Dielňa,

Kapovacie a pokosové píly: Test, recenzie najlepších

Doba, kedy museli domáci majstri pre rezanie materiálu pod uhlom zložito materiál upínať, rezať na viackrát a vo finále ešte rez začisťovať a pilovať, je už našťastie preč. S nástupom elektrických píl sa zo zhotovovanie uhlových rezov stáva jednoduchý úkon. V poslednej dobe sa do dielní a rúk domácich majstrov čoraz častejšie dostáva pokosová píla.

Pokosová píla spadá vo svojej podstate do kategórie okružných píl – veľký ozubený kotúč, často vyrobený z pevného karbidu, je priamo poháňaný elektromotorom, s ktorým je umiestnený na pohyblivom ramene. Toto rameno býva výsuvné – pre umožnenie dlhých rezov a tiež naklápacie na ľavú i pravú stranu. Najčastejšie sa stretneme s možným náklonom až do uhla 45°.

Toto pohyblivé rameno je umiestnené na pevné kovové, alebo hliníkové základni, ktorá tvorí podstavec celého zariadenia. Podstavec býva tiež natáčanie a rovnako ako rameno, najčastejšie do uhla 45°. Ako teda z tohto krátkeho popisu vyčítate, manévrovacie schopnosti týchto píl sú úctyhodné. Najlepšia pokosová píla dokáže urobiť na milimeter presné rezy a vďaka aretačným upínákům a dorazom aj na viacerých obrábaných kusoch. To všetko za relatívne vysokej bezpečnosti a minimálne fyzickej námahy.

Túto slušnú variabilitu rezu ešte vylepšuje kapovacia píla, ktorá vie všetko spomínané a navyše je ďalej schopná rezať pod uhlom v dvoch rovinách. Z opisu vyššie je jasné, že kapovacie a pokosové píly sú vhodné pre presné rezy ako kolmé, tak uhlové. Časť modelov renomovaní výrobcovia osadzujú laserom, pre zobrazenie línie rezu ešte než k nemu priamo dôjde. Stretnúť sa dá tiež so zabudovaným LED osvetlením, ktoré oceníte najmä v prípade horších svetelných podmienok vo vašej dielni.

Okrem dreva dokáže pokosová píla s vhodný kotúčom rezať tiež plast, laminát, dlaždice, alebo napríklad hliník. Priamo robená je pre výrobu domáceho nábytku, výrobu rámčekov, vonkajšieho nábytku, krátenie lát či drevených profilov všetkého druhu.

Keďže nepatrí medzi zažitá zariadení, pripravili sme pre vás na konci článku nákupného radcu, ktorý stojí rozhodne za to pred obstaraním tohto druhu píly prečítať. Popisujeme v ňom základné parametre a vlastnosti, ktoré by ste mali poznať. Takisto prinášame recenzie najlepších pokosových píl, ktoré sme pre vás na základe parametrov a testov spotrebiteľov vybrali.

Najlepšie pokosové píly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pokosových pil z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Metabo KGS 254 MHikoki C12RSH2WAZEinhell TE-SM 2534Metabo KGS 216 MMakita LS1219LScheppach HM 140 LGüde GFO 1401PARKSIDE PZKS 2000Bosch GCM 12 GDLGüde GMT 355-2.2
Hĺbka prierezu 90°92 mm105 mm90 mm65 mm102 mm105 mm52 mm65 mm104 mm125 mm
Hĺbka prerezu 45°47 mm105 mm47 mm36 mm107 mm105 mm25 mm38 mm104 mm100 mm
PosuvÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieNie
Hmotnosť16,3 Kg27 Kg19,7 Kg17 Kg29,5 Kg20,8 Kg26 Kg12,15 Kg32,1 Kg15,3 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pokosových píl

Metabo KGS 254 M

Metabo KGS 254 M recenzie a test

Skvelým pomerom ceny a kvality pre domácich majstrov sa vyznačuje elektrická pokosová píla Metabo KGS 254 M. Elektromotor má príkon 1450 W a výrobcu pílu osadil rezným kotúčom s priemerom 254 milimetrov. S ním dosahuje píla 4500 otáčok vo voľnobežnom chode. Pílový kotúč je tiež chránený praktickým priehľadným krytom, ktorý sa automaticky odsúva pri pohybe nad rezaný materiál.

