Šport,

Posilňovacie veže: Recenzie 10 najlepších

Posilňovacia veža môže byť chápaná z širokého uhla pohľadu ako mnoho fitness zariadení. Tou najrozšírenejšia je však multifunkčná posilňovacia veža, ktorá kombinuje prvky pre precvičenie celého tela a hodí sa tak napríklad do domácej posilňovne. Vo väčšine prípadov má integrovaný zásobník s doskovým závažím, ktoré si podľa potreby pridávate, alebo uberáte. Pomocou prevodových lán a sústavy kladiek následne tieto závažia zdvíhate a to či už hornou kladkou, spodnou kladkou, adaptérom na nohy, alebo butterfly adaptérom.

Na tomto univerzálnym posilňovacom stroji možno cvičiť s vlastnou váhou, s pomocou činiek, alebo so zmieneným závažím. Na tých najvybavenejších modeloch nie je problém dosiahnuť až stovky rôznych cvikov, ktoré spoľahlivo posilnia ako hornú časť tela, spodná časť tela, tak brušné a chrbtové svaly.

Veža na cvičenie je skvelou voľbou pre efektívny nárast svalov a posilnenie kondície. S použitím nízkej záťaže je vhodná aj pri rehabilitáciách. Niektoré modely môžu byť vybavené tiež posilňovacie lavicou na bench press, alebo šikmú lavicou pre posilňovanie trupu. Spodná kladka dokáže zastúpiť veslovací trenažér a zabudovaná hrazda výborne nahradí tú vo vašich futro. Možno sa stretnúť aj s integrovaným stepprom, ktorý je vhodný pre zahriatie pred začiatkom tréningu.

Pri výbere si treba položiť otázku, ako intenzívne a s akými váhami budete cvičiť a podľa toho vyberať medzi základnými modelmi, alebo pokročilejšími s vyššou váhou závažia. Rozhodujúca je maximálna nosnosť cvičiaci osoby, výškové obmedzenie, alebo jej celková váha a rozmery. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie posilňovacie veže a ich recenzie.

Najlepšie posilňovacie veže – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších posilňovacích veží z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hop-Sport HS-1054KHMS TYTAN 10inSPORTline Profigym N10Acra HG4700inSPORTline Profigym C100Finnlo Autark 2200Brother HG4800HMS HEKTOR 3inSPORTline ProfiGym C95Master Poseidon
ZávažieDoskovéDoskovéKotúčovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskovéDoskové
Rozmery (d,š,v)170x220x223 cm264x138x202 cm125x107x202 cm230x140x210 cm200x120x200 cm165x145x215 cm220x250x220 cm112x120x207 cm186x165x213 cm168x172x203 cm
Hmotnosť veža170 kg171 kg36 kg161 kg190 kg240 kg210 kg82 kg172 kg154 kg
Výška cv.--Bez obmedzenia195 cmBez obmedzenia200 cm198 cm185 cmBez obmedzenia190 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 posilňovacích veží

Hop-Sport HS-1054K

Hop-Sport HS-1054K recenzie a test

Multifunkčná cvičiaca veža Hop-Sport HS-1054K je multifunkčné zariadenie, ktoré ponúka nespočet možností cvikov na posilnenie celého tela. Užívateľské skúsenosti hovoria o jednoduchej montáži, veľmi dobrému pomeru cena/výkon a tiež o dobrej kvalite, ktorú dokazujú napríklad pogumované oceľové lanká, alebo kladky s ložiskami.

Maximálna nosnosť posilňovacej veže je 120 kg a ponúka celkové závažie s hmotnosťou 72 kg, ktoré je navyše chránené kovovou sieťou. K dispozícii je horná aj spodná kladka, posilňovač nôh, bradlá alebo takzvaný motýlik, ktorý efektívne posilňuje hrudné svaly. Zabudnúť nesmieme ani na modlitebník a lavicu, ktorú je možné nastaviť do ľubovoľného uhla.

