Dielňa,

Príklepové vŕtačky: test, recenzie | Najlepšie vŕtačky s príklepom

Neoceniteľným pomocníkom pri vŕtaní do rôznych materiálov, predovšetkým betónu, je príklepová vŕtačka, kde práve ona funkcia príklepu výrazne zvyšuje efektivitu samotného vŕtania. To je rýchlejšie, jednoduchšie a pre konkrétnu osobu tiež oveľa menej namáhavé.

Elektrická vŕtačka s príklepom dnes patrí medzi štandard v segmente ručného náradia, ako u profesionálneho, tak hobby použitie. Stretnúť sa môžete tiež s aku príklepovou vŕtačkou, ktorá ale neposkytne tak dobré výkonové charakteristiky ako elektrický typ.

Hlavnú úlohu pri výbere by mal hrať hlavne výkon vŕtačky, ale aj možnosti rôznych nastavení s ohľadom na materiál, ktorým nemusí byť nutne len klasické murivo, rovnako ako je treba prihliadnuť aj k celkovej ergonómiu a jednoduchosti aj presnosti použitie. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie príklepové vŕtačky a ich recenzie.

Najlepšie príklepové vŕtačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších príklepových vŕtačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Narex EVP 13 H-2CMakita HP1630KBosch GSB 16 RENarex EVP 13 E-2H3Black & Decker CD714CRESKDDWT SBM-1050 TMakita HP2071JBosch GSB 19-2 REABlack & Decker KR806KEinhell RT-ID 65
SkľučovadloOzubený veniecOzubený veniecRýchloupínacieOzubený veniecRýchloupínacieOzubený veniecRýchloupínacieRýchloupínacieRýchloupínacieRýchloupínacie
Priemer vŕtania - múr24 mm16 mm16 mm20 mm13 mm16 mm20 mm18 mm16 mm13 mm
Priemer vŕtania - drevo45 mm30 mm30 mm45 mm25 mm40 mm40 mm40 mm32 mm25 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 príklepových vŕtačiek

Narex EVP 13 H-2C

Narex EVP 13 H-2C recenzie a test

Príklepová vŕtačka Narex EVP 13 H-2C zaujme hlavne svojím výkonom. Aj vďaka tomu je určená pre stavebné a montážne práce, vrátane tých profesionálnych. Pozitívne vlastnosťou je príkon vŕtačky s hodnotou 1100 W, rovnako ako unikátne uloženie prevodov v hliníkovej skrini, čo zvyšuje odolnosť a spoľahlivosť.

O konštantné pracovné otáčky sa stará celovlnná riadiaca elektronika. Samozrejmá je aj elektronická regulácia otáčok, pre možnosť využívať optimálnu hodnotu, podľa typu materiálu. Kladom je elektronická bezpečnostná spojka, ktorá prináša ochranu v prípade zaseknutia.

Zaujmú aj možné vŕtacie priemery, ktoré napríklad pri dreve činí až 45 milimetrov. U hliníka je to presne 24 a muriva 25 milimetrov. O jednoduché použitie sa stará tiež veľkoplošný spínač, alebo prepínač pravého a ľavého chodu. Vďaka hmotnosti 2,6 kilogramov nie je problémom ani dlhodobá práca.

Dobrý výkon, veľké vŕtacie priemery, kvalitné prevedenie
Vyššia cena

Makita HP1630K

Makita HP1630K recenzie a test

Vŕtačka s príklepom Makita HP1630K už podľa svojej konštrukcie jasne ukazuje, že ide o nástroj aj pre najnáročnejšie použitie. Príkon je 710 W a medzi ďalšie prednosti môžeme zaradiť aj valcovou hliníkovú skriňu prevodovky a motora, ktorá zaistí kombináciu výkonu a spoľahlivosťou.

Vypínač disponuje elektronickou reguláciou, umožní nastaviť aretáciou stáleho hodu, rovnako ako smer vŕtanie, alebo skrutkovanie. Ide teda o multifunkčný nástroj, ktorý umožní aj ľahkú reguláciu otáčok, práve s ohľadom na typ práce.

