Šport,

Posilňovacie lavice: Recenzie 9 najlepších lavíc na cvičenie

Lavička na posilňovanie patrí medzi najzákladnejšie fitness zariadení, ktoré by vaše domáce posilňovňa rozhodne mala obsahovať. Aj v prípade, že nemáte priestor na ďalšie stroje a chcete mať doma jeden skladný multifunkčný stroj pre posilňovanie celého tela, je posilňovacia lavica vhodnou voľbou.

Posilňovanie na týchto zariadeniach prebieha buď s vlastnou váhou, alebo pomocou činiek a závaží. Oproti posilňovacím vežiam, kde sa takisto posilňuje celé telo, sú lacnejšie a existujú aj typy, ktoré sa nechajú jednoducho zložiť a postaviť k stene, kde nezaberú veľa miesta. Lavička na cvičenie je tak vhodným doplnkom aj do menších bytov, kde nebýva priestoru nazvyš.

Multifunkčná posilňovacia lavica umožňuje vykonávať desiatky cvikov, medzi tie najčastejšie patria bench-press, rozpažovanie s činkami, predkopávanie so záťažou, zakopávanie, sed ľahy sa zapřenými nohami, zdvíhanie hornej polovice tela, tricepsový klik, alebo kľučky s nohami na lavici. Predstavivosti sa medze nekladú, a ak neveríte, že je možné posilňovať naozaj celé telo, inšpiráciu hľadajte napríklad na YouTube.

Posilňovacích lavíc existuje nepreberný počet, vyrába sa v rôznych typoch a prevedeniach, môže byť pevná, polohovateľná, alebo vybavená rôznymi fitness prvky, ktoré rozširujú jej možnosti. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť, na aké cviky si ju kupujete, jej nosnosť vrátane závažia a v neposlednom rade jej rozmery, hmotnosť, alebo možnosť zloženia. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie posilňovacie lavice a ich recenzie.

Najlepšie posilňovacie lavice – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších posilňovacích lavíc z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kettler PrimusinSPORTline Bench AdjustMarbo MH-L115inSPORTline VarioHMS L 8355inSPORTline BastetHMS LS7838inSPORTline HeroMASTER Nemesis
Max. výška cvičenca-200 cm-190 cm--190 cm190 cm190 cm
Rozmery (d,š,v)180x101x123 cm131x134x177 cm141x61x45 cm141x61x45 cm135x58x65cm185x138x198 cm158x113x147 cm185x138x132 cm165x71x116 cm
Hmotnosť36 kg36 kg15,3 kg20 kg12 kg44,5 kg22 kg34,5 kg22 kg
SkladaciaÁnoÁnoNieNieÁnoNieÁnoNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 posilňovacích lavíc

Kettler Primus

Kettler Primus recenzie a test

Posilňovacia lavica Kettler Primus je kompaktné polohovateľné fitness zariadení, ktoré je určené pre posilňovanie značnej časti tela. Činkové lavičke dominuje držiak na bench press a na druhej strane mechanizmus pre posilňovanie nôh. Celkom je na zariadenie možné posilňovať brušné svaly, hrudník, ramená, chrbát, paže, zadok, stehná i lýtka.

Systém na predkopávanie a zakopávanie sa môže osadiť závažím s hmotnosťou až 40 kg a stojan na bench press činku je koncipovaný na maximálne zaťaženie 100 kg. Maximálna nosnosť cvičenca je 130 kg a z informácií od spotrebiteľov je maximálna výška cvičiaci osoby približne 200 cm. Chrbtová opierka je pre variabilitu cvikov polohovateľná, a to v rozmedzí 0 – 45 stupňov.

Sedlová časť je skonštruovaná pevne, oceľový rám kombinuje štvorcový a tunelový prierez dielov a celkovo sa jedná o robustnú, pevnú konštrukciu. Jej hmotnosť je 36 kilogramov a poteší aj jej možnosť jednoduchého sklopenia do vertikálnej polohy, v ktorej lavička na cvičenie zaberá veľmi málo miesta. Pozor treba dať na vhodné závažia, ktoré by malo umývať priemer 30 mm.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, pevné a precízne spracovanie
Priemer tŕňa pre závažia na nohy

inSPORTline Bench Adjust

inSPORTline Bench Adjust recenzie a test

Posilňovacia lavica inSPORTline Bench Adjust je z hľadiska pomeru ceny a toho, čo dostanete, jednou z najlepších možností, ktorá sa ponúka. Možno na ňu precvičovať celé telo a zaujme tiež systém butterfly (motýlik), pre posilňovanie prsných svalov. Je nutné podotknúť, že spomínaný systém naráža v recenziách spotrebiteľov na občasné pripomienky, a to smerom k subtilnímu prevedení.

