Dielňa,

Priamočiare píly: Test, recenzie aku a elektrických

Či ste skúsený remeselník alebo len hobby kutil, o prínose, aký má priamočiara píla, iste nepochybujete. Vďaka svojmu jednoduchému ovládaniu, nízkej hmotnosti a širokej škále použitia je právom jedným z najpredávanejších elektrických náčinia.

Vďaka vymeniteľným pílovým plátom a vhodnému nastavenie rýchlosti kmitov môžete s priamočiarou pílou rezať surové drevo, drevené dosky a dosky, plasty, keramiku, kov a plech, alebo podlahové a strešné krytiny či tehly. Nájde uplatnenie ako na stavbách, tak aj v bežnej domácej dielni.

V ponukách internetových obchodov na vás môže vyskočiť aj aku priamočiara píla. V dnešnej dobe je moderné používať aku náradia, ak však akumulátorovú priamočiaru pílu vyložene nepotrebujete, napríklad na loď alebo do opustenej chaty, odporúčame sa ju vyhnúť. Majú znateľne nižší výkon a doba chodu je veľmi krátka, preto sme presvedčení, že elektrická priamočiara píla je pre väčšinu spotrebiteľov najlepšou voľbou.

U pokročilejších modelov dostanete často samotné zariadenie v praktickom kufríku, sadu náhradných rezných plátkov, vodítka, nadstavce proti vylamovanie triesok či zabudované LED prisvetlenie, alebo laserové ukazovátko.

S priamočiarou pílou zvládnete rezať prevažne kratšie a nepravidelné rezy. Je vhodná pre vyrezávanie všemožných tvarov z rôznych materiálov. S pomocou vodítka, či už priameho, alebo kruhového, môžete urobiť presné rezy ľahko a bez veľkých ťažkostí. Väčšina píl tiež zvládne šikmý rez pod uhlom až 45°.

Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie priamočiare píly a ich recenzie. Ak sa chcete v tejto kategórii lepšie orientovať a vedieť, na čo sa pred kúpou zamerať, prečítajte si nákupného radcu na konci článku.

Najlepšie priamočiare píly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších priamočiarych píl z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch PST 700 E CompactGüde STS 800 ELMakita 4329Einhell Expert TE-JS 100EXTOL PREMIUM JS 800 LDBosch PST 900 PELEinhell Bavaria Black BJS 650/1 EBlack-Decker KS801SENarex EPL 12-7 BE T-LockBosch PST 18 Li
Prerez dreva70 mm80 mm65 mm100 mm80 mm90 mm65 mm80 mm120 mm80 mm
Prerez kovu4 mm10 mm6 mm10 mm10 mm8 mm15 mm15 mm10 mm5 mm
Rez pod uhlomÁno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%Áno, 45%
Regulácia počtu zdvihovÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 priamočiarych píl

Bosch PST 700 E Compact

Bosch PST 700 E Compact recenzie a test

Skvelou voľbou pre všetkých menej náročných užívateľov je Bosch PST 700 E Compact, model, ktorý je zostavený s najväčšou precíznosťou a z prvotriednych materiálov. Za relatívne nízku cenu však musíte prijať ústupok v podobe menších rezných výkonov.

Príkon má hodnotu 530 W a elektromotor Bosch zvláda 3100 kmitov za minútu. Intenzita kmitov sa reguluje priamo vo „spúšti“ píly a je to jeden z patentov tejto firmy. Robustná základová doska je vyrobená z kvalitného kovu a umožňuje naklopenie až pod uhol 45 °. Spomínané slabší rezné výkony majú hodnotu 70 milimetrov do dreva a 4 milimetre do kovu – pre domáce použitie však dostatočné hodnoty.

Píla má praktický upínací systém plátkov Bosch-SDS, vďaka ktorému trvá výmena len pár sekúnd a nepotrebujete k nemu žiadne ďalšie náradie. Poteší tiež novo vykonanej vedenie kábla so závesným okom alebo zabudovaná prípojka pre odsávanie prachu, ku ktorej už len stačí pripojiť obyčajný vysávač.

