Šport,

Posilňovacie veže: Recenzie 10 najlepších

Posilňovacia veža môže byť chápaná z širokého uhla pohľadu ako mnoho fitness zariadení. Tou najrozšírenejšia je však multifunkčná posilňovacia veža, ktorá kombinuje prvky pre precvičenie celého tela a hodí sa tak napríklad do domácej posilňovne. Vo väčšine prípadov má integrovaný zásobník s doskovým závažím, ktoré si podľa potreby pridávate, alebo uberáte. Pomocou prevodových lán a sústavy kladiek následne tieto závažia zdvíhate a to či už hornou kladkou, spodnou kladkou, adaptérom na nohy, alebo butterfly adaptérom.

Na tomto univerzálnym posilňovacom stroji možno cvičiť s vlastnou váhou, s pomocou činiek, alebo so zmieneným závažím. Na tých najvybavenejších modeloch nie je problém dosiahnuť až stovky rôznych cvikov, ktoré spoľahlivo posilnia ako hornú časť tela, spodná časť tela, tak brušné a chrbtové svaly.

Veža na cvičenie je skvelou voľbou pre efektívny nárast svalov a posilnenie kondície. S použitím nízkej záťaže je vhodná aj pri rehabilitáciách. Niektoré modely môžu byť vybavené tiež posilňovacie lavicou na bench press, alebo šikmú lavicou pre posilňovanie trupu. Spodná kladka dokáže zastúpiť veslovací trenažér a zabudovaná hrazda výborne nahradí tú vo vašich futro. Možno sa stretnúť aj s integrovaným stepprom, ktorý je vhodný pre zahriatie pred začiatkom tréningu.

Pri výbere si treba položiť otázku, ako intenzívne a s akými váhami budete cvičiť a podľa toho vyberať medzi základnými modelmi, alebo pokročilejšími s vyššou váhou závažia. Rozhodujúca je maximálna nosnosť cvičiaci osoby, výškové obmedzenie, alebo jej celková váha a rozmery. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie posilňovacie veže a ich recenzie.

Najlepšie posilňovacie veže – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších posilňovacích veží z testov a hodnotení pre rok 2022.


Porovnanie parametrov

 inSPORTline PhantonHMS TYTAN 10inSPORTline Profigym N10Acra HG4700inSPORTline Profigym C100Kettler Multigym PlusinSPORTline ProfiGym C30HMS HEKTOR 3inSPORTline Profigym C50Klarfit Ultimate Gym 5000
ZávažieDoskovéDoskovéKotúčovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskové
Rozmery (d,š,v)230x85x215 cm264x138x202 cm125x107x202 cm230x140x210 cm200x120x200 cm181x156x200 cm150x108x207 cm112x120x207 cm170x144x205 cm165x235x214 cm
Hmotnosť veža165,5 kg171 kg36 kg161 kg190 kg160 kg95 kg82 kg124 kg134,5 kg
Výška cv.195 cm-Bez obmedzenia195 cmBez obmedzenia-Bez obmedzenia185 cmBez obmedzenia-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 posilňovacích veží

inSPORTline Phanton

inSPORTline Phanton recenzie a test

Posilňovacia veža inSPORTline Phanton je vhodná aj do menších bytov a to pre svoje kompaktné rozmery a možnosti veža zostaviť buď rovno, alebo do tvaru písmena L. Ide o multifunkčný fitness stroj, na ktorom sa dá posilňovať doslova celé telo. Ako praktický doplnok hodnotíme zabudovaný stepper, ktorý má nastaviteľnú záťaž.

Medzi základné cviky, na ktorej je tento stroj určený, patrí bench press, posilňovač prsných svalov butterfly, príťahy na stehná, lýtka, zadok, alebo simulácia veslovanie. Jednotlivé prvky sa nechajú rôzne technicky kombinovať, čím získate naozaj veľké množstvo rôznych cvikov. Podľa normy EN 957 spadá do kategórie HC, čo znamená, že je určená pre domáce použitie.