Veľmi praktická je možnosť celý set rýchlo vertikálne zložiť, potom zaberá veľmi málo miesta. Konštrukcia je vyrobená z 1,5 mm hrubej ocele, ktorá je obdĺžnikového profilu s dĺžkou strany 5 mm. Prevedenie je teda kvalitný a robustný. Lavica disponuje stojanom na vzpieračskú tyč, ktorý má prípustné zaťaženie 100 kg. Mechanizmus pre posilňovanie nôh unesie 45 kg a prvok butterfly 35 kg.

Celkovo váži táto multifunkčná posilňovacia lavička 36 kilogramov a jej rozmery v rozloženom stave sú 131 cm na dĺžku, 134 na šírku a 177 na výšku. Po zložení sú rozmery 157x134x74 cm. Stroj na cvičenie podľa normy EN 957 spadá do kategórie HC a zostava je dodávaná bez tyče a závažia, ktoré je nutné dokúpiť, a to s priemerom otvoru 30 milimetrov.

Výborný pomer cena výkon, skladateľná konštrukcia
Malá rozteč stojanu na činku

Marbo MH-L115

Marbo MH-L115 recenzie a test

Fitness lavica Marbo MH-L115 je veľmi obľúbeným fitness náčiním, ktoré by malo byť súčasťou vybavenia každého zapáleného športovca. Medzi jej najväčšie klady patrí možnosť nákladu ako v pozitívnom, tak i negatívnom smere. Táto jednoduchá možnosť prináša široké využitie na celý rad cvikov. Spotrebitelia si na nej najviac pochvaľujú veľmi dobrú stabilitu a kvalitu prevedenia.

Ide o základnú polohovacie lavicu, ku ktorej je možné dokúpiť celý rad rozširujúcich častí. Tými sú napríklad modlitebník, kladka, doraz nôh, stojan na veľkú činku, alebo adaptér pre predkopávanie. Celková hmotnosť činí iba 15,3 kilogramu, zatiaľ čo maximálne zaťaženie je až 250 kg.

Lavica v základnej podobe je určená predovšetkým pre posilňovanie s činkami a vďaka skvelému nastavenia možno vykonávať celý rad variácií. Opierka je polohovateľná v 6 pozíciách, sedadlo je polohovateľné v 3 pozíciách. Cvičiť je tak možné ako v ľahu, v sede, alebo aj na šikmej lavici. Čalúnenie je zhotovené z veľmi kvalitnej umelej kože a lepšej stabilite pomáhajú aj gumové podložky, ktoré zároveň chránia lavicu a povrch podlahy.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, kvalitná konštrukcia, dobrá stabilita
Menej zrozumiteľný návod na zostavenie

inSPORTline Vario

inSPORTline Vario recenzie a test

Lavička na cvičenie inSPORTline Vario sa radí vedľa ďalších obľúbených zostáv v tejto fitness kategórii. Je určená pre domáce použitie, a to s prehľadom napĺňa – je veľmi stabilný a kvalitne zhotovená. Z recenzií spotrebiteľov zaznievajú postrehy na jej relatívne vysoký posed, ktorý pre osoby pod 175 nie je príliš komfortné. Rovnako tak zaznieva kritika na menej prehľadný návod na zostavenie, pri ktorom je tak nutné si čiastočne vyhrať.

Ďalej je však posilňovacia lavica hodnotená len a len kladne. Je výborne variabilný, vďaka čomu ponúka priestor pre mnoho variácií posilňovanie. Operadlo je možné nastaviť v 8 polohách a polohovateľný sedák má 3 pozície nastavenia. Vhodná je pre posilňovanie paží, ramien, prsných svalov, chrbtových svalov aj brucha.

