Elektronika,

Reproduktory k PC: Test a recenzie 10 najlepších

Reproduktory k PC alebo notebooku boli, sú a budú nutnosťou A to preto, že na počítači sledujeme videá, počúvame hudbu, alebo hráme hry. Všetky tieto činnosti sú spojené so zvukom, ktorý sa k nám musí nejakým spôsobom dostať a PC reproduktory sú vedľa slúchadiel jediným možným nástrojom.

Reproduktory k počítaču by mali vyhovovať konkrétnym potrebám. Na občasný počúvanie plne postačí menšie a jednoduchšie reproduktory 2.0 alebo 2.1, zatiaľ čo pre milovníkov filmov, hier, či hudby by mali zabezpečiť dokonalý zvukový prejav, rovnako ako dostatočný zvukový výkon. Reproduktory 5.1 pri správnom zapojení dokážu ponúknuť aj priestorový zvuk, ktorý poznáte napríklad z moderného kinosály. Kvalitné reproduktory k PC môžu skvele hrať aj dobre vyzerať. Lacnejšie prevedenia sú často plastové, zatiaľ čo drahšie modely sú zhotovené z dreva, ktoré má lepšie zvukové vlastnosti.

Pomocou 3.5 mm jacka je možné pripojiť aj k mobilnému telefónu, alebo inému prehrávaču. Rozlišujeme u nich predovšetkým počet jednotlivých reproduktorov a ich výkon. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie reproduktory k PC a ich recenzie.

Najlepšie reproduktory k PC – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších reproduktorov k PC z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Genius SW-G2.1 1250Logitech Surround Sound Speakers Z906Trust Tytan 2.1 Speaker SetGenius SW-HF 5.1 6000FENDA F&D A180XCreative Labs Gigaworks T20 Series IIGenius SP-HF2.0 1800ALogitech Z200Creative Inspire A120Genius SW-G5.1 3500
Slúchadlový výstupÁnoNieÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoNieÁno
Typ použitiaHernéHernéStandardStandardHernéStandardStandardStandardStandardHerné
MateriálPlastPlastPlastDrevoPlastPlastPlastPlastPlastPlast
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 reproduktorov k pc

Genius SW-G2.1 1250

Genius SW-G2.1 1250 recenzie a test

Reproduktory 2.1 Genius SW-G2.1 1250 sú určené predovšetkým hráčom, čomu jasne zodpovedá tiež zaujímavý a moderný dizajn. Nesklame ani celkový hudobný výkon, ktorý činí 45 W. Z neho má 29 W kvalitný subwoofer a zvyšný výkon je dvoch satelitov s 2 x 8 W. Dobrá je aj citlivosť s hodnotou 90 dB aj frekvenčný rozsah vystavujúci 25 – 20 000 Hz.

Praktický je tiež duálny audio vstup využiteľný u herných konzol. Možné je aj pripojenie MP3 prehrávača, DVD, TV a ďalšieho zariadenia. Kladom je tiež oddelené ovládanie hlasitosti a celkom má model 3 výstupy typu jack 3,5 milimetrov.

Okrem možnosti celú zostavu postaviť na stôl a na zem je pripravená aj k tomu, aby ju bolo možné ľahko namontovať na stenu. Celková jej váha je 4,78 kilogramov, rozmery subwooferu sú 25,2 × 23,3 × 23,5 cm a satelitov 12,5 × 15,5 × 9,1 cm. Bohužiaľ zostava neponúka diaľkové ovládanie, ktoré je často veľmi praktické.

Dizajnové herné prevedenie, výkonný subwoofer, 3x jack
Výrazná svietivosť diódy

Logitech Surround Sound Speakers Z906

Logitech Surround Sound Speakers Z906 recenzie a test

Reproduktory 5.1 Logitech Z-906 zaujmú predovšetkým svojou certifikáciou THX, ktorá hovorí, že sú schopné poskytovať zvuk v štúdiovej kvalite. Zaujmú tiež celkovým RMS výkonom, ktorý má hodnotu o veľkosti 500 W. Okrem klasických analógových vstupov disponujú tiež vstupy digitálnymi, čo rozširuje možnosti použitia.

Na prednom paneli sú ako ovládacie prvky, tak aj čitateľný displej uľahčujúce celkové nastavenie. Využiť možno 2 optické, 1 digitálne a tiež klasický 3,5 mm jack vstup, alebo vstup s označením RCA. Každý z celkom 5 satelitov dokáže ponúknu výkon 67 W.

Vďaka diaľkovému ovládaču je možné systém ovládať odkiaľkoľvek, bez nutnosti k reproduktorom chodiť. Primárne ide o zostavu herné, ktorú však možno využiť aj inak. Zaujme štýlový dizajn, ktorá vsádza hlavne na elegantnú čiernu farbu.

