Šport,

Stacionárne bicykle (rotopedy): Recenzie 10 najlepších

Pri snahe schudnúť alebo len posilniť svalstvo je stacionárny bicykel, inak tiež rotoped, obľúbeným fitness vybavením, čo potvrdzujú skúsenosti mnohých užívateľov. Možno ho využiť v pohodlí domova, bez nutnosti športovať vonku, a je tak alternatívou jazdy na bicykli. Kompaktné rozmery navyše umožňujú zaobstarať domáci rotoped do bytu, bez väčšej straty miesta v priestore. To tiež môže byť odpoveď na otázku, či kúpiť rotoped alebo bežecký pás.

Rozlišujeme klasické vzpriamené rotopedy (stacionárne bicykle), ktoré majú nahradiť bežný bicykel, a (horizontálne) ležaté rotopédy, inak označované ako recumbent. Rehabilitačný rotoped, teda recumbent, je využívaný po úrazoch, pri postihnutí alebo len ako alternatíva vo forme rotopedu s opierkou. Zvláštnou kategóriou je potom airbike, čo je vzduchový rotopéd s lopatkovým odporovým kolesom, na ktorom sa efektívne precvičí aj horná polovica tela.

Varianty sa môžu líšiť prítomnosťou ergometri, svojimi vlastnosťami ako s ohľadom na funkcie, tak i celkovom pohodlie pri jazde. Rozdiely sú medzi manuálnymi a elektrickými rotopedy, ktoré sa odlišujú v ovládaní záťaže, ako aj medzi mechanickými a magnetickými rotopedy, ktoré majú odlišný brzdový systém. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie rotopedy a ich recenzie.

Najlepšie rotopedy (stacionárne bicykle) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších rotopedov z testov a hodnotenia pre rok 2025.

VzhľadModelNosnosťBrzdový systémStupne záťaže 
inSPORTline Xbike recenzie a testinSPORTline Xbike100 kgMagnetický8
Hop-Sport HS-090H Apollo recenzie a testHop-Sport HS-090H Apollo150 kgMagnetickýNešpecifikované
inSPORTline inCondi UB60i recenzie a testinSPORTline inCondi UB60i150 kgMagnetický32
HouseFit TIRO 70 recenzie a testHouseFit TIRO 70150 kgMagnetický16
Master R50 Ergometr recenzie a testMaster R50 Ergometr150 kgMagnetický24
Master R08 recenzie a testMaster R08120 kgMagnetický8
inSPORTline Ellare II recenzie a testinSPORTline Ellare II120 kgMagnetický8
HMS R 9259 recenzie a testHMS R 9259120 kgMagnetický8
Hop-Sport HS-2080 Spark recenzie a testHop-Sport HS-2080 Spark120 kgMagnetický8
Sportago Mini Bike Strong recenzie a testSportago Mini Bike Strong100 kg--

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 inSPORTline XbikeHop-Sport HS-090H ApolloinSPORTline inCondi UB60iHouseFit TIRO 70Master R50 ErgometrMaster R08inSPORTline Ellare IIHMS R 9259Hop-Sport HS-2080 SparkSportago Mini Bike Strong
Hmotnosť zotrvačníka1,75 kg13 kg7 kg33 kg10 kg5 kg24,2 kg28 kg9 kg-
Typ rotopeduSkladacíKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýHorizontálnyKlasickýMini
Snímač tepuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Najlacnejšie rotopedy nájdete na Pricemania.sk.

Recenzie a skúsenosti

inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike recenzie a test

Rotoped do bytu inSPORTline Xbike je unikátny svojím konštrukčným spracovaním, ktoré umožňuje stacionárny bicykel jednoducho zložiť a upratať ho aj do veľmi malého priestoru, kde nebude prekážať. Je ideálnym tréningovým pomocníkom pre všetkých, ktorí žijú v malých bytoch a plnohodnotný rotoped by im v nich prekážal.

