Záhrada,

Robotické kosačky: Test a recenzie 10 najlepších

Robotická kosačka na trávu uľahčuje údržbu malé i veľké trávnaté plochy na záhrade či inom pozemku. Podobne ako klasická benzínová kosačka má aj táto rotačný mechanizmus, avšak v priemere oveľa tichšiu prevádzku. Automatická kosačka je určená predovšetkým pre nečlenité plochy, na druhú stranu niektoré modely zvládnu trávnik vo veľkom sklone, s vyššou alebo vlhkou trávou.

Určujúcim parametrom je veľkosť pozemku, od ktorého sa odvíjajú všetky ďalšie vlastnosti, pričom je potrebné zvážiť aj prekážky a úžiny. Ovládať možné kosačku ako tlačidlami na skelete, tak vzdialene pomocou telefónu. Nedisponuje zberným košom, ale mulčovacím mechanizmom pomocou žiletiek alebo noža. Bežná navigácia spočíva vo vymedzení sekacích zón položením špeciálneho drôtu s tým, že robotická kosačka s GPS umožní ešte presnejšie naplánovanie trasy kosenia.

Zohľadniť by ste mali nielen veľkosť pozemku, šírku záberu, výšku kosenia, hmotnosť, hlučnosť, dobu prevádzky a nabíjania, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s GPS, aký zvládne sklon terénu, alebo akými senzormi a funkciami disponuje. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie robotické kosačky a ich recenzie.

Najlepšie robotické kosačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších robotických kosačiek z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Husqvarna AutoMower 430 XTECHline TECH L6Husqvarna AutoMower 105Kärcher RLM 4Robomow RK2000 PROBMK Mower BM6 SmartStiga Autoclip 225 SBosch Indego S+ 500AL-KO Robolinho 700 WGardena Sileno City 500
Hmotnosť13,2 kg8,3 kg6,7 kg8,8 kg10,5 kg10 kg9 kg7,7 kg9 kg7,3 kg
Hlučnosť58 dB65 dB61 dB-60 dB60 dB65 dB61 dB60 dB58 dB
GPSÁnoNieNieNieNieNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Aká je najlepšia robotická kosačka bez vodiaceho drôtu?

Recenzie 10 robotických kosačiek

Husqvarna AutoMower 430 X

Husqvarna AutoMower 430 X recenzie a test

Robotická kosačka s GPS Husqvarna Automower 430 X je dobrou voľbou pre toho, kto chce stroj, ktorý sa na záhrade presne zorientuje. Vďaka tomu si poradí ako s členitosťou, tak zvýši efektivitu, pretože sa nebude vracať na pokosená miesta. Tento model je určený pre plochy až do 3 200 metrov štvorcových, a navyše zvládne aj väčšie svahy so sklonom do 45%.

Šírka záberu tohto modelu je dobrých 24 centimetrov. Vďaka existencii LCD displeja sa tiež veľmi ľahko nastavuje, a to aj vďaka klávesnici s celkom 19 tlačidlami. Prevedenie je kvalitný a robustný, čomu napovedá hmotnosť daného prístroja, ktorá je 13,2 kilogramov.

Ak kosačka pracuje, je potrebné počítať s hlučnosťou okolo 58 decibelov, čo jej radí medzi tiché kosačky. Na jedno nabitie zvládne kosiť po dobu až 135 minút, pričom doba nabíjania je zhruba polovičná, konkrétne 65 minút. Výhodou je tiež možnosť práce aj za mierneho dažďa.

Tichá prevádzka aj za mierneho dažďa, pre svahy, s GPS
Vysoká cena

TECHline TECH L6

TECHline TECH L6 recenzie a test

Robotická kosačka bez drôtu TECHline TECH L6 na svoju prácu nepotrebuje vodiaci drôt, čo je jej zásadná výhoda oproti väčšine ďalších automatických kosačiek. Po tráve sa pohybuje pomocou moderného senzora ZGS, ktorý sám rozpozná miesta s trávou, prázdne miesta alebo aj diery a vyhne sa im.

