Kozmetika,

Najlepšie prírodné dezodoranty bez hliníka | Test, recenzie

Potenie je prirodzený proces, vďaka ktorému naše telo udržuje svoju teplotu v rovnováhe aj vo veľmi horúcom prostredí. Zároveň s potom vylučuje toxické látky (ako napr. kyselina močová). Na použitie dezodorantu hovorí fakt, že počas dňa dokážeme vypotiť napríklad aj liter tekutiny. Rolu v potenie nehrá len momentálny teplota okolia, ale aj naše vnútorné rozpoloženie.

Každý, kto niekedy išiel napríklad v preplnené električke v lete, určite preklínal potné žľazy spolucestujúcich. Samotný pot ale za zápach nemôže. Ten majú na svedomí baktérie, ktoré sa v mieste potenie rozmnožujú a dostávajú sa do vzduchu s vypařeným potom. Bojovať proti týmto baktériám a ich zápachu môžeme úspešne s už spomínaným deodorantom, ktorý nezabraňuje potenie, ale ničí zdroj nepríjemného pachu.

Nie je však deodorant ako deodorant. Klasicky vyrábané dezodoranty v sebe obsahujú relatívne veľké množstvo hliníka a ďalších látok, ktoré nášmu telu nemusia zrovna dvakrát prospievať. Pretože na miestach, kam deodoranty aplikujeme, sa často tiež holíme, môžu tieto látky skrz ranky preniknúť do nášho krvného riečišťa a dlhodobo sa v našom tele ukladať.

Preto čím ďalej tým viac ľudí siaha po prírodných dezodorantoch či antiperspirantoch. Prírodný deodorant ponúka rovnakú ochranu pred zápachom, ale bez hliníka, parabénov a ďalších škodlivých látok. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie prírodné deodoranty a ich recenzie.

Najlepšie prírodné deodoranty – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších prírodných deodorantov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTyp deodorantuTyp pokožkyZloženie 
Schmidt's Bergamot + Lime recenzie a testSchmidt's Bergamot + LimeTuhýVšetky typyBez alumíniových solí, vegánske
Soaphoria Innocence recenzie a testSoaphoria Innocence (Slovenský výrobok)KrémVšetky typyBez alumíniových solí, bez alkoholu
Nuxe Body recenzie a testNuxe BodyRoll-onVšetky typyBez alkoholu, zmes prírodných púdrov
Purity Vision Krystal recenzie a testPurity Vision KrystalKryštálovýVšetky typyBez alkoholu, bez parfumácie
Weleda Citrus recenzie a testWeleda CitrusRoll-onVšetky typyBez alumíniových solí, vegánske
Sea of Spa Black Pearl recenzie a testSea of Spa Black PearlTuhýVšetky typyExtrakt z morských rias
Klorane Hygiene et Soins du Corps recenzie a testKlorane Hygiene et Soins du CorpsRoll-onCitliváLyzín, extrakt z proskurníka lekárskeho
Lavera Basis Sensitiv recenzie a testLavera Basis SensitivRoll-onCitliváAloe vera
Korres Equisetum recenzie a testKorres EquisetumRoll-onVšetky typy, citliváBisabolol, extrakt z prasličky, bez alumíniových solí
Cosmetikabio Alun deodorant kamenec recenzie a testCosmetikabio Alun deodorant kamenecKryštálovýVšetky typy, citliváBez alumíniových solí, vegánske

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 prírodných deodorantov

Schmidt’s Bergamot + Lime

Schmidt’s Bergamot + Lime je tuhý prírodný deodorant bez hliníka vhodný pre všetky typy pokožky, ktorý efektívne pomáha neutralizovať nepríjemné pachy pri potení. Po aplikácii zostáva pokožka dlhodobo svieže, nevytvára sa na nej lepkavý film. Tento dezodorant sa veľmi rýchlo vstrebáva a ľahko sa nanáša. Nenájdeme tu žiadne hliníkové soli a používať Schmidt’s Bergamot + Lime môžu aj vegáni, pretože pri jeho výrobe neboli použité žiadne živočíšne zložky a ani nebol testovaný na zvieratách. Užívatelia si najmä pochvaľujú veľmi príjemnú vôňu a dlhú výdrž tohto dezodorantu. Avšak tiež zmieňujú, že občas zanecháva biele škvrny na oblečení.


Soaphoria Innocence

Soaphoria Innocence je prírodný krémový deodorant bez hliníkových solí vhodný pre všetky typy pokožky. Na hornej vrstve pokožky vytvára efektívnu obrannú vrstvu, ktorá vašu kožu zbaví nechcených baktérií a s nimi aj nepríjemného zápachu. V zložení Soaphoria Innocence nájdeme okrem iného oxid zinočnatý alebo bentonitový íl, oboje s antiperspiračnými účinkami. Užívatelia tento efekt oceňujú spolu s príjemnú vôňu. Niekedy však pri aplikácii tohto dezodorantu môžu vznikať biele škvrny na oblečení.


