Dielňa,

Rázové uťahováky: elektrické, aku, pneu | Recenzie, test

Rázový uťahovák je nástroj, vďaka ktorému je možné nahradiť klasické, skôr používané náradie. Používa sa k maximálnemu utiahnutie skrutiek, ale aj na vyťahovanie spojovacieho prvku z rôznorodých materiálov. Hodí sa ako náhrada klasických skrutkovačov, kľúčov, aj ďalších typov ručného náradia.

Už dávno nie sú rázové uťahováky vybavením iba profesionálnych dielní. Existujú aj varianty pre hobby použitie, určené do domácich dielní a bežnú údržbu okolo domu. Uťahovač využijete na kolesá pri výmene pneumatík, pre povolenie a utiahnutie skrutiek počas výmeny noža u kosačky alebo počas stavby lešenia.

Ponuka sa líšia typom pohonu (elektrický, pneumatický, aku), celkovým výkonom, ale aj všestrannosťou. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie rázové uťahováky a ich recenzie.

Najlepšie rázové uťahováky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších rázových uťahovákov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Güde ESS 350Narex ASR 18-S BasicEXTOL PREMIUM WI 680DWT SS09-24Compass 12 VEXTOL PREMIUM WR 500Narex ASR 18 HT-S BasicEXTOL PREMIUM WR 330 EGüde BSS 18Einhell DSS 260/2
Počet otáčok3200 / min2000 / min7500 / min2100 / min-2300 / min1700 / min2100 / min2200 / min-
Frekvencia príklepu4000 / min3000 / min-2700 / min--2000 / min-3000 / min-
Hmotnosť2 kg1,21 kg2,1 kg3,5 kg2,2 kg3,3 kg2,4 kg3,2 kg1,2 kg4,4 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 rázových uťahovákov

Güde ESS 350

Güde ESS 350 recenzie a test

Elektrický rázový uťahovák Güde ESS 350 zaujme svojou celkovou kompaktnosťou. Je určený pre pripojenie k zdroju napätia 230 V. Vďaka svojej nízkej hmotnosti vystavujúci len 2 kilogramy je s ním práca, ale aj všetka manipulácia úplne bezproblémová.

Určite zaujme kvalitný motor s príkonom 400 W, rovnako ako to, že maximálny povoľovacie moment je až 350 Nm, a v prípade uťahovacieho momentu sa jedná o hodnotu 160 Nm. Ďalej nemožno opomenúť možnosť využiť až 3200 otáčok, alebo aj to, že frekvencia príklepu pri voľnobežných otáčkach môže byť až 4000 za minútu.

Poteší tiež praktický kufrík, ktorý je plný príslušenstva, kde je trojica výmenných nástavcov, majúce rozmery 17, 19 a tiež 21 mm. Vďaka protišmykovej rukoväti, ktorá je ergonomicky tvarovaná, nehrozí ani prípadné vypadnutie nástroja z ruky.

Kufrík s príslušenstvom, nízka hmotnosť, ergonómia
Absencia nastavenie sily doťahovanie

Narex ASR 18-S Basic

Narex ASR 18-S Basic recenzie a test

Aku rázový uťahovák Narex ASR 18-S Basic s napätím 18 V, ponúkne hlavne všestrannosť. Vďaka napájaniu prostredníctvo batéria s ním dá pracovať doslova kdekoľvek. Ako akumulátor, tak i jeho nabíjačka nie sú súčasťou balenia a možno ich zaobstarať samostatne, podľa aktuálnej potreby.

Z parametrov zaručene zaujme moment doťahovania o hodnote až 400 Nm, ktorý sa hodí na doťahovanie rôznorodého druhu skrutiek a matíc. Tu je možné využiť otáčky o hodnote až 2000, alebo aj praktický príklep o hodnotách 0 – 3000. Poteší tiež veľmi nízka hmotnosť, keďže váži len 1,25 kg.

Ponúkne celkom široký rozsah použitia, a to od M12, až po M18. Vďaka pružinové konštrukcii je pri uťahovaní eliminované riziko spätného rázu. Pri práci v horších svetelných podmienkach je plusom integrované LED svetlo, ktoré osvieti požadovaný pracovný priestor.

Aku prevedenie, nízka hmotnosť, LED svetlo
Bez batérie a nabíjačky

EXTOL PREMIUM WI 680

EXTOL PREMIUM WI 680 recenzie a test

Pneumatický rázový uťahovák EXTOL PREMIUM WI 680 je vhodný ako k uťahovanie, tak povoľovanie rôznych skrutiek a tiež matíc. Zaujme hlavne príklepovým systémom, ktorý nesie označenie TWIN HAMMER, kedy je využívané dvojice kladív, ktoré vyvíjajú krútiaci silu na dvoch stranách. To sa podpisuje aj na ochrane skrutkového spoja.