Využiť ju možno na pozemky o veľkosti až 400 m2 a zvládne sekať vo svahoch až do sklonu 50 %, pretože má poháňané všetky štyri kolesá. Kolesá majú hranatý tvar, ktorý výrazne pomáha s trakciou práve na svahu, alebo na nerovnom teréne. Záber 4 bodovej hviezdicovej čepele je 25 centimetrov a sekaciu výšku je možné nastaviť od 42 do 48 milimetrov.

Robotická kosačka na trávu disponuje Bluetooth prijímačom, vďaka ktorému sa dá ľahko pripojiť s telefónom alebo tabletom a špeciálnou aplikáciou. Cez tu je možné kosačku vzdialene ovládať. Spotrebitelia v recenziách oceňujú veľmi ľahkú obsluhu v dôsledku absencie vodiaceho drôtu, jednoduché ovládanie a kvalitné výsledky kosenia.

Robotická kosačka bez obvodového vodiča, Bluetooth konektivita, inovatívny senzor ZGS
Nabíjanie nie je automatické

Husqvarna AutoMower 105

Husqvarna AutoMower 105 recenzie a test

Automatická kosačka Husqvarna Automower 105 sa postará o údržbu stredne veľké trávnaté plochy. Kladom je kvalitná konštrukcia s nízkou váhou, ktorá je iba 6,7 kilogramov. Určená je pre záhrady, kde trávnatá plocha nepresahuje veľkosť 600 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj šírka záberu, ktorá je 17 centimetrov.

Počas kosenia je potrebné počítať s hlučnosťou, ktorá je 61 dB. Samozrejmá je možnosť nastavenia výšky kosenia, a to od 20 až po 50 milimetrov. Na napájanie využíva akumulátor a na jedno nabitie dokáže pracovať po dobu približne 70 minút pri dobíjaní približne 50 minút.

Poradí si aj so svahom o maximálnom sklone 25 percent. Nechýba bezpečnostné funkcie vrátane možnosti zadať PIN kód. Tým je chránená aj proti krádeži, pretože bude nepoužiteľná. Nechýba praktický LCD displej alebo klávesnica pre nastavenie.

Ochrana PIN kódom, nízka váha, doba kosenia
Ľahko vyššia hlučnosť

Kärcher RLM 4

Kärcher RLM 4 recenzie a test

Robotická kosačka na trávu Kärcher RLM 4 má dobrý pomer cena výkon a podľa popisu výrobcu je určená pre trávne plochy o veľkosti do 500 metrov štvorcových. Jej záber kosenia 20 cm patrí k priemeru, rovnako tak ako výška kosenia 25 až 55 milimetrov.

Disponuje mnohými modernými senzormi, ktoré pomáhajú efektivite kosenia aj bezpečnosti. Na kosačke nájdeme senzor sklonu, nárazu, zdvihu aj senzor dažďa. Na jedno nabitie zvládne sekať 50 minút a poteší aj jej funkcia samostatného návratu do dobíjacej stanice. Na vymedzenie plochy je nutné nainštalovať vodiaci drôt, následne sa pohybuje kosačka princípom náhody.

Na tele zariadenia sa nachádza displej obsluhy a poteší aj funkcia proti krádeži. Bez problémov zvláda sekať až do krajov a má funkciu mulčovania, ktorú zaisťuje celkom štvorica nožov. Dokáže sa pohybovať do stúpania až 45 % a iba zamrzí, že výrobca neuvádza jej hlučnosť.

Automatický návrat do nabíjacej stanice, dobrá dostupnosť náhradných dielov, mulčovanie
Nedohľadateľná hlučnosť

Robomow RK2000 PRO

Robomow RK2000 PRO recenzie a test

Robotická kosačka Robomow RK2000 PRO je unikátna svojim zabudovaným GSM modulom, cez ktorý s vami dokáže komunikovať bez ohľadu na vzdialenosť – na vyžiadanie pošle SMS správou, v akom stave sa aktuálne nachádza. Samozrejmosťou je aj možnosť ovládania cez aplikáciu Robomow App 2.0, ktorá zvládne aj online diagnostiku, alebo plánovanie.

