Auto-moto,

Prilby na skúter: Recenzie 10 najlepších

Aké prilby sa pre jazdu na skútri hodia a ktoré typy jazdci najčastejšie používajú? Väčšinou sa jedná o otvorené helmy, teda prilby bez ochrany brady. Luxusnejšie varianta prilby pre skúter je väčšinou vybavená aj priehľadným hľadím, ktoré býva o niečo dlhší ako u klasickej otvorenej prilby a dosahuje až k brade alebo v druhom variante aspon k nosu. Vďaka takému hľadí sa potom môžete pohodlne pohybovať v mestskej premávke a pri jazde mimo obce ani rýchlosť okolo 80 km/h nie je z hľadiska jazdného komfortu problémom.

Pokiaľ si zaobstaráte prilbu na skúter bez predného hľadí, musíte počítať s tým, že akákoľvek cesta bude vyžadovať použitie ochranných okuliarov, pretože nápor vetra do tváre vám inak začne vysušovať oči a skoro začnete slziť. Nehovoriac o prachu či dokonca o možnosti nepríjemného stretnutia s lietajúcim hmyzom.

Prilba by vám mala dokonale sedieť, nesmie nikde tlačiť a mali by ste sa v nej cítiť pohodlne aj po dlhšej dobe. K výbave patrí aj ďalšie doplnky, teda vhodné oblečenie, topánky a rukavice na skúter. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie prilby na skúter a ich recenzie.

Najlepšie prilby na skúter – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších prilieb na skúter z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTypHmotnosťPredné hľadí 
LS2 OF570 Verso recenzie a testLS2 OF570 VersoOtvorená1250 gÁno
Cassida Reflex Safety recenzie a testCassida Reflex SafetyOtvorená1270 gÁno
W-TEC FS-701B Leather Brown recenzie a testW-TEC FS-701B Leather BrownOtvorená retro1050 gHorné
LS2 OF558 Sphere Solid recenzie a testLS2 OF558 Sphere SolidOtvorená1000 gÁno
Cassida Reflex Solid recenzie a testCassida Reflex SolidOtvorená1260 gÁno
W-TEC FS-715 recenzie a testW-TEC FS-715Otvorená1000 gÁno
NOX N211 recenzie a testNOX N211Otvorená1120 gHorné
W-TEC Vacabro recenzie a testW-TEC VacabroOtvorená900 gHorné
Yohe 878-1M Graphic recenzie a testYohe 878-1M GraphicOtvorená1450 gÁno
W-TEC V537 Black Heart recenzie a testW-TEC V537 Black HeartOtvorená retro1050 gHorná clona

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 LS2 OF570 VersoCassida Reflex SafetyW-TEC FS-701B Leather BrownLS2 OF558 Sphere SolidCassida Reflex SolidW-TEC FS-715NOX N211W-TEC VacabroYohe 878-1M GraphicW-TEC V537 Black Heart
VentiláciaÁnoNieNieNieNieÁnoNieNieÁnoNie
Vyberateľné polstrovanieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoLícnicaÁnoNie
Uzavretá bradaNieNieNieNieNieNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 prilieb na skúter

LS2 OF570 Verso

LS2 OF570 Verso recenzie a test

Ľahká a pritom spoľahlivú ochranu poskytujúca otvorená prilba na skúter LS2 OF570 Verso má trochu neobvyklý, ale súčasne účinný dizajn. Na prvý pohľad upúta nápaditá grafická úprava vzhľadu prilby, vykonaná vo výraznej kombinácii čiernej a žltej.

Ochranné priehľadné plexi je rozmerné a poskytuje tvári spoľahlivú ochranu, pretože je pretiahnuté až k brade. Navyše v kombinácii s integrovanou slnečnou clonou (väčšinou zatmavené) umožňuje spoľahlivý rozhľad aj v situáciách, kedy by slnečný svit mohol jazdu bez správneho zaclonenie komplikovať. Ochranné plexi pozorovaných cez neskresľuje, a navyše je opatrené aj úpravou proti poškriabaniu a zahmlievaniu.

