Malé spotrebiče do kuchyne,

Vyberáme pomalý hrniec – Recenzie 10 najlepších

Pomalý hrniec, ako názov samotný napovedá, slúži k pomalému varenie. To prebieha pri nízkych teplotách do 95 stupňov Celzia a trvá 3 až 10 hodín. Nemýľte si však pomalé varenie s prípravou zvanú Sous vide, kde prebieha varenie tiež niekoľko hodín, ale potraviny sú umiestnené v umelohmotnom sáčku vo vákuu.

S pomalým hrncom môžete dosiahnuť jedinečných výsledkov. Pri nízkych teplotách si suroviny uchovávajú svoje vitamíny a minerály. Mäso je touto prípravou veľmi jemné a šťavnaté, zelenina je krehká s pôvodným množstvom zdraviu prospešných látok – prípravou o žiadne nepríde. Jedlo pripravené touto technikou je veľmi kvalitný a má vysokú výživovú hodnotu, oceníte ho teda v zdravom životnom štýle aj pri redukčných a iných diétach.

Príprava jedla s hrncom na pomalé varenie je navyše veľmi jednoduchá, lebo kompletné vyvážené jedlo môžete pripraviť naraz v jednom hrnci. Na začiatku do neho vložíte suroviny, nastavíte adekvátny čas a teplotu a tým vaša práca končí. Jedlo uvarí hrniec za vás, bez vašej asistencie. Pomalé varenie je tak vhodné aj pre ľudí, ktorí nemajú čas, alebo nechcú varením tráviť väčšie množstvo času, než je nevyhnutné.

Ovládanie je jednoduché, ak je zariadenie vybavené displejom, ponúkne funkciu časovača a prehľadné nastavenie teploty. Časovač vám bude priebežne ukazovať čas do konca varenia a po skončení sa hrniec buď sám vypne, alebo sa prepne do režimu ohrevu, kedy vám jedlo bude ohrievať dovtedy, než si ho vezmete. Okrem časovača môže mať hrniec tiež odložený štart.

Zaujala vás zdravá príprava jedla, pri ktorej nie je potrebné pridávať žiadny tuk a pokrm sa pripraví sám vo vlastnej šťave? Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie pomalé hrnce a ich recenzie. Keď mu si nie ste istí správnym výberom, prejdite si pod recenziami nákupného radcu, ktorý popisuje všetky funkcie a parametre, ktoré sa u týchto produktov vyskytujú a ovplyvňujú ich.

Najlepšie pomalé hrnce – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pomalých hrncov z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bionaire SCCPBPP605Sencor SPR 7200SSBionaire SCCPRC507BRussell Hobbs 22740-56Bionaire CrockPot Saute CSC027XBionaire CrockPot Saute CSC026XECG PH 6520Russell Hobbs 24180-56Steba SV 2 Sous VideSencor SPR 5500SS
ČasovačÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
Počet porcií78547674-7
Hmotnosť6,1 Kg7,1 Kg5,2 Kg2,2 Kg3,9 Kg3,1 Kg5,5 Kg3,9 Kg3,5 Kg5,6 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pomalých hrncov

Bionaire SCCPBPP605

Bionaire SCCPBPP605 recenzie a test

Pomalý hrniec Bionaire SCCPBPP605 patrí medzi najobľúbenejšie, a to vzhľadom k skvelému pomeru cena, kvalita a funkcie. Jedná sa o moderný plnohodnotný pomalý hrniec s časovačom, ktorý navyše ponúka slušný objem hrnca 5,7 litrov. Vyjadrené počtom porcií sa bavíme až o 7 porciách jedla na jedno varenie. Hrniec tak má vyšší príkon 250 Wattov, aby sa s ním varenia pohodlné i pri veľkému množstvu ingrediencií.

