Domácnosť,

Prietokové ohrievače vody: Recenzie 9 najlepších

Štandardom dnešnej doby je mať, pokiaľ možno, vo všetkých priestoroch a nehnuteľnostiach, kde sa pohybujeme, teplú vodu. Nie všade je to však možné, a to z rôznych dôvodov. Prívod, alebo iný zdroj studenej vody však na rade miest je, rovnako tak ako elektrický prúd. Riešením je použiť prietokový ohrievač vody, ktorý môže byť umiestnený viditeľne priamo nad vodovodnou batériou, alebo ho možno umiestniť pod umývadlo, drez, a mať interiér čistý.

Najčastejšie je elektrický prietokový ohrievač vody umiestnený tam, kde nie je bojler, alebo sú rozvody horúcej vody z bojlera ďaleko a neoplatí sa či nemožno rúrky rozumne viesť. Prietokový ohrievač je priestorovo nenáročný a ako bolo povedané, nechá sa umiestniť aj pod zdroj tečúcej vody.

Typicky je prietokový ohrievač vody montovaný do chát, chalúp, dielní, garáží a rôznych remeselných, alebo priemyselných prevádzok. Vďaka minimálnym tepelným stratám je vysoko efektívny a úsporný, avšak len za predpokladu, že sa nebude používať intenzívne. Voda sa začne ohrievať až pri otočení kohútika. Nie je tu teda prítomná žiadna nádrž, ktorá by vodu priebežne ohrievala. Vďaka tomu, že nedochádza k odtečení studenej vody (ako k vám doputuje horúca voda z bojlera) šetrí významne spotrebu vody.

Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie prietokové ohrievače vody a ich recenzie. V závislosti na tom, ako a kde zamýšľate prietokový ohrievač používať, je dôležité prihliadnuť k príkonu, respektíve výkonu, akého je daný model schopný dosiahnuť.

Najlepšie prietokové ohrievače vody – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších prietokových ohrievačov vody z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 ETA 1733 90000HAKL PM-B1 4,5 kWProtherm Panda 19 IOGHAKL MK-2 9 kWHAKL PM-TB1 3,5 kWClage M4Elíz EHT 5.5Dražice PTO 0733Dražice PTO 1733
Indikátor ohrevuÁnoNieÁnoNieNieNieNieÁnoÁno
Šírka/Výška/Hĺbka (cm)20,4/17,5/812,4/21,5/8,931/58/25,520,7/19,9/8,512,4/21,5/8,918,6/13,5/8,718,6/13,5/,720,4/17,5/820,4/17,5/8
Hmotnosť1,3 Kg0,7 Kg12,1 Kg1,7 Kg0,8 Kg1,5 Kg1,5 Kg1,3 Kg1,3 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 prietokových ohrievačov vody

ETA 1733 90000

ETA 1733 90000 recenzie a test

Rokmi overený model prietokového ohrievača vody nesie značenie ETA 1733 90000. Jedná sa o plnohodnotné zariadenie, ktoré má s príkonom 5000 W dostatočný výkon dokonca aj k zapojeniu sprchy a nenáročnému používaniu. Pre umývanie rúk v umývadle, alebo umývanie riadu v dreze poslúži úplne s prehľadom.

Zariadenie je napájané elektrickým prúdom s napätím 230 V, teda z bežnej troch kolíkové zásuvky. Umiestniť prietokový ohrievač pod drez, alebo nad drez samozrejme možné, záleží na vašich preferenciách, alebo priestorových možnostiach. Menovitý prúd zariadenia je 21,7 A a úroveň krytia IP 25 – môže teda bez obáv byť inštalovaný v kúpeľniach a umývacích priestoroch v zóne 1.

Z pohľadu spotreby elektrickej energie je na tom ETA 1733 90000 nasledovne – ročná priemerná spotreba elektrickej energie má hodnotu 475 kWh a účinnosť ohrevu stanovuje výrobca na 39% – čo sú štandardné hodnoty. ETA sa tiež drží už dlhú dobu medzi najdôveryhodnejšími značkami a to potvrdzuje aj tento výrobok, ktorý je kvalitný a podľa recenzií užívateľov slúži bezproblémovo dlhé roky.

