Dielňa,

Kapovacie a pokosové píly: Test, recenzie najlepších

Doba, kedy museli domáci majstri pre rezanie materiálu pod uhlom zložito materiál upínať, rezať na viackrát a vo finále ešte rez začisťovať a pilovať, je už našťastie preč. S nástupom elektrických píl sa zo zhotovovanie uhlových rezov stáva jednoduchý úkon. V poslednej dobe sa do dielní a rúk domácich majstrov čoraz častejšie dostáva pokosová píla.

Pokosová píla spadá vo svojej podstate do kategórie okružných píl – veľký ozubený kotúč, často vyrobený z pevného karbidu, je priamo poháňaný elektromotorom, s ktorým je umiestnený na pohyblivom ramene. Toto rameno býva výsuvné – pre umožnenie dlhých rezov a tiež naklápacie na ľavú i pravú stranu. Najčastejšie sa stretneme s možným náklonom až do uhla 45°.

Toto pohyblivé rameno je umiestnené na pevné kovové, alebo hliníkové základni, ktorá tvorí podstavec celého zariadenia. Podstavec býva tiež natáčanie a rovnako ako rameno, najčastejšie do uhla 45°. Ako teda z tohto krátkeho popisu vyčítate, manévrovacie schopnosti týchto píl sú úctyhodné. Najlepšia pokosová píla dokáže urobiť na milimeter presné rezy a vďaka aretačným upínákům a dorazom aj na viacerých obrábaných kusoch. To všetko za relatívne vysokej bezpečnosti a minimálne fyzickej námahy.

Túto slušnú variabilitu rezu ešte vylepšuje kapovacia píla, ktorá vie všetko spomínané a navyše je ďalej schopná rezať pod uhlom v dvoch rovinách. Z opisu vyššie je jasné, že kapovacie a pokosové píly sú vhodné pre presné rezy ako kolmé, tak uhlové. Časť modelov renomovaní výrobcovia osadzujú laserom, pre zobrazenie línie rezu ešte než k nemu priamo dôjde. Stretnúť sa dá tiež so zabudovaným LED osvetlením, ktoré oceníte najmä v prípade horších svetelných podmienok vo vašej dielni.

Okrem dreva dokáže pokosová píla s vhodný kotúčom rezať tiež plast, laminát, dlaždice, alebo napríklad hliník. Priamo robená je pre výrobu domáceho nábytku, výrobu rámčekov, vonkajšieho nábytku, krátenie lát či drevených profilov všetkého druhu.

Keďže nepatrí medzi zažitá zariadení, pripravili sme pre vás na konci článku nákupného radcu, ktorý stojí rozhodne za to pred obstaraním tohto druhu píly prečítať. Popisujeme v ňom základné parametre a vlastnosti, ktoré by ste mali poznať. Takisto prinášame recenzie najlepších pokosových píl, ktoré sme pre vás na základe parametrov a testov spotrebiteľov vybrali.

Najlepšie pokosové píly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pokosových pil z testov a hodnotení pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Metabo KGS 254 MGüde GRK 210/300Einhell TE-SM 2534Metabo KGS 216 MGüde GRK 250/300Scheppach HM 100 MPGüde GFO 1401WOLPERTECH WT-KS 190EXTOL Craft 405441Güde GMT 355
Hĺbka prierezu 90°92 mm70 mm90 mm65 mm70 mm90 mm52 mm45 mm84 mm115 mm
Hĺbka prerezu 45°47 mm35 mm47 mm36 mm40 mm47 mm25 mm15 mm81 mm-
PosuvÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieÁnoNie
Hmotnosť16,3 Kg13,5 Kg19,7 Kg17 Kg20,5 Kg15,5 Kg26 Kg4 Kg20 Kg22 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pokosových píl

Metabo KGS 254 M

Metabo KGS 254 M recenzie a test

Skvelým pomerom ceny a kvality pre domácich majstrov sa vyznačuje elektrická pokosová píla Metabo KGS 254 M. Elektromotor má príkon 1450 W a výrobcu pílu osadil rezným kotúčom s priemerom 254 milimetrov. S ním dosahuje píla 4500 otáčok vo voľnobežnom chode. Pílový kotúč je tiež chránený praktickým priehľadným krytom, ktorý sa automaticky odsúva pri pohybe nad rezaný materiál.