Určený je najmä pre ženy, alebo pre osoby s výškou postavy do 180 centimetrov. Túto hranicu okrem iného uvádza aj samotný výrobca a používatelia ju potvrdzujú. Ergonomické sedadlo má 6 stupňov nastavenia výšky a v madlách riadidiel sú integrované snímače tepovej frekvencie. Všetko je doplnené o computer, ktorý zobrazuje rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, čas, odometer, kalórie, pulz a scan.

Hmotnosť záťažového kolesa je len 1,75 kilogramu a brzdný systém je magnetický. Ovládanie záťaže prebieha manuálne a má celkom 8 stupňov intenzity. Všetko je tak podriadené kompaktným rozmerom, čo nemožno brať ako negatívum, ale vlastnosť. Nechýba voľnobeh, transportné kolieska, alebo systém vyrovnania nerovnosti. Maximálne zaťaženie je 100 kilogramov a samotný rotoped váži len 14,5 kg. V zloženom stave zaberá 131 cm na výšku, 46 cm na šírku a 47 cm do dĺžky.

Skladací rotoped, veľmi kompaktné prevedenie s nízkou hmotnosťou
Vhodný skôr pre menšie osoby

Hop-Sport HS-090H Apollo

Hop-Sport HS-090H Apollo recenzie a test

Tichý magnetický rotoped Hop-Sport HS-090H Apollo prekvapí hneď v úvode priloženou podložkou, ktorá je praktická hlavne s ohľadom na ochranu proti poškriabaniu podlahy. Tento stacionárny bicykel toho ale ponúka oveľa viac. Už spomínaný tichý chod sa potom pri domácom tréningu, predovšetkým v noci, obzvlášť hodí a vďaka držiaku na tablet alebo telefón, môžete počas tréningu sledovať film alebo počúvať hudbu.

Ergometer je tiež skvele technicky vybavený. Tréningový počítač má Bluetooth, ale najzaujímavejšie je samozrejme rozsah programov. Tých ponúka 12 prednastavených, a predovšetkým program HRC, riadený prácou srdca. K tomu je možné využiť buď senzor pulzu na riadidlách, alebo ešte lepšie telemetrický pás, ktorý je však nutné dokúpiť. Rotopéd pomáha s chudnutím a kondíciou vďaka funkcii Body Fat, pomocou ktorej zmeriate pomer tukového tkaniva.

Špecifikom je ďalej hmotnosť odporu 13 kg, ktorá je nadpriemerná a nepreťažuje kolená. Opomenúť nemožno ani skvelé možnosti nastavenia. Sedlo možno nastaviť zvisle a vodorovne, pričom meniť môžete tiež uhol volantu a riadidiel, problém tak nebudú mať ani osoby menšieho vzrastu. Rotoped je celkovo skvele vybavený a za stále dostupnú cenu.

Technická výbava, možný telemetrický pás, tichý chod
Nič sme nenašli

inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i recenzie a test

Moderný stacionárny bicykel inSPORTline inCondi UB60i je veľmi tichý a skvele vybavený ergometer, ktorý spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Perfektné športové vlastnosti sú u tohto modelu samozrejmosťou, naviac je však rotoped vybavený modernými technológiami, ktoré z jazdy na ňom robia nevšedný zážitok.

Vďaka konektivite bluetooth a WiFi je možné spárovanie s chytrým mobilným telefónom, alebo tabletom. Pomocou neho možno potom koleso veľmi ľahko nastavovať a vyberať, alebo nahrávať ďalšie režimy a programy. Je kompatibilný s Kinomap aplikáciou, iC + Training, alebo s Fit Hi Way. Veľmi zaujímavou vecou je možnosť individuálneho cvičenia podľa ľubovoľnej trasy v prostredí Google Maps, môžete sa tak doslova prejsť na bicykli po celom svete.

Remeňový systém je veľmi tichý, má plynule nastaviteľné elektrické ovládanie záťaže, ktoré má 32 stupňov intenzity. Brzdný systém je magnetický a prítomný je tiež voľnobeh. Celkom je k dispozícii 20 prednastavených programov s automaticky meniteľnou záťažou. Záťažové koleso má váhu 7 kilogramov, nosnosť je 150 kg a maximálna výška športovca je 200 cm.

