Upratovanie,

Práčky so sušičkou: Test a recenzie 7 najlepších

Do domácností sa pomaly, ale iste, dostávajú pomocníci z radov veľkých bielych spotrebičov, konkrétne sušičky prádla. Sušička na prádlo vedľa práčky je tou najoptimálnejšie variantom. Čo však, ak si ju z dôvodu málo miesta nemôžete zaobstarať? Výrobcovia na tieto prípady myslí, a preto sú k dispozícii kombinované práčky so sušičkou. Jedná sa o zariadenie dva v jednom, kedy v tele o veľkosti práčky nájdete ako plnohodnotnú práčku vrátane žmýkania, tak sušičku.

Kombinovanú práčku so sušičkou si pravdepodobne zaobstaráte len v prípade, že riešite problém s nedostatkom miesta pre dve samostatné zariadenia, alebo pre vás nie je funkcia sušičky tak dôležitá a budete ju používať menej často. Hlavné daň za sušičku a práčku v jednom je v nepomere bielizne, ktoré môžete v jednom cykle vyprať a usušiť. Kapacita sušičky býva zhruba tretinová oproti kapacite práčky. Je teda nepraktické, že plnú práčku následne neusušíte. Buďto budete prať na 2/3 kapacity práčky (plnú kapacitu pre následné sušenie) alebo časť bielizne pred sušením z bubna práčky vyberiete.

Ak sa vysporiadate s vyššie popísanou podstatnou vlastnosťou, potom už nestojí nákupe tohto skvelého pomocníka nič v ceste. Pripravili sme pre vás sprievodcu správneho výberu práčky so sušičkou tak, aby vás žiadny parameter neprekvapil, a vy ste stopercentne vedeli, čo kupujete. V článku tiež nájdete recenzie práčok so sušičkou, ktoré sme pre vás dôkladne vybrali. Vybrané práčky so sušičkou prešli testami samotnými spotrebiteľmi a obstáli na výbornú, preto vám ich na tomto mieste zmieňujeme.

Práčka a sušička v jednom alebo zvlášť?

Ako býva zvykom u zariadení, ktoré spájajú viac vecí do jedného, musíte sa vyrovnať s niektorými kompromisy a komplikáciami. Ak vám to priestor umožní, je jednoznačne lepšie zaobstarať samostatnú práčku a samostatnú sušičku. Na trhu sú k dostaniu spojovacie panely, ktorými bezpečne práčku so sušičkou spojíte vertikálne na seba.

Separovaná práčka a sušička môžu mať vyššie obstarávacie náklady, za to ale majú nižšie prevádzkové náklady. Ich nesporná výhoda je tiež v tom, že svoju prácu robia stopercentne. Práčka perfektne vyperie bielizeň a sušička dokonale bielizeň usuší, našuchorí či takmer vyžehlí.

Práčka so sušičkou v jednom môže byť lacnejšie na obstaranie, za to má však vyššiu spotrebu elektrickej energie takže sa vám rozdiel do niekoľkých rokov vyrovná. Má vyššie zmienený nepomer medzi kapacitou práčky a sušičky, sušenie nebýva tak dokonalé ako u samostatného zariadenia a na výber tiež býva menej programov. Aj napriek táto negatíva má však jedno ohromné plus a to je jej skladnosť, niekedy skrátka nemáte na dve zariadenia priestor a preto nie je zbyt a ste radi, že tieto spojené spotrebiča existujú.

Najlepšie kombinované práčky so sušičkou – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších práčok a sušičiek v jednom z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelMax. náplň pranie / sušenieHĺbkaHlučnosť odstreďovania 
Beko HTV 8746 XF recenzie a testBeko HTV 8746 XF8/5 kg59 cm76 dB
AEG Dualsense L7WBG47W recenzie a testAEG Dualsense L7WBG47W7/4 kg55 cm76 dB
Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W recenzie a testElectrolux PerfectCare 700 EW7W447W7/4 kg57.2 cm76 dB
Haier HWD80-B14979-S recenzie a testHaier HWD80-B14979-S8/5 kg46 cm73 dB
AEG SensiDry L9WBC61B recenzie a testAEG SensiDry L9WBC61B10/6 kg63 cm76 dB
LG F2DV5S8S0 recenzie a testLG F2DV5S8S08,5/5 kg53,5 cm72 dB
Candy CSWS485TWMCE/1-S recenzie a testCandy CSWS485TWMCE/1-S8/5 kg52 cm77 dB