Výrobca pridáva k tejto multifunkčnej veži dve činky s hmotnosťou 1,5 kg a najmä potom desaťkilogramové boxovacie vrece s boxovacími rukavicami. Toto príslušenstvo rozširuje ešte viac možnosti cvičenia a pri väčšine iných strojov súčasťou nie je. Celková hmotnosť je 170 kilogramov, čo je v porovnaní s podobnými vežami priemer. Snáď jedinou nevýhodou je absencia informácie o maximálnej odporúčanej výške cvičiacej osoby.

Dobrý pomer cena/výkon, jednoduchá montáž, boxovacie vrece v cene
Bez informácie o výške športovca

HMS TYTAN 10

HMS TYTAN 10 recenzie a test

Domáca posilňovacia veža HMS TYTAN 10 vyčnieva v konkurencii svojou veľmi dobrou výbavou najmä v oblasti závažia, ktorým disponuje o váhe 90 kilogramov. Jedná sa o pomerne rozmernú vežu, ktorá ponúka veľmi veľa posilňovacích prvkov, vrátane tlakov na prsia, ktorý verne simulujú naozajstný bench press. Celkové rozmery činí 264 cm na dĺžku, 138 cm na šírku a vysoká je 202 cm.

Výrobca bohužiaľ neuvádza maximálnu výšku cvičenca, nechá sa však odhadnúť na približne 190 – 200 cm. Prípustné zaťaženie činí 140 kilogramov a samotná váha zostavy vrátane závažia je 171 kg. Robustná konštrukcia je zhotovená z profilov 50×50 mm a pre čo najhladší chod sú v kladkách dvojité ložiská. Sedadlo má 3 stupne nastavenia a opierka má rozsah naklonenia úctyhodných 115 ° (od -25 ° po 90 °).

Z výbavy môžeme spomenúť bicepsovú opierku známu zo Scottovi lavice, spodnú kladku, kladku na brucho, horná kladiem, peck-deck, alebo adaptér na komplexné posilňovanie dolných končatín. Všetky úchopy majú protišmykový povrch, aby bolo cvičenie čo najpohodlnejšie a bezpečné.

Celková váha závažia 90 kilogramov
Prostorově rozměrnější provedení

inSPORTline Profigym N10

inSPORTline Profigym N10 recenzie a test

Posilňovacia veža inSPORTline Profigym N10 je relatívne špecifickým typom stroja, ktorý nemá zabudovanú šachtu s doskovým závažím, ale má tŕne, na ktoré sa ako závažie usadzujú kotúča. Táto konštrukcia môže byť výhoda aj nevýhoda zároveň. Výhoda v prípade, že doma už kotúče máte a nevýhoda vtedy, ak nie.

Prepracovaný systém kladiek umožňuje vykonávať až 100 cvikov na niekoľkých stanovištiach. Nechýba butterfly, tlaky v sede, horná kladka, spodná kladka a nožnej adaptér pre zakopávanie a predkopávanie. Maximálne zaťaženie závažím je stanovené na 65 kilogramov a nosnosť cvičenca je 100 kg. Podľa údajov výrobcu nie je stroj nijako výškovo obmedzený.

Tŕne na umiestnenie kotúčov majú priemer 30 milimetrov a protišmyková madlá na posilňovanie 25 mm s tým, že majú protišmykovú úpravu. Kovové rúrky s rozmerom 40×40 mm zaisťujú veľmi dobrú stabilitu avšak nízku hmotnosť, ktorá je bez závažia celkom 36 kg. Stroj zodpovedá norme EN 957 a spadá do kategórie HC.

Nízka hmotnosť 36 kg, jednoduché zostavenie
Veža dodávaná bez kotúčového závažia

Acra HG4700

Acra HG4700 recenzie a test

Multifunkčná posilňovacia veža Acra HG4700 patrí medzi najlepšie veže v pomere cena/výkon. Jej súčasťou je veľa stanovíšť, na ktorých možno vykonávať desiatky rôznych cvikov pre posilnenie celého tela. Spomenúť môžeme modlitebník pre cvičenie svalov rúk, podpery pre kľučky, hornú chrbtovú kladku, butterfly, posilňovač prsných svalov, tlak v sede, alebo spodnú kladku pre cvičenie dolnej polovice tela.