Tichý chod, Wi-Fi a bluetooth, elektricky ovládaná magnetická brzda, prepojenie s mobilom alebo tabletom
Vyššia obstarávacia cena

HouseFit TIRO 70

HouseFit TIRO 70 recenzie a test

Rotoped na chudnutie HouseFit TIRO 70 získal spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, trenažér je teda nielen veľmi obľúbený ale podľa recenzií užívateľov tiež bytelný s kvalitnými komponentami. Stabilná a masívna konštrukcia umožňuje používanie osobám až do výšky 190 cm a hmotnosti 150 kg. Zotrvačník má hmotnosť 9 kg a je vybavený modernou magnetickou brzdou, ktorá prispieva k veľmi tichému chodu.

Ovládanie záťaže je elektronické, čo umožňuje využitie mnohých prednastavených programov vrátane automatického HRC. Vedľa neho ponúka i WATT program, 12 prednastavených, jeden užívateľský a samozrejme manuálny režim s 16 ti úrovňami záťaže.

Šliapací stred je osadený kvalitnými ložiskami, čo stroju dodáva výrazne dlhšiu životnosť ako modelom s lacnejším typom stredu. Disponuje tiež transportnými kolieskami a nastaviteľným sedlom v dvoch smeroch. Práve sedlo je však terčom kritiky niektorých recenzií, spotrebitelia zmieňujú, že je príliš široké a málo pohodlné. Našťastie sa však dá ľahko vymeniť za akékoľvek iné sedlo, ktoré už bude vyhovovať.

Ocenenie Produkt roka, veľmi tichý chod, ideálny aj pre vyššie osoby okolo 190 cm
Menej pohodlné sedlo

Master R50 Ergometr

Master R50 Ergometr recenzie a test

Domáci rotoped Master R50 zaujme nielen dizajnom, ale aj svojimi funkciami. Monitoruje ako informácie spojené so vzdialenosťou, tak súvisiace so samotným výkonom. Má tiež systém BeltDrive, vďaka ktorému je chod plynulý a tichý. Zaujme aj kvalitným prevedením, ktorému výrobca verí natoľko, že ponúka záruku v dĺžke celých 5 rokov.

Celkovo je možné nastaviť si až 24 jednotlivých stupňov záťaže, ktorá je ovládaná elektronicky. Záťažové koleso má hmotnosť celých 10 kilogram. Cvičenie výrazne uľahčujú aj prednastavené programy. Tých je k dispozícii celkom 12 a možnosťou je zakomponovať do nich 4 užívateľské. Všetko je spojené s možnosťou vyhodnotenia vďaka funkcii Recovery.

Súčasťou je tiež konektor pre pripojenie MP3 prehrávača, podsvietený LCD monitor, alebo funkcie Body Fat, ktorá umožní meranie krvného tuku. Celková nosnosť je veľmi dobrých 150 kilogramov a cvičiť môžu vďaka možnosti nastavenia aj ľudia s výškou nad 195 centimetrov.

LCD displej, doplnkové funkcie, záruka 5 rokov
Vyššia cena

Master R08

Master R08 recenzie a test

Rotoped Master R08 má jednu z hlavných svojich predností spojenú s tým, že sa jedná o veľmi kompaktný model hodiaci sa aj do menšieho priestoru. Jeho prednosťou je tiež magnetický brzdný systém, ktorý sa podpisuje na tom, že je počas jazdy veľmi tichý. Samozrejmosťou je manuálne ovládanie záťaže.

Celkovo môže byť daná záťaž nastavená až na 8 rôznych stupňov. Samotné záťažové koleso má 5 kilogramov. Vďaka nosnosti 120 kilogramov je určený aj pre osoby trpiace vyššiu nadváhou. Určený je aj pre osoby vyššia. Konštrukcia bude vyhovovať aj osobám, ktoré meria až 185 centimetrov.

Základom je praktický počítač, ktorý zobrazuje hlavné funkcie spojené s jazdou. V rukovätiach nechýba tiež integrovaný merač tepovej frekvencie. O pohodlnú jazdu sa stará ako dvoma smermi nastaviteľné sedlo, tak aj pásky na pedáloch. Tento typ rotopedu je tiež vybavený prídavnými kolieskami, ktorá uľahčí jeho prípadný transport.