Hmotnosť je iba 2,1 kilogramov, čím je zaistené dlhodobé bezproblémové používanie. Maximálna hodnota krútiaceho momentu činí 680 Nm. Vyvinuté otáčky bez konkrétneho zaťaženie činí 7500 za minútu. Celková spotreba vzduchu je 113 litrov za minútu prevádzky.

Vzhľadom k pneumatickému prevedenie je potrebné spomenúť aj hodnotu maximálneho pracovného tlaku, ktorá činí 6,3 bar. Priemer vsuvky je klasický a činí 1/4”. Ďalej zaujme aj konštrukcia, ktorá je vyvinutá tak, aby tento typ uťahovača úplne perfektne padol do ruky.

Pneumatické prevedenie, systém Twin Hammer, nízka váha
Iba jeden stupeň na odťahovanie

DWT SS09-24

DWT SS09-24 recenzie a test

Elektrický rázový uťahovák DWT SS09-24 potrebuje k svojmu plnohodnotnému využitiu 230 V, teda klasický zdroj elektrickej energie. Tá následne dokáže poháňať celkom silný motor s výkonom 900 W. Zabúdať nemožno ani dobrý maximálny krútiaci moment, ktorý môže predstavovať až 320 Nm.

Konštrukcia je spojená s využitím magnézia, ktoré dokáže predĺžiť celkovú životnosť. Súčasťou je aj dostatočne veľký spínač, umožňujúci zopnutie spätného chodu. Kladom je ďalej tvar upnutie, čo uľahčí a urýchli výmenu nástroja. Rázový systém o hodnote až 2 700 rázov za minútu výrazne urýchľuje prácu a šetrí zápästie ruky.

Počet otáčok za minútu je 2 100 a upnutie nástroja je klasické, a to v podobe štvorca s veľkosťou 1/2. Minimálny priemer skrutky pre využitie tohto nástroja je M8 a maximálna hodnota M24. O ľahké držanie sa stará ergonomická rukoväť, ktoré nesie špeciálne označenie SoftGrip.

Rukoväť SoftGrip, silný motor, rýchla výmena nástrojov
Bez nástrčného kľúča

Compass 12 V

Compass 12 V recenzie a test

Ručný rázový uťahovák Compass 12 V už svojím názvom jasne ukazuje, že využíva napájanie o hodnote 12 V. To umožní všestranné použitie aj tam, kde nie je k dispozícii klasická zásuvka. Problémom nie je zapojenie trebárs aj do autozapaľovača, čo umožní jeho kábel. Označovaný je preto ako hybridný rázový uťahovák. Súčasťou balenia je aj kufrík, do ktorého sa uťahovák s hmotnosťou 2,4 kg ukladá.

Samozrejmosťou je ako ľavý a pravý beh, tá aj úroveň krytia o hodnote IP20. Kladom konštrukcia je celkom dobrý motor s príkonom 70 W, ktorý zodpovedá danému napätiu. Okrem vysokého krútiaceho momentu nechýba ani existencie rázov, ktoré zvyšujú efektivitu daného riešenia.

Súčasťou balenia sú aj nadstavce, a to o veľkostiach 17, 19, 21 a 23 mm, ktoré patria medzi najvšestrannejšie varianty. Sú vyrobené z chróm-vanádiovej ocele, čo sa pozitívne podpisuje hlavne na ich vysokej kvalite.

Do autozapaľovača, výmenné nástavce, vrátane kufríku
Ergonómia rukoväte

EXTOL PREMIUM WR 500

EXTOL PREMIUM WR 500 recenzie a test

Rázový uťahovač EXTOL PREMIUM WR 500 svojimi parametrami rozhodne nesklame. A to z dôvodu, že jeho príkon robí veľmi dobrých 950 W a hodnota krútiaceho momentu je 500 Nm. Napájanie je riešené zo zdroja s napätím 230 V, teda v podstate z bežnej elektrickej zásuvky.

Otáčky uťahovača sú 2 300 za minútu, čo vzhľadom k ostatným vlastnostiam znamená istotu bezproblémovej práce. Samozrejmosťou je aj kvalitné rázový mechanizmus, ktorý umocňuje samotnú silu motora počas uťahovania. Použitie je možné aj opačne, teda so spätným chodom, a to na prípadné povolenie skrutiek.

