Auto-moto,

Prilby na motorku: TOP výklopné, chopper ai. | Recenzie, test

V zásade je možné povedať, že čo typ motocykla, to iná moto prilba. Iný typ prilby na motorku bude určite vhodný na cestovné stroj, na enduro, iný na chopper alebo na športové motocykel. Líšia sa totiž nielen materiály, ale aj riešenie priezoru prilby, ktorý je vždy prispôsobený posedu na stroji. K výstroji správneho motorkára samozrejme patrí aj vhodné topánky a rukavice na motorku.

Rozlišujeme veľmi obľúbené a rozšírené integrálne prilby (poskytujú veľmi dobrú ochranu hlavy), ďalej výklopné prilby, špeciálne prilby na enduro alebo helmy krosové (ku ktorým sú potrebné aj ochranné okuliare). Samostatnou kategóriou sú potom detské prilby na motorku. U nadšencov sa môžeme občas stretnúť aj s takzvanými otvorenými prilbami v retro štýle, aj tie ale musia byť plne funkčné a účinnou ochranou hlavy.

Na zhotovenie motorkárskych heliem sa používajú rôzne materiály, najčastejšie sa jedná o polykarbonáty čiže termoplasty, ďalej laminátový kompozit a kompozit z karbónových vlákien. Materiál prilby samozrejme ovplyvní aj jej hmotnosť. Ďalším dôležitým faktorom je potom vnútorné prevedenie, ktoré sa okrem ochrany týka i pohodlie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie prilby na motorku a ich recenzie.

Najlepšie prilby na motorku – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších prilieb na motorku z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTypHmotnosťSlnečná clona alebo štítok 
W-TEC NK-311 recenzie a testW-TEC NK-311Enduro1550 gÁno
Cassida Oxygen Jawa OHC recenzie a testCassida Oxygen Jawa OHCRetro1200 gÁno
W-TEC V127 recenzie a testW-TEC V127Integrálna1380 gÁno
LS2 FF399 Valiant Solid recenzie a testLS2 FF399 Valiant SolidVýklopná1700 gÁno
Shark Drak Tribute recenzie a testShark Drak TributeChopper1050 gOkuliare
Scorpion EXO-920 Solid recenzie a testScorpion EXO-920 SolidVýklopná1500 gNie
W-TEC NK-839 recenzie a testW-TEC NK-839Výklopná1600 gÁno
Cassida Cross Cup Two recenzie a testCassida Cross Cup TwoCross1350 gŠtít
LS2 MX436 Pioneer Element recenzie a testLS2 MX436 Pioneer ElementEnduro1350 gÁno
W-TEC FS-815G Tagger Green recenzie a testW-TEC FS-815G Tagger GreenDetská1200 gClona

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 W-TEC NK-311Cassida Oxygen Jawa OHCW-TEC V127LS2 FF399 Valiant SolidShark Drak TributeScorpion EXO-920 SolidW-TEC NK-839Cassida Cross Cup TwoLS2 MX436 Pioneer ElementW-TEC FS-815G Tagger Green
VentiláciaÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
Vyberateľné polstrovanieÁnoIba lícnicaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Uzavretá bradaÁnoNieÁnoVyklápaciaMaskaVyklápaciaVyklápaciaNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 prilieb na motorku

W-TEC NK-311

W-TEC NK-311 recenzie a test

Táto moto prilba je určená pre športovú jazdu, konkrétne pre enduro, motokros, prípadne aj pre jazdu na otvorených štvorkolkách. Je vybavená odklopným tienidlom proti oslneniu aj odnímateľným šiltom, čo motocyklista v teréne rozhodne ocenia.

Vnútorná časť prilby W-TEC NK-311 je pohodlne polstrovaná, naviac je praktické vypolstrovanie ľahko vyberateľné a možno ho aj samostatne vyprať. Materiál, použitý na polstrovanie je vysoko odolný a súčasne umožňuje komfortné nosenie pri športe, rovnako je opatrený antialergénnou úpravou.

Dizajn je riešený jednoducho a vysoko účelne. Bradová časť je opatrená ventilačnými otvormi pre dostatočný prístup vzduchu. Jedná sa o veľmi obľúbený a často používaný typ enduro prilby, zaručujúce maximálnu ochranu hlavy.