Na boku je tiež umiestnená šikmá posilňovacia lavica, ktorá slúži pre efektívne posilňovanie brušného svalstva. Nad ňou je umiestnená hrazda, na ktoré možno ďalej rozvíjať svoje telo pomocou cvičení s vlastnou hmotnosťou. Nosnosť tejto zostavy činí 130 kilogramov a orientačné výška cvičiaci osoby je stanovená na 195 centimetrov.

Posilňovacia veža je 230 centimetrov dlhá, 140 centimetrov široká a 210 cm vysoká. Ide tak o stredne veľký set. Jej celková hmotnosť je 161 kilogramov a celková váha závažia činí 67,5 kilogramov, čím sa radí k priemeru, vo svojej cenovej kategórii však k nadpriemeru.

Výborný pomer cena/výkon, veľmi dobrá ponuka možných cvikov
Neobsahuje ochrannú kovovú sieť na závažie

inSPORTline Profigym C100

inSPORTline Profigym C100 recenzie a test

Veža na cvičenie inSPORTline Profigym C100 je veľmi dobre spracovanú a robustné veží, ktoré sa popri použitie v domácom prostredí môže prevádzkovať aj v menších kluboch a hotelových posilňovniach. Kovové rúrky, z ktorých je zhotovený rám, majú rozmery 40×80 mm a 50×100 mm, oproti lacnejším prevedením je teda zrejmé robustnejší prevedení.

Je osadená kvalitnými kladkami, ktoré majú priemer 50 milimetrov. Doskové závažia je bezpečne inštalované do bezpečnostnej kovovej siete a jeho celková váha činí priemerných 75 kilogramov. Vzhľadom k vyššej cene by však stroj mohol ponúkať aspoň o 10 kg navyše, pre väčšinu športovcov je však aj toto úplne dostačujúce. Sedák je nastaviteľný vo výške 56-65 cm a jeho polstrovanie má výšku 4 cm.

Stroj má odolnú povrchovú úpravu, má štandardné rozmery a celkovú hmotnosť 190 kilogramov. Poskytuje niekoľko stanovíšť, ktoré sa skladajú napríklad z tlakového adaptéra, sústavy hrázd, adaptéra pre posilňovanie nôh, alebo praktického modlitebník pre posilňovanie izolovaného bicepsu. Lanka vyrobená z ocele sú pružné a nastavenia záťaže prebieha veľmi ľahko.

Slušná celková hmotnosť závažia 75 kg, veľké množstvo stanovíšť
Vyššia obstarávacia cena, vyššia celková hmotnosť 190 kg

Finnlo Autark 2200

Finnlo Autark 2200 recenzie a test

Posilňovací stroj na doma Finnlo Autark 2200 sa radí medzi prémiové posilňovacie veže, ktoré ponúkajú športovcovi maximálny komfort a vysokú úroveň individualizácie. V rôznych kombináciách umožňuje vykonávať až 40 cvikov, medzi ktorými nechýba obľúbený bench-press, peck-deck alebo veslovanie. Rôzne časti stroja sa dajú oproti iným vežiam nastavovať, čo taktiež umožňuje cvičenie aj osobám vyšším ako 200 cm.

V základe je veža vybavená závažím o celkovej hmotnosti 80 kg, ktoré je bezpečne uložené v krytom zásobníku. Veľkou výhodou je možnosť pridania závažia na maximálnych 100 kg, čo väčšina iných posilňovacích veží na doma neumožňuje. Vďaka tomu je možné na stroji efektívne budovať svalovú hmotu a menej sa obmedzovať.