Vďaka hmotnosti len 2,1 kilogramov sa dobre drží aj pri dlhšej práci. Konštrukcia disponuje dodatočným madlom, ktoré sa hodia pri nutnosti vynaložiť u tvrdých materiálov väčšiu silu. Vŕtací výkon ovplyvní typ materiálu, pričom do dreva je možné vytvárať otvory až 30 milimetrov. U ocele je to 13 milimetrov a v prípade betónu 16.

Dodatočné madlo, nízka hmotnosť, transportný kufor
Nižšia výkonnosť

Bosch GSB 16 RE

Bosch GSB 16 RE recenzie a test

Elektrická vŕtačka Bosch GSB 16 RE Professional už podľa názvu ukazuje, že sa jedná o kvalitné prevedenie určené aj profesionálom. Menovitý príkon je 750 W, čo je spojené s výstupným, výkonom o hodnote 380 W. Kladom je tiež unikátny prevedenie s otočnou doštičkou s uhlíkmi, ktorá zaistí dobrý výkon pri oboch smeroch používaní.

Konštrukcia vyniká aj použitím skľučovadla s označením Auto-Lock. Vďaka nemu možno nástroje vymeniť rýchlo, a to len jednou jedinou rukou. Konštrukcia využíva tiež guľatou vývodku káblu, čím je zaistený veľké akčný rádius a jednoduché použitie, rovnako ako ochrana pred zlomením kábla.

Rozsah vŕtania je veľmi dobrý, pretože pri dreve je 30 milimetrov, pri betóne 16 milimetrov a v prípade ocele 13 milimetrov. Ďalej nechýba ani plynulá regulácia otáčok s ohľadom na typ materiálu, alebo riadiaca elektronika, ktorá zabezpečí ich konštantné hodnoty.

Kvalitné prevedenie, úchyt Softgrip, systém Auto-Lock
Nižší výkon

Narex EVP 13 E-2H3

Narex EVP 13 E-2H3 recenzie a test

Elektrická vŕtačka s príklepom Narex EVP 13 E-2H3 disponuje príkonom 650 W, čo už jej môže radiť do kategórie kvalitných nástrojov. A to v segmente stavebno-montážnych prác. Vďaka svojmu prevedeniu sa pýši aj všestranným využitím.

Konštrukcia ponúkne kvalitu motora a prevodu, rovnako ako pokročilú elektroniku. Tá vie udržiavať konštantné otáčky, rovnako ako ponúknuť plynulý rozbeh. Samozrejmá je aj plynulá regulácia otáčok. Príklep ponúkne až 60 000 úderov za minútu, vďaka čomu nie je problém vŕtanie ani do veľmi tvrdých materiálov. Nechýba ani dobrý rozsah vŕtacích otvorov, a to 16 mm do hliníka, 35 mm do dreva a 16 mm do muriva.

Vŕtačka disponuje dvojicou rýchlostných stupňov a ponúkne rozsah otáčok od 1 100 za minútu, až po hodnotu 3000 otáčok. Zaujme tiež dodatočné madlo, uľahčujúce úchop a presnosť práce.

Kvalitný príklep, doplnkové madlo, regulácia otáčok
Vyššia hmotnosť

Black-Decker CD714CRESKD

Black & Decker CD714CRESKD recenzie a test

Elektrická príklepová vŕtačka Black-Decker CD714CRESKD je určená na vŕtanie do rôznych materiálov. Vďaka príkonu 710 W môže ponúknuť naozaj skvelé výsledky. Tie sú dané aj jej parametre. Disponuje rýchloupínacím skľučovadlom s priemerom 13 mm, ktoré zaistia jednoduchú a rýchlu výmenu nástroja.

Súčasťou balenia je nielen praktický kufrík, ale aj kvalitný detektor DTR1, ktorý sa hodí na rade miest. Vŕtačka umožní vŕtanie do dreva s priemerom 25 milimetrov, alebo p priemeru 13 mm v prípade muriva, alebo ocele. Vďaka plynulej regulácii otáčok je možné využitie aj na skrutkovanie.

