Upratovanie,

Práčky so sušičkou: Test a recenzie 7 najlepších

Do domácností sa pomaly, ale iste, dostávajú pomocníci z radov veľkých bielych spotrebičov, konkrétne sušičky prádla. Sušička na prádlo vedľa práčky je tou najoptimálnejšie variantom. Čo však, ak si ju z dôvodu málo miesta nemôžete zaobstarať? Výrobcovia na tieto prípady myslí, a preto sú k dispozícii kombinované práčky so sušičkou. Jedná sa o zariadenie dva v jednom, kedy v tele o veľkosti práčky nájdete ako plnohodnotnú práčku vrátane žmýkania, tak sušičku.

Kombinovanú práčku so sušičkou si pravdepodobne zaobstaráte len v prípade, že riešite problém s nedostatkom miesta pre dve samostatné zariadenia, alebo pre vás nie je funkcia sušičky tak dôležitá a budete ju používať menej často. Hlavné daň za sušičku a práčku v jednom je v nepomere bielizne, ktoré môžete v jednom cykle vyprať a usušiť. Kapacita sušičky býva zhruba tretinová oproti kapacite práčky. Je teda nepraktické, že plnú práčku následne neusušíte. Buďto budete prať na 2/3 kapacity práčky (plnú kapacitu pre následné sušenie) alebo časť bielizne pred sušením z bubna práčky vyberiete.

Ak sa vysporiadate s vyššie popísanou podstatnou vlastnosťou, potom už nestojí nákupe tohto skvelého pomocníka nič v ceste. Pripravili sme pre vás sprievodcu správneho výberu práčky so sušičkou tak, aby vás žiadny parameter neprekvapil, a vy ste stopercentne vedeli, čo kupujete. V článku tiež nájdete recenzie práčok so sušičkou, ktoré sme pre vás dôkladne vybrali. Vybrané práčky so sušičkou prešli testami samotnými spotrebiteľmi a obstáli na výbornú, preto vám ich na tomto mieste zmieňujeme.

Práčka a sušička v jednom alebo zvlášť?

Ako býva zvykom u zariadení, ktoré spájajú viac vecí do jedného, musíte sa vyrovnať s niektorými kompromisy a komplikáciami. Ak vám to priestor umožní, je jednoznačne lepšie zaobstarať samostatnú práčku a samostatnú sušičku. Na trhu sú k dostaniu spojovacie panely, ktorými bezpečne práčku so sušičkou spojíte vertikálne na seba.

Separovaná práčka a sušička môžu mať vyššie obstarávacie náklady, za to ale majú nižšie prevádzkové náklady. Ich nesporná výhoda je tiež v tom, že svoju prácu robia stopercentne. Práčka perfektne vyperie bielizeň a sušička dokonale bielizeň usuší, našuchorí či takmer vyžehlí.

Práčka so sušičkou v jednom môže byť lacnejšie na obstaranie, za to má však vyššiu spotrebu elektrickej energie takže sa vám rozdiel do niekoľkých rokov vyrovná. Má vyššie zmienený nepomer medzi kapacitou práčky a sušičky, sušenie nebýva tak dokonalé ako u samostatného zariadenia a na výber tiež býva menej programov. Aj napriek táto negatíva má však jedno ohromné plus a to je jej skladnosť, niekedy skrátka nemáte na dve zariadenia priestor a preto nie je zbyt a ste radi, že tieto spojené spotrebiča existujú.

Najlepšie kombinované práčky so sušičkou – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších práčok a sušičiek v jednom z testov a hodnotení pre rok 2021.

VzhľadModelMax. náplň pranie / sušenieHĺbkaHlučnosť prania / odstreďovania / sušenie 
Bosch WVG30442EU7/4 kg59 cm46/74/59 dB
AEG Dualsense L7WBG68W8/4 kg55 cm51/76/60 dB
Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W7/4 kg57.2 cm51/76/60 dB
Indesit XWDE 961480X WSSS9/6 kg60.5 cm54/81/61 dB
AEG SensiDry L9WBC61B10/6 kg63 cm47/74/66 dB
LG F84G6TDM2N8/5 kg55 cm54/75/55 dB
Candy CSW 485D-S8/5 kg54 cm61/79/60 dB

Porovnanie parametrov

 Bosch WVG30442EUAEG Dualsense L7WBG68WElectrolux PerfectCare 700 EW7W447WIndesit XWDE 961480X WSSSAEG SensiDry L9WBC61BLG F84G6TDM2NCandy CSW 485D-S 
Energetická triedaAAAAAAA
Spotreba energie4,76 kWh5,35 kWh4,69 kWh6,12 kWh4,07 kWh5,44 kWh5,44 kWh
Účinnosť prania / sušeniaA/AA/AA/AA/AA/AA/AA/A
Spotreba vody71 l97 l92 l52 l75 l93 l115 l
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 práčok so sušičkou

