Záhrada,

Postrekovače: aku, motorové, ručné | Recenzie, test

Záhradný postrekovač slúži k aplikácii rôznych ochranných postrekov proti škodcom, chorobám, burine, hnojivá, ale aj účinnému zavlažovanie pôdy alebo oroseniu a prihnojovanie izbových rastlín. Oproti bežnej kanvy je postrekovač efektívnejší v tom smere, že nanesený roztok priľne na povrchu a môže začať účinkovať. Zaliatím z krhly nielen, že roztok stečie, ale navyše poškodí okolité vegetáciu. Tiež dávkovanie je presnejší a rovnomernejšie.

Väčšina postrekovačov je tlakových využívajúca piestové čerpadlo, zvyšok potom využíva čerpadlo membránové, ktoré je charakteristické možností práce s nečistotami v roztoku. Z hľadiska pohodné rozlišujeme ručný, akumulátorový a motorový postrekovač, pričom posledné dva menované majú zvyčajne vyšší objem nádoby nad 10 litrov, dlhší dostrek a sú prirodzene vhodné na veľké záhrady, sady alebo vinice. Vďaka ramenným popruhom sú chrbtové postrekovače tiež ľahko prenosné.

Zohľadniť by ste mali nielen typ pohonu a čerpadla, tlak a dĺžku dostreku, objem nádoby, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má plynulú reguláciu tlaku a postreku, množstvo a typ trysiek alebo ďalšie príslušenstvo. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie postrekovače a ich recenzie.

Najlepšie postrekovače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších postrekovačov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hecht 408SOLO 433GardeTech 11816LVETRO-PLUS HAPPY GREENGardena 0822-20Solo 402HECHT 459Proteco 10.80-PT-12GardeTech 11812HECHT 416 ACCU
ČerpadloPiestovéPiestovéPiestovéPiestovéPiestovéPiestovéMembránovéPiestovéPiestovéPiestové
Hmotnosť1,4 kg8,3 kg5,4 kg0,365 kg1,568 kg0,46 kg10,5 kg3 kg12 kg4,4 kg
Regulácia tlakuNieNieNieNieNieNieÁnoNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 postrekovačov

Hecht 408

Hecht 408 recenzie a test

Ručný postrekovač Hecht 408 je konštruovaný ako mechanická piestová variant, kedy je k tvorbe tlaku potreba ručné sily. Maximálny tlak, ktorý môže byť vytvorený, má hodnotu 3 bary. Celkový objem nádoby pre tekutinu má hodnotu 8 litrov. Tekutina vychádza von tryskou, ktorá disonuje možnosťou nastavenia konkrétneho rozstreku.

Dýza disponuje aj praktickým prvkom v podobe poistky spúšte, čo eliminuje náhodné spustenie. Maximálna teplota kvapaliny, ktorá môže byť požitá, je 40 stupňov Celzia. U teplejšie hrozí poškodenie plastovej nádoby.

Celková hmotnosť je len 1,4 kilogramov, čo uľahčí i celkovú manipuláciu. Vďaka konštrukcii je zabezpečené aj jednoduché použitie pri akejkoľvek práci na záhrade, a to vďaka popruhu na rameno. Priamo v nádobe je navyše možné miešať rôzne zmesi a samotná nádoba je priehľadná.

Cena/výkon, priehľadná nádoba, nastavenie rozstrekovače
Úzka páska na rameno

SOLO 433

SOLO 433 recenzie a test

Motorový postrekovač SOLO 433 zaujme svojou jednoduchou obsluhou, vďaka ktorej sa tlak vytvorí s využitím motorového pohonu. Veľkým plusom je ľahká regulácia tlaku. Ten najnižšiu môže mať hodnotu 1 bar a najvyšší vytvorený tlak môže byť až 30 barov. To umožní postrek aj na skutočne veľké vzdialenosti.

