Záhrada,

Postrekovače: aku, motorové, ručné | Recenzie, test

Záhradný postrekovač slúži k aplikácii rôznych ochranných postrekov proti škodcom, chorobám, burine, hnojivá, ale aj účinnému zavlažovanie pôdy alebo oroseniu a prihnojovanie izbových rastlín. Oproti bežnej kanvy je postrekovač efektívnejší v tom smere, že nanesený roztok priľne na povrchu a môže začať účinkovať. Zaliatím z krhly nielen, že roztok stečie, ale navyše poškodí okolité vegetáciu. Tiež dávkovanie je presnejší a rovnomernejšie.

Väčšina postrekovačov je tlakových využívajúca piestové čerpadlo, zvyšok potom využíva čerpadlo membránové, ktoré je charakteristické možností práce s nečistotami v roztoku. Z hľadiska pohodné rozlišujeme ručný, akumulátorový a motorový postrekovač, pričom posledné dva menované majú zvyčajne vyšší objem nádoby nad 10 litrov, dlhší dostrek a sú prirodzene vhodné na veľké záhrady, sady alebo vinice. Vďaka ramenným popruhom sú chrbtové postrekovače tiež ľahko prenosné.

Zohľadniť by ste mali nielen typ pohonu a čerpadla, tlak a dĺžku dostreku, objem nádoby, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má plynulú reguláciu tlaku a postreku, množstvo a typ trysiek alebo ďalšie príslušenstvo. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie postrekovače a ich recenzie.

Najlepšie postrekovače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších postrekovačov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hecht 408Solo 402Proteco 10.80-PT-12Makita DUS054ZRiwall PRO RAS 1220 SETGardena EasyPump 11136-20HECHT 416 ACCUHECHT 459Stihl SR 430Riwall PRO RPSD 52
ČerpadloPiestovéPiestovéPiestovéMembránovéPiestové-PiestovéMembránové--
Hmotnosť1,4 kg0,46 kg3 kg3 kg3,4 kg2,41 kg4,4 kg10,5 kg12,2 kg11,4 kg
Regulácia tlakuNieNieNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 postrekovačov

Hecht 408

Hecht 408 recenzie a test

Ručný postrekovač Hecht 408 je konštruovaný ako mechanická piestová variant, kedy je k tvorbe tlaku potreba ručné sily. Maximálny tlak, ktorý môže byť vytvorený, má hodnotu 3 bary. Celkový objem nádoby pre tekutinu má hodnotu 8 litrov. Tekutina vychádza von tryskou, ktorá disonuje možnosťou nastavenia konkrétneho rozstreku.

Dýza disponuje aj praktickým prvkom v podobe poistky spúšte, čo eliminuje náhodné spustenie. Maximálna teplota kvapaliny, ktorá môže byť požitá, je 40 stupňov Celzia. U teplejšie hrozí poškodenie plastovej nádoby.

Celková hmotnosť je len 1,4 kilogramov, čo uľahčí i celkovú manipuláciu. Vďaka konštrukcii je zabezpečené aj jednoduché použitie pri akejkoľvek práci na záhrade, a to vďaka popruhu na rameno. Priamo v nádobe je navyše možné miešať rôzne zmesi a samotná nádoba je priehľadná.

Cena/výkon, priehľadná nádoba, nastavenie rozstrekovače
Úzka páska na rameno

Solo 402

Solo 402 recenzie a test

Ručný tlakový postrekovač Solo 402 je menším modelom skôr na menšie záhrady, alebo na rastliny pestované v domácnosti. Zodpovedá tomu aj jeho objem, ktorý má hodnotu 2 litre. Vďaka robustnému čerpadlu stačí len niekoľko pohybov a razom je vytvorený potrebný tlak. Ten maximálnu môže mať hodnotu 2,5 barov.

Tryska postrekovače je nastaviteľná, vďaka čomu môže ľahko dosiahnuť aj na horšie prístupné miesta, ako sú spodné listy rastlín. Nastaviť je možné aj intenzitu prúdu tekutiny, od priameho lúča, až po vytváranie len jemné a jednoduché hmloviny pre rosenie.

