Šport,

Ako vybrať rebriny (ribstole): do bytu, pre deti ai. | Recenzie

Rebriny patrí medzi jednu z veľmi efektívnych fitnes pomôcok a cviky na nich majú blahodarný vplyv na naše zdravie. Môžete na nich trénovať ako fyzickú kondíciu, tak sa pokúsiť spevniť svaly celého tela. Žebřinám sa inak hovorí aj ribstole, pričom klasický ribstol má svoj pôvod vo Švédsku.

Rebriny môžu byť vybavené tiež treba hrazdou alebo bralami, vďaka ktorým je dosiahnutá vyššia variability možných cvikov. Hrazda môže byť buď pevnou súčasťou rebrín, alebo môže byť odnímateľná. Spravidla sa potom jedná o závesnú hrazdu na rebriny.

Na trhu existujú aj posilňovacie stroje, kde sú ribstole ich súčasťou. Jedná sa typicky o univerzálnej cvičebný trenažér známy ako posilňovacia veža. Klasické ribstole potom môžete kúpiť spravidla buď kovové alebo drevené, prípadne z lacnejšie preglejky.

Pri ich výbere by ste mali okrem materiálu zohľadňovať aj ich nosnosť, nikdy nepodceňujte ich maximálne zaťaženie, vždy sa snažte, aby bola nosnosť naddimenzovaná. Modely sa medzi sebou tiež vzájomne líšia svojou výškou, šírkou a prípadne počtom priečok.

Spravidla sa ribstole montujú priamo do steny, sú však aj také prevedenie, ktorá sa kotví navyše medzi podlahu a strop. V takom prípade si overte výšku stropu v priestore, kam sa rebriny chystáte umiestniť. Pomerne obľúbené sú ďalej rebriny pre deti, ktoré môžu ponúknuť širokú škálu aktivít, počínaje povrazovými rebríkom a končiac hojdačkou. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie rebriny a ich recenzie.

Najlepšie rebriny – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších rebrín z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelMateriálVýška / ŠírkaNosnosť 
Benchmark Kraft recenzie a testBenchmark KraftDrevo, kov240 / 75 cm120 kg
inSPORTline Basicline recenzie a testinSPORTline BasiclineDrevo185 / 65 cm130 kg
Benchmark Champion recenzie a testBenchmark ChampionKov240 - 278 / 66 cm120 kg
inSPORTline Dremar recenzie a testinSPORTline DremarDrevo215 / 80 cm130 kg
Benchmark Energy recenzie a testBenchmark EnergyKov240 - 278 / 66 cm120 kg
inSPORTline Kombi 3 recenzie a testinSPORTline Kombi 3Drevo220 / 80 cm120 kg
inSPORTline Teenager 2 recenzie a testinSPORTline Teenager 2Drevo220 / 55 cm80 kg
inSPORTline Foolde recenzie a testinSPORTline FooldeDrevo220 / 86 cm100 kg
Benchmark Fusion Combo recenzie a testBenchmark Fusion ComboDrevo, kov225 / 76,5 cm120 kg
Benchmark Winner recenzie a testBenchmark WinnerKov242 / 66 cm150 kg

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 rebrín

Benchmark Kraft

Benchmark Kraft recenzie a test

Rebriny Benchmark Kraft sú kvalitné rebriny pekného dizajnu za zodpovedajúcu vyššiu cenu. Konštrukcia kombinuje kov a drevo, čo vyzerá veľmi zaujímavo. Drevené sú tu priečky, ktoré tak sú príjemné na dotyk a nosná konštrukcia potom je kovová, vrátane úchytov do steny, čo pomáha stabilite a trvanlivosti konštrukcie.

Ich súčasťou je aj hrazda na rebriny, ktorá je vyrobená z kovu a výrazne tak rozširuje možnosť cvikov, ktoré možno na tomto modeli vykonávať. Doplnky sú uchytené skrutky a sú teda odnímateľné. Celkové rozmery rebrín sú 240 cm na výšku a 75 cm na šírku. Pre uchytenie do steny je potrebné zakúpiť montážne prvky zvlášť, nie sú súčasťou balenia. Pripevnenie prebieha iba do steny a ribstole vám budú doručené v rozloženom stave. Ako priemernú možno hodnotiť nosnosť, ktorá činí 120 kilogramov.

inSPORTline Basicline

inSPORTline Basicline recenzie a test

Drevené rebriny inSPORTline Basicline sú základné rebriny, čo sa nosné konštrukcie týka a vyrobené sú z borovicového dreva. Na priečky je potom použité drevo bukové. Celkové prevedenie výrobku a opracovanie je veľmi kvalitné, povrch je lakovaný odolným bezfarebným lakom, ktorý nevydáva žiadny zápach. Údržba je potom veľmi jednoduchá, všetko je pevné a odolné.

