Veľké spotrebiče do kuchyne,

Retro chladničky: Test a recenzie 10 najlepších

Mnoho ľudí sa v dnešnej dobe vracia k retro štýlu a nemusí sa to týkať iba chladničiek, retro je moderne poňaté a dodáva vášmu domovu svieži vzhľad a štýl. Pri výbere domácich spotrebičov by ste mali vždy dávať pozor na to, aby spĺňali všetky vaše požiadavky, či už sa to týka vybavenosti spotrebiča alebo jeho dizajnu. Chladničky sú jedny z hlavných spotrebičov, sú denne používané a sú neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Len málo kto si dokáže predstaviť život bez tohto spotrebiča.

Chladničky sa samozrejme delí na mnoho typov, či už to je kombinovaná chladnička, retro chladnička s mrazničkou alebo retro americká chladnička. Každý si predstavuje pod retro chladničkou tak trošku niečo iné a každý kupujúci má trošku iné nároky. Základom je pre mnoho spotrebiteľov mraznička, vzhľad a určite energetická trieda. Okrem počtu plusov v energetickej triede za písmenom A je však tiež dôležité strážiť si samotnú spotrebu elektrickej energie. Opomenúť nemôžeme ani hlučnosť, alebo akumulačnou dobu v prípade výpadku elektrickej energie.

Napodiv je zvláštne, že o retro chladničky, alebo iné retro veci, sa skôr zaujíma mladšej generácie. Tento štýl mladých ľudí veľmi baví a vracia sa k nemu stále početnejšia skupina zákazníkov. Retro chladničky sa pritom od klasických odlišujú len vzhľadom, inak majú rovnaké moderné vybavenie ako chladničky klasického vzhľadu. Často im nechýba prázdninový režim, super chladenie, nulová zóna a ďalšie vymoženosti. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie retro chladničky a ich recenzie.

Najlepšie retro chladničky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších retro chladničiek z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Amica KGCR 387100 RGorenje ORK 192RKlarstein PopArtSmeg FAB28LBL3BOSCH KCE 40AW40ETA 2531AMICA VT 862 AMGorenje OBRB153RGorenje ONRK193CSnaige FR27SM-PRJ30F
Objem mrazničky63 l97 l12 l26 l88 l84 l13 l25 l91 l58 l
Mraziaci výkon3 kg/24h4,5 kg/24h-2 kg/24h14 kg/24h4 kg/24h2 kg/24h2 kg/24h9 kg/24h3 kg/24h
Hlučnosť40 dB40 dB45 dB35 dB38 dB42 dB37 dB40 dB38 dB39 dB
Akumulačná doba15 h30 h-12 h35 h21 h11 h17 h11 h17 h
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 retro chladničiek

Amica KGCR 387100 R

Amica KGCR 387100 R recenzie a test

Obľúbená retro chladnička Amica KGCR 387100 R je výrobok v nádhernom červenom spracovanie. Veľkou výhodou je jej kombinované prevedenie a mraznička, ktorá je umiestnená v spodnej časti chladničky. Chladnička je vybavená štyrmi policami z bezpečnostného skla a samozrejmosťou je držiak na fľaše, či priehradka na vajíčka.

Mraznička má tri police a jej čistý objem je skôr priemerných 63 litrov. Táto červená retro chladnička patrí do energetickej triedy E a jej odhadovaná spotreba za rok je 202 kWh. Vedľa objemu mrazničky je dôležitá tiež hodnota chladničky, tá v tomto prevedení ponúka 181 litrov. Mraziaci výkon činí 3 kilogramy za 24 hodín, a ak by došlo k výpadku elektrickej energie, potraviny udrží v chlade ďalších 15 hodín.

Veľkou výhodou je automatické odmrazovanie chladiacej časti chladničky a tiež zásuvka na ovocie, ktorá býva dnes už štandardom. Jej hlučnosť je 40 dB, je vybavená moderným LED osvetlením a dĺžka prívodného kábla je 1,5 metra. Spotrebitelia na nej oceňujú predovšetkým jej štýl a dobrú obstarávaciu cenu, naopak upozorňujú, že by mohla mať väčši vyrovnávaci rozsah nožičiek.