Maximálnym priemer skrutky môže byť až M22. Unášač nástroja je klasický, a to o rozmere 1/2. vzhľadom ku kvalite motora a tiež existenciu kábla je pochopiteľná aj vyššia hmotnosť o hodnote 3,3 kilogramov. Dobre tvarovaná rukoväť aj samotný nástroj však prispievajú k dlhodobej bezproblémovej práci.

Rázový mechanizmus, krútiaci moment
Vyššia váha

Narex ASR 18 HT-S Basic

Narex ASR 18 HT-S Basic recenzie a test

Batériový rázový uťahovák Narex ASR 18 HT-S Basic je napájaný prostredníctvom napätia o hodnote 18V, ktoré mu úplne pochopiteľne dodáva akumulátor. To umožní použitie v podstate kdekoľvek, pretože nie je nutné obmedzovať sa káblom a zdrojom klasickej elektriny.

Maximálny krútiaci moment zaujme hodnotou 800 Nm. Rozsah použitia je celkom veľký, a to od skrutiek a matíc M12, až po variant najväčšie s označením M24. Nechýba samozrejme systém rázov, ktoré násobí celkový účinok a ktorých môže byť za minútu vytvorených až 2 000. dobrým parametrom sú aj otáčky, a to op hodnote až 1 700 za minútu.

Hmotnosť nástroje sú 2,4 kilogramy, čo umožní aj dlhšej práci. Tam, kde sú horšie svetelné podmienky môže prísť vhod integrované LED svetlo. Súčasťou balenia je aj prepravný kufor, akumulátor a nabíjačku je však nutné dokúpiť si zvlášť.

Prevádzka na akumulátor, prepravný kufor, LED svetlo
Bez akumulátora a nabíjačky

EXTOL PREMIUM WR 330 E

EXTOL PREMIUM WR 330 E recenzie a test

Elektrický rázový uťahovák EXTOL PREMIUM WR 330 E je dobrým pomocníkom treba pri výmene kolies u automobilu, alebo u práce na oceľových konštrukciách. Vyžaduje zdroj s napätím 230 V, čo znamená v podstate zapojenie kábla do klasickej elektrickej zásuvky.

Parametrovo zaujme predovšetkým hodnota krútiaceho momentu, ktorá je 330 Nm, čo znamená dôkladné utiahnutie matíc a skrutiek. Vie ale aj spätný chod, čo znamená možnosť ich povoľovania. Vďaka rázovému mechanizmu je celkový účinok sily výrazne umocnený a práca je efektívnejšia.

Otáčky sú na hodnote 2100/min a vzhľadom na existenciu výkonného motora o hodnote 850 W, a kábla, je potrebné počítať s hmotnosťou 3,2 kilogramami. Vďaka dobrej konštrukcii sa nielen veľmi pohodlne drží, ale vďaka veľkému tlačidlu sa aj maximálne pohodlne ovláda, či už je potrebné uťahovať, alebo je potrebné naopak povoľovať.

Výkonný motor, rázový mechanizmus, dobrý krútiaci moment
Vyššia hmotnosť

Güde BSS 18

Güde BSS 18 recenzie a test

Rázový uťahovák s reguláciou Güde BSS 18 je spojený s prevádzkou na akumulátor, čo výrazne prispieva k jeho všestrannosti. Nie je nutné sa obmedzovať na dosah kábli alebo existenciu zásuvky. S nabitou batériou tak dokáže pracovať kdekoľvek, navyše efektívne aj bezpečne, o čo sa stará regulácia otáčok a ochrana proti preťaženiu. Samozrejmosťou je pravý i ľavý chod, vrátane účinné brzdy.

K dodanie energie sa stará akumulátor s napätím 18 V. Vďaka nemu je možné dosahovať hodnôt, ako je maximálny točiace moment 180 Nm, hodnota otáčok až 2 200 za minútu, alebo efektívneho príklepu, ktorý ponúkne až 3 000 rázov za minútu. To sa podpisuje hlavne na zvýšenie kvality a výkonu samotnej práce.

V teréne príde vhod tiež nízka váha vystavujúci 1,2 kilogramu, alebo praktická pogumovaná rukoväť, ktorá sa skvele drží. Kladom je tiež klip na opasok, kam možno rázový uťahovák zavesiť. V prípade práce v horších svetelných podmienkach príde vhod aj LED osvetlenie.

Aku napájanie, ochranné prvky, točiaci moment
Akumulátor sa dokupuje zvlášť

Einhell DSS 260/2

Einhell DSS 260/2 recenzie a test

Hydraulický rázový uťahovák Einhell DSS 260/2 nepotrebuje ani batériu, ani zásuvku, ale napojenie na kompresor, pretože vzduchový rázový uťahovák využíva k svojmu výkonu práve vzduch. Spotreba tohto konkrétneho modelu je približne 113 litrov vzduchu za hodinu nepretržitej práce.