Tento model využíva kvalitného dvojitého piestového čerpadla a kvalitný motor. Zaujme tiež celkový objem nádoby, ktorý je 20 litrov. Vďaka umiestneniu na chrbát, kde dokonale sedia nie je problém s prenášaním, ani keď je nádoba kompletne plná.

Celková hmotnosť nenaplneného postrekovače je 8,3 kilogramov. Súčasťou konštrukcie je aj rúrka postreku. Jej dĺžka je 60 centimetrov. Je vyrobená rovnako ako jednotlivé časti trysiek z ušľachtilej ocele. Vysokotlaková hadica, ktorú môžete kúpiť ako príslušenstvo, zaujme dĺžkou, ktorá je celkom 10 metrov.

Regulácia tlaku, príslušenstvo, benzínový typ
Vyššia váha a cena

GardeTech 11816L

GardeTech 11816L recenzie a test

Chrbtový akumulátorový postrekovač Gardetech 11816L umožní ako klasické postrekovanie, tak práškovanie. Jeho konštrukcia umožní pohodlné nosenie na chrbte. Objem nádoby na tekutinu je dostatočný, keďže jej celková kapacita má hodnotu 16 litrov. Vďaka tomu je toto riešenie vhodné aj na väčšie záhrady nielen pri rodinnom dome.

Vďaka akumulátora je napájanie veľmi jednoduché. Tlak, ktorý je možné vytvoriť, je regulovateľný v rozmedzí od 0,2 až po hodnotu 0,4 MPa, teda medzi 2 až 4 bary. Na jedno nabitie je možné počítať s výdržou batérií v rozmedzí od 3 až po dobu 4 hodín, v závislosti na používaní.

Celková váha daného riešenia má hodnotu 5,4 kilogramov. Nijako zlé nie sú celkové rozmery, ktoré robia 40,5 x 21 x 47,5 cm. Súčasťou balenia je aj praktický filter, rovnako ako nechýba ani náhradné diely samotného postrekovače.

Cena/kvalita, pracovný tlak, kapacita batérie
Horšie návod a materiál trysiek

VETRO-PLUS HAPPY GREEN

VETRO-PLUS HAPPY GREEN recenzie a test

Tlakový postrekovač VETRO-PLUS HAPPY GREEN je jednoduchý ručný model, ktorý zaujme kompaktnými rozmermi, rovnako ako svojou nízkou hmotnosťou okolo 400 gramov. Model zaujme aj kombináciou bielej a ďalej zelenej farby. Určený je skôr pre menšie záhrady na postreky kríkov, záhradných rastlín, ale napríklad tiež trávnikov.

Objem nádoby na tekutinu má hodnotu rovné 2 litre. Maximálny tlak, ktorý je možné pumpovaním vytvoriť, je 2,5 bar. Rozprašovač je vyrobený z plastov, a to konkrétne z materiálov s označením PP a ďalej z materiálu, ktorý nesie označenie PE.

Výška má hodnotu 33 centimetrov a celková šírka je rovnako ako hĺbka o hodnote 13 centimetrov. Vďaka tomu ho možno aj ľahko uložiť a nezaberá nijako veľa miesta. Určený je skôr pre nárazové použitie, rosenie a podobné aktivity na menších záhradách alebo v interiéroch.

Skladný, nízka cena, jednoduché použitie
Horšie kužeľ rozstreku

Gardena 0822-20

Gardena 0822-20 recenzie a test

Záhradný postrekovač na stromy Gardena 0822-20 využíva nádobu, ktorá má objem 5 litrov. Tlak je vytváraný ručne a jeho maximálna hodnota môže byť až 3 bary. Nechýba praktický bezpečnostný ventil, ktorý dokáže tlak automaticky regulovať a v prípade prekročenia danej hodnoty ho dokáže ľahko znížiť.