Dobrý pomer cena/výkon
Mierne vyššia hlučnosť

Gorenje ORK 192R

Gorenje ORK 192R recenzie a test

Kombinovaná chladnička Gorenje ORK 192R je nádherná červená retro chladnička od popredného výrobca chladničiek Gorenje. Veľkou výhodou je jej objemná mraznička, ktorá má funkciu super mrazenie a jej čistý objem je 97 litrov. Zle na tom nie je ani objem samotné chladničky, s objemom 227 litrov sa tiež radí medzi modely s najviac priestorom.

Energetická triedy je E a akumulačná doba činí skvelých 30 hodín, na nerovné zemi pre zmenu pomôžu dobre nastaviteľné nožičky. V chladničke sú 4 police a vo výbave je zahrnutý držiak na fľaše, či priehradka na vajíčka. Veľkou výhodou je tiež elektronické ovládanie schované za dvierkami chladničky s ukazovateľom teploty a LED displejom.

Ďalšou výhodou tejto retro chladničky je určite prázdninový režim. Ten v čase vašej dlhodobej neprítomnosti dokáže znížiť výkon, a pritom drží vnútri stálu teplotu. Chod chladničky s 40 dB je pomerne tichý a vzhľadom k jej veľkosti nie je ani priemerná ročná spotreba elektrickej energie 236 kWh nijako veľká.

Prázdninový režim, priestrannosť a dobrý pomer cena/výkon
Pozor na väčšie rozmery

Klarstein PopArt

Klarstein PopArt recenzie a test

Malá elegantná chladnička Klarstein PopArt je retro chladnička vo vintage dizajne 50. rokov. Na prvý pohľad zaujme jej krásne prevedenie, ktoré je navyše podľa recenzií spotrebiteľov tiež veľmi kvalitné. Aj napriek jej malé rozmery ponúkne ako chladničku s objemom 106 litrov, tak mrazničku, ktorá má objem 12 litrov. Spomínané rozmery sú potom 55 cm šírka, 55 cm hĺbka a len 97 cm výška.

Vzhľadom k prevedenie má zavesené dvere iba vpravo, vnútro chladničky má 2 poličky a box na zeleninu. 4 nožičky sú pre prípad nerovného povrchu výškovo nastaviteľné a vnútri chladiaceho priestoru potom nájdeme svetlo s ovládacím panelom teploty. Regulácia prebieha manuálne a nájdeme tu tiež funkciu rýchleho chladenia.

Hlučnosťou 40 dB sa radí do triedy hlučnosti C a jedinou vecou, ​​ktorá sa tejto retro chladničke dá vytknúť, sú chýbajúce parametre mrazničky. Výrobca bohužiaľ nezmieňuje jeho mraziaci výkon, ani akumulačné dobu pre prípad výpadku elektrickej energie, alebo poruchy.

Krásne a kvalitné prevedenie, funkcia rýchleho chladenia, zložka na fľaše a stojan na vajíčka
Výrobca neudáva parametre mrazničky

Smeg FAB28LBL3

Smeg FAB28LBL3 recenzie a test

Čierna chladničky Smeg FAB28LBL3 je svojím dizajnom a vzhľadom tým pravým spotrebičom, ktorý má za cieľ na seba upozorniť a strhnúť pozornosť. Hlavné plusové body získava jednoznačne za energetickú triedu, ktorá je D a ročnú spotrebu iba 130 kWh. Ušetrenými nákladmi za prevádzku tak môžete kompenzovať vyššiu obstarávaciu cenu, na ktorú sa nechá hľadieť ako na mierne negatívum.

Mraznička sa nachádza vo vnútri chladničky a je vybavená alarmom proti otvoreným dverám, upozornení budete vizuálne aj akusticky. Má antibakteriálne tesnenie a jej objem je 26 litrov, čo pre početnú rodinu nie je veľa, ale záleží vždy na preferenciách. Chladnička má objem už uspokojivejší a to 222 litrov.

Chladnička má otváranie dverí na ľavej strane a má oblý dizajn. Určite stojí za zmienku jej tichý chod s hlučnosťou iba 35 dB, alebo naopak nižšia akumulačná doba 12 hodín. Ani mraziacim výkonom 2 kg/24h nepatrí medzi špičku, ale skôr k priemeru. Má však veľmi podarené spracovanie, ktoré už na prvý pohľad pôsobí hodnotne a robustne.