Medzi dobré parametre neradíme jenom maximálny krútiaci moment o hodnote 320 Nm, ktorý je spojený s pracovným tlakom o hodnote 6 bar. Ďalej nemožno ignorovať ani možnosť regulácie, čím možno uťahovák využiť aj na rôzne druhy prác. Z ďalších vlastností je možnosť ako pravého, tak i ľavého chodu.

Medzi dodávané príslušenstvo patrí 11 nástrčkových kľúčov, a to od veľkosti 9, až po veľkosť 27 mm. Konštrukcia poteší tiež gumovou rukoväťou, ktoré nekĺže a skvele sa drží. Hmotnosť nástroja je 4,4 kilogramami. Uchytenie nástroje prebieha klasicky, cez štvorhran 1/2″.

Rozsiahle príslušenstvo, hydraulické prevedenie, dobrý krútiaci moment
Vyššia váha

Ako vybrať rázový uťahovák

Dokáže nahradiť klasické ručné náradie, pričom sa hodí hlavne pre uťahovanie rôznych druhov skrutiek a matíc, rovnako tak pre ich povoľovania. Navyše aj základné varianty disponujú pravým i ľavým chodom, teda v tomto smere máte istotu všestranného použitia.

Elektrický, pneumatický alebo aku?

Jasnou klasikou je dnes elektrický rázový uťahovák na 230 V. Teda variant, ktorá je spojená s tým, že súčasťou konštrukcie je aj kábel, ktorý sa zapojí do bežnej zásuvky. Alternatívou daného riešenia je aku rázový uťahovák, kde sa o dodávku energie stará akumulátor, čo je spojené s použitím v podstate kdekoľvek.

Tretia možným variantom je pneumatický rázový uťahovák, ktorý je charakteristický tým, že sa o jeho funkčnosť stará vzduch určitého tlaku, ktorý mu dodáva kompresor. Poslednou možnosťou je takzvaný hybridný rázový uťahovák, najčastejšie na 12 V. Je spojený s možnosťou pripojenia na batériu, alebo napríklad do dierky klasického autozapaľovača.

Krútiaci moment

Práve toto je jeden z hlavných parametrov, na ktorý je dobré sa zamerať primárne. Krútiaci moment má vplyv na to, ako bude práca efektívna. A to, pokiaľ ide o uťahovanie, tak i povoľovanie. Laicky povedané ide o hodnotu sily, ktorá bude na daný skrutku alebo matku pôsobiť. Jednoduchšie riešenie ponúknu krútiaci moment okolo 200 Nm, u tých najlepších hodnota presahuje aj výšku 800 Nm.

Počet otáčok

Ide síce o dôležitý parameter, ale na druhú stranu sa počet otáčok podpisuje hlavne na rýchlosti práce než na tom, ako efektívne dokáže utiahnuť, alebo povoliť spoj. Všeobecne platí, že počet otáčok je často úmerný krútiacemu momentu. Nejde o kľúčové kritérium, ale počet určite neodporúčame podceňovať. Všeobecne možno hovoriť o hodnotách okolo 2 000 – 3 000 za minútu.

Počet rázov

Rázy, alebo tiež príklep, sú pomocníci k zvýšeniu efektivity celkovej práce. Ich hodnota by mala byť v parametroch jasne udávaná. Podobne ako je tomu aj u otáčok, aj tu sa hovorí o ideálnych hodnotách rádovo v niekoľkých tisícoch za minútu.

Ergonómia a spracovanie

Určite by mala zohrávať úlohu celková ergonómia. Teda tvar, ktorý bude rázový uťahovák mať. Mal by dobre padnúť do ruky. U niektorých je k dispozícii aj pogumovaná rukoväť, u iných je to zase možnosť umiestnenia na opasok. Kľúčovým parametrom je určite hmotnosť. Môže začínať už na 1,5 kilogramoch. Bežné je však u lepších modelov počítať s váhou okolo 3 kg.

Ďalšie funkcie

Sú to napríklad tie bezpečnostné, ktoré môžu byť určené hlavne na ochranu motora, proti prípadnému preťaženiu a prehriatiu. Doplnkovou funkciou môže byť aj možnosť využitia LED osvetlenia, čo sa hodí v prípade zlých svetelných podmienok. Rad modelov môže disponovať aj praktickú a jednoduchú reguláciou otáčok. Keď sa berie do úvahy akumulátorový rázový uťahovák, je vhodnou doplnkovou funkciou aj indikátor stavu batérie, vďaka čomu možno zistiť mieru jej nabitie.

4.2/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.