Má ergonomickú rukoväť v tvare písmena D, vďaka čomu sa s ním ľahko pracuje, rovnako ako sa dobre prenáša. Jeho postreková tyč má šikmý výstup, vďaka čomu možno postrekovať aj horšie prístupné miesta, rovnako ako spodnej strany rastlín.

Dlhá hadica zaistí dobrý dosah ako pri umiestnení na ramene, tak na zemi alebo vo vozíku. Jej dĺžka je 1,75 metrov. Ukazovateľ hladiny zase rýchlo pomôže zistiť jej aktuálne množstvo. Prázdny má daný postrekovač váhu iba 1,6 kilogramov, vďaka čomu sa môže pýšiť jednoduchou manipuláciou.

Šikmý výstup postreku, tlakový ventil na odpustenie vzduchu, ergonomická rukoväť
Horšie viditeľná výška náplne

Solo 402

Solo 402 recenzie a test

Ručný tlakový postrekovač Solo 402 je menším modelom skôr na menšie záhrady, alebo na rastliny pestované v domácnosti. Zodpovedá tomu aj jeho objem, ktorý má hodnotu 2 litre. Vďaka robustnému čerpadlu stačí len niekoľko pohybov a razom je vytvorený potrebný tlak. Ten maximálnu môže mať hodnotu 2,5 barov.

Tryska postrekovače je nastaviteľná, vďaka čomu môže ľahko dosiahnuť aj na horšie prístupné miesta, ako sú spodné listy rastlín. Nastaviť je možné aj intenzitu prúdu tekutiny, od priameho lúča, až po vytváranie len jemné a jednoduché hmloviny pre rosenie.

Plusom je tiež malá hmotnosť s hodnotou 0,46 kilogramov alebo ochranný zvon na tryske. K tomuto riešeniu existuje aj príslušenstvo v podobe teleskopické trubice s dĺžkou až 58 centimetrov. Vďaka kompaktným rozmerom sa ľahko používa, rovnako ako možno postrekovač i bez problémov kamkoľvek uložiť.

Teleskopická rúrka, nastaviteľná tryska, kvalitné čerpadlo
Vyššia cena, plastová hriadeľ pumpy

HECHT 459

HECHT 459 recenzie a test

Chrbtový postrekovač HECHT 459 využíva kvalitný 2 taktný motor, vďaka ktorému je možné vytvoriť potrebný pracovný tlak. Výkon použitého motora je 2,65 kW. Mal by byť schopný dosiahnuť tlaku s dostrekom až na vzdialenosť 16 metrov, hoci sa nám to zdá trochu nadnesené. Motor je klasický spaľovací, ktorý využíva ako palivo štandardné benzín.

Objem nádrže na vodu a inú tekutinu je dobrých 14 litrov. Vďaka umiestneniu na chrbát sa s postrekovačom dobre pracuje, a to aj keď má hmotnosť, ktorá má hodnotu 10,5 kilogramu. Vďaka tlakovému čerpadlu je možné využívať zvýšenie tlaku.

Okrem klasického použitia je možné vďaka príslušenstvo rozšíriť funkcie na aplikáciu granúl, rovnako ako na využitie ako výkonný fukár. Vďaka membránovému čerpadlu je zaistená spoľahlivosť a tiež dobrá funkčnosť u kvapalín s nečistotami.

Výkonný motor, ďalšie možnosti využitia, cena/výkon
Uchytávanie rozstrekovacích mriežok

Proteco 10.80-PT-12

Proteco 10.80-PT-12 recenzie a test

Tlakový postrekovač Proteco 10.80-PT-12 je vyrobený z kvalitného ABS plastu a jedná sa o model, ktorý je určený na chrbát, čo výrazne zjednodušuje aj samotné použitie. Zaujme veľkosť nádoby a tým aj dĺžka práce a rozsah postreku. Využívať možno až 12 litrov tekutiny.