Bosch WVG30442EU

Bosch WVG30442EU recenzie

Kombinovaná práčka so sušičkou Bosch WVG30442EU má v našom porovnaní najmenšej maximálnu náplň pranie a to len 7 kilogramov. Náplň pre sušenie so 4 kg bielizne patrí tiež k spodnej hranici. Otáčok za minútu má práčka pri žmýkaní slušných 1500 a vďaka nízkej hlučnosti je veľmi vhodná do malých bytových domácností.

V celku úsporné programy na pranie majú za dôsledok pomerne nízku spotrebu vody, a to 71 litrov na bežný program s bežnou prácou náplňou. Samozrejmosťou je tiež energetická trieda A, vrátane najlepšieho hodnotenia u účinnosti prania a sušenia.

Za spomenutie stojí špeciálne funkcie VarioPerfect, ktorá dáva možnosť voľby, či bude prací program optimalizovaný z hľadiska úspory času, alebo energie. Ďalšie vychytávky tejto práčky so sušičkou sú funkcie Reload (bielizeň možno pridať u po započatí pracieho cyklu), prací program HygieneCare (bielizeň předčistí pomocou horúceho vzduchu), alebo EcoSilence Drive tichý asynchrónny motor s dlhou životnosťou.

Nízka spotreba vody a elektrickej energie

Menšia kapacita bubna pre pranie / sušenie

AEG Dualsense L7WBG68W

AEG Dualsense L7WBG68W recenzie

Automatická práčka so sušičkou AEG Dualsense L7WBG68W je ďalším, veľmi podareným produktom, ktorý prádlo nielen spoľahlivo vyperie, ale tiež ho rovno usuší. Má rad moderných funkcií a pomerne nízku hlučnosť, ktorú potvrdzujú aj spotrebiteľské recenzie. Konkrétne hlučnosť je 51 dB pri praní, 76 dB pri odstreďovaní a 60 dB pri sušení. Má priemerný objem bubna bielizne na pranie 8 kg, zamrzí však pomerovo nižší kapacita prádla pre sušenie, ktorá je 4 kg.

Ako jeden z mála modelov na trhu však ponúka vyššie otáčky žmýkanie 1600 ot/min, jej účinnosť je teda v kategórii A. V rovnakej účinnosťou triede je aj pranie, sušenie a energetická náročnosť. Sušička pracuje na modernom princípe kondenzácie, ovládanie je pomerne jednoduché a dopĺňa ho malý LED display.

Veľmi poteší funkcia parná práčka, kedy pri využití pary pracuje hneď niekoľko programov. Tých ponúka model celkom desať, vrátane rýchleho, 60 minútového programu. Za jeden kompletný cyklus zariadenia spotrebuje 5,35 kWh elektrickej energie a 97 litrov vody. Nechýba funkcie odloženého štartu, alebo ochrana proti možnému vytopeniu.

Otáčky žmýkanie až 1600 ot / min, parný režim

Slabšie pomer pranie a sušenie 8/4 kg

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W recenzia

Kombinovaná práčka so sušičkou Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W zaujme na prvý pohľad svojim dobrým pomerom cena výkon. Jedná sa o úsporný model, ktorý patrí do energetickej triedy A. Jeho spotreba vody je na jeden cyklus 92 litrov a spotreba elektrickej energie 4,69 kWh, s ktorou sa radí medzi menej energeticky náročné práčky so sušičkou.

Má skôr menší maximálnu možnú kapacitu bielizne pre pranie a sušenie, ktorá je 7 kilogramov a 4 kg. Je vybavená systémom DualCare, ktorý pranie i sušenie nastaví podľa detekovaného typu tkaniny. Technológia SensiCare potom náplň bubna zvážia a podriadi tomu následný program. Posledný zaujímavou technológiou je SteamCare, ktorá sa o vaše bielizeň perfektne postará za asistencie pary.

Všetky tieto technológie a funkcie sa postarajú o to, aby bolo vaše bielizeň vždy perfektne vyprané, usušené a hlavne, nezničené. Maximálny počet otáčok je 1400 za minútu, príkon činí 2200 W a výborná je tiež nízka hlučnosť, ktorú pozitívne zmieňujú aj spotrebitelia, ktorí si ju už zaobstarali. Pri praní dosahuje hlučnosti 51 dB, pri žmýkaní 76 dB a sušenie 60 dB. Príjemná je tiež desaťročná rozšírená záruka na motor, funkcia odloženého štartu, displej, alebo detská poistka.

