Šport,

Stacionárne bicykle (rotopedy): Recenzie 9 najlepších

Pri snahe schudnúť alebo len posilniť svalstvo je stacionárny bicykel, inak tiež rotoped, obľúbeným fitness vybavením, čo potvrdzujú skúsenosti mnohých užívateľov. Možno ho využiť v pohodlí domova, bez nutnosti športovať vonku, a je tak alternatívou jazdy na bicykli. Kompaktné rozmery navyše umožňujú zaobstarať domáci rotoped do bytu, bez väčšej straty miesta v priestore. To tiež môže byť odpoveď na otázku, či kúpiť rotoped alebo bežecký pás.

Rozlišujeme klasické vzpriamené rotopedy (stacionárne bicykle), ktoré majú nahradiť bežný bicykel, a (horizontálne) ležaté rotopédy, inak označované ako recumbent. Rehabilitačný rotoped, teda recumbent, je využívaný po úrazoch, pri postihnutí alebo len ako alternatíva vo forme rotopedu s opierkou.

Varianty sa môžu líšiť prítomnosťou ergometri, svojimi vlastnosťami ako s ohľadom na funkcie, tak i celkovom pohodlie pri jazde. Rozdiely sú medzi manuálnymi a elektrickými rotopedy, ktoré sa odlišujú v ovládaní záťaže, ako aj medzi mechanickými a magnetickými rotopedy, ktoré majú odlišný brzdový systém. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie rotopedy a ich recenzie.

Najlepšie rotopedy (stacionárne bicykle) – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších rotopedov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelNosnosťBrzdový systémStupne záťaže 
inSPORTline Kalistic recenzie a testinSPORTline Kalistic110 kgMagnetický8
Master R08 recenzie a testMaster R08120 kgMagnetický8
inSPORTline inCondi UB60i recenzie a testinSPORTline inCondi UB60i150 kgMagnetický32
HMS R 9203 recenzie a testHMS R 9203100 kgMagnetický8
Master R50 Ergometr recenzie a testMaster R50 Ergometr150 kgMagnetický24
Hop-Sport HS-090H Apollo recenzie a testHop-Sport HS-090H Apollo150 kgMagnetickýNešpecifikované
inSPORTline Xbike recenzie a testinSPORTline Xbike100 kgMagnetický8
Spokey VEXOR recenzie a testSpokey VEXOR170 kgMagnetický12
Hop-Sport HS-2080 Spark recenzie a testHop-Sport HS-2080 Spark120 kgMagnetický8

TIP:

Porovnanie parametrov

 inSPORTline KalisticMaster R08inSPORTline inCondi UB60iHMS R 9203Master R50 ErgometrHop-Sport HS-090H ApolloinSPORTline XbikeSpokey VEXORHop-Sport HS-2080 Spark
Hmotnosť zotrvačníka2 kg5 kg7 kg6,5 kg10 kg13 kg1,75 kg6 kg9 kg
Typ rotopeduKlasickýKlasickýKlasickýHorizontálnyKlasickýKlasickýSkladacíKlasickýKlasický
Snímač tepuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Najlacnejšie rotopedy nájdete na Pricemania.sk.

Recenzie 9 rotopédov

inSPORTline Kalistic

inSPORTline Kalistic recenzie a test

Domáci rotoped inSPORTline Kalistic je ideálny rotoped do bytu. Má veľmi skladnú konštrukciu s nízkou hmotnosťou, ktorá je len 18,5 Kg. Maximálna nosnosť rotopedu je 110 kilogramov a doporučená maximálna výška športovca je 175 centimetrov. Rotoped je určený na domáce a pravidelné cvičenie.

Hmotnosť záťažového kolesa nepatrí medzi najvyššie, avšak ak nie ste profesionálny športovec, na trénovanie a chudnutie postačí. Hmotnosť zotrvačníka je 2 Kg a celkom rotoped ponúka 8 stupňov záťaže, ktoré sú nastaviteľné manuálne. Brzdný systém s technológiou BeltDrive je magnetický a vďaka spomínanej technológii tiež plynulý a veľmi tichý.

Rotoped je osadený computerom, ktorý ponúka množstvo užitočných funkcií. Okrem zobrazenia času, rýchlosti a kadencie ukazuje tiež prejdenú vzdialenosť, spotrebu kalórií, alebo tepovú frekvenciu. Samozrejmosťou sú transportné kolieska, alebo systém vyrovnanie nerovností.