Aj keď je škrupina prilby veľmi ľahká, je zhotovená z vysoko odolného materiálu KPA (Kinetic Polymer Alloy), ktorý má schopnosť odolať nárazom a absorbovať kinetickú energiu. O dostatočné vetranie je tiež postarané, na ten účel totiž slúži vetrací systém Dynamic Flow-Through Ventilation, ktorého vetracie otvory sú situované hore a vzadu.

Užívateľský komfort jazdca zabezpečuje plne vyberateľné, ľahko vyprateľné antialergické polstrovanie vnútornej časti moto prilby. K zapínanie slúži remienok mikrometrického nastaviteľnou prackou.

Cassida Reflex Safety

Cassida Reflex Safety recenzie a test

Česká značka Cassida je známa kvalitou svojich motopřileb, medzi ktoré patrí aj model Cassida Reflex Safety, veľmi vhodný predovšetkým pre jazdu na skútri. Ide o otvorenú prilbu s dostatočne dlhým plexi krytom, ktorá jazdcovi poskytuje dokonalý výhľad a plný komfort hlavne pri kratších jazdách po meste.

Okrem použitia na skútri sa hodí aj pre jazdu na mopedoch a chopperoch. Nápadito aerodynamicky vytvarovaná škrupina, vyrobená z polykarbonátové škrupiny, poskytuje skvelú ochranu celej hlave a najmä potom výborne chráni tvárovú časť. Polykarbonát je na výrobu moto prilieb používaný predovšetkým preto, že je ľahký, a pritom maximálne odolný proti nárazu, navyše má aj vysokú tepelnú odolnosť. O bezpečnosti prilby na skúter Cassida Reflex Safety svedčí aj to, že je držiteľom homologácia ECE 22.05.

Pre zvýšenie bezpečnosti vodiča je prilba na zadnej strane vybavená odrazovým sklom, ktorý za zhoršených svetelných podmienok výrazne zvyšuje viditeľnosť jazdca. Ostatne aj samotná prilba je nápadná svojim výrazným fluorescenčnou žlto-čiernym dizajnom.

W-TEC FS-701B Leather Brown

W-TEC FS-701B Leather Brown recenzie a test

Otvorená prilba na skúter W-TEC FS-701B Leather Brown sa vyznačuje už na prvý pohľad osobitým štýlom spracovania. Jej retro dizajn je totiž zdôraznený atypickým povrchom, ktorý je potiahnutý umelou kožou v hnedej farbe, čo dodáva tejto moto prilbe pôsobivú originalitu.

Taká štýlová prilba, aj keď je pôvodne určená pre jazdcov na skútroch, samozrejme neunikla ani pozornosti motorkárov, ktorí jazdia na chopperoch a mnohí ju zaradili do svojej výbavy. Dizajn je zámerne jednoduchý a šitie po okraji spolu s lícnicou v retro štýle dodáva prilbe W-TEC FS-701B Leather Brown punc pôvodnosti.

Výklopné hľadí je široké a siaha len k nosu, takže milovníci retro-štýle môžu k helme ešte ako vhodný doplnok pridať napríklad šatku alebo masku cez ústa a nos. Hľadia je opatrené ochranou proti poškriabaniu a je zárukou dobrého výhľadu aj do strán.

Interiér prilby, ktorý možno vybrať a vyprať, je mäkký a príjemne poddajný. Zapínanie prilby sa vykonáva pomocou mikrometrického nastaviteľné rýchlopracky. Aj cez svoj retro vzhľad je prilba plnohodnotným držiteľom homologácia ECE 22.05.

LS2 OF558 Sphere Solid

LS2 OF558 Sphere Solid recenzie a test

Na skúter sa najlepšie hodí ľahká, a pritom dostatočne bezpečná prilba, o tom niet pochýb. Tieto požiadavky moto prilba LS2 OF558 Sphere Solid spĺňa na sto percent, a preto je to jedna z veľmi dobrých variantov, ak budete si vyberať novú helmu. Vyznačuje sa klasicky čistým, dizajnom a využijete ju pri jazdách v meste i mimo neho.