Helma je k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach v kombinácii čierno-modré, čierno-šedé a čierno-červené, oteruvzdorná farba je odolná aj proti pôsobeniu UV žiarenia. Môžete si vybrať z veľkostí M(57-58), L(59-60), XL(61-62) nebo XXL(63).

Cassida Oxygen Jawa OHC

Cassida Oxygen Jawa OHC recenzie a test

Retro prilba na motorku Cassida Oxygen Jawa OHC predstavuje exkluzívny model, ktorý vychádza z motorkárskych tradícií a nesie všetky znaky, ktoré k tomuto štýlu patrí. Má krátky šilt, a navyše je tu ako prvok integrovaná aj slnečná clona proti oslneniu, ktorá je zárukou dobrého rozhľadu aj náročnejších podmienok.

Pripomienkou retro štýle je tiež zapínanie, riešené systémom DD krúžkov. Lícnice sú odnímateľné, možno ich samostatne vybrať a vyprať. Interiér je veľmi príjemne vystlaný a pohodlný. Tiež grafika na prilbe je originálne riešená. Jedná sa o prilbu v obmedzenej edícii, kde je použité aj logo výrobcu motocyklov Jawa.

Prilba Cassida Oxygen Jawa OHC sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti nárazu, má totiž polykarbonátovou škrupinu, spĺňa teda aj náročné podmienky homologácia ECE 22.05 a DOT. K dispozícii je v šedom alebo v šedo-červenom prevedení.

W-TEC V127

W-TEC V127 recenzie a test

W-TEC V127 je aerodynamicky tvarovaná a na prvý pohľad veľmi elegantná integrálna moto prilba, ktorá sa hodí najmä na rýchle cestné a silné cestovné stroja. Z dizajnu rýchlosť priamo srší a je tomu prispôsobené aj jej grafické spracovanie.

Pretože škrupina tejto prilby je vyrobená z odolného materiálu na báze multikompozitních vlákien, spĺňa najvyšší bezpečnostný štandard a pochopiteľne má aj európsku homologáciu ECE R-22.05. V hornej časti sú integrované zasúvacie slnečné okuliare, zvyšujúce komfort cestovania. Hľadia je opatrené jednoduchým systémom pre jednoduché snímanie.

Na dlhých cestách iste každý motocyklista ocení mäkké polstrovanie vnútri prilby, ktoré je navyše možné vybrať a vyprať. Nechýba samozrejme ani vetracie otvory (v hornej časti možno vetracie otvory podľa potreby otvoriť alebo uzavrieť) a kryt brady, aj tak sa ale helma môže pochváliť prekvapivo nízkou hmotnosťou, ktorá činí necelých 1400 gramov. Vypichnúť možno aj pomerne nízka cena vzhľadom na jej vykonanie aj použité materiály.

LS2 FF399 Valiant Solid

LS2 FF399 Valiant Solid recenzie a test

Táto prilba v sebe spája prednosti hneď dvoch typov – jednoduchým preklopením prednej bradovej časti úplne vzad tak možno z integrálne prilby urobiť klasickú otvorenú. Toto manipuláciu možno ľahko vykonať jednou rukou, teda aj za jazdy. Dokonca je homologizovaná ako integrovaná aj ako otvorená.

Helma LS2 FF399 Valiant Solid je opatrená čistým, proti poškriabaniu odolným plexi krytom, ktorý má aj špeciálnu úpravu proti zahmlievaniu. K tomu totiž slúži fólia PinLock, ktorá je dodávaná priamo v balení s prilbou a zaručuje odolnosť proti zahmlievaniu výhľadu aj v naozaj ťažkých podmienkach.

Vnútorné polstrovanie je možné bez problému vybrať a vyprať, navyše je zhotovené z hypoalergénneho antibakteriálneho materiálu. Vetranie je vyriešené ako dynamické prietokové, pri zatvorenom kryte je možné plne regulovať vstupy aj zadné výduchy vzduchu. Zapínanie moto prilby pod bradou sa vykonáva pomocou mikrometrické nastavenie rýchlopracky s oceľovou račňou, podbradný remienky sú zosilnené.

Škrupina tejto výklopné prilby je zhotovená z materiálu Kinetic Polymer Alloy (KPA), vyznačujúceho sa vysokou pevnosťou a odolnosťou proti prerazeniu.