Jedná sa o výkonnú robotickú kosačku, podľa výrobcu je určená na plochy 1500 až 2000 metrov štvorcových. Šírka kosenia je 21 centimetrov, za to nastaviteľná výška kosenia od 20 do 100 mm je výrazne nadpriemerná. Kosačku poháňa dvojica bez uhlíkových motorov, pracovať na jedno nabitie zvládne až 120 minút a pokosí svahy až do sklonu 45 %.

Samotné kosenie zaisťuje patentovaný disk, na ktorom sú asymetricky uložené štyri nože. Dokážu veľmi dobre kopírovať terén, majú nízku hlučnosť a hlavne zvládnu kosiť vlhkú trávu, dokonca aj za dažďa.

Pre plochy až 2000 m2, nadpriemerná výška kosenia 20 až 100 mm, zabudovaný GSM modul
Adekvátne vyššia cena

BMK Mower BM6 Smart

BMK Mower BM6 Smart recenzie a test

Automatická kosačka BMK Mower BM6 Smart má podľa recenzií spotrebiteľov výborný pomer cena/výkon. Podľa svojich skúseností najviac oceňujú dlhú výdrž na jedno nabitie, nízku hlučnosť a možnosť nastavenia až 6 samostatných zón.

Spomínaná dlhá doba prevádzky na jedno nabitie je podľa údajov výrobcu 3 hodiny a do plnej kapacity sa lítiový akumulátor s kapacitou 6,6 Ah nabije za 3 až 4 hodiny. Záber má bežných 21 centimetrov a za štandardné sa dá považovať aj výška kosenia 25–55 mm, ktorá je navyše nastaviteľná elektronicky.

Robotickú kosačku je možné ovládať priamo na zariadení, ale aj vzdialene cez mobilnú aplikáciu a bezdrôtovú komunikáciu Wi-Fi, ktorá má oproti Bluetooth dlhší dosah. Vo výbave jej nechýba dažďový senzor, senzor nárazu, zdvihnutie alebo napríklad senzor dlaždíc. Má zvýšenú vodeodolnosť IP54 a pomerne bohaté príslušenstvo v cene, vrátane 200 metrov obvodového drôtu alebo 200 ks kolíkov na jeho upevnenie do zeme.

Výborný pomer cena/výkon, dlhá doba kosenia, Wi-Fi konektivita
Nič zásadného

Stiga Autoclip 225 S

Stiga Autoclip 225 S recenzie a test

Robotická kosačka na trávu Stiga Autoclip 225 S je výkonná a vhodná na trávne plochy až do veľkosti 1100 m2. Na jedno nabitie batérií dokáže pracovať až 2,5 hodiny a následne sa nabije na plnú kapacitu za 120 minút. Návrat do nabíjacej stanice je automatický.

Pozemok je možné rozdeliť do 4 pracovných zón, v ktorých sa pohybuje náhodne a podľa natiahnutého vodiaceho kábla. Toho je v balení kosačky 150 metrov, spolu s 200 ks klincov na jeho bezpečné vedenie po pozemku. Má svahový senzor, snímač zdvihnutia aj nárazový senzor, čo vo všetkých prípadoch zvyšuje bezpečnosť kosačky aj jej okolia.

Proti krádeži je chránená PIN kódom a ovládať ju je možné pomocou klávesnice s displejom priamo na kosačke, alebo mobilnou aplikáciou cez Bluetooth konektivitu. Na rozdiel od iných robotických kosačiek pracuje Stiga s jedným veľkým oceľovým nožom, ktorý má priemer 25 cm. Ide o bezpečnejšie riešenie, pretože nehrozí odlomenie malých častí jednotlivých čepieľok.

Záber kosenia 25 centimetrov, dobrý výkon a dlhá výdrž, žací nôž z jedného kusu kovu
Nič zásadného

Bosch Indego S+ 500

Bosch Indego S+ 500 recenzie a test

Robotická kosačka Bosch Indego S+ 500 je určená predovšetkým na malé až stredné plochy do 500 m2, čomu zodpovedá aj jej pracovný záber 19 centimetrov. Výška kosenia trávy je nastaviteľná v troch krokoch od 30 mm do 50 milimetrov, kosačka disponuje jedným 18 V akumulátorom s dobou prevádzky a dobou nabíjania 60 minút.

