Šport,

Stacionárne bicykle (rotopedy): Recenzie 9 najlepších

Pri snahe schudnúť alebo len posilniť svalstvo je stacionárny bicykel, inak tiež rotoped, obľúbeným fitness vybavením, čo potvrdzujú skúsenosti mnohých užívateľov. Možno ho využiť v pohodlí domova, bez nutnosti športovať vonku, a je tak alternatívou jazdy na bicykli. Kompaktné rozmery navyše umožňujú zaobstarať domáci rotoped do bytu, bez väčšej straty miesta v priestore. To tiež môže byť odpoveď na otázku, či kúpiť rotoped alebo bežecký pás.

Rozlišujeme klasické vzpriamené rotopedy (stacionárne bicykle), ktoré majú nahradiť bežný bicykel, a (horizontálne) ležaté rotopédy, inak označované ako recumbent. Rehabilitačný rotoped, teda recumbent, je využívaný po úrazoch, pri postihnutí alebo len ako alternatíva vo forme rotopedu s opierkou.

Varianty sa môžu líšiť prítomnosťou ergometri, svojimi vlastnosťami ako s ohľadom na funkcie, tak i celkovom pohodlie pri jazde. Rozdiely sú medzi manuálnymi a elektrickými rotopedy, ktoré sa odlišujú v ovládaní záťaže, ako aj medzi mechanickými a magnetickými rotopedy, ktoré majú odlišný brzdový systém. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie rotopedy a ich recenzie.

Najlepšie rotopedy (stacionárne bicykle) – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších rotopedov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelNosnosťBrzdový systémStupne záťaže 
inSPORTline Kalistic110 kgMagnetický8
Master R08120 kgMagnetický8
inSPORTline inCondi UB60i150 kgMagnetický32
HMS R 9203100 kgMagnetický8
Master R50 Ergometr150 kgMagnetický24
Acra Brother BC220110 kgMagnetický16
inSPORTline Xbike100 kgMagnetický8
Spokey VEXOR170 kgMagnetický12
Master R22 Ergometr110 kgMagnetický8

Porovnanie parametrov

 inSPORTline KalisticMaster R08inSPORTline inCondi UB60iHMS R 9203Master R50 ErgometrAcra Brother BC220inSPORTline XbikeSpokey VEXORMaster R22 Ergometr
Hmotnosť zotrvačníka2 kg5 kg7 kg6,5 kg10 kg5 kg1,75 kg6 kg6 kg
Typ rotopeduKlasickýKlasickýKlasickýHorizontálnyKlasickýKlasickýSkladacíKlasickýKlasický
Snímač tepuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Najlacnejšie rotopedy nájdete na Pricemania.sk.

Recenzie 9 rotopédov

inSPORTline Kalistic

inSPORTline Kalistic recenzie

Domáci rotoped inSPORTline Kalistic je ideálny rotoped do bytu. Má veľmi skladnú konštrukciu s nízkou hmotnosťou, ktorá je len 18,5 Kg. Maximálna nosnosť rotopedu je 110 kilogramov a doporučená maximálna výška športovca je 175 centimetrov. Rotoped je určený na domáce a pravidelné cvičenie.

Hmotnosť záťažového kolesa nepatrí medzi najvyššie, avšak ak nie ste profesionálny športovec, na trénovanie a chudnutie postačí. Hmotnosť zotrvačníka je 2 Kg a celkom rotoped ponúka 8 stupňov záťaže, ktoré sú nastaviteľné manuálne. Brzdný systém s technológiou BeltDrive je magnetický a vďaka spomínanej technológii tiež plynulý a veľmi tichý.

Rotoped je osadený computerom, ktorý ponúka množstvo užitočných funkcií. Okrem zobrazenia času, rýchlosti a kadencie ukazuje tiež prejdenú vzdialenosť, spotrebu kalórií, alebo tepovú frekvenciu. Samozrejmosťou sú transportné kolieska, alebo systém vyrovnanie nerovností.

Dobrý pomer cena/výkon, BeltDrive pre plynulý a tichý chod

Menšie nosnosť a nižšia hmotnosť zotrvačníka

Master R08

Master R08 recenzie

Rotoped Master R08 má jednu z hlavných svojich predností spojenú s tým, že sa jedná o veľmi kompaktný model hodiaci sa aj do menšieho priestoru. Jeho prednosťou je tiež magnetický brzdný systém, ktorý sa podpisuje na tom, že je počas jazdy veľmi tichý. Samozrejmosťou je manuálne ovládanie záťaže.

