Malé spotrebiče do kuchyne,

Vyberáme pomalý hrniec – Recenzie 10 najlepších

Pomalý hrniec, ako názov samotný napovedá, slúži k pomalému varenie. To prebieha pri nízkych teplotách do 95 stupňov Celzia a trvá 3 až 10 hodín. Nemýľte si však pomalé varenie s prípravou zvanú Sous vide, kde prebieha varenie tiež niekoľko hodín, ale potraviny sú umiestnené v umelohmotnom sáčku vo vákuu.

S pomalým hrncom môžete dosiahnuť jedinečných výsledkov. Pri nízkych teplotách si suroviny uchovávajú svoje vitamíny a minerály. Mäso je touto prípravou veľmi jemné a šťavnaté, zelenina je krehká s pôvodným množstvom zdraviu prospešných látok – prípravou o žiadne nepríde. Jedlo pripravené touto technikou je veľmi kvalitný a má vysokú výživovú hodnotu, oceníte ho teda v zdravom životnom štýle aj pri redukčných a iných diétach.

Príprava jedla s hrncom na pomalé varenie je navyše veľmi jednoduchá, lebo kompletné vyvážené jedlo môžete pripraviť naraz v jednom hrnci. Na začiatku do neho vložíte suroviny, nastavíte adekvátny čas a teplotu a tým vaša práca končí. Jedlo uvarí hrniec za vás, bez vašej asistencie. Pomalé varenie je tak vhodné aj pre ľudí, ktorí nemajú čas, alebo nechcú varením tráviť väčšie množstvo času, než je nevyhnutné.

Ovládanie je jednoduché, ak je zariadenie vybavené displejom, ponúkne funkciu časovača a prehľadné nastavenie teploty. Časovač vám bude priebežne ukazovať čas do konca varenia a po skončení sa hrniec buď sám vypne, alebo sa prepne do režimu ohrevu, kedy vám jedlo bude ohrievať dovtedy, než si ho vezmete. Okrem časovača môže mať hrniec tiež odložený štart.

Zaujala vás zdravá príprava jedla, pri ktorej nie je potrebné pridávať žiadny tuk a pokrm sa pripraví sám vo vlastnej šťave? Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie pomalé hrnce a ich recenzie. Keď mu si nie ste istí správnym výberom, prejdite si pod recenziami nákupného radcu, ktorý popisuje všetky funkcie a parametre, ktoré sa u týchto produktov vyskytujú a ovplyvňujú ich.

Najlepšie pomalé hrnce – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pomalých hrncov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

Porovnanie parametrov

 Bionaire SCCPBPP605Bionaire CrockPot SCV400RDBionaire SCCPRC507BBionaire CrockPot CSC025XBionaire CrockPot Saute CSC027XBionaire CrockPot Saute CSC026XBionaire CrockPot CSC038XBionaire SC7500-050Profi Cook PC-SV 1112Bionaire CrockPot CSC046X
ČasovačÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoNieNieÁnoNie
Počet porcií74547655-2
Hmotnosť6,1 Kg3,75 Kg5,2 Kg3,75 Kg3,9 Kg3,1 Kg3,7 Kg4,2 Kg1,9 Kg2,9 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pomalých hrncov

Bionaire SCCPBPP605

Bionaire SCCPBPP605 recenzie

Pomalý hrniec Bionaire SCCPBPP605 patrí medzi najobľúbenejšie, a to vzhľadom k skvelému pomeru cena, kvalita a funkcie. Jedná sa o moderný plnohodnotný pomalý hrniec s časovačom, ktorý navyše ponúka slušný objem hrnca 5,7 litrov. Vyjadrené počtom porcií sa bavíme až o 7 porciách jedla na jedno varenie. Hrniec tak má vyšší príkon 250 Wattov, aby sa s ním varenia pohodlné i pri veľkému množstvu ingrediencií.

Spracovanie hrnca je veľmi vydarené, elegantný a v kombinácii čiernej farby a nerezu neurobí žiadne kuchyni hanbu. Veľmi praktická je varná nádoba vyrobená z keramiky. Môže sa dať ako do chladničky, tak aj do mikrovlnnej, alebo klasické rúry. Rovnako je odolná voči umývanie v umývačke, nemusíte sa teda trápiť s ručným umývaním. Prívodný kábel sa nechá odpojiť, čo zlepšuje možnosť skladovania, ktoré môže niekomu robiť problémy – rozmerovo je hrniec väčšia a má hmotnosť 6,1 Kg.