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Beko HTV 8746 XFAEG Dualsense L7WBG47WElectrolux PerfectCare 700 EW7W447WHaier HWD80-B14979-SAEG SensiDry L9WBC61BLG F2DV5S8S0Candy CSWS485TWMCE/1-S
Energetická triedaD/CE/CE/CD/AC/CE/CD/A
Spotreba energie264 kWh266 kWh266 kWh266 kWh252 kWh326 kWh266 kWh
Spotreba vody53 l60 l60 l68 l50 l80 l75 l
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie a skúsenosti

Beko HTV 8746 XF

Beko HTV 8746 XF recenzie a test

Kombinovaná práčka so sušičkou Beko HTV 8746 XF patrí v našom porovnaní medzi najúspornejšie modely podľa zaradenia v energetickej triede, konkrétne D/C, spolu s nízkou spotrebou vody, a to 53 litrov na jeden cyklus. Kapacita pre pranie na 8 kilogramoch, spolu so sušením na 5 kg prádla, radí model do priemeru na trhu.

Okrem 10 ročnej záruky na invertorový motor vyniká kombinovaná práčka svojimi funkciami. Ide napríklad o parné technológiu SteamCure, ktorá pomáha v priebehu cyklu odstránenie odolných škvŕn, osviežuje prádlo, odstraňuje alergény, čistí bubon parou, alebo tiež počas sušenia zabraňuje pokrčeniu bielizne. Na výber je tiež 14 programov a k tomu navyše funkcie Fast +, ktorá rad programov zrýchli o viac ako polovicu.

Odložený štart je až na 24 hodín. Praktická je tiež aplikácia HomeWhiz, pomocou ktorej je možné práčku so sušičkou ovládať cez WiFi alebo Bluetooth. Ďalej dovoľuje sťahovanie ďalších programov či ich úpravu, alebo vyhľadať návody a rady na najefektívnejšie pranie.

Nízka spotreba, aplikácia na ovládanie, parná technológia
Väčšie rozmery a hmotnosť

AEG Dualsense L7WBG47W

AEG Dualsense L7WBG47W recenzie a test

Automatická práčka so sušičkou AEG Dualsense L7WBG47W je ďalším, veľmi podareným produktom, ktorý prádlo nielen spoľahlivo vyperie, ale tiež ho rovno usuší čo dokladá to, že patrí medzi najobľúbenejšie na trhu. Má rad moderných funkcií a pomerne nízku hlučnosť, ktorú potvrdzujú aj spotrebiteľské recenzie. Konkrétne hlučnosť je 76 dB pri odstreďovaní a 51 dB pri praní. Má menší objem bubna prádla na pranie 7 kg, čomu zodpovedá takisto pomerovo nižší kapacita prádla pre sušenie, ktorá je 4 kg. Pre malé kúpeľne a byty skvelé riešenie.

V energetickej náročnosti sa radí zhruba do priemeru na trhu sa triedou E/C. Sušička pracuje na modernom princípe kondenzácie, ovládanie je pomerne jednoduché a dopĺňa ho malý LED display. Výhodou je navyše doživotná záruka na na ÖKOInvertor motor.

Veľmi poteší funkcia parná práčka, kedy pri využití pary pracuje hneď niekoľko programov. Tých ponúka model celkom desať, vrátane rýchleho, 60 minútového programu, na urovnanie suchého alebo mokrého prádla, alebo špeciálne programy pre ručné pranie a vlnu. Za jeden kompletný cyklus zariadenia spotrebuje 2,66 kWh elektrickej energie a 60 litrov vody. Nechýba funkcie odloženého štartu, alebo ochrana proti možnému vytopeniu.