Celkovo môže byť daná záťaž nastavená až na 8 rôznych stupňov. Samotné záťažové koleso má 5 kilogramov. Vďaka nosnosti 120 kilogramov je určený aj pre osoby trpiace vyššiu nadváhou. Určený je aj pre osoby vyššia. Konštrukcia bude vyhovovať aj osobám, ktoré meria až 185 centimetrov.

Základom je praktický počítač, ktorý zobrazuje hlavné funkcie spojené s jazdou. V rukovätiach nechýba tiež integrovaný merač tepovej frekvencie. O pohodlnú jazdu sa stará ako dvoma smermi nastaviteľné sedlo, tak aj pásky na pedáloch. Tento typ rotopedu je tiež vybavený prídavnými kolieskami, ktorá uľahčí jeho prípadný transport.

Nosnosť, počítač s mnohými funkciami, nastaviteľnosť

Menej presné meranie tepu

inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i recenzie

Moderný stacionárny bicykel inSPORTline inCondi UB60i je veľmi tichý a skvele vybavený ergometer, ktorý spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Perfektné športové vlastnosti sú u tohto modelu samozrejmosťou, naviac je však rotoped vybavený modernými technológiami, ktoré z jazdy na ňom robia nevšedný zážitok.

Vďaka konektivite bluetooth a WiFi je možné spárovanie s chytrým mobilným telefónom, alebo tabletom. Pomocou neho možno potom koleso veľmi ľahko nastavovať a vyberať, alebo nahrávať ďalšie režimy a programy. Je kompatibilný s Kinomap aplikáciou, iC + Training, alebo s Fit Hi Way. Veľmi zaujímavou vecou je možnosť individuálneho cvičenia podľa ľubovoľnej trasy v prostredí Google Maps, môžete sa tak doslova prejsť na bicykli po celom svete.

Remeňový systém je veľmi tichý, má plynule nastaviteľné elektrické ovládanie záťaže, ktoré má 32 stupňov intenzity. Brzdný systém je magnetický a prítomný je tiež voľnobeh. Celkom je k dispozícii 20 prednastavených programov s automaticky meniteľnou záťažou. Záťažové koleso má váhu 7 kilogramov, nosnosť je 150 kg a maximálna výška športovca je 200 cm.

Tichý chod, Wi-Fi a bluetooth, elektricky ovládaná magnetická brzda, prepojenie s mobilom alebo tabletom

Vyššia obstarávacia cena

HMS R 9203

HMS R 9203 recenzie

Horizontálne rotoped čiže recumbent HMS R 9203 zaujme svojou univerzálnosťou. Umožní posilniť nohy, ale aj brucho, rovnako ako oblasť zadku. Zaujme robustnou konštrukciou, ktorá ide ruka v ruke s dobrou nosnosťou, ktorá môže činiť až celých 100 kilogramov. Súčasťou je záťažové koleso s hmotnosťou 6,5 kilogramov, vďaka čomu umožní tento ležatý rotoped rôzne nastavenia záťaže.

Celkovo má tento rotoped s opierkou k dispozícii 8 stupňov rôzne záťaže, ktorú možno manuálne navoliť. Zaujme aj jeho hmotnosť o výške 23 kilogramov, ktorá zaistí ľahkú manipuláciu. Recumbent má tiež počítač, ktorý informuje o hlavných parametroch jazdy.

Samozrejmosťou je možnosť správneho nastavenia s ohľadom na typ postavy. Výška od pedálov môže byť 72 centimetrov, čo je najkratšia vzdialenosť, ale aj 88 centimetrov, ktorú má tento rehabilitačné rotoped ako vzdialenosť najväčší. Vzdialenosť sedadla od zeme je pevná a robí presne 38 centimetrov.

Typ recumbent, cvičenie rôznych svalových partií, nízka hmotnosť

Nižšia nosnosť

Master R50 Ergometr

Master R50 recenzie

Domáci rotoped Master R50 zaujme nielen dizajnom, ale aj svojimi funkciami. Monitoruje ako informácie spojené so vzdialenosťou, tak súvisiace so samotným výkonom. Má tiež systém BeltDrive, vďaka ktorému je chod plynulý a tichý. Zaujme aj kvalitným prevedením, ktorému výrobca verí natoľko, že ponúka záruku v dĺžke celých 5 rokov.