Průřeznost je na veľkosť tohto kotúče veľmi dobrá a pri kolmých rezoch dosahuje 92 milimetrov a pri reze pod uhlom 45° 47 milimetrov. Píla je vybavená funkčným pojazdom a preto nie je problém rezať aj dlhšie veci, ako sú široké laty, palubovky, alebo dosky. Pri kolmom reze tak odrežete až 305 milimetrov a pod uhlom 205 milimetrov.

Píla sa s váhou 16,3 kilogramu nechá považovať za kompaktný a je vybavená stabilným podstavcom z hliníkového tlakového odliatku. Pokosová píla je ďalej vybavená integrovaným systémom na záchyt prachu a pilín, laserovým lúčom pre zobrazenie línie rezu a tiež LED prisvetlením, ktoré sprehľadní pracovný priestor. Pracovnú dosku si môžete tiež ľahko rozšíriť integrovanými podperami a bez problémov tak pracovať aj s rozmernejším materiálom.

Výborné spracovanie, laser a LED osvetlenie
Naklápanie iba na jednu stranu

Güde GRK 210/300

Güde GRK 210/300 recenzie a test

Robustná radiálna pokosová píla Güde GRK 210/300 zaujme na prvý pohľad svojou priaznivou cenou a vysokým príkonom, ktorý má hodnotu 1900 W. Nízka cena je vykúpená čiastočne menším priemerom rezného kotúča, ktorý má 210 milimetrov. V tejto kombinácii dosahuje až piatich tisíc otáčok za minútu a poradí si bez problémov s rezaním dreva, laminátu, plastu i hliníkových zliatin.

Güde je vybavená posuvom kotúče, ktorý jazdí po dvoch mohutných tyčiach. V jeho dôsledku je tak možné rezať i rozmernejšie materiály. Konkrétne pri kolmom reze píla odreže až 290 mm a pod uhlom 45° 205 mm. Prerez je ovplyvnený menším kotúčom a má hodnotu 70 milimetrov, respektíve 35 milimetrov pod uhlom rezu 45°.

Užívateľskému komfortu pomáha ergonomicky tvarovaná rukoväť a dlho životnosť pílového kotúča obstaráva spekaný karbid, z ktorého je vyrobený. Podstavec je vyrobený z ľahkého, ale pevného hliníka a ďalej s pokosovú pílou dostanete výsuvné bočné opierky, ochranný kryt kotúča alebo svorku na upevnenie rezaného materiálu.

Vysoký príkon, priaznivá cena
Horšie regulácia hĺbky rezu

Einhell TE-SM 2534

Einhell TE-SM 2534 recenzie a test

Ak pokukujete po lepšie vybavené pokosové píle, vašej pozornosti by nemala ujsť píla Einhell TE-SM 2534, so slušným príkonom elektromotora 1800 W. Pokosová píla je konštruovaná na kotúč s priemerom 250 milimetrov a dokáže pracovať v otáčkach až 5100 ot. / Min. Robustné a precízne prevedenie z kvalitných materiálov má za následok vyššiu hmotnosť, ktorá činí 19,7 Kg.

Píla má presne nastaviteľné uhly rezu a to v dvoch rovinách ako aj ďalšie modely. Využiť môžete tiež ingerovaného laseru, ktorý je vám k dispozícii pre rýchle a presné rezy. Vo výbave nechýba ani obľúbené LED osvetlenie pracovnej plochy alebo funkcie SoftStart, ktorá má za následok plynulé spustenie pílového kotúča. O tom, že je Einhell TE-SM 2534 skvele vybavená ďalej svedčí rozšíriteľná pracovná plocha, alebo integrovaný držiak pre uloženie kábla.

