Malé spotrebiče do kuchyne,

Prekvapkávacie kávovary: Recenzie 10 najlepších

Prekvapkávací kávovar je obľúbeným domácim spotrebičom každého človeka, ktorý si potrpí na neustálom prísune dobrej kávy po celý deň. Kávovar na prekvapkávanú kávu ju chystá jednoduchým spôsobom, v rámci ktorého voda preteká cez namletú zmes zrnkovej kávy a tá po extrakcii zostáva teplá v kanvici, z ktorej je možné ju ihneď servírovať.

Kladom je ako jednoduchá príprava, tak aj fakt, že prekvapkávač kávy môže kávu udržiavať aj niekoľko hodín horúcu, a tým ju mať neustále pripravenú na servírovanie a pitie. Pokročilý kávovar na prekvapkávanú kávu môže zaujať aj kvalitou nápoje, pretože môže kávu sám namlieť až tesne pred začatím prípravy. Iné prekvapkávací kávovary môžu byť pre zmenu vybavené systémami pre udržanie arómu a podobne.

Kvalitný prekvapkávač by mal spĺňať všetky požiadavky, ktoré na neho milovník tohto nápoja má. Mal by mať adekvátne príkon, kvalitný filtračný systém a zodpovedajúci objem kanvice podľa vašich potrieb. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie prekvapkávacie kávovary a ich recenzie.

Najlepšie prekvapkávacie kávovary – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších prekvapkávacích kávovarov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Philips Metal Therm HD7546/20ETA Inesto 3174 90000Bosch Styline TKA8653DeLonghi EMKM6Philips HD7459/20Electrolux EKF3700RUSSELL HOBBS 21430DeLonghi ICM ICM 2.1Braun KF 570/1Philips HD7435/20
Materiál kanviceNerezSkloNerez-SkloSkloNerezSkloSkloSklo
FilterPapierovýPapierovýPapierovýTrvalýPapierovýPapierovýTrvalýTrvalýPapierovýPapierový
ČasovačNieÁnoÁnoNieÁnoNieÁnoNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 prekvapkávačov na kávu

Philips Metal Therm HD7546/20

Philips Metal Therm HD7546/20 recenzie a test

Prekvapkávač Philips Metal Therm HD7546 / 20 má štýlové prevedenie kombinujúci nerez s čiernym plastom. Okrem toho dokáže zaujať kvalitným procesom filtrácie kávy, ktorá je spojená ako s dobrou chuťou kávy, tak aj s jej aróma. Nechýba slušná kapacita kanvičky, vďaka ktorej je možné naraz pripraviť až 1,2 litra prekvapkávanej kávy. Toto množstvo zodpovedá počtu 10 – 15 jednotlivým šálkam.

Samotná termokanvice využíva konštrukcie 2 stien, čo sa podpisuje na lepšom udržaním tepla. Samotnú kávu dokáže platnička ohrievať až po dobu 2 hodín po jej príprave. Zaujme aj konštrukcia nádržky s vodou, ktorá má 2 indikátory – na veľké šálky s objemom 120 ml a na tie malé s objemom 80 ml.

Zaujímavá funkcia nesie názov AromaLock, ktorá dokáže arómu kávy držať vo vnútri kanvičky, čo sa pozitívne podpisuje na kvalite nápoje. Robustná konštrukcia eliminuje aj možné riziká poškodenia. Príkon tohto modelu je 1 000 W a o prevádzke informuje praktická LED kontrolka.

Funkcia AromaLock, odolné prevedenie, na 15 šálok
Nepriehľadná kanvice

ETA Inesto 3174 90000

ETA Inesto 3174 90000 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar ETA prinies 3174 90000 má štýlový moderný dizajn, ktorý dáva tomuto modelu jedinečnosť. Má tiež dobrý príkon o hodnote 900 W, čo sa podpisuje na rýchlosti ohrevu samotnej vody. Unikátom je prítomnosť displeja v spodnej časti. Ten vo vypnutom stave ukazuje presný čas a v zapnutom režime umožní nastaviť jednoducho parametre prípravy kávy.