Slušný príkon 5000 W, kvalitné spracovanie
Dodanie bez vodovodné batérie

HAKL PM-B1 4,5 kW

HAKL PM-B1 4,5 kW recenzie a test

Beztlakový prietokový ohrievač vody HAKL PM-B1 4,5 kW má, ako už samotný názov napovedá, príkon 4500 W, teda dostatočne na plynulé umývanie rúk v kúpeľni, alebo bežné umývanie riadu v kuchynskom dreze. Tým, že zopne až v momente otočení kohútikom šetrí ako vodu, tak elektrickú energiu. Vykurovacie teleso pracuje vždy na plný výkon a vždy ohrieva vodu o 43 – 46 stupňov Celzia.

Montáž nie je nijako zložitá – zariadenie sa pripevní na stenu, pripojí na beztlakový kohútik, alebo batériu, zapojí sa do štandardnej 230V zásuvky a môžete sa tešiť z horúcej vody. HAKL PM-B1 4,5 kW je rovnako vybavený mechanickou ochranou proti prehriatiu špirály, to najcitlivejšie miesto zariadenie je teda skvele chránené a preto nič nebráni dlhej životnosti zariadenia.

Prietokový ohrievač spadá do úspornej kategórie A s ročnou priemernou spotrebou elektrickej energie 472 kWh. HAKL PM-B1 4,5 kW je vhodný ako pod umývadlo, tak nad umývadlo. Jeho pekný dizajn nebude robiť hanbu, či už bude na očiach, alebo bude schovaný. Výrobca nezabudovalo do tela zariadenia indikačné diódu ohrevu vody, čo však nepovažujeme ako zásadný nedostatok.

Príkon 4500 W, beztlaková vodovodná batéria
Bez indikácie ohrevu teploty

Protherm Panda 19 IOG

Protherm Panda 19 IOG recenzie a test

Plynový prietokový ohrievač Protherm Panda 19 IOG má nadčasový dizajn a pre svoju prevádzku potrebuje odvod spalín komínom. V kategórii prietokových ohrievačov je len málo plynových a ešte menej takých modelov, ktoré sú vybavené autodiagnostikou, ako je práve tento.

Inštaluje sa vďaka adekvátnej hmotnosti 12,1 kg ľahko na stenu, a to vo zvislej polohe. Ovládanie je intuitívne a pre užívateľov jednoduché, slúžia na to dva voliče, ktoré nastavujú úroveň výkonu a teplotu vytekajúcej vody, všetko ostatné si rieši ohrievač automaticky. S tým je taktiež spojené elektrické zapaľovanie, ktoré komfort obsluhy ešte zväčšuje.

Ohrievač vody spadá do energetickej triedy A, je preto veľmi úsporný. Minimálny tepelný výkon je možné nastaviť na 6,4 kW a maximálny je 18,1 kW. Výhodou je aj plynulá modulácia výkonu, kedy systémom membrán a snímačov dokáže ihneď reagovať na zmenu prietoku vody a teda včas začať ohrievať vodu.

Plynový ohrievač vody, elektrické zapaľovanie, autodiagnostika
Odvod spalín komínom

HAKL MK-2 9 kW

HAKL MK-2 9 kW recenzie a test

Ak vyberáte naozaj výkonný elektrický ohrievač, mali by ste spozornieť pri modeli HAKL MK-2 9 kW. Ide o kombinovaný prietokový ohrievač, ktorý možno osadiť ku klasickým tlakovým aj beztlakovým vodovodným batériám. Touto unikátnosťou to však nekončí, elektrický ohrievač je vybavený rovno dvoma vykurovacími telesami, ktoré musia byť napájané pomocou dvoch 230 V zásuviek.

Teplú vodu teda dokáže dodávať vo veľkom množstve, a preto sa hodí do malých bytových jadier, do dielní, na chalupu a podobne. Môže plnohodnotne poslúžiť pri dreze, pri umývadle s tiež aké prietokový ohrievač do sprchy.

Výrobcom odporúčaná vzdialenosť, ktorá by sa nemala presahovať medzi vodovodnou batériou a ohrievačom je 5 metrov, potom už vznikajú teplotné straty a prevádzka ohrievača nie je ekonomický. Špirály sú elektronicky chránené proti prehriatiu a spínanie rieši elektronická riadiaca jednotka.