Plusom je tiež malá hmotnosť s hodnotou 0,46 kilogramov alebo ochranný zvon na tryske. K tomuto riešeniu existuje aj príslušenstvo v podobe teleskopické trubice s dĺžkou až 58 centimetrov. Vďaka kompaktným rozmerom sa ľahko používa, rovnako ako možno postrekovač i bez problémov kamkoľvek uložiť.

Teleskopická rúrka, nastaviteľná tryska, kvalitné čerpadlo
Vyššia cena, plastová hriadeľ pumpy

Proteco 10.80-PT-12

Proteco 10.80-PT-12 recenzie a test

Tlakový postrekovač Proteco 10.80-PT-12 je vyrobený z kvalitného ABS plastu a jedná sa o model, ktorý je určený na chrbát, čo výrazne zjednodušuje aj samotné použitie. Zaujme veľkosť nádoby a tým aj dĺžka práce a rozsah postreku. Využívať možno až 12 litrov tekutiny.

Plniaca nádoba obsahuje kvalitný filter, ktorý eliminuje to, aby sa do nádrže dostali akejkoľvek nečistoty. Vďaka predlžovací tyči je možné realizovať postrek aj na vzdialenejších miestach. To zaistí aj možnosť vytvorenia dostatočne veľkého tlaku, ktorý predlžuje dosah.

Okrem kužeľového nadstavca je možné využitie aj nástavce plochého, pre umožní postreku rôznych rastlín. Tlak je vytváraný veľmi jednoducho niekoľkými pohybmi. Vďaka plochému popruhu cez rameno sa ľahko nosí a prenáša po záhrade. Dĺžka postrekovacie tyče od upínacieho závitu po koniec trysky je 70 cm.

Cena/kvalita, jednoduché nosenie, zmena nástavce
Príslušenstvo je potrebné dokúpiť

Makita DUS054Z

Makita DUS054Z recenzie a test

Aku postrekovač Makita DUS054Z má veľmi kompaktné rozmery a teda aj nízku hmotnosť, sám výrobca uvádza hodnotu iba 3 kilogramy a to vrátane batérie. Pracuje s výkonnými akumulátormi s napätím 18 V, bohužiaľ však v základnom balení akumulátor ani nabíjačka nie je. Je ideálny pre tých, ktorí už akumulátor Makita majú z iného zariadenia, inak je potrebné batériu aj nabíjačku dokúpiť.

S 3 Ah batériou dokáže pracovať veľmi dlhú dobu až 240 minút, za ktorú dokáže aplikovať 140 litrov chémie alebo iného prípravku. Vzhľadom na kompaktné rozmery neprekvapí menší objem nádoby na postrek 5 l, pričom prietok vody je pri maximálnom tlaku 3 bary 0,91 litrov. V praxi potom jedna nádoba vydrží na približne 5 minút postrekovania.

Na záhrade alebo v sade je postrekovač veľmi ekologický, vďaka akumulátorom neprodukuje žiadne emisie a je veľmi tichý. Špeciálnou dvojitou tryskou je možné regulovať prúd vody, je odolný proti prachu aj vode a umožňuje prepnutie na stály chod, čo pri dlhšej práci len oceníte.

Kompaktné rozmery a kvalitné spracovanie, možnosť stáleho chodu, regulácia prúdu vody
Dodávaný bez aku a nabíjačky

Riwall PRO RAS 1220 SET

Riwall PRO RAS 1220 SET recenzie a test

Chrbtový akumulátorový postrekovač Riwall PRO RAS 1220 SET má skvelý pomer cena/výkon. Veľkou výhodou je dodanie postrekovača vrátane nabíjacieho akumulátora a nabíjačky, nič ďalšie sa na prevádzku už nemusí dokupovať. Poteší tiež svojim veľkým výkonom - napätie batérie je 20 V a ako motor je použitý uhlíkový PowerBrush.

Na zariadení je možné nastaviť dva výkonnostné stupne tlaku, menších 3,1 baru a väčších 4,8 barov. Udávaný dosah postreku 7,62 metrov hodnotia používatelia podľa svojich skúseností ako dosiahnuteľný a je to obzvlášť v tejto cenovej kategórii veľmi dobrá hodnota. Prietok kvapaliny tryskou je 1,2 litra za minútu a plná nádoba na postrek pojme 12 litrov.