Vďaka svetelnej signalizácii možno ľahko spoznať, či je prístroj v prevádzke, alebo nie. Príjemná je tiež funkcia Drip Stop, ktorá eliminuje nechcené odkvapkávaniu. Kávu je možné po príprave udržať teplú po dobu až 40 minút a to v praktickej priehľadnej kanvici.

Celková kapacita je až 1,5 litra, čo zodpovedá až 8 bežným kávovým šálkam. Praktickosť podporuje ako možnosť využitia časovača, tak aj to, že rozoberateľné časti možno pre jednoduchosť údržby ľahko umývať v umývačke riadu. Riziko poškodenia zariadenia eliminuje prítomná teplotná poistka.

Funkcia Drip Stop, možnosť umývať v umývačke, časovač
Nižší príkon

Bosch Styline TKA8653

Bosch Styline TKA8653 recenzie a test

Prekvapkávač kávy Bosch Styline TKA8653 má moderný čiernu farbu, ktorá je kombinovaná s nerezovými prvkami. Dobrým parametrom, pokiaľ ide o rýchlosť ohrevu vody, je rozhodne hodnota príkonu – tá činí 1 100 W. Unikátom je aj automatické nastavenie množstva kávy – pre dosiahnutie optimálneho arómu, alebo voľba spojená s takzvaným sparením.

Používané papierové filtre sú o rozmeroch 1×4 a systém je jednoducho výkyvný, s možnosťou vybratia. Prekvapkávač má aj funkciu eliminujúci nepríjemné kvapkanie. Vďaka využitiu Dual Heating System je zaistený optimálny proces prípravy, ktorým sa docieli typická chuť aj vôňa uvarenej kávy.

Celkovo možno pripraviť až 1 liter nápoja, čo zodpovedá zhruba 8 – 12 šálkam v závislosti od ich veľkosti. Termokanvice vie uchovať arómu a zaujme aj praktickým bajonetovým uzáverom. Praktickou funkciou je aj možnosť aktivovať automatické vypnutie. Model bohužiaľ nedisponuje nahrievacia platničkou.

Dual Heating Systém, automatické funkcie, príkon
Bez nahrievacie platničky

DeLonghi EMKM6

DeLonghi EMKM6 recenzie a test

Kávovar na prekvapkávanú kávu DeLonghi EMKM6 je označovaný aj ako elektrická praktická moka kanvička, ktorá zaručí kvalitný a dokonale aromatický nápoj. Disponuje funkciou automatického vypnutia po 30 minútach, aby nedochádzalo k prevarovaniu kávy. O samotné udržanie kávy pri správnej teplote sa stará systém označovaný ako Keep Warm, vďaka ktorému kávu možno servírovať aj dlhšiu dobu po samotnej príprave.

Zaujme moderná konštrukcia, ktorá disponuje nielen základňou otočnou o 360 stupňov, ale aj jej dobrú teplotné izoláciou. Dobre odizolovaná je aj samotná rukoväť, ktorá má dobrú ergonómiu a pohodlne sa drží.

K dispozícii je praktický adaptér filtra, ktorý umožňuje zvoliť medzi prípravou buď 3, alebo 6 šálok kávy. Zaujme tiež nízka hmotnosť prístroja, vďaka ktorému ho možno ľahko prenášať. Hodnota príkonu je na rozdiel od konkurencie nižšiu, a to 450 W.

Funkcia Keep Warm, eliminácia prehriatiu kávy, na 3 alebo 6 šálok
Nižší príkon

Philips HD7459/20

Philips HD7459/20 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar Philips HD7459/20 má unikátnu trysku s názvom Aroma Twister, ktorá pomáha optimálnu cirkuláciu a vďaka tomu má pripravená káva dokonalé arómu. K dispozícii je navyše programovateľný časovač, s ktorým možno naplánovať, na akú hodinu bude káva automaticky hotová. Nastavenie je možné kontrolovať prostredníctvom modro podsvieteného displeja.