Vysoký výkon 9000 W, montáž na tlakové i beztlakové vodovodné batérie
Vďaka vysokému výkonu nutné zapojiť do dvoch 230 V zásuviek

HAKL PM-TB1 3,5 kW

HAKL PM-TB1 3,5 kW recenzie a test

Prietokový ohrievač vody HAKL PM-TB1 3,5 kW je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú ohrievať vodu pri umývadle, pre umývanie rúk a pri dreze, pre umývanie riadu. Vďaka zosilneným spojom a elektronickej riadiacej jednotke zaisťuje bezpečný a leta trvajúce chod aj pri častom používaní. Výkon vykurovacieho zariadenia je 3500 W a jednotka je osadená jednou špirálou.

Spínanie mikrospínače prebieha hydraulicky a jednoduchým pustením vody začne prietokový ohrievač vodu ohrievať – spínanie teda už od 0,1 MPa. Tlakový prevádzka je možná do 6 barov tlaku vody, čo je teda bežné zaťaženie v domácej rozvodnej sieti vody. Špirála je proti prehriatiu chránená elektricky a k dispozícii je jeden výkonnostný stupeň ohrevu a to až o 43 stupňov Celzia.

Veľmi praktická je tiež možnosť pripojiť ohrievač vody ako k beztlakovým vodovodným batériám, tak batériám tlakovým. Nemusíte mať teda starosť, že by ste zaobstarali nevhodný model. Tiež záleží len na vašom uvážení, či prietokový ohrievač umiestnite nad batériu, alebo pod ňou. Jediné, čo je potrebné strážiť, je vzdialenosť medzi nimi, ktorá by nemala presiahnuť 5 metrov.

Vhodný pre beztlakové aj tlakové vodovodné batérie do tlaku 6 bar
Bez indikácie ohrevu vody

Clage M4

Clage M4 recenzie a test

Elektrický prietokový ohrievač vody pripojený na sieť 220v Clage M4 vyžaduje pevné pripojenie do elektrickej siete, menovitý výkon má 4400 W a prietok teplej vody je 2,5 litra za minútu. Je preto ideálny ako prietokový ohrievač vody do kuchyne, na záchod, dielne alebo do prevádzky.

Je vhodný pre beztlakovú inštaláciu k jednému odbernému miestu a aby došlo k automatickému zapnutiu ohrievača, je potrebný prietok vody aspoň 1,8 litra za minútu. Výrobca dodáva v balení aj špeciálny perlátor, ktorý slúži na optimálny prúd vody pri menšom prietoku. Energetická trieda účinnosti je A, jedná sa teda o energeticky úspornejšie prevedenie.

S bežným bojlerom, ktorý ohrieva vodu v zásobníku, sa takto ušetrí až 85% elektrickej energie. Výrobca zakomponoval do ohrievača aj vysoko účinný vykurovací systém IES®, ktorý začne ohrievať vodu takmer okamžite po otočení kohútika. Vďaka tomu sa šetrí nielen elektrická energia, ale aj množstvo spotrebovanej vody.

Jednoduchá montáž a kompaktné prevedenie, vykurovací systém IES®, súčasťou špeciálnej perlátor
Iba pevná elektrická montáž

Elíz EHT 5.5

Elíz EHT 5.5 recenzie a test

Lacný prietokový ohrievač vody Elíz EHT 5.5 je možné použiť ako ohrievač vody pod drez aj nad umývadlo. Disponuje možnosťou akéhokoľvek umiestnenia, a to ako horizontálne, tak vertikálne - môže byť namontovaný akokoľvek v 360 stupňoch.

Predáva sa bez prietokovej ohrievacej batérie, ktorú je nutné dokúpiť a namontovať priamo na zariadení, alebo pomocou hadičiek. Súčasťou ohrievača je iba úsporná vložka regulátora prietoku, ktorou za minútu pretečú maximálne 3 litre ohriatej vody. Má stupeň krytia IP 25, priehľadnú svetelnú kontrolku ohrevu a tiež bezpečnostnú tepelnú poistku s funkciou resetu.

Napájací kábel je 80 cm dlhý a nemá koncovku, nutnosťou je teda elektrická odborná montáž. Príkon je 5500 W a minimálny tlak musí byť vo vodovodných rúrkach 0,1 MPa, maximálny potom 1 MPa. Poteší svojou nízkou hmotnosťou aj kompaktnými rozmermi, rovnako tak ako energeticky efektívnou energetickou triedou A.