Celkovo je možné nastaviť si až 24 jednotlivých stupňov záťaže, ktorá je ovládaná elektronicky. Záťažové koleso má hmotnosť celých 10 kilogram. Cvičenie výrazne uľahčujú aj prednastavené programy. Tých je k dispozícii celkom 12 a možnosťou je zakomponovať do nich 4 užívateľské. Všetko je spojené s možnosťou vyhodnotenia vďaka funkcii Recovery.

Súčasťou je tiež konektor pre pripojenie MP3 prehrávača, podsvietený LCD monitor, alebo funkcie Body Fat, ktorá umožní meranie krvného tuku. Celková nosnosť je veľmi dobrých 150 kilogramov a cvičiť môžu vďaka možnosti nastavenia aj ľudia s výškou nad 195 centimetrov.

LCD displej, doplnkové funkcie, záruka 5 rokov

Vyššia cena

Brother BC220

Brother BC220 recenzie

Magnetický rotoped Brother BC220 zaujme nielen svojím dizajnom, ale i vlastnosti. Pri cvičení je využívaný prevod plochým remeňom, vďaka čomu je zaistený veľmi tichý chod. Ďalej nechýba ani magnetická brzda, a možnosť nastaviť až 8 jednotlivých stupňov záťaže. O tú sa stará zotrvačníkové koleso, ktorého hmotnosť je 4,5 kilogramov.

Celková nosnosť je stanovená na 110 a vďaka možnosti si vertikálne nastaviť sedlo môžu na rotopede cvičiť ľudia s rôznou telesnou výškou. Tá môže byť až do veľkosti 178 centimetrov. Údaje o cvičenie im postúpi praktický počítač, ktorý monitoruje nielen napríklad čas a vzdialenosť, ale napríklad aj rýchlosť a spálené kalórie.

Pedále sú vybavené popruhmi pre možnosť ľahšie jazdy a konštrukcia zaistí maximálnu stabilitu, nechýba ani ergonomické rukoväte, ktoré uľahčia úchyt počas jazdy. A to hneď v niekoľkých polohách.

Nosnosť, kompaktné rozmery, kvalitné prevedenie

Absencia snímača tepu

inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike recenzie

Rotoped do bytu inSPORTline Xbike je unikátny svojím konštrukčným spracovaním, ktoré umožňuje stacionárny bicykel jednoducho zložiť a upratať ho aj do veľmi malého priestoru, kde nebude prekážať. Je ideálnym tréningovým pomocníkom pre všetkých, ktorí žijú v malých bytoch a plnohodnotný rotoped by im v nich prekážal.

Určený je najmä pre ženy, alebo pre osoby s výškou postavy do 180 centimetrov. Túto hranicu okrem iného uvádza aj samotný výrobca a používatelia ju potvrdzujú. Ergonomické sedadlo má 6 stupňov nastavenia výšky a v madlách riadidiel sú integrované snímače tepovej frekvencie. Všetko je doplnené o computer, ktorý zobrazuje rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, čas, odometer, kalórie, pulz a scan.

Hmotnosť záťažového kolesa je len 1,75 kilogramu a brzdný systém je magnetický. Ovládanie záťaže prebieha manuálne a má celkom 8 stupňov intenzity. Všetko je tak podriadené kompaktným rozmerom, čo nemožno brať ako negatívum, ale vlastnosť. Nechýba voľnobeh, transportné kolieska, alebo systém vyrovnania nerovnosti. Maximálne zaťaženie je 100 kilogramov a samotný rotoped váži len 14,5 kg. V zloženom stave zaberá 131 cm na výšku, 46 cm na šírku a 47 cm do dĺžky.

Skladací rotoped, veľmi kompaktné prevedenie s nízkou hmotnosťou

Vhodný skôr pre menšie osoby

Spokey VEXOR

Spokey VEXOR recenzie

Rotoped na chudnutie Spokey VEXOR je veľmi kvalitný a robustný model, určený pre tých najnáročnejších spotrebiteľov. Vysokú kvalitu spracovania a použitých materiálov potvrdzuje nosnosť, ktorá patrí k najvyšším medzi všetkými modelmi. Maximálne zaťaženie je 170 kilogramov a samotná hmotnosť bicykla je 33 kg. Dobrou správou je, že pri takto vyššej hmotnosti výrobca nezabudol na transportné kolieska, ktoré sa rozhodne hodí.