Shark Drak Tribute

Shark Drak Tribute recenzie a test

Dizajn prilby na chopper Shark Drak Tribute zaujme už na prvý pohľad. Je to jedinečným a veľmi originálnym spôsobom spracovaná helma, kombinovaná s odnímateľnou maskou, slúžiaci k ochrane tváre. Navyše k nej patrí aj okuliare, ktoré sú rovnako ako maska súčasťou balenia.

Ako materiál pre škrupinu použil výrobca spoľahlivý polykarbonát, okuliare zapadnú dokonale do profilu prilby a s maskou vytvorí dokonalý komplet. Interiér prilby navyše nijako nebráni ani použitie dioptrických okuliarov. Pre lepší výhľad sú okuliare ošetrené dvojitou technológiou Total Vision proti zahmlievaniu aj proti poškriabaniu plexi. Okuliare sa uchytávajú pomocou rýchloupínacieho systému QRGS.

Prilba na chopper Shark Drak Tribute je vhodná aj na iné motocykle, má dokonalú ventiláciu s možnosťou regulácie, navyše celú jej vnútornú vložku (polstrovanie) možno vybrať a vyprať bežným spôsobom. Pre zaistenie slúži popruh s mikroprackou. Prilba je pripravená aj pre zvukový komunikačný systém Interkom Sharktooth (Interkom ale nie je súčasťou balenia). Vyrába sa vo veľkostiach XS (53-54), S (55-56), M (57-58), L (59-60) a XL (61-62).

Scorpion EXO-920 Solid

Scorpion EXO-920 Solid recenzie a test

Americká výklopná prilba Scorpion EXO-920 Solid môže byť použitá ako integrovaná alebo otvorená prilba. Jej dizajn je veľmi vyvážený a hodí sa k použitiu predovšetkým pre cestné aj cestovné motocykle.

Výrobca zvolil ako materiál pre zhotovenie škrupiny prilby termoplast, ktorého pevnosť a odolnosť zaisťuje použitia ďalších kompozitných materiálov. Vlastné škrupina prilby sa totiž skladá z troch vrstiev, medzi ktorými je ešte tlmiaci fólia EPS, takže je prilba maximálne bezpečná, aj keď tak trochu na úkor vyššej hmotnosti.

V prilbe je integrovaná slnečná clona SpeedCiew, ktorá slúži aj ako ochrana proti UV žiareniu. Táto clona je šikovne vyriešená tak, že ju možno ľahko ovládať za jazdy aj v rukaviciach. Číre plexisklo Everclear je opatrené povrchovou vrstvou proti poškriabaniu a proti zahmlievaniu, navyše je ďalej pripravené pre aplikáciu vložky PinLock (tá však nie je súčasťou balenia).

Odnímateľné polstrovanie interiéru prilby je zhotovené z materiálu KwikWick II, čo je špeciálna tkanina, slúžiace na odvádzanie potu za tepla a hrejúce v zime. Zapínanie je riešené mikrosponou.

W-TEC NK-839

W-TEC NK-839 recenzie a test

Pre jazdu na cestných strojoch je ako stvorená moto prilba W-TEC NK-839, ktorá zaujme precíznym spracovaním aj nevšedným, atraktívnym dizajnom.

Má samostatne odklopnou slnečnú clonu s aretačnými bodmi, zabraňujúca prípadnému oslnenia slnečnými lúčmi. Pokiaľ nie je vyklopená, je ventilácia v helme riešená tak, ako je tomu u integrálnych prilieb bežne zvykom, teda uzatvárateľným ventilačným otvorom na bradové časti. Vnútri je prilba dôkladne vystlaná odolným, a pritom poddajným antialergénnym polstrovaním, ktoré možno v prípade potreby vybrať a vyprať.

Aerodynamicky štylizovaná výklopná prilba je zhotovená z multikompozitního vlákna a má dôkladne lakovaný povrch, odolný proti UV žiareniu. Kladom je tiež bezpečnostné zapínanie systémom FastLock, ktoré je spoľahlivé a rýchle.