Nízka hmotnosť, výborný pomer kvalita/cena
Priemerný rezný výkon

Güde STS 800 EL

Güde STS 800 EL recenzie a test

Elektrická priamočiara píla Güde STS 800 EL patrí so svojimi parametrami medzi výkonnejšie modely a zároveň láka kutilov prítomnosťou zameriavacím laserom a LED presvetlením, hoci sú tieto dve veci napájané pomocou batérií. Príkon má hodnotu 800 W a elektromotor kmitá rýchlosťou až 3000 zdvihov za minútu. Dobrou správou je možnosť regulácie rýchlosti a to už od 800 kmitov / min.

Regulácia otáčok je plynulá, preto je možné pre vyššiu bezpečnosť začať s otáčkami nižšími a postupne ich pridať. Rezný výkon je v prípade dreva 80 milimetrov a v prípade kovu 10 milimetrov, čo sú dobré hodnoty. Prítomný je tiež predkmit a to s nastavením v štyroch polohách.

Pílové listy sa vymieňajú jednoducho a rýchlo pomocou rýchloupínacieho systému a základové doska disponuje možnosťou položiť pílu až pod uhol 45°. Výrobca nezabudol ani na prípojku na odsávanie prachu, alebo ochranu pílového listu z priehľadného plastu. 3 metre dlhý elektrický kábel či ergonomicky tvarovaná rukoväť už len dopĺňajú príjemný pocit z tejto dobre vybavené priamočiare píly.

LED prisvetlenie a zameriavací laser
Vyššia hmotnosť

Makita 4329

Makita 4329 recenzie a test

Pre občasné domáce použitie s dlho dobou životnosti desiatky spotrebiteľov odporúčajú priamočiaru pílu Makita 4329. Jedná sa o model, ktorý je na trhu už niekoľko rokov a za tú dobu sa stal jednou z najobľúbenejších priamočiarych píl, na ktorú rad hobby kutilov nedá dopustiť. Tomu, že nájde uplatnenie najmä v domácich podmienkach, zodpovedá menší príkon a tiež slabšie rezné výkony, vykúpené však výborným spracovaním a kvalitnými materiálmi.

Spomínaný nižší príkon má hodnotu 450 W a pracovné kmity sú plynule nastaviteľné od hodnoty 500 úderov z minútu, až po 3100 kmitov za minútu. Tento veľmi široký rozsah kmitov je praktický pre rezanie naozaj veľmi rôznorodých materiálov. Prerez pri dreve má hodnotu 65 mm a v prípade kovu 6 milimetrov.

Makita 4329 je obľúbená aj pre svoju nízku hlučnosť a malé vibrácie. Základná doska zvláda náklon 45° doprava i doľava a užitočná je aj funkcia predkmitu, nastaviteľná v troch polohách. Naopak zamrzí absencia rýchloupínacieho systému, takže pre výmenu pílového plátku musíte použiť dodávaný imbusový kľúč.

Nízka hmotnosť, kvalitné prevedenie
Absencia rýchloupínacieho systému

Einhell Expert TE-JS 100

Einhell Expert TE-JS 100 recenzie a test

Dobrým pomerom cena / výkon sa tiež profiluje elektrická priamočiara píla Einhell Expert TE-JS 100. Má pomerne vysoký príkon 750 W, takže o silu nemá núdzu. Nemusíte sa báť tiež dlhšieho rezanie tvrdých materiálov, alebo prehrievaniu. Kmitá rýchlosťou až 3000 / min a poteší tiež možnosť otáčky regulovať a to až do hodnoty 800 kmitov / min.

Dobrému príkonu zodpovedá tiež dobrý rezný výkon, ktorý má hodnotu prerezu pri dreve rovných 100 milimetrov a v prípade kovu 10 milimetrov. Pílové plátky je možné ľahko a rýchlo vybrať bez použitia náradia a to vďaka rýchloupínaciemu systému. Priestor pred pílou jasne osvetlíte vďaka integrovaným LED a základová doska je pokrytá plastom, na odvrátenie poničené obrábaného materiálu.

Píla má integrované vodítko, s ktorým bude rovné rezanie presné a ľahké. Zároveň sa nechá pravítko zložiť pre vedenie členitých, či guľatých rezov. Súčasťou balenia je praktický kufrík, ktorý u iných modelov a výrobcov nebýva štandardom. Nastavenie náklonu, príprava pre odsávanie prachu, alebo softgrip rukoväť sú ďalšími plusy, prečo si tento model domu, alebo do dielne zaobstarať.