Profil, z ktorého je konštrukcia zhotovená, má silu 1,5 milimetrov a profil má rozmery 50×50 milimetrov. Stroj patrí podľa normy EN957 do kategórie HC. Celkové zaťaženie je 250 kilogramov a maximálna odporúčaná výška cvičiaci osoby je 190 cm. Pre jednoduchšiu prepravu a manipuláciu je lavica vybavená transportnými kolieskami, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Výborná stabilita i kvalita, nízka hmotnosť 20 kg, praktické transportné kolieska
Menej prehľadný návod na montáž, lavica je vyšší pre menšie postavy

HMS L 8355

HMS L 8355 recenzie a test

Šikmá lavica HMS L 8355 je obľúbená najmä pre svoju priaznivú obstarávaciu cenu a robustné, kvalitné spracovanie. Jej primárna funkcia je posilňovanie brucha, chrbta a bedier. Sekundárne na nej možno posilňovať aj hornú polovicu, a to za pomocou vinylových činiek, alebo špeciálnych gumových lán. Činky sú súčasťou balenia a majú každá hmotnosť 1,5 kilogramu.

Celková hmotnosť činí len 12 kg a veľmi príjemná, najmä pre majiteľov malých bytov, je tiež jej možnosť zloženia. Maximálna nosnosť je udávaná 100 kilogramov a o odporúčané maximálnej výške cvičenca sa bohužiaľ výrobcu nezmieňuje.

Na dĺžku má lavička 135 centimetrov, na šírku 58 centimetrov a vysoká je len 65 cm. Opora má potom dĺžku 90 centimetrov a široká je 30 cm. Úchyty sú protišmykové, aby bolo cvičenie bezpečné a pohodlnejšie. Oproti iným nedisponuje žiadnym ďalším rozširujúcim príslušenstvom, ktoré by bolo možné dokúpiť. Vzhľadom k cene sa však jedná o veľmi dobrého pomocníka pre posilňovanie určitých partií tela.

Robustná, skladná, nízka hmotnosť 12 kg, nízka obstarávacia cena
Obmedzené množstvo možných cvikov

inSPORTline Bastet

inSPORTline Bastet recenzie a test

Multifunkčná bench press lavica inSPORTline Bastet ponúka veľmi slušné posilňovanie väčšiny partií, ktoré iné modely takmer neponúknu. Práve táto všestrannosť, podporená robustnou konštrukciou a výborným spracovaním, je dôvod, prečo je u spotrebiteľov toľko obľúbená. Vzhľadom k väčším rozmerom a nemožnosti ju úplne zložiť zaberá viac miesta ako iné modely, ktoré skladacie konštrukciu ponúka.

Posilňovacia lavica ponúkne kladku pre posilňovanie chrbta, bench press, predkopávanie, zakopávanie, posilňovanie bicepsov, alebo posilňovanie chrbtových a brušných svalov. Samotná lavička s modlitebníkom je samostatnou časťou zostavy, čo umožňuje jej lepšie využitie. Stojky na bench činku s kladkou sú teda takisto samostatnou časťou stroja.

Posilňovacie náradie sa dodáva bez tyče a bez závažia. Jeho celková hmotnosť činí 44,5 kilogramu a maximálne zaťaženie je stanovené na 150 kg. Konkrétne je potom nosnosť činkového stojanu 90 kg, nosnosť posilňovača nôh 60 kg a kladky tiež 60 kg. Lavica má na dĺžku 185 centimetrov, na šírku 138 cm a na výšku 198 cm – jedná sa teda o pomerne rozmernú zostavu.

Robustná konštrukcia, multifunkčné prevedenie pre posilňovanie celého tela
Neskladná konštrukcia zaberá viac miesta ako iné modely

HMS LS7838

HMS LS7838 recenzie a test

Bench lavica HMS LS7838 je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú posilňovať v pohodlí domova, ale nechcú utrácať tisíce korún za potrebné vybavenie. Táto zostava sa skladá z celej rady posilňovacích prvkov, na ktorých zvládnete precvičiť celé telo. Dominantou je stojka pre bench press činku, ktorá má regulovateľnou výšku v rozmedzí 114 – 134 cm. Vzdialenosť medzi týmito stojanmi je potom 55 cm.