Spracovanie hrnca je veľmi vydarené, elegantný a v kombinácii čiernej farby a nerezu neurobí žiadne kuchyni hanbu. Veľmi praktická je varná nádoba vyrobená z keramiky. Môže sa dať ako do chladničky, tak aj do mikrovlnnej, alebo klasické rúry. Rovnako je odolná voči umývanie v umývačke, nemusíte sa teda trápiť s ručným umývaním. Prívodný kábel sa nechá odpojiť, čo zlepšuje možnosť skladovania, ktoré môže niekomu robiť problémy – rozmerovo je hrniec väčšia a má hmotnosť 6,1 Kg.

Ovládanie je veľmi jednoduché a oceníte tiež prítomnosť displeja, ktorý slúži k práci s časovačom. Časovač je veľmi praktickým doplnkom, ktorý vám uľahčí plánovanie jedál a na jeho prítomnosť si rýchlo zvyknete. Ďalej sú na ovládacom paneli tri prepínače, ktorými sa volí intenzita ohrevu. Skrze sklenenú pokrievku sa nechá príprava jedla pohodlne kontrolovať a strážiť.

Keramická nádoba vhodná aj do mikrovlnnej a klasickej rúry, mnoho funkcií
Vyššia hmotnosť 6,1 Kg

Sencor SPR 7200SS

Sencor SPR 7200SS recenzie a test

Multifunkčný hrniec na pomalé varenie Sencor SPR 7200SS zaujme svojim veľkým množstvom funkcií a programov. K dispozícii je celkom 8 prednastavených programov, z ktorých niektoré slúžia na veľmi pomalé varenie, dusenie, varenie ryže alebo na prípravu jogurtu. Pre niektorých môže byť výhodou aj režim varenia Sous-Vide, kedy prebieha príprava vo vzduchotesnom obale vo vodné kúpeli.

Vo výkone má tento pomalý hrniec vďaka príkonu 1250 W veľkú rezervu. Potešujúce je veľký objem hrnca 6 litrov, ktorý je ideálny na prípravu jedla až pre 8 osôb. Ovládací panel s niekoľkými tlačidlami dopĺňa veľký, prehľadný a podsvietený display, ktorý je podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov prehľadný.

Zaujímavosťou je aj možnosť varenia v pare, alebo funkcia Keep Warm, ktorá dokáže udržať pokrm teplý až po 10 hodín po ukončení varenia. Spolu s hrncom dodáva výrobca aj mnoho príslušenstva, ktoré sa využíva pri rôznych programoch varenia. Sú to ochranné chňapky, Sous Vide rošt, parný kôš, pokrievka a silikónová forma na pečenie.

Multifunkčný pomalý hrniec, veľké množstvo funkcií, väčší objem varnej nádoby
Nič zásadného

Bionaire SCCPRC507B

Bionaire SCCPRC507B recenzie a test

Pomalý hrniec s časovačom Bionaire SCCPRC507B je klasické prevedenie tohto moderného kuchynského spotrebiča v čiernej elegantnej farbe. Je úsporný a zvládne pripraviť mäso, zeleninu a ďalšie suroviny bez toho aby ich pripravil o arómu, vitamíny a minerály. Okrem toho je vhodný na prípravu omáčok, polievok i vývarov. Existujú aj recepty na prípravu domáceho jogurtu, ktorý sa pripraví tiež takmer sám, s vašou minimálnou pomocou.

Parametre má tento pomalý hrniec veľmi priemerné, je tak vhodný do väčšiny bežných rodín. Príkon 220 W je primeraný k veľkosti keramické nádoby, ktorá má kapacitu 4,7 litra. Vyjadrené na počty porcií je ich táto nádoba schopná uvariť až 5. Keramickú nádobu, ako je zvykom, je možné používať v klasických i mikrovlnných rúrach, nesmie sa však dostať na elektrický, ani plynový sporák. Sklenená pokrievka je veľmi praktická a cez ňu dá ľahko kontrolovať priebeh varenia.

V recenziách si spotrebitelia sťažujú len a len na kratšie prívodný kábel. Ten je však odpojiteľný a tak v prípade problému sa nechá vymeniť za podobný, ale dlhšia. Tlačidlový prepínač výkonu ponúka 3 stupne ohrevu a ďalšie tlačidlá slúžia na programovanie časovača, s ktorým sa tento hrniec stáva o dosť praktickejším spotrebičom. Rozmery má tento model 300 x 270 x 300 mm a váhu 5,2 Kg, nijako teda nevybočuje z priemeru.