Tlaková aj beztlaková batéria, možnosť 360° inštalácie, tepelná poistka s resetom
Nič zásadného

Dražice PTO 0733

Dražice PTO 0733 recenzie a test

Prietokový ohrievač Dražice PTO 0733 je overený produkt mnohých spotrebiteľovi, ktorí k nemu pripájajú aj veľmi pozitívne hodnotenie. Jedná sa prietokový ohrievač vody s príkonom vykurovacieho telesa 3500 W a raz špirálou. Ideálne je použitie pri dreze alebo umývadle a nie pre moc časté používanie, predsa len výkon zodpovedá nenáročnému použitia a pripojenie je tiež možné iba k beztlakovým vodovodným batériám.

Montáž je veľmi jednoduchá a ohrievač môže byť pripevnený buď priamo na kohútiky, alebo pod úroveň drezov a umývadiel. K zariadenie nie je dodávaný prívodný kábel, montáž do elektrickej rozvodnej siete je teda možná iba napevno, a to priamo na svorkovnicu prístroja. Elektrické krytie zodpovedá štandardu IP 25 a istenie je potreba 16 ampérovej.

Ohrievač je dodávaný bez vodovodné batérie, a čo sa týka tlaku, hodnoty sú nasledovné – minimálny tlak v potrubí 0,08 MPa a maximálny tlak v potrubí 0,6 MPa. Hmotnosť je 1,3 Kg, čo zodpovedá bežnému štandardu. Vykurovacia špirála má špeciálnu povrchovú úpravu, vďaka ktorej sa nevytvára vodný kameň a spotrebič má tak dlho dobu životnosti. Poteší tiež prítomnosť svetelnej signalizácie prevádzky.

Svetelná indikácia ohrevu
Iba beztlakové pripojenie, pevné pripojenie k rozvodnej sieti

Dražice PTO 1733

Dražice PTO 1733 recenzie a test

Prietokový ohrievač vody Dražice PTO 1733 má dobrý príkon 5000 W, ktorý bohato stačí na prísun horúcej vody jedného drezu, alebo umývadla. Je určený výhradne pre beztlakové vodovodné batérie. Minimálny tlak v potrubí pre správnu funkčnosť je 0,08 MPa a maximálny tlak 0,6 MPa. Hmotnosťou s 1,3 Kg sa radí medzi ďalšie bežné prietokové ohrievače.

Ako už bolo povedané, odporúča sa len k umývadlám a drezom – či ho umiestnite priamo na batériu, alebo ho upracete pod, je čisto na vás. Inštalácia je možná v kúpeľniach do zóny 1, a to vďaka stupňu krytia IP25. Precízne montáž a kvalitné materiály z tohto prietokového ohrievača robia produkt s dlhou dobou životnosti, ktorý nevyžaduje po zapojení žiadne nastavenie.

Výrobca Dražice osadil tento model svetelnou indikáciou ohrevu vody, čo je praktická vychytávka, ktorá poteší. Vykurovacej špirály majú špeciálnu povrchovú úpravu, a preto sa vyznačujú dlhou životnosťou – neusadzuje sa v nich vodný kameň ani iné nečistoty. V momente otočenie kohútikom horúcej vody začína prietokový ohrievač pracovať a ohrieva tak dlho, ako budete potrebovať.

Dobrý pomer cena/výkon, kompaktné rozmery
Beztlakové prevedenie, bez vodovodné batérie

Ako vybrať prietokový ohrievač vody

Príkon = výkon

V závislosti na tom, kde a ako chcete prietokový ohrievač používať, je dobré vybrať taký, ktorý má pre vaše potreby optimálnu príkon a nebude vám odoberať zbytočne veľké množstvo energie. Základná všeobecná poučka hovorí nasledovne.

Prietokové ohrievače vody s príkonom okolo 3500 W stačí pre bežné umývanie rúk. Pre ohrev vody u sprchového kúta stačí zariadenie, ktoré má príkon aspoň 6000 W a pre najnáročnejšie použitie, ako je napríklad napúšťanie vane horúcou vodou sú optimálne prietokové ohrievače aspoň s príkonom 10000 W.

Čím je vyššia príkon vykurovacieho zariadenia, tým zvládne ohriať viac vody za jednotku času. S rastúcim príkonom vzrastá aj spotreba elektriny a nebudeme skrývať, že prietokové ohrievače vody sú pomerne energeticky náročné. Preto sú vhodné prevažne pre občasné použitie.