Tichý chod, skvelá energetická trieda a ročná spotreba, unikátny dizajn
Vyššia cena, menšej mrazák

BOSCH KCE 40AW40

BOSCH KCE 40AW40 recenzie a test

Voľne stojaca kombinovaná chladnička BOSCH KCE 40AW40 je nádhernou retro chladničkou v bielom dizajne. Vďaka veľkému objemu, ktorý činí 302 litrov, je vhodná aj pre početnejšiu domácnosť s viacerými deťmi. Čistý objem mrazničky je príjemných 88 litrov a jeho umiestnenie je na spodku chladničky. Mraznička je vybavená aj funkciou super mrazenie, ktorú využijete pri vkladaní viac potravín naraz.

Čistý objem chladničky činí 214 litrov a väčšinu by mala potešiť aj úsporná energetická trieda. Ako už bolo povedané, chladnička je trochu väčších rozmerov a nižšia udávaná spotreba za rok je skrátka perfektná. Poteší tiež elektronické ovládanie teploty, ktoré je pre mraziacu a chladiacu časť zvlášť. Zabudnúť nesmieme ani na akustický varovný signál, ktorý sa ozve v prípade otvorených dverí.

Pozitívne je na tom chladnička tiež s hlučnosťou, ktorá dosahuje úroveň len 38 dB. Síce sa v porovnaní s inými modelmi môže zdať trochu drahšia, ale jej cena je opodstatnená modernou technikou, veľkosťou i kvalitou spracovania.

Energetická trieda, nízka hlučnosť a priestrannosť
Vyššia cena a hmotnosť

ETA 2531

ETA 2531 recenzie a test

Červená chladnička ETA 2531 je vzhľadovo veľmi podarená retro chladnička v kombinovanom prevedení. Akumulačná doba v prípade výpadku energie je 21 hodín a chladničke nechýba automatické odmrazovanie, čo určite ocení každý kupujúci.

Vnútri chladničky sú sklenené police, priehradky na fľaše a moderné LED osvetlenie. Konštrukčne je rozdelená na zvlášť chladničku a zvlášť mrazničku, pričom objem chladničky činí 216 litrov a mrazničky 84 l. Obe hodnoty sú ľahko nadpriemerné a bežné rodine táto kapacita bohato postačí.

V prípade porušenie tesnenie pri dverách ho možné jednoducho vymeniť svojpomocne, čo nebýva vždy zvykom a túto možnosť jednoznačne chválime. Lednice má menej funkcií, chýba aj display a varovné signály. Hlučnosťou sa však radí medzi priemerné modely a dosahuje 42 dB. Oproti iným výrobcom sa patrí spomenúť, že ETA poskytuje prémiový servis, ktorý predlžuje dobu záruky na 5 rokov, zákaznícku podporu a rýchlu servisnú službu.

Pekný dizajn, kvalitný servis ETA, uspokojujúca veľkosť
Menej výbavy a ovládanie

AMICA VT 862 AM

AMICA VT 862 AM recenzie a test

Voľne stojaca jednodverová chladnička Amica VT 862 AM je výbornou voľbou pre menší počet ľudí v domácnosti, alebo do menších štýlových priestorov. Mraznička je umiestnenie vo vnútri chladničky a jej objem je len 13 litrov, tvorí ho jedna zásuvka a je umiestnená v hornej časti chladničky. Objem chladiaceho priestoru je 93 litrov, čo je k celkovo malým rozmerom adekvátne.

Chladnička je vybavená LED osvetlením a má automatické odmrazovanie. Má mechanické ovládanie termostatu a jej akumulačná doba je 11 hodín. Jednoduché ovládanie podčiarkuje jej čistý retro dizajn v béžovej farbe, ktorý zodpovedá dobám sedemdesiatych rokov.

V chladničke sú dve poličky z bezpečnostného skla a jedna zásuvka na ovocie a zeleninu. Vo dvierkach sú potom ďalšie 3 priehradky, dve sa nachádzajú vo vrchnej časti dverí a jedna na spod. Hlučnosť tejto retro chladničky činí 37 dB a jej energetická trieda je E. Udávaná ročná spotreba elektrickej energie činí 137 kWh, čo úplne zodpovedá veľkosti.

Nízka cena, praktické malé prevedenie, pekný dizajn
Iba základná vybavenosť

Gorenje OBRB153R

Gorenje OBRB153R recenzie a test

Chladnička Gorenje OBRB153R so svojim dizajnom inšpirovala veľmi známou automobilovou značkou VW, ktorá jasne dominuje vzhľadu. Odkazuje tým na legendárny automobil Volkswagen Transporter T1, ktorý radíme do rovnakej doby, z ktorej retro chladničky svojím vzhľadom vychádzajú.