Nosnosť, počítač s mnohými funkciami, nastaviteľnosť
Menej presné meranie tepu

inSPORTline Ellare II

inSPORTline Ellare II recenzie a test

Domáci rotoped inSPORTline Ellare II je ideálny ako rotoped do bytu. Má kompaktné rozmery, a hlavne tichý chod, nebudete s ním preto rušiť susedov. Nízkej hlučnosti vďačí magnetickému brzdnému systému, ktorý aj pri vysokej záťaži nevydáva takmer žiadny hluk.

V dôsledku iba manuálneho nastavenia záťaže nevyžaduje pripojenie do elektrickej siete, môžete ho preto umiestniť kamkoľvek nehľadiac na zásuvky. K dispozícii je 8 úrovní záťaže, nie sú však žiadne prednastavené programy. Disponuje menším displejom s veľkým zobrazením hodnôt, display je vďaka tomu dobre čitateľný a zobrazuje napríklad čas, nosnosť alebo prejdenú vzdialenosť.

V madlách sú umiestnené snímače tepovej frekvencie, má držiak na fľašu a nožičky so systémom vyrovnanie nerovností. Poteší tiež prítomnosť transportných koliesok, ktoré uľahčujú jeho premiestnenie. Nízkej obstarávacej cene je bohužial podriadený miskový šliapací stred, ktorý sa javí ako jedinou nevýhodou tohto rotopedu.

Lacný, tichý magnetický brzdný systém, bez nutnosti napájania zo siete, dlaňové senzory tepu
Miskový šliapací stred

HMS R 9259

HMS R 9259 recenzie a test

Horizontálnej rotoped čiže recumbent HMS R 9259 zaujme svojou univerzálnosťou. Umožní posilniť nohy, ale aj brucho, rovnako ako oblasť zadku. Zaujme robustnou konštrukciou, ktorá ide ruka v ruke s priemernou nosnosťou, ktorá môže činiť až 120 kilogramov. Súčasťou je záťažové koleso s hmotnosťou 9 kg, vďaka čomu umožní tento ležatý rotoped rôzne nastavenie záťaže.

Celkovo má tento rotoped s opierkou k dispozícii 8 stupňov rôzne záťaže, ktorú možno manuálne navoliť. Recumbent má tiež jednoduchý počítač, ktorý informuje o hlavných parametroch jazdy. Tlačidlami možno prepínať medzi časom, rýchlosťou, vzdialeností, spálenými kalóriami a tepovou frekvenciou.

Vzdialenosť sedadla od zeme je pevná a robí presne 45 centimetrov. U sedátka sa však dá nastaviť vzdialenosť s ohľadom na výšku športovcov, a to od 62 cm do 90 cm. Sedadlo s madlami zaisťuje komfortnú jazdu a spotrebitelia ho v recenziách hodnotia ako tichý, skladný a pre domáce cvičenie plne dostačujúci.

Typ recumbent, dlaňové snímače tepovej frekvencie v madlách, nízka hlučnosť
Priemerná nosnosť 120 kg

Hop-Sport HS-2080 Spark

Hop-Sport HS-2080 Spark recenzie a test

Hop-Sport HS-2080 Spark je optimálny rotoped pre rehabilitáciu v domácom prostredí, a to so skvelým pomerom cena/výkon, čo sa objavuje aj v mnohých užívateľských recenziách. Vypovedá o tom okrem iného magnetický systém odporu so záťažou 9 kg, zaisťujúce tichú prevádzku a kvalitné domáce tréning. Na druhú stranu je nutné spomenúť, že prehadzovanie záťaže v 8 možných stupňoch je len manuálne.

Za túto cenu by ste ergometer hľadali márne, takže sa musíte uspokojiť síce s funkciou merania pulzu, avšak bez automatického riadenia. Okrem pulzu vám počítač zobrazí taktiež rýchlosť, ktorou sa pohybujete, vzdialenosť, čas tréningu a počet spálených kalórií. Rotoped má nosnosť 120 kg a medzi jeho hlavné výhody sa rozhodne radí možnosti nastavenia.