Průřeznost je na veľkosť tohto kotúče veľmi dobrá a pri kolmých rezoch dosahuje 92 milimetrov a pri reze pod uhlom 45° 47 milimetrov. Píla je vybavená funkčným pojazdom a preto nie je problém rezať aj dlhšie veci, ako sú široké laty, palubovky, alebo dosky. Pri kolmom reze tak odrežete až 305 milimetrov a pod uhlom 205 milimetrov.

Píla sa s váhou 16,3 kilogramu nechá považovať za kompaktný a je vybavená stabilným podstavcom z hliníkového tlakového odliatku. Pokosová píla je ďalej vybavená integrovaným systémom na záchyt prachu a pilín, laserovým lúčom pre zobrazenie línie rezu a tiež LED prisvetlením, ktoré sprehľadní pracovný priestor. Pracovnú dosku si môžete tiež ľahko rozšíriť integrovanými podperami a bez problémov tak pracovať aj s rozmernejším materiálom.

Výborné spracovanie, laser a LED osvetlenie
Naklápanie iba na jednu stranu

Hikoki C12RSH2WAZ

Hikoki C12RSH2WAZ recenzie a test

Robustná radiálna pokosová píla Hikoki (Hitachi) C12RSH2WAZ je podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov veľmi kvalitná a pevná pokosová píla. Vybavená je 305 mm veľkým rezným kotúčom, ktorý sa pýši aj výbornými reznými výkonmi. Kolmý rez pri 90° zvláda 105x312 mm a pod uhlom 45° má rezný výkon 105x220 mm, čo sú v oboch prípadoch veľmi dobré parametre.

Kvalitnému spracovaniu zodpovedá aj vyššia hmotnosť 27 kilogramov, na časté prenášanie teda nie je príliš vhodná. Má však veľmi zaujímavé celkové parametre, pri nižšom príkone 1520 W má otáčky pri takto veľkom kotúči až 4000 za minútu. Masívny rám disponuje aretáciou vretena a zaisťuje aj blokovanie stola v 9 pozíciách pre veľmi rozmanitú prácu.

Priemer upínacieho otvoru pre pílové kotúče je 30 milimetrov a jeden kotúč je v cene píly, rovnako ako lapač prachu a montážny kľúč. Má bezpečnú soft grip rukoväť a motor píly je dimenzovaný aj pre veľké zaťaženie. V základe je dodávaná bez stojana na použitie na pracovnej doske, pracovný stoj od rovnakého výrobcu je však možné dokúpiť v niekoľkých variantoch ako príslušenstvo.

Kvalitné a pevné spracovanie, 305 mm kotúč s veľkou reznou kapacitou
Nič zásadného

Einhell TE-SM 2534

Einhell TE-SM 2534 recenzie a test

Ak pokukujete po lepšie vybavené pokosové píle, vašej pozornosti by nemala ujsť píla Einhell TE-SM 2534, so slušným príkonom elektromotora 1800 W. Pokosová píla je konštruovaná na kotúč s priemerom 250 milimetrov a dokáže pracovať v otáčkach až 5100 ot. / Min. Robustné a precízne prevedenie z kvalitných materiálov má za následok vyššiu hmotnosť, ktorá činí 19,7 Kg.

Píla má presne nastaviteľné uhly rezu a to v dvoch rovinách ako aj ďalšie modely. Využiť môžete tiež ingerovaného laseru, ktorý je vám k dispozícii pre rýchle a presné rezy. Vo výbave nechýba ani obľúbené LED osvetlenie pracovnej plochy alebo funkcie SoftStart, ktorá má za následok plynulé spustenie pílového kotúča. O tom, že je Einhell TE-SM 2534 skvele vybavená ďalej svedčí rozšíriteľná pracovná plocha, alebo integrovaný držiak pre uloženie kábla.

Čo sa týka toho hlavného, rezného výkonu, je na tom model tiež veľmi slušne. Prierezy sú pri 90° / 45° 90 milimetrov a 47 milimetrov a dĺžky uskutočniteľných rezov sú 310 milimetrov a 205 milimetrov. Týmto skvelým hodnotám vďačí píla Einhell veľkému kotúčmi a integrovanému systému posuvu rezného kotúča.