Dobrý pomer cena/výkon, BeltDrive pre plynulý a tichý chod
Menšie nosnosť a nižšia hmotnosť zotrvačníka

Master R08

Master R08 recenzie a test

Rotoped Master R08 má jednu z hlavných svojich predností spojenú s tým, že sa jedná o veľmi kompaktný model hodiaci sa aj do menšieho priestoru. Jeho prednosťou je tiež magnetický brzdný systém, ktorý sa podpisuje na tom, že je počas jazdy veľmi tichý. Samozrejmosťou je manuálne ovládanie záťaže.

Celkovo môže byť daná záťaž nastavená až na 8 rôznych stupňov. Samotné záťažové koleso má 5 kilogramov. Vďaka nosnosti 120 kilogramov je určený aj pre osoby trpiace vyššiu nadváhou. Určený je aj pre osoby vyššia. Konštrukcia bude vyhovovať aj osobám, ktoré meria až 185 centimetrov.

Základom je praktický počítač, ktorý zobrazuje hlavné funkcie spojené s jazdou. V rukovätiach nechýba tiež integrovaný merač tepovej frekvencie. O pohodlnú jazdu sa stará ako dvoma smermi nastaviteľné sedlo, tak aj pásky na pedáloch. Tento typ rotopedu je tiež vybavený prídavnými kolieskami, ktorá uľahčí jeho prípadný transport.

Nosnosť, počítač s mnohými funkciami, nastaviteľnosť
Menej presné meranie tepu

inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i recenzie a test

Moderný stacionárny bicykel inSPORTline inCondi UB60i je veľmi tichý a skvele vybavený ergometer, ktorý spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Perfektné športové vlastnosti sú u tohto modelu samozrejmosťou, naviac je však rotoped vybavený modernými technológiami, ktoré z jazdy na ňom robia nevšedný zážitok.

Vďaka konektivite bluetooth a WiFi je možné spárovanie s chytrým mobilným telefónom, alebo tabletom. Pomocou neho možno potom koleso veľmi ľahko nastavovať a vyberať, alebo nahrávať ďalšie režimy a programy. Je kompatibilný s Kinomap aplikáciou, iC + Training, alebo s Fit Hi Way. Veľmi zaujímavou vecou je možnosť individuálneho cvičenia podľa ľubovoľnej trasy v prostredí Google Maps, môžete sa tak doslova prejsť na bicykli po celom svete.

Remeňový systém je veľmi tichý, má plynule nastaviteľné elektrické ovládanie záťaže, ktoré má 32 stupňov intenzity. Brzdný systém je magnetický a prítomný je tiež voľnobeh. Celkom je k dispozícii 20 prednastavených programov s automaticky meniteľnou záťažou. Záťažové koleso má váhu 7 kilogramov, nosnosť je 150 kg a maximálna výška športovca je 200 cm.

Tichý chod, Wi-Fi a bluetooth, elektricky ovládaná magnetická brzda, prepojenie s mobilom alebo tabletom
Vyššia obstarávacia cena

HMS R 9203

HMS R 9203 recenzie a test

Horizontálne rotoped čiže recumbent HMS R 9203 zaujme svojou univerzálnosťou. Umožní posilniť nohy, ale aj brucho, rovnako ako oblasť zadku. Zaujme robustnou konštrukciou, ktorá ide ruka v ruke s dobrou nosnosťou, ktorá môže činiť až celých 100 kilogramov. Súčasťou je záťažové koleso s hmotnosťou 6,5 kilogramov, vďaka čomu umožní tento ležatý rotoped rôzne nastavenia záťaže.

Celkovo má tento rotoped s opierkou k dispozícii 8 stupňov rôzne záťaže, ktorú možno manuálne navoliť. Zaujme aj jeho hmotnosť o výške 23 kilogramov, ktorá zaistí ľahkú manipuláciu. Recumbent má tiež počítač, ktorý informuje o hlavných parametroch jazdy.

Samozrejmosťou je možnosť správneho nastavenia s ohľadom na typ postavy. Výška od pedálov môže byť 72 centimetrov, čo je najkratšia vzdialenosť, ale aj 88 centimetrov, ktorú má tento rehabilitačné rotoped ako vzdialenosť najväčší. Vzdialenosť sedadla od zeme je pevná a robí presne 38 centimetrov.

Typ recumbent, cvičenie rôznych svalových partií, nízka hmotnosť
Nižšia nosnosť

Master R50 Ergometr

Master R50 Ergometr recenzie a test

Domáci rotoped Master R50 zaujme nielen dizajnom, ale aj svojimi funkciami. Monitoruje ako informácie spojené so vzdialenosťou, tak súvisiace so samotným výkonom. Má tiež systém BeltDrive, vďaka ktorému je chod plynulý a tichý. Zaujme aj kvalitným prevedením, ktorému výrobca verí natoľko, že ponúka záruku v dĺžke celých 5 rokov.