Ovládanie je veľmi jednoduché a oceníte tiež prítomnosť displeja, ktorý slúži k práci s časovačom. Časovač je veľmi praktickým doplnkom, ktorý vám uľahčí plánovanie jedál a na jeho prítomnosť si rýchlo zvyknete. Ďalej sú na ovládacom paneli tri prepínače, ktorými sa volí intenzita ohrevu. Skrze sklenenú pokrievku sa nechá príprava jedla pohodlne kontrolovať a strážiť.

Keramická nádoba vhodná aj do mikrovlnnej a klasickej rúry, mnoho funkcií

Vyššia hmotnosť 6,1 Kg

Bionaire CrockPot SCV400RD

Bionaire CrockPot SCV400RD recenzie

Bionaire CrockPot SCV400RD je štýlový hrniec na pomalé varenie, ktorý nielenže pripraví zdravé a chutné jedlo takmer bez vašej pomoci, ale aj skvele vyzerá. Hrniec sa skladá zo základne s vykurovacou jednotkou, keramického hrnca a sklenené pokrievky. Vyberateľná keramická nádoba je veľmi praktická a skvele poslúži k príprave jedla aj v mikrovlnnej, alebo klasickej rúre. Možno ju tiež bez obáv vložiť do chladničky, kde po dlhú dobu uchová jedlo chutné a čerstvé.

Tento hrniec je obľúbený predovšetkým pre svoje jednoduché ovládanie, ktoré prebieha iba pomocou jedného otočného ovládača. Tým sa nechajú navoliť celkom tri stupne varenie – dva stupne pre voľbu teploty a jeden, pre udržiavanie teplého hotového pokrmu. Objem keramické nádoby činí 3,5 litra, čo je ekvivalentom pre 4 porcie jedla. Je teda vhodný pre páry a menšie rodiny.

Príkon vykurovacieho telesa je 210 W, čo pre hrniec tejto veľkosti bohato stačí. Jeho výhoda jednoduchého ovládania je tiež jeho nevýhodou, pretože model nie je vybavený praktickým časovačom. Odložený štart a automatické vypnutie si teda budete musieť nechať odpustiť a strážiť si hrniec svojpomocne. Keramickú nádobu tiež nikdy nedávajte priamo na sporák, vysoké teploty by ju mohli nenávratne poškodiť.

Funkcia držanie teploty po skončení varenia, keramická nádoba

Menší objem hrnce 3,5 L, bez časovača a displeja

Bionaire SCCPRC507B

Bionaire SCCPRC507B recenzie

Pomalý hrniec s časovačom Bionaire SCCPRC507B je klasické prevedenie tohto moderného kuchynského spotrebiča v čiernej elegantnej farbe. Je úsporný a zvládne pripraviť mäso, zeleninu a ďalšie suroviny bez toho aby ich pripravil o arómu, vitamíny a minerály. Okrem toho je vhodný na prípravu omáčok, polievok i vývarov. Existujú aj recepty na prípravu domáceho jogurtu, ktorý sa pripraví tiež takmer sám, s vašou minimálnou pomocou.

Parametre má tento pomalý hrniec veľmi priemerné, je tak vhodný do väčšiny bežných rodín. Príkon 220 W je primeraný k veľkosti keramické nádoby, ktorá má kapacitu 4,7 litra. Vyjadrené na počty porcií je ich táto nádoba schopná uvariť až 5. Keramickú nádobu, ako je zvykom, je možné používať v klasických i mikrovlnných rúrach, nesmie sa však dostať na elektrický, ani plynový sporák. Sklenená pokrievka je veľmi praktická a cez ňu dá ľahko kontrolovať priebeh varenia.

V recenziách si spotrebitelia sťažujú len a len na kratšie prívodný kábel. Ten je však odpojiteľný a tak v prípade problému sa nechá vymeniť za podobný, ale dlhšia. Tlačidlový prepínač výkonu ponúka 3 stupne ohrevu a ďalšie tlačidlá slúžia na programovanie časovača, s ktorým sa tento hrniec stáva o dosť praktickejším spotrebičom. Rozmery má tento model 300 x 270 x 300 mm a váhu 5,2 Kg, nijako teda nevybočuje z priemeru.