Čo sa týka toho hlavného, rezného výkonu, je na tom model tiež veľmi slušne. Prierezy sú pri 90° / 45° 90 milimetrov a 47 milimetrov a dĺžky uskutočniteľných rezov sú 310 milimetrov a 205 milimetrov. Týmto skvelým hodnotám vďačí píla Einhell veľkému kotúčmi a integrovanému systému posuvu rezného kotúča.

Výkonná a dobre vybavená, priaznivá cena
Vyššia hmotnosť

Metabo KGS 216 M

Metabo KGS 216 M recenzie a test

Pokosová píla s pojazdom Metabo KGS 216 M je ideálnou voľbou pre všetkých domácich majstrov a amatérske stolára. Preukazuje sa precíznym prevedením a dostatočným výkonom na väčšinu domácich potrieb. O presné a precízne rezy bez vytrhávania sa stará rezný kotúč s priemerom 216 milimetrov a 5000 otáčkami za minútu. Ten poháňa moderný elektromotor, ktorý má príkon 1200 W.

Svojimi reznými výkony sa radí medzi slabšie modely a to kvôli menšiemu kotúčmi. Prierez je pri 90° 65 milimetrov a pri 45° 36 milimetrov. Zabudovaný pojazd kotúča má za následok možnosť vykonať dlhé neprerušované rezy, ktoré majú hodnotu 305 milimetrov a 205 milimetrov v prípade reze pod uhlom 45°.

Mimo pílového kotúča z tvrdokovu sa 40 ostrými zubami dostanete tiež zabudovaný záchytný systém na prach a piliny. Podľa recenzií používateľov by však mohol fungovať efektívnejšie. Namiesto neho však môžete pripojiť bežný vysávač, ktorý účinnosť o dosť zvýši. Hmotnosť zostavy je 17 kilogramov a dĺžka napájacieho kábla sú rovné dva metre. V balení je tiež integrované rozšírenie stola, skracovacie doraz či materiálová úpinka.

Precízne prevedenie, presné rezy vďaka laseru
Menšia účinnosť zabudovaného odsávania

Güde GRK 250/300

Güde GRK 250/300 recenzie a test

Pokosová a kapovacia píla Güde GRK 250/300 je tým správnym modelom pre tých z vás, ktorí nechcú utrácať väčšie množstvo peňazí a zároveň vyberajú pílu s podstavcom, respektíve s vlastným pracovným stolom na robustných nohách. Táto konštrukcia má niekoľko výhod – pílu ľahko presuniete tam, kde nebude aktuálne prekážať a nezaberá priestor na vašom súčasnom pracovnom stole.

Príkon elektromotora činí 1900 W a pracuje s pílovými kotúčmi s priemerom 250 milimetrov. Napriek tomuto veľkému kotúču má však menší rezný výkon, pri kolmom reze prierez 70 mm a dorez 305 mm a pri reze pod 45° uhlom 40 mm a 205 mm. Ako pílové rameno, tak pracovný stôl je otočný, respektíve naklápacie a to až do spomínaného uhla 45°.

Hladina hluku dosahuje 107 dB a otáčky kotúča dosahujú až 5000 ot. / min. Podstavec je vyrobený z pevnej zliatiny hliníka, je doplnený rozširujúcimi ramenami a svorkou pre pevné upevnenie rezaného materiálu. S týmto modelom pokosovej píly zvládnete rezať samozrejme drevo, drevené profily, laminát či plasty a to presne, rýchlo a efektívne.

Robustný podstavec vrátane nôh
Vzhľadom k veľkému kotúču menší rezný výkon

Scheppach HM 100 MP

Scheppach HM 100 MP recenzie a test

Ak našim recenziám z pohľadu príkonu niektorá pokosová píla dominuje, jedná sa jednoznačne o model Scheppach HM 100 MP. Pracovný nástroj s príkonom elektromotora 2150 W má dostatok síl na akokoľvek tvrdé drevo, či iný hutný materiál. Pracuje s kotúčmi s priemerom 255 milimetrov a zvláda 4500 otáčok za minútu pri voľnobehu.