Nuxe Body

Nuxe Body je prírodný roll-on dezodorant vhodný pre všetky typy pokožky. Jedná sa o veľmi praktického pomocníka pri boji so zápachom pri potení, pretože nezanecháva biele stopy na oblečení a poskytuje dlhodobú ochranu. Možno ho aplikovať aj na pokožku citlivú po holení, ktorú pomáha upokojovať. V Nuxe Body nenájdete žiadny alkohol, za to sa v zložení objavujú prírodné zložky ako kvet pomarančovník a prírodné púdre. Užívatelia sú spokojné s týmto produktom kvôli jeho jemnosti voči pokožke a príjemnej vôni.


Purity Vision Krystal

Purity Vision Krystal je prírodný kryštálový dezodorant vhodný pre všetky typy pokožky. Tento dezodorant nedráždi pokožku a používať ho teoreticky môžu aj ľudia s citlivejší pleťou vzhľadom k tomu, že nie je nijako parfumovaný a neobsahuje alkohol. Po aplikácii Purity Vision Krystal dlhodobo bojuje s nepríjemným zápachom, nebráni však pritom prirodzenému poteniu. Väčšina užívateliek si chvália absenciu škvŕn na oblečení po aplikácii, avšak niektorým sa zdá, že jeho pravidelné užívanie vysušuje pokožku.


Weleda Citrus

Weleda Citrus je bio roll-on deodorant bez hliníka vhodný pre všetky typy pokožky. Jeho vôňa, ktorá spolu s ďalšími prvkami zloženie pomáha zakryť nepríjemný pach pri potení, je vhodná ako pre ženy, tak pre mužov. Ochrana pred zápachom by mala po aplikácii trvať 24 hodín. Tento prípravok môžu bez viny používať aj vegáni, pretože neobsahuje živočíšne zložky a nie je testovaný na zvieratách. Užívatelia oceňujú predovšetkým príjemnú citrusovú vôňu a dlhotrvajúci účinok.


Sea of Spa Black Pearl

Sea of Spa Black Pearl je tuhý prírodný deodorant vhodný pre všetky typy pokožky. Po aplikácii veľmi dlho pôsobí ako účinná obrana proti zápachu a zároveň tonizuje pleť. V aktívnych zložkách tohto dezodorantu nájdete extrakt z morských rias a ďalšie látky, ktoré pomáhajú pokožku nielen chrániť pred pachom, ale aj jej regenerujú. Podľa používateľov sa jedná o veľmi príjemne voňajúce dezodorant, ktorý vydrží fungovať po celý deň a nezanechá stopy na oblečení.


Klorane Hygiene et Soins du Corps

Klorane Hygiene et Soins du Corps je roll-on prírodný deodorant prispôsobený špeciálne pre použitie na citlivú pokožku. Hlavnou zložkou je extrakt z proskurníka lekárskeho, ktorý upokojuje, hydratuje a regeneruje pokožku. Zároveň tento dezodorant účinne bráni vzniku nepríjemného pachu. Nenájdeme tu žiadne hliníkové soli, parabény či alkohol. Užívatelia si na Klorane Hygiene et Soins du Corps pochvaľujú nevtieravú vôňu spolu s jemnosťou pre pokožku.


Lavera Basis Sensitiv

Lavera Basis Sensitiv je prírodný roll-on deodorant vhodný najmä pre ľudí s citlivou pokožkou. V zložení tohto dezodorantu sa nenachádza žiadny alkohol, za to je jeho súčasťou regenerujúce aloe vera. Po aplikácii poskytuje Lavera Basis Sensitiv dlhodobú ochranu pred zápachom spolu s osviežujúcim pocitom na pokožke. Užívatelia v recenziách odporúčajú tento produkt ľuďom, ktorí majú alergie na zložky v ostatných dezodorantoch a oceňujú jeho príjemnú vôňu.


Korres Equisetum

Korres Equisetum je prírodný roll-on deodorant bez hliníka, ktorý je vhodný pre všetky typy pokožky vrátane tej citlivej. Okrem obrany pred nepríjemným zápachom pomáha tento dezodorant šetrne starať o pokožku. Účinok jednej aplikácie Korres Equisetum by mal trvať až 24 hodín. V zložení nájdeme prírodné zložky ako bisabolol či extrakt zo zázvoru, ktoré zabraňujú podráždeniu pokožky. Užívatelia oceňujú, že výrobok nie je parfumovaný a nevytvára škvrny na oblečení.


Cosmetikabio Alun deodorant kamenec

Cosmetikabio Alun je prírodný kamencový deodorant vhodný aj pre citlivú pokožku. Okrem ochrany pred zápachom tento kryštálový deodorant zabraňuje podráždeniu pokožky a tiež chráni pred vznikom pupienkov. Produkt je svojím zložením vhodný aj pre vegánov, pretože neobsahuje živočíšne zložky a nie je testovaný na zvieratách. Užívatelia oceňujú dezinfekčné účinky dezodorantu, niektorým však vadí nutnosť ho počas dňa opakovane nanášať.