Analógové a digitálne vstupy, výkon, diaľkový ovládač
Absencia HDMI

Trust Tytan 2.1 Speaker Set

Trust Tytan 2.1 Speaker Set recenzie a test

Reproduktory k PC Trust Tytan 2.1 Speaker Set sú modelom s dvoma satelitmi a jedným subwooferom. Ich celkový RMS výkon má hodnotu 60 W a unikátny je konštrukcia subwooferu, ktorý je zhotovený z kvalitného dreva. Ovládanie hlasitosti je umiestnené prakticky na samostatnom kábli. Model sa môže pýšiť certifikáciou THX.

Okrem klasického Line-In 3,5 mm jack je možné aj bezdrôtové prepojenie a to vďaka Bluetooth technológiu s dosahom až 10 metrov. Reproduktory ďalej disponujú praktickým vstupom na slúchadlá. Majú veľmi dobrý zvukový prejav a skvelú dynamiku.

Lákadlom je aj ich kompaktnosť, čo dokladajú rozmery 30 × 20 × 10 cm. S dobrými rozmermi je spojená aj nízka váha – tento model váži iba 1 kilogram. Na takto nízkej hmotnosti sa podpisuje aj využitie ľahkých plastových dielov.

Drevený subwoofer, Bluetooth, nízka váha
Kratšie napájací kábel

Genius SW-HF 5.1 6000

Genius SW-HF 5.1 6000 recenzie a test

PC reproduktory Genius SW-HF 5.1 6000 sú jedným z legendárnych modelov tejto značky. Zaujme ich vzhľad v imitácii dreva, rovnako tak ako ich všestranné použitie. Môžu byť prítomné ako u PC, tak napríklad u domáceho kina. Nadchne tiež ich celkový výkon, ktorý má hodnotu 200 Wattov. Samotný subwoofer zaujme hodnotou 100 W a jednotlivé reproduktory výkonom 20 W.

Zostavu vystihuje prehľadný LCD displej s modrým podsvietením, ktorý umožní jednoduché nastavenie parametrov. V konštrukcii nechýba ani praktický audio vstup pre pripojenie 5.1 domáceho kina. Ďalej sú k dispozícii 3 páry RCA vstupov.

Súčasťou modelu je aj diaľkové ovládanie, ku ktorému sú k dispozícii 2 AAA batérie. Na skvelú kvalitu zvuku majú vplyv parametre ako je citlivosť s hodnotou 80 dB, alebo frekvenčný rozsah, ktorého hodnota je 40 – 20 000 Hz.

Legendárna zostava, veľký výkon, LCD displej
Horšie odozva diaľkového ovládača

FENDA F&D A180X

FENDA F&D A180X recenzie a test

Reproduktory k počítaču F & D A180X zaujmú svojim veľmi originálnym dizajnom. Kombinácia čiernej a ostrých tvarov je veľmi podarená. Táto zostava s označením 2.1 má aj ďalšie prednosti, ako je potrebné celkový dostatočný výkon, ktorý má hodnotu 42 W. Nechýba tiež praktické diaľkové ovládaním, ktoré výrazne uľahčuje ovládanie.

Okrem klasického pripojenia disponujú tiež Bluetooth modulom, ktorý umožní bezdrôtové spárovanie s radom zariadení, a to s dosahom až 15 metrov. Nechýba tiež praktický USB vstup, ktorý umožní jednoduché prehranie vlastnej hudby z HDD, alebo USB disku.

Ich frekvenčný rozsah má hodnotu 170 – 20 000 Hz a výkon satelitov je 2×14 W. Majú tiež LED displej, na ktorom sa nechajú jednoducho nastavovať parametre. Kladom je aj integrované FM rádio, ktoré má pamäť na 100 staníc.

Štýlový dizajn, FM rádio, Bluetooth a USB
Prílišná hlasitosť rádia

Creative Labs Gigaworks T20 Series II

Creative Labs Gigaworks T20 Series II recenzie a test

Reproduktory 2.0 Creative GigaWorks T20 Series II sú jednoduché riešenie skladajúce sa iba z dvoch satelitov. Na jednom sú 3 ovládacie prvky, ktorými možno upraviť hlasitosť, výšky a tiež hĺbky. Model disponuje aj stereo výstupom pre pripojenie slúchadiel. K dispozícii sú ďalej 2 vstupy, vďaka ktorým je možné pripojiť potrebné MP3 prehrávač alebo mobil.

Poteší kvalitné počúvanie, ktorý je podložený dobrým frekvenčným rozsahom s hodnotu 50 – 20 000 Hz. Celkový výkon daného modelu je 14 W a majú 1 kanál. Zaujímavou funkciou je automatické vypínanie, ktoré dokáže šetriť elektrickú energiu.