K dispozícii je možnosť ručného vypnutia, alebo pohodlnejšieho automatického vypnutia, ktoré nastane po 30 minútach. Konštrukcia má inovatívny indikátor hladiny vody, ktorý ukazuje počet šálok kávy, ktoré je možné pripraviť. Celková kapacita kanvičky je 1,2 litra, teda 10 – 15 šálok.

Kanvice a držiak filtra nadchnú jednoduchosťou údržby, a to vďaka možnosti umývanie v umývačke riadu. Samozrejmosťou je funkcia Drip stop, eliminujúci odkvapkávanie. Príkon modelu je dostatočný a činí 1000 Wattov. S týmito parametrami kávovar zvládne pripraviť svoju plnú kapacitu za 10 minút.

Drip stop, Aroma Twister, nastaviteľný časovač
Pre papierové filtre

Electrolux EKF3700

Electrolux EKF3700 recenzie a test

Kávovar Electrolux EKF3700 má veľmi dobrú hodnotu príkonom 1 100 W, ktorý sa podpisuje hlavne na rýchlosti ohrevu vody a tiež na rýchlosti prípravy kávy. Nechýba praktická kontrolka zapnutia/vypnutia, ktorá informuje o stave, v ktorom sa prekvapkávač nachádza.

Po uvarení kávy je možné počkať s konzumáciou až 40 minút. To je doba, počas ktorej je aktívna nepriľnavá doska ohrevu, ktorá udržuje nápoj teplý. Po tejto dobe dôjde k automatickému vypnutiu. Vďaka systému Drip stop je eliminované nepríjemné odkvapkávanie a ďalej zaujme tiež vyberateľné sitko, ktoré pracuje s papierovými filtrami s veľkosťou 1×4.

Na konvici je z oboch strán praktická mierka, ktorá pomáha zvoliť optimálne množstvo vody. V kanvici je možné naraz pripraviť až 15 šálok nápoja, samozrejme s ohľadom na ich veľkosť. Vďaka kombinácii čiernej a striebornej bude robiť v kuchyni len parádu.

Až 15 šálok kávy, Drip stop, vyberateľné puzdro filtra
Bez displeja

RUSSELL HOBBS 21430

RUSSELL HOBBS 21430 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar s mlynčekom RUSSELL HOBBS 21430 je modelom stvoreným pre najväčších labužníkov prekvapkávanej kávy. Jeho integrovaný mlynček vám dopraje čerstvo namletú kávu ihneď pred jej extrakciou, čo má za výsledok tú najlepšiu arómu aj najlepšiu chuť. S integrovaným mlynčekom navyše odpadajú aj niektoré rutinné kroky k príprave kávy pomocou prekvapkávače a to poteší.

Mlynček má nádobu na kávové zrná o kapacite 250 gramov, čo síce nie je ktovie ako veľa, ale k príprave veľa káv to postačí. Je tiež nastaviteľná hrubosť mletia v niekoľkých stupňoch a užívateľské recenzie len zmieňujú, že je mlynček trošku hlučnejší, ale to je úplne normálnou vecou.

Filter je výsuvný a rýchly chod spotrebiča obstaráva príkon 1000 Wattov. Nádrž na vodu má objem 1,3 litra a kanvička pojme 1,25 litrov kávy. Nejedná sa však o obyčajnú kanvicu, ale o termo kanvicu. Ovládanie je v tomto prípade, rovnako ako príprava kávy, ľahké a asistuje k tomu LCD display s praktickým 24 hodinovým časovačom.

