Domácnosť,

Najlepšie mobilné klimatizácie: Test, recenzie prenosných klim 2024

Dní, kedy sa nad naším územím vyskytujú tropické teploty nad tridsať stupňov v posledných rokoch každoročne pribúda a pre ľudské telo sú to dni naozaj náročné. V prehriatom panelovom dome uprostred mesta sa v týchto dňoch ani nevyspíte, lebo ani noc naakumulované teplo nedokáže schladiť. Najmä pre tieto dni je vhodná mobilná klimatizácia – vyberiete ju na horúca obdobie, urobí svoju službu a po zvyšok roka ju upracete a ani o ňu neviete.

Prenosná klimatizácia však zďaleka nenájde uplatnenie len v byte. Môžete si ju brať so sebou napríklad na záhradu, alebo do karavanu, kde veľké zabudované klimatizácie nedávajú žiadny zmysel. Najlepšie prenosné klimatizácie majú až štyri režimy, ktorými dokážu pracovať. Jedná sa hlavne o chladenie a ďalej kúrenie, odvlhčovanie a ventiláciu. Pri všetkých možno tiež nastavovať intenzitu, s akou budú pracovať a od tej sa odvíja hlučnosť, ktorá môže byť v závislosti od modelu od 50 do 65 dB. Mobilná klimatizácia pri práci na plný výkon teda nie je bezhlučné zariadenie, s nočným režimom však hladina hluku klesá až na polovicu.

Aby ste pri robení klimatizácie do bytu nenaleteli a nekúpili omylom ochladzovač vzduchu, ktoré sú v ponukách eshopov radené vedľa mobilných klimatizáciou a sú atraktívne hlavne svojou nízkou cenou, skontrolujte pri modeli odvod teplého vzduchu, alebo typ chladiacej kvapaliny. Tieto dva parametre od seba spotrebiče jednoznačne oddelí a vy tak nenaletíte. Ochladzovač vzduchu pracuje v porovnaní s klimatizácií až 10 krát menej efektívne a na rozdiel od klimatizácie vlhkosť do vzduchu dodáva, akonáhle nasýti vzduch vlhkosťou, prestáva fungovať.

Prenosná klimatizácia teda nájde uplatnenie všade tam, kde si cez horúce letné dni chcete znížiť teplotu vzduchu a urobiť príjemnejšie prostredie pre život, alebo pre prácu. Vďaka jej mobilite môže byť všade, kde je okno – cez deň teda môže slúžiť v obývačke, kuchyni a na noc ju jednoducho pomocou koliesok presuniete do spálne. Ak nemáte v kancelárii štandardné klimatizačné jednotky, urobí dobrú službu aj tu.

Mobilná klimatizácia odoberá zo vzduchu vlhkosť, a preto sa pri intenzívnom používaní odporúča používať zvlhčovač vzduchu. Ten nielenže do vzduchu vráti potrebnú vlhkosť, ale vzduch tiež vyčistí a obohatí o záporné ióny.

Izbovú klimatizáciu vyberiete, kedy je potreba a urobíte vďaka nej rýchlo príjemnú mikroklímu. Nie každý chce na svoje nehnuteľnosti robiť stavebné zásahy a niekto tiež nemôže, býva chcete napríklad v pamiatkovo chránenom dome, alebo v nájomnom bytu. V tomto článku nájdete prenosné mobilné klimatizácie a recenzie tých najlepších, ktoré si môžete zaobstarať. Vychádzali sme zo skúseností, testy samotných užívateľov a technických parametrov jednotlivých modelov. Nižšie sme pripravili tiež nákupného radcu.

Najlepšie prenosné klimatizácie – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších mobilných klimatizácií z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Klarstein Kraftwerk Smart 10KWhirlpool PACW29HPKlarstein Metrobreeze New York Smart 12KDeLonghi PAC EM77 ECOElectrolux EXP09HSECISinclair AMC-14AN1Sencor SAC MT7011C
Energetická triedaAA+AAA+AA
Hmotnosť26 kg35 kg31 kg30,5 kg35,5 kg30 kg24 kg
Spotreba energie1,1 kWh1 kWh1,37 kWh-1 KWh1,5 KWh0,9 KWh
Diaľkové ovládanieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 mobilných klimatizácií

Klarstein Kraftwerk Smart 10K

Klarstein Kraftwerk Smart 10K recenzie a test

Mobilná klimatizácia Klarstein Kraftwerk Smart 10K patrí svojim výkonom medzi najlepšie produkty vo svojej kategórii. Veľa spotrebiteľov si pochvaľuje jej kvalitu spracovania aj pekný dizajn. Je ekonomická a moderná, pretože ju možno ovládať na diaľku pomocou aplikácie pre chytré telefóny.