Sklon opierky je nastaviteľný až v 4 pozíciách, vďaka čomu máte k dispozícii sklon až do stupňa 25%. Ďalšie výbornou výbavou je systém na cvičenie motýlika, vďaka ktorému dobre posilníte hrudník a ramená. Na druhej strane lavice sa nachádza časť určená pre posilňovanie nôh, a to formou predkopávanie, alebo zakopávanie. Na tento prvok možno nasadiť závažie s hmotnosťou až 30 kilogramov, rovnaké zaťaženie je aj na systém butterfly.

Viacúčelová lavica má rozmery 158 cm na dĺžku, 113 na šírku a vysoká je 147 cm. Celková hmotnosť je len 22 kilogramov a konštrukcia umožňuje tiež zloženie. Držadla sú pre vyššiu bezpečnosť antisklzová a maximálne zaťaženie užívateľom je 100 kg.

Nízka obstarávacia cena, všestranné využitie vrátane bench press a butterfly
Neprehľadný návod na zostavenie, nižšia nosnosť pre užívateľa 100 kg

inSPORTline Hero

inSPORTline Hero recenzie a test

Multifunkčná posilňovacia lavica inSPORTline Hero je komplexný fitness zariadenie, na ktorom v pohodlí domova dokážete posilňovať doslova celé telo. Dominantou sú stojky na bench press, ktoré majú výbornú nosnosť 120 kilogramov a sú tak predurčené aj pre zdvíhanie vyšších váh. Taktiež posilňovač nôh má možné zaťaženie až 60 kilogramov, čo je nadpriemerná hodnota.

Nosné stojky majú slušnú rozstup 82 milimetrov a cvičenie je tak pohodlnejšie než u podobných modelov. Tŕne na závažia majú priemer 30 milimetrov, a to je potrebné brať do úvahy pri výbere kotúčov, ktoré nie sú súčasťou stroja. Celková hmotnosť potom činí 34,5 kilogramov s tým, že nosnosť je 150 kg.

Lavička na posilňovanie nie je skladací, a preto to majte na pamäti najmä, disponujete malým priestorom. Zaujímavým prvkom je časť v tvare Y pre posilňovanie izolovaného bicepsu, bohužiaľ je madlo pre bežného človeka príliš dlhé a vďaka tomu nie je tento cvik možné vykonávať so 100% efektivitou. Chrbtová opierka má 4 polohy nastavenia a polohovateľný je rovnako posilňovač nôh.

Multifunkčné prevedenie, rozšírená záruka 5 rokov
Madlo pre posilňovanie bicepsov príliš dlhé

MASTER Nemesis

MASTER Nemesis recenzie a test

Lavička na posilňovanie MASTER Nemesis je podarené fitness náčinie, ktoré dokáže posilňovať značnú časť dávok. Má veľmi nízku hmotnosť 22 kilogramov a tiež kompaktné rozmery, vďaka ktorým nezaberie veľa miesta. Doporučená výška používateľa je uvádzaná 190 centimetrov a celkové maximálne zaťaženie sa rovná 200 kilogramom.

Svalový tréning môžete vykonávať hneď na niekoľkých systémoch. Hlavnou časťou je nastaviteľný bench press s maximálnou nosnosťou 100 kg. Je výškovo nastaviteľný rovnako tak ako chrbtová opierka. Tá ponúkne celkom 3 polohy. Súčasťou je tiež modlitebník, ktorý má rozmery 24×41 centimetrov a je ľahko odnímateľný. Pre dolnej partiu tela je zostava vybavená posilňovačom nôh, ktorý funguje na princípe predkopávanie a zakopávanie. Jeho zaťaženie môže byť až 40 kg.

Výška lavice nad zemou, ktorá je potiahnutá kvalitným polstrovaním, je 53 centimetrov. Poteší tiež odborný servis. Posilňovacia lavica má v rozloženom stave 165 centimetrov, na šírku 71 centimetrov a na výšku len 116 cm.

Nízka obstarávacia cena, stabilná oceľová konštrukcia
Konštrukcia nie je skladací

Ako vybrať lavičku na cvičenie

Pri obstaranie novej posilňovacia lavice máte ako spotrebiteľ veľmi slušnú ponuku, z ktorej sa môžete vybrať. Na trhu sú k dispozícii modely základné, ale aj veľmi komplexné, na ktorých možno posilňovať doslova celé telo. Vo finále tak záleží na vašich potrebách a požiadavkách, aké na seba a fitnes náčinie máte.