Samozrejmosťou je prítomnosť posuvu pílového kotúča, vďaka ktorému má dĺžku rezu 305 milimetrov a 215 milimetrov pod uhlom 45 °. Hĺbka prerezu je tiež slušná a má hodnotu 90 milimetrov pri reze kolmo a 47 milimetrov pri reze pod uhlom. Hmotnosť sa zastavila na 15,5 kilogramoch, čo je hodnota patriaci medzi tie menšie. Aby stroj odviedol pri akomkoľvek materiálu skvelú prácu, je vybavený dvoma rýchlosťami.

Píla je vybavená kvalitným laserovým lúčom, ktorý presne ukáže, kadiaľ povedie rez v nastavení, ktoré aktuálne máte. Integrovaný prachový sáčok tiež poteší a navyše odoláva aj iskrám pre prípad, že by ste vymenili kotúč a rezali kovové materiály.

Silný elektromotor s príkonom 2150 W
Slabší účinnosť zachytávanie pilín a prachu

Güde GFO 1401

Güde GFO 1401 recenzie a test

Ak chcete do svojej dielne viacúčelovú pokosovú / kapovaciu pílu, ktorú nemusíte umiestňovať na svoj pracovný stôl, ale stojí sama na svojom vlastnom, mohla by vás zaujať práve Güde GFO 1401. Elektrická píla s príkonom 1400 W a priemerom kotúča píly 210 milimetrov je ako stvorená pre všetkých domácich majstrov a nenáročných užívateľov.

Prerez má hodnotu 52 mm a 25 mm pri šikmom reze, dĺžka rezu je 120 milimetrov a 85 milimetrov pri reze pod 45 °. Nejedná sa o žiadne prevratné hodnoty, chýba tiež posuvný systém, ktorý má za následok popísanú krátku dĺžku rezu. Počet otáčok je 5000 za minútu a s týmito všetkými hodnotami je nástroj určený prevažne menej náročným užívateľom.

V našom teste je však zaradený z dôvodu, že má v podstavci štyri pevné nohy, vďaka ktorým dokáže stáť samovoľne a kdekoľvek. Pílu si teda môžete ľahko preniesť na stavbu, na záhradu, či kamkoľvek inam, kde ju aktuálne budete potrebovať. Rám je vyrobený z masívnej liatiny a vďaka transportným kolieskam nebude presun naozaj žiadnym problémom.

Prevedenie s otočným pracovným stolom
Menšie rezný výkon, absencia posuvu

WOLPERTECH WT-KS 190

WOLPERTECH WT-KS 190 recenzie a test

Pokiaľ chcete vyložene cestovné prevedenie pokosové píly, môžete popremýšľať nad týmto modelom WT-KS 190 od výrobcu Wolpert. S hmotnosťou iba 4 kilogramy ju nie je naozaj žiadny problém naložiť do kufra vozidla a previesť kamkoľvek potrebujete. Príkon má hodnotu 800 W a priemer kotúča je púhych 190 milimetrov, avšak aj s ním dokáže píla slušné veci.

Otáčky dosahujú pomerne veľké hodnoty – 5500 ot./min a hĺbka prerezu pri kolmom reze je 45 milimetrov a pri položení pod uhol 45° 15 mm. Dĺžka rezu dosahuje 110 milimetrov, respektíve 80 milimetrov pod uhlom. Jednoduché a ľahkej konštrukcii chýba posuvný systém, vďaka ktorému je obmedzená dĺžka rezu. Táto absencia spolu s hliníkovým rámom však majú okrem iného za dôsledok onú veľmi príjemne nízku hmotnosť.

K píle je dodávaný tiež záchytný vak na piliny a prach spolu so svorkou na uchytenie obrábaného materiálu. Priemer pre zberný vak činí 35 milimetrov, čo je hodnota väčšiny vysávačových hadíc a preto pre väčšiu účinnosť môžete práve vysávač na záchyt prachu a pilín použiť. Ergonomicky tvarovaná rukoväť spolu s krytom kotúča pomáhajú vyššej bezpečnosti a pohodlnosti pri práci.