Fyzická hmotnosť zotrvačníku je 6 kilogramov, model je však vybavený technológiou Optimized Power, ktorá umožňuje dosiahnutie rovnakej záťaže, ako keby mal zotrvačník váhu 8 kg. Záťaž sa nastavuje tlačidlami a brzdný systém je magnetický, prevádzka je teda pomerne tichá a efektívna zároveň. Automatická regulácia odporu je odstupňovaná v 16 tich polohách.

V základe má užívateľ možnosť výberu z 12 prednastavených tréningových programov, k dispozícii je tiež manuálny program a tri užívateľsky definovateľné programy. Veľký a prehľadný počítač zobrazuje čas, prejdenú vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, alebo tepovú frekvenciu. Tá je snímaná zabudovaným pulzometrem priamo v riadidlách, ktoré sú rovnako ako sedlo, vertikálne i horizontálne nastaviteľné.

Vysoká nosnosť 170 kilogramov, technológie Optimized Power

V dôsledku vysokej kvality spracovania vyššia cena

Master R22 Ergometr

Master R22 recenzie

Elektrický rotoped Master R22 ponúkne možnosť elektronického ovládania celkovej záťaže. Celkovo je možné navoliť jeden z 16 stupňov a prispôsobiť cvičenie konkrétnym potrebám. O danú záťaž sa stará koleso, ktoré má hmotnosť presne 6 kilogramov.

Vďaka kvalitnej konštrukcii je istotou nielen vysoká nosnosť o výške 110 kilogramov. Výrobca garantuje jeho kvalitu päťročnou zárukou. Nechýba ani možnosť využitia osobami, ktoré merajú až 190 centimetrov. A to vďaka možnej nastaviteľnosti sedla horizontálne aj vertikálne, aj vďaka možnosti nastavenia sklonu riadidiel.

Rotoped má niekoľko moderných funkcií, ako napríklad Recovery, ktorá vie vyhodnotiť tréning. Program Body Fat zase vie zabezpečiť ľahkú kontrolu telesného tuku. Nechýba tiež tepová frekvencia a celkom 13 rôznych programov, ktoré monitorujú celé cvičenie, vrátane zobrazenia času, rýchlosti, vzdialenosti aj spálených kalórií.

16 záťažových stupňov, elektronické ovládanie, inovatívne programy

Vyššia hmotnosť

Ako vybrať rotoped

Rotoped je skvelým pomocníkom pri chudnutí, rovnako ako pri snahe posilniť svalstvo ľudského tela. Prvé kritérium výberu je spojené s tým, o aký typ sa jedná. Najbežnejšie sú klasické vzpriamená kolesá. Tá aktuálnemu trhu dominujú a ich cieľom je maximálne nahradiť bežné bicykel. Druhým riešením sú takzvané ležatá kolesá. Využívané môžu byť nielen po úraze, alebo pri postihnutí, ale aj ako zaujímavá alternatíva. Tento segment nesie označenie recumbent.

Nosnosť a výška postavy

Pokiaľ bude rotoped využívaný viacerými ľuďmi, je pochopiteľne potrebné zohľadniť postavu každého. V prvom rade by to dobiela byť nosnosť. Obvyklou hodnotou nosnosti je 100 kilogramov a je len veľmi málo rotopedov, ktoré by ponúkli nosnosť nižšia. Stúpať však môže celkom výrazne, a to cez 120 a 130 kilogramov, až na výnimočne odolné s nosnosťou 180 kg.

Ďalej je nutné zohľadniť aj výšku postavy. Výber rotopedu je podobný, ako výber klasického cyklistického bicykla. Výška je jedným z hlavných parametrov výberu. U väčšiny je uvádzaná maximálna výška postavy, ktorá sa pohybuje okolo 190 centimetrov. Sú aj také riešenia, ktoré sú určené pre vyššiu jedinca.

Druhy brzdového systému

Tie sa odvíjajú hlavne od kvality rotopedu a tiež od jeho ceny. Najlacnejšie a najobyčajnejšie rotopedy majú systém brzdenia pomocou čeľustí alebo pásu. Ide o riešenie, ktoré je hlučnejší a môže sa celkom rýchlo opotrebovať. Zlatou strednou cestou je magnetický brzdový systém, ktorý je kvalitný a tiež celkom tichý. Tým najlepším riešením je takzvaný indukčný systém, ktorý prekypuje pozitívy, ale tiež je spojený s rotopedami s vyššou cenou.

