadoch dôjde k automatickému vypnutiu. V poslednej dobe sa na trhu objavili aj ryžovary čínskeho výrobcu Xiaomi, ktoré je možné ovládať cez WiFi. To už je však skôr pre nadšencov než prakticky zmýšľajúcich ľudí.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.