Záhrada,

Robotické kosačky: Test a recenzie 10 najlepších

Robotická kosačka na trávu uľahčuje údržbu malé i veľké trávnaté plochy na záhrade či inom pozemku. Podobne ako klasická benzínová kosačka má aj táto rotačný mechanizmus, avšak v priemere oveľa tichšiu prevádzku. Automatická kosačka je určená predovšetkým pre nečlenité plochy, na druhú stranu niektoré modely zvládnu trávnik vo veľkom sklone, s vyššou alebo vlhkou trávou.

Určujúcim parametrom je veľkosť pozemku, od ktorého sa odvíjajú všetky ďalšie vlastnosti, pričom je potrebné zvážiť aj prekážky a úžiny. Ovládať možné kosačku ako tlačidlami na skelete, tak vzdialene pomocou telefónu. Nedisponuje zberným košom, ale mulčovacím mechanizmom pomocou žiletiek alebo noža. Bežná navigácia spočíva vo vymedzení sekacích zón položením špeciálneho drôtu s tým, že robotická kosačka s GPS umožní ešte presnejšie naplánovanie trasy kosenia.

Zohľadniť by ste mali nielen veľkosť pozemku, šírku záberu, výšku kosenia, hmotnosť, hlučnosť, dobu prevádzky a nabíjania, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s GPS, aký zvládne sklon terénu, alebo akými senzormi a funkciami disponuje. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie robotické kosačky a ich recenzie.

Najlepšie robotické kosačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších robotických kosačiek z testov a hodnotení pre rok 2022.


Porovnanie parametrov

 Husqvarna AutoMower 430 XGardena R70Li 4072-32Husqvarna AutoMower 105McCulloch RM 1000Robomow RS 635 PRO SHonda Miimo HRM520STIGA AutoClip 720 SBosch Indego 350 ConnectAL-KO Robolinho E500Gardena Sileno City 500
Hmotnosť13,2 kg7,5 kg6,7 kg7 kg20 kg11,9 kg18,4 kg7,5 kg7,6 kg7,3 kg
Hlučnosť58 dB58 dB61 dB59 dB74 dB62 dB-59 dB60 dB58 dB
GPSÁnoNieNieNieNieNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 robotických kosačiek

Husqvarna AutoMower 430 X

Husqvarna AutoMower 430 X recenzie a test

Robotická kosačka s GPS Husqvarna Automower 430 X je dobrou voľbou pre toho, kto chce stroj, ktorý sa na záhrade presne zorientuje. Vďaka tomu si poradí ako s členitosťou, tak zvýši efektivitu, pretože sa nebude vracať na pokosená miesta. Tento model je určený pre plochy až do 3 200 metrov štvorcových, a navyše zvládne aj väčšie svahy so sklonom do 45%.

Šírka záberu tohto modelu je dobrých 24 centimetrov. Vďaka existencii LCD displeja sa tiež veľmi ľahko nastavuje, a to aj vďaka klávesnici s celkom 19 tlačidlami. Prevedenie je kvalitný a robustný, čomu napovedá hmotnosť daného prístroja, ktorá je 13,2 kilogramov.

Ak kosačka pracuje, je potrebné počítať s hlučnosťou okolo 58 decibelov, čo jej radí medzi tiché kosačky. Na jedno nabitie zvládne kosiť po dobu až 135 minút, pričom doba nabíjania je zhruba polovičná, konkrétne 65 minút. Výhodou je tiež možnosť práce aj za mierneho dažďa.

Tichá prevádzka aj za mierneho dažďa, pre svahy, s GPS
Vysoká cena

Gardena R70Li 4072-32

Gardena R70Li 4072-32 recenzie a test

Robotická kosačka Gardena R70Li 4072-32 je vhodná pre tých záhrady, kde je plocha menšia ako 700 metrov štvorcových. Tie dokáže pokosiť s možnosťou nastaviť si výšku kosenia, a to až do 50 milimetrov od zeme, pričom najmenšie výškou sú 2 centimetre.