Odnímateľné vodítko, praktický kufrík
Vyššia hmotnosť

EXTOL PREMIUM JS 800 LD

EXTOL PREMIUM JS 800 LD recenzie a test

Robotníka do nepohody nájdete aj v modeli PREMIUM JS 800 LD od známeho výrobcu náradia Extol. Píla má plynulú elektronickú reguláciu otáčok a to od 500 až po 3000 kmitov za minútu. Elektromotor s príkonom 800 W sľubuje dostatočnú silu pre rez akéhokoľvek materiálu a tiež istotu, že nedôjde k prehriatiu pri dlhšom používaní.

Prerez s odporúčanými pílovými plátkami dosahuje hodnoty 80 milimetrov v prípade dreva a 10 milimetrov v prípade kovu. Pílové plátky musíte bohužiaľ vymieňať s pomocou imbusového kľúča, pretože pila nemá rýchloupínací systém. Čo však model má je funkcia predkmitu, ktorý je nastaviteľný až v troch polohách.

S hmotnosťou 2,2 kilogramu sa pri tomto príkone radí k priemeru. Robustná základňa zvláda rezy pod náklonom až 45° a priestor pred pílou je osvietený LED diódou, pre dokonalý prehľad a tým pádom vyššiu bezpečnosť a presnosť práce. Presnosti sekunduje takisto laser, ktorý premieta pred pílu plánovanou dráhu rezu tak, ako pílu momentálne držíte.

Silný elektromotor s príkonom 800 W
Absencia rýchloupínacieho systému

Bosch PST 900 PEL

Bosch PST 900 PEL recenzie a test

Druhým zástupcom značky Bosch v našom výbere priamočiarych píl je model PST 900 PEL. Jedná sa o konštrukčne prepracovaný model, ktorý je vyrobený z kvalitných materiálov a tiež je perfektne zostavený. Priamo v tele priamočiarej píly je integrovaný zásobník na 6 pílových plátkov, vďaka ktorému ich budete mať doslova stále pri ruke a nebudete ich hľadať všade možne.

Píla je osadená kvalitnou elektronikou Bosch vrátane elektromotora, ktorý má príkon 620 W. Konštrukcia sa pýši tiež prívlastkom „Low Vibration“ takže pri práci je píla nielen veľmi tichá, ale aj s minimom vibrácií. Vo výbave nechýba štvorstupňový výkyv, všeobecne známa funkcie ako predkmit, alebo vstavané LED svetlo pre dokonalé osvetlenie pracovného priestoru.

Prerez má táto píla 90 milimetrov v prípade dreva a 8 milimetrov ak ide o kov. Upínanie pílových plátkov prebieha jednoducho a rýchlo pomocou rýchloupínacieho systému. Za zmienku tiež stojí prepracovaná rukoväť SoftGrip, Vypínateľná odfukovanie prachu, alebo regulovateľné otáčky od 500, do 3100 kmitov za minútu.

Integrovaný zásobník až na 6 pílových plátkov
Pri práci horšie viditeľný rezný plátok

Einhell Bavaria Black BJS 650/1 E

Einhell Bavaria Black BJS 650/1 E recenzie a test

Hľadáte niečo pre skutočných hobby použitie bez veľkého očakávania? Ak potrebujete vziať priamočiaru pílu a jednoducho odrezať kus dreva či dosky, alebo si tohto pomocníka len vyskúšať, potom by vás mohol osloviť model Bavaria Black BJS 650/1 E, od výrobcu elektrického náradia Einhell.

Toto prevedenie elektrické priamočiare píly boduje jednoznačne svojou cenou, vďaka ktorej nemá konkurenciu. Nízke obstarávacie náklady sú však vidieť na podpriemernom spracovanie, vrátane použitia lacných plastov. Rovnako vedenie pílového listu nie je úplne presné, a preto sa hodí pre naozaj nenáročných spotrebiteľov. Sily má však Einhell v porovnaní so svojimi konkurentmi celkom dosť a vďačí tomu elektromotora s príkonom 600 W.