Súčasťou balenia je aj veľmi bohaté príslušenstvo, v ktorom nechýba nič dôležité. Použiť potom môžete jednu z niekoľkých trysiek, teleskopickú tyč a oceníte aj príjemne mäkčené popruhy na nosenie. Veľmi prijateľná je aj hmotnosť samotného postrekovača, ktorá je len 3,4 kg. Ak už vlastníte akumulátor tohto výrobcu z radu 20 V, je možné ho použiť aj tu.

Elektrický postrekovač na batériu, výborný pomer cena/výkon, akumulátor aj nabíjačka súčasťou
Nič zásadného

Gardena EasyPump 11136-20

Gardena EasyPump 11136-20 recenzie a test

Aku postrekovač na záhradu Gardena EasyPump 11136-20 je veľmi kompaktný akumulátorový postrekovač, ktorý je ideálny na ošetrenie menších plôch, napríklad záhradiek alebo záhrad pri rodinných domoch. Poháňa ho výkonný Li-Ion akumulátor s napätím 4,2 V, ktorý je integrovaný a má kapacitu 2 Ah. Na plné nabitie dokáže fungovať 120 minút, za ktorých je možné spotrebovať až 25 litrov roztoku.

Je ideálny pre starostlivosť o rastliny, ale aj ako postrekovač na burinu. Aký roztok si pripravíte je úplne na vás, výrobca vám však domácu prípravu uľahčuje nylonovým filtrom na prípravu a vhodnými receptami. Praktický je tiež dodatočný otvor 3v1, ktorým je možné ľahko plniť, vyprázdňovať a merať stav kvapaliny v nádrži bez nutnosti odskrutkovania hlavnej časti postrekovača.

Má blokovaciu funkciu pre nepretržitú prevádzku, poistný ventil, teleskopickú rozprašovaciu tyč alebo indikátor hladiny. Dodávaný je s ohybnou tryskou a ramenným popruhom pre pohodlné prenášanie. Objem nádoby na postrek je 5 litrov a pracovať môže s roztokmi do teploty 40 °C. V recenziách si spotrebitelia chvália jeho veľmi jednoduchú obsluhu a tiež dobrú kvalitu spracovania.

Jednoduchá obsluha a dobrá kvalita, nízka hmotnosť, dodatočný otvor 3v1
Menší výkon

HECHT 416 ACCU

HECHT 416 ACCU recenzie a test

Chrbtový postrekovač HECHT 416 ACCU je modelom akumulátorovým, vďaka čomu je možné vytvárať tlak bez nutnosti ručnej sily. O to sa postará piestové čerpadlo poháňané batériou. Použitý akumulátor ponúkne 12 V a kapacitu 7 000 mAh, čo výrazne zvyšuje dobu, po ktorú je možné s postrekovačom pracovať.

Kladom je tiež celkovo priaznivá hmotnosť, ktorá je 4,4 kilogramov. Čo na tomto modeli rozhodne tiež zaujme, to je objem nádoby na tekutinu. Tá činí 15 litrov. Hodí sa tak aj pre prácu na väčších záhradných plochách. Praktické je tiež to, že akonáhle prestanete striekať, čerpadlo samo vypne (obsahuje tlakový senzor).

Na jedno nabitie dokáže postrekovač pracovať až po dobu okolo 4 hodín. Súčasťou príslušenstva je postole s dosahom 1,5 metrov, rovnako ako klasická hadice a tryska, ktorá má dosah 50 centimetrov. Maximálny vytvorený tlak je 2,75 barov.

Akumulátor i nabíjačka v balení, striekacie pištole, tlakový senzor
Nižšia hodnota tlaku (podľa ohlasov je ale postačujúce)

HECHT 459

HECHT 459 recenzie a test

Chrbtový postrekovač HECHT 459 využíva kvalitný 2 taktný motor, vďaka ktorému je možné vytvoriť potrebný pracovný tlak. Výkon použitého motora je 2,65 kW. Mal by byť schopný dosiahnuť tlaku s dostrekom až na vzdialenosť 16 metrov, hoci sa nám to zdá trochu nadnesené. Motor je klasický spaľovací, ktorý využíva ako palivo štandardné benzín.