Záruka na motor, nízka hlučnosť, parný režim
Stupeň sušenia možno nastaviť iba pri bavlne

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W recenzie a test

Kombinovaná práčka so sušičkou Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W zaujme na prvý pohľad svojim dobrým pomerom cena výkon. Jedná sa o úsporný model, ktorý spadá do energetickej triedy E/C. Jeho spotreba vody je na jeden cyklus 60 litrov a spotreba elektrickej energie na 100 cyklov 266 kWh, s ktorou sa radí medzi priemerne energeticky náročné práčky so sušičkou.

Má skôr menší maximálnu možnú kapacitu bielizne pre pranie a sušenie, ktorá je 7 kilogramov a 4 kg. Je vybavená systémom DualCare, ktorý pranie i sušenie nastaví podľa detekovaného typu tkaniny. Technológia SensiCare potom náplň bubna zvážia a podriadi tomu následný program. Posledný zaujímavou technológiou je SteamCare, ktorá sa o vaše bielizeň perfektne postará za asistencie pary.

Všetky tieto technológie a funkcie sa postarajú o to, aby bolo vaše bielizeň vždy perfektne vyprané, usušené a hlavne, nezničené. Maximálny počet otáčok je 1400 za minútu, príkon činí 2200 W a výborná je tiež nízka hlučnosť, ktorú pozitívne zmieňujú aj spotrebitelia, ktorí si ju už zaobstarali. Pri praní dosahuje hlučnosti 51 dB, pri žmýkaní 76 dB a sušenie 60 dB. Príjemná je tiež desaťročná rozšírená záruka na motor, funkcia odloženého štartu, displej, alebo detská poistka.

Dobrý pomer cena / výkon, desaťročná záruka na ÖKOInvertor motor, nízka hlučnosť
Menšie maximálna kapacita prádla 7/4 kg

Haier HWD80-B14979-S

Haier HWD80-B14979-S recenzie a test

Slim práčka so sušičkou Haier HWD80-B14979-S je skvelé riešenie aj do menších priestorov vďaka svojej hĺbke 46 cm. Takých práčok 2v1 na trhu veľa nie je a tento model sa navyše môže chváliť kvalitným spracovaním a škálou moderných technológií. Jej maximálna náplň je 8 kg prádla na pranie a 5 kg prádla pri sušení. Otáčky žmýkanie zostávajú na priemerných hodnotách, a to na 1400 ot/min.

Podľa skúseností užívateľov v recenziách je veľmi stabilná (má priľnavé nožičky čo však trochu sťažuje manipuláciu s práčkou) a tichá bez vibrácií. Nízku hlučnosť tu podporuje motor Direct Motion, ktorý je konštruovaný bez remeňa s priamym pripojením k bubnu. Praktické je tiež opláchnutie dverí po cykle, takže sa neusadzuje špina na tesnenie dverí, spolu s antibakteriálnou ochranou.

Funkcie a technológie sú naozaj zaujímavé. Ide napríklad o: bubon s vankúšikmi (prádlo sa nezachytáva a šetrí tak látku), parnou funkciu I-Refresh (zjemnenie so 4 možnosťami podľa druhu tkanín), osvetlenie bubna, váženie prádla Auto Weight (digitálna váha práčky pred spustením programu zváži náplň a prispôsobí spotrebu vody i dĺžku cyklu). Okrem toho ponúka 14 programov, vrátane odloženého štartu.

Technológia, tichá bez vibrácií, úzka pračka
Málo popísané programy, chýba trvalé osvetlenie bubna

AEG SensiDry L9WBC61B

AEG SensiDry L9WBC61B recenzie a test

Medzi najpredávanejšie modely práčok so sušičkou sa radí AEG SensiDry L9WBC61B, ktorá je unikátna vďaka tepelnému čerpadlu. Táto technológia podľa výrobcu znižuje spotrebu energie až o 40% (vďaka upraveným programom), čo je minimálne odvážne vyhlásenie. Princíp je taký, že tepelné čerpadlo kontroluje teploty, spolu s pohybmi bubna, a zaisťuje rovnomerné pranie a sušenie. K úprave programov navyše využíva znalosti tkanín.