Dobrý pomer cena / výkon, desaťročná záruka na ÖKOInvertor motor, nízka hlučnosť

Menšie maximálna kapacita prádla 7/4 kg

Indesit XWDE 961480X WSSS

Indesit XWDE 961480X recenzia

Jednu z najväčších kapacít bubna pre pranie a sušenie má z nášho výberu kombinovaná práčka Indesit XWDE 961480X WSSS. Jej maximálna náplň je 9 kg bielizne na pranie a 6 kg bielizne pri sušení. Otáčky žmýkanie zostávajú na priemerných hodnotách a to na 1400 ot / min. Svoju daň za veľkú kapacitu nesie vyššie celková spotreba, ktorá je pri referenčnom pranie a sušenie na hodnote 6,12 kWh. Aj cez tento údaj zostáva toto zariadenie 2v1 v energetickej triede A.

Rovnako tak je na tom aj účinnosť prania a sušenia, v oboch prípadoch je ohodnotená najlepšou známkou A. Práčka ponúka 16 pracích programov a 12 programov pre sušenie. Zaujímavá je tiež rýchla funkcia, vďaka ktorej stihnete bielizeň vyprať a vysušiť za 45 minút. Základné nastavenie zvládnete skrze veľký otočný gombík, ktorému sekunduje niekoľko tlačidiel a LCD displej. Nechýba ani množstevná automatika, ktorá šetrí práčku, váš textil i vašu peňaženku.

Veľká kapacita pranie a sušenie – až 9/6 kg

Vyššia celková spotreba energie 6,12 kWh

AEG SensiDry L9WBC61B

AEG SensiDry L9WBC61B recenzie

Medzi najpredávanejšie modely práčok so sušičkou sa radí AEG SensiDry L9WBC61B, ktorá je unikátna vďaka tepelnému čerpadlu. Táto technológia podľa výrobcu znižuje spotrebu energie až o 40% (vďaka upraveným programom), čo je minimálne odvážne vyhlásenie. Princíp je taký, že tepelné čerpadlo kontroluje teploty, spolu s pohybmi bubna, a zaisťuje rovnomerné pranie a sušenie. K úprave programov navyše využíva znalosti tkanín.

Ďalším špecifikom, ktorým vyniká, je nadštandardné objem pre pranie a sušenie, kedy pojme 10 kg respektíve 6 kg. Aj napriek veľkú kapacitu umožňuje využitie programu NonStop, ktorý zvládne vyprať a vysušiť menší objem bielizne s hmotnosťou 3 kg do 3 hodín. Disponuje tiež parným programom, ktorý slúži na osvieženie a odstránenie pokrčenia prádla. Celkovo má táto kombinovaná práčka 15 programov, vrátane už spomínaných.

Energetická trieda A je pri uvedenom prakticky samozrejmosť. V našom porovnanie má AEG SensiDry L9WBC61B najnižšiu spotrebu energie, a to 4.07 kWh.

Tepelné čerpadlo a nízka spotreba energie, kapacita pranie a sušenie

Mierne väčšie rozmery (hĺbka 63 cm)

LG F84G6TDM2N

LG F84G6TDM2N recenzia

LG taktiež ponúka skvele vybavenú práčku so sušičkou, a to konkrétne model LG F84G6TDM2N. Jej štandardný objem bielizne pre pranie a sušičku je 8 kilogramov a 5 kilogramov. Žmýkanie zvláda tento model pri 1400 otáčkach za minútu a patrí skôr k tým menej hlučnejším produktom. Celková energetická spotreba činí 5,44 kWh a model tak patrí do energetickej triedy A, rovnako ako účinnosť prania a sušenia.

Práčka so sušičkou sa pýši moderným dizajnom a inteligentným systémom pranie a sušenie, pri ktorom dokáže pracovať až v šiestich smeroch pohybu – jedná sa o funkciu 6 motion. Spolu s pokročilou množstevné automatikou tak patrí toto zariadenie 2v1 medzi najlepšie vybavené modely.

Ovládanie obstaráva veľký otočný gombík a k dispozícii je ďalej dotykový display s hladkým a elegantným dizajnom. Vyberiete si tiež z nadpriemerného počtu programov, LG ponúka 13 programov pre pranie s desiatimi prídavnými možnosťami a 8 možností sušenia.