Kvalita spracovania je dokázaná celkovou hmotnosťou 240 kg, ktorá je výrazne vyššia ako u podobných modelov. Všetky kladky sú tiež vybavené kvalitnými priemyselnými ložiskami a disponujú mechanizmom na dopínanie. Výrobca poskytuje na tento stroj rozšírenú záruku 3 roky a problém nie je ani s pozáručným servisom.

Vysoko kvalitná posilňovacia veža, unikátna možnosť navýšenia závažia, veľká možnosť nastavenia
Vyššia celková hmotnosť 240 kg

Brother HG4800

Brother HG4800 recenzie a test

Posilňovacia veža Brother HG4800 je ideálna do domácej posilňovne pre všetky vekové aj výkonnostné kategórie. Vďaka celkovej hmotnosti závažia 91 kg poskytne plnohodnotný tréning ako skúseným športovcom, tak aj začiatočníkom. Výrobca uvádza až 87 rôznych druhov cvikov, ktoré je možné vykonávať celkovo na 4 stanovištiach.

Na stroji je možné posilňovať všetky partie tela, k dispozícii sú kladky, lavice aj posilňovacia hrazda. Závažie je bezpečne uložené uprostred stroja, kde je obklopené robustnou oceľovou konštrukciou. Aj keď sú na ilustračných obrázkoch jasne viditeľné názvy Brother, niektorí výrobcovia túto posilňovaciu vežu predávajú pod značkou Acra. Ide však vždy o totožný model.

Posilňovací stroj je na trhu už mnoho rokov a zo skúseností spotrebiteľov zaznieva spokojnosť pre domáce použitie. Spomínajú jednoduché zostavenie podľa návodu, ale aj celkovo väčšie rozmery, ktoré sú zrejmé aj pri porovnaní s inými strojmi na cvičenie v tejto cenovej kategórii. Poteší nadštandardná nosnosť 180 kg a možnosť cvičenia osôb až do výšky 198 cm.

Až 87 cvikov na rôzne časti tela, vysoká nosnosť 180 kg, strojové ložiská
Priestorovo náročnejšie prevedenie

HMS HEKTOR 3

HMS HEKTOR 3 recenzie a test

Táto multifunkčná posilňovacia veža HMS HEKTOR 3 je ako stvorená do všetkých bytov, kde nie je priestoru nazvyš. Jej kompaktné rozmery sú na dĺžku 112 cm, na šírku 120 cm a na výšku 207 centimetrov. Aj tak však ponúkne množstvo tréningových stanovíšť, na ktorých bezpečne posilníte efektívne celé telo.

Nepostráda vybavenie na obľúbený cvik motýlik, pri ktorom sa posilňujú prevažne prsné svaly. Rovnaká časť veže poskytne tiež obľúbený bench press, hoci v sediacej polohe. Medzi ďalšie cviky môžeme spomenúť sťahovanie kladky dole, vyťahovanie kladky nahor, posilňovanie bicepsu na modlitebník, alebo cvičenie nôh na nožným adaptéra. Spodná kladka tiež slúži ako náhrada za veslovací trenažér.

Posilňovacia veža disponuje celkovým závažím s hmotnosťou 45 kilogramov, ktoré nie je bohužiaľ chránené v krytej kovovej sieti – pri pohyboch je teda nutné dbať na zvýšenú opatrnosť. Celková váha stroja činí len 82 kilogramov, zaťaženie osobou je 100 kg a doporučená maximálna výška používateľa činí 185 cm. Ako je teda zostava kompaktný, tak teda prirodzene nie je vhodná pre osoby väčšieho vzrastu.