Hmotnost daného modelu je 7,5 kilogramů. Kromě roviny se může pohybovat i na svahu, a to s maximálním sklonem terénu 25 procent. O bezpečnost se stará praktický senzor nadzvednutí, stejně jako senzor převrácení.

Počas prevádzky je veľmi tichá, pretože jej hlučnosť je nízkych 58 dB. Šírka záberu zodpovedá určenia pre veľkosť pozemku a má hodnotu 17 centimetrov. Tráva na záhrade mieri ku 3 žacím nožom, ktoré sa postarajú o jej dokonalé pokosenie. Na jedno nabitie pracuje až 60 minút pri typickom dobíjania okolo 70 minút.

Nízka cena, tichá prevádzka
Nižšia výška kosenia

Husqvarna AutoMower 105

Husqvarna AutoMower 105 recenzie a test

Automatická kosačka Husqvarna Automower 105 sa postará o údržbu stredne veľké trávnaté plochy. Kladom je kvalitná konštrukcia s nízkou váhou, ktorá je iba 6,7 kilogramov. Určená je pre záhrady, kde trávnatá plocha nepresahuje veľkosť 600 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj šírka záberu, ktorá je 17 centimetrov.

Počas kosenia je potrebné počítať s hlučnosťou, ktorá je 61 dB. Samozrejmá je možnosť nastavenia výšky kosenia, a to od 20 až po 50 milimetrov. Na napájanie využíva akumulátor a na jedno nabitie dokáže pracovať po dobu približne 70 minút pri dobíjaní približne 50 minút.

Poradí si aj so svahom o maximálnom sklone 25 percent. Nechýba bezpečnostné funkcie vrátane možnosti zadať PIN kód. Tým je chránená aj proti krádeži, pretože bude nepoužiteľná. Nechýba praktický LCD displej alebo klávesnica pre nastavenie.

Ochrana PIN kódom, nízka váha, doba kosenia
Ľahko vyššia hlučnosť

McCulloch RM 1000

McCulloch RM 1000 recenzie a test

Robotická kosačka na trávu McCulloch RM 1000 dokáže pracovať v akomkoľvek počasí. Poradí si ako sa suchú, tak aj mokrú trávou. Je určená na plochy, kde veľkosť nepresahuje 1 000 metrov štvorcových. Zvládne teda aj väčšie záhrady. Problémom jej nerobí ani sklon terénu. Ak je do hodnoty 25 percent, dokáže aj na ňom bez problémov kosiť.

Za jednu hodinu prevádzky zvládne bez problémov plochu o veľkosti 48 štvorcových metrov. O napájanie sa stará akumulátor, ktorý sa nabíja zhruba 50 minút. Je vybavená bezpečnostnou funkciou PIN kódu a tiež alarmom, čím eliminuje riziko krádeže.

Šírka záberu tejto kosačky je 17 centimetrov, čím sa radí skôr medzi menšie modely. Kladom je jej nízka váha, a to 7 kilogramov, alebo relatívne dobrá hlučnosť 59 dB. Pri kosení je možné nastavenie výšky v rozmedzí od 2 až po 5 centimetrov.

Nízka váha a hlučnosť, rýchle dobíjanie
Menšia šírka záberu

Robomow RS 635 PRO S

Robomow RS 635 PRO S recenzie a test

Robotická kosačka Robomow RS 635 PRO S je dobrým pomocníkom aj na veľké záhrady či pozemky, a to až o ploche 3 600 metrov štvorcových. Zvládne je okrem iného aj vďaka nezvyčajne veľkému záberu, ktorý je 56 centimetrov. Samozrejmosťou je nastavenie výšky kosenia od 20 milimetrov, až po výšku trávy, ktorá má hodnotu 80 milimetrov.