Časovač s displejom, praktická keramická nádoba
Kratšie prívodný kábel

Russell Hobbs 22740-56

Russell Hobbs 22740-56 recenzie a test

Pomaly vriaci hrniec Russell Hobbs 22740-56 má nízku obstarávaciu cenu a podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov je kvalitný a výborne funkčný. Niektorí oceňujú aj jeho jednoduché ovládanie, ktoré nedisponuje žiadnymi ďalšími zbytočnosťami a robí iba to, čo sa od pomalého hrnca očakáva.

Nedisponuje teda žiadnym displejom a bohužiaľ teda ani časovačom. Celé ovládanie je riešené jedným otočným ukazovateľom, ktorý ponúka tri teplotné režimy. Svojím objemom 3,5 litra je vhodný podľa výrobca až na prípravu jedla pre 4 osoby, zo skúseností by však užívatelia občas volili objem väčší – napríklad pri príprave polievok.

Oproti iným je výhodou možnosť vybratia vnútorného hrnca pre ľahšie umývanie, hlavne je však možnosť ho používať aj na elektrickom a plynovom hrnci, čo sa hodí napríklad pri opekaní mäsa. Všetky úchyty sú z odolného plastu, má bezpečnostné protišmykové nožičky a poteší aj svetelná kontrolka zapnutia.

Lacný pomalý hrniec, jednoduché a funkčné ovládanie, vyberateľný hrniec je možné použiť na variči
Menší objem 3,5 litra

Bionaire CrockPot Saute CSC027X

Bionaire CrockPot Saute CSC027X recenzie a test

Pokročilý pomalý hrniec Bionaire CrockPot Saut CSC027X je vhodný pre všetky osoby, ktoré chcú od tohto kuchynského spotrebiča niečo viac. Tento model vám ponúka originálny dizajn, ktorý bude vyzerať skvele vo väčšine kuchyniach, a ešte k tomu skvelú varnú nádobu, ktorá je zhotovená u liateho hliníka a má povrchovú úpravu DuraCeramic.

Táto úprava sa skladá z dvojvrstvového keramického povrchu, je až 4 x pevnejšie ako teflón a je veľmi odolná proti oteru. Lepšie vedie teplo a vďaka tomu je varenie rýchlejšie. Neobsahuje tiež škodlivé látky PTFE a PFOA, vďaka čomu sú varené potraviny naozaj zdravé a samozrejme si uchovávajú všetky svoje vitamíny, minerály a zdraviu prospešné látky. Vďaka tomu, že je varná nádoba vyrobená z hliníka, môže sa na rozdiel od iných používať aj na sporákoch a to na všetkých typoch, vrátane indukčných.

Zostáva tiež samozrejme možnosť nádobu používať na pečenie v klasickej rúre, odpadá však možnosť ju vložiť do rúry mikrovlnnej. Príkon má pomalý hrniec 250 W a objem nádoby činí 6 litrov. To zodpovedá až siedmich porciám jedla, je teda vhodný do veľkých rodín na prípravu väčšieho množstva jedla. Samozrejmosťou je display, časovač a tri stupne výkonu vrátane funkcie automatického prepnutia do režimu ohrevu po skončení pomalého varenia.

Dvojvrstvový keramický povrch DuraCeramic, displej i časovač, hliníková nádoba
Vyššia obstarávacia cena

Bionaire CrockPot Saute CSC026X

Bionaire CrockPot Saute CSC026X recenzie a test

Hrniec na pomalé varenie Bionaire CrockPot Saut CSC026X je ďalším z radu vyspelých pomalých hrncov, ktoré majú varnú nádobu vyrobenú z liateho hliníka a sú opatrené pokročilú povrchovú úpravu DuraCeramic. Jedná sa o dvojvrstvový keramický povrch, ktorý je až 4 krát odolnejší ako teflón a dobre odoláva poškriabaniu. Naviac sa veľmi ľahko čistí a to aj napríklad v umývačke. Ďalším plusom je absencia škodlivých látok PTFE a PFOA.