Táto prenosná klimatizácia má výkon úctyhodných 10 000 BTU (2,9 kW) pri spotrebe iba 1,1 kW elektrickej energie. Podľa výrobcu sa odporúča do priestorov o veľkosti 49 m2, možno ju teda umiestniť aj do menších viacizbových bytov. Za hodinu pretečie ventilátorom až 440 m3 vzduchu a pri maximálnom výkone je hlučnosť iba 65 dB.

Okrem ovládania aplikácií Klarstein cez Wi-Fi pripojenie je možné ovládať klimatizáciu priamo na zariadení alebo pomocou diaľkového ovládača. Má jednoduchý displej, filter s aktívnym uhlím a antibakteriálnu nádržku na vodu. Časovač je možné nastaviť až na 24 hodín a poteší prítomnosť tesniacej sady s hadicou na odvod horúceho vzduchu.

Moderný dizajn a pokročilé možnosti ovládania, dobrý výkon, príslušenstvo v cene
Nič zásadného

Whirlpool PACW29HP

Whirlpool PACW29HP recenzie a test

Prenosná klimatizácia Whirlpool PACW29HP má na základe užívateľských recenzií veľmi dobrý pomer cena/výkon. Len málo modelov na trhu má triedu energetickej účinnosti A+, čo znamená, že má nízku spotrebu elektrickej energie. Tá je iba 1 kW za jednu hodinu prevádzky, takže sa pri každodennom používaní určite oplatí.

Veľkou výhodou zabudovanej technológie 6. zmysel je, že tepelný snímač automaticky meria teplotu v miestnosti a klimatizácia sama určuje jej ďalší chod. Funkcia „Around U“ je zase zaujímavou novinkou, ktorá vďaka teplotnému čidlu integrovanému v diaľkovom ovládači umožňuje voliť teplotu podľa aktuálnej situácie tam, kde sa práve nachádzate.

Diaľkový ovládač je jednoduchý, intuitívny a vybavený základným displejom. Maximálny výkon ekologickej plynovej chladiacej jednotky R290 je 9000 BTU, čo stačí na chladenie miestností o veľkosti 32 m2. Je ideálna napríklad do spálne, má totiž tichý a nočný režim, v ktorom ani LED svetlo panelu neruší spánok.

Najúspornejšia mobilná klimatizácia, technológia 6. zmysel, čistý vzduch s HEPA filtrom
Je trochu ťažšia

Klarstein Metrobreeze New York Smart 12K

Klarstein Metrobreeze New York Smart 12K recenzie a test

Klarstein Metrobreeze New York Smart 12K je jednou z najvýkonnejších mobilných klimatizácií, ktorá je schopná vyvinúť až 12 000 BTU za hodinu, pričom spotrebuje iba 1,37 kWh elektriny. Výrobca odporúča tento výkon pre priestory o veľkosti 35-59 m2, ale podľa skúseností spotrebiteľov si skvele vedie aj vo väčších bytoch o veľkosti 70 m2.

Na rozdiel od iných výrobcov má táto klimatizácia striedmy a nenápadný design. K dispozícii je v elegantnej bielej alebo čiernej farbe. Patrí do veľmi dobrej energetickej triedy A, jej hlučnosť sa pohybuje od 52 dB do 65 dB a okrem klimatizácie môže pracovať aj v režime ventilátora alebo odvlhčovača.

Aj napriek nenápadnému dizajnu je veľmi moderná, okrem ovládania na prístroji a diaľkovým ovládačom je možné ovládať aj aplikáciou. Cez Wi-Fi môžete s mobilnou klimatizáciou komunikovať odkiaľkoľvek, čo zvyšuje komfort. Je vybavený transportnými kolieskami a poteší aj prítomnosť sady na tesnenie okolo okien.

Vysoký chladiaci výkon, elegantný dizajn v dvoch farbách, moderné možnosti ovládania
Nič zásadného

DeLonghi PAC EM77 ECO

DeLonghi PAC EM77 ECO recenzie a test

Mobilná klimatizácia od známeho výrobca DeLonghi PAC EM77 ECO je spoľahlivou voľbou pre mnoho spotrebiteľov, ktorí očakávajú kvalitu a mnohoročnú bezproblémovú prevádzku. Tento model vo verzii ECO patrí do energetickej triedy A, maximálny výkon klimatizácie je 9 000 BTU za hodinu a podľa výrobcu je ideálna pre miestnosti do veľkosti 70 m3.