Cassida Cross Cup Two

Cassida Cross Cup Two recenzie a test

Jedná sa o helmu, ktorá je určená v prvom rade pre použitie pri motokrose, čomu zodpovedá jej dizajn aj nízka hmotnosť. Prilba je opatrená modernou grafikou v rôznych farebných prevedeniach, má nastaviteľný štít a priedušný interiér, ktorý je po vybratí zo škrupiny možné samostatne vyprať.

Pre dokonalú ochranu krčnej chrbtice slúži zadné lem prilby, ktorý je navrhnutý tak, aby bola maximálne zabezpečené a helma pritom motocyklistu neobmedzovala v pohybe ani v rozhľade. Navyše je možné ju používať aj v kombinácii s chráničmi krku.

Cross prilba Cassida Cross Cup Two má škrupinu vyrobenú z vysoko odolného polykarbonátu a spoľahlivé, bezpečné zapínanie klasickým spôsobom pomocou dvojitých D krúžkov. Šilt krosové prilby vybavený plastovými skrutky a možno ho nastavovať ľahko i v rukaviciach. Ventilácia je potom v oblasti predného nádychu vybavená praktickým uhlíkovým filtrom.

LS2 MX436 Pioneer Element

LS2 MX436 Pioneer Element recenzie a test

Enduro prilba LS2 MX436 Pioneer Element má svoj pôvod v Španielsku, kde bola navrhnutá s ohľadom na maximálnu bezpečnosť jazdca pri náročnom športe, ktorým enduro motocyklismus bezpochyby je.

Je obľúbená nielen medzi amatérskymi jazdcami, ale používajú ju aj mnohí špičkoví profesionáli. Vysokú technologickú úroveň helmy preukazuje aj to, že je jedinou enduro prilbou, ktorá sa vyrába v certifikovanej veľkosti 3XL.

Odolná škrupina je vyrobená z patentovaného materiálu KPA (Kinetic Polymer Alloy). Pre väčší komfort jazdca je opatrená účinným vetraním Dynamic Flow a polstrovanie vyberateľným antialergickým materiálom.

Okrem využitia pre klasické enduro je vhodná aj ako motokrosová prilba, hodí sa aj pre enduro adventure, veľká cestovná endura a Supermotardy. Je možné ju používať s plexi štítom alebo s klasickými motokrosovými okuliarmi.

W-TEC FS-815G Tagger Green

W-TEC FS-815G Tagger Green recenzie a test

Ak sa deti venujú motocyklovému športu, prípadne jazdí ako spolujazdci, potrebujú samozrejme tiež okrem ostatného vhodného vybavenia aj zodpovedajúcu ochranu hlavy. Jednou z vhodných a dostupných prilieb je práve detská prilba na motorku W-TEC FS-815G Tagger Green, ktorá je určená nielen pre cestné motocykle, ale aj pre motokáry.

Že sa jedná o detskú moto helmu, možno poznať len z komiksovo ladeného grafického dizajnu a menšej veľkosti, inak sa jedná o plnohodnotnú a maximálne bezpečnú prilbu, ktorá plne spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky.

Je riešená ako integrálna detská prilba, ktorá má uzatvárateľnú vrchná reguláciu ventilácie, k tomu aj vetranie na bradové časti škrupiny a je mäkko polstrovaná. To umožní mladému motocyklistovi dokonalé sústredenie na jazdu aj za náročných podmienok.

Upevnenie detskej helmy je riešené tak, aby umožnilo presné dotiahnutie podľa potreby a súčasne je opatrené rýchlym a jednoduchým zapínaním. Pochopiteľne prešla i náročnými testami a jej bezpečnostný štandard je zaručený potvrdenú európsku homologáciou ECE 22.05.

Ako vybrať prilbu na motorku

Určite ste si všimli, že k niektorým typom motocyklov sa používajú iné prilby než k ostatným. Je to dané mnohými ohľady, z ktorých jeden z najdôležitejších je posed jazdca a zaručený správny výhľad, dostatočná pohyblivosť hlavy a samozrejme maximálnu bezpečnosť. Nemožno opomenúť ani správne vetranie a upevnenie prilby.

Typy motocyklových prilieb

Prilby pre motokros (označované aj ako MX prilby) majú predovšetkým za úlohu spoľahlivo chrániť hlavu jazdca pred nárazom na prednú stranu helmy, preto býva bradová časť zosilnená. Nechýba ani štít proti slnku, ktorý síce trochu obmedzuje hornej výhľad, ale zase chráni pred odletujúcimi kamienkami.