Pokročilá množstevná automatika

Iba priemerný počet otáčok žmýkania

Candy CSW 485D-S

Candy CSW 485D-S recenzia

Cenovo výhodná je práčka so sušičkou Candy CSW 485D-S, ktorá technicky nezaostáva za svojou konkurenciou. S počtom otáčok 1400 za minútu sa radí k priemeru svojej kategórie, rovnako tak ak sa jedná o celkovú spotrebu energie – 5,44 kWh. Najlepšieho hodnotenia dosahuje Candy tiež v energetickej triede, v účinnosti prania a v účinnosti sušenia, trikrát za A. Jediná výčitka smeruje k spotrebe vody, ktorá je z recenzovaných práčok so sušičkou najväčší, a to 115 litrov na bežný prací a sušiaci cyklus.

Práčka má štandardné ovládanie, teda veľký otočný gombík, niekoľko tlačidiel a digitálny display. Ponúkne tiež príjemné funkcie ako je bezpečnostný zámok dvierok alebo ochrana proti úniku vody a prepenenia, Antioverflow.

Najzaujímavejšie je však možnosť prepojiť zariadenia s mobilným telefónom, pomocou technológie NFC. Túto technológiu nazýva Candy Smart Touch a vy vďaka nemu môžete práčku aj sušičku veľmi pohodlne ovládať. Tiež si skrze mobilnú aplikáciu rozšírite počet programov, z východiskových 16 na 40. Poteší vás tiež vedenie štatistík pranie, sušenie a čerpanie energiou. Smart Touch aplikácie sa tiež pravidelne aktualizuje a vy tak neprídete o žiadnu novú funkciu či program.

Prepojenie s chytrým telefónom Smart Touch

Vyššia spotreba vody – 115 litrov

Ako vybrať práčku so sušičkou

Niektoré najdôležitejšie parametre sme spomenuli už v úvode, nižšie si ich rozpíšeme a doplníme o ďalšie parametre, vlastnosti a funkcie, ktoré kombinované práčky so sušičkou v súčasnej dobe ponúkajú.

Energetická trieda a spotreba energie

Energetická trieda je parameter, ktorý majú napospol všetky ponúkané spotrebiče rovnaký a to ten najlepší – najúspornejší. Preto ak sa stretnete s inou energetickou triedou ako A, porozhliadnite sa po inej práčke so sušičkou, iste nájdete model s rovnakými parametrami a v tejto najúspornejšie triede.

Na energetickom štítu, ktorý je povinnou súčasťou všetkých predávaných zariadení, nájdete okrem ďalšie údaje spotrebu energie za jeden cyklus. Venujte mu zaiste tiež pozornosť, spotreba sa naprieč modely môže líšiť, až o 1 kWh čo sa v poriadku rokov už viditeľne prejavia. Spotreba energie a ďalšie porovnávacie parametre vychádzajú z priemerného zaťaženia a najbežnejšieho pracieho / sušiaceho programu tak, aby boli čo najviac objektívny.

Na štítku je dominantnejší spotreba pre pranie a sušenie zároveň, najčastejšie táto hodnota osciluje okolo 5,4kWh za cyklus. Štítok tiež obsahuje spotrebu samotnej práčky bez sušenia, táto hodnota býva totožná ako u samostatných práčok a teda okolo 1 kWh – všímajte si rozdielu, sušenie je až 4x energeticky viac náročné ako pranie, na druhú stranu pri praní sa spotrebuje značné množstvo vody.

Účinnosť prania, žmýkania a sušenie

Ďalšie údaje, ktoré odkrývajú schopnosti daného zariadenia. Na povinnom štítku nájdete iba účinnosť prania, ktorá má stupnicu od A po G (od najvyššej účinnosti po najnižšiu). Hodnoty pre žmýkanie a sušenie bývajú väčšinou uvedené v popise produktu, prípadne priamo v dokumentácii. Škála pre žmýkanie a sušenie je rovnaká ako u pranie, teda A až G. Poteší vás iste zistenie, že prakticky všetky modely práčok so sušičkou sa v týchto troch hlavných bodoch nachádzajú v najlepšej triede A. Sami sme pri príprave tohto článku produkty s inou ako najvyššou účinnosťou nenašli, avšak oplatí sa radšej pred zakúpením kombinované práčky so sušičkou tieto účinnosti overiť a nekupovať nič menej ako A.

Maximálna náplň a rozmery

Ako už bolo niekoľkokrát napísané, maximálna náplň pre pranie nie je rovnaká ako maximálna náplň bubna pre sušenie. Sušiť možno vždy len zhruba 2/3 maximálneho objemu práčky. Túto skutočnosť nepodceňujte, ak nebudete prať a sušiť iba pre seba a partnera, ale aj pre deti alebo väčšie domácnosť, vyplatí sa zaobstarať tie nejobjemnější zariadenia, ktoré sú k dispozícii. Jedny z najväčších maximálnych náplní pre pranie a sušenie sa pohybujú okolo 9 kg a 6 kg.