Inštalácia a druh ohrevu

Väčšina prietokových ohrievačov vody sa inštaluje vo zvislej polohe, kedy vývody pre vodu vedú zvisle dolu, alebo hore. Ak ohrievač umiestnite priamo nad batériu, alebo ho schováte pod drez či umývadlo, je na vás. Horizontálne umiestnené ohrievače sú najmä také, ktoré sa používajú vo väčších prevádzkach a bežne nie sú dostupné. Nemajú však žiadne zásadné výhody proti zvislým.

Väčšina výrobkov, ktoré môžete kúpiť, sú napájané elektrickým prúdom. Sú rozmerovo menšie, majú menšiu hmotnosť a tiež menšie nároky na inštaláciu, navyše môžu byť vyvedené v podarených dizajnových prevedeniach, ktorá rozhodne nebudú hyzdiť vašu domácnosť.

Existuje ďalej plynový prietokový ohrievač vody, alebo kombinovaný prietokový ohrievač vody. Také sú potom len čiastočne závislé na elektrickej energii, alebo vôbec. Jedná sa o zložitejšia zariadenia, ktoré majú uplatnenie typicky v remeselných, alebo priemyselných prevádzkach.

Na plynový prietokový ohrievač vody však určitá časť spotrebiteľov nedá dopustiť. Ich výhodou je spravidla lacnejší prevádzka a často tiež dlhšia životnosť. Môžu mať väčší výkon a možno sa stretnúť aj s takými, ktoré nepotrebujú odťah spalín do komína, čo je z hľadiska montáže a zapojenie prínosné.

Tlakový prietokový ohrievač

Prietokové ohrievače vody sa ešte delí na tieto dve skupiny s tým, že najčastejšie sa stretnete s tlakovým ohrievačom. Možno naň následne pripojiť akékoľvek tlakové kohútiky, či sa už jedná o vodovodnú batériu do kúpeľne, kuchyne, alebo sprchovú batériu.

Beztlakový prietokový ohrievač

Keď mu v mieste, kde chcete horúcou je stávkovanie vodovodný kohútik beztlakový, nezostáva vám iná možnosť než taký zaobstarať aj prietokový ohrievač vody. Nejedná sa o tak časté riešenie, ale je dôležité si zistiť, ktoré prevedenie sa vás bude týkať. Finančné rozdiely medzi týmito prevedeniami takmer nie sú, je však dôležité myslieť na to, že beztlakový ohrievač nie je určený k trvalému zaťaženiu vodným tlakom.

Rýchlosť nahriatie a indikácia ohrevu

Rýchlosť nahriatie sa odvíja po prvé od príkonu vykurovacieho zariadenia a sekundárne podľa systému, ktorý je vo vnútri zariadenia použitý. Môže byť použitý rôzne pokročilý špirálovitý systém, ktorý ovplyvňuje ako rýchlosť nahriatie, tak teplotu, na ktorú studenú vodu ohreje. Tieto parametre sa model od modelu mení a je preto dobré sa s nimi dobre zoznámiť pred kúpou.

Niektoré modely sú vybavené tiež indikátorom ohrevu – ohrievanie vody začne vo chvíli, keď otočíte kohútikom horúcej vody. Odtečie malé množstvo vody, ktoré zostalo medzi vykurovacím telesom a kohútikom a za pár sekúnd máte vodu horúcu. Aj zariadeniach, ktoré tento indikátor majú, sa v momente ohrievanie vody rozsvieti kontrolné svetielko. Ak máte prietokový ohrievač umiestnený nad batériou a je na neho teda vidieť, môžete sa týmto indikátorom presvedčiť, že zariadenie funguje správne.

Rozmery a hmotnosť

Rozmerovo sú si prietokové ohrievače veľmi podobné. Rozdiely sú najmä v tom, či je skonštruovaný na šírku alebo na výšku. Vo väčšine prípadov sa jedná o obdĺžnikový tvar. Zatiaľ čo pri umiestnení nad batérii je lepšie voliť vertikálne prevedenie, pri umiestnení pod drez, umývadlo, býva praktickejšie zvoliť tvar horizontálne. Všetko však vo finále záleží na vašich preferenciách. Prietokový ohrievač nie je ťažké zariadenie a jeho hmotnosť sa pohybuje najčastejšie od jedného kilogramu po kilogramy dva. Spracovanie a veľkosť vykurovacieho telesa (teda príkon) najviac ovplyvňujú výslednú hmotnosť.

4/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.