Konštrukcia disponuje druhou rukoväťou, ktorá zaistí lepší úchop a kvalitnejšie prácu. Tomu napomáha tiež zaisťovacie tlačidlo, alebo ergonomické prevedenie, vďaka ktorému padne do ruky každému, či už v rámci hobby, alebo v rámci náročnejšieho použitia.

Detektor DTR1, plynulá regulácia otáčok, doplnkové madlo
Hmotnosť 3 kg

DWT SBM-1050 T

DWT SBM-1050 T recenzie a test

Príklepová vŕtačka do betónu DWT SBM-1050 T ponúkne možnosť vŕtať do tohto materiálu diery s priemerom 16 milimetrov. Zvládne ale aj oceľ a hodnotu 13 mm, alebo drevo s hodnotou 30 milimetrov. Pri betóne a iného muriva príde vhod kvalitný príklep, ktorý vie ponúknuť až 44 800 rázov za jednu minútu.

Jedinečná mäkčená rukoväť SoftGrip zaistí dobrý úchop. Ten podporí tiež prídavná nastaviteľná rukoväť. Nechýba prednosti, ako je hĺbkový doraz, rovnako ako elektronická regulácia otáčok, či možnosť jednoduchého uzamknutia spínača vŕtačky.

Základom je veľmi silný motor s príkonom 1 050 W, rovnako ako kvalitné dvojrýchlostná prevodovka. Tá je vyrobená zo zliatin magnézia, čo je istotou odolnosti a dlhej životnosti. Hmotnosť vŕtačky je 2,6 kilogramov, čo je k jej parametrom optimálna hodnota aj pre pravidelnú a dlhodobú prácu.

Vysoký výkon, dobrý príklep, doplnková rukoväť
Hmotnosť 2,6 kg

Makita HP2071J

Makita HP2071J recenzie a test

Príklepová vŕtačka Makita HP2071J nesklame ani pri profesionálnom použitím. Zaujme hlavne príkonom 1 010 W, ktorý ponúkne naozaj kvalitný výkon. Nechýba ani 2 rýchlostná prevodovka, ktorá je vybavená elektronickou reguláciou otáčok. Pre dosiahnutie vysokej odolnosti je jej skriňa vyrobená z odliatku hliníka.

Unikátom je tiež kontrolka, ktorá signalizuje problém s káblom, spínačom, alebo tiež situáciu, ktorou je preťaženie vŕtačky. Výkon je spojený s možnosťou vŕtať 16 mm do ocele, 20 mm do betónu a tiež 40 milimetrov do dreva.

Vďaka príklepu je práca výrazne efektívnejšia. Počet úderov môže dosahovať hodnoty až 58 000 za jednu minútu. Prácu zefektívni a uľahčí tiež prídavná rukoväť, alebo aj hmotnosť 2,5 kilogramu, ktorý umožní vŕtať aj v dlhšom časovom horizonte.

Vynikajúci výkon, dobrý príklep, kontrolka signalizujúca problém
Vyššia cena

Bosch GSB 19-2 REA

Bosch GSB 19-2 REA recenzie a test

Príklepová vŕtačka s odsávaním Bosch GSB 19-2 REA Professional je skutočne adekvátnym nástrojom aj pre profesionálov. Zaujme presnosťou vŕtanie, k čomu slúži integrovaný hĺbkový doraz s možnosťou jednoduchého nastavenia. Nechýba tiež spätné ventily, ktoré bránia unikaniu prachu pri vyprázdňovaní, i preprave.

Menovitý príkon je 900 W, čo len podčiarkuje kvalitný parametre tejto vŕtačky. Vďaka tomu ponúkne výkon 455 W. Samozrejmá je možnosť regulácie otáčok, s ohľadom na typ konkrétnej práce. Do dreva možno vŕtať až na priemer 40 mm, pri murive a betónu na polovičný a v prípade ocele je to 13 milimetrov.