Nízka cena, malá hmotnosť
Absencia posuvu

EXTOL Craft 405441

EXTOL Craft 405441 recenzie a test

EXTOL Craft 405441 je typickým zástupcom praktické pokosovej píly pre časté používanie. Okrem dobrých parametrov sa vyznačuje tiež zaujímavým pomerom cena / výkon – elektromotor píly má príkon 1800 W a priemer rezného kotúča, ktorým je píla osadená, má hodnotu 255 milimetrov.

Výrobca tento model dodáva s podstavcom, respektíve pracovným stolíkom, na ktorom je samotná píla usadená. Vďaka tomu vám nebude táto kapovacia píla prekážať na vašom súčasnom ponku. Keďže je stôl vyrobený z kvalitnej ocele, premieta sa do celkovej hmotnosti zostavy, ktorá tak činí 20 kg. So stabilným stojanom nie je problém pílu kamkoľvek premiestniť a využiť ich schopností úplne všade, kde je elektrina.

Rezný výkon má veľmi dobré hodnoty, pri kolmom reze prereže až 84 milimetrov a pri reze pod naklopením 45° až 81 mm. Dĺžka rezu vďaka výsuvnému ramene je 295 milimetrov a 205 milimetrov v prípade rezu pri 45°. K vyššiemu užívateľskému komfortu prispieva vstavaný laser, alebo vak na automatický zber pilín a prachu.

Pracovný stôl, laser a slušný výkon
Vyššia hmotnosť

Güde GMT 355

Güde GMT 355 recenzie a test

Špeciálnym zástupcom stolové pokosovej píly na rezanie železa, trubiek, plochých aj okrúhlych materiálov z hliníka a neželezných kovov je Güde GMT 355. Tento pracovný nástroj má príkon 2000 W a nadpriemerne veľký rezný kotúč, ktorý má priemer 355 milimetrov. S ním zvláda až 3900 otáčok za minútu a váži 22 kilogramov.

Keďže sa jedná o špeciálnu pokosovú pílu, má svoje určité špecifiká. Medzi tie najviditeľnejšie patrí absencia posuvu a tiež absencia akéhokoľvek rezu pod uhlom – či už vertikálnym, alebo horizontálnym. V priamom a kolmom reze dosahuje však dobrého prierezu 115 tí milimetrov a nezabúdajte, že sa stále bavíme o kovových materiáloch.

V ďalšej výbave nájdeme aretáciu vretena pre jednoduchú a rýchlu výmenu kotúča a zverák pre rýchle a bezpečné upnutie rezaného materiálu. Keďže pri rezaní kovu je potreba ďaleko väčšieho výkonu a vznikajú nebezpečnejšie kovové špony, celé zariadenie, vrátane ochranného krytu, je vyrobené z plechov a kvalitných kovov.

Pokosová píla na kov
Absencia rezu pod uhlami

Ako vybrať pokosovú pílu

Základné rozhodnutie je medzi hobby a profesionálne pokosovú pílou. Pre občasné kutilské práce a rezanie menších drevených polotovarov si plne vystačíte s pílou s menším príkonom, menším kotúčom a menším výkonom čo sa týka hĺbky rezu a dĺžky rezu. Keď mu budete používať pílu častejšie, alebo vám bude slúžiť pre komerčné využitie, rozhodne sa hľadajte výkonnejších modeloch, ktoré vám okrem lepších parametrov a vyššieho výkonu ponúknu aj rad doplnkov, zvyšujúce efektivitu a uľahčujúce každodennú prácu.

Príkon a polohovanie

Každá elektrická pokosová píla musí mať dohľadateľnú hodnotu príkonu. Príkon nám hovorí ako silný elektromotor píla má, ako veľmi je teda výkonná. Pre seriózne používanie by ste nemali kupovať píly s príkonom menším, než je 1000 W. Do 1500 W sa pohybujú pokosovej píly pre hobby kutilov a od 1500 W vyššie sa už pohybujeme medzi silnými pílami, ktoré možno radiť medzi profesionálne nástroje.

Polohovanie pílového kotúča sa pohybuje v troch osiach. Základný je posuv po pohyblivom ramene smerom dopredu a dozadu – v popise pil označovaný ako posuv, alebo výsuvné rameno. Táto možnosť polohovania rozhoduje o tom, ako dlhý rez je píla schopná vykonať.