Maximálna odporučená výška cvičiaci osoby je 195 centimetrov a zaťažení touto osobou maximálne 150 kg, čo je veľmi dobrá hodnota. Za priemernú možno označiť sadu závažia, ktorá má doskové prevedení o celkovej hmotnosti 65 kg. Celkom veža váži 165,5 kilogramu a poteší tiež aj praktické detaily, ako je napríklad vertikálne i horizontálne nastaviteľné sedlo, či nastaviteľná opierka chrbta v 3 polohách.

Vhodná do malých priestorov, stepper s nastaviteľnou záťažou
Iba priemerná hmotnosť celkového závažia 65 kg

HMS TYTAN 10

HMS TYTAN 10 recenzie a test

Domáca posilňovacia veža HMS TYTAN 10 vyčnieva v konkurencii svojou veľmi dobrou výbavou najmä v oblasti závažia, ktorým disponuje o váhe 90 kilogramov. Jedná sa o pomerne rozmernú vežu, ktorá ponúka veľmi veľa posilňovacích prvkov, vrátane tlakov na prsia, ktorý verne simulujú naozajstný bench press. Celkové rozmery činí 264 cm na dĺžku, 138 cm na šírku a vysoká je 202 cm.

Výrobca bohužiaľ neuvádza maximálnu výšku cvičenca, nechá sa však odhadnúť na približne 190 – 200 cm. Prípustné zaťaženie činí 140 kilogramov a samotná váha zostavy vrátane závažia je 171 kg. Robustná konštrukcia je zhotovená z profilov 50×50 mm a pre čo najhladší chod sú v kladkách dvojité ložiská. Sedadlo má 3 stupne nastavenia a opierka má rozsah naklonenia úctyhodných 115 ° (od -25 ° po 90 °).

Z výbavy môžeme spomenúť bicepsovú opierku známu zo Scottovi lavice, spodnú kladku, kladku na brucho, horná kladiem, peck-deck, alebo adaptér na komplexné posilňovanie dolných končatín. Všetky úchopy majú protišmykový povrch, aby bolo cvičenie čo najpohodlnejšie a bezpečné.

Celková váha závažia 90 kilogramov
Prostorově rozměrnější provedení

inSPORTline Profigym N10

inSPORTline Profigym N10 recenzie a test

Posilňovacia veža inSPORTline Profigym N10 je relatívne špecifickým typom stroja, ktorý nemá zabudovanú šachtu s doskovým závažím, ale má tŕne, na ktoré sa ako závažie usadzujú kotúča. Táto konštrukcia môže byť výhoda aj nevýhoda zároveň. Výhoda v prípade, že doma už kotúče máte a nevýhoda vtedy, ak nie.

Prepracovaný systém kladiek umožňuje vykonávať až 100 cvikov na niekoľkých stanovištiach. Nechýba butterfly, tlaky v sede, horná kladka, spodná kladka a nožnej adaptér pre zakopávanie a predkopávanie. Maximálne zaťaženie závažím je stanovené na 65 kilogramov a nosnosť cvičenca je 100 kg. Podľa údajov výrobcu nie je stroj nijako výškovo obmedzený.

Tŕne na umiestnenie kotúčov majú priemer 30 milimetrov a protišmyková madlá na posilňovanie 25 mm s tým, že majú protišmykovú úpravu. Kovové rúrky s rozmerom 40×40 mm zaisťujú veľmi dobrú stabilitu avšak nízku hmotnosť, ktorá je bez závažia celkom 36 kg. Stroj zodpovedá norme EN 957 a spadá do kategórie HC.

Nízka hmotnosť 36 kg, jednoduché zostavenie
Veža dodávaná bez kotúčového závažia

Acra HG4700

Acra HG4700 recenzie a test

Multifunkčná posilňovacia veža Acra HG4700 patrí medzi najlepšie veže v pomere cena/výkon. Jej súčasťou je veľa stanovíšť, na ktorých možno vykonávať desiatky rôznych cvikov pre posilnenie celého tela. Spomenúť môžeme modlitebník pre cvičenie svalov rúk, podpery pre kľučky, hornú chrbtovú kladku, butterfly, posilňovač prsných svalov, tlak v sede, alebo spodnú kladku pre cvičenie dolnej polovice tela.