Ďalším špecifikom, ktorým vyniká, je nadštandardné objem pre pranie a sušenie, kedy pojme 10 kg respektíve 6 kg. Aj napriek veľkú kapacitu umožňuje využitie programu NonStop, ktorý zvládne vyprať a vysušiť menší objem bielizne s hmotnosťou 3 kg do 3 hodín. Disponuje tiež parným programom, ktorý slúži na osvieženie a odstránenie pokrčenia prádla. Celkovo má táto kombinovaná práčka 15 programov, vrátane už spomínaných.

Energetická trieda C/C je pri uvedenom prakticky samozrejmosť. V našom porovnanie má AEG SensiDry L9WBC61B najnižšiu spotrebu energie, a to 252 kWh.

Tepelné čerpadlo a nízka spotreba energie, kapacita pranie a sušenie
Mierne väčšie rozmery (hĺbka 63 cm)

LG F2DV5S8S0

LG F2DV5S8S0 recenzie a test

Práčka so sušičkou LG F2DV5S8S0 je veľmi moderným zariadením, kĺbi sa v nej množstvo súčasných inovácií a ponúka veľké množstvo programov. Svojimi energetickými triedami E/C sa radí k lepšiemu priemeru, jej spotreba elektriny na 100 pracích a sušiacich cyklov je 326 kWh. Za jeden cyklus prania a sušenia spotrebuje 80 litrov vody, čo je vyššie množstvo a upozorňujú na to v recenziach aj spotrebitelia.

Objem bubna patrí medzi väčšie, zvládne vyprať 8,5 kilogramov bielizne a usušiť 5 kg. Ako výbornú možno však hodnotiť jej hlučnosť 72 dB, vďaka ktorej si vyslúžila emisnú triedu hluku A. Veľmi praktická je jej technológia AI DD, ktorá na základe detekcie hmotnosti a jemnosti látok sama nastaví najvhodnejší a najšetrnejší program.

Prítomná je tiež funkcia pary, ktorú výrobca pomenoval LG Steam, a ktorá zvládne zničiť až 99% alergénov a prachových roztočov. Zo 14 programov zaujme rýchly program TurboWash, ktorý zvládne vyprať za 59 minút. Vďaka prítomnosti technológie ThinQ je možné práčku ovládať z rôznych zariadení skrz Wi-Fi, samotná práčka sa potom ovláda dotykovým LED displejom a otočným ovládačom.

Pokročilá technológia AI DD, parná funkcie LG Steam, technológií ThinQ možno ovládať na diaľku
Vyššia spotreba vody 80 l

Candy CSWS485TWMCE/1-S

Candy CSWS485TWMCE/1-S recenzie a test

Cenovo výhodná práčka so sušičkou Candy CSWS485TWMCE/1-S má prekvapivo veľmi dobré energetické štítky, trieda energetickej účinnosti pre pranie a sušenie je D a pre prací cyklus dokonca najlepšie A. Veľký vplyv na takto účinné pranie má technológie Mix Power System+, ktorá zmieša vodu s pracím prostriedkom a tento koncentrovaný roztok následne pod vysokým tlakom vstrekuje do bubna práčky, kde preniká do hĺbky tkanín.

Veľkosťou bubna sa radí k lepšiemu priemeru, pre pranie je stanovená hodnota 8 kg a pre sušenie 5 kg. Priemerne je hodnotená hladina akustického hluku triedou C, ktorá je 77 dB. Na 100 pracích a sušiacich cyklov práčka spotrebuje 266 kWh elektriny, čo patrí v porovnaní k lepším hodnotám.

Celkovo je k dispozícii 16 programov, nechýba samozrejme ECO program, alebo rýchle programy aj s veľmi krátkou dobou len 14 minút. Pomocou technológie NFC možno do práčky nahrať aj iné programy, alebo existujúce programy aktualizovať skrze chytrý telefón. Vybavená je senzory, parné funkcií aj časovačom pre odložený štart.