Škoda len, že jej príkon nie je nikde uvedený, ale pokiaľ ju porovnáme s inými podobnými modelmi, môžeme počítať so spotrebou okolo 1 kW za hodinu. Táto prenosná klimatizácia spĺňa všetky nároky modernej doby a je možné ju ľahko ovládať buď na zariadení, alebo pomocou diaľkového ovládača.

Jej maximálna hlučnosť je 63 dB, čo je priemer a hmotnosťou 30,5 kg sa tiež nijako výrazne nelíši od ostatných. Otáčky ventilátora je možné regulovať v troch úrovniach, má 24-hodinový termostatický časovač a funkciu odvlhčovania, ktorá dokáže odobrať 40 litrov za deň. Je vybavená transportnými kolieskami a dodávaná so sadou pre montáž do okna. Niekoho môže potešiť aj ekologické chladivo R290.

Kvalitné spracovanie, viac prevádzkových režimov, ovládanie cez prístroj aj diaľkový ovládač
Spotreba energie sa neuvádza

Electrolux EXP09HSECI

Electrolux EXP09HSECI recenzie a test

Neuspokojíte sa s konvenčne vykonanú a vyzerajúce prenosnú klimatizáciu? Potom popremýšľajte nad skvele vybaveným modelom EXP09HSECI od overené firmy Electrolux v netypickom prevedení. Táto klimatizácia je určená všetkým milovníkom originálnych kúskov, je kruhovitého tvaru a má patenotvané AirFlow výduchy na hornej strane spodobňuje tvar ruže.

Electrolux EXP09HSECI je zaradený do veľmi úsporné energetickej triedy A +, má spotrebu iba 1 KWh a chladiaci výkon až 9000 Btu / h. Je navrhnutá do priestorov s veľkosťou až 90 m3 a jej hlučnosť je v porovnaní s konkurenciou veľmi nízka, iba 53 dB. S hmotnosťou 35,5 Kg patrí medzi Tessa modelmi, však pohodlnú manipuláciu zaisťujú kolieska a hliníková madlá.

Vo výbave nechýba takmer nič, vie samozrejme ochladzovať, odvlhčovať aj kúriť. Všetko v širokom nastavenie teploty a intenzite fúkania. Prítomných je samozrejme diaľkové ovládanie, zabudovaný prachový filter a tiež okenné sada, ktorá súčasťou balenia bežne nebýva. Funkcie ako Auto-Restart, alebo Lock function len dopĺňajú skvelú výbavu tohto takmer umeleckého diela.

Patentovaný AirFow dizajn, nízka hlučnosť, A+
Vyššia cena

Sinclair AMC-14AN1

Sinclair AMC-14AN1 recenzie a test

Veľmi výkonná mobilná klimatizácia Sinclair AMC-14AN1 patrí k tým najlepším modelom, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Má bezkonkurenčný výkon chladenia 4 kW, čo zodpovedá zhruba 13600 Btu za hodinu. Okrem chladenia má tiež funkciu kúrenia s rovnakým výkonom 4 kW. Tieto dve vlastnosti dopĺňa ešte funkcie odvlhčovania nadbytočnej vzdušnej vlhkosti, čo sa mnohokrát tiež môže hodiť.

Podľa špecifikácií výrobcu je určená do priestorov s maximálnou veľkosťou 95 m3, má bežnú hlučnosť 65 dB a spotreba elektrickej energie je mierne vyšších 1,5 kWh za hodinu prevádzky, je však úmerná vyššiemu výkonu. Rozsah pre chladenie je nastaviteľný v rozmedzí od 17 do 30 ° C a v prípade kúrenia od 15 do 25 ° C. K dispozícii sú tri stupne rýchlosti ventilátora, kedy pri najvyššej rýchlosti má prúd vzduchu dosah šiestich metrov.

Ovládanie prebieha buď na samotnom zariadení, alebo pomocou diaľkového ovládača, kde však nie je prítomný ani základné display. Na tele prenosné klimatizácie display samozrejme je. Celková hmotnosť činí 30 kilogramov a pre ľahšiu manipuláciu klimatizáciu výrobca opatril kolieskami. Energetická trieda chladenie je A, kúrenie potom A ++. V príslušenstve poteší zužovací koncovka, lišta do okna, hadica pre horúci vzduch a hadice pre odvod kondenzátu. Toto príslušenstvo nebýva u konkurenčných modelov samozrejmosťou, tu je však súčasťou balenia.