Ako vybrať prírodný deodorant

Prírodná kozmetika dnes ponúka rovnako široký výber ako syntetické prípravky, a tak vybrať ten správny deodorant bez hliníka a parabénov dá trochu zabrať. Musíte si najskôr ujasniť, či vám nebude viac vyhovovať prírodné antiperspirant a potom zistiť, aký typ dezodorantu preferujete. Pozornosť rozhodne venujte tiež zloženie na obale, ktoré o danom výrobku veľa prezradí.

Deodorant versus antiperspirant

Deodorant sám o sebe nijako neovplyvňuje funkciu potných žliaz. Namiesto toho predovšetkým maskuje zápach vďaka svojmu vplyvu na baktérie množiace sa na vašej pokožke. Po aplikácii má dezodorant účinnosť väčšinou medzi 4 až 6 hodinami. Na miesto toho antiperspirant je často účinný až 24 hodín a po túto dobu by mal potným žľazám zabraňovať vo vytváraní potu. Antiperspiranty sú všeobecne agresívnejšie a vyžadujú viac aktívnych látok v zložení. U syntetických antiperspirantov sa objavujú hliníkové soli a oxidy najrôznejších kovov. Našťastie dnes možno nájsť ako antiperspirant bez hliníkových solí, tak správne fungujúci bio deodorant s prírodným zložením.

Aktívne látky

Škodlivé látky, ktorým sa vyhnúť

Hliníkové soli (niekedy je nájdete aj pod názvom „alumíniové soli”) blokujú potné žľazy a keď si prípravok na konci dňa nesprávne zmyjete, začínajú sa na koži rýchlo usadzovať. To jednak kožu vysušuje a zároveň zvyšuje riziko, že sa tieto látky dostanú do krvného riečišťa. Vedecké výskumy ohľadom efektu vysokej koncentrácie hlinkových solí sú zatiaľ nejasné a je potreba viac dlhodobých štúdií.

Predpokladá sa ale, že hliník zohráva určitú úlohu vo zvýšenom riziku Alzheimerovej choroby a niektorých nádorových ochorení. Vzhľadom na vplyv hliníka na estrogén sú v nebezpečenstve predovšetkým ženy, ktoré pravidelne používajú syntetické dezodoranty a antiperspiranty, pretože u nich môže dôjsť k vzniku rakoviny prsníka. Vždy je teda lepšie nájsť dezodorant či antiperspirant bez hliníka.

Negatívny vplyv na estrogén majú tiež parabény, ktoré často nájdeme v syntetických kozmetických prípravkoch. Hľadajte látky s názvom končiacim na „-paraben” a keď nejakú uvidíte, radšej vyberte deodorant z košíka. V obyčajných deodorantoch narazíte aj na látku s názvom triclosan, ktorá dráždi kožu a môže narušiť funkciu štítnej žľazy. Deodorant bez hliníka a parabénov je pri hľadaní správneho prírodného prípravku základ.

Účinné prírodné látky

Spektrum aktívnych prírodných látok v deodorantoch je veľmi široké. Všeobecne môžeme povedať, že je dobré hľadať deodoranty, ktoré vás nielen zbaví otravných baktérií, ale dokážu aj vyživovať, upokojovať či regenerovať vašu pokožku. Patrí sem napríklad aloe vera, rastlinné výťažky, íly alebo dokonca kvasinky. Na zahodenie rozhodne nie sú ani antioxidacnej účinky vitamínu E.

Typy dezodorantov

Deodoranty nájdeme na trhu vo veľkom množstve foriem, najčastejšie medzi prírodnými deodoranty narazíme na:

Spreje

Aerosólové spreje môžu byť trochu studené pri aplikácii, ale majú výhodu v tom, že žiadna časť neprichádza do priameho kontaktu s pokožkou. Vďaka tomu je možné voľne zdieľať s blízkymi alebo požičať deodorant cvičiacemu kolegovi vo fitness centre.

Tuhé deodoranty

Nevýhodou tuhých dezodorantov je nebezpečenstvo, že po aplikácii zanechajú nepríjemné škvrny na oblečení. Naraziť však môžete aj na tzv. neviditeľné tuhé deodoranty, u ktorých je toto riziko minimálne.

Roll-on

Roll-on deodoranty môžu byť pri prvotnej aplikácii trochu vlhké (sú v základe tekuté), tiež môže chvíľu trvať, než na vašej koži uschnú. Väčšinou ale dobre a dlho chráni pred zápachom.

Kryštálové deodoranty

Kryštálové dezodoranty sú vyrobené z prírodných minerálnych solí. Kamencové dezodorant (iný názov pre kryštálový deodorant) je vhodný predovšetkým pre mladých ľudí a jedincov s citlivou kožou.

Gély

Jedná sa o väčšinou veľmi hustú tekutinu, ktorá po aplikácii veľmi rýchlo schne.

Parfumácia

Mnoho z prírodných produktov sa zaobíde bez pridaných vôní. Parfemácii je lepšie sa vyhnúť, ak je vaša pokožka citlivá a vonné látky by ju mohli dráždiť.

4.6/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.