Tento model v bielom prevedení vyzerá na kuchynskej linke veľmi elegantne a ponúka veľmi slušný objem varnej nádoby. Tá má priestor pre 5 litrov jedla, čo sa rovná zhruba 6 porciám. Skvele z neho tak nasýtite celú svoju rodinu a ešte zostane na dva obedy na druhý deň. Príkon je 220 W a váha je len 3,1 kilogramov.

Tento pomalý hrniec je vybavený časovačom, ktorý vám značne uľahčí varenie a dá priestor pre iné činnosti. Hrniec sa po konci varenia buď sám vypne, alebo prejde do režimu ohrevu. Varná nádoba je vhodná aj na pečenie v klasickej rúre a môžete ju aj bez obáv používať na všetkých typoch sporákoch. Výkon sa nechá prepínať v troch stupňoch – varenie na menej stupňov, viac stupňov a ohrievanie.

Vyberateľná nádoba z liateho hliníka, povrch DuraCeramic
Vyššia obstarávacia cena

ECG PH 6520

ECG PH 6520 recenzie a test

Slow cooker ECG PH 6520 je pomalý hrniec s veľmi zaujímavým pomerom cena/výkon. V nižšej cenovej kategórii toho ponúka skutočne veľa a jeho recenzie a skúsenosti spotrebiteľov sú pozitívne. Je ideálny na prípravu väčšieho množstva jedla, jeho objem činí 6,5 litra, čo vystačí na prípravu až 7 porcií jedál naraz.

Z tohto dôvodu je tiež ideálnym pomalým hrncom na polievky. Z praktických funkcií mu nechýba časovač, ktorý dopĺňa jednoduchý digitálny displej. K dispozícii sú tri stupne výkonu, dva stupne sú určené na varenie a tretie na ohrievanie. Po skončení režimu varenia sa navyše automaticky aktivuje práve udržiavací režim na ohrievanie.

Vonkajší plášť je tvorený ľúbivou nerezovou oceľou, ktorá sa ľahko čistí a vyzerá nadčasovo v každej kuchyni. Vnútorná časť hrnca je tvorená keramikou s čiernou glazúrou, a práve keramika môže za výbornú distribúciu tepla po celom hrnci. Príkon má adekvátne veľkosti a teda 320 wattov.

Výborný pomer cena/výkon, display aj časovač, veľký objem 6,5 litra
Nič zásadného

Russell Hobbs 24180-56

Russell Hobbs 24180-56 recenzie a test

Pomaly hrniec na pečenie Russell Hobbs 24180-56 má oproti všetkým iným typom unikátny dizajn a prevedenie. Vonkajší plášť hrnca je tvorený matným čiernym povrchom, na ktorý sa dá písať a kresliť obyčajnou kriedou. Na hrniec si môžete napísať čo ste práve uvarili, alebo naň napísať prianie či vtipný text, ak v ňom prinesiete hotový pokrm napríklad na oslavu.

Technicky sa ďalej ničím zásadným nevymyká bežným lacným hrncom na pomalé varenie. Ide o jednoduchý typ s menším objemom, ktorý nedisponuje ani displejom, ani časovačom. Otočným ovládačom si môžete iba nastaviť jeden z troch výkonnostných stupňov.

Spomínaná menšia vnútorná nádoba má objem 3,5 litra a je vhodná na prípravu jedla pre 4 osoby. Menšiemu objemu zodpovedá aj menší príkon iba 200 W. Samotný hrniec sa dá vybrať a je vyrobený z keramiky, ktorá veľmi dobre rozvádza teplo. Z produktových fotografií nie je dobre rozpoznateľná pokrievka, ale je sklenená a vďaka tomu je možné bez problémov sledovať priebeh varenia.