Celkovo je možné nastaviť si až 24 jednotlivých stupňov záťaže, ktorá je ovládaná elektronicky. Záťažové koleso má hmotnosť celých 10 kilogram. Cvičenie výrazne uľahčujú aj prednastavené programy. Tých je k dispozícii celkom 12 a možnosťou je zakomponovať do nich 4 užívateľské. Všetko je spojené s možnosťou vyhodnotenia vďaka funkcii Recovery.

Súčasťou je tiež konektor pre pripojenie MP3 prehrávača, podsvietený LCD monitor, alebo funkcie Body Fat, ktorá umožní meranie krvného tuku. Celková nosnosť je veľmi dobrých 150 kilogramov a cvičiť môžu vďaka možnosti nastavenia aj ľudia s výškou nad 195 centimetrov.

LCD displej, doplnkové funkcie, záruka 5 rokov
Vyššia cena

Hop-Sport HS-090H Apollo

Hop-Sport HS-090H Apollo recenzie a test

Tichý magnetický rotoped Hop-Sport HS-090H Apollo prekvapí hneď v úvode priloženou podložkou, ktorá je praktická hlavne s ohľadom na ochranu proti poškriabaniu podlahy. Tento stacionárny bicykel toho ale ponúka oveľa viac. Už spomínaný tichý chod sa potom pri domácom tréningu, predovšetkým v noci, obzvlášť hodí a vďaka držiaku na tablet alebo telefón, môžete počas tréningu sledovať film alebo počúvať hudbu.

Ergometer je tiež skvele technicky vybavený. Tréningový počítač má Bluetooth, ale najzaujímavejšie je samozrejme rozsah programov. Tých ponúka 12 prednastavených, a predovšetkým program HRC, riadený prácou srdca. K tomu je možné využiť buď senzor pulzu na riadidlách, alebo ešte lepšie telemetrický pás, ktorý je však nutné dokúpiť. Rotopéd pomáha s chudnutím a kondíciou vďaka funkcii Body Fat, pomocou ktorej zmeriate pomer tukového tkaniva.

Špecifikom je ďalej hmotnosť odporu 13 kg, ktorá je nadpriemerná a nepreťažuje kolená. Opomenúť nemožno ani skvelé možnosti nastavenia. Sedlo možno nastaviť zvisle a vodorovne, pričom meniť môžete tiež uhol volantu a riadidiel, problém tak nebudú mať ani osoby menšieho vzrastu. Rotoped je celkovo skvele vybavený a za stále dostupnú cenu.

Technická výbava, možný telemetrický pás, tichý chod
Nič sme nenašli

inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike recenzie a test

Rotoped do bytu inSPORTline Xbike je unikátny svojím konštrukčným spracovaním, ktoré umožňuje stacionárny bicykel jednoducho zložiť a upratať ho aj do veľmi malého priestoru, kde nebude prekážať. Je ideálnym tréningovým pomocníkom pre všetkých, ktorí žijú v malých bytoch a plnohodnotný rotoped by im v nich prekážal.

Určený je najmä pre ženy, alebo pre osoby s výškou postavy do 180 centimetrov. Túto hranicu okrem iného uvádza aj samotný výrobca a používatelia ju potvrdzujú. Ergonomické sedadlo má 6 stupňov nastavenia výšky a v madlách riadidiel sú integrované snímače tepovej frekvencie. Všetko je doplnené o computer, ktorý zobrazuje rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, čas, odometer, kalórie, pulz a scan.

Hmotnosť záťažového kolesa je len 1,75 kilogramu a brzdný systém je magnetický. Ovládanie záťaže prebieha manuálne a má celkom 8 stupňov intenzity. Všetko je tak podriadené kompaktným rozmerom, čo nemožno brať ako negatívum, ale vlastnosť. Nechýba voľnobeh, transportné kolieska, alebo systém vyrovnania nerovnosti. Maximálne zaťaženie je 100 kilogramov a samotný rotoped váži len 14,5 kg. V zloženom stave zaberá 131 cm na výšku, 46 cm na šírku a 47 cm do dĺžky.

Skladací rotoped, veľmi kompaktné prevedenie s nízkou hmotnosťou
Vhodný skôr pre menšie osoby

Spokey VEXOR

Spokey VEXOR recenzie a test

Rotoped na chudnutie Spokey VEXOR je veľmi kvalitný a robustný model, určený pre tých najnáročnejších spotrebiteľov. Vysokú kvalitu spracovania a použitých materiálov potvrdzuje nosnosť, ktorá patrí k najvyšším medzi všetkými modelmi. Maximálne zaťaženie je 170 kilogramov a samotná hmotnosť bicykla je 33 kg. Dobrou správou je, že pri takto vyššej hmotnosti výrobca nezabudol na transportné kolieska, ktoré sa rozhodne hodí.