Hmotnosť vŕtačky je vzhľadom ku konštrukcii vyššia, a to celkom 3 kilogramy. Základom konštrukcie je aj rýchloupínacie skľučovadlo so systémom Auto-Lock. Ten zaistí možnú doslova bleskovú výmenu nástrojov, a to len jednou rukou, čo sa hodí v horšie prístupných miestach.

Dobrý výkon, eliminácia prenikaniu prachu, hĺbkový doraz
Vyššia hmotnosť

Black-Decker KR806K

Black & Decker KR806K recenzie a test

Varianta príklepové vŕtačky Black-Decker KR806K zaujme niekoľkými pozitívami. Je to určite príkon, ktorý je 850 W a pozitívne sa odráža na celkovom výkone tejto vŕtačky. Ďalej nechýba ani veľmi kvalitné príklep. Jeho prednosťou je hlavne fakt, že dokáže ponúknuť celkom až 52 700 rázov za jednu jedinú minútu. Vŕtanie do muriva je efektívnejšie.

Súčasťou je kovové rýchloupínacie skľučovadlo o veľkosti 13 milimetrov. Má automatické zaistenie vretena, čím je uľahčená výmena vrtáka, i jeho upnutie. Inováciou je reverznej systém uhlíkov, ktorý zaistí dostatočné výkon pre pravý, rovnako ako pre ľavý chod.

Vŕtať je možné do rôznych materiálov. Pri murive do priemeru 16 mm a pri dreve dokonca až 32 milimetrov. Poteší tiež ergonomické prevedenie a mäkká rukoväť. O presnosť sa stará integrovaný hĺbkový doraz a o efektivitou vŕtanie aj prídavná rukoväť, ktorá je súčasťou konštrukcie.

Integrovaný doraz, dobrý výkon, nízka cena
Skôr pre hobby použitie

Einhell RT-ID 65

Einhell RT-ID 65 recenzie a test

Vŕtačka s príklepom Einhell RT-ID 65 a príkonom 650 W je dobrým pomocníkom hlavne pre hobby použitie. V rámci neho ponúkne rad predností. K tým patrí aj integrovaný kovový doraz, ktorý zaistí presnosť práce. Zaujme tiež prídavná rukoväť, ktorá je vyrobená z mäkčeného plastu a uľahčuje úchop.

Kvalitný príklep sa stará o efektivitu vŕtanie do steny, kedy dokáže ponúknuť až 48 000 rázov počas jednej minúty vŕtania. K efektivite prispieva tiež rýchloupínacie skľučovadlo so zámkom, vďaka ktorému je možné rýchlo meniť nástroje. Zaujímavým doplnkom je spona na kábel, ktorá eliminuje jeho poškodeniu.

Vŕtať možno do ocele do priemeru 10 mm, do betónu do priemeru 13 mm a tiež do dreva, až do priemeru 25 milimetrov. Na možnosť dlhodobej práce má vplyv aj nízka hmotnosť, ktorá činí len 2,1 kilogramov. Súčasťou balenia je aj kufor pre ukladanie a prenášanie.

Nízka cena, transportný kufor, prídavná rukoväť
Pre nenáročné hobby použitie

Ako vybrať príklepovú vŕtačku

Príklepová vŕtačka by mala byť v prvom rade vyberaná podľa účelu použitia. Či ide o občasné použitie v domácnosti, alebo naopak hovoríme o každodennom používaní v rámci práce, alebo podnikania. Od toho sa následne odvíjajú požadované parametre, rovnako ako cena. Nejde však o jediné kritérium výberu spojené s ich správnou voľbou.

Odlišnosť podľa príkonu

Jedným z hlavných parametrov, na ktorý sa pri výbere hľadí, je príkon. Tu platí jednoduchá úmera. Čím je príkon vyššia, tým je vyššia aj výkon a o to viac sa vŕtačka hodí pre náročnejšie použitie. U hobby náradia môžeme hovoriť o príkonom do hranice 600 W. Pri kvalitnejších riešenie je možné nájsť hodnoty v rozmedzí okolo 700 W – 1 000 W. Pri profesionálnych vŕtačiek, ktoré sú určené na každodenné použitie, možno hovoriť aj o príkonu, ktorý presahuje hodnotu 1 500 W.