Unikátny dizajn a prevedenie, jednoduchá obsluha, vyberateľný keramický hrniec
Menší objem 3,5 litra

Steba SV 2 Sous Vide

Steba SV 2 Sous Vide recenzie a test

Hrniec na pomalé varenie Sous Vide Steba SV 2 je špecifický hrniec, ktorý je primárne určený na spomínanú prípravu jedál. Pri tej sa suroviny varí najčastejšie v rozmedzí 55 až 60 °C, teda je potrebná presná regulácia teploty. Tá je v tomto prípade regulovaná s rozdielom maximálne 0,5 °C, presné varenie na určenú teplotu je teda vždy zaistené.

Potraviny sú umiestnené vo vzduchotesnom vrecúšku a takto ponorené vo vode, preto je dôležitý väčší objem hrnca, ktorý je v tomto prípade 10 litrov. Aby bolo docielené rovnako presné teploty v celom objeme hrnca, zakomponoval výrobca čerpadlo, ktoré zaisťuje neustálu cirkuláciu.

Má samozrejme časovač aj display a ovláda sa jednoducho na dotykovom paneli. Prevedenie vonkajšieho plášťa v nereze pôsobí veľmi pekne, zvyšné časti sú z čierneho plastu a poteší aj priehľadné okienko vo veku hrnca. Podľa svojich testov a skúseností oceňujú spotrebitelia funkčnosť, nízku hlučnosť a spoľahlivú reguláciu teploty.

Pomalý hrniec Sous Vide, zabudované obehové čerpadlo, veľmi presná regulácia teploty
Vyššia obstarávacia cena

Sencor SPR 5500SS

Sencor SPR 5500SS recenzie a test

Pomalý hrniec s časovačom Sencor SPR 5500SS sa dá považovať za jeden z najlepších pomalých hrncov, ktorý má zároveň veľmi atraktívny pomer cena/výkon. Časovač funguje buď automaticky s prednastavenými programami, dá sa však ovládať aj manuálne. Spojený je s ním jednoduchý digitálny display, ktorý je vsadený doprostred ovládacieho panelu.

Poteší veľký objem 6 litrov, ktorý je podľa popisu výrobcu ideálny na prípravu až 7 porcií jedla. Disponuje piatimi funkciami na vyprážanie a 4 funkciami na varenie – veľmi pomalé varenie až 14 hodín, pomalé varenie 2 až 8 hodín, ďalej varením v pare alebo funkciou na prípravu jogurtov. Tu zakomponovaný časovač nesie označenie Set&Forget a okrem doby varenia umožňuje nastaviť aj presnú teplotu.

Varná nádoba je vyrobená z hliníka a hrniec je veľmi kvalitný - má 3 milimetre hrubé steny. Úplne automatickú prevádzku dopĺňa funkcia automatického predohrevu alebo funkcia Keep Warm, ktorá po skočení varenia udržuje pokrm teplý. V recenziách najčastejšie zaznievajú pozitíva smerom k úplne automatickej prevádzke, ktorá dokáže skutočne ušetriť čas.

Praktické funkcie a programy, objemný hrniec, 3 mm hrubé hliníkové steny
Nič zásadného

Najpredávanejšie pomalé hrnce

Najpredávanejšie pomalé hrnce na trhu sú tie od značiek: Bionaire CrockPot, Russell Hobbs, Sencor, De Gusto, Klarstein. Vyhľadávaný je tiež pomalý hrniec Lidl (Silvercrest), Tesla a Tefal, ale tie sú skôr medzi multifunkčnými hrncami.

Ako vybrať hrniec na pomalé varenie

Výber hrnce na pomalé varenie nie je žiadna veda. Pozor si dajte, aby nedošlo k zámene za hrniec na prípravu Sous vide, čo je príprava jedla vo vákuovom plastovom vrecku. Keďže sa jedná o podobnú prípravu, zaradili sme aj jeden hrniec do recenzií. Sous vide varenia sa odlišuje ešte dlhší prípravou – až niekoľko desiatok hodín a presnejším dodržiavaním teplôt u rôznych ingrediencií. Výsledkom je ešte jemnejšie pripravený pokrm, ktorý však docenia veľmi malá časť ľudí. Väčšina z nás si vystačí s bežným pomalým hrncom, s ktorým je varenie ďaleko ľahší s podobnými výsledkami.