Výkonná a dobre vybavená, priaznivá cena
Vyššia hmotnosť

Metabo KGS 216 M

Metabo KGS 216 M recenzie a test

Pokosová píla s pojazdom Metabo KGS 216 M je ideálnou voľbou pre všetkých domácich majstrov a amatérske stolára. Preukazuje sa precíznym prevedením a dostatočným výkonom na väčšinu domácich potrieb. O presné a precízne rezy bez vytrhávania sa stará rezný kotúč s priemerom 216 milimetrov a 5000 otáčkami za minútu. Ten poháňa moderný elektromotor, ktorý má príkon 1200 W.

Svojimi reznými výkony sa radí medzi slabšie modely a to kvôli menšiemu kotúčmi. Prierez je pri 90° 65 milimetrov a pri 45° 36 milimetrov. Zabudovaný pojazd kotúča má za následok možnosť vykonať dlhé neprerušované rezy, ktoré majú hodnotu 305 milimetrov a 205 milimetrov v prípade reze pod uhlom 45°.

Mimo pílového kotúča z tvrdokovu sa 40 ostrými zubami dostanete tiež zabudovaný záchytný systém na prach a piliny. Podľa recenzií používateľov by však mohol fungovať efektívnejšie. Namiesto neho však môžete pripojiť bežný vysávač, ktorý účinnosť o dosť zvýši. Hmotnosť zostavy je 17 kilogramov a dĺžka napájacieho kábla sú rovné dva metre. V balení je tiež integrované rozšírenie stola, skracovacie doraz či materiálová úpinka.

Precízne prevedenie, presné rezy vďaka laseru
Menšia účinnosť zabudovaného odsávania

Makita LS1219L

Makita LS1219L recenzie a test

Pokosová a kapovacia píla Makita LS1219L sa vďaka svojej kvalite spracovania a presným výsledkom rezov dá považovať za profi pokosovú pílu. Testy spotrebiteľov potvrdzujú popis výrobca – rezy sú čisté a presné. Nič nie je potrebné nastavovať, celá píla je presne nastavená už z výroby. Spotrebitelia oceňujú aj veľký prierez, ktorý tiež zodpovedá profesionálnym pílam.

Tento typ pokosovej píly na drevo vychádza z úplne nového konceptu technológie DXT, vďaka ktorému má extrémne kapacity rezu. Diagonálny rez zvládne až 203 mm a vertikálny až 165 milimetrov. Týmto hodnotám zodpovedá profesionálna veľkosť kotúča 305 milimetrov, ktorý dosahuje 3200 otáčok za minútu bez zaťaženia.

Príkon elektromotora je 1800 W a napájanie píly prebieha cez bežnú elektrickú zásuvku na 230 V. Dvojitá posuvná konštrukcia je vybavená 6 ložiskami a nastavovanie uhlov je vďaka dvojitej stupnici veľmi jednoduché a presné. Spolu s pílou obdržíte aj prachový vak, vodorovnú svorku, dva montážne kľúče a predĺženie.

Kvalitné dielenské spracovanie, čisté a presné rezy aj pod uhlom, výborný rezný výkon
Adekvátne vyššia hmotnosť 29,5 kg

Scheppach HM 140 L

Scheppach HM 140 L recenzie a test

Pokosová píla s posuvom Scheppach HM 140 L je ideálna pre domácich majstrov, ktorí vyhľadávajú kvalitnú pílu s veľmi dobrými parametrami. Recenzie spotrebiteľov hovorí o jednej z najlepších pokosových píl s ohľadom na pomer ceny a výkonu. Vybavená je totiž veľkým rezným kotúčom s priemerom 305 mm, vďaka ktorému má skvelý prerez až 105 mm.

Oceňujú tiež veľmi dobrú stabilitu a celkovú robustnosť píly, čomu zodpovedá aj jej hmotnosť takmer 21 kilogramov. Táto hmotnosť je rozumným kompromisom práve pre hobby domácich majstrov, ktorí pílu potrebujú občas prenášať. Rezy sú s touto pílou presné, čomu dopomáha aj pojazd, ktorý je usadený na kvalitných ložiskách.

Elektromotor má príkon 2000 W a pílu je možné naklápať od -45° do 45°. Výhodou je zabudovaný laser, ktorý pomáha pri vedení rezu aj pri náročnejších prácach. Použité pílové kotúče majú vnútorný priemer 30 mm ak píle dostanete rovno dva, jeden s 24 zubami a druhý jemnejší so 48 zubami. Súčasťou píly je ďalej zarážka, pravítko a prachové vrecko pre účinný zber pilín.