Prerez drevom dosahuje hodnoty 65 milimetrov a kovom úctyhodných 15 milimetrov – k tejto hodnote by sme však boli ostražití vzhľadom k príkonu a spracovanie a brali ju skôr ako marketingový ťah. Váha píly činí 2,1 Kg a je nastaviteľná až pod uhol 45° – šikmé rezy teda nebudú s týmto modelom problém.

Nízka cena, dostačujúci výkon
Horšie vedenie rezného plátku, horšie spracovanie

Black-Decker KS801SE

Black-Decker KS801SE recenzie a test

Alternatívou pre domáce použitie môže byť tiež priamočiara píla Black-Decker KS801SE, ktorá ako jediná z nášho výberu myslí na užívateľskú prívetivosť svojich budúcich majiteľov. Tým máme na mysli patentovanú funkciu AUTOSELECT, veľké otočné koliesko ktorým si nastavíte, aký materiál budete spracovávať a píla sa otáčkami a predkmitu prispôsobí pre čo najlepšie dosiahnuteľné výsledky.

Samozrejme nestačí iba otočiť kolieskom, ale potrebná je hlavne použiť vhodný pílový plátok. Jeho výmena však vďaka systému, pri ktorom nepotrebujete náradie, nie je žiadnou vedou a zvládne ju každý, kto zvládne ovládať pílu. Medzi ďalšie funkcie patrí plynulé spustenie, možnosť ponorných rezov či možnosť rezu pod uhlom a to až pod 45°.

Príkon má Black-Decker skôr menšie s hodnotou 550 W. Regulovateľné kmity pracujú medzi 1500 až 3000 zdvihy za minútu a elektrický nástroj má hmotnosť 2,1 Kg. Hodnota prerezu činí v prípade dreva 80 milimetrov a v prípade kovu 15 milimetrov. Obe hodnoty sú v tejto cenovej hladine veľmi príjemné a v domácich dielňach budú stačiť na väčšinu rezanie.

Múdra funkcie AUTOSELECT
Nižšia hodnota príkonu

Narex EPL 12-7 BE T-Lock

Narex EPL 12-7 BE T-Lock recenzie a test

Ak to myslíte s priamočiarou pílou vážne, ste nadšený amatérsky kutil, alebo profesionál, používajúce pílu pokojne aj niekoľko hodín denne, potom je práve pre vás určená táto pevná priamočiara píla Narex EPL 12-7 BE T-Lock. Za vyššiu obstarávaciu cenu dostanete robustný, profesionálne spracovaný pracovný nástroj, ktorý nemá kompromisy. Príkon činí 720 W a rozsah kmitov zvláda motor od 1000 o 2900 zdvihov za minútu.

Pile nechýba ani predkmit, ktorý možno nastaviť v štyroch polohách, alebo ergonomická a robustná rukoväť s protišmykových povrchom SoftGrip. Píla má tiež patentované vedenie pílového plátku – pílový list je vedený v trojitých čeľustiach vyrobených z tvrdokovu, to zabezpečuje na milimetre presné rezy aj mohutnejších a tvrdých materiálov.

Prerez v prípade dreva je nadpriemerný. Zvládne až 120 milimetrov. S prierezom do kovu je menšie, ale tiež veľmi dobrá – 10 milimetrov. V balení dostanete praktickú plastovú a oceľovou krytku vodiace dosky, odsávací adaptér, alebo napríklad vložku proti štiepeniu materiálu. Pomyselnou čerešničkou na torte je praktický a robustný prepravný kufor, kam sa všetko príslušenstvo, samozrejme vrátane píly, pohodlne vojde.

Profesionálne prevedenie, patentované vedenie plátku
Vyššia obstarávacia cena

Bosch PST 18 Li

Bosch PST 18 Li recenzie a test

Aku priamočiara píla Bosch PST 18 Li je ako robená všade tam, kam sila elektrickej energie nedosiahne. Typicky tak na chatu, do lesných zrubov alebo na loď. Maximálny počet kmitov má až 2400 za minútu a nechá sa regulovať pomocou spínacieho tlačidla – tento systém je ojedinelý a disponujú ním len modely výrobcu Bosch. Aj vďaka tejto značke si môžete byť istí, že akumulátorová píla je vyrobená z prvotriednych materiálov a je dokonale skonštruovaná.