Otvorené prilby bez ochrany brady sú pohodlné, ale predsa len vykazujú nižšiu faktor bezpečnosti. Sú ale ľahké a veľmi obľúbené pre rekreačnú jazdu.

Výklopné / vyklápací prilby sú akýmsi zaujímavým kompromisom medzi otvorenou a integrálnou prilbou, vykazujúce vysokú mieru bezpečnosti, komfort, a navyše sú veľmi praktické. U výklopného systému je však občas za nevýhodu považovaná vyššia hmotnosť.

Retro prilby sú riešené štýlovo, veľmi často je vyhľadávajú majitelia chopperov, cafe-racer a vyznávači streetfighterského štýlu. Vyrábajú sa ako otvorené aj integrálna. Veľmi dôležité u nich býva aj grafické prevedenie a celkový dizajn.

Integrálne prilby typické pre cestné a cestovné jazdenie, sú väčšinou výrazne aerodynamicky riešené a poskytujú vysoký užívateľský komfort aj pri jazde na dlhšie vzdialenosti. Je to asi najrozšírenejšia kategória medzi motorkárskymi prilbami. Niekedy sú už pripravené aj pre komunikačný systém Bluetooth.

Športové integrálne prilby sú určené v prví rade pre jazdu na okruhoch a je u nich kladený pochopiteľne najväčší dôraz na maximálnu bezpečnosť. Tá je tu znásobená aj na úkor komfortu.

Použitý materiál

Najčastejšie je ako materiál pre zhotovenie škrupiny moto prilby používaný termoplast, ktorý umožňuje dodržať nízku cenu prilby i pri zachovaní základných štandardov pre bezpečnosť. Helmy sú väčšinou zlepené z dvoch výliskov (ľavého a pravého) a následne opatrené pohodlným vyberateľným polstrovaním.

Prilby z polykarbonátu a polyamidu sú vysoko odolné proti nárazu a tvorí je jednoliata vstrekovaná škrupina.

Vo veľkej obľube sú aj moto prilby z kompozitu, ktorý sa skladá z navrstvených vlákien rozdielnych materiálov. Najčastejšie sa ako základ používajú uhlíkové vlákna a kevlar, prípadne sklené vlákna a ďalšie technické tkaniny. Kompozitové prilby sú rádovo o niečo drahšie.

Uhlíkové prilby, občas označované aj ako karbónové, patrí medzi najkvalitnejšie, ale aj najdrahšie. Sú maximálne odolné a veľmi ľahké práve vďaka použitému materiálu.

Ochrana proti nepriaznivým podmienkam

Veľmi žiaduce je úprava hľadí proti poškriabaniu (Anti Scratch), ochrana proti zahmlievaniu (Anti Fog a Pin Lock) a veľmi žiaduce integrovaná slnečná clona. Patrí sem aj aj vonkajšie UV ochrana škrupiny prilby, ktorá zaručí jej dlhú životnosť, prípadne u niektorých typov prilieb tiež maska a okuliare.

Komfort a bezpečnosť

Pri športe aj pri jazdách na dlhé vzdialenosti sa kladie dôraz na zodpovedajúcu komfort moto prilby. K tomu slúži zodpovedajúce, často regulovateľná ventilácia, vhodné polstrovanie spolu s možnosťou jeho vybratie a vypraní.

Vhodná helma by rozhodne mala mať homologáciu ECE 22.05 (Economic Commission for Europe), čo znamená, že prešla bezpečnostnými testami.

Upevnenie helmy

Na výber je niekoľko rôznych variantov pre zapínanie remienka prilby. K tým najrozšírenejším patrí bezpochyby rýchlospona a obľúbené zapínanie pomocou dvojitého D krúžku. Každopádne rozdiel je iba v princípe upevnenie helmy na hlave, faktický rozdiel však nie je prakticky žiadny.

Dvojité D krúžky sa používajú predovšetkým pre cestovné a športové integrálne prilby alebo vyložene závodné prilby. Rýchlospona býva použitá na väčšine výklopných prilieb, otvorených prilieb a integrálnych prilieb, vyznačujúcich sa nižšou cenou.

4.5/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.