Príkon

Príkon je jedným z dôležitých parametrov, ktoré u hrnce na pomalé varenie rozlišujeme. Čím je hrniec objemnejšie, tým by mal mať vyšší príkon. S vyšším príkonom sa tiež nádoba rýchlejšie nahreje a tým teda o nejaký čas urýchli prípravu a samotné varenie. Podľa veľkosti pomalého hrnca začína príkon vykurovacieho telesa na približne 160 W a u tých objemnejších dosahujú tieto spotrebiče príkonu ku 250 wattom.

Materiál varnej nádoby

Materiál šasi plní predovšetkým estetickú úlohu, a preto pre výber nehrá podstatnú úlohu – buď sa vám hrniec páči, alebo nepáči. Iné už je to však pri materiáli varnej nádoby. Lacnejšie nádoby sú vyrobené z keramiky, drahšie modely z liateho hliníka a alternatívne môže byť použitý aj kamenina, ktorá má najlepšie vlastnosti zo všetkých. V samotnom hrnci plní nádoby rovnako dobrú úlohu, rozdiely sú však v ďalšom použití, kedy keramické nádoby nemôžu byť používané na sporákoch a hliníkové v mikrovlnnej rúre. Kamenina z tohto porovnania vychádza najlepšie. Môže byť totiž použitá všade, teda ako v klasickej, alebo mikrovlnnej rúre, tak i na sporákoch, a to vrátane indukčných.

Objem hrnca a počet porcií

Druhým dôležitým parametrom, na ktorý je potrebné pri výbere pozerať, je objem hrnca. Ten nám hovorí, ako je spotrebič veľký, koľko v ňom pripravíme jedlá, poťažmo pre koľko ľudí, alebo ako veľkú rodinu, je vhodný. Páry si vystačia s menším spotrebičom s objemami hrnca začínajúcich na zhruba 3 litroch. Keď mu budete najčastejšie variť pre viac ako dvoch ľudí, môžete si zaobstarať veľký pomalý hrniec, ktorý môže mať objem až 6 litrov. Niektorí výrobcovia kapacitu hrnca prevádza tiež na počet porcií, koľko v ňom pripravíte – tu je škála od 2 porcií až po 7 porcií.

Display a funkcie

Základné pomalé hrnce sú veľmi jednoduché zariadenia, ktoré majú na ovládanie iba jeden otočný gombík, ktorým sa najčastejšie volí teplota. V závislosti od modelu sú k dispozícii dva teplotné režimy, alebo môže byť nastavenie presnejšie. Ak si však priplatíte, môže mať display a s ním aj ďalšie funkcie, ktoré veľmi spríjemnia obsluhu a zaobchádzanie s ním.

S displejom je k dispozícii často tiež časovač, ktorý je u tohto druhu spotrebiča veľmi prínosný. Nastavíte si dobu, za ktorú sa má hrniec vypnúť a potom sa už o neho nestaráte – sám sa vypne, alebo prejde do režimu ohrevu. Ohrev je ďalšou funkciou, ktorú môže byť pomalý hrniec vybavený a táto funkcia zaistí ohrievanie jedla aj po konci varenia, kým si hotový pokrm nenaservírujú. Ďalej môžete používať odložený štart, pre prípad, že budete chcieť začať jedlo variť neskôr, než kedy pripravujete ingrediencie.

Hmotnosť a rozmery

Ak bojujete vo vašej kuchyni s priestorom, budú vás iste zaujímať rozmery a váha pomalých hrncov. Tie sa rovnajú podobným elektrickým spotrebičom, ktoré už napríklad v kuchyni máte. Výrobca tieto údaje u každého modelu uvádza a platí, že čím menšie má hrniec menší objem, tým sú jeho celkové rozmery, vrátane váhy, menšie. Váha sa tak pohybuje najčastejšie od troch kilogramov a dosahuje až 6 Kg.

4.3/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.