Montážne prvky na stenu sú súčasťou produktu, a tak pre uchytenie do bežnej steny nebude potrebné nič dokupovať. Tento produkt rozhodne zaujme tých z vás, ktorí máte menší byt. Celková výška rebrín je totiž iba 185 cm a šírka je tiež menších 65 cm. Výrobca uvádza maximálnu nosnosť na jednu priečku 130 kilogramov, čo je dobrá hodnota. Celkom je k dispozícii priečok osem, ich montáž z rozloženého stavu je jednoduchá, rýchla a poteší aj možnosť pripevnenia doplnkov.

Benchmark Champion

Benchmark Champion recenzie a test

Rebriny do bytu Benchmark Champion majú kovový rám, v ktorom sú aj kovové priečky. Samotné kovové priečky však majú plastový poťah, ktorý nešmýka a na dotyk je príjemnejší, než holý kov. Okrem toho nájdete na týchto rebrinách rad ďalších prvkov, medzi ktorými nechýba hrazda na ribstole ani bradlá na rebriny. Tieto dva bežné prvky ďalej doplňujú gymnastické kruhy, lano a šikmá lavica.

Ich výbava je tak nadštandardne bohatá a spoľahlivo na nich precvičíte a posilníte celé telo. Rebriny sa montujú do steny a do stropu. Výška stropu pre ich inštaláciu musí byť v rozmedzí 2,4 až 2,78 m. Horná priečka je vo výške 217 cm a šírka rebrín je potom 66 centimetrov, takže nezaberú ani toľko miesta. Pomerne zaujímavou vychytávkou je možnosť využitia bradiel ako držiaka na vzpieračskú tyč, čím sa ich univerzálnosť ešte zvyšuje.

inSPORTline Dremar

inSPORTline Dremar recenzie a test

Ripstole inSPORTline Dremar sú vyrobené z masívneho bukového dreva a povrch je dvakrát lakovaný, čo by malo zabezpečiť ich vysokú odolnosť. Súčasťou dodávky sú aj montážne prvky ako na zostavenie rebrín, tak na montáž pre uchytenie do steny. Kvitujeme veľmi jednoduchú montáž.

Zaujímavosťou je dvojica horných priečok, ktoré sú určené na uchytenie doplnkov, medzi ktoré môže patriť gumový pás, inverzné topánky, MultiTrainer alebo môžete využiť aj závesné hrazdy. Rebriny sú vysoké 215 cm a ich šírka je 80 cm. Spracovanie výrobku je na vysokej úrovni, čo dokladá aj ich dobrá nosnosť, ktorá činí 130 kilogramov.

Benchmark Energy

Benchmark Energy recenzie a test

Rebriny Benchmark Energy majú štandardnú nosnosť 120 kilogramov, rám a priečky sú vyrobené z kovu, pričom na priečkach je neoprénový poťah, ktorý zvyšuje užívateľský komfort. Súčasťou tohto produktu je dokonca tiež lavica s držiakom pre vzpieračskú tyč, ktorý môže slúžiť zároveň aj ako bradlá. Poteší tiež prítomnosť hornej hrazdy, ktorá má zahnuté konce a ponúka tak rad úchopov pre precvičenie mnohých partií.

Jedná sa o cvičebné náčinie s pomerne širokým záberom a v tomto ohľade musíte počítať aj s vyššou cenovkou. Inštalácia sa vykonáva do steny a stropu zároveň, takže je nutné dbať na výšku vášho stropu, ktorá musí byť medzi 240 a 278 centimetrami. Šírka rebrín je potom menších 66 centimetrov, takže nezaberú ani veľa miesta. Rebriny spĺňajú bezpečnostné normy PN-EN 12346:2001 a PN-EN 913:2008 pre gymnastické konštrukcie, sú dodávané v rozloženom stave a montážny materiál nie je ich súčasťou.

inSPORTline Kombi 3

inSPORTline Kombi 3 recenzie a test

Ribstole inSPORTline Kombi 3 ponúkajú závesnú hrazdu, čo môže byť pre veľa z vás zaujímavá varianta. Ďalej je tu lanový rebrík, lano alebo gymnastické kruhy a súčasťou príslušenstva je tiež detská šmykľavka. Využitie teda na nich nájde celá rodina, jedná sa o univerzálny model, ktorý poteší aj priaznivou obstarávacou cenou. Príslušenstvo je odnímateľné a rebriny sú vyrobené z borovicového a bukového dreva.