Napríklad sedadlo umožňuje ako zvislé, tak horizontálne nastavenie, a prispôsobiť svojej výške môžete tiež riadidlá, presnejšie ich uhol. Praktický je ďalej držiak mobilného zariadenia, či už telefónu či tabletu pre sledovanie filmov počas cvičenia, alebo transportné kolieska. Zo skúseností užívateľov ďalej zaznieva chvála na robustné spracovanie, avšak aj niektoré sťažnosti na horšie návod.

Cena/výkon, pracuje bez napojenia do siete
Manuálne prehadzovanie záťaže, horšie návod pre zostavenie

Sportago Mini Bike Strong

Sportago Mini Bike Strong recenzie a test

Mini rotopéd Sportago Mini Bike Strong je skvelým riešením pre seniorov a rehabilitáciu. Tak ako všetky rehabilitačné bicykle je určený na ruky a nohy, pre zlepšenie cirkulácie krvi či rozhýbanie kolena a svalov po úrazoch v rámci rehabilitačného cvičenia.

Sportago Mini Bike patrí medzi lacnejšie rehabilitačné rotopedy s dobrým pomerom cena/výkon. Rovnako ako pri drahších modeloch, aj tu nájdete dobre čitateľný veľký displej, ktorý ukazuje čas, vzdialenosť, rýchlosť, počet otáčok za minútu a množstvo spálených kalórií. Oproti výrazne drahším mini rotopédom ale musíte počítať s horším stredovým uložením.

Výrobca síce uvádza protišmykovú úpravu, avšak zo skúseností užívateľov v recenziách a ako pri iných modeloch, je vhodné dať protišmykovú podložku. Celkovo ho hodnotíme ako dobré riešenie pre nenáročných užívateľov.

Cena/výkon, stabilita, veľký displej
Bez podložky prešmykuje

Ako vybrať rotoped

Rotoped je skvelým pomocníkom pri chudnutí, rovnako ako pri snahe posilniť svalstvo ľudského tela. Prvé kritérium výberu je spojené s tým, o aký typ sa jedná. Najbežnejšie sú klasické vzpriamená kolesá. Tá aktuálnemu trhu dominujú a ich cieľom je maximálne nahradiť bežné bicykel. Druhým riešením sú takzvané ležatá kolesá. Využívané môžu byť nielen po úraze, alebo pri postihnutí, ale aj ako zaujímavá alternatíva. Tento segment nesie označenie recumbent.

Nosnosť a výška postavy

Pokiaľ bude rotoped využívaný viacerými ľuďmi, je pochopiteľne potrebné zohľadniť postavu každého. V prvom rade by to dobiela byť nosnosť. Obvyklou hodnotou nosnosti je 100 kilogramov a je len veľmi málo rotopedov, ktoré by ponúkli nosnosť nižšia. Stúpať však môže celkom výrazne, a to cez 120 a 130 kilogramov, až na výnimočne odolné s nosnosťou 180 kg.

Ďalej je nutné zohľadniť aj výšku postavy. Výber rotopedu je podobný, ako výber klasického cyklistického bicykla. Výška je jedným z hlavných parametrov výberu. U väčšiny je uvádzaná maximálna výška postavy, ktorá sa pohybuje okolo 190 centimetrov. Sú aj také riešenia, ktoré sú určené pre vyššiu jedinca.

Druhy brzdového systému

Tie sa odvíjajú hlavne od kvality rotopedu a tiež od jeho ceny. Najlacnejšie a najobyčajnejšie rotopedy majú systém brzdenia pomocou čeľustí alebo pásu. Ide o riešenie, ktoré je hlučnejší a môže sa celkom rýchlo opotrebovať. Zlatou strednou cestou je magnetický brzdový systém, ktorý je kvalitný a tiež celkom tichý. Tým najlepším riešením je takzvaný indukčný systém, ktorý prekypuje pozitívy, ale tiež je spojený s rotopedami s vyššou cenou.