Na boku je tiež umiestnená šikmá posilňovacia lavica, ktorá slúži pre efektívne posilňovanie brušného svalstva. Nad ňou je umiestnená hrazda, na ktoré možno ďalej rozvíjať svoje telo pomocou cvičení s vlastnou hmotnosťou. Nosnosť tejto zostavy činí 130 kilogramov a orientačné výška cvičiaci osoby je stanovená na 195 centimetrov.

Posilňovacia veža je 230 centimetrov dlhá, 140 centimetrov široká a 210 cm vysoká. Ide tak o stredne veľký set. Jej celková hmotnosť je 161 kilogramov a celková váha závažia činí 67,5 kilogramov, čím sa radí k priemeru, vo svojej cenovej kategórii však k nadpriemeru.

Výborný pomer cena/výkon, veľmi dobrá ponuka možných cvikov
Neobsahuje ochrannú kovovú sieť na závažie

inSPORTline Profigym C100

inSPORTline Profigym C100 recenzie a test

Veža na cvičenie inSPORTline Profigym C100 je veľmi dobre spracovanú a robustné veží, ktoré sa popri použitie v domácom prostredí môže prevádzkovať aj v menších kluboch a hotelových posilňovniach. Kovové rúrky, z ktorých je zhotovený rám, majú rozmery 40×80 mm a 50×100 mm, oproti lacnejším prevedením je teda zrejmé robustnejší prevedení.

Je osadená kvalitnými kladkami, ktoré majú priemer 50 milimetrov. Doskové závažia je bezpečne inštalované do bezpečnostnej kovovej siete a jeho celková váha činí priemerných 75 kilogramov. Vzhľadom k vyššej cene by však stroj mohol ponúkať aspoň o 10 kg navyše, pre väčšinu športovcov je však aj toto úplne dostačujúce. Sedák je nastaviteľný vo výške 56-65 cm a jeho polstrovanie má výšku 4 cm.

Stroj má odolnú povrchovú úpravu, má štandardné rozmery a celkovú hmotnosť 190 kilogramov. Poskytuje niekoľko stanovíšť, ktoré sa skladajú napríklad z tlakového adaptéra, sústavy hrázd, adaptéra pre posilňovanie nôh, alebo praktického modlitebník pre posilňovanie izolovaného bicepsu. Lanka vyrobená z ocele sú pružné a nastavenia záťaže prebieha veľmi ľahko.

Slušná celková hmotnosť závažia 75 kg, veľké množstvo stanovíšť
Vyššia obstarávacia cena, vyššia celková hmotnosť 190 kg

Kettler Multigym Plus

Kettler Multigym Plus recenzie a test

Kettler Multigym Plus patrí medzi jednu z najkvalitnejších domácich veží, ktoré je možné zaobstarať. Ponúka veľa stanovíšť pre posilňovanie celého tela. Hrubostenná oceľová konštrukcia pomáha vysokej stabilite a povrchová úprava práškovou farbou je veľmi odolná. Celkovo stroj ponúka závažie o váhe 80 kilogramov, ktoré je umiestnené v kovovo bezpečnostné šachte.

Z informácií výrobcu sa bohužiaľ nedozvieme odporúčanú maximálnu výšku cvičiaci osoby, podľa konkurenčných modelov by sa však mala pohybovať okolo 200 centimetrov. Čo však vieme je maximálne zaťaženie užívateľom, ktoré je 130 kilogramov. Zostava má na dĺžku 181 cm, na šírku 156 cm a na výšku len 200 centimetrov, radí sa tak ku kompaktnejším modelom.