Trochu problematickejšie by mohla byť kompletizácia produktu, pretože niektoré súčasti nemusia podľa užívateľských recenzií ideálne lícovať. Je ale možné, že sa jedná o vady konkrétneho kusu. Výška rebrín je 220 cm a šírka 80 cm, maximálna nosnosť potom výrobca uvádza 120 kilogramov. Vďaka dodávanému príslušenstvu na nich posilníte brušné svaly, chrbát, dolné končatiny aj ďalšie svalové partie.

inSPORTline Teenager 2

inSPORTline Teenager 2 recenzie a test

Rebriny pre deti inSPORTline Teenager 2 poslúži deťom nielen na cvičenie, ale aj k zábave. Ostatne zábava formou pohybu je jedna z najlepších možností, ako môžu tráviť voľný čas. Jedná sa o detskú domácu zostavu na cvičenie, ktorá okrem rebrín obsahuje aj povrazový rebrík, gymnastické kruhy, lano a hojdačku. Vďaka tomu si v pohodlí bytu užijú rovnakú srandu, ako na vonkajšom ihrisku, ako podotýka sám výrobca.

Výrobok sa montuje do steny a jeho nosnej časti a priečky rebrín tvoria borovicové a bukové drevo. Vzhľadom k určeniu pre deti počítajte s nižšou nosnosťou, ktorá je 80 kilogramov. Výška zostavy je 220 cm a jej šírka potom 55 centimetrov. Nezaberie preto ani veľa priestoru a vaše deti získajú možnosť pravidelne cvičiť a baviť sa nevšedným vybavením, aspoň na chvíľu tak opustí virtuálne prostredie mobilných telefónov a tabletov. Ich prevedenie je kvalitné a poteší aj použitie veselých farieb, ktoré sa viac než hodí do detskej izby.

inSPORTline Foolde

inSPORTline Foolde recenzie a test

Rebriny inSPORTline Foolde majú v hornej časti umiestnenú veľmi robustnú hrazdu, ktorá priamo nabáda k prichytenie ďalšieho príslušenstva. Bočnice rebrín sú z borovicového dreva, priečky potom z dreva bukového. Prevedenie je pevné a odolné, dodávané sú v rozloženom stave a montážne veci na prichytenie ku stene bohužiaľ nie sú súčasťou výrobku.

Niektorí používatelia v recenziách hovorí o horšej kvalite lakovanie, môže však ísť o záležitosť konkrétneho kusu. Celkové rozmery rebrín potom sú 220 cm na výšku a 86 cm na šírku. Práve šírka 86 centimetrov je pomerne nadpriemerná, a preto ak chce niekto dostatočne priestranné rebriny, tento model je ideálny. Pravdepodobne v závislosti na tom majú ale tiež menšiu nosnosť 100 kg, preto na to pri nákupe pamätajte.

Benchmark Fusion Combo

Benchmark Fusion Combo recenzie a test

Ribstole do bytu Benchmark Fusion Combo sú síce za vyššiu cenu, ale zase ponúkajú okrem klasických ribstoly taktiež závesnú drevenú hrazdu, drevená bradlá a drevenú cvičebnú lavicu. Celkovo je kostra produktu v kombinácii kovu a dreva, kde rám je kovový a priečky rebrín drevené. Spracovanie je na vysokej úrovni a na rebrinách je to zrejmé hneď na prvý pohľad.

Výrobok je potreba uchytiť do steny, montážne prvky však v balení nenájdete, čo je vzhľadom k vyššej cene trochu škoda. Celkové rozmery sú u tohto modelu 225 cm na výšku a 76,5 cm na šírku. Maximálne prípustné zaťaženie potom výrobca stanovuje na 120 kilogramov. V dôsledku pomerne bohatého ďalšieho vybavenia sa jedná o univerzálnu cvičebnú zostavu, na ktorej si môžete dopriať ako kvalitný strečing, tak posilnenie všetkých svalových skupín.

Benchmark Winner

Benchmark Winner recenzie a test

Ribstole Benchmark Winner sú veľmi pevným kovovým modelom, ktorý minimálne v našom prehľade nemá konkurenciu. Ide v podstate o cvičebnú zostavu, ktorá kombinuje ribstole s priečkami s plastovým poťahom, hrazdu, bradlá, lavicu a uchytenie na vzpieračskú tyč, ktorú možno zaťažiť činkou až do váhy 90 kg. Ako už bolo naznačené, rebriny sú vyrobené kompletne z kovu, čo sa pozitívne podpisuje na ich kvalite.

Celková nosnosť je nadštandardných 150 kg a mierne nadštandardná je tiež cena, vzhľadom k vyššie opísanému je však úplne akceptovateľná. Všetko príslušenstvo je odnímateľné a produkt má celkové rozmery 242 cm na výšku a 66 cm na šírku. Montáž sa vykonáva len do steny a poteší aj možnosť použitia expanderov a ďalších posilňovacích závesných systémov, ktorými si ešte viac môžete rozšíriť už tak veľmi bohaté možnosti cvičenia.