Integrovaný mlynček, termokanvica, kvalitné prevedenie s LCD
Trošku hlučnejšie mlynček

DeLonghi ICM ICM 2.1

DeLonghi ICM ICM 2.1 recenzie a test

Prekvapkávač kávy DeLonghi ICM ICM 2.1 má zaujímavú modernú konštrukciu, ktorá zaujme použitú sklenenou kanvicou, kde je vidieť presné množstvo pripravenej kávy. Dostatočná je tiež hodnota príkonu, ktorá činí 1000 Wattov. Plusom je tiež možnosť pripraviť naraz kávu s objemom až 1,5 litra – to zodpovedá možnosti uvariť až 10 klasických kávových šálok.

Vďaka praktickej odmerke zobrazujúci počet šálok možno ľahšie trafiť množstvo vody potrebné k príprave. Unikátny systému eliminujúce odkvapkávaniu kávy zase zaisťuje dokonale čistý prevádzku. Príprava kávy je realizovaná cez permanentný nylonový filter v tvare V.

Kladom je aj nahrievacia platnička, ktorá pomáha udržiavať kávu po dlhšiu dobu teplú. Tá sa tiež dokáže po 40 minútach automaticky vypnúť. Plní tak funkciu ako bezpečnostné, tak aj funkciu, ktorá napomôže celkovej úspore energie počas prevádzky.

Nylonový filter, systém proti odkvapkávaniu, kapacita
Bez časovača

Braun KF 570/1

Braun KF 570/1 recenzie a test

Kávovar na prekvapkávanú kávu Braun KF 570/1 je dobrou voľbou pre každého milovníka skvelé kávy a to z dôvodu, že obsahuje unikátny filtračný systém PureAqua, ktorý zvyšuje kvalitu vody. Prefiltrovaná voda sa následne premietne aj do výslednej kvality kávy. Súčasťou balenia je jeden vodný filter Brita, ktorý dokáže eliminovať množstvo chlóru vo vode a odstrániť aj ďalšie nežiaduce látky.

Systém OptiBrewSystem zaisťuje optimálnu dobu prípravy, lúhovania i teploty, ktorá má vplyv na dokonalý výsledok. S tým súvisí aj doba udržanie teploty kávy, ktorá je maximálne 40 minút a potom sa kávovar automaticky vypne.

Vďaka veľkej kapacite kanvičky je možné pripraviť v prekvapkávači až 10 šálok dobrej kávy. Zaujme tiež vyberateľný filtračný košík, alebo dostatočne veľký príkon o hodnote 1 100 W. Praktický je tiež indikátor vodnej hladiny v zásobníku vody a zaujme aj transparentné kanvice ukazujúci množstvo hotového nápoja.

Filtrácia PureAqua, filter Brita, OptiBrewSystem
Bez časovača

Philips HD7435/20

Philips HD7435/20 recenzie a test

Prekvapkávač kávy Philips HD7435/20 zvládne pripraviť dokonalú kávu naprosto bez problému. Funkcia AromaSwirl zaisťuje vždy absolútne skvelú vôňu kávy a možnosť umývania v umývačke výrazne uľahčuje rutinnú údržbu prekvapkávače.

Medzi ďalšie praktické vlastnosti patrí tiež jednoduchá indikácia hladiny vody, alebo odnímateľný držiak samotného filtra. Nádržka na vodu má pre bežné použitie úplne dostačujúce objem o veľkosti 1 liter. Ďalej nechýba osvetlený vypínač, ktorý informuje o stave a prevádzke.

Príkon je 700 W a celková doba prípravy kávy je pri plnej kapacite zhruba 10 minút. Nechýba ani systém Drip stop, eliminujúci nepríjemné odkvapkávanie. Kanvica je priehľadná, vyrobená z pevného skla. Po príprave sa káva udržuje ešte 30 minút teplá.

Drip stop, funkcia AromaSwirl, aj do umývačky riadu
Menší objem, nižší príkon

Ako vybrať kávovar na prekvapkávanú kávu

Prekvapkávací kávovar môže existovať v dvoch typoch, pričom ten prvý už sa takmer nevyrába. Ide o manuálny prevedenie, kam sa len naleje horúca voda a tá následne preteká cez kávu. Bežným riešením dnešnej doby sú prekvapkávače elektrické. Tie pracujú so studenou vodu zo zásobníka, ktorá je ohriata a následne prečerpaná cez filter priamo do samotnej nádoby, teda kanvice na kávu.