Pokosová píla s poťahom, veľmi dobrý pomer cena/výkon, veľký prierez 105 mm
Nič zásadného

Güde GFO 1401

Güde GFO 1401 recenzie a test

Ak chcete do svojej dielne viacúčelovú pokosovú / kapovaciu pílu, ktorú nemusíte umiestňovať na svoj pracovný stôl, ale stojí sama na svojom vlastnom, mohla by vás zaujať práve Güde GFO 1401. Elektrická píla s príkonom 1400 W a priemerom kotúča píly 210 milimetrov je ako stvorená pre všetkých domácich majstrov a nenáročných užívateľov.

Prerez má hodnotu 52 mm a 25 mm pri šikmom reze, dĺžka rezu je 120 milimetrov a 85 milimetrov pri reze pod 45 °. Nejedná sa o žiadne prevratné hodnoty, chýba tiež posuvný systém, ktorý má za následok popísanú krátku dĺžku rezu. Počet otáčok je 5000 za minútu a s týmito všetkými hodnotami je nástroj určený prevažne menej náročným užívateľom.

V našom teste je však zaradený z dôvodu, že má v podstavci štyri pevné nohy, vďaka ktorým dokáže stáť samovoľne a kdekoľvek. Pílu si teda môžete ľahko preniesť na stavbu, na záhradu, či kamkoľvek inam, kde ju aktuálne budete potrebovať. Rám je vyrobený z masívnej liatiny a vďaka transportným kolieskam nebude presun naozaj žiadnym problémom.

Prevedenie s otočným pracovným stolom
Menšie rezný výkon, absencia posuvu

PARKSIDE PZKS 2000

PARKSIDE PZKS 2000 recenzie a test

Kapovacia a pokosová píla PARKSIDE PZKS 2000 má stovky pozitívnych recenzií a je ideálna pre domácich majstrov, ktorí nemajú veľké požiadavky na hĺbku prierezu. Píla je osadená menším pílovým kotúčom s priemerom 210 milimetrov a tomu práve zodpovedajú menšie hodnoty. Výtky tiež smerujú k dodanému kotúču, ktorý má 24 zubov a je teda primárne určený na rýchle a hrubé skracovanie materiálu.

Iné a najmä jemné pílové kotúče sa však dajú ľahko dokúpiť a následne sa z píly stáva všestranný pomocník. Určená je na presné rezanie dreva a plastu, disponuje laserom na presné rezanie a celkovo je táto lacná píla veľmi dobre spracovaná, ako potvrdzujú skúsenosti spotrebiteľov.

Vybavená je pojazdom, ktorému nechýba dvojité ložisko, a ponúka aj možnosť pokosu, ktorý je plynule nastaviteľný alebo využíva fixačné uhly. Jej súčasťou je záchytné vrecko na piliny, nástroj na výmenu pílových kotúčov, prípravok na nastavenie poistky proti prevráteniu a dve integrované upínacie zariadenia.

Lacná pokosová píla, veľmi dobrý pomer cena/výkon, integrovaný vodiaci laser
Dodaný kotúč vhodný na hrubé rezy

Bosch GCM 12 GDL

Bosch GCM 12 GDL recenzie a test

Kapovacia píla Bosch GCM 12 GDL je určená pre náročných hobby domácich majstrov a obstojí aj u profesionálov. Podľa testov spotrebiteľov má píla veľmi kvalitné prevedenie, disponuje robustnou konštrukciou a oproti iným nezaberá na pracovnom stole toľko miesta. Oceňujú tiež ľahkú a plynulú manipuláciu pri rezaní, čo je obzvlášť vhodné pri presných rezoch.

Výhodou je tiež veľký rezný kotúč s priemerom 305 mm, ktorý má v základnej polohe reznú kapacitu 104 x 341 mm a pri reze pod 45° 51 x 341 milimetrov. Oproti iným prekvapí aj o niečo málo vyšší rozsah nastavenia uhla sklonu, a to 47° na obe strany. Rezné kotúče je možné samozrejme meniť, vnútorný otvor je štandardných 30 milimetrov.