Veľmi kompaktné rozmery a nízka hmotnosť, ideálna do menších bytov
Menšie celková váha závažia 45 kg, pre osoby do výšky 185 cm

inSPORTline ProfiGym C95

inSPORTline ProfiGym C95 recenzie a test

Cvičiaci stroj na doma inSPORTline ProfiGym C95 má v porovnaní menšie celkové rozmery, čo mu však neuberá nič na jeho praktickosti. Na posilňovacej veži je možné vykonávať viac ako 100 rôznych cvikov, ktoré spoľahlivo posilnia všetky svalové partie. Podľa popisu výrobcu je značnou výhodou neobmedzená výška športovcov, nosnosť je potom stanovená maximálne na 120 kg.

Podľa recenzií spotrebiteľov má veža kvalitné spracovanie a je pevná, oceľová konštrukcia s odolnou povrchovou úpravou má rozmery profilu 100 x 50 mm. Sedák je možné nastaviť v štyroch polohách, rovnako ako chrbtovú opierku a ďalšie časti stroja. Nadpriemerná je tiež celková hmotnosť závažia, ktorá je celkovo 91 kg (13x 7 kilogramové tehličky).

Medzi najobľúbenejšie cviky, ktoré je možné na tejto zostave vykonávať, patria tlaky v sede, butterfly, sťahovanie kladky alebo predkopávanie a zakopávanie. Vzhľadom k menším rozmerom zamrzí absencia pevnej hrazdy a výrobca sa nezmieňuje ani o ložiskách v kladkách, čo sa vzhľadom na obstarávaciu cenu dá predpokladať, že nimi kladky vybavené sú.

Celková hmotnosť závažia 91 kg, bez obmedzenia výšky športovcov, kvalitné spracovanie
Absencia hrazdy

Master Poseidon

Master Poseidon recenzie a test

Populárna multifunkčná posilňovacia veža Master Poseidon je na trhu už mnoho a mnoho rokov, za ktoré sa jej kvalita a funkčnosť potvrdila. Užívateľské recenzie stroj napospol chvália a odporúčajú ho pre začiatočníkov aj pokročilé osoby, ktoré od veže očakávajú plnohodnotný tréning v domácich podmienkach. Jej výhodou sú aj menšie rozmery, s ktorými sa posilňovacie zariadenie zmestí aj do bytov.

K dispozícii je doskové závažie s celkovou hmotnosťou 65 kilogramov, ktoré je uložené v bezpečnostnej šachte. Hmotnosť závažia sa dá považovať za priemernú, rovnako tak ako celková hmotnosť 154 kilogramov. Výrobca odporúča maximálnu výšku športovca 190 cm a je pozitívne, že je tento dôležitý údaj spomenutý.

Konštrukcia je zostavená z veľmi pevných oceľových profilov s rozmermi 50 x 50 mm a vo všetkých kladkách sú použité strojové ložiská. Z obľúbených cvikov, ktoré je možné na stroji vykonávať, možno spomenúť napríklad bench press, motýľ či hornú chrbtovú aj dolnú kladku. Nechýba ani šikmá lavica a ďalšie pozície na cvičenie, v ktorých dokážete posilňovať skutočne celé telo.

Predĺžená záruka 5 rokov, kompaktné rozmery, strojové ložiská
Výška osoby do 190 cm

Ako vybrať posilňovaciu vežu

Pri obstaranie tohto multifunkčného fitness stroja je potrebné brať ohľad hlavne na to, aký zámer s ním máte. Pokiaľ chcete intenzívne budovať svalovú hmotu, bude vhodnejšie model s celkovo vyššou váhou závažia, robustnejšieho prevedenie a tiež s vyššou nosnosťou. Keď mu vyberáte posilňovaciu vežu ako doplnok vášho športového života, alebo pre prípad rehabilitáciou, celkom iste vaše potreby splní aj tie najlacnejšie veže.

Posilňovacia veža slúži najčastejšie pre bench press, posilňovanie ramien, predkopávanie a zakopávanie, príťahy a zhyby, cvičenie chrbta, alebo cvičenie brucha. Niektoré majú integrovanú šikmú lavicu, modlitebník, alebo systém posilňovanie prsných svalov, takzvaný motýlik. Keď mu je pre vás niektorý prvok hlavnej, nezabudnite sa o jeho prítomnosti včas dostatočne informovať.