Rolu hrá tiež ovládanie brzdového systému. Teda konkrétne nastavenej záťaže. Jednoduchším riešením je ručné ovládanie. Obvykle je možné pomocou kolieska nastaviť stupeň požadovanej záťaže. Prepracovanejším riešením je ovládanie záťaže elektronicky, pomocou tlačidiel smerom hore a dole. Ide o systém dômyselnejšie, jednoduchšie, ale logicky aj o niečo drahšie.

Kvalitná konštrukcia je základ

Ovplyvňuje nielen celkovú nosnosť a stabilitu rotopede, ale aj celkovú pohodlnosť. Základom by malo byť kvalitné a pohodlné sedlo. To by malo byť spojené s možnosťou nastavenia. Základom je rozhodne nastavenie jeho výšky. U kvalitnejších rotopedov nie je problém ani nastavenie horizontálne, teda posunutie dopredu alebo dozadu. Okrem sedla by mala byť nastaviteľná tiež riadidlá. Nie každý rotoped však túto možnosť ponúkne. Vhodné len preto hľadieť aspoň na ergonomické tvarovanie a možnosť ich držať v rôznych polohách.

Kvalitou konštrukcie by sa mali vyznačovať aj pedále. Nielen, že by mali ponúknuť pevnosť a dobrú oporu pre nohy. Určite sú vhodné aj remienky, do ktorých je možné nohu vložiť a tým zaistiť to, že bude lepšie držať na svojom mieste a zaistí aj lepší záber pri pohybe nahor. Ďalšie dôraz by mal byť daný aj na rám, ktorý by mal byť robustný a stabilný, a nemal by sa nijako kývať, či vydávať nepríjemné zvuky.

Zotrvačník rotopedu

Jedna z kľúčových častí je zotrvačník. U neho sa nehľadí ani tak na priemer, ako na jeho hmotnosť. Platí tu jasná priama úmera. Čím je ťažšie, tým lepšie. Označuje sa tiež ako záťažové koleso a u lacnejších modelov má hmotnosť okolo 4 kilogramov. U tých lepších jeho váha presahuje 6 kilogramov. Má vplyv hlavne na plynulejší chod pri samotnom rozjazde, ale aj na to, koľko možností záťaže je možné na rotopede zvoliť.

Funkcie spojené s jazdou

Aj keď rotoped ponúkne jazdu doma, na jednom mieste, môže dodávať informácie podobne, ako pri jazde na bežnom jazdnom bicykli. Rolu hrá kvalita počítača a ďalších prvkov, ktoré obsahuje. Základom by malo byť zobrazenie rýchlosti, rovnako ako dĺžky aktivity. S tým môže súvisieť informácie aj o priemernej rýchlosti, alebo o množstve spálených kalórií.

Medzi pokročilé funkcie môže patriť snímania tepu, a to väčšinou pomocou senzorov, ktoré sú umiestnené na riadidlách. Ďalej môžu existovať aj senzory, ktoré ponúknu možnosť zistiť hodnoty tuku v tele a postupne zobrazovať rozdiely v priebehu dlhšieho obdobia, kedy sa cvičí. Inovatívny rotopedy môžu ponúknu aj preddefinované tréningové programy.

Cena rotopedu

Tie najlacnejšie patrí do kategórie, ktorá je nižšia ako 200 eur. Sú určené skôr na rekreačné tréning, ktorý bude skôr nárazový. Nižšia cena bude odrážať ako jednoduchosť konštrukcie, tak i jednoduchosť funkcií. V rozmedzí 200 až 400 eur už je možné zaobstarať celkom kvalitný rotoped, ktorý sa hodí ku každodenným tréningu, ktorý uspokojí aj náročného záujemcu.

Existuje aj kategórie, kde cena presahuje 500 eur. Také varianty už sú plne profesionálne. Viac ako pre domáce použitie sa hodia skôr do fitness centier, kde sa hľadí na nutnosť univerzálneho použitia všetkými návštevníkmi, rovnako ako sa tu hľadí na dôraz na maximálnu odolnosť pri každodennej niekoľkohodinové záťaži.

4.7/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.