Plexi prilby je vyrobené z vysoko odolného, a navyše opticky korektného (nezkreslujícího) polykarbonátu najvyššej optickej triedy A. Poskytuje dokonale čistý výhľad, nevadí tu ani žiadne vyčnievajúce bočnice, čo sa pozitívne prejavuje aj na nízkej hladine vnútorného hluku. Plexi je naozaj veľké, a teda poskytuje výbornú ochranu pred vetrom aj nepohodou.

Výstelka prilby je prevedené z mäkkého, priedušného hypoalergénneho materiálu, je plne vyberateľné a poskytuje pri jazde vysoký komfort. Zapínanie sa vykonáva pomocou mikrometrické pracky, remienok je zosilnený pre príjemnejší pocit. Vysoko odolná škrupina prilby LS2 OF558 Sphere Solid je vyrobená z HPTT polykarbonátu, má aj homologáciu ECE 22.05 / DOT.

Cassida Reflex Solid

Cassida Reflex Solid recenzie a test

Otvorená prilba na skúter, vyznačujúci sa dlhým plexi – to je obľúbený model Cassida Reflex Solid. Je to skutočne výrobok, ktorým sa český výrobca môže chváliť a znesie porovnanie so zahraničnými prilbami vyhlásených značiek. Výborne sa hodí pre jazdy po meste i mimo neho, avšak pre dlhšie jazdy za veľa teplého letného počasia nie je až tak vhodná, pretože nie je opatrená ventiláciou.

Vyrába sa v čiernom aj bielom prevedení, ani jazdec s čiernou prilbou ale nie je za zníženej viditeľnosti zle viditeľný, pretože v záujme bezpečnosti je na zadnej strane prilby umiestnená odrazové sklo, ktorú nemožno prehliadnuť ani za šera alebo za tmy. Škrupina moto prilby je vyrobená z polykarbonátu a má dokonalý aerodynamický tvar, je maximálne odolná proti nárazu a vyznačuje sa aj vysokou tepelnou odolnosťou.

Interiér prilby Cassida Reflex je vypolstrovaný mäkkým a ľahko priedušným materiálom, vložku možno navyše jednoducho vybrať a vyprať. K zapínanie pod bradou slúži remienok mikrometrického prackou.

W-TEC FS-715

W-TEC FS-715 recenzie a test

Jedná sa o modernou multifunkčnou prilbu, ktorá je riešená ako otvorená. Má vcelku univerzálne použitie, hodí sa totiž pre jazdu nielen na skútroch, ale ocenia ju aj motorkári, ktorí sedlajú choppery alebo cestovné motocykle nižšej kubatúry.

Vďaka širokému odklopnému hľadí, ktoré dosahuje až k brade, poskytuje prilba na skúter W-TEC FS-715 dokonalou ochranu pre oči i veľký zorný uhol. Niekomu by však mohla vadiť absencia u väčšiny prilieb integrované slnečné clony. Jednoduché a rýchle zapínanie pod bradou dáva možnosť jednoduchej úpravy dotiahnutie.

Prilba je veľmi ľahká, a teda pre jazdcov užívateľsky príjemná, pretože je navyše mäkko a pritom robustne polstrovanie (polstrovanie možno vybrať a vyprať) a vybavená aj uzatvárateľnou hornou ventiláciou. V ponuke ju nájdeme v neutrálnom elegantnom čiernom prevedení alebo v zeleno-bielo-červenom dizajne, ktorý jasne odkazuje na zemi výrobcu, teda Taliansku.

NOX N211

NOX N211 recenzie a test

NOX N211 je už od pohľadu zaujímavo riešená prilba, ktorá sa hodí na skúter rovnako ako napríklad na chopper. Je riešená ako otvorená a jej pomerne nízka, a teda skladná minimalistická škrupina vychádza z typu demi Jet. To je vlastne realizácia konceptu dizajnu, zameraná na riešenie pre moderné mestské prostredie.

Priehľadný plexisklové kryt je krátky a naznačuje, že sa hodí predovšetkým pre kratšie jazdy v meste, možno ju ale používať aj na výlety mimo mesto, avšak v kombinácii so šatkou alebo vhodnou motocyklistickou maskou. Slnečná clona u tohto modelu nie je integrovaná. Veľmi jednoducho je riešené zapínanie, ktoré je opatrené mikrometrickú prackou.