Hĺbka prerezu do dreva má hodnotu 80 tí milimetrov a v prípade kovu si poradí s piatimi milimetre kovového materiálu. Vďaka absencii napájacieho kábla je píla kompaktná, ľahká a má vynikajúcu ovládateľnosť s optimálnym užívateľským komfortom. Na tele píly je integrovaný zásobník až na 6 pílových plátkov – budete ich tak mať neustále pri sebe.

Akumulátorová priamočiara píla je dodávaná s 18 V batériou a kapacitou 2,5 Ah. Okrem toho dostanete praktický prenosný kufrík, ochranu proti vytrhávanie triesok, či priehľadný ochranný kryt. Batériové články sú elektronicky chránené proti prepätiu a skratu, takisto nemajú pamäťový efekt vďaka modernému lítium-iónovému prevedení.

Komfort vďaka aku prevedenie, bohatá výbava, presné rezy
Obmedzená doba chodu na batériu

Ako vybrať priamočiaru pílu

Pred nákupom nové priamočiare píly si položte hlavne otázku, ako často a aký materiál bude rezať. Od tohto zamyslenia sa ďalej odvíja výber, pretože hlavnými rozdiely medzi pílami je ich príkon (výkon) a rezný výkon, čiže hĺbka prerezu do dreva a do kovu. Ostatné materiály oscilujú medzi týmito dvoma hodnotami a ich prierez nájdete v špecifikáciách u výrobcu, alebo pri popise pílového plátku.

Čím je model drahší, tým okrem väčších dvoch spomínaných parametrov môže mať aj praktické nastavenie počtu kmitov, nastaviteľný predkmit, alebo LED prisvetlenie priestoru pred pílou či laserové ukazovadlo smeru rezu. Možno mať tiež pílu vybavenú systémom odsávaním prachu a pilín, vybavenú vodítkami pre presné rezy alebo vybavenú systémom pre rýchle a jednoduché vymenení rezného plátku.

Rýchlosť kmitov

Je jedným z hlavných parametrov, na ktoré sa pri výbere zamerať. Údaj v našej tabuľke, aj všade inde udáva maximálne dosiahnuteľné kmity za hodinu a pri moderných priamočiarych píl je napospol veľmi podobný, osciluje okolo troch tisíc kmitov za hodinu.

Dôležitejšie je však, či dokáže píla túto rýchlosť regulovať. Ak budete s priamočiarou pílou rezať iba drevo, nemusí vás absencia regulácia počtu kmitov moc trápiť. Pre rezanie kovu, plastu či plechu však je regulácia otáčok takmer nutnosťou. Pre rezanie plastu je potreba otáčky znížiť pre to, aby nedochádzalo k taveniu plastu a prípadnému zablokovaniu píly. U kovu treba otáčky znížiť zase z dôvodu vysokej záťaže a vysokých teplôt, ktoré vznikajú.

Každý rezaný materiál má svoj vhodný rozsah kmitov za minútu a to taký, v ktorom je rezanie bezpečne, efektívne a nedôjde v ňom k zničeniu pílového plátku, ani píly. Na rezanie vždy používajte správny materiál a predpísanú rýchlosť kmitov za minútu, prípadne intenzitu predkmitu.

Rezný výkon

Rezný výkon sa udáva v milimetroch a je to hodnota maximálnej hĺbky prerezu, ktorého je píla s odporúčanými plátkami schopná dosiahnuť. Pri reze do dreva v závislosti na výkone je hodnota od 60 milimetrov do 120 mm a v prípade rezu do kovu od 4 mm až do 15 milimetrov. Rozsah drevo / kov je výrobcovia udávaný zámerne, keďže ide o hraničné hodnoty do vzťahu tvrdosti rezaného materiálu. Všetky ďalšie materiály sa tak hodnotou prerezu pohybujú medzi týmito dvoma.

Predkmit

Inde sa tiež môžete stretnúť s označením rozkmit, alebo orbitálny pohyb a jedná sa o častú a praktickú funkciu. Tá pohybuje pílovým plátkom počas rezania dopredu a dozadu a vytvára pomyselnú elipsu. Predkmit sa nechá úplne vypnúť alebo je jeho intenzita nastaviteľná. Pre rezanie kovu je dobré mať predkmit vypnutý, keďže ide o tvrdý materiál. Pri rezaní dreva a mäkších materiálov ho naopak použiť môžete.