Časovač s displejom, praktická keramická nádoba

Kratšie prívodný kábel

Bionaire CrockPot CSC025X

Bionaire CrockPot CSC025X recenzie

Ak máte svoju kuchyňu ladenú spotrebičmi z brúseného nerezu a chcete si zaobstarať pomalý hrniec, ktorý vám do tohto štýlu zapadne, je pre vás možnou voľbou model Bionaire CrockPot CSC025X. Pomalých hrncov z brúseného nerezu nie je na trhu veľa, a práve tým je toto prevedenie výnimočné. Keramická nádoba je dostatočne veľká až na 4 porcie jedla, vyjadrené v litroch má tento hrniec objem 3,5 litra – ideálne teda pre páry, alebo menšie rodiny.

Čo sa týka technickej stránky veci, jedná sa o základné prevedenie, ktoré sa ovláda veľmi jednoducho a to jednoduchým otáčaním jedného prepínača. Ten ponúka voľbu medzi varením, pomalým varením a ohrievaním. Absencia displeja má za následok chýbajúce časovač, ktorý dáva pomalým hrncom ďalší rozmer. Budete si tak musieť vystačiť s vlastným strážením pomalého varenia.

Keramická nádoba je vhodná okrem varenia v tomto hrnci tiež na pečenie v klasickej a mikrovlnnej rúre. Je ju tiež možné dať bezpečne do chladničky, ušetríte teda ďalšie riady, ktoré by ste museli pri přendávání jedla použiť a ďalšie misu. Keramická misa vrátane sklenenej pokrievky sa môžu tiež bezpečne umývať v umývačke riadu. S hmotnosťou 3,7 Kg patrí medzi ľahšie modely a rozmerovo sa tiež radí k menším prevedením.

Vyhotovenie z brúseného nerezu, keramická vyberateľná nádoba

Bez displeja a časovača

Bionaire CrockPot Saute CSC027X

Bionaire CrockPot Saute CSC027X recenzie

Pokročilý pomalý hrniec Bionaire CrockPot Saut CSC027X je vhodný pre všetky osoby, ktoré chcú od tohto kuchynského spotrebiča niečo viac. Tento model vám ponúka originálny dizajn, ktorý bude vyzerať skvele vo väčšine kuchyniach, a ešte k tomu skvelú varnú nádobu, ktorá je zhotovená u liateho hliníka a má povrchovú úpravu DuraCeramic.

Táto úprava sa skladá z dvojvrstvového keramického povrchu, je až 4 x pevnejšie ako teflón a je veľmi odolná proti oteru. Lepšie vedie teplo a vďaka tomu je varenie rýchlejšie. Neobsahuje tiež škodlivé látky PTFE a PFOA, vďaka čomu sú varené potraviny naozaj zdravé a samozrejme si uchovávajú všetky svoje vitamíny, minerály a zdraviu prospešné látky. Vďaka tomu, že je varná nádoba vyrobená z hliníka, môže sa na rozdiel od iných používať aj na sporákoch a to na všetkých typoch, vrátane indukčných.

Zostáva tiež samozrejme možnosť nádobu používať na pečenie v klasickej rúre, odpadá však možnosť ju vložiť do rúry mikrovlnnej. Príkon má pomalý hrniec 250 W a objem nádoby činí 6 litrov. To zodpovedá až siedmich porciám jedla, je teda vhodný do veľkých rodín na prípravu väčšieho množstva jedla. Samozrejmosťou je display, časovač a tri stupne výkonu vrátane funkcie automatického prepnutia do režimu ohrevu po skončení pomalého varenia.