Unikátna je schopnosť celkom dobrého podania priestorových efektov a tiež prítomnosť technológie Creative BasXPort, ktorá ponúka zaujímavejšie podanie basov. Celkovo na tomto modeli zaujmú aj jeho kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.

Technológia BasXPort, výkon, ovládanie na satelite
Iba 2.0 riešenie

Genius SP-HF2.0 1800A

Genius SP-HF2.0 1800A recenzie a test

Repráky k PC Genius SP-HF1800A sú prevedením typu 2.0, ide teda o dva satelity bez subwoofera. Ide o takzvané trojpásmové reproduktory, ktoré využívajú 4 palcového basového a 4 palcového stredového reproduktora. K nim sa pridáva reproduktor výškový, ktorý mojej veľkosť 1 palec.

Celková hodnota ich výkone činí 50 W a dobrý je tiež veľký frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz. Ideálne je tiež citlivosť, ktorá je udávaná 85 dB. Ďalej nechýba tiež výstup na slúchadlá a pripojiteľné sú ako k notebooku a PC, tak aj k televízii alebo k DVD prehrávaču.

Ovládanie hlasitosti sa nachádza priamo na reproduktore a nastaviť je možné ako výšky, tak basy. Celkové rozmery tohto modelu sú 145 × 380 × 182 mm a ich hmotnosť je celkovo 7,24 kg, čím patrí skôr do skupiny ťažších. Bohužiaľ nie sú opatrené diaľkovým ovládačom pre pohodlnejšie ovládanie na diaľku.

Trojpásmový model, dobrý výkon, ovládanie na satelite
Väčšia hmotnosť

Logitech Z200

Logitech Z200 recenzie a test

Reproduktory k notebooku Logitech Z200 sú typu 2.0, nedisponujú teda subwooferom, ale ide len o 2 satelity. Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa skvele hodí práve k laptopu. Dostupné sú v 2 farebných variantoch, a to v čiernom, alebo bielom prevedení. Za priemernú vzhľadom k veľkosti možno považovať hodnotu výkonu, ktorá je v súčte 5 W.

Okrem PC sú vhodné aj na pripojenie k tabletu, mobilnému telefónu alebo k televízii. Disponujú 2 štandardne používanými vstupy s označením 3,5 mm jack. Súčasťou ich konštrukcia je tiež praktická zdierka pre slúchadlá a hudbu produkujú celkovo 4 meniča.

Ovládanie je umiestnené na pravom reproduktore. Okrem hlasitosti je možné regulovať tiež intenzitu basov a nachádza sa tu tiež tlačidlo pre vypnutie napájania, čím možno šetriť elektrickú energiu.

2 vstupy, v čiernej alebo bielej, kompaktná veľkosť
Nižší výkon

Creative Inspire A120

Creative Inspire A120 recenzie a test

Reproduktory Creative Inspire A120 sú populárneho prevedenie 2.1. Pripojiť je možné ako k PC alebo notebooku, tak samozrejme k prehrávačom, mobilným telefónom a ďalším zariadeniam. Celkový výkon tejto zostavy je 9 W. Z toho je 4 W výkon samotného subwoofera, ktorý tak umožňuje veľmi dobré podanie basov.

Z technických parametrov zaujme celkový frekvenčný rozsah, ktorý má hodnotu 50 – 20 000 Hz. Dobrá je aj hodnota citlivosti majúce 75 dB. To všetko dohromady z nich robí dobrého a kompaktného pomocníka pre dostatočne kvalitné počúvanie hudby.

Vďaka svojim malým rozmerom sa skvele hodí na každý pracovný stôl, kde zaberú minium miesta. Tiež zaujme ich veľmi vydarený dizajn, ktorý v kombinácii s čiernou farbou pôsobí elegantným dojmom. Praktickou funkciou je aj drôtové diaľkové ovládanie umiestnené na samostatnom kábli.

Ovládanie na kábli, subwoofer, k rôznym zariadeniam
Menšie výkon

Genius SW-G5.1 3500

Genius SW-G5.1 3500 recenzie a test

Reproduktory k PC Genius SW-G5.1 3500 sú typu 5.1, čo znamená kombináciu 5 jednotlivých repro, ku ktorým je pridaný subwoofer. Jeho celková veľkosť je 6,5 palca. Dostatočne veľké sú aj jednotlivé reproduktory, ktoré majú veľkosť presne 3 palce. O pohodlné ovládanie sa stará praktické diaľkové ovládanie.

K dispozícii je tiež dostatok vstupov, rovnako ako výstupov. Medzi tie hlavné zaraďujeme napríklad 3,5 mm jacky a nemožno zabudnúť aj na line-in stereo vstup. Nechýba ani praktická vec, ktorú je výstup na slúchadlá.