Táto voľne stojaca retro chladnička je len jednodverová, avšak ponúka pomerne dobrý vnútorný priestor 229 litrov a ďalších 25 litrov v mrazničke. Mnoho zákazníkov určite ocenia jej energetickú triedu E a nízku priemernú ročnú spotrebu elektrickej energie 161 kWh.

Mraznička má funkciu super mrazenie a chladnička disponuje funkciou prázdninového režimu. Úroveň hluku tejto chladničky je 40 dB a skladovacia doba pri poruche činí 17 hodín. Vnútri chladničky nájdete 4 sklenené police, držiak na fľaše a police na fľaše vo dverách. Obstarávacia cena je vzhľadom k dizajnu nastavená pomerne priaznivo a môžete si byť istí, že rozhodne nebude k prehliadnutiu.

Eenergetická trieda, spotreba elektrickej energie, unikátny dizajn
Menšej objem mrazničky

Gorenje ONRK193C

Gorenje ONRK193C recenzie a test

Retro chladničky Gorenje ONRK193C je zástupcom voľne stojacich chladničiek s najvyššou energetickou triedou D. Veľkou prednosťou tejto chladničky je jej vybavenosť a funkcie, ktoré zahŕňajú nulovú zónu, no frost, antibakteriálnu ochranu aj varovný signál chladničky a mnoho ďalších. Ako veľmi dobrý možno hodnotiť napríklad mraziaci výkon s hodnotou 9 kg/24h či nízku ročnú spotrebu 196 kWh.

Objem tejto rodinnej chladničky je veľmi dobrý a priemernej rodine bude postačovať. Chladnička ponúka 222 litrov a mraznička 91 litrov. Priestor pre mrazenie je tvorený tromi zásuvkami a má funkciu super mrazenie. Ďalej je vybavená ukazovateľom teploty, a to ako pre chladničku, tak i mrazničku.

LED osvetlenie poskytne dlhú životnosť svetla a zníži spotrebu energie, navyše dodáva retro chladničke moderný šmrnc. LED displej s elektronickým ovládaním za dverami ponúka jednoduché a efektívne nastavenie a v neposlednom rade poteší dobrá akumulačná doba, ktorá zodpovedá 11 hodinám bez dodávky elektrickej energie.

Energetická trieda, moderná výbava a funkcie, vyšší výkon a nižšia spotreba
Nie je možnosť zameniť otváranie dverí

Snaige FR27SM-PRJ30F

Snaige FR27SM-PRJ30F recenzie a test

Retro chladnička Snaige FR27SM-PRJ30F je nádherne riešená čierna chladnička s antibakteriálnou ochranou. Spadá do energetickej triedy F a jej odhadovaná spotreba za rok činí 245 kWh. Spotrebič je doporučený skôr pre menší počet ľudí v domácnosti, pretože má celkovú kapacitu 252 litrov, z ktorej 194 litrov pripadá chladničke a 58 litrov mrazničke.

Vnútri chladničky sa nachádzajú 4 police z tvrdeného skla, ktoré sú prestaviteľné. Vďaka nastaviteľným nožičkám si môže dať chladničku ľahko do roviny aj na krivom povrchu, v dôsledku menšej hmotnosti 45 kilogramov by to nemal byť žiadny problém.

Hlučnosť chladničky je 39 dB, takže sa radí medzi tiché typy chladničiek. Bohužiaľ chladnička nie je vybavená žiadnou špeciálnu funkciu alebo vlastností, čo môže niekomu vadiť, iní zasa jej jednoduchosť ocenia. Bez prívodu elektriny udrží potraviny v chlade po 17 hodín a jej mraziaci výkon nie je nijako vysoký, činí 3kg za 24 hodín.

Dobrý pomer cena/výkon, dizajn, nízka hlučnosť 39 dB
Iba základné funkcie chladničky

Ako vybrať retro chladničku

Pri výbere tej správnej retro chladničky je dôležité si položiť pár otázok, na čo myslieť pri kúpe a aké funkcie využijete a aké nie. Nenechajte sa strhnúť len farbou, alebo dizajnom, pri výbere takto dizajnového spotrebiča to k tomu prirodzene zvádza. Každá chladnička je tak trošku iná, takže ak vám nezáleží vyložene na vzhľade, všetko si dobre premyslite, než obstaranie uskutočníte. V dnešnej dobe existuje mnoho špeciálnych funkcií, neoddiskutovateľnú úlohu však zohráva stále objem chladničky a mrazničky. Ten sa samozrejme odvíja od vašich požiadaviek, aká veľká ste rodina, alebo či kupujete chladničku len pre seba.