Objem nádrže na vodu a inú tekutinu je dobrých 14 litrov. Vďaka umiestneniu na chrbát sa s postrekovačom dobre pracuje, a to aj keď má hmotnosť, ktorá má hodnotu 10,5 kilogramu. Vďaka tlakovému čerpadlu je možné využívať zvýšenie tlaku.

Okrem klasického použitia je možné vďaka príslušenstvo rozšíriť funkcie na aplikáciu granúl, rovnako ako na využitie ako výkonný fukár. Vďaka membránovému čerpadlu je zaistená spoľahlivosť a tiež dobrá funkčnosť u kvapalín s nečistotami.

Výkonný motor, ďalšie možnosti využitia, cena/výkon
Uchytávanie rozstrekovacích mriežok

Stihl SR 430

Stihl SR 430 recenzie a test

Benzínový postrekovač Stihl SR 430 hodnotia používatelia v recenziách ako jeden z najlepších motorových postrekovačov na trhu. Vyzdvihujú najmä jeho kvalitu, výkon aj ergonomické spracovanie s dobre umiestnenými ovládacími prvkami. Výkon motora je 2,9 kW, zdvihový objem 63,3 cm3, a to pri stále rozumnej hmotnosti 12,2 kg.

Výborné sú hodnoty jeho dosahu - vo vertikálnom smere má dosah 13 metrov av horizontálnom 14,5 metrov, je preto ideálny ako záhradný postrekovač na stromy alebo na obhospodarovanie veľkých sadov či menších polí. Tomuto taktiež zodpovedá objemný zásobník na kvapaliny, ktorý má objem 14 litrov.

Výrobca na zariadenie poskytuje predĺženú záruku 36 mesiacov a v skúsenostiach zaznieva, že s postrekovačom nie sú problémy ani po oveľa dlhšej dobe, kedy je v prevádzke. Zaujme ďalej antivibračným systémom, ľahkým štartovaním ElastoStart, závesným systémom či špeciálnou mriežkou, ktorej výmenou je možné ľahko meniť tvar a smer výstupu aplikovanej kvapaliny.

Veľmi vysoký výkon, veľký objem nádrže, pokročilé funkcie pre komfortnejšie zaobchádzanie
Primerane vyššia obstarávacia cena

Riwall PRO RPSD 52

Riwall PRO RPSD 52 recenzie a test

Motorový postrekovač Riwall PRO RPSD 52 má zaujímavý pomer cena/výkon a je vhodný pre menej náročných spotrebiteľov, ktorí potrebujú benzínový postrekovač s dobrým výkonom a neobmedzeným akčným rádiusom. Ideálny je pre rozstrekovanie hnojív, prášku ale aj granúl a jeho pôsobnosť je najčastejšie v záhradách, sadoch, parkoch alebo aj v lese.

Dvojtaktný motor má ľahko menší výkon a objem ako konkurenčné modely, čo však doťahuje aj polovičnou obstarávacou cenou. Používa sa ako chrbtový postrekovač, kedy ovládanie aj smer aplikácie sa vykonáva jednou rukou. Jeho dosah je veľmi dobrých 12 metrov a poteší aj objemný zásobník s objemom 14 litrov.

Popruhy sú nadštandardne komfortné a chrbtová výstelka je mäkčená, čo je príjemné pri dlhšie trvajúcich prácach. Poteší tiež svojou nižšou hmotnosťou 12 kg alebo antistatickým systémom, ktorý zabraňuje iskreniu, a teda možnosti vznietenia. Množstvo aplikovaného postreku sa dá ľahko nastavovať a to v 4 polohách.