Plniaca nádoba obsahuje kvalitný filter, ktorý eliminuje to, aby sa do nádrže dostali akejkoľvek nečistoty. Vďaka predlžovací tyči je možné realizovať postrek aj na vzdialenejších miestach. To zaistí aj možnosť vytvorenia dostatočne veľkého tlaku, ktorý predlžuje dosah.

Okrem kužeľového nadstavca je možné využitie aj nástavce plochého, pre umožní postreku rôznych rastlín. Tlak je vytváraný veľmi jednoducho niekoľkými pohybmi. Vďaka plochému popruhu cez rameno sa ľahko nosí a prenáša po záhrade. Dĺžka postrekovacie tyče od upínacieho závitu po koniec trysky je 70 cm.

Cena/kvalita, jednoduché nosenie, zmena nástavce
Príslušenstvo je potrebné dokúpiť

GardeTech 11812

GardeTech 11812 recenzie a test

Záhradný postrekovač Gardetech 11812 je modelom motorovým. Práve výkonný motor sa stará o vytváranie potrebného tlaku, bez nutnosti použitia ľudské sily. Zaujmú 2 možnosti použitia. Prvá je klasika v podobe postrekovanie. Druhou možnosťou je využitie na takzvané práškovanie. Použitý motor je kvalitný 2 taktný spaľujúce benzín.

Prevedenie je určenie k pohodlnému noseniu na chrbte. Celková váha daného modelu je 12 kilogramov čím sa radí k najťažším v kategórii. Učený je aj na väčšie záhrady a do plastovej nádrže sa zmestí 12 litrov tekutiny. Trochu nešťastná je nutnosť jeho zloženie z nie práve kvalitného návodu.

Vďaka dostatočnému tlaku je možné hovoriť aj o veľkom dosahu, ktorý je asi 7 metrov. Motor zaujme svojimi otáčkami, ktoré majú hodnotu 7 500 otáčok za minútu. Rozmery tohto postrekovače sú 490 x 390 x 705 milimetrov.

2 taktný motor, dobrý dosah, cenovo dostupný
Váha 12 kg, nutnosť zloženie

HECHT 416 ACCU

HECHT 416 ACCU recenzie a test

Chrbtový postrekovač HECHT 416 ACCU je modelom akumulátorovým, vďaka čomu je možné vytvárať tlak bez nutnosti ručnej sily. O to sa postará piestové čerpadlo poháňané batériou. Použitý akumulátor ponúkne 12 V a kapacitu 7 000 mAh, čo výrazne zvyšuje dobu, po ktorú je možné s postrekovačom pracovať.

Kladom je tiež celkovo priaznivá hmotnosť, ktorá je 4,4 kilogramov. Čo na tomto modeli rozhodne tiež zaujme, to je objem nádoby na tekutinu. Tá činí 15 litrov. Hodí sa tak aj pre prácu na väčších záhradných plochách. Praktické je tiež to, že akonáhle prestanete striekať, čerpadlo samo vypne (obsahuje tlakový senzor).

Na jedno nabitie dokáže postrekovač pracovať až po dobu okolo 4 hodín. Súčasťou príslušenstva je postole s dosahom 1,5 metrov, rovnako ako klasická hadice a tryska, ktorá má dosah 50 centimetrov. Maximálny vytvorený tlak je 2,75 barov.

Akumulátor i nabíjačka v balení, striekacie pištole, tlakový senzor
Nižšia hodnota tlaku (podľa ohlasov je ale postačujúce)

Ako vybrať postrekovač

Postrekovač na stromy a rastliny ocení každý záhradkár a pestovateľ. Základom je výber správnej konštrukcie a prevedenie, a to hlavne s ohľadom na to, kde bude používaný. Tie najmenšie ručné sú určené skôr na malé plochy, do skleníkov, ale aj interiérov. Z nich následne vychádzajú záhradné postrekovače, ktoré môžu byť ako manuálne, tak benzínové či elektrické. Na najväčšej plochy sa využíva chrbtový postrekovač s veľkým objemom nádoby a ďalej tiež jednoduchým prenášaním.