Fyzická hmotnosť zotrvačníku je 6 kilogramov, model je však vybavený technológiou Optimized Power, ktorá umožňuje dosiahnutie rovnakej záťaže, ako keby mal zotrvačník váhu 8 kg. Záťaž sa nastavuje tlačidlami a brzdný systém je magnetický, prevádzka je teda pomerne tichá a efektívna zároveň. Automatická regulácia odporu je odstupňovaná v 16 tich polohách.

V základe má užívateľ možnosť výberu z 12 prednastavených tréningových programov, k dispozícii je tiež manuálny program a tri užívateľsky definovateľné programy. Veľký a prehľadný počítač zobrazuje čas, prejdenú vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, alebo tepovú frekvenciu. Tá je snímaná zabudovaným pulzometrem priamo v riadidlách, ktoré sú rovnako ako sedlo, vertikálne i horizontálne nastaviteľné.

Vysoká nosnosť 170 kilogramov, technológie Optimized Power
V dôsledku vysokej kvality spracovania vyššia cena

Hop-Sport HS-2080 Spark

Hop-Sport HS-2080 Spark recenzie a test

Hop-Sport HS-2080 Spark je optimálny rotoped pre rehabilitáciu v domácom prostredí, a to so skvelým pomerom cena/výkon, čo sa objavuje aj v mnohých užívateľských recenziách. Vypovedá o tom okrem iného magnetický systém odporu so záťažou 9 kg, zaisťujúce tichú prevádzku a kvalitné domáce tréning. Na druhú stranu je nutné spomenúť, že prehadzovanie záťaže v 8 možných stupňoch je len manuálne.

Za túto cenu by ste ergometer hľadali márne, takže sa musíte uspokojiť síce s funkciou merania pulzu, avšak bez automatického riadenia. Okrem pulzu vám počítač zobrazí taktiež rýchlosť, ktorou sa pohybujete, vzdialenosť, čas tréningu a počet spálených kalórií. Rotoped má nosnosť 120 kg a medzi jeho hlavné výhody sa rozhodne radí možnosti nastavenia.

Napríklad sedadlo umožňuje ako zvislé, tak horizontálne nastavenie, a prispôsobiť svojej výške môžete tiež riadidlá, presnejšie ich uhol. Praktický je ďalej držiak mobilného zariadenia, či už telefónu či tabletu pre sledovanie filmov počas cvičenia, alebo transportné kolieska. Zo skúseností užívateľov ďalej zaznieva chvála na robustné spracovanie, avšak aj niektoré sťažnosti na horšie návod.

Cena/výkon, pracuje bez napojenia do siete
Manuálne prehadzovanie záťaže, horšie návod pre zostavenie

Ako vybrať rotoped

Rotoped je skvelým pomocníkom pri chudnutí, rovnako ako pri snahe posilniť svalstvo ľudského tela. Prvé kritérium výberu je spojené s tým, o aký typ sa jedná. Najbežnejšie sú klasické vzpriamená kolesá. Tá aktuálnemu trhu dominujú a ich cieľom je maximálne nahradiť bežné bicykel. Druhým riešením sú takzvané ležatá kolesá. Využívané môžu byť nielen po úraze, alebo pri postihnutí, ale aj ako zaujímavá alternatíva. Tento segment nesie označenie recumbent.

Nosnosť a výška postavy

Pokiaľ bude rotoped využívaný viacerými ľuďmi, je pochopiteľne potrebné zohľadniť postavu každého. V prvom rade by to dobiela byť nosnosť. Obvyklou hodnotou nosnosti je 100 kilogramov a je len veľmi málo rotopedov, ktoré by ponúkli nosnosť nižšia. Stúpať však môže celkom výrazne, a to cez 120 a 130 kilogramov, až na výnimočne odolné s nosnosťou 180 kg.

Ďalej je nutné zohľadniť aj výšku postavy. Výber rotopedu je podobný, ako výber klasického cyklistického bicykla. Výška je jedným z hlavných parametrov výberu. U väčšiny je uvádzaná maximálna výška postavy, ktorá sa pohybuje okolo 190 centimetrov. Sú aj také riešenia, ktoré sú určené pre vyššiu jedinca.