Pre presné rezy je píla vybavená duálnym čiarovým laserom a integrovaným pravítkom. Výrobca k píle pridáva aj upínaciu klieštinu, zakladaciu doštičku a vnútorný šesťhran. O vysokej kvalite píly svedčí aj jej vyššia hmotnosť 32 kilogramov, pre časté prenášanie teda nie je príliš vhodná. Užívatelia konštatujú, že pri sprevádzkovaní píly je potrebné nastaviť uhly, ktoré nie sú z výroby úplne presné. Na druhú stranu je však pozitívne, že túto možnosť štelovania píla vôbec ponúka.

Nízke nároky na priestor, kvalitné prevedenie s masívnou konštrukciou, 305 mm veľký kotúč
Uhly je nutné z výroby nastaviť

Güde GMT 355-2.2

Güde GMT 355-2.2 recenzie a test

Stolová pokosová píla Güde GMT 355-2.2 je určená na rezanie železa, rúrok, plochých aj okrúhlych materiálov z hliníka a neželezných kovov. Táto špecifická pokoska má príkon 2200 W a nadpriemerne veľký rezný kotúč, ktorý má priemer 355 milimetrov. S ním zvláda až 4200 otáčok za minútu a váži 15,3 kilogramov.

Keďže sa jedná o špeciálnu pokosovú pílu, má svoje určité špecifiká. Medzi tie najviditeľnejšie patrí absencia posuvu a taktiež absencia akéhokoľvek rezu pod uhlom – či už vertikálnym, alebo horizontálnym. V priamom a kolmom reze dosahuje však dobrý prierez 125 milimetrov a nezabúdajte, že je stále reč o kovových materiáloch.

V ďalšej výbave nájdeme aretáciu vretena pre ľahkú a rýchlu výmenu kotúča a zverák na rýchle a bezpečné upnutie rezaného materiálu. Keďže pri rezaní kovu je potrebný oveľa väčší výkon a vznikajú nebezpečnejšie kovové špony, celé zariadenie, vrátane ochranného krytu, je vyrobené z plechov a kvalitných kovov. Rezy sú s touto pílou vykonávané nasucho bez nutnosti chladenia, čo je nielen užívateľsky prívetivejšie, ale aj ekonomickejšie.

Pokosová píla na kov, čisté rezy nasucho, funkcia soft štart a kvalitné prevedenie
Absencia rezu pod uhlami

Najpredávanejšie pokosové píly

Najpredávanejšie pokosové píly na trhu sú tie od značiek: Metabo, Makita, Hikoki, Einhell, Scheppach. Obľúbené a profi píly sú aj Bosch, Festool, DeWALT, Metallkraft, ktoré určite nájdete v odborných testoch pokosových píl. Lacné pokosové píly občas predáva Lidl pod značkou Parkside.

Ako vybrať pokosovú pílu

Základné rozhodnutie je medzi hobby a profesionálne pokosovú pílou. Pre občasné kutilské práce a rezanie menších drevených polotovarov si plne vystačíte s pílou s menším príkonom, menším kotúčom a menším výkonom čo sa týka hĺbky rezu a dĺžky rezu. Keď mu budete používať pílu častejšie, alebo vám bude slúžiť pre komerčné využitie, rozhodne sa hľadajte výkonnejších modeloch, ktoré vám okrem lepších parametrov a vyššieho výkonu ponúknu aj rad doplnkov, zvyšujúce efektivitu a uľahčujúce každodennú prácu.

Príkon a polohovanie

Každá elektrická pokosová píla musí mať dohľadateľnú hodnotu príkonu. Príkon nám hovorí ako silný elektromotor píla má, ako veľmi je teda výkonná. Pre seriózne používanie by ste nemali kupovať píly s príkonom menším, než je 1000 W. Do 1500 W sa pohybujú pokosovej píly pre hobby kutilov a od 1500 W vyššie sa už pohybujeme medzi silnými pílami, ktoré možno radiť medzi profesionálne nástroje.

Polohovanie pílového kotúča sa pohybuje v troch osiach. Základný je posuv po pohyblivom ramene smerom dopredu a dozadu – v popise pil označovaný ako posuv, alebo výsuvné rameno. Táto možnosť polohovania rozhoduje o tom, ako dlhý rez je píla schopná vykonať.

Zvyšné dve polohovacie osi sú osi uhlové – horizontálne a vertikálne. Ako jedno tak druhé polohovanie je v drvivej väčšine možné postupne nastaviť až do uhla 45 °. Natáčanie píly vľavo a vpravo prebieha vrátane celého ramena upevneného v podstavci zariadení. Poklápění pílového kotúča prebieha v rámci ramena, na ktorom je upevnený pílový kotúč a elektromotor.