Celková hmotnosť 160 kg patrí medzi priemer a poteší aj kompletná výbava, kedy horná a dolná kladka, bočné ramená a adaptér na brucho je súčasťou balenia. Príjemná je prítomnosť cvikov ťahom 3D Flex Motion, alebo nastaviteľné ramená aj madlá pre tlaky. Za kvalitou si výrobca Kettler očividne stojí, a preto ponúka rozšírenú záruku na 3 roky.

Veľmi kvalitná multifunkčná posilňovacia veža, relatívne kompaktné rozmery
Výrobca neuvádza odporúčanú maximálnu výšku cvičenca

inSPORTline ProfiGym C30

inSPORTline ProfiGym C30 recenzie a test

Kvalitná posilňovacia veža inSPORTline ProfiGym C30 ponúka širokú variabilitu a využitia systému kombinovaného stroja až pre niekoľko desiatok rôznych cvikov. Jej konštrukcia je vykonaná z oválnych trubiek s priemerom 50 milimetrov, ktoré sú ošetrené odolnou povrchovou úpravou. Protišmyková madlá majú priemer 25 mm, dobre sa drží a sú bezpečné.

Plynulému pohybu pomáhajú tiež pružná oceľové lanká a kvalitné kladky s oceľovými ložiskami. Kladky sú pomerne veľké, ich priemer je 90 mm. Na veži je rad tréningových stanovíšť pre posilňovanie so závažím, alebo s vlastnou váhou. Spomenúť môžeme butterfly, tlaky v sede s oporou chrbta, zakopávanie, predkopávanie, sťahovanie kladky, alebo spodnú kladku, ktorá simuluje veslársky trenažér.

Hmotnosť vrátane závažia, ktoré má váhu len 45 kilogramov, činí pomerne nízkych 95 kg. Na dĺžku má posilňovací stroj 150 cm, na šírku 108 cm a vysoký je 207 cm. Maximálne zaťaženie užívateľom činí 95 kilogramov a výška je podľa slov výrobcu bez obmedzenia. Posilňovacia veža je určená pre domáce využitie, o čom svedčí aj zaradenie do kategórie HC podľa normy EN957.

Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť, nižšia obstarávacia cena
Bez centrálne krytého závažia

HMS HEKTOR 3

HMS HEKTOR 3 recenzie a test

Táto multifunkčná posilňovacia veža HMS HEKTOR 3 je ako stvorená do všetkých bytov, kde nie je priestoru nazvyš. Jej kompaktné rozmery sú na dĺžku 112 cm, na šírku 120 cm a na výšku 207 centimetrov. Aj tak však ponúkne množstvo tréningových stanovíšť, na ktorých bezpečne posilníte efektívne celé telo.

Nepostráda vybavenie na obľúbený cvik motýlik, pri ktorom sa posilňujú prevažne prsné svaly. Rovnaká časť veže poskytne tiež obľúbený bench press, hoci v sediacej polohe. Medzi ďalšie cviky môžeme spomenúť sťahovanie kladky dole, vyťahovanie kladky nahor, posilňovanie bicepsu na modlitebník, alebo cvičenie nôh na nožným adaptéra. Spodná kladka tiež slúži ako náhrada za veslovací trenažér.

Posilňovacia veža disponuje celkovým závažím s hmotnosťou 45 kilogramov, ktoré nie je bohužiaľ chránené v krytej kovovej sieti – pri pohyboch je teda nutné dbať na zvýšenú opatrnosť. Celková váha stroja činí len 82 kilogramov, zaťaženie osobou je 100 kg a doporučená maximálna výška používateľa činí 185 cm. Ako je teda zostava kompaktný, tak teda prirodzene nie je vhodná pre osoby väčšieho vzrastu.

Veľmi kompaktné rozmery a nízka hmotnosť, ideálna do menších bytov
Menšie celková váha závažia 45 kg, pre osoby do výšky 185 cm

inSPORTline Profigym C50

inSPORTline Profigym C50 recenzie a test

Posilňovacia veža inSPORTline Profigym C50 zaujme pre svoju veľmi dobrú vybavenosť tréningovými stanovišti a pomerne nízkou hmotnosťou, ktorá aj so závažím činí 124 kilogramov. Aj napriek nižšej celkovú hmotnosť je však stále dostatočne robustné, pretože ponúka celkové zaťaženie až 120 kilogramov. Podľa výrobcu navyše nemá výškové obmedzenia pre cvičiaci osoby.