Ručný, motorový nebo aku?

Klasikou je ručný postrekovač a rozprašovač, kedy je tlak vytváraný pomocou pumpovanie. Menšie varianty sa najčastejšie využívajú na pravidelné rosenie a aplikáciu hnojiva na listy, stredne veľké potom na záhrade či v skleníku.

Motorový postrekovač využíva spaľovacieho motora, ktorý sa stará o vytváranie potrebného tlaku bez nutnosti ľudskej sily. Výhodou je dlhodobé využitie, kedy stačí iba dolievať benzín. Nevýhodou môže byť vyššia hlučnosť. Sú zvyčajne nejobjemnější a používané na rozsiahlych záhradách, vo viniciach a sadoch. Rovnako ako aku varianta je ťažšie ako manuálne verzie a je vybavený buď popruhy na umiestnenie na chrbát alebo prenosným vozíkom.

Treťou možnosťou je akumulátorový postrekovač, ktorý využíva elektrickej energie. Jeho výhodou je tichá prevádzka v podstate kdekoľvek. Nevýhodou je to, že keď dôjde energia, čo býva v rádoch hodín, je nutné akumulátor dlhšie nabíjať. Preto sa hodí skôr na strednej záhrady a domáce použitie, kde je niekoľko hodín prevádzky úplne postačujúce hodnotou.

Objem nádoby

Objem nádoby postrekovače sa pohybuje medzi 1,5 a 30 litrami. Tá korešponduje hlavne s prevedením a možnosťami použitia. Ručné postrekovače a rozprašovače majú objem nádoby okolo 2 litrov. Pokiaľ ide o modely väčšie, ale stále ručné, dá sa počítať s objemom v rozmedzí 5 – 10 litrov, podľa celkovej konštrukcie. Motorové a akumulátorové potom ponúknu objemy, ktoré môžu byť až okolo 15-30 litrov, čo zaistí pohodlný chemický postrek aj na veľkých záhradných plochách. Všeobecne sa odporúča nad 100 m2 vyberať nádoby s objemom 8 litrov a viac.

Čerpadlo a tlak

Typ čerpadla je buď piestový alebo membránový. Princíp piestu využívajú tlakové postrekovače, ktorých je väčšina. Membránové čerpadlo je vhodné na hustejšie kvapaliny, zle rozpustné látky a vodu s nečistotami (napríklad mimo vodovodnú sieť). Tým, že prechádza membránou nehrozí poškodenie nečistotami ako u piestového typu.

Tlak súvisí s dosahom samotného postreku. Dostačujúci hodnotou je tlak 3 barov. Sú aj také, ktoré ponúknu tlak rádovo vyššia, typicky motorové. U niektorých postrekovačov je k dispozícii aj možnosť regulácie tlaku. Vďaka tomu je možné nastaviť v akej vzdialenosti budú rastliny postrekované.

Dýza

Okrem príslušenstva v podobe teleskopickej tyče a rozprašovacieho kužeľa je vhodné zamerať sa aj na výber správnej trysky. Vírivá dýza vytvárajúca jemnú hmlu je vhodná na aplikáciu insekticídov a fungicídov, teda proti hmyzu a chorobám. Nárazová dýzy sa uplatní pri aplikácii herbicídov a kvapalných hnojív. Najuniverzálnejší je potom štrbinová dýza s uhlom rozptylu medzi 65 a 120 stupňami.

Hmotnosť

Malé ručné môžu mať hmotnosť o hodnote okolo 300 gramov. Samozrejme v nenaplnenom stave. Sú ale aj také modely, kde je váha 1 – 3 kilogramy. U benzínových a elektrických je však váha aj okolo 10 kg, alebo viac. Tu už ide o varianty, ktoré je možné prenášať na chrbte, alebo na vozíku.

4.5/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.