Rolu hrá tiež ovládanie brzdového systému. Teda konkrétne nastavenej záťaže. Jednoduchším riešením je ručné ovládanie. Obvykle je možné pomocou kolieska nastaviť stupeň požadovanej záťaže. Prepracovanejším riešením je ovládanie záťaže elektronicky, pomocou tlačidiel smerom hore a dole. Ide o systém dômyselnejšie, jednoduchšie, ale logicky aj o niečo drahšie.

Kvalitná konštrukcia je základ

Ovplyvňuje nielen celkovú nosnosť a stabilitu rotopede, ale aj celkovú pohodlnosť. Základom by malo byť kvalitné a pohodlné sedlo. To by malo byť spojené s možnosťou nastavenia. Základom je rozhodne nastavenie jeho výšky. U kvalitnejších rotopedov nie je problém ani nastavenie horizontálne, teda posunutie dopredu alebo dozadu. Okrem sedla by mala byť nastaviteľná tiež riadidlá. Nie každý rotoped však túto možnosť ponúkne. Vhodné len preto hľadieť aspoň na ergonomické tvarovanie a možnosť ich držať v rôznych polohách.

Kvalitou konštrukcie by sa mali vyznačovať aj pedále. Nielen, že by mali ponúknuť pevnosť a dobrú oporu pre nohy. Určite sú vhodné aj remienky, do ktorých je možné nohu vložiť a tým zaistiť to, že bude lepšie držať na svojom mieste a zaistí aj lepší záber pri pohybe nahor. Ďalšie dôraz by mal byť daný aj na rám, ktorý by mal byť robustný a stabilný, a nemal by sa nijako kývať, či vydávať nepríjemné zvuky.

Zotrvačník rotopedu

Jedna z kľúčových častí je zotrvačník. U neho sa nehľadí ani tak na priemer, ako na jeho hmotnosť. Platí tu jasná priama úmera. Čím je ťažšie, tým lepšie. Označuje sa tiež ako záťažové koleso a u lacnejších modelov má hmotnosť okolo 4 kilogramov. U tých lepších jeho váha presahuje 6 kilogramov. Má vplyv hlavne na plynulejší chod pri samotnom rozjazde, ale aj na to, koľko možností záťaže je možné na rotopede zvoliť.

Funkcie spojené s jazdou

Aj keď rotoped ponúkne jazdu doma, na jednom mieste, môže dodávať informácie podobne, ako pri jazde na bežnom jazdnom bicykli. Rolu hrá kvalita počítača a ďalších prvkov, ktoré obsahuje. Základom by malo byť zobrazenie rýchlosti, rovnako ako dĺžky aktivity. S tým môže súvisieť informácie aj o priemernej rýchlosti, alebo o množstve spálených kalórií.

Medzi pokročilé funkcie môže patriť snímania tepu, a to väčšinou pomocou senzorov, ktoré sú umiestnené na riadidlách. Ďalej môžu existovať aj senzory, ktoré ponúknu možnosť zistiť hodnoty tuku v tele a postupne zobrazovať rozdiely v priebehu dlhšieho obdobia, kedy sa cvičí. Inovatívny rotopedy môžu ponúknu aj preddefinované tréningové programy.

Cena rotopedu

Tie najlacnejšie patrí do kategórie, ktorá je nižšia ako 200 eur. Sú určené skôr na rekreačné tréning, ktorý bude skôr nárazový. Nižšia cena bude odrážať ako jednoduchosť konštrukcie, tak i jednoduchosť funkcií. V rozmedzí 200 až 400 eur už je možné zaobstarať celkom kvalitný rotoped, ktorý sa hodí ku každodenným tréningu, ktorý uspokojí aj náročného záujemcu.

Existuje aj kategórie, kde cena presahuje 500 eur. Také varianty už sú plne profesionálne. Viac ako pre domáce použitie sa hodia skôr do fitness centier, kde sa hľadí na nutnosť univerzálneho použitia všetkými návštevníkmi, rovnako ako sa tu hľadí na dôraz na maximálnu odolnosť pri každodennej niekoľkohodinové záťaži.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.