Objem kanvice

Hlavným parametrom pri výbere je objem kanvice. Prekvapkávací kávovar je vhodné vybrať podľa toho, koľko kávy vypijete, alebo toho, pre koľko ľudí bude káva najčastejšie varená. Pri modeloch s najmenším objem sa bavíme o hodnotách 0,75 – 1 liter. Štandardné všestranné varianty môžu mať objem okolo 1,5 litra, čo je pre väčšinu príležitostí plne dostačujúce a vyhovujúce. Tie najväčšie ponúknu objem až 2 litre.

Typ filtra

Filter je dôležitá časť prekvapkávače – do filtra sa sype káva, cez ktorú následne preteká voda. Prekvapkávací kávovar môže mať dva druhy filtrov. Prvá je papierový filter, ktorý je jednorazový a tak odpadá problém s celkovou údržbou – po extrakciu kávy filter jednoducho vyberiete a vyhodíte. Na druhú stranu sa tým zvyšujú náklady, pretože je nutné brať na každú prípravu vždy filter nový. Z hľadiska nákladov sa preto oplatí trvalý filter, najčastejšie z rôznych plastových materiálov. Nevýhodu je nutnosť jeho pravidelného čistenia po každej extrakcii, čo môže niekoho celkom zdržovať.

Príkon

Parameter, ktorý sa podpisuje hlavne na tom, s akou rýchlosťou je studená voda ohriata a ako rýchlo po zapnutí začne príprava kávy. Čím je príkon vyšší, tým je všetko rýchlejšie. Menšie prekvapkávač kávy má obvykle aj nižší príkon – tie najnižšie hodnoty sa pohybujú na hranici 500 W. Optimálny variantom je príkon okolo 1 000 W, čo na bežné použitie plne dostačuje. Nájsť možno aj väčšie, ktoré sa zvyčajne viažu k variantom aj s väčším celkovým objemom a môžu dosahovať príkonu 1200 Wattov a viac.

Časovače

Pokročilý prekvapkávač môže ponúknuť aj funkciu časovača. Ten je prítomný nielen na to, že je možné nastaviť dobu vypnutia, ale funguje aj opačne, kedy sa nastaví doba zapnutia. Vďaka tomu je možné mať každé ráno na rovnaký čas pripravenú čerstvú horúcu kávu. Jednoduchšie modely majú zvyčajne automaticky nastavenú iba dobu vypnutia – tá je spojená predovšetkým s využitím ohrievacie platničky. Dané modely kávu obvykle udržiavajú 20 – 40 minút, nie dlhšie, aby nedošlo k strate jej kvality.

Integrovaný mlynček

Pomerne zaujímavou funkciou môže byť integrácia mlynčeka na kávu priamo do zariadenia. Ten zvýši ako užívateľský komfort, tak hlavne prinesie vždy čerstvo namletú kávu, ktorá sa výrazne premietne na kvalite pripravenej kávy. Prekvapkávač s mlynčekom býva prirodzene drahšie, avšak milovník tej najlepšej prekvapkávanej kávy by mal voliť len prevedenie s ním.

Ďalšie funkcie

Sú spojené napríklad s čistotou, o čo sa stará systém Drip stop, ktorý pomáha eliminovať odkvapkávanie. Ďalšou praktickou funkciou môže byť systém filtrácie vody, ktorý odstraňuje chlór s ďalšími nežiaducimi látkami a tak zvyšuje kvalitu vody a následne aj chuť kávy. Niektoré prekvapkávače na kávu môžu ponúknuť systém AromaSwirl alebo podobné technológie. Tie majú vplyv na to, aby sa vytvorilo a tiež sa udržalo žiaduce arómu kávy. Tá sa vďaka nim môže priblížiť kvalite podobné, ako poznáme z kávovaru.

4.4/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.