Veľmi dobrý pomer cena/výkon, výborné energetické triedy, technológia Mix Power System+
Nič zásadné

Najpredávanejšie práčky so sušičkou

Najpredávanejšie práčky so sušičkou na trhu sú tie od značiek: AEG, LG, Candy, Hoover, Haier. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a širokú škálu klasických a úzkych slim práčok so sušičkou. Obľúbené a kvalitné sú aj Bosch, Beko a Electrolux.

Ako vybrať práčku so sušičkou

Niektoré najdôležitejšie parametre sme spomenuli už v úvode, nižšie si ich rozpíšeme a doplníme o ďalšie parametre, vlastnosti a funkcie, ktoré kombinované práčky so sušičkou v súčasnej dobe ponúkajú.

Energetická trieda a spotreba energie

Energetická trieda sa v novom štítkovanie delí na energetickú triedu pre pranie a sušenie (vľavo na štítku) a pre pranie (vpravo na štítku). Novo navyše pribudla trieda odstreďovania a sušenia, spolu s triedou hlučnosti, bližšie informácie v samostatných sekciách nižšie. Pôvodne sa napospol všetky ponúkané spotrebiče radili do najúspornejšej triedy A. Teraz sú zhruba v triedach C, D a E pre pranie a sušenie s tým, že možno do budúcna opäť čakať rast smerom k triede A.

Na energetickom štítu, ktorý je povinnou súčasťou všetkých predávaných zariadení, nájdete mimo iné údaje spotrebu energie. Venujte mu zaiste tiež pozornosť, spotreba sa naprieč modely môže líšiť, až o 1 kWh na cyklus čo sa v rádu rokov už viditeľne prejavia. Spotreba energie na 100 cyklov a ďalšie porovnávacie parametre vychádzajú z priemerného zaťaženia a najbežnejšieho pracieho/sušiaceho programu tak, aby boli čo najviac objektívne.

Na štítku je spotreba zvlášť pre pranie a sušenie, či iba pranie – rovnako ako energetická trieda. Štítok obsahuje spotrebu samotnej práčky bez sušenia, táto hodnota býva totožná ako u samostatných práčok a teda pod 1 kWh – všímajte si rozdielu, sušenie je až 4x energeticky viac náročné ako pranie, na druhú stranu pri praní sa spotrebuje značné množstvo vody.

Účinnosť odstreďovania a sušenia

Ďalšie údaje, ktoré odkrývajú schopnosti daného zariadenia. Na povinnom štítku nájdete novo aj účinnosť odstreďovania a sušenia, ktorá má stupnicu od A po G (od najvyššej účinnosti po najnižšiu). Hodnota pre žmýkanie a sušenie býva väčšinou uvedená v popise produktu, prípadne priamo v dokumentácii. Oplatí sa pred zakúpením kombinované práčky so sušičkou túto účinnosť overiť a nekupovať nič menej než B.

Maximálna náplň a rozmery

Ako už bolo niekoľkokrát napísané, maximálna náplň pre pranie nie je rovnaká ako maximálna náplň bubna pre sušenie. Sušiť možno vždy len zhruba 2/3 maximálneho objemu práčky. Túto skutočnosť nepodceňujte, ak nebudete prať a sušiť iba pre seba a partnera, ale aj pre deti alebo väčšie domácnosť, vyplatí sa zaobstarať tie nejobjemnější zariadenia, ktoré sú k dispozícii. Jedny z najväčších maximálnych náplní pre pranie a sušenie sa pohybujú okolo 10 kg a 6 kg.

Rozmerovo práčka so sušičkou nijako významne neprevyšuje rozmery bežné práčky, možno teda vybrať modely s hĺbkou menšou ako 60 cm, ktoré hravo dostanete väčšinou bežných dverných zárubní tak modely širšie. Ak máte vybranú práčku so sušičkou na rozmerových hraniciach priestore, kadiaľ potrebujete spotrebič dostať, overte si osobne, či zo zariadenia zásadne nevyčnieva napríklad nejaký ovládací prvok či ďalšie časti – typicky odpad alebo veľký ovládací gombík. Predíde tak možnému nemilému prekvapenie.