Dvojvrstvový keramický povrch DuraCeramic, displej i časovač, hliníková nádoba

Vyššia obstarávacia cena

Bionaire CrockPot Saute CSC026X

Bionaire CrockPot Saute CSC026X recenzie

Hrniec na pomalé varenie Bionaire CrockPot Saut CSC026X je ďalším z radu vyspelých pomalých hrncov, ktoré majú varnú nádobu vyrobenú z liateho hliníka a sú opatrené pokročilú povrchovú úpravu DuraCeramic. Jedná sa o dvojvrstvový keramický povrch, ktorý je až 4 krát odolnejší ako teflón a dobre odoláva poškriabaniu. Naviac sa veľmi ľahko čistí a to aj napríklad v umývačke. Ďalším plusom je absencia škodlivých látok PTFE a PFOA.

Tento model v bielom prevedení vyzerá na kuchynskej linke veľmi elegantne a ponúka veľmi slušný objem varnej nádoby. Tá má priestor pre 5 litrov jedla, čo sa rovná zhruba 6 porciám. Skvele z neho tak nasýtite celú svoju rodinu a ešte zostane na dva obedy na druhý deň. Príkon je 220 W a váha je len 3,1 kilogramov.

Tento pomalý hrniec je vybavený časovačom, ktorý vám značne uľahčí varenie a dá priestor pre iné činnosti. Hrniec sa po konci varenia buď sám vypne, alebo prejde do režimu ohrevu. Varná nádoba je vhodná aj na pečenie v klasickej rúre a môžete ju aj bez obáv používať na všetkých typoch sporákoch. Výkon sa nechá prepínať v troch stupňoch – varenie na menej stupňov, viac stupňov a ohrievanie.

Vyberateľná nádoba z liateho hliníka, povrch DuraCeramic

Vyššia obstarávacia cena

Bionaire CrockPot CSC038X

Bionaire CrockPot CSC038X recenzie

Ak chcete mať pomalý hrniec s varnou nádobou vyrobenou z liateho hliníka, ale nechcú sa vám za tento kúsok kuchynského vybavenia utrácať väčšie čiastky, môžete si zaobstarať tento model, v základnom vybavení. Tomuto hrnci teda chýba displej a časovač, ktorý je pri pomalom varení veľmi užitočný. Na druhú stranu v tomto základnom prevedení je pomalý hrniec Bionaire CrockPot CSC038X veľmi jednoduchý na obsluhu, ktorú zvládne bez obáv úplne každý.

To hlavné, prečo by ste mali nad týmto hrncom uvažovať, je jeho varná nádoba vyrobená z liateho hliníka a potiahnutá povrchovou úpravou zvanú DuraCeramic. Jedná sa o dvojvrstvový keramický povrch s vysokou pevnosťou a veľmi dobrou odolnosťou voči oteru. Je 4x pevnejšie ako teflón a veľmi dobre vedie teplo, rýchlejšie sa teda dosiahne požadovaných teplôt. Nádoba je tiež vhodná na pečenie v klasickej rúre a môže byť tiež použitá na sporáku.

Sklenená pokrievka aj misa sú uspôsobené na umývanie v umývačke riadu. Objem hrnca činí 4,5 litra, čo výrobca prirovnáva k piatim porciám jedla. Jedná sa teda o priemerne veľký pomalý hrniec, ktorý má príkon 160 W. Otočným ovládačom sa nechá navoliť pomalé varenie pri nižšej teplote, pomalé varenie pri vyššej teplote alebo funkcie ohrevu.

Nádoba zhotovená z liateho hliníka a vybavená povrchovou úpravou DuraCeramic

Bez displeja a časovača

Bionaire SC7500-050

Bionaire SC7500-050 recenzie

Odlišný od všetkých ostatných, tak by sa nechal zhrnúť nasledujúci model. SC7500-050 je unikátny svojim dizajnom, ktorý dokonale poslúži aj keď nebude v prevádzke, a to ako ozdoba, či dekorácie kuchyne. Okrem výstredného prevedenie je tiež odlišný materiálom, z ktorého je vyrobená nádoba.

Nádoba je vyrobená z kameniny a vďaka nej sa jedná o najuniverzálnejší nádobu, ktorú môžete v tomto segmente zaobstarať. Možno použiť ako v klasickej a mikrovlnnej rúre, tak pre varenie na všetkých typoch sporákov. Takisto ju nevadí ani chladnička a mraznička, rovnako tak ako nemá problém s umývaním v umývačke riadu. Pokrievka je vyrobená pre zmenu z keramiky a nemá teda priehľad, čo pri pomalom varení nie je zas taký problém.