Vysoký výkon 13600 Btu/h, jednoduché ovládanie, ochrana IPX4, nadštandardné príslušenstvo
V dôsledku vysokého výkonu vyššia spotreba elektriny 1,5 kWh

Sencor SAC MT7011C

Sencor SAC MT7011C recenzie a test

Pre horúce letné dni sa ako záchrana ponúka tiež komplaktní mobilná klimatizácia značky Sencor, my sme zaradili obľúbený typ SAC MT7011C. Tento model disponuje chladiacim výkonom 7000 Btu / h, má relatívne nízku hlučnosť 53 dB a je vhodný do priestorov s veľkosťou až 80 m3. Spotreba elektrickej energie sa drží s 0,9 KWh na nízkej úrovni.

Sencor nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, dôležité je len pravidelne umývať vzduchové filtre. Pracuje v troch základných režimoch a to chladenia, ventilácie a odvlhčovanie, pri ktorom zvládne naberať až 14,4 litrov za deň. Rozsah nastavenia teplôt je od 18 do 35 ° C a rovnako bohatá je aj možnosť nastavenia rýchlosti ventilátora – nízka, stredná, vysoká a automatická.

Ovládanie na tele klimatizácie je vyriešené pomocou dotykového panela a LCD displeja. LCD display je prítomný tiež na diaľkovom ovládači, ktorý zvyšuje užívateľský komfort. Využiť môžete tiež 24 hodinového časovača, nočný režim SLEEP a alebo automatického pohybu vertikálnych lamiel. Výrobca podľa recenzií užívateľov síce pridáva do balenia adaptér do okna pre čo najväčšiu efektivitu, ten je však len do sťahovacích okien, ktoré sa vyskytujú v SR len minimálne.

Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť
V balení len adaptér do sťahovacích okien

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu do bytu

Pri výbere vhodnej prenosné klimatizácie do Vašich priestorov by ste mali poznať rozlohu najväčšej miestnosti z tých, kde mienite klimatizácii používať. Je lepšie mať výkonnejší klimatizácii do menšieho priestoru než naopak. Ďalej sa zaujímajte o výkon chladenia, spotrebu energie a prietok vzduchu za hodinu. Všetky tieto parametre spolu viacmenej korešpondujú a odvíja sa od výkonnosti jednotky. Pred kúpou je tiež vhodné si preštudovať energetický štítok, ktorý musí byť súčasťou každej mobilnej klimatizácii – vyčítate z neho energetickú triedu, menovitý výkon, energetickú účinnosť chladenia, spotrebu energie za hodinu a hlučnosť v decibeloch.

Chladiaci výkon a energetická účinnosť

Najrozšírenejší parameter, ktorý vypovedá o výkonnosti klimatizácie, je BTU (British thermal unit) britská tepelná jednotka. Konkrétne definície tejto jednotky pre naše potreby nie je dôležitá, v našom téme postačí rozlišovať výkonnosť za hodinu práve v tejto jednotke. Základné modely majú výkon od 7000 Btu a tie najvýkonnejšie klimatizácie do izby až 12000 Btu za hodinu. Druhým vyjadrením, s ktorým sa môžete stretnúť, je v kW a tu sa vyskytujú výkonnosti zhruba od 2 kW do 4,6 kW – to len skôr na okraj, vyjadrenie v Btu je presnejší a navyše ho nájdete u všetkých modelov.

EER je energetická účinnosť pre chladenie, COP je energetická účinnosť pre kúrenie. Obe hodnoty musíte nájsť na energetické štítku a jednoducho nám hodnota udáva efektivitu. Čím je koeficient vyšší, tým je model účinnejší – hodnoty sa pohybujú od 2,5 do 3,5 EER.

Doporučený priestor a hlučnosť

Doporučený priestor jednoducho udáva, pre akú veľkú miestnosť je daný model vhodný. Sekundárne tak hovorí, ako veľmi je prenosná klimatizácia výkonná – avšak nikdy sa nerozhodujte len pomocou tohto parametra, ale vždy v kombinácii ďalších. Ikdyž budete mať vhodnú klimatizáciu do vášho priestoru, jej účinnosť môžu znižovať okolité faktory a spotrebiče – v kuchyni napríklad spotrebiča a varenie, všeobecne napríklad väčšie množstvo ľudí. Preto je vždy dobré mať výkonnejšie jednotku.