Hmotnosť závažia činí dobrých 63 kilogramov a skladá sa z deviatich 7 kilogramových doštičiek. Závažia bohužiaľ nie je v ochrannej klietke, takže je nutné pri manipulácii dbať na zvýšenú opatrnosť. Zostava má na dĺžku 170 cm, široká je 144 cm a na výšku má 205 centimetrov. Osadené kladky sú kvalitné a majú guličkové ložiská, lanká sú pružná.

Kovová konštrukcia je zhotovená z profilov s veľkosťou 50×50 mm a má odolnú povrchovú úpravu. Medzi cvičebný prvky patrí horná a spodná kladka, tlak v sede, motýlik, alebo opierka na posilňovania izolovaného bicepsu. Sedlo s opierkou je veľmi pohodlné a to vďaka 4 centimetrové výške polstrovanie. Na veži sa nechá vykonávať až 100 cvikov a to ako s vlastnou váhou, tak sa závažím.

V porovnaní nižšia hmotnosť 124 kg a dobrá nosnosť 120 kg
Bench press zaberá až približne od polovice cviku

Klarfit Ultimate Gym 5000

Klarfit Ultimate Gym 5000 recenzie a test

Multifunkčná posilňovacia veža Klarfit Ultimate Gym 5000 je ideálnou voľbou pre náročnejších hobby kulturistov, ktorí chcú mať posilňovacie stroje doma, stále na dosah ruky. Táto zostava ponúka veľmi veľa tréningových stanovíšť, vrátane šikmé lavica pre efektívne posilňovanie brušného svalstva, alebo hrazdu pre posilňovanie hornej polovice tela vlastnou váhou.

Výrobca bohužiaľ neuvádza ako celkovú nosnosť, tak ani maximálnu výšku cvičenca. Ak budeme vychádzať z obdobných modelov, môže sa nosnosť pohybovať okolo 120 kg a pohodlná výška športovcov do 190 cm. Priaznivo nízka cena si však vyberá svoju daň a to v podobe kladiek, ktoré neobsahujú ložiská.

Závažie je umiestnené v bezpečnostnej kovovej šachte a pozostáva z 9 dosiek o váhe 6 kilogramov a jedného hlavného závažie s hmotnosťou 4,5 kg. Dohromady je teda k dispozícii 58,5 kg. Jej súčasťou sú aj dve posilňovacie činky o váhe 1,5 kg, čo chválime. Podľa informácií výrobcu poskytuje veža viac ako 50 cvikov, v ktorých nechýbajú prvky pre komplexné posilňovanie celého tela.

Rozmanitá posilňovacia veža, priaznivá obstarávacia cena
Menšie celková váha závažia 58,5 kg, kladky neobsahujú ložiská

Ako vybrať posilňovaciu vežu

Pri obstaranie tohto multifunkčného fitness stroja je potrebné brať ohľad hlavne na to, aký zámer s ním máte. Pokiaľ chcete intenzívne budovať svalovú hmotu, bude vhodnejšie model s celkovo vyššou váhou závažia, robustnejšieho prevedenie a tiež s vyššou nosnosťou. Keď mu vyberáte posilňovaciu vežu ako doplnok vášho športového života, alebo pre prípad rehabilitáciou, celkom iste vaše potreby splní aj tie najlacnejšie veže.

Posilňovacia veža slúži najčastejšie pre bench press, posilňovanie ramien, predkopávanie a zakopávanie, príťahy a zhyby, cvičenie chrbta, alebo cvičenie brucha. Niektoré majú integrovanú šikmú lavicu, modlitebník, alebo systém posilňovanie prsných svalov, takzvaný motýlik. Keď mu je pre vás niektorý prvok hlavnej, nezabudnite sa o jeho prítomnosti včas dostatočne informovať.