Žacie ústrojenstvo pracuje s tromi nožmi, ktoré zvládajú ako dokonalé pokosenie trávy, tak aj mulčovanie. Má nízku hmotnosť 7,7 kg, takže sa ľahko prenáša a na prenášanie je čiastočne tiež určená, pretože dokáže obstarávať až tri rôzne trávne plochy.

V jej výbave nechýba mnoho senzorov, ktoré zefektívňujú jej prácu a robia ju bezpečnejšou. Má funkciu detekcie prekážok, inteligentný navigačný systém LogiCut, dokáže pracovať s časovým plánom a dokonca si naplánovať kosenie podľa predpovede počasia. Využíva k tomu samozrejme prepojenú aplikáciu, cez ktorú je možné robotickú kosačku ovládať aj hlasovo.

Navigačný systém LogiCut, kosenie podľa predpovede počasia, inteligentné nárazové senzory
Sklon svahu iba do 27 %

AL-KO Robolinho 700 W

AL-KO Robolinho 700 W recenzie a test

Automatická kosačka AL-KO Robolinho 700 W zaujme pomerom cena/výkon a určená je pre stredne veľké trávne plochy do veľkosti 700 metrov štvorcových. Veľkou výhodou je jej možnosť ovládania cez Wi-Fi, cez ktorú sa dokáže prepojiť aj do cloudových služieb IFTTT, ktoré slúži na ovládanie chytrej domácnosti.

Šírka záberu je dobrých 22 centimetrov a umožňuje nastavovať výšku kosenia od 22 mm do 55 milimetrov. Kosenie trávy zaisťujú 4 samostatné nože v systéme DCS (Double-Cut-Systém), ktorý kombinuje výborné výsledky strihu trávnika a mulčovania.

Robotická kosačka má nízku hlučnosť 60 dB a jej prevádzka aj inštalácia je podľa výrobcu jednoduchá. Vybavená je mnohými senzormi, ktoré prispievajú k bezpečnosti ale aj k ochrane proti krádeži. Vďaka jej rozmerom sa zmestí do priestorov so šírkou len 60 cm a terénne kolesá zaisťujú manévrovateľnosť aj vo svahoch so stúpaním do 45 %.

Dobrý pomer cena/výkon, pokročilé ovládanie cez Wi-Fi
Vodiaci kábel a kolíky nie sú súčasťou balenia

Gardena Sileno City 500

Gardena Sileno City 500 recenzie a test

Robotická kosačka na trávu Gardena šialené City 500 je určená pre použitie na menších záhradách, s veľkosťou do 500 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj jej veľkosť záberu, alebo doba prevádzky. Tá sa pri sekaní pohybuje okolo hodnoty 65 minút, čo je dobrý výkon. Zaujme tiež jej rýchle dobíjanie, ktoré môže trvať okolo 60 minút.

Umožní nastaviť si výšku kosenia, a to v rozmedzí od 20 milimetrov až po hodnotu 50 milimetrov. O sekanie sa starajú 3 nože. Kladom konštrukcia je veľmi nízka váha, ktorá je iba 7,5 kilogramov. Nechýba ani ochrana pomocou PIN kódu, možnosť sekanie za mierneho dažďa, alebo sekanie v úzkom koridore.

V prípade jazdy do svahu zvládne sklon s veľkosťou maximálne 25 stupňov. Počas práce je minimálne hlučná, čo dokladá hladina hluku o hodnote 58 dB. Nechýba senzor kolízie, ale aj nadvihnutie, alebo prevrátenia.

Bezpečnostné senzory, doba kosenia a nabíjania, nízka váha
Menšie šírka záberu

Ako vybrať robotickú kosačku

Robotická kosačka na trávu je automatický pomocník pre udržiavanie trávneho porastu. Sama si napríklad stráži mieru nabitie. Je schopná zamieriť do dokovacej stanice a po nabití pokračovať tam, kde prestala. Chýba ji zberný kôš a namiesto toho disponuje mulčovacím systémom vo forme noža alebo žiletiek. Aby splnila očakávania, je potrebné sa pri výbere zamerať na niekoľko parametrov. Medzi hlavné určite patrí kvalita materiálov a celkové prevedenie skeletu, ktorý by mal byť odolný.