Ako vybrať ribstole

Už v úvode nášho prehľadu produktov sme spomenuli, že rebriny môžeme poznať aj pod názvom ribstole. Niečo málo sme si tiež načrtli o ich použití. Poďme sa teraz na všetko pozrieť podrobnejšie a preskúmať jednotlivá hlavná kritériá výberu tých správnych rebrín pre vaše cvičenie. Nezabudneme si tiež povedať niečo o tom, aké sú najpopulárnejšie cviky, ktoré možno na tomto všestrannom cvičebnom nástroji prevádzkovať.

Materiál a spracovanie

S ohľadom na nákup rebrín by ste sa mali najprv rozhodnúť, či ste skôr pre klasickú drevenú, alebo kovovú konštrukciu. Drevo je všeobecne materiál príjemnejšie na dotyk, avšak u drevených rebrín je absolútne zásadné kvalita opracovania a povrchového laku. Ich opotrebenie používaním totiž môže byť výraznejší ako u rebrín kovových. Tiež si dajte pozor, aby ste kupovali pokiaľ možno rebriny z masívu, pretože existujú aj lacnejšie z preglejky, ktoré samozrejme nie sú tak kvalitné. Na druhú stranu sú zase lacnejšie, takže vo výsledku záleží, ako často ich hodláte používať.

Ak sa rozhodnete pre kovové rebriny, tak síce dostanete nejbytelnější možnú konštrukciu, ale počítajte s tým, že kov prirodzene chladí. Aj preto niektoré modely výrobcovia vybavujú neoprénovými alebo plastovými poťahy, ktoré zároveň môžu zlepšiť úchop. V niektorých prípadoch môžete naraziť aj na modely, ktoré kombinujú kovový rám a drevené priečky.

Rozmery a uchytenie

Pred kúpou si dobre rozmyslite, kde vlastne máte v pláne ribstole namontovať. Najmä je dôležité počítať s dostatočnou výškou stropu a nie je to len o tom, aby sa vám tam ribstole zmestili, ale aby na nich bolo možné tiež pohodlne pod stropom cvičiť. Nezabudnite tiež nosnosť, ktorá sa medzi modelmi môže výrazne líšiť. Vždy je lepšie mať ribstole predimenzované na váhu cvičenca než naopak.

Niektoré rebriny sa montujú len do steny, iné vyžadujú uchytenie aj do stropu. Tu potom je potrebné vedieť, aký rozsah výšky stropu je pre inštaláciu možný. Dajte si pozor aj na skutočnosť, že nie všetky produkty majú montážny materiál v balení. Ten je potom nutné si zaobstarať zvlášť.

Doplnky k rebrinám

Vybavenejší modely rebrín majú rôzne príslušenstvo, ktoré zvyšuje ich využiteľnosť. Často sa jedná o hrazdu a bradlá, ale môžu to byť napríklad tiež gymnastické kruhy, lavice a ďalšie. Na mnoho rebrín je možné uchytiť tiež vlastné príslušenstvo, napríklad závesnú hrazdu. Ak to máte v pláne, opäť na to myslite pri nákupe, aby pre to mali rebriny vhodné rozmery, ako šírku, tak výšku.

Rebriny pre deti

Špeciálnou kategóriou sú detské rebriny, na ktorých pri dodržaní váhového limitu môžete samozrejme cvičiť tiež, avšak ich primárna využitie je deťmi. Jedná sa o veľmi obľúbený prvok pre deti, ktorý môže mať mnoho podôb a ponúkať veľmi rad možností k zábave a vyvádzanie. Najčastejšie sú zhotovené v pestrých farbách a ich súčasťou je povrazový rebrík, gymnastické kruhy, lano, alebo hojdačka či šmykľavka.

Cviky na rebrinách

Medzi najtypickejšie cviky, pre ktoré sú rebriny ideálnym nástrojom, patrí vis na hrazde, priťahovanie nôh alebo vis hore nohami. Vis na hrazde je dobrým cvikom napríklad na boľavý chrbát alebo oblasť krčnej chrbtice. Priťahovanie nôh zase posilňuje stehenné svaly a šikmé brušné svaly.

Vis hore nohami potom podporuje krvný obeh a jedná sa hlavne o relaxačné cvičenie. Cvičiť toho na rebrinách ale samozrejme môžete oveľa viac a zamestnať tak všetky partie vášho tela. Skvelé je, že u rebrín môžete voliť cviky s rôznou obtiažnosťou. Sú tak vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých.

4.5/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.