Rýchlosť otáčok a krútiaci moment

Ďalšie dve dôležité hodnoty, na ktoré je nutné hľadieť. Prvá je rýchlosť otáčok. Čím je vyššia, tým rýchlejšie sa vrták otáča a tým rýchlejšie môže byť konkrétny otvor vyvŕtaný. Hobby vŕtačky majú zvyčajne len jednu rýchlosť, zatiaľ čo polo-profesionálne majú rýchlosti dve. Tie ovplyvňujú výsledný počet otáčok za minútu, kedy u prvej rýchlosti je to až 1 000, zatiaľ čo u druhej až 3 000.

Dôležitým faktorom je tiež krútiaci moment. Aj tu platí, že čím je vyššia, tým si možno lepšie poradiť s tvrdšími materiálmi. Pre predstavu uvádzame, že krútiaci moment okolo 5 – 20 Nm je vhodný na bežné skrutkovaním, ten okolo 20 – 50 Nm sa hodí na bežné vŕtanie nižších priemerov, a vyšší krútiaci moment už je vhodný na vŕtanie tvrdších materiálov, alebo vŕtanie dier o väčších priemeroch.

Celková ergonómia

Elektrická vŕtačka by mala ponúknuť možnosť jednoduchej práce a jednoduchého držanie. Od toho sa odvíja ich ergonómie. Základom je správne tvarovaná rukoväť, u ktorej je plus, keď je pogumovaná. Vhodné je myslieť aj na doplnkové madlo, vďaka ktorému je možní vŕtačku držať oboma rukami. Zohľadniť je nutné tiež hmotnosť. Jednoduchšie hobby vŕtačky váži okolo 2 kilogramov. S tým, ako rastie kvalita, výkon a ďalšie parametre, rastie i hmotnosť. Napríklad až k hranici okolo 4 kilogramov.

Varianta skľučovadla

Väčšina príklepových vŕtačiek na trhu ponúkne rýchloupínacie skľučovadlo. To umožní jednoduchú výmenu vrtáka, bez nutnosti využívať ďalšieho náčinia. Niektoré vŕtačky sú vybavené aj systémy, ktoré umožní ľahkú výmenu jednou rukou. Druhým riešením je skľučovadlo na kľučku. Neobjavuje sa toľko, pretože upevnenie nástroja je celkovo komplikovanejšia. Na druhú stranu dokáže priniesť výhodu v podobe väčšej upínacej sily.

Kvalita príklepu

Ten sa používa hlavne pri vŕtaní do muriva, betónu a podobných materiálov. Jeho existencia výrazne uľahčí a zrýchli danú prácu. Voľba vŕtačky by sa mala odvíjať aj od počtu rázov daného príklepu. Tie sa pohybujú v desiatkach tisíc za minútu. Čím je ich viac, tým možno očakávať lepšie výsledky.

Funkcie vŕtačky

Možných funkcií, ktoré možno u rôznych výrobcov nájsť, je celý rad. Základom je ľavý a pravý chod, rovnako ako funkcia založenie na možnosti upraviť rýchlosť otáčok, alebo veľkosť krútiaceho momentu. A to s ohľadom na vŕtaný materiál alebo inú činnosť – napríklad skrutkovanie. Dobrou funkciou je aj existencia aretačného tlačidla, vďaka čomu je možné udržiavať konštantné otáčky. Kvalitné varianty disponujú tiež funkciou tlmenie vibrácií, ktorá prispieva k možnosti predĺžiť dobu vŕtanie, než sa dostaví únava rúk. Tiež je potrebné myslieť aj na funkcie bezpečnostné, akými je kontrolka preťaženia, alebo umiestnenie kábla, ktoré bránia jeho možnému zlomeniu.

4.5/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.