K prednostiam tejto helmy patrí zaujímavý vzhľad, nízka hmotnosť, vysoká odolnosť proti nárazu a príjemné vzdušné polstrovanie vnútornej časti škrupiny. To možno ľahko vybrať, vyprať a vložiť po vysušení naspäť.

W-TEC Vacabro

W-TEC Vacabro recenzie a test

Karbónová helma na skúter W-TEC V587 je typickým predstaviteľom vyššej strednej kategórie, ktorá poskytuje jazdcovi potrebný komfort. Na prvý pohľad upúta tiež výrazným čierno-žltým dizajnom.

Škrupina prilby je totiž zhotovená z karbónového materiálu (preto je prilba tak úžasne ľahká), preto nemožno čakať nízku cenu, avšak vlastnosti karbónových materiálov hovorí jasne, kedy zaručuje úplne najvyšší stupeň ochrany. Prilba sedí na hlave veľmi dobre vďaka pohodlnému, poddajnému polstrovanie, (ktorého lícnice je možné vybrať a vyprať) a samozrejme aj vďaka neuveriteľne nízkej hmotnosti, ktorá je len 900 gramov!

Nad odnímateľným zatmaveným hľadím sa nachádza tienidlo, ktoré možno tiež ľahko sňať a znovu upevniť, navyše je na zadnej strane prilby aj pútko pre uchytenie gumy motocyklistických okuliarov. Poviete si možno, že je to drobnosť, lenže taká šikovná drobnosť sa niekedy moc hodí, čo vám potvrdí každý, komu na motorke niekedy ochranné okuliare spadli.

Yohe 878-1M Graphic

Yohe 878-1M Graphic recenzie a test

Značka Yohe patrí medzi nováčikov na trhu a svoje prvé výrobky predstavila v roku 2018. Pre veľký záujem rozšírila svoju ponuku a jedným zo zaujímavých modelov je Yohe 878-1M Graphic, otvorená motocyklová prilba, vhodná aj pre jazdcov na skútroch.

Jedná sa o kvalitnou prilbu, ktorej pevná škrupina je zhotovená z odolného materiálu ABS (jedná sa o pevný termoplastický polymér). Yohe 878-1M Graphic má veľký priehľadný plexi štít a zabudovanou zatmavené integrovanou slnečnú clonu.

Na prilbe každého zaujme jej nezvyčajný dizajn – aj v označení Graphic sa to konečne výrazne odráža. Farebná moderná grafika so striebornými a čiernymi dizajnovými prvkami na bielom podklade symbolizuje rýchlosť a pôsobia veľmi dekoratívne. Zapínanie pod bradou je riešené remienkom s rýchlopracky.

V hornej časti škrupiny moto prilby sú vidieť vstupné otvory prepracovaného ventilačného systému, ktorý zaručuje príjemné nosenie prilby za ľubovoľných podmienok. Nechýba pochopiteľne ani certifikácia ECE, DOT.

W-TEC V537 Black Heart Angel

W-TEC V537 Black Heart recenzie a test

Toto je prilba, po ktorej nadšene siahne každý, kto jazdí na chopperu alebo si vychutnáva dunenie svojho Harleya, avšak môžete si ju vziať aj na skúter a bude to úplne v poriadku! Je vyrobená v retro štýle, kde na strane je vyvedená sporo odetá krásavice sa šachovnicovou vlajkou a nápisom Black Heart (čierne srdce).

Prilba W-TEC V537 Blasco Heart Angel má jemnú, veľmi príjemnú výstelku, ktorú možno (rovnako ako u väčšiny moto prilieb) vybrať a vyprať. Tienidlo je riešené ako odnímateľné, možno namiesto neho použiť motocyklistické okuliare. V prípade, že použijete okuliare, je v zadnej časti prilby umiestnené praktické pútko na uchytenie ich gumy.

V hornej časti prilby je integrovaná aj zatmavené slnečná clona, zapínanie je riešené tradičným spôsobom na pracku. Celá prilba má v sebe jednoducho čaro toho správneho motorkárskeho štýlu. K prilbe dostanete aj originálny prepravný vak s ramennými popruhmi, ktorý je ozdobený motívom horiace lebky nad skríženými piestami; je to praktická súčasť balenia, ktorá poslúži k transportu aj uloženie prilby.