Prevedenie sušičky

O tom, aká prevedenie sušičiek sú k dispozícii, aké sú ich výhody a nevýhody, píšeme v nákupnom radcovia, ktorý sa venuje samotným sušičkám. Pre nás tu bude stačiť spomenúť, že je najvhodnejšie kúpiť také práčky so sušičkou, kde je zabudovaná kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom. Je to najpokrokovejšie a najčastejšie používaná technológia, ktorá je šetrná k oblečeniu a tiež veľmi úsporná, oproti iným prevedením.

Hlučnosť a spotreba vody

Ak získavate práčku so sušičkou do bytu, pre ktorý je toto kombinované zariadenie ako stvorené, zaujímať by ste sa mali o parametre hlučnosti. Nechcete určite zbytočne obťažovať vás i susedov zbytočne hlučnými zariadeniami, keď existujú aj tichšie prevedení.

Na samotnom energetickom štítu je povinnosť uvádzať hlučnosť odstreďovania, nie prania alebo sušenia. Naviac je vyznačená tiež trieda hlučnosti, a to pri ECO programu. Stojí za to si porovnať modely, nad ktorými uvažujete, a zohľadniť hlučnosť vo finálnom výbere. Tento dôležitý parameter u vybraných sušičiek môžete vrátane ďalších prehľadne vidieť v tabuľke vyššie.

Váženú spotrebu vody na prací a sušiaci cyklus takisto nájdete na štítku uvedenú, spolu s dĺžkou cyklu prania/prania a sušenia.

Množstevná automatika – chytré senzory

Skrytie pomocníci, ktorí robia dôležitú prácu, ktorá šetrí vaše bielizeň, znižuje opotrebenie zariadení a v neposlednom rade znižuje náklady na prevádzku a dobu procesu. Pod pojmom množstevná automatika sa skrýva sada snímačov a senzorov, ktoré počas prania a sušenia regulujú proces programu podľa množstva bielizne, vlhkosti či teploty vo vnútri bubna. Výrobcovia nazývajú túto funkciu svojimi špeciálnymi názvami ako napríklad 6. zmysel, Fuzzy logic, alebo Easy logic. Vo výsledku všetky tieto funkcie robia to isté len s rôznou kvalitou, vzťahujúce sa ku konkrétnemu modelu.

Programy a ovládanie

Všeobecne býva v kombinovanej práčke so sušičkou menej programov pre pranie či sušenie, než je tomu u oddelených zariadení. Avšak bohato si s nimi vystačíte a možno to pre vás bude aj prehľadnejšie. Základ tvorí vždy predvolenej štandardné programy pre najbežnejšie typy textílií. Rôzne modely ďalej ponúkajú zrýchlené programy pre menší objem bielizne, špeciálne programy pre odstránenie vlákien a žmolkov, či rôzne stupne sušenia od šetrného, po intenzívnej.

U väčšiny moderných práčok so sušičkou nájdete displej, ktorý môže byť veľký dotykový, alebo len doplňujúce inak klasickej tlačidlové ovládanie. Stále právom obľúbený je tiež otočný volič programov, ktorý na niektorých modeloch stále je a je to ten najrýchlejší a zložitými na spôsob nastavenia požadovaného programu.

Aquastop

Takmer nutná funkcie u všetkých moderných práčok. Ako anglický názov napovedá, aquastop vás uchráni pred vytopením bytu a susedov. Keďže práčka je spotrebič stále napojený na vodu, je tu riziko v prípade poruchy práčky, alebo prívodnej hadice, nekontrolovaného vyliatiu vody. Aquastop v týchto prípadoch zasiahne, akonáhle pomocou rôznych senzorov zaznamená únik vody. Prívod uzavrie a prebytočnú vodu z nádrže odčerpá preč do odpadu. Dôležité pri predchádzaní “katastrofy” je tiež nemať poškodená starú prívodnú hadicu vody – verte, že sa vám investícia do novej viac než oplatí.

3.8/5 - (40 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.