Typy posilňovacích veží

Posilňovacia veža je najčastejšie myslená ako multifunkčný posilňovací stroj, ktorý tvorí jeden celok. Najčastejšie má toto prevedenie šachtu so závažím, ktoré je systémom kladiek prepojené s viacerými tréningovými stanovišťami. Rovnaké závažia sa tak dvíha horná kladkou, spodnou kladkou, alebo adaptérom pre posilňovanie nôh, či bench press systémom.

Posilňovacie veže však môžu byť aj iné poňatie, hovoríme potom o stojanových, kombinovaných, alebo jednoúčelových. Takéto veže vyzerajú často podobne, však postrádajú tu toľko praktickú multifunkčnú schopnosť. Najčastejšie sa kupujú do profesionálnych posilňovní a fitness centier, kde veža určená iba na jeden cvik má zmysel.

Konštrukcia a hmotnosť

Keďže sa jedná o priestorovo veľké zariadenia, vážiaci často cez sto päťdesiat kilogramov, musí byť skonštruované z kvalitnej robustnej ocele. Pri základných modelov majú kovové profily rozmer 40×40 milimetrov a s rafinovanejšími modely i veľkosť týchto rozmerov rastie. Posilňovacia veža má najčastejšie pôdorys v tvare obdĺžnika, možno sa však tiež stretnúť s prevedením v tvare L.

Kvalitná posilňovacia veža by mala mať ťažná lanka obalená v gumovom puzdre a mala by mať adekvátne nosnosť. O tom, či je veža kvalitné, tiež vypovedajú kladky, ktoré by v lepšom prípade mali mať ložiská.

Rozmery, rovnako ako hmotnosť, sú pomerne rozdielne. Malá posilňovacia veža môže mať hmotnosť aj okolo 80 tí kilogramov a dĺžku s šírkou okolo dvoch metrov, zatiaľ čo u dobre vybavené veže nie je problém dĺžka 2,5 metra s šírkou atakujúci hranicu dvoch metrov a váhou dvesto kilogramov. Nech je už zariadenie kompaktný, alebo veľké, výška sa vždy pohybuje nad dvoma metrami.

Nosnosť a výška používateľa

Nosnosť patrí medzi dôležitejšie parametre, ktorý by ste pri výbere mali rozhodne brať do úvahy. Jednoduchšie modely majú nosnosť, teda maximálne zaťaženie 100 kilogramov a s rafinovanejšími modelmi sa zvyšuje najčastejšie až k nosnosti 150 kg. Maximálne zaťaženie sa vzťahuje ku cvičiaci osobe a to vrátane jej prípadného ďalšieho cvičiaceho závažia, najmä teda napríklad jednoručné činky. Maximálna odporučená výška používateľa sa pohybuje od 185 centimetrov do dvoch metrov a pri rade veží výrobcovia žiadne výškové obmedzenie neuvádza.

Závažia

Závažie je nevyhnutnou súčasťou multifunkčných posilňovacích veží. Môže byť zhotovené pomocou integrovaných doštičiek, alebo možno používať bežné váhové kotúče. V prvom prípade majú doštičky rôznu hmotnosť a je ich v zásobníku určitý počet. Pridávaním, alebo odoberaním sa zvyšuje záťaž na konkrétne vykonávaný cvik. Lepšie vybavené veže majú závažia umiestnené v centrálnej krytej šachte, ktorá dbá na užívateľovo bezpeční a vyšší komfort. Celková váha závažia sa najčastejšie pohybuje od 45 kg do 90 kg.

Keď mu zaobstaráte veža na kotúčové závažia, majte na pamäti, že závažie nemusí byť súčasťou balenia. V prípade, že už potrebné kompatibilné kotúče máte, to môže byť výhoda, v opačnom prípade nie. Spravidla bývajú tieto zostavy bez integrovaného závažia lacnejšie.

4.5/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.