Typy posilňovacích veží

Posilňovacia veža je najčastejšie myslená ako multifunkčný posilňovací stroj, ktorý tvorí jeden celok. Najčastejšie má toto prevedenie šachtu so závažím, ktoré je systémom kladiek prepojené s viacerými tréningovými stanovišťami. Rovnaké závažia sa tak dvíha horná kladkou, spodnou kladkou, alebo adaptérom pre posilňovanie nôh, či bench press systémom.

Posilňovacie veže však môžu byť aj iné poňatie, hovoríme potom o stojanových, kombinovaných, alebo jednoúčelových. Takéto veže vyzerajú často podobne, však postrádajú tu toľko praktickú multifunkčnú schopnosť. Najčastejšie sa kupujú do profesionálnych posilňovní a fitness centier, kde veža určená iba na jeden cvik má zmysel.

Konštrukcia a hmotnosť

Keďže sa jedná o priestorovo veľké zariadenia, vážiaci často cez sto päťdesiat kilogramov, musí byť skonštruované z kvalitnej robustnej ocele. Pri základných modelov majú kovové profily rozmer 40×40 milimetrov a s rafinovanejšími modely i veľkosť týchto rozmerov rastie. Posilňovacia veža má najčastejšie pôdorys v tvare obdĺžnika, možno sa však tiež stretnúť s prevedením v tvare L.

Kvalitná posilňovacia veža by mala mať ťažná lanka obalená v gumovom puzdre a mala by mať adekvátne nosnosť. O tom, či je veža kvalitné, tiež vypovedajú kladky, ktoré by v lepšom prípade mali mať ložiská.

Rozmery, rovnako ako hmotnosť, sú pomerne rozdielne. Malá posilňovacia veža môže mať hmotnosť aj okolo 80 tí kilogramov a dĺžku s šírkou okolo dvoch metrov, zatiaľ čo u dobre vybavené veže nie je problém dĺžka 2,5 metra s šírkou atakujúci hranicu dvoch metrov a váhou dvesto kilogramov. Nech je už zariadenie kompaktný, alebo veľké, výška sa vždy pohybuje nad dvoma metrami.

Nosnosť a výška používateľa

Nosnosť patrí medzi dôležitejšie parametre, ktorý by ste pri výbere mali rozhodne brať do úvahy. Jednoduchšie modely majú nosnosť, teda maximálne zaťaženie 100 kilogramov a s rafinovanejšími modelmi sa zvyšuje najčastejšie až k nosnosti 150 kg. Maximálne zaťaženie sa vzťahuje ku cvičiaci osobe a to vrátane jej prípadného ďalšieho cvičiaceho závažia, najmä teda napríklad jednoručné činky. Maximálna odporučená výška používateľa sa pohybuje od 185 centimetrov do dvoch metrov a pri rade veží výrobcovia žiadne výškové obmedzenie neuvádza.

Závažia

Závažie je nevyhnutnou súčasťou multifunkčných posilňovacích veží. Môže byť zhotovené pomocou integrovaných doštičiek, alebo možno používať bežné váhové kotúče. V prvom prípade majú doštičky rôznu hmotnosť a je ich v zásobníku určitý počet. Pridávaním, alebo odoberaním sa zvyšuje záťaž na konkrétne vykonávaný cvik. Lepšie vybavené veže majú závažia umiestnené v centrálnej krytej šachte, ktorá dbá na užívateľovo bezpeční a vyšší komfort. Celková váha závažia sa najčastejšie pohybuje od 45 kg do 90 kg.

Keď mu zaobstaráte veža na kotúčové závažia, majte na pamäti, že závažie nemusí byť súčasťou balenia. V prípade, že už potrebné kompatibilné kotúče máte, to môže byť výhoda, v opačnom prípade nie. Spravidla bývajú tieto zostavy bez integrovaného závažia lacnejšie.

4.5/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.