Typ chladničky

Chladničky sa z pravidla rozdeľujú na voľne stojace a vstavané. Ak si budete kupovať chladničku, vždy zvážte ako prvé svoju preferenciu. Voľne stojace chladničky spravidla nemožno dať do vstavanej kuchyne, naopak vstavanou možno dať aj samozrejme, ako voľne stojaci. Ak sa však bavíme o retro chladničkách, sú napospol všetky voľne stojace a to z dôvodu dizajnu, ktorý by mal ľuďom biť do očí hneď pri vstupe do vašej domácnosti. Ľudia si retro chladničku zaobstarávajú primárne kvôli jej vzhľadu a tak jej voľné umiestnenie v priestore dáva viac než zmysel.

Energetická trieda a spotreba elektrickej energie

Mnoho ľudí v dnešnej dobe správne myslí aj na úsporu energie, poťažmo peňazí vynaložených za prevádzku spotrebiča. Nielen retro chladničky bývajú na trhu v mnohých energetických triedach a nie vždy platí, že drahšia chladnička bude mať lepšiu energetickú triedu, teda úspornejšiu prevádzku. Pri prevádzke chladničky očakávame minimálne niekoľkoročnú službu, rozdiely medzi jednotlivými modelmi tak môžu byť veľmi znateľné.

Na energetickú triedu priamo nadväzuje udávaná priemerná ročná spotreba elektrickej energie, ktorá sa uvádza v kWh. Vždy by ste mali tento údaj dopredu poznať, a ak ho predajca neuvádza, nebojte sa na neho doptat. Medzi rôznymi modelmi môže byť ročne rozdiel až 200 kWh, čo pri súčasných cenách elektriny nie sú rozhodne malé peniaze.

Usporiadanie, hlučnosť a výkon

Retro chladničky sú v drvivej väčšine kombinované chladničky, ktoré spájajú chladničku a mrazničku do jedného celku. Mraznička môže byť umiestnená hore, alebo dole a tiež vnútri chladničky za jednými veľkými dverami, alebo môže mať svoje vlastné dvere. Vždy si skontrolujte veľkosť chladničky i mrazničky, či ich objem zodpovedá vašim potrebám a požiadavkám. Nenechajte sa zmiasť zdanlivo veľkú retro chladničkou na obrázku, ich dizajn často mate.

Hlučnosť je u všetkých moderných retro chladničiek väčšinou veľmi prijateľná, osciluje okolo 40 dB. Väčšiu pozornosť si zaslúži údaj nesúci názov mraziaci výkon, ktorý je udávaný v jednotkách kilogramov za 24 hodín. Základné a menej výkonné modely majú mraziaci výkon 2 kg/24h, zatiaľ čo lepšie modely môžu dosahovať aj 14 kg/24h. S týmto môžete porovnať tiež príkon spotrebiča, ktorý opäť niečo napovie o chladiacich schopnostiach konkrétneho modela.

Príslušenstvo a funkcie

Prihliadať môžete ďalej k príslušenstvu, ktoré môže byť súčasťou chladničky. Za príslušenstvo sa počíta držiak na fľaše, priehradka na vajíčka, party box, alebo napríklad miska na ľad. Aj keď je to len maličkosť, ktorá sa dá kedykoľvek dokúpiť, tak ak sú doplnky súčasťou chladničky, nebýva spravidla žiadny problém s ich kompatibilitou a všetko dokonale zodpovedá vnútornému usporiadaniu. Mnoho výrobcov predáva chladničku s vybavením v cene, nie je to však pravidlom.

Retro chladnička v podstate ponúka funkcie ako bežné súčasné chladničky. Môže sa jednať o digitálny display, funkciu super mrazenie, no frost, alebo napríklad prázdninový režim. Praktický je tiež varovný signál nedovretých dverí, ktorý príde vhod najmä rodinám s malými deťmi. Varovný signál vás môže upozorniť aj keď je v chladničke príliš vysoká teplota, čo spravidla zodpovedá opäť nedovřeným dverám. Najmä mladšia generácia potom ocenia display, ktorý zobrazuje hlavne nastavenú teplotu mrazničky a chladničky a ďalšie dôležité veci, ktoré sa spájajú s jej prevádzkou.

4.5/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.