Rozmerovo práčka so sušičkou nijako významne neprevyšuje rozmery bežné práčky, možno teda vybrať modely s hĺbkou menšou ako 60 cm, ktoré hravo dostanete väčšinou bežných dverných zárubní tak modely širšie. Ak máte vybranú práčku so sušičkou na rozmerových hraniciach priestore, kadiaľ potrebujete spotrebič dostať, overte si osobne, či zo zariadenia zásadne nevyčnieva napríklad nejaký ovládací prvok či ďalšie časti – typicky odpad alebo veľký ovládací gombík. Predíde tak možnému nemilému prekvapenie.

Prevedenie sušičky

O tom, aká prevedenie sušičiek sú k dispozícii, aké sú ich výhody a nevýhody, píšeme v nákupnom radcovia, ktorý sa venuje samotným sušičkám. Pre nás tu bude stačiť spomenúť, že je najvhodnejšie kúpiť také práčky so sušičkou, kde je zabudovaná kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom. Je to najpokrokovejšie a najčastejšie používaná technológia, ktorá je šetrná k oblečeniu a tiež veľmi úsporná, oproti iným prevedením.

Hlučnosť a spotreba vody

Ak získavate práčku so sušičkou do bytu, pre ktorý je toto kombinované zariadenie ako stvorené, zaujímať by ste sa mali o parametre hlučnosti. Nechcete určite zbytočne obťažovať vás i susedov zbytočne hlučnými zariadeniami, keď existujú aj tichšie prevedení.

Na samotnom energetickom štítu je povinnosť uvádzať tri cykly, ktorými práčka so sušičkou počas procesu prechádza. Je to pranie, žmýkanie a sušenie. Všetky tieto tri hodnoty sú teda ľahko vyhľadateľné a stojí za to si porovnať modely, nad ktorými uvažujete, a zohľadniť hlučnosť vo finálnom výbere. Tento dôležitý parameter u vybraných sušičiek môžete vrátane ďalších prehľadne vidieť v tabuľke vyššie.

Množstevná automatika – chytré senzory

Skrytie pomocníci, ktorí robia dôležitú prácu, ktorá šetrí vaše bielizeň, znižuje opotrebenie zariadení a v neposlednom rade znižuje náklady na prevádzku a dobu procesu. Pod pojmom množstevná automatika sa skrýva sada snímačov a senzorov, ktoré počas prania a sušenia regulujú proces programu podľa množstva bielizne, vlhkosti či teploty vo vnútri bubna. Výrobcovia nazývajú túto funkciu svojimi špeciálnymi názvami ako napríklad 6. zmysel, Fuzzy logic, alebo Easy logic. Vo výsledku všetky tieto funkcie robia to isté len s rôznou kvalitou, vzťahujúce sa ku konkrétnemu modelu.

Programy a ovládanie

Všeobecne býva v kombinovanej práčke so sušičkou menej programov pre pranie či sušenie, než je tomu u oddelených zariadení. Avšak bohato si s nimi vystačíte a možno to pre vás bude aj prehľadnejšie. Základ tvorí vždy predvolenej štandardné programy pre najbežnejšie typy textílií. Rôzne modely ďalej ponúkajú zrýchlené programy pre menší objem bielizne, špeciálne programy pre odstránenie vlákien a žmolkov, či rôzne stupne sušenia od šetrného, po intenzívnej.

U väčšiny moderných práčok so sušičkou nájdete displej, ktorý môže byť veľký dotykový, alebo len doplňujúce inak klasickej tlačidlové ovládanie. Stále právom obľúbený je tiež otočný volič programov, ktorý na niektorých modeloch stále je a je to ten najrýchlejší a zložitými na spôsob nastavenia požadovaného programu.

Aquastop

Takmer nutná funkcie u všetkých moderných práčok. Ako anglický názov napovedá, aquastop vás uchráni pred vytopením bytu a susedov. Keďže práčka je spotrebič stále napojený na vodu, je tu riziko v prípade poruchy práčky, alebo prívodnej hadice, nekontrolovaného vyliatiu vody. Aquastop v týchto prípadoch zasiahne, akonáhle pomocou rôznych senzorov zaznamená únik vody. Prívod uzavrie a prebytočnú vodu z nádrže odčerpá preč do odpadu. Dôležité pri predchádzaní “katastrofy” je tiež nemať poškodená starú prívodnú hadicu vody – verte, že sa vám investícia do novej viac než oplatí.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.