Typ lavičky na cvičenie

Rovná alebo šikmá

Táto prevedení sa radí spravidla medzi tie najlacnejšie, aká môžete nájsť. Sú to naskrz jednoduché zostavy, ktoré sú určené predovšetkým pre posilňovanie s činkami, alebo vlastnou váhou. Šikmá posilňovacia lavica je určená predovšetkým pre efektívne posilňovanie brušného svalstva, alebo pre posilnenie chrbtových svalov.

Polohovacia

Určité rozšírenie prináša polohovacia lavička na cvičenie, u ktorej je možné v niekoľkých stupňoch polohovať buďto len samotné operadlo, alebo aj sedák. Prináša to rozšírenie z hľadiska možnosti posilňovania viacerými spôsobmi, alebo zvýšenie efektivity cvikov. Polohovacia lavica tiež často obsahujú časť pre predkopávanie, alebo zakopávanie – teda systém pre posilňovanie nôh. Možno k nim tiež prikupovať jednotlivé segmenty pre rozšírenie ich schopností.

Bench press lavica

Posilňovanie hrudníka a rúk na bench press lavici patrí medzi najobľúbenejšie cviky, ktoré vôbec existujú. Domáce bench press lavica je často kombinovaná s ďalšími prvkami, ktoré u tohto fitness náradia rozlišujeme. Nosnosť jej stojok býva spravidla do 120 kilogramov, preto, ak zdvíhate vyššie váhy, je dôležité si tento parameter strážiť a zaobstarať adekvátnu profesionálnu lavicu.

Scottova lavica

Scottova lavica je niekedy tiež nazývaná ako bicepsová lavička, a je určená na posilňovanie izolovaného bicepsu. Spravidla sa na ňu cvičí s obojručnou činkou a môžeme ju zaobstarať buď ako samostatný prvok, alebo ako súčasť multifunkčných posilňovacích lavíc.

Multifunkčná posilňovacia lavica

Spotrebiteľmi najobľúbenejšie prevedenie posilňovacích lavíc je práve táto multifunkčná fitness verzia. Kĺbi v sebe niekoľko častí, na ktorých možno posilňovať svaly celého tela. Môže byť vybavená kladkou na posilňovanie ramenách a chrbta, bench press stojkami, butterfly systémom a posilňovačom nôh. V kombinácii potom s polohovacími časťami lavice dokážete efektívne posilňovať hornú trup, dolný trup, brucho aj chrbát.

Zaťaženie jednotlivých prvkov

Ak ste pokročilý športovec dvíhajúce vyššej váhy (alebo sa ním plánujete stať) berte do úvahy jednotlivé prípustné zaťaženie čiastkových častí. Výrobca je spravidla v parametroch pri modeloch uvádzajú a s ohľadom na vašu vlastnú bezpečnosť je dobré ich rešpektovať. U posilňovača nôh sa domáci lavice pohybujú na hranici zaťaženie 60 kg, bench press potom 120 kg. Ak je stroj vybavený buttlerfy systémom, potom ten dosahuje maximálny zaťaženia 30 – 50 kg. V podobných hodnotách sa pohybuje aj zaťaženie kladky.

Rozmery, hmotnosť a skladnosť

V porovnaní s posilňovacie vežou je lavica na cvičenie skladným fitness vybavením. V prípade obyčajné posilňovacie lavice na brucho sa pohybujeme na polovičných rozmeroch, než ktorých dosahujú multifunkčné prevedení. U všetkých prevedení možno nájsť také modely, ktoré sa nechajú ľahko zložiť do vertikálnej pozície, v ktorej potom zaberajú veľmi málo miesta. Ak je to pre vás dôležité, rozhodne si túto vlastnosť u konkrétneho modelu vopred overte. Čo sa týka hmotnosti, nepatrí posilňovacie lavice medzi ťažké fitness zariadení. Najčastejšie sa stretnete s hmotnosťou 10 – 50 kilogramov a pozor, vždy sa jedná o údaj bez prípadného závažia.

4.3/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.