Hlučnosť je u všetkých mobilných klimatizácií dosť podobná a pohybuje sa od 50 do 65 dB. V režime silent, nočnú prevádzku, alebo pri nízkom stupni výkonu však dokáže byť zariadenie i ďaleko menej hlučné a nebude teda robiť veľké problémy ani v spálni a pri spánku.

Energetická trieda a spotreba elektriny

Energetickú triedu nájdete na povinnom energetickom štítku – najúspornejší mobilné klimatizácie sú v energetickej triede A +, väčšina dostupných modelov však iba v kategórii A. Cena za usporené energiu sa môže do niekoľkých rokov vrátiť a preto nie je od veci, ak je možnosť, vybrať klimatizáciu z vyššej kategórie. Na štítku je tiež uvedená spotreba elektrickej energie a v závislosti na celkovom výkone sa pohybuje aj spotreba. Menej výkonné chladiace jednotky za hodinu chodu spotrebujú 0,9 KW, tie najvýkonnejšie až 1,3KW.

Odvod horúceho vzduchu a kondenzátu

Často zabúdaným faktorom účinnosti chladenia pri prenosných klimatizácií je odvod horúceho vzduchu. Pri nesprávnom odvodu tepla môže nastať zníženie efektivity až o 50%. Ako tomu zamedziť? Hadica by mala byť čo najkratšia a mala by sa do okna umiestnená čo najlepšie, ideálne v okenné textilné, alebo plastové izoláciu. Práve horúci vzduch prúdiaci otvoreným oknom je najväčším problémom mobilnej klimatizácie a preto sa musí čo najviac obmedziť. Sekundárne dlhá hadica sama o sebe kúri a pôsobí tlakovú stratu, čím znižuje efektivitu chladenia.

Informujte sa teda, aké možnosti v tomto smere s vyberanou klimatizácií máte, aké doplnky sú súčasťou balenia a tak ďalej. Štandardne býva dodávané zúžené zakončenie hadice do škáry v okne a aretačné istenie. Izolačné vložky nebývajú štandardne súčasťou balenia, ale určite stojí za dokúpenie, návratnosť obstarávacej ceny je veľmi rýchla.

Napísali sme, že klimatizácia pri svojej práci odvádza zo vzduchu vlhkosť – tá sa následne v podobe vyzrážané vody musí vylievať, alebo je odvádzaná spolu s horúcim vzduchom von z bytu. Pre väčší komfort vyberajte modely, ktoré majú automatický odpar kondenzátu.

Funkcie, ovládanie

Medzi najprínosnejšie funkcií pre užívateľov je bezpochyby diaľkové ovládanie, ktorým je už vybavená väčšina mobilných klimatizácií na trhu. Môžete tak pohodlne z postele či pohovky nastavovať teplotu vzduchu, intenzitu prúdenia či nastavenie lamiel a časovač. Práve časovač je ďalší dobrou funkcií, ktoré sa výbave vyskytujú. Môžete si nastaviť automatické spustenie v určitý čas, alebo automatické vypnutie po určitom času chodu.

Čo do možnosti ovládania je teda prenosná klimatizácia veľmi nenáročná. Vedľa voľby režimu – kúrenie, chladenie, odvlhčovanie a ventilácia toho moc na nastavenie nie je. Profesionálnejšie klimatizácie majú nastaviteľné lamely, ktoré usmerňujú prúd studeného vzduchu. Základom je potom nastavenie teploty a sila prúdu vzduchu. Režimy, ktoré v sebe majú prednastavené hodnoty pre konkrétny, využitie tiež zvyšujú komfort a nájdete ich na čím ďalej tým viac klimatizáciách.

Údržba

Pre zdravotne nezávadné fungovanie je vyžadovaná tiež aspoň základná údržba a to v podobe čistenia a výmeny vzduchových filtrov. Ak by k údržbe filtrov nedochádzalo, budú sa v nich šíriť roztoče a nebezpečné mikroorganizmy, ktoré predovšetkým alergikom nerobia vôbec dobre. Zanedbaná údržba takisto znamená zatuchnutý až smradľavý vychádzajúci vzduch.

Poslednou vecou, o ktorú sa prípadne musíte starať, je nazbieraný kondenzát. V lacnejších modeloch je zachytávaný do nádoby, ktorú je potrebné čas od času vyliať. V lepšie vybavených modeloch kondenzát odchádza hadicou na odvod teplého vzduchu a to vďaka systému na automatický odpar kondenzátu.

4.7/5 - (9 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.