Na plný výkon zvládne pracovať celú 1 hodinu, pričom prijateľná je aj doba nabíjania, ktorá sa pohybuje okolo 2 hodín. Pri prevádzke je nutné počítať s vyššou hlučnosťou, ktorá sa u tohto modelu pohybuje na hranici 74 dB.

Jednoduché nastavenie zaistí podsvietený LCD displej a zvuková signalizácia. Váha danej kosačky je 20 kg. Dobre drží aj na zvažujúcom sa teréne, kde zvládne svahy so sklonom až 33 percent. Vybavená je aj GSM modulom na SIM kartu pre jednoduchšie ovládanie a monitoring, kedy s vami kosačka komunikuje pomocou SMS správ.

Veľká šírka záberu, pre svahovitý terén, GSM modul
Hlučnosť, vyššia cena

Honda Miimo HRM520

Honda Miimo HRM520 recenzie a test

Automatická kosačka Honda Miimo HRM520 si dokáže poradiť aj s väčšou záhradou. Je určená pre tých s plochou až 2 200 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj šírka záberu, ktorá je 22 centimetrov. Konštrukcia má veľkú odolnosť, ale aj nízku hmotnosť, ktorá je dobrých 11,9 kilogramov. K sekanie sú využívané hneď 3 kvalitné žacie nože.

Výšku kosenia je možné nastaviť v 70 rôznych variantoch. Tie začínajú na dĺžke trávy 20 milimetrov a končí na 60 milimetroch. Ako batérie je využitý moderný Li-Ion akumulátor s kapacitou 3 600 mAh, čo zaistí dobrú dobu prevádzky okolo 70 minút pri dobití do 60 minút.

Počas kosenia nie je kosačka výrazne hlučná, pretože hladina akustického tlaku je 62 dB. Okrem sekanie má ako ďalšie tiež funkciu mulčovanie, vďaka čomu pomáha udržiavať a tiež vyživovať trávnik. Samozrejmosťou je automatický prevádzku aj nabíjanie a veľkou prednosťou potom sekanie o sklone plochy do 45%.

Sklon plochy do 45%, škála nastavenie výšky kosenia
Vyššia cena

STIGA AutoClip 720 S

STIGA AutoClip 720 S recenzie a test

Robotická kosačka na trávu Stiga AutoClip 720 S zaujme predovšetkým svojou batérií. Jedná sa o typ Li-Ion, ktorý má kapacitu 13,8 Ah. Vďaka tomu dokáže na plné nabitie pracovať až po dobu 6 hodín. Aj preto je kosačka určená na väčšie plochy, a to až do veľkosti 4 000 metrov štvorcových. Šírka záberu, ktorá sa stará o efektivitu, je 35 centimetrov.

Hmotnosť kosačky je 18,4 kilogramov. Vďaka nízkemu ťažisku a kvalitným kolieskam si poradí aj so sklonom o veľkosti 45 percent. Sekanie je rozdelené do 4 zón. Nechýba automatické parkovanie v stanici, kde sa nabíja približne 4 hodiny.

Výšku sekané trávy je možné nastaviť, a to v rozmedzí od 25 mm až po 64 milimetrov. Je vybavená niekoľkými senzormi, ktoré detegujú dážď, monitorujú trávu, rovnako ako eliminujú riziko pádu. Kosačku možno s telefónom spárovať pomocou Bluetooth.

Dlhá výdrž, rad senzorov, Bluetooth
Vysoká obstarávacia cena

Bosch Indego 350 Connect

Bosch Indego 350 Connect recenzie a test

Robotická kosačka Bosch Indego 350 Connect zvládne ako automatickú prevádzku, tak aj ovládanie na diaľku, s využitím aplikácie. Určená je pre záhradu s veľkosťou do 350 metrov štvorcových, teda menšiu plochu. Ide o rotačnou akumulátorovú kosačku so záberom, ktorý je 19 centimetrov.

Samozrejmé je nastavenie výšky kosenia, ktoré môže byť s veľkosťou až 50 milimetrov, avšak s nevšedným vyšším minimom 3 cm. Tá, spolu s výdržou batérie a trochu zmätenú trajektórií pohybu zodpovedá nižšej cenovej kategórii, kam sa radí.