Zvyšné dve polohovacie osi sú osi uhlové – horizontálne a vertikálne. Ako jedno tak druhé polohovanie je v drvivej väčšine možné postupne nastaviť až do uhla 45 °. Natáčanie píly vľavo a vpravo prebieha vrátane celého ramena upevneného v podstavci zariadení. Poklápění pílového kotúča prebieha v rámci ramena, na ktorom je upevnený pílový kotúč a elektromotor.

Priemer kotúča a počet otáčok

Priemer kotúča, sila a počet otáčok sú spojité nádoby. Čím je radiálna pokosová píla výkonnejší, tým väčšinou disponuje kotúčom väčšieho priemeru a tým pádom má menej otáčok za minútu. Priemery malých kotúčov začínajú na 200 až 216 milimetroch kým tie najväčšie bežne používané kotúče majú priemer až 255 milimetrov. S veľkosťou kotúča sa spája hlavne hĺbka rezu, sekundárne potom dĺžka rezu, ktorá je tiež závislá na možnostiach posuvu. Otáčky sa vo vyššie spomenutej závislosti pohybujú zhruba od 4500 otáčok za minútu po 5500 otáčok za minútu a sú teda určitým ďalším vodítkom výkonnosti.

Hĺbka a dĺžka rezu

Kým hĺbka rezu je závislá výhradne na veľkosti a možnostiach rezného pílového kotúča, dĺžka rezu je ešte závislá od prítomnosti posuvu pokosové píly, prípadne jeho možností. Obe hodnoty sa udávajú v milimetroch a sú dôležitými parametrami pre výber v závislosti na tom, aké veľké materiály mienite na píle spracovávať.

Obe hodnoty výrobcovia udávajú pod uhlom 90° a 45°. Býva to základná východisková poloha píly a jej medzné poloha, ktoré je možné poklopením dosiahnuť. Kolmé prierezy sa pohybujú od cca 50 mm do 100 mm a prierezy pod 45° od cca 30 milimetrov po 80 milimetrov. Dĺžky rezu sú pomerne rozdielne model od modelu a okrem veľkosti kotúča závisí predovšetkým na spomínané možnosti posuvu.

Výbava a doplnky

Kombinovaná pokosová a stolná píla ponúka komfort v podobe vlastného stola, alebo aspoň podstavce vybaveného robustnými nohami. Pokosová píla vám potom v tomto prípade nebude brať priestor na ponku, či pracovnom stole, a navyše stôl môžete ľahko kamkoľvek presunúť, bez potreby podstavec prirábať skrutky do pracovnej dosky.

Ďalšie možná výbava, s ktorou sa môžete stretnúť, číta záchytný vrece na piliny, dorazy, úpinky materiálu či praktické rozšírenie stola, ktoré sa hodí pri práci s dlhým materiálom. Vrece na piliny môžete vymeniť za vysávač, alebo odsávacie zariadenie a zvýšiť tým efektivitu zachytávanie pilín a prachu.

Medzi doplnky patria laser a LED prisvetlenie. Laserové ukazovadlo premietne na materiál líniu rezu presne takú, akú vykonáte v aktuálnom nastavení pílového kotúča. Vizualizácia rezu ešte pred začatím je viac než praktická a často odovzdajte chybne vedenému rezu. LED prisvetlenie dokonale osvieti rezaný priestor a pomáha teda vyššiemu pracovnému komfortu.

Hmotnosť a hlučnosť

Čím je pokosová píla drahšia, výkonnejšie a prepracovanejšie, tým máva spravidla menšiu hmotnosť a tiež hlučnosť. Údaje sa však líšia model od modelu a nemožno robiť predsudky len na základe obstarávacej ceny. Hmotnosť sa pohybuje od priemerne 10 tich kilogramov a končí na 25 kilogramoch. Hlučnosť osciluje okolo hodnoty 100 decibel – vždy odporúčame nosiť bezpečnosťou slúchadlá a chrániť si tak svoj zmyslový orgán.

4.5/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.