Rosič s možnosťou prestavby na fúkač, antistatický systém, nízka obstarávacia cena
Nič zásadného

Ako vybrať postrekovač

Postrekovač na stromy a rastliny ocení každý záhradkár a pestovateľ. Základom je výber správnej konštrukcie a prevedenie, a to hlavne s ohľadom na to, kde bude používaný. Tie najmenšie ručné sú určené skôr na malé plochy, do skleníkov, ale aj interiérov. Z nich následne vychádzajú záhradné postrekovače, ktoré môžu byť ako manuálne, tak benzínové či elektrické. Na najväčšej plochy sa využíva chrbtový postrekovač s veľkým objemom nádoby a ďalej tiež jednoduchým prenášaním.

Ručný, motorový nebo aku?

Klasikou je ručný postrekovač a rozprašovač, kedy je tlak vytváraný pomocou pumpovanie. Menšie varianty sa najčastejšie využívajú na pravidelné rosenie a aplikáciu hnojiva na listy, stredne veľké potom na záhrade či v skleníku.

Motorový postrekovač využíva spaľovacieho motora, ktorý sa stará o vytváranie potrebného tlaku bez nutnosti ľudskej sily. Výhodou je dlhodobé využitie, kedy stačí iba dolievať benzín. Nevýhodou môže byť vyššia hlučnosť. Sú zvyčajne nejobjemnější a používané na rozsiahlych záhradách, vo viniciach a sadoch. Rovnako ako aku varianta je ťažšie ako manuálne verzie a je vybavený buď popruhy na umiestnenie na chrbát alebo prenosným vozíkom.

Treťou možnosťou je akumulátorový postrekovač, ktorý využíva elektrickej energie. Jeho výhodou je tichá prevádzka v podstate kdekoľvek. Nevýhodou je to, že keď dôjde energia, čo býva v rádoch hodín, je nutné akumulátor dlhšie nabíjať. Preto sa hodí skôr na strednej záhrady a domáce použitie, kde je niekoľko hodín prevádzky úplne postačujúce hodnotou.

Objem nádoby

Objem nádoby postrekovače sa pohybuje medzi 1,5 a 30 litrami. Tá korešponduje hlavne s prevedením a možnosťami použitia. Ručné postrekovače a rozprašovače majú objem nádoby okolo 2 litrov. Pokiaľ ide o modely väčšie, ale stále ručné, dá sa počítať s objemom v rozmedzí 5 – 10 litrov, podľa celkovej konštrukcie. Motorové a akumulátorové potom ponúknu objemy, ktoré môžu byť až okolo 15-30 litrov, čo zaistí pohodlný chemický postrek aj na veľkých záhradných plochách. Všeobecne sa odporúča nad 100 m2 vyberať nádoby s objemom 8 litrov a viac.

Čerpadlo a tlak

Typ čerpadla je buď piestový alebo membránový. Princíp piestu využívajú tlakové postrekovače, ktorých je väčšina. Membránové čerpadlo je vhodné na hustejšie kvapaliny, zle rozpustné látky a vodu s nečistotami (napríklad mimo vodovodnú sieť). Tým, že prechádza membránou nehrozí poškodenie nečistotami ako u piestového typu.

Tlak súvisí s dosahom samotného postreku. Dostačujúci hodnotou je tlak 3 barov. Sú aj také, ktoré ponúknu tlak rádovo vyššia, typicky motorové. U niektorých postrekovačov je k dispozícii aj možnosť regulácie tlaku. Vďaka tomu je možné nastaviť v akej vzdialenosti budú rastliny postrekované.

Dýza

Okrem príslušenstva v podobe teleskopickej tyče a rozprašovacieho kužeľa je vhodné zamerať sa aj na výber správnej trysky. Vírivá dýza vytvárajúca jemnú hmlu je vhodná na aplikáciu insekticídov a fungicídov, teda proti hmyzu a chorobám. Nárazová dýzy sa uplatní pri aplikácii herbicídov a kvapalných hnojív. Najuniverzálnejší je potom štrbinová dýza s uhlom rozptylu medzi 65 a 120 stupňami.

Hmotnosť

Malé ručné môžu mať hmotnosť o hodnote okolo 300 gramov. Samozrejme v nenaplnenom stave. Sú ale aj také modely, kde je váha 1 – 3 kilogramy. U benzínových a elektrických je však váha aj okolo 10 kg, alebo viac. Tu už ide o varianty, ktoré je možné prenášať na chrbte, alebo na vozíku.

4.5/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.