Čo sa týka ovládania a možnosťou nastavenia, jedná sa o základné prevedenie. Ovláda sa pomocou otočného kruhového ovládača, ktorý umožní zapnutie v dvoch stupňoch teploty a tiež má pozíciu ohrevu – tá sa dá použiť napríklad aj pri rautoch, kedy udrží teplé všetko, čo do nádoby vložíte a zároveň bude misa na stole pôsobiť dobre. Zamrzí absencia displeja, poťažmo teda časovača.

Vyberateľná ETC kameninová nádoba, keramická pokrievka

Bez displeja a časovača

Profi Cook PC-SV 1112

Profi Cook PC-SV 1112 recenzie

Tento pomalý hrniec je ako jeden z mála špeciálnej svojim zameraním, a to čisto na prípravu Sous Vide. V tomto spôsobe prípravy sa suroviny vákuum do plastového obalu a až následne varí – uchovajú si ešte viac sebe vlastných živiť, vitamínov a minerálov. Táto technológia je tiež veľmi citlivá na teplotu, pri ktorej sa suroviny pripravujú. Preto tento pomalý hrniec ponúka nastaviteľnú teplotu od 45, do 90 stupňov s odchýlkou iba pol stupňa.

Okrem prípravy vákuovo zabalených potravín ponúka tiež režim na prípravu jogurtov. Príprava Sous Vide je ešte náročnejšie na čas, a preto je možné hrniec nastaviť až na 72 hodín. Výrobca nešetril na vykonanie ani materiáloch a preto je hrniec zhotovený v nerezovom vyhotovení. Samotná varná nádoba je potiahnutá nepriľnavým povrchom a vo veku sa nachádza pozorovacie okienko pre prípadnú kontrolu procesu.

Objem hrnca je 8,5 litra, čo je pomerne veľká kapacita. Tomu zodpovedá aj príkon vykurovacieho telesa, ktoré má 520 W. Samozrejmosťou je display a presný časovač. Vzhľadom k tomu, že sa do tohto hrnca vkladajú suroviny vákuovo balené, nie je nutné nádobu vynímať a ani to nemožno, niektorí spotrebitelia však tento fakt vnímajú ako negatívum.

Pomalý hrniec Sous Vide, výroba jogurtu

Varná nádoba nie je vyberateľná

Bionaire CrockPot CSC046X

Bionaire CrockPot CSC046X recenzie

Ak si nie ste istí, že pomalý hrniec využijete, alebo viete, že budete pripravovať len malé množstvo jedla, môžete si zaobstarať napríklad tento základný model, ktorý boduje predovšetkým svojou nízkou cenou. Pomalý hrniec Bionaire CrockPot CSC046X má keramickú varnú nádobu a sklenenou klasickú pokrievku, cez ktorú možno ľahko kontrolovať proces varenia.

Ovládanie hrnca je veľmi ľahké, okrúhly prepínač výkonu má celkom tri polohy – 2 stupne varenie a jeden stupeň na ohrievanie. Bohužiaľ výrobca tento model nevysadili časovačom a ani teda displejom. Vzhľadom k nízkej cene sa to však nechá odpustiť. Rozmery hrnce sú 225 x 230 milimetrov a objem keramické nádoby činí 2,4 litra – to zodpovedá zhruba dvom porciám jedla.

Hrniec je teda vhodné na občasné použitie, alebo len na prípravu malého množstva jedla. Keramická nádoba môže byť sekundárne použitá na pečenie v klasickej a mikrovlnnej rúre, môže byť tiež vložená do chladničky, alebo byť umytá v umývačke riadu. Príkon zodpovedá rozmerom tohto prevedenia, takže 180 W bohato stačí.

Nízka obstarávacia cena

Malý objem hrnca 2,4 litra – 2 porcie

Ako vybrať hrniec na pomalé varenie

Výber hrnce na pomalé varenie nie je žiadna veda. Pozor si dajte, aby nedošlo k zámene za hrniec na prípravu Sous vide, čo je príprava jedla vo vákuovom plastovom vrecku. Keďže sa jedná o podobnú prípravu, zaradili sme aj jeden hrniec do recenzií. Sous vide varenia sa odlišuje ešte dlhší prípravou – až niekoľko desiatok hodín a presnejším dodržiavaním teplôt u rôznych ingrediencií. Výsledkom je ešte jemnejšie pripravený pokrm, ktorý však docenia veľmi malá časť ľudí. Väčšina z nás si vystačí s bežným pomalým hrncom, s ktorým je varenie ďaleko ľahší s podobnými výsledkami.