Ako vybrať prilbu na skúter

Prilby na skúter, sa často odlišujú od prilieb, s ktorými sa bežne jazdí na cestných alebo cestovných motocykloch, endurách alebo crossových strojoch predovšetkým tým, že bývajú ľahšie a väčšinou otvoreného typu. Skútre predsa len nedosahujú takých rýchlosťou ako silné cestné stroje a ani sa nepohybujú v nebezpečnom teréne ako krosový motorky.

Materiál, hmotnosť a cena

Najčastejšie sa na výrobu motocyklových prílb používa ako materiál polyamid čiže polykarbonát. Ten sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou proti nárazu, prilby sú odolné a nebývajú drahé. Škrupina prilby sa vstrekuje do formy a potom sa spracováva až do finálnej podoby. Pre začiatočníka alebo príležitostného jazdca na skútri je to veľmi dobrá voľba.

Keď sa výrobcovia rozhodli dosiahnuť ešte väčšie pevnosti a určitej pružnosti pri materiáloch, siahli po kompozitných materiáloch. Tie vznikajú vrstvením rozličných materiálov, najčastejšie sa používajú ako základ kevlarová a uhlíkové vlákna, prípadne aj iné materiály (sklené vlákna a pod.). U kompozitných prilieb je výroba o niečo náročnejšie, čo sa odráža aj na vyššej cene.

Špičkou medzi prilbami sú grafitové čiže karbónové prilby, ktoré sú neuveriteľne ľahké, a pritom najpevnejší zo všetkých typov. Ovšem pre bežné jazdenie na skútri to môže byť pre niekoho zbytočne veľký luxus.

Akú zvoliť veľkosť

Ak poznáte veľkosť, na ktorú si kupujete klobúky, máte to jednoduché. Ale poradíte si aj bez tejto znalosti – postačí vám k tomu obyčajný krajčírsky meter. Obvod hlavy si zmerajte a potom sa pozrite, ktorá veľkosť je tá vaša:

Obvod hlavy okolo čela (mm) – Veľkosť prilby

  • 52/53 – XS
  • 54/55 – S
  • 56/57 – M
  • 58/59 – L
  • 60/61 – XL
  • 62/63 – 2XL
  • 64/65 – 3XL

Ak máte veľa vlasov a budete ich chcieť skryť pod prilbu, budete samozrejme potrebovať o niečo väčšiu veľkosť.

Ochranný štít

Pretože na skútri sa používajú prevažne takzvané otvorené prilby, je potrebné si vhodným spôsobom chrániť tvár, hlavne oči a ústa. K tomu sú na prilbách montované ochranné štíty rôznych rozmerov.

Ochrana až po bradu je spoľahlivejšia, niekto dáva prednosť štítku, ktorý siaha len po nos a v prípade, že sa vydá na dlhšiu jazdu alebo jede v nepriaznivom počasí, použije masku či šatku cez tvár.

U prilieb bez ochranného štítu je nutné použiť okuliare, najlepšie špeciálne motocyklistické. Vždy oceníte vodoodpudivú úpravu štítku a rovnako tak aj úpravu proti zahmlievaniu a poškriabaniu, ktoré často prilby majú.

Interiér a ergonómia

Vnútorná výstelka prilby musia byť mäkká a priedušná, najlepšie vyberateľná a s možnosťou vypraní alebo chemického čistenia. Prilba sa nesmie samovoľne posúvať a zhoršovať tak výhľad. K tomu slúži správne vybraná veľkosť a zapnutý zaisťovacie remienok pod bradou. Zapínanie je riešené rôznymi spôsobmi, najčastejšie pomocou rýchlosponou. Dôležitá je aj správna ventilácia, hoci u otvorených prilieb prebieha sčasti aj samovoľne.

Bezpečnostná certifikácia

Aj ľahká prilba na skúter by určite mala mať homologáciu ECE 22.05 (Economic Commission for Europe), čo znamená, že prešla bezpečnostnými testami.

4.5/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.