Rozloha záhrady a terén

Východiskový bod výberu je veľkosť záhrady, respektíve trávnatého pozemku. Rovnako ako u iných kosačiek je približné delenie na malé záhrady do 400 m2, stredná okolo 800 m2 a veľké od 1600 m2 a viac. Okrem toho sledujte aj minimálnu šírku úžiny, ktorú kosačka zvládne prejsť a pokosiť. Tá sa pohybuje medzi 110 a 130 cm a mali by ste ju nájsť vo všeobecných parametroch.

Automatická kosačka by mala zvládnuť aj členitý terén, niektoré však môžu byť určené len pre jazdu po rovine, respektíve do 10% svahovitosti. Ak vaša záhrada nie je rovná, je potrebné sa zamerať na to, aký veľký sklon robotická kosačka zvládne. Najčastejšie si kosačky poradí so sklonom o veľkosti 25 percent, podľa technických schopností to môže byť aj viac.

Ovládanie, senzory a orientácia

Na vrchnej časti skeletu kosačky sa obvykle pod krytom nachádza LCD displej a ďalej potom tlačidla Štart, Stop a iné. U rady modelov je tiež možné ovládanie na diaľku, pomocou inteligentného telefónu a spárovanie cez Bluetooth. Ako ochranu môže mať PIN kód, bez ktorého nie je možné vykonávať zmeny nastavenia, alebo zvukový alarm, ktorý sa spustí vo chvíli odtrhnutie od terénu.

Prístroj ďalej disponuje radom senzorov, schopných reagovať na prekážky alebo náklon terénu. Praktický je potom hlavne dažďový senzor, pomocou ktorého je kosačka schopná vyhodnotiť túto situáciu a zamieriť späť do nabíjacej stanice. Ak je robotická kosačka s GPS modulom, umožní vám naplánovať trasu kosenia, a navyše bude vedieť o tom, aká plocha už pokosená je a aká nie.

Navigácia robotické kosačky funguje na princípe vymedzenie sekacie plochy položením drôtu (hraničného kábla) do zeme a upevnenie špeciálnymi kolíkmi. Nabíjacia jednotka by sa tiež nemala nachádzať v rohu pozemku, a káble potom musí začínať aj končiť u stanice, a to bez prekríženie alebo prerušenia.

Nabíjanie a doba prevádzky

Keďže je automatická kosačka vybavená elektromotorom, je potrebné zabezpečiť jeho pohon. O to sa stará akumulátor, typicky Li-Ion batéria, ktorá môže mať rôznu kapacitu. Od toho sa odvíja aj doba práce, ktorá sa môže pohybovať medzi 50 a 250 minútami na jedno nabitie. Pri určitej úrovňou zostávajúcej energie sa robotická kosačka vráti do nabíjacej stanice a po nabití opäť pokračuje v sekanie. Doba dobíjania je podobná ako doba prevádzky, teda medzi 40 a 200 minútami.

Záber a výška kosenia

Šírka záberu by mala zodpovedať rozlohe pozemku. Pre malé a stredné záhrady do 1000 m2 je vhodná automatická kosačka so záberom 17 – 20 centimetrov, pre veľké pozemky potom väčšie, pokojne až 56 cm záber. Väčšia šírka zhoršuje obratnosť stroja, je nákladnejšie na obstaranie i prevádzku vplyvom nadbytku výkonu.

Robotická kosačka ponúkne aj možnosť nastavenia výšky posekanej trávy, približne v rozmedzí 20 až 60 milimetrov. Nastavenie môže byť plynulé alebo krokové v niekoľkých polohách. Treba podotknúť, že tento typ kosačiek je určený hlavne pre udržiavanie trávnika, nie kosenie veľké trávy raz za čas.

Hlučnosť

Na rozdiel od benzínových kosačiek sú oveľa tichšie. Aj napriek tomu tu sú veľké rozdiely. Medzi tiché kosačky patria tie s hlučnosťou okolo 57 dB. Sú ale aj také, kde táto hodnota atakuje hranicu 70 dB. Tie už patrí do skupiny pomerne hlučných variantov.

4.5/5 - (45 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.