Kmitavým pohybom sa lepšie uvoľňujú z pílového plátu piliny (lepšie sa čistí) a je s ním rezanie rýchlejší. Nevýhodou predkmitu je menšia presnosť, vykúpená práve väčšou rýchlosťou a tiež väčšiu triesky v hornej časti rezaného dreveného materiálu. Jeho použitie teda nie je vždy praktické, ale tam, kde nezáleží na vzhľade, ušetrí veľa času.

Príkon a hmotnosť

Príkon priamočiare píly je jednou z prvých informácií, na ktorú narazíte a nechá sa od nej zhruba odvodiť, s ako výkonným modelom máte tú česť. Slabšie modely majú príkon okolo 500 W a tie najlepšie okolo 800 W. Vyšší príkon prináša väčšiu silu elektromotora, možnosť dlhšieho rezanie bez prehrievania a ľahšie rez tvrdým drevom, či silným kusom plechu a železa.

Keďže aku či elektrická priamočiara píla je vyložene ručný nástroj, aj hmotnosť hrá v jej prípade veľký vplyv. Väčšina zariadení osciluje váhou okolo dvoch kilogramov a v závislosti na výkone, prípadne použitých materiáloch je väčší, alebo menší. Vždy si pred nákupom skontrolujte, či model nevyčnieva jedným či druhým smerom od tejto hodnoty. V prvom prípade by to mohlo znamenať použitie nekvalitných, plastových dielov a v prípade druhom by sa vám s pílou mohlo zle pracovať.

Výbava a príslušenstvo

Odsávanie pilín a kufrík

Ak chcete, alebo potrebujete okolo seba urobiť čo najmenší neporiadok, je rozhodne fajn mať možnosť k píle pripojiť vysávač, prípadne odsávacie zariadenie a prach s pilinami vo veľkej miere pochytať do týchto zariadení. Praktické je odsávanie tiež v prípade, keď režete napríklad sadrokartón nad vašou hlavou – hlavu a oči plné prachu rozhodne mať nechcete.

S kufríkom sú dodávané drahšie modely a sú praktické prevažne, ak s pílou cestujete, slúži vám k výkonu vášho remeslá a podobne. Nielen že slúži ako ochrana samotného zariadenia a nepráši sa vám do nej, ale kufrík pojme tiež doplnkové vybavenie, ako sú plátky, vodítka či nástavce na sane – doska, základňa, ktorá je v priamom kontakte s rezaným materiálom.

Vodítka a nadstavce proti vylamovanie triesok

Rezať s priamočiarou pílou rovné rezy bez použitia vodítok chce buď veľa šťastia, alebo rokmi získanú praxi, ale ani v tomto prípade to nemá obsluha ľahké. Oveľa pohodlnejšie je na materiál prirobiť vodítko a podľa neho viesť rez – rovina je presná a navyše ju s pravítkom dosiahnete ľahko.

Pri reze najmä mäkšieho dreva dochádza často k vylamovanie triesok v hornej časti dreva, tomu môžete zabrániť buď znížením alebo vypnutím predkmitu, nalepením lepiace pásky do miesta rezu alebo použitím nadstavca proti vylamovanie triesok. Ten sa nasadí na pílu a tlakom k miestu rezu zabraňuje vylamovanie triesok. Bohužiaľ sa relatívne skoro opotrebuje a tak si zistite, ak ho budete používať, či sa nechá bežne zohnať a dokúpiť.

Výmenné pílové plátky a ich osadenie

Pre každý materiál je vhodný iný tip pílového plátku, líšia sa ako materiál, z ktorého je vyrobený, jeho pružnosť a hlavne počet zubov a ich vykonanie. Na kov a tvrdé drevo sú potrebné zuby drobnejšie, na mäkké drevo a pre rýchly rez naopak zuby väčší a hrubší. Je dobré mať vždy sadu náhradných pílových plátkov pre všetky typy materiálov, ktoré režeme.

Najobyčajnejšie spôsob montáže plátkov je pomocou kľúča, ktorý je väčšinou dodávaný spolu s pílou. Toto riešenie potrebuje trochu zručnosti, alebo si postup naštudovať v manuáli. Stretnúť sa však môžete aj s rýchloupínacími systémami, s ktorými je výmena veľmi rýchla a jednoduchá.

4.7/5 - (12 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.