Kladom je jej nízka hmotnosť, ktorá je iba 7,5 kilogramov, tichá prevádzka, rovnako ako nízka spotreba energie. Vďaka systému Bosh Logicut je zaistený optimálny pohyb pre čo najefektívnejšie sekanie.

Nízka cena, ovládanie na diaľku
Výška kosenia, výdrž batérie

AL-KO Robolinho E500

AL-KO Robolinho E500 recenzie a test

Automatická kosačka AL-KO Robolinho E500 je pre svoje parametre určená na záhrady, ktoré svojou trávnatou plochou nepresahujú veľkosť 500 metrov štvorcových. Tie dokonale a rýchlo pokosí tiež vďaka zábere o veľkosti 20 centimetrov. Zaujme aj to, ako si poradí so svahom. Nerobí jej problém sklon, ktorý má hodnotu 45 percent.

Na jedno nabitie zvládne kosiť trávu po dobu až 50 minút, a to aj vďaka batérii Li-Ion s kapacitou 2,25 Ah. Po záhrade sa pohybuje úplne automaticky. Vďaka hladine akustického hluku 60 dB je veľmi tichým pomocníkom. Tiež zaujme svojou ľahkosťou, pretože váha činí 7,6 kilogramov.

Samozrejmá je možnosť nastavenia výšky kosenia. Najnižšia na hodnote 25 milimetrov, a to najvyššie na hodnote 55 milimetrov. O sekanie sa postarajú 2 nože, ktoré sú vyrobené z kvalitnej a odolnej nerezovej ocele. Celkovo ponúka vo svojej kategórii priaznivý pomer cena/výkon.

Sklon terénu až 45%, cena/výkon, výdrž batérie
Iba 2 nože

Gardena Sileno City 500

Gardena Sileno City 500 recenzie a test

Robotická kosačka na trávu Gardena šialené City 500 je určená pre použitie na menších záhradách, s veľkosťou do 500 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj jej veľkosť záberu, alebo doba prevádzky. Tá sa pri sekaní pohybuje okolo hodnoty 65 minút, čo je dobrý výkon. Zaujme tiež jej rýchle dobíjanie, ktoré môže trvať okolo 60 minút.

Umožní nastaviť si výšku kosenia, a to v rozmedzí od 20 milimetrov až po hodnotu 50 milimetrov. O sekanie sa starajú 3 nože. Kladom konštrukcia je veľmi nízka váha, ktorá je iba 7,5 kilogramov. Nechýba ani ochrana pomocou PIN kódu, možnosť sekanie za mierneho dažďa, alebo sekanie v úzkom koridore.

V prípade jazdy do svahu zvládne sklon s veľkosťou maximálne 25 stupňov. Počas práce je minimálne hlučná, čo dokladá hladina hluku o hodnote 58 dB. Nechýba senzor kolízie, ale aj nadvihnutie, alebo prevrátenia.

Bezpečnostné senzory, doba kosenia a nabíjania, nízka váha
Menšie šírka záberu

Ako vybrať robotickú kosačku

Robotická kosačka na trávu je automatický pomocník pre udržiavanie trávneho porastu. Sama si napríklad stráži mieru nabitie. Je schopná zamieriť do dokovacej stanice a po nabití pokračovať tam, kde prestala. Chýba ji zberný kôš a namiesto toho disponuje mulčovacím systémom vo forme noža alebo žiletiek. Aby splnila očakávania, je potrebné sa pri výbere zamerať na niekoľko parametrov. Medzi hlavné určite patrí kvalita materiálov a celkové prevedenie skeletu, ktorý by mal byť odolný.