Druhy brzdového systému

Tie sa odvíjajú hlavne od kvality rotopedu a tiež od jeho ceny. Najlacnejšie a najobyčajnejšie rotopedy majú systém brzdenia pomocou čeľustí alebo pásu. Ide o riešenie, ktoré je hlučnejší a môže sa celkom rýchlo opotrebovať. Zlatou strednou cestou je magnetický brzdový systém, ktorý je kvalitný a tiež celkom tichý. Tým najlepším riešením je takzvaný indukčný systém, ktorý prekypuje pozitívy, ale tiež je spojený s rotopedami s vyššou cenou.

Rolu hrá tiež ovládanie brzdového systému. Teda konkrétne nastavenej záťaže. Jednoduchším riešením je ručné ovládanie. Obvykle je možné pomocou kolieska nastaviť stupeň požadovanej záťaže. Prepracovanejším riešením je ovládanie záťaže elektronicky, pomocou tlačidiel smerom hore a dole. Ide o systém dômyselnejšie, jednoduchšie, ale logicky aj o niečo drahšie.

Kvalitná konštrukcia je základ

Ovplyvňuje nielen celkovú nosnosť a stabilitu rotopede, ale aj celkovú pohodlnosť. Základom by malo byť kvalitné a pohodlné sedlo. To by malo byť spojené s možnosťou nastavenia. Základom je rozhodne nastavenie jeho výšky. U kvalitnejších rotopedov nie je problém ani nastavenie horizontálne, teda posunutie dopredu alebo dozadu. Okrem sedla by mala byť nastaviteľná tiež riadidlá. Nie každý rotoped však túto možnosť ponúkne. Vhodné len preto hľadieť aspoň na ergonomické tvarovanie a možnosť ich držať v rôznych polohách.

Kvalitou konštrukcie by sa mali vyznačovať aj pedále. Nielen, že by mali ponúknuť pevnosť a dobrú oporu pre nohy. Určite sú vhodné aj remienky, do ktorých je možné nohu vložiť a tým zaistiť to, že bude lepšie držať na svojom mieste a zaistí aj lepší záber pri pohybe nahor. Ďalšie dôraz by mal byť daný aj na rám, ktorý by mal byť robustný a stabilný, a nemal by sa nijako kývať, či vydávať nepríjemné zvuky.

Zotrvačník rotopedu

Jedna z kľúčových častí je zotrvačník. U neho sa nehľadí ani tak na priemer, ako na jeho hmotnosť. Platí tu jasná priama úmera. Čím je ťažšie, tým lepšie. Označuje sa tiež ako záťažové koleso a u lacnejších modelov má hmotnosť okolo 4 kilogramov. U tých lepších jeho váha presahuje 6 kilogramov. Má vplyv hlavne na plynulejší chod pri samotnom rozjazde, ale aj na to, koľko možností záťaže je možné na rotopede zvoliť.

Funkcie spojené s jazdou

Aj keď rotoped ponúkne jazdu doma, na jednom mieste, môže dodávať informácie podobne, ako pri jazde na bežnom jazdnom bicykli. Rolu hrá kvalita počítača a ďalších prvkov, ktoré obsahuje. Základom by malo byť zobrazenie rýchlosti, rovnako ako dĺžky aktivity. S tým môže súvisieť informácie aj o priemernej rýchlosti, alebo o množstve spálených kalórií.

Medzi pokročilé funkcie môže patriť snímania tepu, a to väčšinou pomocou senzorov, ktoré sú umiestnené na riadidlách. Ďalej môžu existovať aj senzory, ktoré ponúknu možnosť zistiť hodnoty tuku v tele a postupne zobrazovať rozdiely v priebehu dlhšieho obdobia, kedy sa cvičí. Inovatívny rotopedy môžu ponúknu aj preddefinované tréningové programy.

Cena rotopedu

Tie najlacnejšie patrí do kategórie, ktorá je nižšia ako 200 eur. Sú určené skôr na rekreačné tréning, ktorý bude skôr nárazový. Nižšia cena bude odrážať ako jednoduchosť konštrukcie, tak i jednoduchosť funkcií. V rozmedzí 200 až 400 eur už je možné zaobstarať celkom kvalitný rotoped, ktorý sa hodí ku každodenným tréningu, ktorý uspokojí aj náročného záujemcu.

Existuje aj kategórie, kde cena presahuje 500 eur. Také varianty už sú plne profesionálne. Viac ako pre domáce použitie sa hodia skôr do fitness centier, kde sa hľadí na nutnosť univerzálneho použitia všetkými návštevníkmi, rovnako ako sa tu hľadí na dôraz na maximálnu odolnosť pri každodennej niekoľkohodinové záťaži.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.