Veľmi zaujímavý je aj štýlový dizajn, ktorý je ako stvorený hlavne k herným zostavám. Kvalitný zvuk však možno oceniť aj pri celom rade iných situácií. Zostava navyše zaujme aj kompaktnými rozmermi, čo sa hodí pri jej rozmiestňovaní v priestore.

Vstupy a výstupy, celkový výkon, dizajn
Kratšie káble k zadným repro

Ako vybrať reproduktory k PC

Reproduktory k PC je potrebné v prvom rade vyberať podľa ich typu a podľa toho, koľkým kanálový zvuk môžu ponúknuť. Základ tvorí reproduktory 2.0, ktoré sú zložené z dvoch reproduktorov bez subwoofera. O niečo lepším riešením sú reproduktory 2.1, tie vychádzajú z vyššie zmienené varianty a sú doplnené o subwoofer, ktorý zaisťuje lepšie basy. Záujemcovia o najlepšie a priestorový zvuk by si však mali vyberať medzi reproduktormi 5.1. Ide o variant, ktorý kombinuje jeden subwoofer a päticu klasických repro – takzvaných satelitov.

Technické špecifikácie

Technické parametre sa rozhodne oplatí starostlivo preštudovať, sú totiž medzi modelmi značné rozdiely. Jedným z hlavných parametrov reproduktorov k PC je určite ich výkon. Čím je vyššia, tým hlasnejšie môžu hrať. Jednoduchšie základné modely majú zvyčajne výkon okolo 10 W. Pri lepších sa hodnota výkonu drží nad 20 W a stúpa až do rádu stoviek Wattov. Úlohu pri výbere zohráva aj to, či sa jedná o celkový výkon, alebo výkon jednotlivých častí zostavy. Najčastejšie uvádzaný výkon je súčet celej sady reproduktorov.

Ďalším parametrom pri výbere je citlivosť. Je spojená s odpovedajúcou kvalitou zvuku s prihliadnutím na využitie energie. Citlivosť je udávaná v dB a platí, že má priamu súvislosť s výkonom. Tretím parametrom je frekvenčný rozsah a ideálne hodnoty sa pohybujú v rozmedzí 40 – 20 000 Hz. Aj tu platí, že čím je rozmedzie väčšia, tým lepšia je aj kvalita zvuku.

Prevedenie

Prevedenie sa líšia tak dizajnom, tak i použitými materiálmi. Reproduktory k PC môžu byť v elegantnom podaní, rovnako ako v agresívnom dizajne vhodným pre herné PC. Prvá spomenutá varianta je skôr hladká a neutrálne, druhá ostrá so zaujímavými farebnými prvkami. Ďalej netreba zabúdať na samotné použité materiály. U najlacnejších jasne dominuje plastové vyhotovenie, zatiaľ čo u lepších už môže byť použité drevo, ktoré vyzerá štýlovo a prináša aj lepšie zvukové vlastnosti.

Vstupy a výstupy

Túto časť možno deliť do dvoch kategórií, a to na vstupy analógové a digitálne. Klasikou sú dnes štandardné varianty, ako je 3,5 mm jack. Rovnako tak nechýbajú rôzne možnosti prepojenia napríklad s televíziou, alebo s domácim kinom. Tiež je dobré pri výbere hľadieť na výstup pre slúchadlá, ktorý umožní jednoduchšie pripojenie než ku klasickému PC. Moderne poňatá prevedení môžu disponovať aj konektivitou prostredníctvom Bluetooth modulu, teda bezdrôtovo.

Ovládanie

Reproduktory k PC treba často ovládať, a preto je samozrejmé ovládanie priamo na ich tele, ktoré môže byť doplnené aj o display. Okrem hlasitosti je možné zvlášť nastavovať tiež basy a výšky. Ďalšie varianty môžu zaujať špeciálnym káblom s ovládačom, ktorý možno natiahnuť na požadované miesto. Ideálnym riešením je však klasický diaľkový ovládač, pomocou ktorého možno repro ovládať odkiaľkoľvek.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Doplnkových funkcií a vlastností je celý rad, niektoré reproduktory k PC môžu disponovať vlastným USB vstupom, pre možnosť priameho prehranie hudby z USB flashdisku. Ďalšie zasa môžu ponúknuť rádio, ktoré je možné automaticky naladiť a tiež si aj uložiť obľúbené FM stanice. Zabúdať nemožno tiež na to, že okrem postavenie na stôl existujú aj varianty, ktoré sú určené na montáž na stenu. Nemožno nespomenúť ani stojanové, alebo stĺpové prevedenie, ktoré sa umiestňuje priamo na zem.

3.8/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.