Príkon

Príkon je jedným z dôležitých parametrov, ktoré u hrnce na pomalé varenie rozlišujeme. Čím je hrniec objemnejšie, tým by mal mať vyšší príkon. S vyšším príkonom sa tiež nádoba rýchlejšie nahreje a tým teda o nejaký čas urýchli prípravu a samotné varenie. Podľa veľkosti pomalého hrnca začína príkon vykurovacieho telesa na približne 160 W a u tých objemnejších dosahujú tieto spotrebiče príkonu ku 250 wattom.

Materiál varnej nádoby

Materiál šasi plní predovšetkým estetickú úlohu, a preto pre výber nehrá podstatnú úlohu – buď sa vám hrniec páči, alebo nepáči. Iné už je to však pri materiáli varnej nádoby. Lacnejšie nádoby sú vyrobené z keramiky, drahšie modely z liateho hliníka a alternatívne môže byť použitý aj kamenina, ktorá má najlepšie vlastnosti zo všetkých. V samotnom hrnci plní nádoby rovnako dobrú úlohu, rozdiely sú však v ďalšom použití, kedy keramické nádoby nemôžu byť používané na sporákoch a hliníkové v mikrovlnnej rúre. Kamenina z tohto porovnania vychádza najlepšie. Môže byť totiž použitá všade, teda ako v klasickej, alebo mikrovlnnej rúre, tak i na sporákoch, a to vrátane indukčných.

Objem hrnca a počet porcií

Druhým dôležitým parametrom, na ktorý je potrebné pri výbere pozerať, je objem hrnca. Ten nám hovorí, ako je spotrebič veľký, koľko v ňom pripravíme jedlá, poťažmo pre koľko ľudí, alebo ako veľkú rodinu, je vhodný. Páry si vystačia s menším spotrebičom s objemami hrnca začínajúcich na zhruba 3 litroch. Keď mu budete najčastejšie variť pre viac ako dvoch ľudí, môžete si zaobstarať veľký pomalý hrniec, ktorý môže mať objem až 6 litrov. Niektorí výrobcovia kapacitu hrnca prevádza tiež na počet porcií, koľko v ňom pripravíte – tu je škála od 2 porcií až po 7 porcií.

Display a funkcie

Základné pomalé hrnce sú veľmi jednoduché zariadenia, ktoré majú na ovládanie iba jeden otočný gombík, ktorým sa najčastejšie volí teplota. V závislosti od modelu sú k dispozícii dva teplotné režimy, alebo môže byť nastavenie presnejšie. Ak si však priplatíte, môže mať display a s ním aj ďalšie funkcie, ktoré veľmi spríjemnia obsluhu a zaobchádzanie s ním.

S displejom je k dispozícii často tiež časovač, ktorý je u tohto druhu spotrebiča veľmi prínosný. Nastavíte si dobu, za ktorú sa má hrniec vypnúť a potom sa už o neho nestaráte – sám sa vypne, alebo prejde do režimu ohrevu. Ohrev je ďalšou funkciou, ktorú môže byť pomalý hrniec vybavený a táto funkcia zaistí ohrievanie jedla aj po konci varenia, kým si hotový pokrm nenaservírujú. Ďalej môžete používať odložený štart, pre prípad, že budete chcieť začať jedlo variť neskôr, než kedy pripravujete ingrediencie.

Hmotnosť a rozmery

Ak bojujete vo vašej kuchyni s priestorom, budú vás iste zaujímať rozmery a váha pomalých hrncov. Tie sa rovnajú podobným elektrickým spotrebičom, ktoré už napríklad v kuchyni máte. Výrobca tieto údaje u každého modelu uvádza a platí, že čím menšie má hrniec menší objem, tým sú jeho celkové rozmery, vrátane váhy, menšie. Váha sa tak pohybuje najčastejšie od troch kilogramov a dosahuje až 6 Kg.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.