Rozloha záhrady a terén

Východiskový bod výberu je veľkosť záhrady, respektíve trávnatého pozemku. Rovnako ako u iných kosačiek je približné delenie na malé záhrady do 400 m2, stredná okolo 800 m2 a veľké od 1600 m2 a viac. Okrem toho sledujte aj minimálnu šírku úžiny, ktorú kosačka zvládne prejsť a pokosiť. Tá sa pohybuje medzi 110 a 130 cm a mali by ste ju nájsť vo všeobecných parametroch.

Automatická kosačka by mala zvládnuť aj členitý terén, niektoré však môžu byť určené len pre jazdu po rovine, respektíve do 10% svahovitosti. Ak vaša záhrada nie je rovná, je potrebné sa zamerať na to, aký veľký sklon robotická kosačka zvládne. Najčastejšie si kosačky poradí so sklonom o veľkosti 25 percent, podľa technických schopností to môže byť aj viac.

Ovládanie, senzory a orientácia

Na vrchnej časti skeletu kosačky sa obvykle pod krytom nachádza LCD displej a ďalej potom tlačidla Štart, Stop a iné. U rady modelov je tiež možné ovládanie na diaľku, pomocou inteligentného telefónu a spárovanie cez Bluetooth. Ako ochranu môže mať PIN kód, bez ktorého nie je možné vykonávať zmeny nastavenia, alebo zvukový alarm, ktorý sa spustí vo chvíli odtrhnutie od terénu.

Prístroj ďalej disponuje radom senzorov, schopných reagovať na prekážky alebo náklon terénu. Praktický je potom hlavne dažďový senzor, pomocou ktorého je kosačka schopná vyhodnotiť túto situáciu a zamieriť späť do nabíjacej stanice. Ak je robotická kosačka s GPS modulom, umožní vám naplánovať trasu kosenia, a navyše bude vedieť o tom, aká plocha už pokosená je a aká nie.

Navigácia robotické kosačky funguje na princípe vymedzenie sekacie plochy položením drôtu (hraničného kábla) do zeme a upevnenie špeciálnymi kolíkmi. Nabíjacia jednotka by sa tiež nemala nachádzať v rohu pozemku, a káble potom musí začínať aj končiť u stanice, a to bez prekríženie alebo prerušenia.

Nabíjanie a doba prevádzky

Keďže je automatická kosačka vybavená elektromotorom, je potrebné zabezpečiť jeho pohon. O to sa stará akumulátor, typicky Li-Ion batéria, ktorá môže mať rôznu kapacitu. Od toho sa odvíja aj doba práce, ktorá sa môže pohybovať medzi 50 a 250 minútami na jedno nabitie. Pri určitej úrovňou zostávajúcej energie sa robotická kosačka vráti do nabíjacej stanice a po nabití opäť pokračuje v sekanie. Doba dobíjania je podobná ako doba prevádzky, teda medzi 40 a 200 minútami.

Záber a výška kosenia

Šírka záberu by mala zodpovedať rozlohe pozemku. Pre malé a stredné záhrady do 1000 m2 je vhodná automatická kosačka so záberom 17 – 20 centimetrov, pre veľké pozemky potom väčšie, pokojne až 56 cm záber. Väčšia šírka zhoršuje obratnosť stroja, je nákladnejšie na obstaranie i prevádzku vplyvom nadbytku výkonu.

Robotická kosačka ponúkne aj možnosť nastavenia výšky posekanej trávy, približne v rozmedzí 20 až 60 milimetrov. Nastavenie môže byť plynulé alebo krokové v niekoľkých polohách. Treba podotknúť, že tento typ kosačiek je určený hlavne pre udržiavanie trávnika, nie kosenie veľké trávy raz za čas.

Hlučnosť

Na rozdiel od benzínových kosačiek sú oveľa tichšie. Aj napriek tomu tu sú veľké rozdiely. Medzi tiché kosačky patria tie s hlučnosťou okolo 57 dB. Sú ale aj také, kde táto hodnota atakuje hranicu 70 dB. Tie už patrí do skupiny pomerne hlučných variantov.

4.5/5 - (44 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.