Priemer kotúča a počet otáčok

Priemer kotúča, sila a počet otáčok sú spojité nádoby. Čím je radiálna pokosová píla výkonnejší, tým väčšinou disponuje kotúčom väčšieho priemeru a tým pádom má menej otáčok za minútu. Priemery malých kotúčov začínajú na 200 až 216 milimetroch kým tie najväčšie bežne používané kotúče majú priemer až 255 milimetrov. S veľkosťou kotúča sa spája hlavne hĺbka rezu, sekundárne potom dĺžka rezu, ktorá je tiež závislá na možnostiach posuvu. Otáčky sa vo vyššie spomenutej závislosti pohybujú zhruba od 4500 otáčok za minútu po 5500 otáčok za minútu a sú teda určitým ďalším vodítkom výkonnosti.

Hĺbka a dĺžka rezu

Kým hĺbka rezu je závislá výhradne na veľkosti a možnostiach rezného pílového kotúča, dĺžka rezu je ešte závislá od prítomnosti posuvu pokosové píly, prípadne jeho možností. Obe hodnoty sa udávajú v milimetroch a sú dôležitými parametrami pre výber v závislosti na tom, aké veľké materiály mienite na píle spracovávať.

Obe hodnoty výrobcovia udávajú pod uhlom 90° a 45°. Býva to základná východisková poloha píly a jej medzné poloha, ktoré je možné poklopením dosiahnuť. Kolmé prierezy sa pohybujú od cca 50 mm do 100 mm a prierezy pod 45° od cca 30 milimetrov po 80 milimetrov. Dĺžky rezu sú pomerne rozdielne model od modelu a okrem veľkosti kotúča závisí predovšetkým na spomínané možnosti posuvu.

Výbava a doplnky

Kombinovaná pokosová a stolná píla ponúka komfort v podobe vlastného stola, alebo aspoň podstavce vybaveného robustnými nohami. Pokosová píla vám potom v tomto prípade nebude brať priestor na ponku, či pracovnom stole, a navyše stôl môžete ľahko kamkoľvek presunúť, bez potreby podstavec prirábať skrutky do pracovnej dosky.

Ďalšie možná výbava, s ktorou sa môžete stretnúť, číta záchytný vrece na piliny, dorazy, úpinky materiálu či praktické rozšírenie stola, ktoré sa hodí pri práci s dlhým materiálom. Vrece na piliny môžete vymeniť za vysávač, alebo odsávacie zariadenie a zvýšiť tým efektivitu zachytávanie pilín a prachu.

Medzi doplnky patria laser a LED prisvetlenie. Laserové ukazovadlo premietne na materiál líniu rezu presne takú, akú vykonáte v aktuálnom nastavení pílového kotúča. Vizualizácia rezu ešte pred začatím je viac než praktická a často odovzdajte chybne vedenému rezu. LED prisvetlenie dokonale osvieti rezaný priestor a pomáha teda vyššiemu pracovnému komfortu.

Hmotnosť a hlučnosť

Čím je pokosová píla drahšia, výkonnejšie a prepracovanejšie, tým máva spravidla menšiu hmotnosť a tiež hlučnosť. Údaje sa však líšia model od modelu a nemožno robiť predsudky len na základe obstarávacej ceny. Hmotnosť sa pohybuje od priemerne 10 tich kilogramov a končí na 25 kilogramoch. Hlučnosť osciluje okolo hodnoty 100 decibel – vždy odporúčame nosiť bezpečnosťou slúchadlá a chrániť si tak svoj zmyslový orgán.

Rozdiel medzi kapovacou a pokosovou pílou

Pokosová píla reže iba v jednej rovine, zatiaľ čo kapovacia pokosová píla zvláda rezy pod uhlom v dvoch rovinách. Väčšina ponúkaných a predávaných pokosových píl je kapovacích, teda v univerzálnejšom prevedení. Výrobcovia väčšinou možnosť týchto rezov uvádzajú parametrami, ktoré je píla schopná dosiahnuť pod stanovenými uhlami – že sa jedná o kapovaciu pílu, preto nemusí byť explicitne spomenuté. Iba pokosové píly sa využívajú predovšetkým profesionálmi, pre bežných spotrebiteľov je výhodnejšia práve kapovacia pokosová píla.

4.5/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.